Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

27.11.2014
czwartek

„A u was biją Murzynów”!

27 listopada 2014, czwartek,

W sprawie zastrzelenia czarnoskórego Mike’a Browna przez białego policjanta Darrena Wilsona odezwała się też propaganda rosyjska i chińska. Są to, jak powszechnie wiadomo, kraje mogące być wzorem w dziedzinie praw człowieka, standardów demokratycznych i praworządności.

Argument: „A u was (czyli w USA) biją Murzynów” był standardem w propagandzie obozu tzw. demokracji ludowych, ilekroć Zachód krytykował owe „demoludy” za naruszanie porozumień zawartych w Helsinkach w latach 70. na fali ówczesnego odprężenia w zimnej wojnie między obu blokami. Bardzo pomogły one rozwijać się ruchowi helsińskiemu w Polsce i innych krajach bloku wschodniego, włącznie z ZSRR. Było do czego się odwołać, kiedy ludziom działa się krzywda, bo nie byli entuzjastami „realnego socjalizmu”.

Zamieszki i protesty w Ferguson i wielu innych miastach amerykańskich pokazują, że kwestia rasowa nie zeszła z amerykańskiej wokandy publicznej. To musi być bardzo bolesne dla tej części społeczeństwa USA, które pokładało w prezydenturze Baracka Obamy wielkie nadzieje na tym polu.

Dojście do władzy Obamy było kulturowym przełomem, momentem historycznym w politycznych dziejach USA. Jego odejście może na długo skojarzyć się z Ferguson i wszystkim, co wynikło z decyzji ławy przysięgłych (w której zasiedli także czarni), uznającej Wilsona za niewinnego.

Teraz prezydentura Obamy wielu ludziom, w tym Afro-Amerykanom, będzie się kojarzyła może silniej z Ferguson niż z wygraną pod hasłem „Yes, we can”. Byłaby to wizerunkowa klęska pierwszego w historii Stanów niebiałego prezydenta. Wielu czarnych obywateli USA już potępia Obamę za usiłowanie zachowania jakiejś neutralności w obliczu narastającego konfliktu. Bo powinien zdecydowanie odciąć się od decyzji ławy przysięgłych i okazać solidarność z czarnymi i białymi (bo takich też jest wielu), protestującymi przeciwko uniewinnieniu policjanta. Ale o ile wiem, Obama zajął wyraźne stanowisko, a z tego, że nie chce dolewać oliwy emocji do ognia społecznego gniewu, trudno robić zarzut głowie państwa.

W CNN wysłuchałem rozmowy z czarnoskórym profesorem prestiżowej uczelni, który był tak rozgoryczony, że zaatakował Obamę frontalnie, czyniąc z niego bezwolnego funkcjonariusza establishmentu i zakwestionował generalnie politykę amerykańską w odniesieniu do sprawy czarnoskórych. Owszem, wywodził, niektórym czarnym się poprawiło, ale tylko cienkiej górnej warstwie, ludziom zamożnym i wykształconym, podczas gdy masy nadal żyją w biedzie i rasistowskim wykluczeniu.

Nie ma się co pocieszać, że fale przemocy na tle rasowym są w USA stałym „fragmentem gry”. Rasizm jest nie do przyjęcia etycznie, ale także pragmatycznie, bo zaostrzanie konfliktów społecznych destabilizuje wiele dziedzin życia. Nie tylko rząd amerykański ma ten problem, rosyjski i chiński tak samo.

Ale w USA przynajmniej można o tym swobodnie dyskutować, nawet atakując ostro szefa państwa na oczach milionów, można zobaczyć dziejące się zło we wszystkich amerykańskich telewizjach, przeczytać we wszystkich gazetach, posłuchać we wszystkich radiach. Obywatel Rosji lub Chin o złu dziejącym się w swoim własnym kraju, np. w Czeczenii czy w Tybecie, dowie się z mediów zagranicznych, głównie zachodnich. Tak, u nas biją, ale u was też, tylko że o tym milczycie lub kłamiecie. I to jest ta różnica.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 94

Dodaj komentarz »
 1. Krytyczny zapał udzielił się również redaktorowi Korzyckiemu z Polityki, który nie tyle napisał – co przepisał propagandówkę z RT news. Tenże autor smutnie kiwa głową oraz konkluduje że ” Ameryka się nie zmieniła”.

  Co jest oczywistym bzdetem, albowiem Ameryka w porównaniu z epoką minioną przeszła ogromną transformację. Obywatele czarni nie muszą ustępować miejsca w autobusie, co bywało jeszcze powszechne w latach 60-tych. Miejsca na prestiżowych uczelniach stoją otworem dla czarnoskórej młodzieży pragnącej się uczyć, otrzymającej punkty preferencyjne za pochodzenie. Odmowa wynajmu mieszkania z powodów rasowych jest zjawiskiem rzadkim, wytępionym na skutek drakońskich przepisów Fair Housing. Podobną ochroną objęte są inne kategorie lub grupy potencjalnie narazone na dyskryminację (wiek, stan małżenski, płeć, orientacja seksualna etc).

  Obama nigdy nie był 100% szczerze kochanym dzieckiem wśród murzyńskiej ekstremy. Owszem aktywiści typu Sharpton, Farrakhan lub Jackson – chętnie nadstawiają swoje uśmiechnięte twarzyczki do wspólnych „photo ups” jednakże ich ekstremalne, roszczeniowe poglądy nigdy nie mieściły się w spectrum deklarowanych przez Obamę wręcz konserwatywnych preferencji. Czyli brania odpowiedzialności we własne ręce, edukację, uczciwą pracę lub naciski legislacyjne zamiast palenia samochodów.

  Postawa murzyńskiego leadership wywodzącego sie głownie z nurtu religijnego, jest przysłowiowym gwoździem do trumny dla procesu społecznej asymilacji swoich „brothers and sisters”.. Ich diamentowe spinki do koszul oraz złote łańcuchy generalnie idą w parze z fałszywym blaskiem wykrzykiwanych sloganów. Z podbijaniem bębna wojennego, tolerancją dla looters, organizowaniem bojkotów.
  Ich czystość moralna bywa również wątpliwa – vide kryminalna działalnośc klanu rodzinnego księdza Jessie Jackson.

  Oczekuję dnia w którym zobaczę choć jednego czarnoskórego lidera bez złotych łańcuchów, organizującego zbieranie śmieci w ramach naprawy własnego „hood”… Gwoli dobrego początku.

 2. Uj UJ trzeba dać odpór wrogiej propagandzie a tak miedzy nami lemingi czy takze tego profesora Kopacz wyrzuci z Uniwersytetu Warszawskiego jak w swoim czasie Chazana. Jakąż to zbrodnię popełnił profesor ano taka, że ośmielił się przeciwstawić wersji poprawno politycznej o tym, że nie było cudów nad urną przy wyborach

  http://linkis.com/oapuw.pl/LWSaq

 3. Hehehe, tak można pogadać w USA o wszystkim, z pewnością. Chyba, że akurat o tym o czym mówić nie można 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=m14t8mJnw_E

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Ameryka to skondensowany cały świat trzymany pod kloszem, pilnowanym przez bankierskie elity. Wszystkie problemy świata odbijają się w Ameryce i od żadnych problemów nie jest wolna. To fascynujący kraj , różnorodny i wymykający się uproszczonym opiniom. Tylko Hollywood jest nie z tego świata, natomiast Ameryka jest żywa , zmieniająca się i jeszcze nie jest zdemoralizowana , mimo ogromnego wysiłku „elit” by ją pozbawić siły i energii dawnych imigrantów. Problemy rasowe są tu takie same jak w innych częściach świata ale dobrobyt trzymał te problemy pod kontrolą.
  Co się stanie za parę lat globalnej dyktatury elit bankierskich trudno przwidzieć, ale miejmy nadzieję , że do Ameryki wrócą fabryki i wróci praca , a wtedy znowu Ameryka będzie w dobrej formie mistrzowskiej.

 6. Co mówi statystyka?
  Ilu „kolorowych” zaludnia więzienia?
  Jaki procent policjantów to kolorowi?
  W jakich stanach najczęściej dochodzi do przemocy na tle rasowym?

  Od wojny secesyjnej minęło 160 lat, a podziały rasowe dalej nie zanikły.
  Półniewolniczy status nielegalnych imigrantów dzięki Obamie się zmieni.
  To pięć milionów.
  Czy pozostałe sześć ma jakieś PRAWA?

  Wielkie kraje mają wielkie problemy.
  A Metropolie problemy z Peryferiami…….

 7. wiesiek59
  27 listopada o godz. 18:41
  Szanowny Panie,
  przy tym wszystkim zastanawiajacy jest fakt, ze do Europy nie pchaja sie masowo
  „bici” Murzyni z USA tylko „wolni” Murzyni za Afryki.

 8. Dowcip „A u was bij

  Dowcip „A u was biją Murzynów” ma kilka wersji. Jedna z nich pochodzi z cyklu Pytania do Radia Erevań: Ile musi pracować przeciętny radziecki robotnik żeby sobie kupić samochód? (pyta amerykański dziennikarz) Odp: A u was biją Murzynów.

 9. Trzeba by tu zajrzeć do statystyki.

  Może można by też nie pokazywać sądzącym wyglądu podejrznego?

 10. @Levar

  Murzyni z USA się nie pchają mając na względzie przykład nieszczęsnej Liberii,kurs Euro/Dolar a także konkurencję z Jamajki.
  Murzyni ‚wolni” pchają się nawet nie wiedząc dokąd się pchają, bo wszędzie będzie lepiej niż w rajach postkolonialnych.

 11. No panie Szostkiewicz milczysz pan nie piszesz o Nowaku no lepiej milczeć biorąc pod uwagę jak to się broniło aferzysty.

 12. Wycinają ludzi poprzedniego systemu?
  „Najpierw organy śledcze Wielkiej Brytanii, a teraz Ukrainy wszczęły śledztwo przeciwko Mykole Złoczewskiemu, zaufanemu człowiekowi odsuniętego od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Jak ujawniła w maju amerykańska prasa Złoczewski był szefem ukraińskiej spółki gazowej Burisma Holdings, w władzach której zasiadał również były prezydent Polski Aleksandr Kwaśniewski. – W kategoriach ukraińskich Złoczewski jest uczciwy i czysty – bronił wtedy partnera biznesowego Kwaśniewski.”
  http://niezalezna.pl/61838-partner-biznesowy-kwasniewskiego-poszukiwany-scigaja-go-ukrainscy-i-brytyjscy-sledczy

 13. Saurom
  Redaktor Gospodarz dobiera tematy zgodnie z własnym widzimisię, bo to JEGO blog, nie twój.
  Nie komentuje więc na żywo newsów dnia, które akurat według ciebie są istotne.
  Dlatego nie musi pisać o finansowej karze sądowej dla posła Nowaka, którego nawet surowy sąd nie wtrącił do więzienia, bo Nowak nie ukradł zegarka ani go nie wyłudził, tylko nie ujawnił przed skarbówką faktu jego posiadania.
  Mój boże, gdyby chociaż szlo o jacht, czy jakiś luskusowy samochód. Zresztą już zapowiedział zrzeczenie się mandatu.
  Nie słyszałam, by uczynili to trzej trzej muszkieterowie z Madrytu, którzy wprawdzie wylecieli z partii, ale zwłaszcza główny muszkieter, Hofman ma swoim koncie wyłudzenia z sejmowej kasy kilkudziesięciu tysięcy PLN na samochodowe podróże – nie podróże po Europie , a wcześniej dziwne, nierozliczone pożyczki.
  Szczerze mówiąc, niewiele mnie to wszystko obchodzi, tylko nie lubię, jak ktoś widzi w czyimś oku wyłącznie belki, a innym oku tylko źdźbła. Oczywiście wybiórczo.

 14. Panie Adamie,
  Wielu czarnych zawsze bedzie widzialo wine po stronie bialych.
  Ten mlody czlowiek majac 18 lat byl aroganckim czlowiekiem ktoremu wszystko bylo wolno. Nie wiem czy pan widzial wideo pokazujace jak zabral bez placenia cygara ze sklepu i odepchnal sprzedawce. Tak samo zachowal sie wobec policjanta, probujac odebrac mu pistolet. Majac 195 cm wzostu napewno nie wygladal na chlopca z kolka rozancowego. Rodzina napewno nie nauczyla go dobrego zachowania.
  Czarnym przywodcom latwiej jest zrzucac wine na bialych niz przyznac sie do problemow nekajacych ludzi w gettach.
  Problem w gettach jest rozpad rodzin oraz latwosc otrzymania zapomog. W resultacie mamy cale pokolenia ludzi, glownie kobiet ktore nigdy nie pracowaly i tabuny dzieci bez ojcow. Ojowie sa nie potrzebni do otrzymania pomocy. Nastepnym problemem jest niska jakosc publicznych szkol w biednych dzielnicach, a bez dobrych szkol dzieci nie maja wiedzy potrzebnej do dobrej pracy. Jakoscia nauczania w szkolach nie sa zainteresowane zwiazki zawodawe nauczycieli. Proba wprowadzenia „voucher”(bonow platniczych) aby biedne dzieci mogly isc do dobrych prywatnch szkol jest ostro zwalczana przez partie Demokratyczna i zwiazki nauczycieli i dopuki ten pas transmisyjny nie zostanie przerwany to nic sie nie zmieni w polozeniu ludzi w gettach.

 15. Pan redaktor Szostkiewicz napisał o Watykanie.

 16. Tanaka
  Jak zwykle zresztą.

 17. Gorbaczow po upadku komuny powiedzial:

  W swoich wzajemnych propagandowych atakach w czasie zimnej wojny w ostatecznym rozrachunku okazalo sie, ze obie strony mialy …racje.

  Brown dostal od Wilsona 12 kul w tym 3 w glowe!
  To sie nazywa samoobrona…
  Na lawie przysieglych zasiadali prawie sami bialy.

 18. Acha i rozruchy w Ferguson swiadczace o „harmoni” spolecznej w USA pewnie organizuje ambasada rosyjska

 19. Ferguson vs. Chicago.

  Tylko w Chicago – polityczne miasto Barack Obama – w ciagu 107 dni od zastrzelenia Michael Brown popelniono 155 morderstw i 724 postrzelen. W 74-procentach ofiarami byli Afro-amerykanie i w 90-procetach sprawcami byli Afro-amerykanie. „TO” w US-mediach nie jest juz tematyzowne jaki i tzw. Chicago Shot Clock przestal byc interesujacy. Chicago Shot Clock pokazuje, ze co 3 minuty i 18 sekund dochodzi do strzelanin .

  Gdzie sa wielkie media, kabel –tv-teams , steczyciele-ras, gdzie sa profesjonalini agitatorzy i wojownicy dla socjalnej sprawiedliwsci gdy na ulicach Chicago nastoletni kolorowi gangsterzy ostrzeliwuja z Uzi przyrozny sklepow?

 20. mag
  27 listopada o godz. 22:17

  Jeżeli ktokolwiek jest tutał wybiórczy to chyba ty oraz pozostałe lemingi przypomnijmy więc na tok sprawy.

  7listopada pojawiają się pierwsze informacje o aferze z udziałem Hofmana i 3 jego kolegów 10 listopada Hofman i 2 kolegów po przeprowadzeniu wewnętrznego śledztwa zostali wyrzuceni z klubu oraz z partii – 3 przedstawił dowody, że pojechał za własne pieniądze. Czy Kaczyński próbował udawać, że nic się nie stało? Czy Kaczyński próbował pomniejszać znaczenie tego co miało miejsce? Nie Kaczyński i PIS postąpili jak powinno postąpić normalna działająca partia. Popełniłeś wykroczenie/ przestępstwo nie będziemy cię bronili ani chronili.

  No to teraz przyjrzyjmy się jak to było z Nowakiem 16 listopad 2013 roku w Wprost publikują artykuł o tym, że Nowak nie wpisał do rejestru korzyści majątkowych zegarków. Nowak mówi, że wszystko jest w porządku. Próbuje się kneblować wolną prasę grożąc, że jeżeli Wprost będzie pisał dalej o aferze zapłaci 300 tysięcy złotych. Nowak w pośpiechu wpisuje wartość tych zegarków do rejestru korzyści podając ich zaniżoną wartość. Prokurator ogłosił, że rozpoczyna śledztwo w sprawie. Nowak ogłasza, że złoży immunitet. Nie złożył dlaczego, czyżby obawiano się, że w przypadku wyborów może je wygrać PIS. Co więcej w ministerstwie sprawiedliwości próbuje się dokonywać manipulacji w prawie zdając sobie sprawę, że może to doprowadzić do uniewinnienia.

  W 2007 roku ministrem sportu w rządzie Kaczyńskiego był Tomasz Lipiec jak postąpił Kaczyński gdy oskarżono go o korupcję. Czy Kaczyński próbował zmieniać w pośpiechu prawo, żeby kryć ministra? Czy Kaczyński próbował kneblować gazety, które nagłośniły sprawę? Nie Kaczyński zdymisjonował Lipca co więcej ten pan został wyrzucony z klubu i partii PIS.

  A jaka była reakcja Polityki na obie sprawy Nowaka i Hofmana. Nowak można ją w skrócie streścić Polacy o co wam chodzi chłopina się po prostu pomylił. Zegarek jaki tam zegarek. Szostkiewicz w którymś komentarzu w radiu tok fm wyraził się, że przecież na Ukrainie nie takie sumy się nie wpisywało do rejestrów.

  A jaka była reakcja na sprawę Hofmana do więzienia patrzcie PIS mówi o przestrzeganiu prawa a jej posłowie je łamią.

  Hofman i Nowak popełnili przestępstwo a tymczasem stosuje się wobec nich różne miary. Czyżby dziennikarze Połytyki byli łybiórczy? O ile sobie przypominam istnieje również coś takiego jak równość wobec prawa no więc dlaczego inną miarę stosuje się wobec Nowaka a inną wobec Hofmana.

  Podsumowujac wszystko jeżeli porówna się działania PO i PIS w tych sprawach jest jasne dla wszystkich, ze to PIS partia którą lemingi oskarżają o nie wiadomo co o to, że łamie standardy demokratyczne i prawo jest właśnie tą partią, która właśnie dba o przestrzeganie prawa. A PO to partia gdzie o prawo się nie dba jak również o przestrzeganie standardów demokratycznych. Gdzie demokrację traktuje się jak przysłowiowy papierek, którym można sobie wytrzeć cztery litery i przypomina sobie o niej gdy jest to wygodne.

 21. mag
  27 listopada o godz. 22:17

  I jeszcze jedno Mag załóżmy, ze to ty albo ja popełnilibyśmy to co zrobił Nowak czy z nami by się tak cackano. Nie mogę się założyć, że już dawno byłoby po procesie oraz bylibyśmy albo obciążeni grzywną albo w wiezieniu

 22. Gospodarz pisze ironizujac w kierunku RT, ze „w sprawie zastrzelenia czarnoskórego Mike’a Browna przez białego policjanta Darrena Wilsona odezwała się też(!) propaganda rosyjska i chińska.” i doadeje „… wynikło z decyzji ławy przysięgłych (w której zasiedli także czarni), uznającej Wilsona za niewinnego.”

  Dla wyjansnienia: do Grand Jury nalezalo 9 bialych i tylko 3 czarnych. Pare dni temu w Cleveland zastrzelony zostalo 12 letnie afro-amerykanskie dziecko prze bialego policjanta – „ale w USA przynajmniej można o tym swobodnie dyskutować” … komentuje Pan Szostkiewicz swoje anty-putinowskie salwy.

 23. abchaz
  27 listopada o godz. 19:30
  Szanowny Panie,
  tak sobie czasem mysle, ze gdyby tzw.”kraje postkolonialne” pozostaly koloniami
  rozwinietych krajow europejskich to ich mieszkancy mieliby „Europe” u siebie
  i nie musieliby forsowac Morza Srodziemnego przy pomocy pontonow, kajakow
  tudziez innego „sprzetu ledwie plywajacego”.
  A tak, dzieki ” zwycieskiej” (swego czasu) ideologi marksistowsko-leninowskiej
  maja pazernych, skorumpowanych kacykow, zdziczale bandy uganiajace sie z kalachami po buszu i tlumy uchodzcow wyciagajacych rece po pomoc do
  „wrednych bialasow” z Europy.

 24. Rasizm to ciężki temat.
  Nigdzie tak dobrze jak tu tataj nie pasuje cytat : ” Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamień”.
  Prawdopodobnie wszyscy pielęgnujemy, jesli juz nie otwarcie, to przynajmniej w głębi serca jakieś uprzedzenia względem innych ras , narodów, lub religi. Nawet nasz język jest juz tak skonstruowany, ze pisząc o tych drażliwych tematach trudno nie wpaść w pułapkę rasizmu. Sam uważam , ze rasizm jest czymś wstydliwym, co w najlepszym wypadku powinno sie praktykować w odosobnieniu, np. na toalecie, a nie publicznie.
  Mimo tych niebezpieczeństw spróbuje napisać kilka zdań na temat wydarzeń w Ferguson.
  Zacznijmy od końca, a wiec od wywiadu policjanta ktory wpakował sześć kul w obronie własnej, w nieuzbrojonego nastolatka. Stwierdzenie, ze nie ma on sobie nic do zarzucenia świadczy o całkowitym braku empati i rzadko spotykanej bezmyślności. Jemu rzeczywiście ” myśl nigdy nie zmarszczyla czoła „. Nie wiem tez jak on był szkolony . Wypada sie tylko modlić o to , aby nigdy nie dostać sie w kontakt z takimi przedstawicielami prawa. Jako wierny konsument amerykańskich filmów policyjnych myślałem , ze opisy policji sa w nich nieco przesadzone. Wyglada na to, ze sie ludzilem.
  Takie działania musza byc norma, skoro nie były nawet warte amerykańskiemu prawu, procesu sądowego.
  Powracając do problemow rasowych w Ameryce, ale nie tylko niej, podobne problemy mamy takze we Francji, Wiekiej Brytani, a takze moze w nieco mniejszym stopniu, w innych krajach zachodniej Europy, to maja one takze wyraźny kontekst socjalny. Nieustanny drenaż kapitału z „dołu do góry” powoduje zubożenie coraz liczniejszych grup społecznych i pozbawia szansy awansu społecznego tych całkiem na dole. Nic wiec dziwnego, ze z wynikającej stad frustracji, ostatnio wystarczy iskra, aby ta beczka prochu wyleciała w powietrze.
  Niechciałbym tez całkowicie zwalniać czarnoskórych w Ameryce , albo europejskich emigrantowi z Mahgrebu, Turcji, albo innych punktów zapalnychpunktow, z odpowiedzialności za swój los. Te grupy społeczne chętnie odgradzają sie od reszty spoleczenstwa, tworząc własne geta i równoległa spoleczenstwa, aby potem pielęgnować tam swoja role wiecznej ofiary. Taka postawa jest wygodna , zwalnia z działania i odpowiedzialności za własny los.
  Patrząc na rosnące nierówności i coraz większa liczbę wykluczonych z naszych społeczeństw, mozna całkiem spokojnie stwierdzić, ze jeszcze nie jest tak paskudnie,ze by niemoglo byc gorzej.

 25. Rosyjska krytyka rasizmu na zachodzie i równoczesne finansowanie go , to cały Putin.
  Francuski Front National, partia niewątpliwie nacjonalistyczna i rasistowska , właśnie otrzymała miliony z Rosji na swoja działalność.
  Marine Le Pen zaprzecza, ze chodzi o 40 000 000 € . Podobno było tylko 9mln €.

 26. @ Levar,

  „…tak sobie czasem mysle, ze gdyby tzw.”kraje postkolonialne” pozostaly koloniami rozwinietych krajow europejskich to ich mieszkancy mieliby “Europe” u siebie i nie musieliby forsowac Morza Srodziemnego przy pomocy pontonow, kajakow tudziez innego “sprzetu ledwie plywajacego”.”

  Tak Pan sadzi? Mysle jednak, ze Pan sie myli, gdyz przyczyny z powodu ktorych znikal system kolonialny nie wynikaly tylko i wylacznie z wplywow ideologii marksistowsko – leninowskiej. Z bardzo roznych przyczyn przeciwnikiem kolonialnej wladzy Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii byly Stany Zjednoczone. I tak dalej i temu podobnie.
  Na dzien dzisiejszy mozna sie zastanowic z jakiego powodu uciekaja z Libii Libijczycy, to samo z Irakijczykami, Syryjczykami i innym mniej i bardziej „egzotycznymi” nacjami. Czy aby nie jest to zwiazane ze wspolczesnym „cywilizacyjnym” dzialaniem, na wzor dawnych misji kolonialnych, lecz w nowej formie i pod lekko zmodyfikowanymi haslami.

  Pozdrawiam

 27. Putin urządza manewry w Kanale La Manch . To ci dopiero potęga światowa. Inwazja bliska i niech tylko jeszcze ktoś powie, ze ten typ nie jest zagrożeniem dla pokoju światowego. On naprawdę chce nam pokazać, ze jakby tylko chciał , to on nas wszystkich …
  A tu jeszcze latają tacy co myślą, ze oni ze swoimi skarlowacialymi armiami , sa partnerami dla takiej potęgi, mocarstwa światowego.
  No i co , pokazał wam.

 28. Z dystansu
  28 listopada o godz. 12:30

  No a co powiesz o paradach organizowanych przez US Navy na Morzu Czarnym w Zatoce Perskim no tak ale przecież USA nigdy na nikogo nie zaatakowały. A tak miedzynami to wyjaśnij mi dlaczegóż to właśnie USA Izrael są uważane za zagrożenie dla pokoju na świecie. Dla przypomnienia w okresie od 1999 roku bezpośrednio lub za pośrednictwem innych państw USA dokonały inwazji na Jugosławię, Afganistan, Irak, Palestynę, Liban, Somalię, Libię, Syrię. W tym samym okresie Rosja stoczyłą dwie wojny jedną w obronie integracji terytorialnej a drugą w obronie sprzymierzeńców.

 29. A Gliewitzach sauroma biją (po skołatanej głowinie…)

 30. Z dystansu
  28 listopada o godz. 12:30

  Putin może sobie urządzać manewry gdzie chce. Ten karykaturalny pajac tonie razem ze swoją flotą, która prowadza po morzach świata, jak narcyz prowadza swego cherlawego charta rosyjskiego. Ładny piesek, ale pożytek z niego raczej mierny.

  Podobnie jak z właściciela.

 31. Kraje postkolonialne byłyby rajem……

  Ależ oczywiście, gdyby firmy tam działające i eksploatujące ich zasoby, płaciły podatki do budżetu tych krajów, a nie na konta kacyków nimi rządzących, w zachodnich bankach zresztą…..

  Taniej jest utrzymywać zależność ekonomiczną i polityczną, niż okupować dany kraj, wymieniać prezydentów, zamiast ponosić odpowiedzialność, czy stosować własne standardy i prawa człowieka w eksploatowanym rejonie.
  ============

  Znamy wszyscy fakt, że ponad 90% więźniów w USA to Latynosi i Afroamerykanie.
  Z czegos to wynika.
  Możliwości awansu społecznego są w tej grupie dość nikłe.
  Natomiast walka o byt bezwzględna.
  Byc może jest to dobry materiał na żołnierzy, bandytów, pracowników niskopłatnych zawodów.
  Ale wyrwanie się z getta jest dane nielicznym…..

 32. Jacobsky
  Putin może sobie urządzać rozmaite manewry na wodach i lądach, dopóki starczy mu kasy, a jest jej coraz mniej.
  Gniew ludu, zwłaszcza tego, co już zdążył polubić np. sery francuskie, jeśli wierzyć ostatnim sondażom (lud chce, by jednak odpuścił Ukrainę, wystarczy że Krym połknął, którym już się dławi), zaczyna się przeciw niemu obracać.
  Przecież wszystkie ceny na żarcie i w ogóle na życie drastycznie poszły w górę, gdy rubel siadł.
  Rosjanie zasmakowali trochę wolności, prywatności, nie mówiąc o możlliwości szybkich fortun i niekoniecznie – zwłaszcza młodsze pokolenia – wyrzekną się tego wszystkiego, zacisną pasa, byle odbudować imperium.

 33. A red. Szostkiewicz zatrudnia katechetki w konkubinacie. O!

  http://tygodnik.onet.pl/wiara/kosciol-pracodawca-wygrywa-przed-sadem/rn35x

 34. Drogi Saurom
  Wasze ciagle przystawianie sie do USA nie ma żadnych podstaw gospodarczych i politycznych. Ameryka jest jeszcze ciagle najwieksza potęga gospodarcza i militarna na swiecie. Stoi na czele największe paktu militarnego w historii swiata I ma na swiecie wielu przyjaciół. Rosja jest zabiedzonym krajem, pozbawionym znaczących przyjaciół, o nieuzasadnionych ambicjach mocarstwowych, ktorego szczęście , albo nieszczęście zależy od rozwoju cen ropy naftowej na rynkach międzynarodowych. Wasza polityka kanonierkę ma Kanale La Manch jest niczym innym jak ujadaniem małego kundelka, ktory stracił całkowicie poczucie rzeczywistości.
  Wy chcecie zdobyć międzynarodowy respekt poprzez sianie strachu i zagrożenia, bo innych argumentów nie macie.
  Kiedy w końcu zrozumiecie , ze nie jesteście żadnym partnerem dla USA, a jedynie zagrożeniem poprzez posiadanie broni atomowej dla całej ludzkości. Ta broń atomowa nie przyniesie wam z reszta szczęścia , bo budzi u was nieuzasadnione ambicje i niepozwala wam znalezdz należnego wam miejsca w społeczności narodowej.

 35. Drogi Saurom
  Czy tobie to nie daje do myślenia, ze nawet kraj tak kulturowo wam bliski jak Ukraina nie chce z wami miec do czyniena i do przyjaźni musicie go zmuszać za pomoca szantażu gazowego i środków militarnych.
  Wy macie całkowicie wypatrzona percepcję rzeczywistości. Widzicie w waszych sąsiadach jedynie strefę wpływów, a nie partnerów, a potem dziwicie sie,ze nikt was nie kocha.

 36. Z dystansu
  28 listopada o godz. 14:38

  Przypominam ci, że Hiroszimę i Nagasaki zbombardowali nie Rosjanie ale Amerykanie to było w chwili gdy Japończycy byli w praktyce rozgromieni. A tak międzynami cała amerykańska gospodarka jest oparta na pożyczkach z Chin wystarczy, że po prostu Chińczycy odmówią finansowania dalszych wojenek i para uleci.

  Przypomnę ci również, że w praktyce wszędzie tam gdzie Amerykanie rozpoczynali wojenki jest chaos. W przeciwieństwie do Rosjan jakoś sobie nie przypominam, żeby po laniu jakie odebrali Gruzini w 2008 roku nadal były jakieś ataki na południową Osetię.

  Skoro według ciebie Rosja to taki podrzędny kraj to dlaczego USA rozmawiają z nią w sprawie tego co się dzieje na Ukrainie. Dlaczego skoro to jest taki podrzędny kraik USA zawarły porozumienie z Rosją w sprawie walki z ISIS na Bliskim Wschodzie?

  No ale przecież murzynek Bambo Polaczek, który umie jedynie pobrzękiwać szabelką a nawet nie jest w stanie przeprowadzić prawidłowo wyborów samorządowych nie jest w stanie za pewne pojąć pewnych faktów.

 37. @ Z dystansu,

  „… niech tylko jeszcze ktoś powie, ze ten typ nie jest zagrożeniem dla pokoju światowego..”

  Niektorzy probuja przekazac o co chodzi np. tutaj.

  „For centuries, European navies roamed the world’s seas – to explore, to trade, to establish empires and to wage war. So it will be quite a moment when the Chinese navy appears in the Mediterranean next spring, on joint exercises with the Russians.
  The Chinese will doubtless enjoy the symbolism of floating their boats in the heartland of European civilisation. But Russia and China are also making an important statement about world affairs. Both object to Western military operations near their borders. China complains about US naval patrols off its coast; Russia rails against the expansion of the North Atlantic Treaty Organisation (Nato). By staging joint exercises in the Mediterranean, the Chinese and Russians would send a message: if Nato can patrol near their frontiers, they can patrol in Nato’s
  heartland. Behind this muscle-flexing, however, the Russians and Chinese are pushing for a broader reordering of world affairs…”

  Nie sa wiec to dzialania jednostronne i nie piszmy wobec tego, ze jedna strona jest zgrozeniem dla swiatowego pokoju.

  Pozdrawiam

 38. Ameryka mnie sie nie pytała o Hiroszimę i Nagasaki, ale czy nie jest aby tak, ze Rosja nie mogła użyć broni atomowej w II wojnie światowej, bo nie była wówczas jeszcze w jej posiadaniu i wyciaganie stad wniosków moralnych jest raczej na wyrost.
  Jeszcze raz pisze; przestań sie porównywać z Ameryka, a zaraz będziesz szczęśliwszy i bardziej zadowolony z tego co masz.
  USA zawarło porozumienia w sprawie walki z IS nie tylko z Moskwa, ale takze z wieloma innymi krajami. Jesli one wszystkie za przykładem Federacji Rosyjskiej zaczną sie uważać z tego powodu za mocarstwa światowe, to przyznaje ci racje: lepiej byłoby żeby Ameryka tego nie robiła.
  Dlaczego Ameryka rozmawia w sprawie Ukrainy z Rosja ?
  To niby z kim ma rozmawiać z św. Mikołajem.
  Rosja jest strona w tym konflikcie. Rosja anektowała Krym. Rosyjscy żołnierze (wprawdzie tylko specjalnie urlopowani ) walczą w wschodniej Ukrainie, a ty masz pretensje o to , ze Ameryka stara sie na ten temat rozmawiać z Rosja.

 39. Drogi Saurom i Vandermerwe
  Chińczycy maja całkiem inne argumenty dla poparcia swoich mocarstwowych ambicji jak Rosja. Miliardowy naród , ktory wkrótce bedzie najwieksza potęga gospodarcza na swiecie, czy nam sie to podoba , czy nie, zasługuje na uważanie.
  Ale przecież nie ci golodupcy z Moskwy, którzy światu nie maja nic do zaoferowania.

 40. @ Z dystansu,

  „Ale przecież nie ci golodupcy z Moskwy, którzy światu nie maja nic do zaoferowania.”

  Przede wszystkim niezbyt uwaznie Pan przeczytal lub tez nie zrozumial cytowanego fragmentu. Nie ma sie on nijak do powyzszej konkluzji, do ktorej ma Pan prawo. Niemniej niekoniecznie jest ona obiektywnym opisem swiata i zdarzen wokol nas. Jednoczesnie radze ostrozniej szafowac slowem „swiat”.

  Pozdrawiam

 41. Z dystansu.

  W większości się zgadzam z wyjątkiem jednego:
  Nieustanny drenaż kapitału z “dołu do góry” powoduje zubożenie coraz liczniejszych grup społecznych i pozbawia szansy awansu społecznego tych całkiem na dole.

  Być może powyższa teoria pasuje do sytuacji w Europie. W warunkach amerykańskich problemem jest ogromna przepaść kulturowa. Dzieci murzyńskie używające języka angielskiego zamiast ebonics, robiące postępy nauce oraz noszące schludne ubrania – traktowane są jako zdrajcy. Opublikowana kilka miesiący historia o pobiciu czarnoskórej 16 latki imitującej zachowania „crackers” nie zrobila na społeczności murzyńskiej wrażenia. Jedynym grzechem dziewczynki była chęć pójścia na studia.

  Wydawane lekką ręką substydia rządowe sprawy nie załatwiają – w większości rozpływają się w siną dal. Przytoczę jeden ze znanych mi prywatnie przypadków dystrybucji pomocy społecznej, przepisuję z ekranu swojego komputera :

  Kobieta, wiek 44, bez męża, 4 dzieci, 2 wnucząt, otrzymuje pomoc od 19 roku życia. Jej substydia miesięczne to:

  Link card ( jedzenie) – $644
  Voucher za 5 syp. dom 180 metrów kw – $1547
  Ubezpieczenie Medicaid – $1500 (porównując z prywatnym)
  Cell phone – $24
  Dopłata do rachunków za gaz/prąd – $108
  Dopłaty za incidentals, śniadania dla dzieci itp. $100

  Wiem, że 644 dolarów miesięcznie na jedzenie jest sumą okropnie ubogą. Niemniej – na litość boską – dochód $4000 cash oznacza sumę $6000 przed podatkiem. Oznacza też, że miliony pracujących obywateli amerykańskich muszą tyrać za tyle samo lub mniej – oraz jakoś funkcjonować.

  (Realia grupy Af-Am znam z autopsji typu działalność zawodowa, pion inwestyjny + układy prywatne. Dodatkowo, 2 razy w miesiącu pracuję jako woluntariusz w niedzielnej szkółce dla murzyńskich dzieci)

 42. Saurom prezes dobrze płaci za pracę na odcinku ideologicznym ??? Hoffman miał problemy z oświadczeniem majątkowym ale przecież to przyjaciel mu pożyczył pieniądze tylko im się o tym zapomniało ….. Hoffman prezentował szerokiej publice walory swoich „klejnotów” …….Hoffman sikał po chodnikach Elbląga gdzie prezydentem był kolega z PIS-u …. zanim prezes wycofał Hoffmana na tyły( bo że Adaś wróci do łask to nikt myślący w to nie wątpi !!!! ) dużo się musiało wydarzyć a o wszystkim i tak nie wiemy. Prawo ma być równe Hofman i Nowak odpowiadają tak samo. Nowak ma wyrok a Hoffman nie. Czekam na wyrok w sprawie Hoffmana. Nie doczekam, bo jak już wygracie wybory to nas wszystkich zamkniecie do pierdla, bo tam nasze miejsce. A wybrańcy narodu zorganizują w Sali Kongresowej wiec gdzie „naród” na całe gardło będzie krzyczał: Jarosław, Jarosław!!! skąd ja to pamiętam ??? no zagadka … dla Sauroma

 43. duende
  Jak słusznie zauważyłeś , oczywiscie pisałem o bliższej mi Europie zachodniej. Ale tez u nas w tym przypadku problemy sa podobne. Takze u nas w niektórych grupach społecznych mamy do czynienia juz z całymi dynastiami żyjącymi z opieki społecznej.
  Historia dziewczyny dokumentuje tylko to co napisałem na początku mojego wpisu . Rasizm nie jest jedynie specjalnością białego człowieka. Rasizm jest czymś głęboko ludzkim, powstałym w efekcie naszej plemiennej ewolucji.
  Mimo to nie jest to argumentem za tym , aby go nie odrzucić na wyższym poziomie rozwoju. W opisanym przypadku mamy do czynienia z wyjątkowo zacofanymi strukturami plemiennymi.

 44. Kluczem jest EDUKACJA…..

  Lula zastosował prosty trik.
  Pomoc społeczna przysługiwała pod warunkiem chodzenia dzieci do szkoły.
  Rodzice- a najczęściej samotne matki- wymuszały więc na dzieciach frekwencję.
  I zajmowało to czas, uniemożliwiało spędzanie go z gangiem, czy na ulicy…..

  Z mojego punktu widzenia ułudą jest wiara że wykształcenie spowoduje praworządność.
  Jeżeli szans na utrzymanie się z pracy dla młodych nie ma, to znajdą na to sposób nie pracując…..
  Kwestia przeżycia i walki o byt, w najbardziej darwinowskim stylu.
  Wzrost wydajności i eksport miejsc pracy w jakiś sposób trzeba będzie skompensować.
  Politycy na razie dyskutują.
  Wzmacniane są siły policyjne.
  Socjolodzy dzielą włos na czworo.
  Bankierzy przyznają sobie złote spadochrony i premie.
  A biedacy walczą o egzystencję……

  Im mniej pieniędzy na dole drabiny społecznej, tym walka będzie zażartsza.
  Dotowanie, subsydia, bony żywnościowe, to jedynie plasterek na spory problem socjologiczny….

 45. Z dystansu
  28 listopada o godz. 16:20

  W którejś klasie zawodówki miałem dwóch uczniów odstających zaangażowaniem i inteligencją od reszty.
  W pewnym momencie odpowiadający spiewająco został zgaszony hasłem jakiegoś standardowego głąba:
  „Te Einstein, skończ”…….
  Grupa rówieśnicza nie znosi wychylania się, bez względu na kolor skóry.
  Ale może dostarczyć inspiracji, zainicjować sensowną rywalizację.
  Trzeba dostarczyc jedynie motywację……

 46. Przypominam ci, że Hiroszimę i Nagasaki zbombardowali nie Rosjanie ale Amerykanie

  …bo tylko Amerykanie posiadali bomby atomowe i zrobili z nich należyty uzytek, taki, na jaki zasługiwało sfanatyzowane społeczeństwo japońskie. Bum-Bum, i wojna skończyła się w dwa tygodnie. Z pozytkiem dla Japonii, czego nie trzeba zbytnio udowadniać. Az strach pomysleć co by było, gdyby Sowieci wzięli się za wyzwalanie Japonii. Wystarczy porównać Kuryle z Kiusiu.

  Z pewnością Stalin nie użyłby broni atomowej gdyby takową posiadał w ostatniej fazie wojny, kiedy gra toczyła sie nie o dobicie Niemiec, ale o dominacje w Europie. Stalin był wielki, wielkoduszny i on, Słońce ludzkości nigdy nie wydałby rozkazu mogącego spowodować śmierć kilkudziesięciu tysięcy osób.

  Chyba muszą dodawać czegoś do wody w Gleiwitz, bo naturalnie trudno tak zgłupieć , jak to ma miejsce w przypadku sauroma.

 47. Jacobsky
  28 listopada o godz. 17:51

  Jacobsky pan pozwolił ci się dorwać do komputera a tak między nami wyczyściłeś już buty swojemu panu. Uważasz, że Amerykanie tylko dlatego zrzucili ją gdyż japońskie społeczeństwo było sfanatyzowane. No cóż przypomnę ci, że zrobili to, żeby szantażować niejakiego Józefa Stalina tyle, że Stalin dobrze o tym wiedział więc manewr sie nie udał.

  Czy aby na pewno, zresztą zrzucili ją tylko z tego powodu. A może głównie dlatego, że Japończycy byli azjatami.

  Jeszcze przed zrzuceniem bomb Japończycy czynili starania u Rosjan o pośrednictwo w zawarciu pokoju. Poza tym ostatecznie zawarli gdy armia czerwona rozgromiła siły japońskie w Mandżurii ostatnie większe zgrupowanie wojskowe jakim dysponowała Japonia.

  Ciekawe zresztą jak trzeba być tępakiem, żeby się nie orientować w tego rodzaju sprawach widać woda w Chicago musi być nieźle zatruta.

 48. Harnas
  28 listopada o godz. 16:13

  Moze tak przedstawisz jakiś dowód, że jestem opłacany. A moze po prostu piszę, gdyż mam dość PO.

  Piszesz, że Hofman pokazywał klejnoty no ale przynajmniej nie próbował po pijaku wedrzeć się do pokoju posłanki samoobrony Lewandowskiej, żeby ją zgwałcić jak niejaki Biernat, który pełni obecnie funkcję ministra sportu.

  No a ja ciągle nie mogę sie doczekać wyroku skazującego Kaczyńskiego i Ziobra za podżeganie do morderstwa Blidy. Dlaczego sądy w Polsce Po do tej pory nie wydały wyroku czyżby dlatego, że Blida nie była członkiem PO jak Sawicka?

 49. @Jacobsky
  „…bo tylko Amerykanie posiadali bomby atomowe i zrobili z nich należyty uzytek, taki, na jaki zasługiwało sfanatyzowane społeczeństwo japońskie.”

  Japonia chciała się poddać, chcieli tylko prawa do zachowania cesarza po kapitulacji. Amerykanie się nie zgodzili, zrzucili bomby, a potem i tak tolerowali cesarza. Olivier Stone porusza tę sprawę w swoim dokumentalnym filmie „Untold history of USA” skierowanym właśnie do takich amerykańskich Jacobskych.

 50. saurom,

  bredzisz jak zawsze.

  Niemcy tez czynili starania o zawarcie pokoju z Aliantami, i Rosjanom nie za bardzo to sie podobalo, bo Rosjanie domagali się (i słusznie) bezwarunkowej kapitulacji. Rezultat był taki, ze Berlin legł w gruzach, a Niemcom w końcu przetrącono kregosłup na tyle, żeby odechciało im sie mysleć o rewanżu przez nastepne generacje.

  Japończycy mogli czynić starania u samego Buddy lub Dżizusa o zawarcie pokoju, ale tym razem to Amerykanie nie byli zainteresowani zawieraniem pokoju z Japonią, ale raczej bezwarunkową jej kapitulacją, co osiągnięto przy minimum wysiłku ze strony amerykańskiej, i co nalezy poczytywać za niewątpliwy sukces. Owszem, jęczący do tej pory Japończycy będą wciąz sie użalać nad okrucueństwem Amerykanów i bomb A, ale to ich sprawa w jaki sposób leczą własne traumy spowodowane własną, skostniałą mentalnością.

 51. fidelio,

  OLIVER STONE… buahahahah ! Co raz lepiej, w duecie z sauromem ! Do twarzy Ci z nim, i z Oliverem od teorii spiskowych.

 52. Z dystansu
  28 listopada o godz. 15:34

  W Donbasie walczą rosyjscy żołnierze.

  No to moze wyjaśnij dlaczegóż to mieszkańcy Donbasu nie uciekali do Ukrainy a uciekają do Rosji. No to moze wyjaśnij mi dlaczego ukraiński generał odpoweidzialny za kwestię wymiany jeńców stwierdził w wywiadzie dla ukraińskiej gazety, którego przedruk był na kresy.pl, że na Ukrainie Wschodniej nie ma rosyjskich żołnierzy i że banderowcy walczą tam z mieszkańcami, którzy nie chcą żyć pod ich batem. W końcu gdyby to najemnicy byli tam wyłącznie zaangażowani w walkę to przecież szybko z nimi wykończono.

  Wyjaśnij jeszcze jedno dlaczegóż to mieszkańcy części obwodu ługańskiego uważają, że Rosja to matka a Ukraina to macocha.

  A tak miedzynami to Polaczku zajmij się najlepiej swoim własnym krajem. Czy Amerykanie przyznali PolaczKom ruch bezwizowy? Dlaczegóż to Ukraina nie chce sprowadzać węgla z Polski? Dlaczego Ukraina nadal utrzymuje embargo na wieprzowinę w Polsce? Dlaczegóż to Polaczków odstawiono na boczy tor w kwestii dalszych negocjacji w sprawach Ukrainy? Czyżby Polaczkom pokazano właściwe miejsce czyli fora na dwór? Czy za suwerenne państwo można uważać takie w którym obce państwo decyduje kto ma być szefem wywiadu, gdzie ambasador żąda list posłów i senatorów żeby przekonać się jak zagłosowali? O ile sobie przypominam nigdy czegoś takiego nie miało miejsce w Rosji. A gdzie to ma miejsce nigdzie indziej jak w…. właśnie w Polsce. Więc który kraj jest podrzędny Rosja czy właśnie Polska. No tak ale przecież Polaczki się zadowolą byle błyskotką a przy tym można ich zawsze za przeproszeniem wyruchać. Jakież to korzyści otrzymały Polaczki z udziału w inwazji na Irak o ile sobie przypominam mówiono że będą szyby naftowe gaz, polskie przedsiębiorstwa miały coś tam otrzymać. Dostaliście coś nic poza poklepaniem w plecki od wielkiego brata i pochwały good Polaczek good Murzynek Bambo and now clean my shoe

 53. Jacobsky
  28 listopada o godz. 18:37

  Teoria spiskowa czyżby

  http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/665902,Amerykanskie-bomby-czy-sowieckie-bagnety-Co-zmusilo-Japonie-do-kapitulacji

  Amerykańskie bomby czy sowieckie bagnety? Co zmusiło Japonię do kapitulacji
  Polskie Radio 14.08.2013 Gen. Douglas MacArthur składa podpis pod aktem kapitulacji Japonii, Wikimedia Commons
  Gen. Douglas MacArthur składa podpis pod aktem kapitulacji Japonii, Wikimedia Commons, foto: United States Navy
  Po zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, generałowie amerykańscy chcieli walczyć dalej. Ku zaskoczeniu cesarz Japonii Hirohito, wbrew konstytucyjnym uprawnieniom, ogłosił kapitulację swego kraju.

  Kapitulacja Japonii – komentarz prof. Pawła Wieczorkiewicza Dodaj do playlisty Amerykański reporter relacjonuje przyjęcie kapitulacji Japonii na pokładzie lotniskowca U.S.S. Missouri. Krótkie przemówienie generała MacArthura na temat zawartego porozumienia.
  14 sierpnia 1945 r. cesarz Hirohito ogłosił przez radio kapitulację Japonii. Akt podpisano kilka tygodni później, 2 września 1945 r. na pokładzie pancernika USS „Missouri”.

  Pearl Harbor

  – Wojna na Dalekim Wschodzie rozpoczęła się atakiem japońskim na Pearl Harbor. Pierwsze miesiące to okres błyskotliwych zwycięstw Japończyków. Potem przyszły jednak klęski. Dysproporcja sił i środków była tak znacząca, że nie mieli oni żadnych szans na militarny sukces – mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz w audycji z cyklu ”Encyklopedia II wojny światowej”.

  Japonia wyszła z wojny rozbrojona, okupowana, utraciła wszystkie zdobycze: Koreę, Formozę, Wyspy Kurylskie, wycofała swe wojska z terytorium Chin.

  Alianci chcieli początkowo pozbawić cesarza tronu, ale na to nie zgodził się dowódca sojuszniczych wojsk okupacyjnych w Japonii, gen. Douglas MacArthur. To on 2 września 1945 przyjął na pokładzie pancernika „Missouri” bezwarunkową kapitulację Japonii, kończącą ostatecznie II wojnę światową.

  Cesarz
  Nz.: Cesarz Japonii Hirohito.1935. Wikimedia Common/dp. Zdj. pochodzi zasobów Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych

  Kapitulacja

  W ostatnich latach historycy zaczęli wyrażać pogląd, że to nie amerykańskie bomby, ale radzieckie bagnety zmusiły Japonię do kapitulacji. Wcześniej za kluczowy dla decyzji Japonii moment uznawano wyłącznie zrzucenie przez USA bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki.
  Po zrzuceniu tych bomb, 1,6 mln sowieckich żołnierzy przypuściło niespodziewany atak na japońską armię okupującą wschodnią Azję.

  Prof. historii Uniwersytetu Kalifornijskiego Tsujoshi Hasegawa przekonuje w swojej książce „Racing the Enemy”, że atak ten miał większy wpływ na decyzję Tokio, niż wybuchy amerykańskich bomb atomowych. Podobnego zdania jest Terry Charman z londyńskiego muzeum poświęconego historii wojskowości (Imperial War Museum).
  Zdrada Stalina

  Po kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 i serii klęsk, m.in. na Filipinach i Okinawie, Japonia zwróciła się do ZSRR z prośbą o mediację, która zakończyłaby wojnę na Pacyfiku.

  Tymczasem Stalin obiecał w tajemnicy Stanom Zjednoczonym i Wielkiej Brytanii, że jego siły zaatakują Japonię w ciągu trzech miesięcy od pokonania Niemiec.

  – Przystąpienie Sowietów do wojny na dalekowschodnim froncie odegrało większą rolę w nakłonieniu Japonii do poddania się niż bomby atomowe, ponieważ odebrało wszelką nadzieję na to, że Japonia może wojnę zakończyć poprzez mediację Moskwy – twierdzi prof. Hasegawa.

  bsGen.
  Nz.: Gen. Yamashita, dowódca japońskiego oddziału „Tiger of Malaya”, wraz z żołnierzami schodzi z pola walki po podpisanej kapitulacji. 2 września 1945 r. Wikimedia Commons/dp. Źr.: US Army

  Sowiecki atak

  Mimo ogromnych strat spowodowanych przez wybuchy atomowe(140 tys. zabitych w Hiroszimie i 80 tys. w Nagasaki), dowództwo japońskie sądziło, że może się opierać aliantom dopóty, dopóki zachowuje kontrolę nad Mandżurią i Koreą.
  – Sowiecki atak zmienił to wszystko. Władze w Tokio zdały sobie sprawę, że nie ma już nadziei – przekonuje Terry Charman.

  Posłuchaj komentarza historyka, prof. Pawła Wieczorkiewicza i fragmentu przemówienia generała MacArthura podczas przyjęcia kapitulacji.

 54. Jacobsky
  28 listopada o godz. 18:36

  Sam bredzisz Niemcy chciały kapitulować wyłącznie przed USA i Wielką Brytanią tego dotyczyły między innymi rozmowy z Dullesem proponuję ci, żebyś poczytał sobie może coś więcej niż wypociny łybiórczej może coś takiego jak wspomnienia Eisenhowera.

 55. @Jacobksy
  „OLIVER STONE… buahahahah ! Co raz lepiej, w duecie z sauromem ! Do twarzy Ci z nim, i z Oliverem od teorii spiskowych.”

  Za merytorykę tej serii dokumentalnej odpowiada profesor historii jabłczany prymitywie, konkretnie ten:
  http://www.american.edu/cas/faculty/kuznick.cfm

 56. Drogi Saurom
  To powiedz mi dlaczego rosyjski generał powiedział, ze rosyjscy żołnierze i owszem sa , ale na urlopie, albo bo sie pogubili i zboczyli z prostej drogi.
  Ktoś tu łże. Chyba nie chcesz mi wmówić, ze prawy rosyjski jenerał kłamie, a banderowiec prawdę mówi.
  Wytłumacz mi dlaczego mieszkańcy Donbasu w ogóle uciekają , mimo zawieszenia broni i świeżo uzyskanej niepodległości . Czyżby nie byli szczęśliwi ze swoim sukcesem.
  Ja bym sie tym historycznym sukcesem delektował, a nie przed nim uciekał.
  Ukraina właśnie przestała wypłacać w wschodniej Ukrainie emerytury i inne świadczenia socjalne, oraz zamknęła tam ukraińskie banki. Teraz Putin wreszcie moze sie wykazać u swoich tamtejszych rodaków wielkodusznością i podwoić tam emerytury i inne świadczenia za krymskim przykładem. Wszyscy jesteśmy w radosnym oczekiwaniu.
  Drogi Saurom pozdrawiam , tez ze dzieki mojej wytrwałej perswazji wreszcie przestałeś sie unieszczęśliwiać i porównywać sie z USA. Obawiam sie tylko , ze z Polska tez mierzysz jeszcze za wysoko i w twojej sytuacji spuściłbyś dla pewność jeszcze nieco z tonu.

 57. saurom,

  historycy wyrażają rózne poglądy wedle politycznego upodobania i z pewnoscia znajda sie tacy, którzy będą twierdzic, że to radzieckie bagnet, i tak dalej. Do wyboru, do koloru. Na rynku poglądów historyków wszystko można zlaleźć, podobnie jak na smietniku. czy w chińskim bufecie.

  Fakt natomiast jest taki, że w dwa tygodnie po bombach Japończycy sami zaskamleli o litość i podpisali kapitulacje nie w Moskwie czy we Władywostoku, ale na amerykańskim pancerniku „Missouri”, i to McArthur, a nie Malinowski dyrygował uroczystością.

  Rosjanie wyrównali swoje porachunki z Japonią za wojne z 1905, i chwała im za to, zaś skoro mówimy tutaj o opiniach historyków, to 11 sierpnia radziecka 16 Armia rozpoczęła natarcie w południowej należącej do Japonii części Sachalinu, zaś 18 sierpnia wielki desant radziecki wylądował na Kurylach gdzie zdobywały wyspę po wyspie napotykając na silny opór wojsk japońskich. Osiągnięcie ostatecznego celu – zdobycia Kuryli – ogłoszono 31 sierpnia 1945.

 58. fidelio,

  kiedy w końcu nauczysz się rozróżniac teorie spiskowe i oparte na nich majaczenia filmowe O. Stone’a, to sie zgłoś. Tak, tak, kolejny polityczny aktywista. Takich nie brak w USA – to wolny kraj i każdy może mieć własne poglądy. Podobnie Chossudovsky.

  Zaś na „rewelacje” duetu Stone(d) – Kuznick są odtrutki w sieci:

  http://www.thedailybeast.com/articles/2012/11/19/oliver-stone-s-junk-history-of-the-united-states-debunked.html

  Polecam zanim zacznie się wyszukiwać kosmitów, Big foota i spiski z taką finezją, z jaka robi to Oliver Stone(d).

 59. Z dystansu
  28 listopada o godz. 19:48

  Widzisz Polaczku Rosja jest o wiele ważniejszym graczem i mozesz tylko skomleć oraz potrząsać szabelką. W końcu przecież Polaczku jedynie co Polaczki dobrze rozumieją i chcą to tylko, żeby ktoś miał bat nad ich grzbietem czy to nie przypadkiem niejaki Piłsudski tego nie głosił, że jedynie Polaczkami można rządzić gdy się ich trzyma za mordę.

  A tak międzynami to kiedy w końcu Amerykanie przestaną pobierać od was daniny za wizy. Jakoś sobie nie przypominam, żeby to samo obowiązywało Rosjan? Dlaczegóż to nik Polaczków nie zaprasza, żeby pomogli w sprawie Ukrainy? Czyżby dlatego, że Polaczki potrafią tylko wszystko spieprzyć tak jak te wybory samorządowe. Powiedz no mi tory już przestawiliście na Pendolino a może kupiliście w pośpiechu system komputerowy bo jakoś własnego Polaczkom nie udało się stworzyć. Czy to Rosjanie są bohaterami dowcipu ilu to trzeba ludzi, żeby przykręcić żarówkę nie chyba Polaczki.

  Dlaczegóż to się mówi o polskich obozach koncentracyjnych pomimo, że w czasie II wojny światowej terytorium ZSSR w tym Rosji było także okupowane czyżby dlatego, że Rosjanie potrafią ostro zaprotestować podczas, gdy Polaczki skomlą po sobie? Dlaczegóż to Polaczki mają płacić emerytury żydowskim więźniom getta i obozów koncentracyjnych? Kiedy to Polaczkom uda się skazać morderców Blidy rosyjski sąd skazał winnych zabójstwa Politkowskiej?

 60. Saurom kiedy przeprosisz za powielanie kłamstw o resortowych dzieciach?

 61. Drogi Saurom
  Ty to masz pojęcie o swiecie .
  Ty poważniejsze myślisz , ze do Ameryki możesz pojechać bez wizy , na kartę rowerowa ?
  Ty sie nawet do Unii bez wizy nie wybierzesz i słusznie. Ciekaw jestem co powiedzą ci mieszkańcy Krymu, którzy teraz bedą sie ubiegać o wizę na zachód i jej nie dostaną , z powodu nie wyjaśnionej sytuacji prawnej. Pojada do Rosji to prawie to samo.
  Skąd ta informacja o tym, ze Polacy maja płacić więźniom getta i obozów koncentracyjnych ? Bezpośrednio od Putina.
  Czy ty aby napewno jesteś pewny , ze nie mówi sie o rosyjskich obozach koncentracyjnych. A gułagi, to co ?

 62. @Jacobsky
  „kiedy w końcu nauczysz się rozróżniac teorie spiskowe i oparte na nich majaczenia filmowe O. Stone’a, to sie zgłoś. Tak, tak, kolejny polityczny aktywista. Takich nie brak w USA – to wolny kraj i każdy może mieć własne poglądy. Podobnie Chossudovsky.

  Zaś na “rewelacje” duetu Stone(d) – Kuznick są odtrutki w sieci:

  http://www.thedailybeast.com/articles/2012/11/19/oliver-stone-s-junk-history-of-the-united-states-debunked.html

  Polecam zanim zacznie się wyszukiwać kosmitów, Big foota i spiski z taką finezją, z jaka robi to Oliver Stone(d).”

  Profesor historii na amerykańskim uniwersytecie jest raczej w dziedzinie historii USA większym autorytetem niż jakiś Michael Moynihan. Kto to jest Moyniham? Jakie ma kwalifikacje w temacie historia USA? Hm, panie Jakobsky? Oliver Stone tylko to wyreżyserował red necku z importu, o merytorykę dbał profesor uniwersytecki, więc swoje prymitywne sugestie o teoriach spiskowych możesz sobie wsadzić, wiesz zapewne gdzie.

 63. @Jacobksy
  Hehehehe, ale jaja, już wiemy czyim autorytetem się podpiera Mr Jacobsky w kwestii historii USA:
  „Michael Moynihan (born January 17, 1969) is an American journalist, publisher and musician”

  Muzyk! Mr Jacobksy do sporu o historię USA z profesorem historii wystawia muzyka 🙂 🙂 🙂

 64. Z dystansu
  28 listopada o godz. 21:07

  Nie mydl oczu dobrze wiesz o co chodzi w końcu. No ale przecież Polaczek potrafi tylko skomleć a o to skąd informacje. Jakoś sobie nie przypominam, żeby to Rosjanie komukolwiek płacili. Dlaczego całkiem proste skoro Polaczki posłusznie skomlą i nic nie robią, gdy przypisuje im się odpowiedzialność za obozy koncentracyjne to niech płacą. No ale przecież Polaczkom to w graj płacić nieprawdaż w końcu zapłaciliście za gnioty z USA F-16 podobno mieliście mieć z tego jakieś dodatkowe korzyści i co figa z makiem w końcu Polaczków można robić w konia gdyż i tak przełkną wszystko. A tak miedzy nami to który to kraj wysyła swoją elitę polityczną w jednym samolocie z nieprzeszkolonym pilotami chyba tylko Polaczki w końcu przecież czyż to nie wasz prezydent Komorusio głosił, że Polaczki potrafią latać na desce od sedesu.

  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1091404,Bez-wizy-do-USA-Polska-wciaz-nie-spelnia-niezbednych-kryteriow

  240 mln rocznie dla Żydów polskiego pochodzenia?

 65. fidelio,

  Feliks Koneczny tez byl profesorem na uniwersytecie, ale to nie znaczy, ze jego teorie na temat historii maja rece i nogi.

 66. Zaraz zaraz , czy ja ląduję na portalu wpolityce albo niezależna.pl?
  Desant na blogi Polityki klienteli, których miejsce jest raczej TAM, zaczyna chyba przekraczać granice tolerancji, przynajmniej mojej, i …dobrego smaku.
  I właśnie to jest, tak sądzę, przykład, jak państwo, jego rozmaite instytucje, agendy, media ulegając presji wolnego słowa oraz pojmowaniu demokracji na granicy niemal anarchii dopuszczają BRAK odpowiedzialności za słowo.
  Właściwie każdy, a zwłaszcza polityk, chroniony immunitetem, może każdego oczernić, spotwarzyć itd., a sąd orzecze , że to było tylko „wyrażenie opinii”, do czego np. Prezes najdroższy (5 tys.PLN za ochronę dziennie ) miał prawo! Tak było w przypadku prezydenta Zamościa, ubiegającego się o reelekcje, który nie jest z bajki Prezesa.

 67. Co za glupi artykul, to niewazne czy byl czarny czy tez bialy, ten amerykanski mlodzieniec byl kryminalista rabujacym sklep i dostal co mu sie nalezalo. Czarni w ameryce sa rasistami, popierajacymi swoj kolor i niewazne dla nich co on robil, prawda jest ze zabito kryminaliste, autor, zejdz na ziemie, pisz do rzeczy

 68. @ Jacobsky,

  „Fakt natomiast jest taki, że w dwa tygodnie po bombach Japończycy sami zaskamleli o litość i podpisali kapitulacje nie w Moskwie czy we Władywostoku, ale na amerykańskim pancerniku “Missouri”, i to McArthur, a nie Malinowski dyrygował uroczystością.”

  Nie jest to znowu takie proste. Japonia wczesniej probowala wyjsc z wojny korzystajac z posrednictwa Rosji, z ktora w stanie wojny nie byla, a ktora to Rosja byla sojusznikiem Stanow Zjednoczonych. Jedna z przyczyn byla obawa Japonii, jak sie okazalo uzasadniona, ze Rosja zerwie uklad z Japonia i przystapi do wojny na Dalekim Wschodzie. Wedlug dokumentow japonskich deklakracja rosyjska wypowiedzenia ukladu i przystapinienie do wojny (8 sierpnia przed polnoca), byla dla wladz japonskich wiekszym wstrzasem niz wczesniejsze zrzucenie bomby na Hiroszime. O godzinie 7 rano 9 sierpnia premier Suzuki uzyskal zgode cesarza na zaakceptowanie warunkow Deklaracji Poczdamskiej jako podstawy do zakonczenia wojny. Posiedzenie rzadu japonskiego w tej sprawie rozpoczelo sie o godzinie 10 rano, a wiec na godzine przed dotarciem amerykanskiego bombowca nad Nagasaki.

  Pozdrawiam

 69. Drogi Saurom
  Masz racje to był błąd.
  Trzeba zaraz w preambule ustawy o rentach kombatanckich wykluczyć wszystkich ówczesnych obywateli polskich pochodzenia żydowskiego, z dobrodziejstw jej korzystania. A tak to teraz Żydom musimy renty płacić.
  Putinowi taki błąd napewno by sie nie przydażył.
  My tu o rasizmie, a pod bokiem mamy taki dorodny okaz , co mu to wszyscy przeszkadzają od „Polaczkow” , przez Żydów, aż do hameryki i tylko Putin , słoneczko mu przypasował.

 70. mag
  28 listopada o godz. 23:14

  No według leminga każdy kto ma inne poglądy niż obowiązująca poprawna politycznie wersja, że byczo jest gdy rządzi PO. A może przyczyna jest taka, że połytruki nie mają już takiego wielkie wpływu jak dawniej i że ludzie widzą, że król jest nagi. No to czekamy aż Mag i inne lemingi rozwiną działalność twórczą w postaci wpisania pod innymi nickami w końcu za waszą matką partią PO ciągnie się smród afer co wiecej Tusk i PO dali przykład jak sfałszować wybory.

 71. Z dystansu
  29 listopada o godz. 9:04

  Przypomnę ci, że to nie Polacy tworzyli getta oraz obozy koncentracyjne i obozy zagłady ale Niemcy więc to oni powinni płacić odszkodowania.

  No ale przecież Polaczki już się nauczyły, że mogą jedynie skomleć oraz klęczeć na kolankach i pobrzękiwać szabelkami, gdy wielki brat w Waszygntonie łaskawie pozwoli, gdy murzynki Bambo złożą daninę i wyczyszczą mu buty.

 72. Dość daleko od pierwotnego tematu……

  Moje trzy grosze.
  Częścią dealu- nowy porządek Europa i strefy wpływów- było zapewne przystąpienie Rosji do wojny z Japonią……
  A bomby miały wywrzeć presję na Stalina, by nie posuwał się zbyt daleko na Zachód.
  Zajął przecież i Wiedeń, do Włoch było niedaleko.
  Hirohito podjął niezwykłą w historii Japonii decyzję- bezpośrednio NAKAZAŁ przerwanie walk. Nigdy wcześniej cesarz nie ingerował w ziemskie sprawy osobiście….

  Podobno była dyskutowana sprawa marszu na zachód.
  I to że tak się nie stało, zawdzięczamy sprzeciwowi Żukowa.
  Marsz do Pirenejów został odwołany….

 73. saurom
  Daruj sobie te lemingi. Ja cię np. moherem, a tym bardziej oszołomem pisowskim nie nazywam.
  Poza tym nigdy nie napisałam niczego, co by upoważniało cię do stwierdzenia, że według mnie „jest byczo” pod rządami PO. Nie jest. Ale nie chcę alternatywy w postaci PIS.
  Staram się rozmawiać na argumenty, a nie etykietki. Dlatego dalszą z tobą „dyskusję” uważam za bezprzedmiotową.

 74. Drogi Saurom
  Twoja interpretacja rent kombatanckich jest mylna .
  Polskie renty kombatanckie nie sa te kompensacja za wyrządzone krzywdy , ale nagroda za ofiarność i tak powinny byc rozumiane.
  Niemcy rzeczywiście wypłacaja renty ofiarom nazistowskiego terroru, ktorych sie domagasz. W tym takze byłym więźniom obozów koncentracyjnych i gett, oraz ofiarom prac przymusowych, takze tym którzy obecnie mieszkają w Rosji. Tak , ze ten fakt mógłby byc ci znajomy.
  Drogi Saurom
  Czy nie jest ci możliwa rezygnacja, z obelżywych i mało rzeczowych tyrad skierowanych przeciwko Polakom ?
  Dajesz tymi tyradami tylko świadectwo własnego prymitywnego rasizmu i kompromitujesz nie Polaków , jak to jest twoim zamiarem, a jedynie siebie.

  ,

 75. Z dystansu
  29 listopada o godz. 13:08

  Oczywiście w końcu leming i murzynek Bambo Polaczek nie jest w stanie przyjąć do wiadomości oczywistych faktów. A tak między nami dlaczegóż to Polaczków nie dopuszczono do dalszych negocjacji w sprawie Ukrainy. A tak się chwalili, ze są wielkimi znawcami wschodu. Tak to głosili, ze przecież Putin nie ośmieli się przeciwstawić puczowi na Ukrainie. I miało być tak pięknie Rosjanie mieli być pogonieni aż za Kubań i co się stało ci tak odważni wobec bezbronnych banderowcy sami dostali lanie. A dlaczegóż to Polaczkom nie powierzono jakiś wazniejszych funkcji w Unii Europejskiej jakis tam Sikorski miał otrzymać podobno sekretariat Unii Europejskiej d/s spraw zagranicznych i otrzymał nie. No ale dano Polaczkom funkcję przewodniczącego Unii Europejskiej funkcyjkę bez znaczenia. Żebrak otrzymał odpowiednią nagrodę no ale przecież murzynka bambo polaczka można nagrodzić byle czym w końcu czyż to niejaki Słowacki głosił byłaś ty papugą narodów. Przyznano Polaczkom prawo przyjazdu do USA bez wizy, dano wam szyby naftowe w Iraku przedsiębiorstwa polskie mają kontrakty w Iraku nie. To zastanawiające nieprawdaż dlaczegóż to nie dano wam tego wszystkiego w końcu tak to się wysilaliście w służalstwie nawet pozwoliliście na torturowanie ludzi w Kiejkutach. A potem co Amerykanie ujawnili informacje i co Polaczki wstyd. No ale co w końcu przecież niewolnik sługus i służalec na wszystko pozwoli nawet na plucie w twarz bo inaczej nie można nazwać sytuacji, gdy obcy rząd wtrąca się w sprawy innego państwa.

  Powiedz mi jeszcze jedno które to państwo wspiera siły jawnie dążące do odebrania części terytorium danego państwa. W końcu czyż to nie banderowcy głoszą, że chcą odebrać Polsce południową część Małopolski. Czyż to nie białoruscy opozycjoniści głoszą, ze Białystok dostał się bezprawnie Polsce. A tak między nami czy Ukraina już zniosła embargo na polską wieprzowinę. A jeszcze jedno zjadłeś już swoją porcję wieprzowinki i jabłek w końcu przecież polscy rolnicy stracili na całej awanturze Tuska.

  Jest takie powiedzenie dobry gospodarz na początek dba o swoje obejście zamiast wtrącać się w sprawy innych. Proponuję ci, żebyś zamiast patrzeć się i wydziwiać co tam robią Rosjanie na początek zajął się swoją własną ojczyzną bo u was jest chyba tak zwana druga Białoruś.

 76. Drogi Saurom
  Piszesz ciagle o jakichś tajemniczych rozmowach na temat Ukrainy , ktore odbywają sie bez polskiego udziału.
  Moze dokładniej: Gdzie i z czyim udziałem maja one miejsce ?
  Rząd ukraiński jest proeuropejski i nie wysuwa żadnych roszczeń terytorialnych względem Polski. ” Banderowcy „, którymi sie tak podpierasz w swoich dywagacjach, przegrali wybory na Ukrainie, nie weszli do parlamentu i nigdy nie byli przedmiotem poparcia Polski, ani UE. Białoruś nie jest sojusznikiem Polski, a Moskwy.
  Zgłaszanie roszczeń terytorialnych wobec krajów ościennych, oraz aneksja ich terytorium , jest rosyjska specjalnością, podobnie jak prymitywny nacjonalizm, oraz popieranie i finansowanie ruchów nacjonalistycznych w innych krajach, jak to było w przypadku Front National w Francji.

  Prosiłem cię juz kilkakrotnie o rezygnacje z hamskich wyrazen i rasistowskich epitetów na temat wielkiego narodu polskiego. Jesli jest ci to niemożliwe, to uważam tutaj nasza dyskusje za skończona.
  Z komsomolskim pozdrowieniem
  Heil Putin

 77. vandermerwe

  Posiedzenie rzadu japonskiego w tej sprawie rozpoczelo sie o godzinie 10 rano, a wiec na godzine przed dotarciem amerykanskiego bombowca nad Nagasaki.

  Oczywiście Amerykanie wiedzieli o tym i dlatego zbombardowali Nagasaki…

  Connecting the dots… zwłaszcza patrząc na historię wstecz…Teraz wszystko jest takie oczywiste, prawda ?

  Najlepiej zapytać o zdanie tych, wciąż żyjących, którzy gdyby nie Hiroszima i Nagasaki, to musieliby krwawo o walczyć o kolejne wyspy japońskie, bo być może pokój nie byłby taki łatwy do osiągnięcia w domniemanych rokowaniach, jak to się niektórym wydaje. Kontakty i rokowania to jedno, a ich rezultat to drugie. Historia I wojny światowej pełna jest nieoficjalnych kontaktów między walczącymi stronami, a mimo to były wielkie i krwawe ofensywy po obydwu stronach aż do samego końca (lub prawie). Po drugie dlaczego negocjować pokó∑ z Japończykami skoro ich bezwarunkowa kapitulacja załatwiała sprawę dużo lepiej, a skoro kapitulacja, jak w wypadku Niemiec, miała być bezwarunkowa, to Japończycy niczego by nie negocjowali, ale po prostu posłusznie zgięli kark i przyjęli werdykt zwycięzców. W lecie 1945 Japonia wciąż byłą obecna w sporej części okupowanej Azji, i tylko dzięki szybkiemu załatwieniu sprawy za pomocą bomb A obyło się bez negocjacji o terytoria zajmowane przez armię imperialną, między innymi:

  Portuguese Timor – February 19, 1940 – September 2, 1945
  Hong Kong (UK) – December 12, 1940 – August 15, 1945
  French Indochina (Vietnam, Cambodia and Laos) – July 15, 1940 – August 29, 1945
  Thailand – as an ‚allied’ state although induced – December 8, 1941 – August 15, 1941
  British New Guinea – December 27, 1941 – September 15, 1945
  Malaya (UK)- March 27, 1942 – September 6, 1945
  Andaman and Nicobar Islands (India) – March 29, 1942 – September 9, 1945
  Straits Settlements (Singapore) – March 29, 1942 – September 9, 1945
  Kingdom of Sarawak (UK) – March 29, 1942 – September 9, 1945
  Brunei (UK) – March 29, 1942 – September 9, 1945
  North Borneo (UK) – March 29, 1942 – September 9, 1945
  Dutch East Indies – January 18, 1942 – October 21, 1945
  Guam (USA) – January 6, 1941 – October 24, 1945
  Imphal (India) – November 4, 1942 – August 15, 1945

  To spory kawał terenu, ważne strategicznie terytoria, które z pewnością byłyby kartą przetargową w negocjacjach pokojowych. Jednak obyło się bez negocjacji. I bardzo dobrze. Bo bardzo często w ciągnących się negocjacjach argumentem staje się wznowienie działań zbrojnych, a więc i straty ludzkie.

  Nie rozumiem czemu, mając do dyspozycji nową broń o niespotykanej dotad sile rażenia (w tym psychologicznego) nie użyć jej, jeśli istniała szansa skończyć wojnę na warunkach, jakie interesowały Amerykanów (i tym gorzej dla Japończyków). Tylko po to, żeby zrobić przyjemność Tobie i sauromowi ?

 78. Z dystansu
  29 listopada o godz. 14:43

  Cóż zabolało Polaczka murzynka Bambo, że nikt was nie zaprosił. Piszesz, że nie weszli, weszli tyle, że w szeregach innych partii. No ale ja rozumiem, że przecież ci wcale nie przeszkadza że data powstania UPA organizacji mającej krew Polaków na rękach została uznana za święto armii Ukraińskiej. Za pewne tobie nie przeszkadza również czczenie przez banderowców niejakiego Oskara Dierlegawena.

  Piszesz o prymitywnych roszczeniach oraz aneksji ich terytoriów. No to w takim razie powinieneś potępić rozbiór Serbii oderwanie Kosowa, oderwanie Darfuru od Sudanu. Czyżby kwestia integralności terytorialne była takim listkiem figowym czyżbyś był łybiórczy? No ale ja rozumiem czemu murzynek Bambo Polaczek nie protestuje. W końcu wielki Brat w Waszyngtonie zadecydował więc murzynek Bambo Polaczek posłusznie zaskomlał tak. No ale gdy Rosjanienie ośmielili się wystąpić w obronie swoich rodaków na Krymie wysłali armię i zajęli terytorium zorganizowali referendum, którego wyników nikt nie kwestionował to oczywiście murzynki Bambo Polaczki przypomnieli sobie o prawie narodowym. Gwałt skomlą tyle, że w praktyce wszyscy dobrze poznali się na postawie Polaczków i tylko z politowaniem kręcą głowami. Przypomnę ci również, że mieszkańcy Donbasu w referendum uchwalili oderwanie się od Ukrainy i skutecznie obronili się przed banderowcami. No ale przecież według służalca murzynka Bambo to przecież jest niesłuszne referendum gdyż wielki brat w Waszyngtonie nie przyzwolił.

  Mam nadzieję, że ci hrywny nie śmierdzą podobnie jak dolarki w końcu żaden uczciwy Polak nie popierałby tych, którzy ośmielają się żądać terytorium jego państwa.

  No ale przecież ty do takich się nie zaliczasz ty wolisz przecież skomleć i czekać aż wielki brat rzuci ci okruch z stoła nieprawdaż.

 79. Z dystansu
  29 listopada o godz. 14:43

  Piszesz o finansowaniu no a cóż to robią skąd sie wzięły na Ukrainie 5 miliardów, które niejaka Nuland przekazała banderowcom mającym krew na rękach. Kto przekazywał pieniądze rozmaitym dyktaturom w Ameryce Łacińskiej na Bliskim Wschodzie? Kto w okresie zimnej wojny finansował rozmaite prawicowe i neofaszystowskie ruchu w Europie zachodniej? Kto murzynek Bambo nie wie wielki brat w Waszyngtonie. No ale przecież oczywiście jeżeli to USA finansują to byczo jest nieprawdaż.

 80. Jacobsky,

  Widzę, że przyczepiła się do ciebie blogowa gnida odbywająca przyśpieszony kurs zaocznej edukacji. Gnida obejrzała si-fi produkcję spólki Stone/ Kuznick i postanowiła że już dużo wie.

  Rewelacje oraz fobie powstające w wyniszczonej kokainą głowie O. Stone są niczym nowym. Szkoda tego zdolnego twórcy pożeranego żywcem poprzez straszliwe uzależnienie chemiczne. Upada coraz niżej. 4 lata temu palnał na konferencji prasowej zdanie: ” Hitler był tylko kozłem ofiarnym”. Brrr.

  Nad żywotem historyka P. Kuznick, indoktrynowanego już od kołyski neokomunisty, również mozna spuścić zasłony miłosierdzia. Jego quasi naukowe podszepty pomagały O. Stone urodzić „untold bull…”. Gniot olany przez historyków, szybko zapomniany, niemniej uwielbiany przez powiatowych konspiratores .

  Ciekawa perspektywa NY Times:
  http://www.nytimes.com/2012/11/25/magazine/oliver-stone-rewrites-history-again.html?pagewanted=all&_r=0

 81. duende
  29 listopada o godz. 16:24

  dokładnie tak jest, jak piszesz. Rozhisteryzowany, egzaltowany ygrek. Teoretyk spiskowy, który bezmyślnie chłonie jak gąbka – recepta na produkcję głąbka. Podobnie jak w przypadku innego blogowy teoretyka, który nadaje z global research niczym Radio Tirana.

  Kuznick : acy mają też swoje miejsce po campusach uniwersyteckich. Tak to już jest w USA, zaś jego książka to kolejne podejście do pisania historii, nie pierwsze i nie ostatnie. I w końcu znalazł się ktoś, kto opisał ją tak, jak to sobie wyobraża fidelio w swej skołatanej głowie.

  Pozdrawiam

 82. @ Jacobsky,

  „Oczywiście Amerykanie wiedzieli o tym i dlatego zbombardowali Nagasaki…”

  Akurat tego nie mogli wiedziec. Rzecz zreszta nie w tym. Decyzja o zrzuceniu bomby na Nagasaki i zgoda cesarza na przyjecie warunkow Deklaracji Poczdamskiej nie maja ze soba zwiazku – sa wydarzeniami rownoleglymi. Bomba spadlaby na Nagasaki nawet gdyby cesarz decyzji nie podjal, cesarz zas podjalby taka decyzje nawet gdyby Nagasaki nie stalo sie celem ataku atomowego.

  Pozdrawiam

 83. Jacobsky
  29 listopada o godz. 15:03

  To, że akurat podjęto taką decyzję to był przypadek. Japończycy owszem mieli tam swoje wojska ale część z nich była już uwikłana w walkę z Brytyjczykami część była w praktyce zablokowana. No to odpowiedz mi na jedno proste pytanie od Japonii te wojska oddzielało morze w jaki sposób biorąc pod uwagę, że japońska marynarka w praktyce w 1945 roku została rozgromiona Japonia mogła zaopatrzyć swoje garnizony. Jedyne poważniejsze zgrupowanie znajdowało się w Mandżurii najbliżej Japonii skąd brano posiłki na główne teatry działań w okresie od 1941-1945 roku. Dopiero jak Rosjanie rozgromili te zgrupowanie będące przysłowiowym ostatnim odwodem dopiero wtedy Japończycy podpisali bezwarunkową kapitulację. Weź pod uwagę również, że nawet po wybuchu bomb atomowych Japończycy kontynuowali przygotowania do obrony macierzystych wysp więc szczerze mówiac bomby atomowe nie miały większego znaczenia. No ale przecież Jacobsky tego nie weźmie pod uwagę w końcu przecież to byłoby nie do pomyślenia, żeby mógł kiedykolwiek przyznać, że to dzięki Rosjanom wojna pacyfiku dobiegła końca.

 84. saurom,

  po prostu zdyskwalifikowales sie swoim ostatnim wpisem. Ty chyba niczego nie pojmujesz z tego, co wchlaniasz z takim zapalem.

  EOT

 85. Jacobsky
  29 listopada o godz. 23:19

  To chyba ty sam niczego nie pojmujesz zanim zaczniesz coś klepać na klawiaturze przeczytaj sobie cokolwiek na dany temat

 86. @duende
  „Nad żywotem historyka P. Kuznick, indoktrynowanego już od kołyski neokomunisty,”

  To jakim prawem wykłada historię na amerykańskim uniwersytecie 🙂 ?

 87. Oj, ale ból dupki wywołał profesor Kuznick u wielbicieli unicestwiania całych miast w imię interesów Wujka Sama, ależ zabolało hahaha 🙂

 88. fidelio,

  zabolało ? Raczej rozbawiło, tak jak rozbawić może widok szczenięcia, które goni do upadłego za własnym ogonem. Tylko nie złap zadyszki, fidelio.

 89. f#%^lio

  Nie wtrącaj się do rozmów dorosłych – my do waszych powiatowych dyskusji się nie wtrącamy. Sterczysz godzinami na blogach zamiast dłubać w nosie w jakiejś przyzwoitej pracy. To wstyd dla całej organizacji komsomolskiej.

  Ponadto niejednokrotnie ci sygnalizowałem: dialogi z gminymi konspiro-chłonnymi kretynami mnie nie bawią. Jeżeli gdzieś byłeś, widziałeś, spotkałeś ciekawych ludzi – to napisz. Kierujesz czymkolwiek, rowerem lub organizacją, coś tworzysz, zmieniasz czy ulepszasz – pochwal się, pokaż.

  Siedzenie sam na sam z kootasem w ręku, 10 godzin dziennie przed ekranem, bawiąc sie w copy/paste – prognoz dobrych na resztę życia nie daje.

 90. @duende

  Red neck show to wszystko co masz do zaoferowania? No to smuteczek.

 91. @duende, wiem ze $6 tys brutto nawet dla 8 osobowej rodziny moze wygladac owszem, owszem. Dlatego jest tak zgrabnie dobrany przyklad. Jednakze chcialabym powiedziec, ze kraje Europy Zachodniej maja tez takich beneficjantow, w bialych i kolorowych odcieniach skory, ktorzy cale pokolenia nie pracuja. Na dodatek kraje te stworzyly godne finansowo warunki kobietom do posiadania dzieci i maja edukacje za darmo, dostepne dla wszystkich ubezpieczenie zdrowotne. Ameryka na tym i wielu innych socjalnych sprawach przyoszczedza. (Nie moja wina, ze z powodu lobby firm ubezpieczeniowych i glupoty spoleczenstwa, ktore nic nie wie co sie dzieje w swiecie, panstwo wydaje tak potworne sumy na opieke zdr.) Pracodawcy amerykanscy pospolu z govermentem nie musza placic rocznych urlopow macierzynskich – to maja na pomoc socjalna.
  W miescie NY najwieksze oblezenie przy wszelakich benefitach tworza jednak n ie czarni, ale wszelacy emigranci, w tym nielegalni, ktorzy dostaja to co sie nalezy ich legalnym juz dzieciom. Nie jestem temu przeciwna i prosze nie uogolniac, ze one juz tak beda cale zycie. Food stamps dla 8-osobowej rodziny wynosza max. omal 2x razy tyle niz w podanym zestawieniu. Natomiast ubezpieczenie praywatne za 1500 dla takiej rodziny, hm…. a gdzie takie mozna znalezc? Nie mowiac o tym, ze wszyscy obywatele powinni miec ubezpieczenie zdrowotne i pozycja ta nie powinna ukazac sie w zestawieniu. Bardzo ladnie brzmi 5-sypialniowy dom, i juz oczyma duszy widze dworek. To co trzeba z ta rodzina zrobic : wystrzelac, wyrzucic z tego dworu? Albo humanitarnie wziasc z ulicy do schroniska co bedzie kosztowac wielokrotnie wiecej. A moze jednak jest to duzo taniej niz wyrzucic ich calkowicie poza margines spoleczenstwa. Dostaja czarni zwyczajne posady w administracji – tez zle. Lepiej zeby jedynym zajeciem bylo pojscie do opieki spoleczej?
  Poza czarnymi nieprzystosowanymi jest duzo przystosowanych, pracowitych, itd obywateli. Przez podsylanie do Polski obrazkow wylacznie o tych nieprzystosowanych pietno jest na wszystkich i tak trudno im byc zaakceptowanym.
  PS. Mlody czlowiek w mojej rodzinie prowadzi od roku nawet jako tako rozwijajacy sie biznes medialny. Najwiekszy problem ma z wydarciem pieniedzy po zakonczeniu projektu. Nie chca placic wszyscy, male firmy, a takze potezne kanaly tv. Jedyna osoba, ktora mu placi na biezaco spore zaliczki, nie czekajac na zakonczenie projektu, ponadto placi za lunch, albo daje na taksowke w nocy jest czarny producent. Zreszta najpierw wiedzialam, ze mu uczciwie placi, a dopiero teraz dowiedzialam sie, ze jest czarny.
  @duende, szkoda, ze masz wylacznie negatywne doswiadczenia z czarnymi.

 92. zyta,

  Nie mam wyłacznie złych doświadczeń z Af-Ams, opatrznie interpretujesz moje słowa. Jak już wspomniałem, pracuję jako wolontariusz w ich niedzielnej szkółce, mam kontakty biznesowe, towarzyskie oraz wspólne projekty artystyczne. Myślę, a w zasadzie wiem, że jestem antytezą stereotypu nadwislańskiego rasisty.

  Niechętny natomiast jestem ich przywódcom, wskazujacym braciom
  fałszywy „sens of direction”, o czym pisałem dogłębnie wyżej.

 93. Podobno współcześni ciemnoskórzy imigranci z Afryki i Karaibow, maja statystycznie większa szanse na awans społeczny , jak Afro-Amerykanie. Potwierdzałoby to tezę duende, ze główna przeszkoda na drodze do emancypacji Afro-Amerykanów nie koniecznie jest kolor skóry, ale ze takze szeroko pojęte względy kulturalne , odgrywają tu niebagatelna role.

 94. Wczoraj w CNN ciekawa dyskusja. Czarnoskóra dziennikarka zwróciła uwagę, że większość zdemolowanych bizmesow w Ferguson była w rękach czarnych. Z przekąsem zauważyła, że ze sklepu z butami zrabowano prawie wszystko z wyjątkiem butów roboczych (tych z metalowym czubem). Burmistrz Ferguson, zapytany o to dlaczego w mieście, w którym jest znakomita większość czarnych, nie ma odpowiedniej reprezentacji czarnych policjantów odpowiedział z rozbrajającą szczerością, że miasto stara się, prowadzi akcję naboru, ale jak dotąd wszyscy kandydaci musieli zostać odrzuceni, bo mają policyjną kartotekę.

css.php