Siła centrum

Mirosław Czech stawia tezę, że Platformie może wyborczo zagrozić tylko sama Platforma. Też mi się tak zdaje, ale to nie jest dla mnie wielkie pocieszenie. http://wyborcza.pl/1,75968,13745505,PO_moze_przegrac_tylko_z_PO.html

Czech ma rację, przedstawiając opłakany stan lewicy. Ale lewica dalej śni o potędze. Teraz zapowiada, że zmęczenie POPiSem jest tak wielkie, że będzie jakiś nowy lewicowy Big Bang wyborczy i obie partie starych kłótliwych leniwych solidaruchów trafią wreszcie na śmietnik historii.

To się okaże. Na dziś nie widzę na to szansy. Kto ją widzi, ma jakieś dane albo intuicje mnie niedostępne.

Żeby lewica mogła wejść na serio do gry, musi się zjednoczyć, postawić na jednego lidera i dokonać wymiany pokoleniowej. Zjednoczyć się, a nawet skonsolidować, nie potrafi albo nie chce, to samo z jednym liderem, a wymiana kadr, choć niezbędna, mogłaby się okazać ostatnim gwoździem do trumny, tak niski jest poziom wyrobienia politycznego młodszego pokolenia w SLD. Słynny przykład to popisy ignorancji, nie tylko historycznej, rzecznika partii, a najświeższy to wzięcie na doradcę wizerunkowego byłego doradcy Leppera i Palikota.

O PiSie nie ma co pisać. Nic się nie zmieni w najbliższym czasie, bo faktycznie PiS może wrócić do władzy tylko na emocjach smoleńskich, więc tej żyły politycznego złota na nic nie zamieni. A nie bierze pod uwagę, że jak dojdzie do władzy, to ta żyła okaże się dla partii złotem króla Midasa.

Nie jestem tylko pewien czy Czech ma rację w jednej – kluczowej – sprawie: gdy zakłada, że demokratyczne wybory rozstrzygną się u nas w centrum. Tu trzeba by mieć dużo dobrych danych gromadzonych nie przez sondażownie, lecz przez doświadczonych politologów pokroju prof. Radosława Markowskiego. Zapytam go przy okazji, może odsłoni rąbek tajemnicy o naszym wyborczym centrum. Jak jest silne, czy obroni się przed ekstremistami, i jak mu w tym pomóc.

Zasady moderacji
1 Zachowaj szacunek dla innych na tym blogu. Nie atakuj autorów, polemizuj z treścią ich wpisów.
2 Zero tolerancji dla wulgaryzmów, agresji, mowy nienawiści.
3 Pisz na temat i nie dłużej od wpisu, który komentujesz.