Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

25.11.2015
środa

Pani Premier, flaga europejska nawiązuje do Biblii!

25 listopada 2015, środa,

Premier Szydło zapowiedziała, niezdarną polszczyzną, że konferencje prasowe po posiedzeniach jej rządu nie będą się toczyły na tle flag polskich i unijnych, tylko wyłącznie na tle polskich.

Wiadomość o tym obiegła media europejskie. Wkrótce doszła nowa: nowy rząd nie wyklucza postawienia przed sądem obecnego „prezydenta” UE Polaka Donalda Tuska. W Polsce natychmiast przypomniano, że prof. Pawłowicz, członek obecnego rządu, nazwała flagę UE „szmatą”.

Taki przekaz płynie w tych dniach z Warszawy do kraju i do Europy. Jednocześnie rząd PiS zapowiada lepsze wykorzystywanie funduszy unijnych przeznaczonych dla Polski. Jak pogodzić gotowość do sięgania po pieniądze europejskiego podatnika, w dużej części Niemców, z tymi komunikatami o wyraźnie niechętnej względem Unii wymowie? Jeśli to nie jest obłudą, to co?

Co do flagi, to pani premier zapewne nie zna jej ciekawej historii. Obecny jest w niej wątek religijny, a ściśle – maryjny. Jeden z projektantów, Arsene Heitz, czerpał inspirację z Biblii. W „Objawieniu św. Jana”, ostatniej księdze Nowego Testamentu, w rozdziale XII, wers 1, czytamy o cudzie, jakim u kresu ziemskich dziejów ma być pojawienie się na niebie postaci kobiecej, stojącej na księżycu i zwieńczonej koroną z dwunastu gwiazd. Kościół dopatrzył się w tej postaci Maryi, Matki Bożej.

Stąd wiele posągów maryjnych w katolickich świątyniach nawiązuje do tej interpretacji. Na przykład TAK. Drugi projektant, Paul M.G. Levy, belgijski Żyd nawrócony na katolicyzm, więzień obozu nazistowskiego w Dachau, a po wojnie pracownik Rady Europy, pomniejszał udział Heitza w stworzeniu flagi, ale jednoznacznie się od wątku religijnego nie odcinał.

Prawdopodobnie papież Jan Paweł II wiedział o fladze europejskiej więcej niż premier Szydło i jej ostentacyjnie katolickie otoczenie polityczne. Przecież nie miał problemu z zachęcaniem Polski do wstąpienia do UE: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Tym pozornie nieznaczącym gestem (dla pisu nieznaczącym) pani szydło zniechęciła do swojego rządu wielu Polaków,którzy cenią Unie. Ostentacyjne lekceważenie UE i Niemiec, w tym sprawy uchodźców, skończą się dla Polski katastrofą. Rzeczywiście pozorny triumfalizm JK i otwieranie wszystkich frontów naraz – krajowych i zagranicznych świadczy wcale nie o sile a o słabości. JK nie jest geniuszem politycznym, a małym, zakompleksionym satrapą. Byłby śmieszny gdyby nie fakt, że na każdym kroku szkodzi Polsce.

 2. Może się skończyć tym, że UE wstrzyma wypłatę funduszy dla Polski, a wtedy skończy się zabawa w chowanego Pani Szydło z flagą Unii.

 3. Prawdopodobnie papież Jan Paweł II wiedział o fladze europejskiej więcej niż premier Szydło i jej ostentacyjnie katolickie otoczenie polityczne.

  Nie Prawdopodobnie, ale napewno. Kononowicz wie więcej, niż oni.

  Lud chciał, to lud ma. Dyzmy na miarę.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Pani Pawłowicz jest członkiem obecnego rządu????!!!! A w jakim charakterze?!

 6. Gdyby pisowcy wiedzieli, że sztandar nawiązuje do Biblii, to umieścili by go tam, gdzie Biblię mają.
  Więc może lepiej, że nie znamy losów flagi, usuniętej z urzędu.
  Pocieszmy się, że będą w nią owinięte pogrzebane dotacje unijne, które kaczor zwróci darczyńcom, choćby netto.
  Flaga gratis.

 7. Pamiętam, jak rok temu zdziwiła mnie nie tylko częsta obecność flag, ale też chętne łączenie flag narodowych z unijnymi na Węgrzech i w Rumunii. A najbardziej fakt, że flagi unijne znajdowały się na kościołach. (Swoją drogą, nie wiem, czy to dobrze, czy nie świadczy to źle o związkach ‚tronu i ołtarza’, ale jednak tu wyraźny był kontrast z Polską.)

css.php