Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

18.10.2016
wtorek

Chrystus Królem Polski?

18 października 2016, wtorek,

Dzięki tak zwanym ruchom intronizacyjnym mamy nowy temat do debaty, w którą stronę zdąża Polska. Ruchy chcą, by ogłosić Chrystusa „Królem Polski”. Ale w Kościele nie wszyscy tego pragną, nie mówiąc o tych, którzy nie są katolikami.

Kościół ogłosi 19 listopada w Krakowie tzw. akt intronizacyjny. W intencji kościelnej chodzi o akt religijny, ale są podstawy, by się obawiać, że intronizacja w Krakowie nabierze znaczenia aktu polityczno-państwowego i przyczyni się do dalszych podziałów w społeczeństwie, które przecież nie składa się z samych katolików, ale na przykład też protestantów. Ruchy urosły w siłę w ostatnich latach, episkopat musi się z nimi liczyć.

Pozornie rzecz wygląda mało poważnie. Co nas obchodzą kontrreformacyjne z ducha ruchy w Kościele katolickim. To wewnętrzna sprawa katolików. Ale nie do końca tak jest. Sprawa ma bowiem skutki polityczne. Dostrzegł to katolicki biskup Andrzej Czaja. W rozmowie z KAI w styczniu powiedział jasno: „Gdy ogłosimy, że Jezus jest Królem Polski, to będzie to akt polityczny, bez zbawczego sensu. Uznanie Jezusa moim Królem zmienia moje życia i ma wpływ na życie innych. Uznanie Jezusa Królem Polski oznacza pomniejszenie Jego roli i znaczenia”.

Biskup przywołuje argument z Ewangelii: „Jezus po cudzie rozmnożenia chleba odrzucił władzę królewską na tym świecie, ale wyznał ją przed Piłatem. Z tego można odczytać następującą wskazówkę – nie trzeba intronizować Jezusa jak Króla Polski czy jakiegokolwiek innego kraju, ale trzeba wyznawać Jego królewską godność przed współczesnymi Piłatami, zachowując w życiu prawo Jego królestwa”.

Kiedy akt intronizacyjny stanie się dzielącym społeczeństwo aktem politycznym? Moim zdaniem wówczas, gdy na uroczystości religijnej stawią się prezydent RP, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu i inni dygnitarze obecnego obozu władzy. Będzie to kolejnym przykładem, że Polska pod rządami PiS staje się katolickim państwem narodu polskiego, co jest sprzeczne z konstytucją, w której Polska jest zdefiniowana jako demokratyczne państwo prawne, w której państwo i Kościół są od siebie wzajemnie autonomiczne.

Kościół ogłosił tekst „aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana”, który ma być odczytany w obecności władz państwowych w Krakowie Łagiewnikach. Akt ma formę modlitewno-litanijną, można taki język różnie odbierać i interpretować. Wyrażenia „Król Polski” nie ma, lecz są sformułowania, których wymowa jest poddańcza.

Jeśli w sensie religijnym, proszę bardzo, to kwestia wiary, ale sens religijny w dzisiejszej Polsce łatwo nabiera treści politycznej, a to już kwestia polityki. Która może mieć dyskryminujące konsekwencje dla tych, którzy nie są gotowi uznać „Twego Panowania nad Polską i całym naszym Narodem, żyjącym w Ojczyźnie i świecie”. Którzy nie są gotowi ani chętni, by Chrystus (czyli w praktyce katolicyzm) „królował nam w szkołach, uczelniach, środkach społecznej komunikacji, urzędach, miejscach pracy, służby i odpoczynku, w całym Narodzie i Państwie (sic!) Polskim”.

W uszach wielu obywateli, także katolików, brzmi to źle. Jak apel o państwo i społeczeństwo poddane nie tyle Chrystusowi (któremu na poddaństwie ludzi, śmiem twierdzić, zapewne nie zależy, tylko na ich zbawieniu bez przemocy), ile Kościołowi w przymierzu z obecną władzą polityczną. Tylko że takie alianse ostatecznie wychodzą na złe i Kościołowi, i władzy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 82

Dodaj komentarz »
 1. Cały czas myślałem że w Polsce rządzi Parlament (Sejm i Senat), okazuje sie, że jest jakiś Oberparlament w postaci Episkopatu.
  o ile posłowie i senatorowie są (teoretycznie) odpowiedzialni przed Suwerenem, to Episkopat nie jest w Polsce odpowiedzialny przed nikim, a mam wątpliwości, czy przed Papieżem jest odpowiedzialny za swoje czyny.
  Obserwując poczynania naszych biskupów, mam wątpliwości czy papież jeszcze nad nimi panuje.

 2. Chory kraj…

 3. To ja już wolę demokrację niż królestwo

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Najgorsza choroba jak ktoś ma zajoba!

 6. Można powiedzieć, że chodzi tu akt czysto symboliczny, który ma w Polsce narodową tradycję, w zasadzie 1000-letnią tradycję, a w tej formie co najmniej od Potopu Szwedzkiego. Tradycja kontynuowana również w komunie i mimo zgrzytania zębami nawet przez komunistów tolerowana.

  Takie akty nie mają żadnych skutków prawnych, a więc znowu robi się z igły widły i czyste czepialstwo.

 7. Chrystus to nie tylko katolicyzm, Chtystus to cale Chrzescijanstwo.
  Nie ma chrzescijanstwa (obojetnie jakiego odlamu) bez Chrystusa.
  Skoro w monarchiach zdarzaja sie obywatele o pogladach republikanskich,
  w republikach egzystuja monarchisci, to i w Polsce bedacej Chrystusowym
  Krolestwem zmiesci sie pewnie paru ateistow (oczywiscie pod warunkiem,
  ze beda szanowac przekonania i wole Narodu Polskiego). Wszak jestesmy
  narodem znanym na swiecie z tolerancji, lagodnosci i milosci blizniego.

 8. @Levar 18 października o godz. 19:21
  „jestesmy narodem znanym na swiecie z tolerancji, lagodnosci i milosci blizniego.”

  W takiej Hiszpanii do wczoraj byliśmy znani głównie z bycia najemnikami Napoleona ale szczęśliwie już od wczoraj nazywają nas tam zwierzętami ze wschodu.

  Dobra zmiana.

 9. Ogłoszą i co dalej ?
  Czy będzie to monarchia absolutna czy parlamentarna ?
  Jak realnie Chrystus tą władzę sprawować będzie ?
  Kto i co stanowić będzie jego aparat wykonawczy ?
  Kto będzie ogłaszał, wprowadzał w życie oraz egzekwował przestrzeganie przez lud prawa przez Władce Chrystusa stanowionego ?
  A co z dotychczas obowiązującym prawem stanowionym ?
  Szkoda, że to nie miało miejsca 20 lat temu – można byłoby wówczas jakiś opuszczony przez Rosjan garnizon ( np. Borne Sulinowo ) przeznaczyć na eksperyment pod nazwą „Królestwo Pana” by stosowne badania przeprowadzić, zanim się tę „kuracje” całemu społeczeństwu zaaplikuje. W końcu taka procedura poprzedza wprowadzenie kazdego nowego leku.

 10. zza kałuży
  19 października o godz. 6:33
  Przepraszam, czy ta Hiszpania, o ktorej Pan wspomina, to przypadkiem nie ten kraj,
  w ktorym kiedys szalala inkwizycja?
  Czy to przypadkiem nie ten kraj, z ktorego krol wypedzil kiedys Zydow, bo uwierzyl,
  ze mu wode w studniach zatruwaja?
  Czy to przypadkiem nie ten kraj, ktory dorobil sie na rabunku indianskiego zlota,
  a dzis, kiedy juz nie ma kogo okradac, pograza sie w dziadostwie?
  I my mamy sie przejmowac, co w takim kraju o nas mowia?
  To czyba jakis kiepski zart.

 11. …moze jeszcze nie dotarlo do Episkopatu ale od dwoch tysiecy lat Jezus jest Krolem Krolow !!!!! ale o tym od wielu lat glosza zbory ewangielickie i protestanckie ,organizuja marsze w Polsce i na swiecie ale tu nikt tego nie uszanowal !

 12. Nie jest tylko znaczenie symboliczne. To posuniecie pionka na szchownicy a kierunek jest jasny.

 13. Król, jak król. Daleko i nikt go nie widział.
  Namiestnicy blisko. Będą mieli używanie.
  Co na to suweren?

 14. Levar 19 października o godz. 10:16 – Prosze wskazac jeden kraj, ktoremu nie mozna by wyciagnac jakichs czarnych kart z historii. Ba, jednego czlowieka! Panski argument jest w prostej linii analogia do slawnego uczenia Francuzow jak jesc widelcem

 15. Obserwujac (w moim przypadku,na szczescie, z bezpiecznej odleglosci) to co sie dzieje w Polsce nie sposob nie dostrzec uderzajacych podobienstw miedzy polska katolicka a islamizmem. Definicja islamizmu jest bardzo prosta: to system, ktorego celem jest narzucenie prawa i zasad islamu we wszystkich sferach zycia panstwa i spoleczenstwa. Warto wiec wprowadzic pojecie „katolizmu”, czyli katolickiego odpowiednika islamizmu oraz pojecie „katolisty” czyli odpowiednika islamisty, jako przeciwienstwo odpowiednio katolika i muzulmanina. W ten sposob uniknie sie krzywdzenia katolikow, oskarzajac ich en masse o czyny popelnione przez katolistow w imie katolizmu. Dla mnie jako ateisty nie ma zadnego znaczenia czy jakas grupa mniejszych lub wiekszych fundamentalistow religijnych wybierze sobie postac z basni na swojego krola czy cesarza. Ma natomiast dla mnie fundamentalne znaczenie czy ta sama grupa fundamentalistow zechce narzucic mi swojego „krola” i jak daleko jest sklonna sie posunac by cel ten osiagnac. Obserwujac naszych katolistow mam wrazenie, ze ich koledzy islamisci moga sie od nich duzo nauczyc…

 16. „Tylko że takie alianse ostatecznie wychodzą na złe i Kościołowi, i władzy.”

  Ale… kiedy nastąpi to „ostatecznie”? W XXII wieku czy dopiero w XXIII? Właśnie na stronach GW pojawił się nowy sondaż TNS OBP: PiS ma więcej niż PO+Nowoczesna+SLD+Razem. I jeszcze wciąż duże poparcie dla Kukiza do tego. Czy ten naród nigdy nie zmądrzeje? Czy słowa Kochanowskiego, że głupi Polak przed szkodą i po szkodzie głupi, nigdy nie stracą na aktualności? 🙁

 17. Kasa, misie KASA!

 18. Levar
  No to mamy ciąg dalszy: Amerykanie nie będą uczyli nas demokracji, Francuzi od nas dostali widelce, Niemiec tradycyjnie nie będzie pluł nam w twarz, Hiszpanami nie ma się co przejmować, bo oni 500 lat temu wygnali Żydów, Żydami się nie przejmujemy z definicji, Franciszkiem także sobie nie zawracamy głowy, bo trochę podejrzany ten papież. . A poza tym, skoro Jezus jest królem Polski, to papież nie ma co nas pouczać, my lepiej wiemy niż on.

 19. Rece, i nie tylko, opadaja. Ciemnogrod i Pomroczna.

 20. Ma to sens.

  Król jest zajęty w niebiesiech, innymi – ważniejszymi – sprawy, zatem ów umęczony i ledwie zmartwychwstały kraj nad Wisłą potrzebuje Regenta. I kandydaci na do pełnienia tej zaszczytnej, ale i odpowiedzialnej funkcji, się na pewno znajdą.

  Jedyny problem to taki, że przypuszczalnie będzie ich kilku.

 21. @Levar „Wszak jestesmy narodem znanym na swiecie z tolerancji, lagodnosci i milosci blizniego.” – Ten fragment odbieram jako sarkazm – inaczej sie nie da.
  „to i w Polsce bedacej Chrystusowym Krolestwem zmiesci sie pewnie paru ateistow (oczywiscie pod warunkiem,
  ze beda szanowac przekonania i wole Narodu Polskiego).”
  Jesli to nie kolejny sarkazm to mam pytanie: dlaczego w swieckim panstwie ma sie nie zmiescic paru fanatykow religijnych – oczywiscie pod warunkiem, ze beda szanowac przekonania i wole Narodu Polskiego. Na PIS glosowalo – w liczbach bezwzglednych niecale 20% Narodu. Jesli ci, z pomyslami intronizacyjnymi stanowia tylko ich mala czesc, czy nie powinno byc na odwrot – oni powinni dostosowac sie do wiekszosci?

 22. „Tylko że takie alianse ostatecznie wychodzą na złe i Kościołowi, i władzy.”

  Ostatecznie być może..Do ostateczności mi blisko ale chyba nie dojrzę ostateczności prorokowanej przz Gospodarza.
  W tak zwanym „międzyczasie” trzeba będzie się pilnować by szyb nie wybijali i wnuków jakoś zamaskowac.
  Zapiszę wnuki do OT.Wczoraj widziałem takiego w miasteczku w moro i z wężykami sanacyjnymi na kołnierzu nunduru.Bystrym wzrokiem omiatał otoczenie .Był na patrolu tropiąc lewactwo.
  To chyba jedyne wyjście by pod skrzydłami Króla wnuków losu (marnego) nie zmarnować doszczętnie przed czasem ostatecznym.

 23. „Wyrażenia „Król Polski” nie ma, lecz są sformułowania, których wymowa jest poddańcza.”

  Panie redaktorze Szostkiewicz poddanie się woli Boga Jezusa Chrystusa jest czymś najrozumniejszym i najwłaściwszym pod słońcem. Zaiste mądry człowiek nic lepszego nie może uczynić, zwłaszcza teraz, gdy możni tego świata jedynie o nowej wojnie myślą. Bóg w Trójcy Jedyny ma prawo do całego świata i do wszystkich ludzi, bo to On stworzył wszechświat i On stworzył każdego z nas. Wszyscy jesteśmy Jego własnością, a On jest naszym Królem. Jeśli go publicznie uznamy Królem, także Królem Polski, pomoże Polsce rozwiązać trudne sprawy. Jego błogosławieństwo odczuje każdy z nas (Pan też). Naprawdę, Pana Jezusa nie trzeba się bać, trzeba z wdzięcznością przyjąć Jego wyciągniętą rękę. To dla nas ostatnia szansa na ratunek.

 24. Mysle, ze Chrystus powinien sie czuc zaszczycony, ze ludzie tak nieposzlakowanej reputacji jak polscy biskupi zglaszaja Go na krola nawet nie pytajac o zgode. .
  To prawda, ze Gospodarz mnie troche nastraszyl rozstrzasajac jakie to bedzie mialo konsekwencje polityczne dla Panstwa Polskiego, ale byc moze przesadza i bedzie to Bardzo Dobra Zmiana, gdy Chrystus bedzie stal nawet wyzej niz Prezes Panstwa i wszystkich wezmie za morde pod grozba wiecznego potepienia.

 25. Odpowiedział Jezus: Królestwo moje nie jest z tego świata…Piłatowi
  J 18, 33b-3
  Episkopat wie lepiej

 26. „W uszach wielu obywateli, także katolików, brzmi to źle.”
  Bardzo pan łaskaw, panie redaktorze. Ta impreza, jeśli odbędzie się z udziałem władz państwowych będzie piramidalnym skandalem. Trąbić o tym gdzie się tylko da i wzywać ludzi do wyjścia na ulicę!

 27. fragment tekstu:
  „Ogłaszając Chrystusa królem i panem narodu polskiego, biskupi zainicjują proces chrystianizacji przestrzeni publicznej w naszym kraju. Ich religijny performans będzie funkcjonował jako apel do wiernych, w szczególności katechetów szkolnych, do podjęcia działań chrystianizacyjnych. Z punktu widzenia Konstytucji taka działalność jest pełzającym, ideologicznym zamachem stanu. Dlatego spiskowcy z Episkopatu powinni zostać prewencyjnie internowani.”
  /prof.W.Krysztofiak/
  http://pl.blastingnews.com/felietony/2016/10/zamach-stanu-19-listopada-2016-roku-episkopat-ustanowi-chrystusa-krolem-i-panem-narodu-001186449.html
  ………..
  Zgadzam się z Prof.W.Krysztofiakiem.
  I Jezus i Maryja i bóg to postaci fikcyjne wymyślone przez kler.
  Są na to dowody z niezależnych od kościoła źródeł historycznych.
  Tak naprawdę to kler w Polsce chce oficjalnie objąć władzę używając pretekstu intronizacji Jezusa.
  Biskupi powinni być aresztowani, oskarżeni i skazani za usiłowanie przejęia władzy poprzez zamach stanu. Ich bezczelność przekroczyła już wszelkie granice i należy im dać jaknajszybciej odpowiednią nauczkę.
  Polska jest ukrzyżowana i należy ją jaknajszybciej odkrzyżować.

 28. Widoknamorze
  19 października o godz. 14:48
  No coz, jesli juz mielibysmy dac sie pouczac, to przynajmniej tak, aby dla nas jakis pozytek z tego wyszedl.
  Gdyby tak Francuzi pouczyli nas, jak zrobic bombe atomowa, Amarykanie-jak zbudowac rakiety co najmniej sredniego zasiegu, Niemcy-jak robic krecia robote
  w kraju przeciwnika, nie mialbym nic przeciwko. Oczywiscie pod warunkiem,
  ze cena tych pouczen nie bylaby zbyt wygorowana.

 29. schwarzerpeter
  19 października o godz. 15:21
  „Na PIS glosowalo – w liczbach bezwzglednych niecale 20% Narodu.”

  A jaki % glosowal na przeciwnikow PiS?

 30. mohikanin przedostatni
  19 października o godz. 11:48
  „Co na to suweren?”

  W monarchii suwerenem jest krol.

 31. Od dawna śpiewa się w kościołach: Chrystus królem. No to co teraz będzie?

 32. Łacińskie ; Deo gratias
  po polsku : teokracja

 33. Christus vincit, Christus regnat, Christus, Christus na wsiegda

  ( na motywach piesni eklezjalnej)

 34. @azur
  ale królem świata, rex mundi, a nie Polski

 35. @waldi
  może się pan poddawać, ale w Kościele, a nie w państwie, w którym obywatelami są także niewierzący. Dla nich ratunkiem jest wolność nie tylko Do, ale i OD religii, którą demokratyczne państwo, póki u nas jeszcze istnieje, ma obowiązek chronić.

 36. Panie redaktorze, ale może tak trochę powagi. Uznanie Chrystusa królem Polski, Galaktyki czy też wszechświata ma znaczenie żadne dla mnie jak i dla większości ludzi. To co powiedział biskup Czaja ma znaczenie podobne.
  A gdy na uroczystości religijnej stawią się prezydent RP, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu i inni dygnitarze obecnego obozu władzy” to w zasadzie będzie to tylko przekroczenie kolejnej granicy śmieszności. Nic więcej, bo niczego innego nie można spodziewać się po władzy, zwłaszcza obecnej (bo na takiej uroczystości mogę sobie wyobrazić zarówno Tuska a także Milera).
  Królowanie Chrystusa skończą pustoszejące kościoły. A kler będzie mógł sobie oddawać cześć swojemu królowi dowolnie.

 37. waldi,

  ty na powaznie, czy tak dla jaj ?

 38. @ Adam Szostkiewicz
  „Ochrona” tego państwa przed Bogiem skończy się katastrofą dla tego państwa. Niewierzący go nie uratują ani dla siebie ani dla innych.

 39. @Helena, (19 października o godz. 16:21)
  byc moze … bedzie to Bardzo Dobra Zmiana, gdy Chrystus bedzie stal nawet wyzej niz Prezes
  Nie bluźnij, kobieto. Nad Prezesem to tylko niebo gwiaździste. A i to chwilami i za przyzwoleniem.

 40. Adam Szostkiewicz
  19 października o godz. 19:44
  Mozna sprawe rozwiazac w sposob kompromisowy:
  ateisci nie beda sluchac Jezusa jako Boga,
  beda go sluchac jako krola.

 41. Z nimi tak już jest:
  najpierw krzyczą „Chrystus królem Polski”, a później mają pretensje, że Żydzi rządzą Polską.

 42. @Levar 18 października o godz. 19:21
  „jestesmy narodem znanym na swiecie z tolerancji, lagodnosci i milosci blizniego.”
  +
  @Levar 19 października o godz. 10:16
  „I my mamy sie przejmowac, co w takim kraju o nas mowia?”
  =
  „To czyba jakis kiepski zart.”

  @Levar, ty mnie do niczego nie potrzebujesz – sam ze siebie robisz kłapoucha.

 43. Ta kwestia sprowadza na nas podstawowe pytanie: Skoro Chrystus krolem to co z A. Duda? Jezeli po tym akcie bedzie nadal usilowal tzw. wypelniac obowiazki glowy panstwa (no bo po tym co pokazal trudno nazwac jego dzialalnosc wypelnianiem obowiazkow gliwy panstwa) nalezy go usunac z urzedu a jezeli bedzie oporowal uznac za uzurpatora? Inna kwesta jest kwestia woli Suwerena – skoro sam Suweren namascil tego A. Dude na swojego prezydenta alias glowe Panstwa to jak wiadomo z ust ,,Zrodla Naszego Ustroju” czyli posla Jaroslawa K. wola Suwerena stoi ponad Prawem. Jasno to wyrazono podczas sporu z TK czy w kwestii poszanowania jakichkolwiek praw tych co wybory przegrali.
  Wykonano juz pierwsze przymiarki jak Suweren zareaguje na widok estetyki Ew. Majestatu: niezawodna GW dostarczyla zdjecia z przejazdzki kareta jednego z Przedstawicieli (Ew.) Krola (dluga czerwona sukienka i opasly brzuch) oraz ministra Szyszki. Moim zdaniem niezbyt to wgladalo: cos na ksztalt wnetrza Golebiewskiego albo innego nowobogackiego ale byc moze moja opinie wypaczyla gminna geba ministra.
  Ps. Wypada sie za to cieszyc, ze na czele stoi znany z humanitaryzmu arcb. Polak a nie np. Glodz i kary za nieuznawanie Intronizacji beda lagodne np. tylko pozbawienie praw obywatelskich de facto ale na szczescie nie de iure, miast smierci przez stos lub 48h na opuszczenie kraju.
  Po aborcji zaprzatac nas bedzie Nowy Krol a prace nad CETA beda szly swoja cicha drozka?

 44. Chrystus powiedzial : ” Krolestwo moje nie jest z tego swiata „. Wobec tego na Krola Polski nadaje sie wysmienicie, bo Polska z ” tego swiata ” juz nie jest. Dziekuje ” Opatrznosci „, ze mnie z tego kraju wywiodla, ale co z reszta ? Rodzina, przyjaciele, znajomi … Chryste, jesli istniejesz w zaswiatach, zmiluj sie nad Nimi. JB.

 45. @ Levar 19 października o godz. 17:46 „A jaki % glosowal na przeciwnikow PiS?” – Chyba jasne – reszta, jesli nie przeciw, to na pewno nie za! Czyli 80%.

 46. I co? Pójdzie Chrystus do matki Najświętszej Maryi Panny KRÓLOWEJ Polski i powie: Zaiste Matko powiadam Ci, że musisz abdykować. ?

 47. zza kałuży
  19 października o godz. 23:02
  A kto i do czego szanownego Pana potrzebuje?

 48. Tekst jest w gruncie rzeczy seksistowski: Maria jako krolowa Polski jest (od dawna)oki, ale Jezus jako krol juz nie.

  Autor probuje uzasadnic swa dezaprobate odwolujac sie do dogmatow katolicyzmu oraz do konstytucji RP.
  W mej opinii obie grupy argumentow do bani: konstytucja RP ma sie do intronizacji jak ksiazka kucharska do ofiary z baranka: Polska nie stanie sie monarchia.
  A co do dogmatow katolicyzmu (czemu nie ogolniej: chrzescijanstwa?) to skoro sw.Maria juz od dawna jest krolowa Polski i KK/ PRL/ RP sie od tego nie zawalily to czemu maja sie zawalic po intronizacji jej syna?

  Swiat, w tym Polska zmienia sie dosc zwawo. Stosunek do wartosci w polskim spoleczesntwie dawno odszedl od zasady „robta co chceta”.

  Mozna sie na to, niczym p.Szostkiewicz, dasac, mozna tez probowac pokazywac kierunki i granice tej przemiany.
  Mnie, jako czytelnika, bardziej interesowaloby to drugie podejscie. Boo niejalowe.

  marcin lazarowicz
  neosdpasmin.blox.pl

 49. Żyd królem Polski???
  PS. Czy są jakieś granice tego błazeństwa?

 50. A na królową proponuję Królewnę Śnieżkę…

 51. Neospasmin
  Uporczywie udaje pan greka. Polska nie stanie się monarchià, ale PiS zrobi z niej państwo wyznaniowe pod swoją kontrolą. Chrześcijaństwo ma różne poglądy w sprawie kultu maryjnego, o czym pan najwyraźniej nie wie, skoro ironizuje na ten temat.

 52. Wara od Śnieżki na której spotykał się Pan Kuroń z panem Hawlem.A 2 tysiące lat robi swoje .Toż to mądość i przewidywanie.Zamyka się drogę do uchwalenia przez wiekszość sejmową ,że królem jest PAn Zbawca Narodu Jarosław.

 53. Oznacza to automatycznie unię personalną Polski i Izraela?

 54. schwarzerpeter
  20 października o godz. 1:31
  Podejrzewam, ze duza czesc z tych 80% zaglosowalaby na jakas partie na prawo od PiS, gdyby taka istniala. Dla srodowisk neoendeckich (a sa one dosc liczne, choc,
  jak na razie kiepsko zorganizowane) neosanacyjny PiS jest dosc ciezko strawny.
  Nie wynika z tego jednak jakas szczegolna sympatia dla lewicy. Nie ma sie Pan wiec z czego cieszyc. Z tego torcika zbyt wiele nie uda sie Wam wykroic.

 55. @waldi
  Problemem Polski tak jak i licznych państw islamskich, to właśnie osoby o średniowiecznych poglądach jak Ty. Oświecenie oraz późniejsze reformy dały nam liberalne państwo prawa otwarte na różne poglądy polityczne, światopoglądy i style życie. Pluralizm i wolność to zaprzeczenie samodzierżawia opartego o religijne systemy prawne.

 56. Pukanie do drzwi biura Jezusa w raju:

  – przepraszam, szefie, ale wlasnie zostal szef ukoronowany na krola Polski.

  – O ! A to co dopiero ! Przeciez juz mam jedna korone cierniowa na czole. Po co mi druga ? – odparl ze zdumieniem Jezus i przysiadl na chmurce zafrasowany, mamroczac – Czemus mi to znowu uczynil, ojcze…

  I dlatego w Polsce tak popularne sa figurki Jezusa frasobliwego.

 57. @levar
  przypominam, że ,,neoendecki” Roman Giertych był wicepremierem w ,,neosanacyjnym” rządzie PiS. Te etykiety dziś w polskiej polityce znaczą coraz mniej.

 58. Adam Szostkiewicz
  20 października o godz. 15:38
  Pamietam.
  I skonczylo sie tak, jak sie skonczylo.

 59. Wszystkie religie i ich kościoły (meczety, synagogi, cerkwie, sobory i inne tak zwane „świątynie” w których czci się urojonych bogów) są społecznie szkodliwe.
  To cywilizacje zła i śmierci, które spowodowały miliony ofiar wśród ludzi i zwierząt na całym świecie.
  Religie powodują międzyludzkie konflikty, społeczne niepokoje, wojny, terroryzm, tworzą zło i nienawiść do wszystkich i wszystkiego, co nie mieści się w religijnych dogmatach i głowach religiantów.

  Kler bezkarnie nawołuje z ambon kościelnych i medialnych do łamania konstytucyjnego prawa, do nienawiści mniejszości, do antysemityzmu, do homofobii, uczy nienawiści do kobiet, dzieci i zwierząt, nakazuje bić, znęcać się i zabijać, jest przyczyną ludzkich nieszczęść i życiowych tragedii oraz uczy mnóstwa innych złych rzeczy.
  Kler bezkarnie gwałci dzieci fizycznie i psychicznie.

  Ci handlarze religijnych bajek bezkarnie pasożytują na całych narodach i państwach, bezlitośnie wykorzystując tępotę i naiwność swoich wiernych, którzy zapewniają im stały dobrobyt, próżniacze bogactwo i przywileje.
  Religie blokują rozwój nauki, wiedzy i samodzielnego, racjonalnego myślenia.
  To jest działalność pod każdym względem przestępcza i tylko w krajach wyznaniowych uważana za jedynie słuszną, pozytywną i dobrą przez tępych, religijnie zindoktrynowanych ludzi i cwaniaków na wszystkich szczeblach władzy.

  Wszystkie religie powinny byc zdelegalizowane i zakazane.
  Dopiero wtedy na Ziemi nastąpi pokój oraz poszanowanie praw ludzi i zwierząt.

 60. @Szostkiewicz
  Szanowny Panie Redaktorze,
  w latach 80ych walczyliśmy o pluralistyczne państwo prawa. Państwo bez partyjniactwa z apolitycznymi urzędami i samorządem, państwo dla wszystkich Polaków Obywateli. Walczyliśmy o liberalne państwo najmniejszego mianownika, żebyśmy sie w nim wszyscy czyli jak w domu naszych marzeń.
  Moze wierzyliśmy naiwnie, ze liberalna wolna gospodarka rozwiąże wszystkie nasze problemy.
  Niestety ta koncepcja zawiodła, bo powstała liczna „underclass” i ogromne dysproporcje w dochodach jak w XIX wieku.
  Dotychczasowe sukcesy przeważają i potrzebna jest prospołeczna korekta . Nazywam to społeczeństwem zrównoważonych interesów pomiędzy pracodawcami i pracobiorcami unikając celowo społecznej gospodarki rynkowej czy socjaldemokracji.
  Natomiast to co teraz realizuje PiS to strofkę partyjniactwo i klientelizm czyli celowe kupowanie wyborców za często absurdalne przywileje.

 61. @ Claudio
  Uuuuu, Oświecenie to marny projekt, gdybyś wiedział jak i dlaczego do niego doszło, sam odwróciłbyś się od niego. A tak, to w swojej nieświadomości powtarzasz wyświechtany slogan o rzekomej „wolności i pluralizmie” Oświecenia. Jego zgubna ideologia doprowadziła do ludobójstwa podczas rewolucji francuskiej. Wiem, wiem, w szkole tego nie uczyli.

 62. karzeł alfa
  20 października o godz. 13:59
  Automatycznie z pewnoscia nie.
  Ale pomysl wart zastanowienia.

 63. Z tego co się orientuję,to osoby skazane prawomocnym wyrokiem nie mogą pełnić takich funkcji.

 64. Najwyższe krzyże:

  **http://miratico.com/worlds-largest-crosses-reach-high-for-the-sky/

  najwyższe figury Chrystusa:

  **http://www.kuriositas.com/2013/02/the-tallest-statues-of-jesus-christ-in.html

 65. @waldi
  A pan dalej gra swoją zdartą płytę dla ćwierćinteligentów. Bez Reformaci i Oświecenia Europa by zeszła na trwałe do katakumb i jaskiń. O Wandei ,,uczyli” nawet w PRL, publikując esej Jasienicy.

 66. @wojtek
  Spokojnie. Religie mają różne twarze i różne skutki, dobre też.

 67. Panie Redaktorze a moze przez to, ze Pan pochyla sie nad ta kwestia to w pewnym sensie ja uprawomacnia? Oburza sie Pan na Neospasmina, ze trywializuje i ,,udaje Greka”? A moze na kretynizm bo w XXIw w Europie tajie odloty jak to co prezentuja panowie w czerwonych sukienkach to nic innego nalezy tak odpowiedziec – purnonsemsowna ironia? Bo jak bedziemy pochylac sie nad kazdym kretynizmem jaki sie roi w lbach tych wykolejonych – tak – WYKOLEJONYCH osobnikow to umkna nam rzeczy najwazniejsze? A Pan moca swojego autorytetu – AUTORYTETU – nie jest pan przeciez pismakiem w jakims szatlawcu dla wynaturzonych prawakow, gdzie co piatek drukuje sie kolejnych, ujawnionych ,,zdrajcow Narodu” etc ale dziennikarzem w OPINIOTWORCZYM, majacym tradycje liczona w dziesiecioleciach, tygodniku i przez to nadaje tej blazenadzie znamiona powaznosci? Czy jezeli panom w czerwonych sukienkach zamarzy sie by w sklad listy szkolnych lektur wlaczyc ,,Mlot na czarownice” to tez bedziemy sie nad tym biedzic?
  W czasie gdy byla toczona heroiczna walka z antyaborcyjna opresja – tu dodam, ze poczucie triumfu jest zdecydowanie przedwczasne – bo bynajmniej PiS nie cofnal sie – co najwyzej zszedl z lini ciosu i zalatwi to jakims ,,faulem” (moze metoda a’la Krolikowski? Przypominam ten swietoszek chcial to zrobic pozaustawowo) ten rzad i ta wiekszosc po cichutku i bez huku opozycji ,,przyjal do wiadomosci” uklad CETA (nie chceta TTIP to macie CETA – Kanada jest taka sympatycznie liberalna) ktory faktycznie pozbawia panstwa UE mozliwosci prowadzenia jakiejkolwiek – oprocz tej zgodnej z interesem miedzynarodowych korporacji – POLITYKI SPOLECZNO-GOSPODARCZEJ A przeciez to mial byc rzad ktory mial cofnac ABDYKACJE PANSTWA? Co za zlamanie obietnic wyborczych jak i ideologii partyjnej,nieprawdaz? Wrecz sprzeniewierzenie! ,,TU NIE MA NAD CZEM DELIBEROWAC” bo niezgodnosc tego ukladu z aksjomatami polityki tego rzadu jest absolutna. Przypominam, ze tym co szczegolnie rozwscieczylo komunistow w dzialalnosci Kuronia i jego 4 kolegow to to, ze wytkneli im NIEZGODNOSC PRAKTYKI PZPR Z OFICJALNA IDEOLOGIA. Na tym vazowala tez pozniejsza opozycja demokratyczna.
  To nie kwestia GMO jest wezlowa (bo zdania naukowcow sa podzielone) ale praw socjalnych. Zapomnijcie o podwyzce placy minimalnej, zmianie praw zatrudnionych na lepsze – tu czeka PRYWATNY trzyosobowy trybunal by zasadzic odszkodowanie za ,,utracone potencjalne korzysci”? I takiego kraju jak Polska NAPRAWDE NIE BEDZIE STAC BY PODNIESC PLACE MINIMALNA? Przypominam, ze PiS jasno deklarowal sie ze jego celem jest PRZYWROCENIE RZEKOMO UTRACONEJ NA RZECZ ,,OBCYCH” SUWERENNOSCI. Tu mamy do czynienia z bezprecedensowa cesja suwerennosci na rzecz – nie na rzecz instytucji miedzynarodowej (UE) w ktorej czlonkowstwo byli jawnie negocjowane a jego warunki, w ostatecznym ksztalcie przyjete w referendum. ALE NA RZECZ PRYWATNYCH TRYBUNALOW I PRYWATNYCH KORPORACJI. Przy czym negocjacje warunkow nosily znamiona spisku (w tajemnicy, bez jawnego procedowania) i ich wynik zostaje przyklepany przez partie majaca na sztandarach NARODOWA SUWERENNOSC I POSZANOWANIE WOLI NARODU. Przeciez to ich moralne bankructwo , zdrada narodu (to sa sformulowania z ichniego sztambucha)) i co i nic? Nie odrzucili a z definicji swojej powinni…
  My w tym czasie walczylismy z aborcja gdy oni pracuja nad sprzedanuem nas jako sily roboczej mieszynarodowym korporacjom. Gdy przyjdzie nam rozstrzasac ,,Mlot na czarownice na liscie lektor” to moze i TTIP przejdzie niezauwazone choc w sumie po co -z USA do Kanady nie jest zbyt daleko a napewno znajdzie sie w tym sympatycznym kraju niejedna kancelaria prawnicza, ktora na swoich drzwiach za godziwa oplata pozwoli przykrecic tabliczke ,,…-Canada Inc.”

 68. p.Szostkiewicz:

  1. Jezykiem oficjalnym w Poslce jest polski.
  Nie dlatego ze mowi tak ustawa, tylko dlatego ze ustawa zabezpiecza to co jest rzeczywistoscia.

  2.System prawny RP oparty jest na katolickim systemie wartosci. Nie dlatego ze ktos to od gory zarzadzil, ale dlatego ze to najblizszy system wartosci dla olbrzymiej wiekszosci spoleczenstwa.

  3. Podstawowym obszarem dzialania jakichkolwiek kosciolow czy instytucji wyznaniowych sa roznego rodzaju celebracje.
  To poprzez nie te instytucje przekazuja swe zasady/ wartosci.
  Taka celebracja jest hidzra, swieto szalasow, pielgrzymka do Czestochowy, Wielkanoc, Barborka czy intronizacja Chrystusa na krola Polski (nie IIIRP!).
  Obiekcje wobec takich sposobow wspolnego praktykowania religii nie maja sensu boo sama istota (kazdej)religii polega na organizacji zycia wspolnoty, nie jednostek.

  4.Polska jest krajem katolikow i zadne zamawianie rzeczwistosci tego nie zmieni.
  Katolikow to znaczy ludzi zorganizowanych wokol kosciola katolickiego.
  Kosciola nie jako abstraktu tylko konkretnej instytucji : ze swloimi zasadami,wyznawcami,funkcjonariuszami, majatkiem etc.
  Nie ma najmienszych watpiwosci ze konstatacja ” Polska jest krajem katolikow” musi miec odzwierciedlenie chocby w stwierdzeniu „Polska jest krajem katolickim”.
  Z implikacjami tego stwierdzenia we wszystkich aspektach zycia spolecznego, z polityka i prawem wlacznie.

  5.Konstatacje wynikajace ze zrozumienia pkt. 4 najlepiej wyraza nie zaden inny polityk III RP jak p.Kaczynski.
  Wszyscy przed nim robili to samo tylko jakos tak wstydliwie i polgebkiem (patrz: p.Mazowiecki i religia w szkolach czy kwestia konkordatu).

  6.PiS. Porownujac poszczegolne kadencje sadze ze najbardziej demokratyczna partia ostatniego 25 lecia jest PiS. Partia zorientowana na realne potrzeby Polakow.
  Z tej racji, mimo nieustannej zlej prasy, tak wysokie jest jej poparcie spoleczne.
  Stad jesli kosciol katolicki dokona intronizacji Chrystusa to psim obowiazkiem premiera, prezydenta i p.Kaczynskiego bedzie obecnosc na takiej uroczystosci.
  By pokazac ze to co wazne dla najwiekszej niezaleznej instytucji organizujacej zycie spoleczne – kosciola katolickiego, jest rozniez wazne dla demokratycznie powolanych przedstawicieli tego spoleczesntwa.

  7. PiS jest partia demokratyczna stad rzadzic bedzie tak dlugo jak dlugo beda tego chcieli wyborcy. Historia III RP jest tego dowodem.

  tyle w kwestii udawania Greka.

  marcin lazarowicz (ateista i bez watpienia nie wyborca p.Kaczyskiego i jego wspolpracownikow)

 69. Dalszy ciąg wariactwa :
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/gazeta-polska-codziennie-bog-powinien-wrocic-do-rady-ministrow/gz19y8.
  Ludzie , kogo Wy wybraliście !!!!!!
  Jak tak dalej pójdzie, sam strace wiarę.

 70. neospasmin
  21 października o godz. 0:35
  „System prawny RP oparty jest na katolickim systemie wartosci.”
  A ja myślałem, że na chrześcijańskim systemie wartości.
  A to pewna różnica.

 71. @neospasmin
  Ależ jak najbardziej wyborca Kaczyńskiego! Radykalizm lewicowy i prawicowy łączą się ku nieszczęściu ludzi niezideologizwanych.

 72. @slawczan
  Niestety, brak reakcji jest chowaniem głowy w piasek. W ten sposób doszli do władzy faszyści i naziści. Trzeba demaskować polityczny sens nawet pozornie głupich lub błahych spraw i zjawisk.

 73. @ Adam Szostkiewicz
  „Bez Reformaci i Oświecenia Europa by zeszła na trwałe do katakumb i jaskiń. O Wandei ,,uczyli” nawet w PRL, publikując esej Jasienicy.”

  Krótko: Reformacja przyniosła Europie wojny religijne z Wojną 30-letnią na czele (w Niemczech z tego powodu ubyło 8 mln ludzi (stan 1648), z Wojną Domową w Anglii, masakrą katolików w Irlandii za Cromwella, nocą św. Bartłomieja we Francji. To są skutki rozbicia religijnej jedności w Europie w I poł. XVI wieku. Postęp naukowy XVII i XVIII wieku dokonał się nie dla tego, że była Reformacja, lecz dlatego, że pojawili się tacy zdolni ludzie jak I. Newton i paru wybitnych matematyków. Angielska demokracja była koniecznym następstwem walk i nienawiści między sektami protestanckimi. W Anglii od Henryka VIII obowiązywało wyznanie oficjalne (religia państwowa). Zło wynikało z tego, że każdorazowo religia była poddawana polityce monarchy (niekiedy Parlamentu). Religia w najbardziej paskudny sposób była wykorzystywana jako ideologia władzy. Zresztą na kształt artykułów wiary w Kościele Anglii bezpośredni wpływ mieli królowie Anglii (najbardziej Elżbieta I). Tego w katolickiej Polsce nigdy nie było! Żaden polski król nigdy nie reformował katolicyzmu dla własnych celów!
  Jasienica, owszem, co nieco napisał o Wandei (dziś wiemy o tej zbrodni Rewolucji Francuskiej dużo więcej), ale jak sobie Pan przypomina, niejaki Gomułka publicznie wyklął Jasienicę tak bardzo, że ten wkrótce potem rozchorował się i zmarł. A potem przez wiele lat w PRL zwyczajnie nie drukowano dzieł Jasienicy. Więc jak można mówić o jego wpływie na nauczanie młodzieży szkolnej?

 74. @Adam Szostkiewicz
  21 października o godz. 8:17
  Panue Redaktorze – dla jasnosci – nie lekcewaze tych urojen panow w sukienkach ale przypominam, ze znienawidzonym przez Hitlera filmem byl ,,Dyktator” Chaplina. Znienawidzony bo obdzierajacy go z nimbu tej napuszonej grozy, ktora jest nieodzownym skladnikiem kazdego totalitaryzmu. Dam sobie reke uciac, ze Kaczynski da sobie rade w pyskowkach, obelgach ale kompletnie nie radzi sobie z szyderstwem. Tak samo KRK. Mieli 2000 lat na wyksztalcenue nechanizmow polemicznych ale jak sobie poradza z Monty Pythonem?

 75. @Adam Szostkiewicz
  ” Trzeba demaskować polityczny sens nawet pozornie głupich lub błahych spraw i zjawisk.”
  Przed chwileczką na blogu profesora Hartmana powiedziałem – a właściwie zaśpiewałem 😉 – co trzeba w obecnej sytuacji robić. Na melodię znanej piosenki pana Młynarskiego (zaznaczam przy tym, że zbieżność jego imienia z moim nickiem jest przypadkowa):

  I
  Rzekł wolnym ludziom CBOS
  Konkretnie i otwarcie:
  „Możecie PiS całować w nos,
  „Bo duże ma poparcie.
  „Cokolwiek by nie zrobił, to
  „Im wszystko ujedzie płazem,
  „Bo są silniejsi niż PO
  „Z Nowoczesną i z Razem.”

  Lecz niech PiS dalej w pysze tkwi.
  My rąk nie załamujmy i…
  Róbmy swoje, róbmy swoje cały czas,
  Róbmy swoje, wszak komunizm padł już raz.
  Więc może przy wyborczej urnie
  Za parę lat powtórnie
  Upadnie?
  Róbmy swoje, róbmy swoje,
  Może to coś da, kto wie?

  II
  TNS OPOB tak nam rzekł:
  „Zgadzamy się z Cebosem –
  „PiS będzie rządził cały wiek,
  „My im wróżymy hossę.
  „Bo od nich kupi ciemny lud,
  „Największą ściemę w świecie.
  „Więc bezsensowny jest wasz trud.
  „PiS ma was… tam gdzie wiecie.”

  Pomimo tych złowieszczych słów,
  Nie rezygnujmy, tylko znów…
  Róbmy swoje, choć niełatwy jest nasz cel,
  Róbmy swoje, choć powraca PRL.
  Bo kropla drąży dziurę w skale,
  Wystarczy więc wytrwale
  Ją drążyć.
  Róbmy swoje, róbmy swoje,
  Może to coś da, kto wie?

 76. jak to, to już pan Jarosław nie będzie królem PL??

 77. @waldi
  naprawdę niewiele pan wie o naszej historii i europejskiej. Niech pan poczyta innych historyków, niezależnych od tej czy innej opcji partyjnej, ideologicznej czy kościelnej. To możliwe.

 78. @ Adam Szostkiewicz

  Strzał kulą w płot. Akurat XVII i XVIII wiekiem interesuję się zawodowo (nawet ostatnio popełniłem książkę na ten temat). Pan natomiast nie błyszczy wiedzą w tych swoich felietonach, niestety robi Pan za celebrytę.

 79. @waldi
  przykro mi, nie widać tego po pańskich postach. widać za to brak kultury typowy dla autorów pańskiego pokroju.

 80. @waldi
  O, Boże! Ale mam nadzieję, że nie jesteś tym Waldim, który na studiach historycznych miał ksywkę Docent? Liczę, że zbieżność imion i zainteresowanie XVII-XVIII w. są przypadkowe? Bo gdyby jednak… to by znaczyło, że nasze drogi światopoglądowe kompletnie się rozjechały 🙁

 81. Art. 25 Konstytucji RP zobowiązuje władze publiczne do zachowania „bezstronności w sprawie przekonań religijnych” – znaczy to w szczególności, że władzom nie wolno faworyzować/uprzywilejowywać żadnych takich „przekonań” ani ich nosicieli. Zaangażowanie władz publicznych w proceder intronizacyjny będzie zatem stanowić oczywiste naruszenie Konstytucji RP.

 82. Mam tylko jedną smutną refleksję – gdybyście Panowie i Panie – znakomitości polskich mediów, zechcieli zauważyć gwałtownie rosnące w siłę ruchy charyzmatyczne w Polsce, co można było zauważyć już ładnych parę lat temu, i z takim zatroskaniem pisać i mówić o tym wtedy – być może nasze „dziś” nie wyglądałoby tak beznadziejnie. Gdybyście Państwo poświęcili więcej uwagi procesom społecznym jakie cały czas zachodziły na naszych oczach, więc i waszych także, moglibyście im zapobiec przez otwarcie się na prawdziwą debatę… a nie kwitowalibyście waszych wyborów poczytnością i oglądalnością, w wyniku czego dorobiliście się kompletnie ogłupiałego czytelnika obrazków, słuchaczy disko-polo i oglądaczy pokuty narodowej… Polak mądry po szkodzie ? chyba jednak gorzej – głupi i przed i po szkodzie. To nic osobistego Panie red.- bardzo Pana cenię jak i wielu dziennikarzy, po prostu zebrało mi się zbyt dużo gorzkiej żółci po tych 27 latach transformacji…

 83. @ek59
  Takich materiałów ostrzegawczych było w prasie i mediach elektronicznych sporo. Sam pisałem w Polityce o ks. Bashobora, egzorcyście i rzekomym wskrzesicielu zmarłych. Mimo to Kościół instytucjonalny zaprasza takich charyzmatyków na występy w Polsce, bo przychodzą tłumy. Jedno co dobre, to to że być może pomogą oni osłabić w Polsce rasizm.

css.php