Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

16.01.2017
poniedziałek

Prezydent Duda podpadł antysemitom

16 stycznia 2017, poniedziałek,

Prezydent Andrzej Duda odbywa wizytę w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Jednym z punktów programu wizyty jest wręczenie Orderu Orła Białego politykowi i byłemu ambasadorowi Izraela w Polsce, prof. Szewachowi Weissowi.

Zapowiedź w polskim internecie przyjęto falą antysemickiego hejtu.

Hejt skupia się na trzech sprawach: orderu dla „dzidka”, świętowaniu Chanuki w siedzibie prezydenta i setek miliardów złotych, których Żydzi rzekomo żądają od Polski jako odszkodowania za utracone mienie.

Hejterzy są wściekli: głosowali na Dudę, a on im za poparcie odpłaca w taki sposób.

Cóż, co do Chanuki, to tradycję spotkań z okazji tego żydowskiego święta zapoczątkował prezydent Kaczyński. Kontynuował ją prezydent Komorowski. Prezydent Duda też. Spotkanie chanukowe 13 stycznia było już drugim, w którym uczestniczył wraz z przedstawicielami społeczności żydowskiej.

Wygłosił z tej okazji sensowne przemówienia. Z drugiego warto hejterom polecić uwagę, że Żydzi wnieśli wielki wkład w rozwój polskiej kultury, nauki i w polską niepodległość, a w ważnych momentach naszych dziejów byli gotowi oddać życie za Rzeczpospolitą.

Co do orderu dla Weissa, to nie wypada sprawy komentować przed uroczystością wręczenia odznaczenia i wysłuchaniem przemówienia prezydenta i Szewacha Weissa. Warto przypomnieć, że prezydent Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. Skoro politycy z przeciwnych stron naszej sceny politycznej nagradzają Weissa wysokimi odznaczeniami, to znaczy, że widzą w nim ambasadora sprawy polsko-żydowskiej.

Co do odszkodowań, to o tej sprawie mówią niektóre żydowskie organizacje społeczne, ale nie rząd izraelski. A kwoty są wyssane z hejterskiego palucha.

Lekturę antysemickiego hejtu na prezydenta Dudę polecam tym politykom PiS, którzy, jak ostatnio min. Zalewska, bagatelizują problem antysemityzmu we współczesnej Polsce. Tym razem na celowniku znalazł się ich towarzysz. Może to im da do myślenia.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 40

Dodaj komentarz »
 1. Panie Redaktorze,
  ponieważ link w Pańskim tekście jest „nieklikalny” (zabrakło spacji po wyrazie „drugiego”) pozwalam sobie wkleić ten link, by ułatwić czytanie Pańskim forumowiczom.
  Tu: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,141,spotkanie-pary-prezydenckiej-z-przedstawicielami-spolecznosci-zydowskiej.html

 2. @Tomasz Wysocki
  🙂 dziękuję.

 3. To akurat dzieje się za granicą. Może tam PAD wie, że trzeba się zachowywać?
  Z tym rozczarowaniem naszych judeosceptycznych (bo jak zapewni Pana każdy patriota, antysemityzmu w Polsce nie ma i nie było a jak był to przywlekli go Niemcy) rodaków trochę Pan przesadza – chyba wiedzieli jaki jest background pani PADowej?
  Zresztą im zawsze się plątało – w 1920r twierdzili, że Piłsudski jest Żydem albo chociaż żydowskim pachołkiem co to ma gorącą linię do swojego kolegi Bronsteina aluas Trockiego.
  Proszę się nie troskać o samopoczucie naszego PADa związane z hejtem ze strony jego miłośników – dla człowieka o kręgosłupie moralnym z budyniu te trochę pomyj to jak poranny prysznic…Cytując jego samego – Luz.
  Najważniejsze tylko by Szeregowy Poseł był zadowolony a Leśmianowi dano odpór.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. – Co jest szczytem sprzecznosci?
  – Antysemityzm w kraju, ktorego krolem i krolowa sa Zyd i Zydowka.

 6. Prezydent Duda manifestuje samodzielnosc. Spinki na Orkiestre Owsiaka, odznaczenie dla Szewacha. Jak tak dalej pujdzie to moze nie dostac rozgrzeszenia. Niech lepiej uwaza. JB.

 7. Ciekawe.Może prezydent wreszcie chce być samodzielny?

 8. @Slawczan i Jan Bohynski:
  Szczyty władzy w PiSie nie ukazywały antysemityzmu. Z kampanii 2005 roku zapamiętała mi się tylko jedna antysemicka wpadka (już nie pamiętam szczegółów). Lech Kaczyński, jako prezydent, wykonywał bardzo przyjazne gesty wobec Żydów i Izraela. Trudno mi więc uznać, że PAD wykazał się jakąś „samodzielnością” — zachował się dobrze, ale też w sprawie, w której nie grozi to konfliktem z Jarosławem Kaczyńskim. (Zresztą być może w sprawie WOŚP podobnie — część propisowskich dołów nienawidzi WOŚPu, ale nie widzę konfliktu na linii Owsiak-Kaczyński.)

 9. „szostkiewicz

  „….Żydzi wnieśli wielki wkład w rozwój polskiej kultury, nauki i w polską niepodległość, a w ważnych momentach naszych dziejów byli gotowi oddać życie za Rzeczpospolitą.”

  Ten urywekbrzmitak tak jak gdyby ci Zydzi, o ktorych Pan redaktor pisze, byli w Polszcze goscmi. A oni tutaj przeziez zyli od stuleci, dluzej niz wielu ludzi pochodzenia litewskiego czy niemieckiego. Wiekszosc Polakow, ktorzy odznaczyli sie czyms w kulturze czy nauce bylo pochodzenia zydowskiego.

  Namawiam, jako goj, do zmiany sposobu w jaki mowimy i piszemy o Zydach szczegolnie tych ktorzy zawsze byli i pozostana Polakami!

 10. Za antysemickimi hejterami stoi ruska i pruska agentura.

 11. propsector,
  Prezydent jest samodzielny we wszystkich sprawach z wyjątkiem konfliktu polsko-wolskiego. Jest więc pełnoprawnym prezydentem Wolski i p.o. prezydenta Polski na obczyźnie.

 12. @markiewicz
  Zwracam uwagę, że to cytat z prezydenta Dudy.czy to takie trudne przeczytać jedną kartkę, nim się komentuje?

 13. @levar
  Ciekawe, jakieś dowody? W Polsce antysemici zwalali odpowiedzialność za zbrodnie popełniane na Żydach np. W Jedwabnem czy Kielcach na Niemców albo na UB. Idzie pan fałszywym tropem.

 14. Jaka agentura stoi za levarem? Poza tym mowa o hejtowaniu jest tu eufemizmem, chodzi bowiem o zwyczajnie obecny, zwykly antysemityzm.

 15. pawel markiewicz
  17 stycznia o godz. 11:03
  Trafione.

 16. Tak oto boss zaczyna zjadać własny ogon.

 17. @Sławczan 21:03 16/01
  @PAK4 8:47 17/01

  Zgadzam się z Wami, że dobrzy fachowcy niekoniecznie są dobrymi politykami (np. Ignacy Mościcki), ale obecna sytuacja kraju zmusza nas do niestandardowych działań. Powtórzę, że PiS nie zachęca do podejmowania działalności gospodarczej, natomiast Platforma oddała władzę bez walki, a teraz nie kwapi się, żeby ją odzyskać.

  Wielokrotnie w historii naszego kraju (ja sam musiałem to zrobić po roku 1981) Polacy chowali dyplomy majstra / inżyniera / magistra / profesora do szuflad i brali losy ojczyzny w swoje fachowe ręce. Po przeprowadzeniu koniecznych zmian politycznych, przekazywali władzę politykom, a sami wyciągali dyplomy z szuflad i wracali do zajęć zawodowych.

  I to nas czeka w nie tak odległej przyszłości. Proponuję roboczą nazwę partii: Polska w potrzebie (Przekaz roku, red. Szostkiewicz).

 18. ..Swieta Ziemia jak mowia katolicy,co oznacza ze Izrael to panstwo i miejsce wybrane przez Boga ,kto mowi inaczej nie jest chrzescijaninem ,kto opluwa narod zydowski staje sie krytykiem Boga .Boze blogoslaw Izrael !!!

 19. @PAK4
  17 stycznia o godz. 10:39
  No wiesz – w kraju gdzie zagazowano 6 mln Żydów oficjalny antysemityzm jest trochę nie na miejscu. Stąd wytworzenie fantomu ,,Żyda” w postaci ,,lewaka”. Tak jak Hitler w figurze ,,Żyda” zawarł wszystko czego nienawidził: lewicę, sztukę nowoczesną, przemiany obyczajowe, emancypację kobiet tak prawactwo wytworzyło sobie ,,nowego Żyda” – lewactwo. Zresztą czestokroć występuje to jako zbitka ,,żydowskie lewactwo”.
  Zgadzam się, że Duda i Szeregowy Poseł prywatnie niekoniecznie muszą być antysemitami, pardon judeosceptykami (przeca antysemityzmu w Polsce nie ma i nie było) ale żadna partia nie może pozwolić sobie na oderwanie się od ,,dołów”. Przypominam Ci, że to było to co najbardziej rozwścieczyło wierchuszkę PZPR w akcji zainicjowanej przez J. Kuronia i K. Modzelewskiego to wytknięcie partii, partyjna nomenklatura oderwała się kompletnue od ,,dołów”. Hermann Göring na co dzień wygłaszał żydożercze przemówienia a w zaciszu gabinetu oświadczał: to ja decyduję kto jest Żydem. Co umożliwiło błyskotliwą karierę feldm. E. Milcha.
  PiSowskie ,,doły” nie muszą już tak bardzo mitygować więc się nie krępują. Korzystają przy tym ze specyficznego klimatu przyzwolenia rasizm i ksenofobię tworzonego przez partię rządzącą jak i pokrewne byty polityczne. W końcu Wszechpolactwo czy ONR (oraz znaki falangi, swastyka czy krzyż celtycki) zostały uznane za wpełni uprawnionych uczestników życia publicznego. Zajrzyj na fora ,,GW” by zobaczyć ilu obrońców ,,dobrej zmiany”(na gorsze) pozwala sobie na anty…judeosceptyczne komentarze jako ,,argument”. Filary pisowskie: radiomaryjni czy kibole w zasadzie korzystają z pełnej ,,wolności słowa”(nienawistnego) w tej kwestii.
  Przypominam: mowę będącą hasłem do pogromu ,,Kristallnacht” wygłosił dr. Goebels zaraz po tym jak Führer opuścił salę. Wodzowi było niezbyt ,,politycznie” nawet słuchać,choć zapewne marzył o takim momencie całe życie – wtedy. Jestem pewien, że gdyby ktoś spalił redakcję ,,koszerno-lewackiej” GW to z obozu władzy by padła mowa w stylu ,,szczuli – doigrali się”.

 20. Najbardziej zażarte i liczne (ok. 25% wpisów) dyskusje semickie toczą się na sąsiednim blogu En Passant. Żeby trochę uspokoić dyskutantów, parę dni temu zamieściłem następujący wpis:
  ________________________________
  Szanowny Panie Danielu
  Jestem Polakiem, ale nie jestem tak jak Pan Polakiem pochodzenia żydowskiego. W obliczu wzrastającej w Polsce fali dyskryminacji i ksenofobii, w ramach solidarności z Panem i wszystkimi Polakami pochodzenia żydowskiego – oświadczam uroczyście:
  Je suis Juif (jestem Żydem)
  i namawiam innych do złożenia podobnych oświadczeń (niezależnie od pochodzenia).
  ________________________________

  Kilka osób odniosło się do mojego wpisu, ale nikt (słownie: 0 osób) nie przyłączył się do akcji solidarnościowej. To o czymś świadczy…

  Moim zdaniem, PiS zbyt często wraca do czasów sanacji i niechcący wygrzebał jej upiory antysemickie, których nie da się tak po prostu ponownie zakopać. Będą nas jeszcze długo straszyły.

 21. Ani grosza za
  3gr
  17 stycznia o godz. 15:26 , ktory unaradawia religia. Ani grosza za jego
  Je suis fou….

 22. Slawczan
  17 stycznia o godz. 13:50
  Porownania z Niemcami sa tu niepotrzebne, bo chodzi o nasze podworko, na ktorym rasizm, antysemityzm sa obecne nie od wczoraj i nie od 33.

 23. Prawdziwy polski patriota musi być negatywnie nastawiony do Żydów – jeśli ma się stosunek pozytywny lub nawet indyferentny, prawdziwym Polakiem się nie jest. Łatwo się o tym przekonać studiując komentarze zamieszczane w różnych prawicowych portalach i portalikach, ale też i na FB, na stronach prawicowych publicystów, na których pełno antysemickiego jadu. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wirus antysemityzmu znajduje żywicieli również wśród ludzi młodych i bardzo młodych – usposobiona patriotycznie młodzież postrzega Żydów, jako głównych winowajców wszelkiego zła na świecie. I nic w tym dziwnego, albowiem zawsze obcy, a Żyd w szczególności, jest świetnym usprawiedliwieniem własnej niemocy, lenistwa itp. Coraz powszechniejsze staje się przekonanie, iż Żydzi spiskują przeciwko Polsce, bo nienawidzą jej za to, że Polacy są dumni, honorowi, waleczni, że Polska wydała na świat papieża, że jest ostatnią redutą katolicyzmu i jedynym państwem, które zbawi Europę, odrodzi ją w duchu chrześcijańskim, zatrzymując tym samym ekspansję islamu. To, w jakimś stopniu koi frustracje, ale pozwala również na zwolnienie ze spojrzenia w głąb siebie, szukania win w sobie, no bo jakaż to nasza wina, skoro to Żydzi sprzysięgli się przeciwko nam, Polakom. Ktoś nieznający historii czytując wpisy oraz artykuły we wspomnianych mediach, mógłby odnieść wrażenie, że to nie Żydów, lecz Polaków dotknął Holocaust, że autorami tej „zagłady Polaków” byli przede wszystkim Żydzi, a dopiero w dalszej kolejności Niemcy i sowieci.
  Rejwach na prawicowych forach, jakie wzbudziło przyznanie Szewachowi Weissowi przyznanie prestiżowego odznaczenia przez prezydenta Dudę, pokazuje, że pisowski elektorat jest w stanie wszystko wybaczyć swoim wybrańcom poza „filosemickim” zachowaniem. Nie rusza ich pisowski nepotyzm, przytulanie prokuratorów i sędziów stanu wojennego, sytuowanie byłych współpracowników SB na kierowniczych stanowiskach spółek skarbu państwa, ani inne podobne schizofreniczne zachowania wybrańców -wszystko jest dopuszczalne, ale nie „włażenie żydkom do d…”. To pokazuje, że antysemityzm ma wśród części Polaków mocne korzenie i co raz wypuszcza nowe pędy.
  Miejmy nadzieję, że jest to jednak marginalne zjawisko i takim pozostanie, z badań nad stosunkiem Polaków do Żydów wynika bowiem, że: http://cbos.pl/SPISKOM.POL/2015/K_112_15.PDF
  chcę wierzyć, że rok 2016 nie zmienił tego na gorsze.
  Można się pocieszać, że tolerancyjnej Wielkiej Brytanii również nie wygląda to najlpiej: http://www.bbc.co.uk/news/uk-33713259 albo we Francji, ale w obu przypadkach musimy brać pod uwagę, że oba kraje są zamieszkiwane przez spore mniejszości muzułmańskie, więc należy patrzeć na te raporty nieco inaczej.
  http://www.antisemitisme.fr/dl/2015-EN.pdf

 24. @3gr
  PiS niczego nie odgrzebywał – on się pożywił tym co JUŻ BYŁO tylko trzeba było to podnieść i powiedzieć ,,nie lękajcie się”.

 25. @Sławczan:
  Owszem, jest nie na miejscu. Dlatego dziwiło mnie, że to w ogóle się trafia. Ale też dziwi, że dajemy się wkręcić w taki obraz, gdzie każdy w PiSie jest ultrakonserwatywnym katolickim nacjonalistą-antysemitą z nożem w zębach, z którego skapuje krew zarżniętej przedsiębiorczości (coś podnoszonego w krytykach PiSu pominąłem?) — zresztą dopiero co mieliśmy WOŚP, gdzie wśród ofiarodawców było wielu wyborców PiSu…

  Odróżnijmy co jest celem PiSu, co jest środkiem do celu, a co przekonaniem partyjnych dygnitarzy.

  Celem jest władza. I mam wrażenie, że jeśli chodzi o Jarosława Kaczyńskiego to nic więcej. On osobiście nie jest nacjonalistą, ultrakonserwatystą, antysemitą, może w ogóle nawet katolikiem. I obstawiałbym, że model gospodarczy też jest mu obojętny. (Zresztą masz rację, osobiście Goering, twórca obozów koncentracyjnych, nie był antysemitą… On „tylko” realizował to, co postrzegał jako politykę Hitlera.)

  Środkiem do celu jest mobilizowanie możliwie szerokiej grupy ludzi — kupowanie ich poparcia, antagonizowanie (by umocnić jednych, osłabić drugich). Że liberałowie i kosmopolici zostali już zagospodarowani politycznie, to więcej było do ugrania wśród nacjonalistów, antysemitów, reakcjonistów, ale również biedniejszych rodzin, osób które obawiają się leseferyzmu, tradycjonalistów itp. I interesem tej partii jest gra na możliwie szeroką grupę wyborców. Nie można postawić tylko na jedną grupę, bo wtedy zniechęci się inne.

  I jeszcze jedną rzeczą jest postawa działaczy PiS. Może to naiwne, ale nie widzę bezpośrednich rozkazów prezesa Kaczyńskiego dla działaczy. Typuję, że jest to coś w rodzaju przywoływanej tu przez kogoś innego Fuhrerprinzip — postawy, w której wzorowy działacz próbuje się wsłuchać w oczekiwania przywódcy, wyprzedzić je, rywalizować o to, kto lepiej je rozumie. I być może tu jest źródło tych nieszczęsnych skrajnych inicjatyw, które wielu działaczy PiS wciąż popiera, czy też uciekania od faktów historycznych przez min. Zalewską…

  Dodałbym jeszcze, że owszem, prezydent może się narazić twardym antysemitom, ale w Polsce o wiele lepiej ma się islamofobia, a Izrael jest traktowany jako przeciwnik Arabów i islamu — z punktu widzenia typowego współczesnego nacjonalisty, wyróżnienie Szewacha Weissa wcale nie musi być takie złe… Zresztą sam Szewach Weiss współpracuje z „DoRzeczy”, a współpracował z „Uważam Rze”, duża część środowiska PiS go więc akceptuje.

 26. Doznałem wielu dóbr od Żydów.
  Przez pomyłkę.
  Zrozumiałem ,trochę póżniej,bystrość nie nadążyła,jaka jest siła spójni narodu wybranego.
  Życzę im jak najlepiej.
  Innym zaś życzę zrozumienia tej siły .Zrozumienia pozytywnego.

 27. @3gr
  Daniel Passent jest Polakiem i g… mnie to obchodzi jakie ma korzenie, żydowskie, ukraińskie, białoruskie, rosyjskie, litewskie, niemieckie… możesz sobie dalej wymieniać i nie mam zamiaru do jego pisania przystawiać innej miary niż polskiej.
  A ty jakiego pochodzenia jesteś Polakuwm? A może masz papiery od X wieku gdzie pisze, jasno, że twói przodkowie do teraz to tylko z czystej rasy Polakami kopulowali? Pytanie co to rasa polska (poza konikami polskimi oczywiście)

 28. Trzeba było nie opierać się na skrajnej prawicy

 29. @saldo mortale 15:39

  W moim wpisie nie ma ani słowa nt. religii. Żyd, napisany z wielkiej litery oznacza członka narodu żydowskiego, a nie wyznawcę judaizmu. Tylko 10% Żydów mieszkających w USA uważa się za ortodoksyjnych. Nie wiem, jak to się ma w Polsce, ale przypuszczam, że jest wielu ateistów wśród Polaków pochodzenia żydowskiego.

  @Witold 18:56

  Nie wiem, co Cię tak wk… Możesz mieć inne zdanie, ale ja uważam, że pochodzenie żydowskie jest tylko powodem do dumy – literatura hebrajska jest ponad dwa tysiące lat starsza od polskiej.

 30. Levar
  17 stycznia o godz. 11:08

  Wiesz co Levar? Aż mnie zatkało. Takiej bzdury nie czytałem od dawna. Gratuluję geniuszu.

 31. @zza
  Pan nie czyta, a komentuje. Cytat nad którym się pan rozwodzi pochodzi z przemówienia chanukowego prezydenta Dudy.od gadania o forsie hejtu nie ubędzie.

 32. Panie Redaktorze,
  Nieodmiennie od lat, kiedy napotykam tematykę z gatunku „My i Żydzi oraz odwrotnie…” zawsze przypomina mi się nieodżałowany Stanisław Jerzy Lec i jego :
  „Chwali się ten i ów, że za Chrystusem idzie.
  Po co? By go spotkawszy, krzyknąć mu: „Ty Żydzie!”? …..

 33. „Za antysemickimi hejterami stoi ruska i pruska agentura.”
  ————-
  Niezbyt fortunne sformułowanie, ale za nakręcanie wzajemnej wrogości pomiędzy Polakami a Żydami polityka tych państw od wieków czuwa.

 34. Niedługo order Orła Białego będzie można sobie kupić na placu targowym.

 35. Przykro mi, ale uwazam ze Polacy sa „ukrytymi” antysemitami.

 36. Itar,
  Śmiem zauważyć, że idąc za kimś raczej spotkać go nie można.

  Biorąc pod uwagę bycie potomkami tej samej matki Ewy, tylko ignoranci mogą być dumni z bycia Polakami, Niemcami czy Mohikaninami.

 37. @azur
  Póki co dobrze popatrzeć na akieś niepisowskie odznaczenia. Może ostatnie.

 38. Adam Szostkiewicz
  17 stycznia o godz. 12:23
  Szanowny panie Redaktorze,
  biorac pod uwage, ze tzw. „protokoly medrcow Syjonu” byly wymyslem
  carskiej „Ochrany” a mord w Jedwabnym nie wydarzyl sie za II RP tylko za niemieckiej
  okupacji trop, ktorym podazam niekoniecznie musi byc falszywy.
  Zreszta podazanie roznymi tropami (niektorzy okreslaja to jako pluralizm) ma te zalete,
  ze zwieksza szanse na dotarcie do prawdy. (jak wielu probuje na rozne sposoby, to moze w koncu komus sie uda).

 39. @levar
  trop jest fałszywy. Proszę przeczytać publikacje IPN o Jedwabnem. Chyba że uważa pan IPN za odpowiednik carskiej ochrany.

 40. 3gr
  „pochodzenie żydowskie jest tylko powodem do dumy ”
  a jakie pochodzenie nie jest powodem do dumy?

  Jaśniej. Interesują mnie poszczególni ludzie przede wszystkim z imienia i nazwiska i to co konkretnie mają do powiedzenia i czy się z tym zgadzam czy nie. Ważny jest oczywiście także charakter tych ludzi, czy mi pasuje przy ewentualnym bliższym spotkaniu. Nie chcę i nie życzę sobie wyrabiać zdania o nich ze względu ba ich barodowość, pochodzenie, orientację seksualną, itd…

 41. @Witold 19:40 18/01

  Tym wpisem docierasz do istoty zagadnienia o nazwie dyskryminacja. Przy ocenie innych osób nie wolno nam brać pod uwagę takich nieistotnych charakterystyk, jak: rasa, narodowość, religia, orientacja seksualna, przynależność partyjna, itp.

  Ja osobiście stosuje cztery następujące kryteria:
  (1) Nieustanne kształcenie się, czyli pogłębianie wiedzy, podnoszenie kwalifikacji, zdobywanie doświadczenia;
  (2) Wykonywanie pracy zawodowej z pasją – niektórzy nazywają to etosem pracy;
  (3) Przestrzeganie prawa i etyczne postępowanie;
  (4) Mądrość i odpowiedzialność w działaniach na rzecz rodziny, otoczenia czy społeczności.

  Nawiasem mówiąc, wśród osób, które mówią o sobie, że są „prawdziwymi Polakami” są: nieuki, lenie, przestępcy oraz osoby nieodpowiedzialne. Dotyczy to również: ministrów, senatorów, posłów i członków partii.

css.php