Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

25.04.2007
środa

Blida, Geremek, początek końca

25 kwietnia 2007, środa,

 

Śmierć Barbary Blidy otwiera nowy rozdział. Z tego PiS będzie się musiał wytłumaczyć szczgółowo i przekonująco. Kiedy umiera – w tak podejrzanych okolicznościach – znany polityk partii tak ostro zwalczanej przez PiS, żarty się kończą – w Polsce i na arenie międzynarodowej. Sląsk tego nie zapomni i nie wybaczy obecnym władzom, chyba że zachowują się w tej sprawie czysto. Na razie premier Kaczyński idzie w przeciwnym kierunku, czyli broni się przez atak na SLD. To mu nie pomoże. Czy pomoże opozycji? Tak. spełniło się w najgorszej postaci proroctwo Jana Rokity: że na rozkaz dyspozycyjnej polityczne prokuratury będą wczesnym ranem przychodzić do domu ku postrachowi innych polityków opozycji.

Takie są metody państwa policyjnego. W państwie demokratycznym w takiej sytuacji parlament powołuje komisję do wyjaśnienia tragedii, a minister służb specjalnych oddaje się do dyspozycji premiera. Na szczęście mamy niezależne od rządu masowe media: nie żyjemy jeszcze w państwie policyjnym.            

A do tej śląskiej tragedii dochodzi jeszcze następny problem dla rządu: obywatelskie nieposłuszeństwo prof. Geremka, który jest w Europie znacznie lepiej kojarzony niż politycy PiS. W dyskusji w Parlamencie Europejskiej w sprawie ewentualnej utraty mandatu deputowanego Geremka układ sił był miażdżący. Solidarność z Geremkiem wyrazili deputowani wszystkich większych frakcji, w tym konserwatyści i socjaliści. Dostało się też Polsce za homofobię. Cokolwiek o tej sprawie myślimy, trzeba pamiętać, że praw homoseksualistów Europa broni dziś nie dlatego, że rządzą nią geje i lesbijki, tylko dlatego, że taki jest dziś kanon moralności publicznej – jeśli nie szkodzisz innym, masz prawo być kim chcesz i żyć jak chcesz, a obowiązkiem państwa jest to twoje prawo chronić. Na tej zasadzie wielu ludzi – nie tylko wykształciuchów – chodzi w Polsce na marsze tolerancji choć są ,,straight”, i to monogamicznie.

Fatalna passa PiS-u zaczęła się od gmerania w konstytucji, teraz wchodzi w fazę równi pochyłej. PiS może dotrwać do końca kadencji – choć w to nie wierzę – ale po co?  

PS. TesTeq – dziękuję za obronę pewnego poziomu języka i argumentacji w postach. Dzięki też za wpisy o Francji i za ciekawą dyskusję HLMI-GRZES. Grzes – nie zakładałbym się o skrzynkę szampana w sprawie prezydenta, nawet słodkiej Francji :).                                          

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 123

Dodaj komentarz »
 1. A wydawało mi się, że już nic straszniejszego w tej Polsce nie może się zdarzyć. I te przerażające komentarze w prawicowych blogach. Do czego oni doprowadzili.

 2. Bardzo pomału dowiadujemy się ciekawych rzeczy. Reżymowa tVP podała właśnie że Blida zginęła od DWU postrzałów. Może jutro dowiemy sie że oba SAMOBÓJCZE postrzały były w plecy ? Pani pułkownik Stańczyk – chluba rzeczników – chyba się także dowie tego co już wie minister Wasserman – że akcja była filmowana !!!!!

 3. Panie Adamie,

  ostroznie z tym poczatkiem konca. Czy samobojstwo Sekuly tez bylo poczatkiem czegokolwiek ? Chyba nie.

  W przypadku B. Blidy, jesli trzeba, to znajdzie sie koziol ofiarny wystarczajaco nisko, zeby jego cien nie dosiegnal za wysoko.. Nie mniej samo samobojstwo juz jest zadowalajacym wytlumaczeniem dla tego, co sie stalo, i pewnie dlatego Kaczynski jest taki arogancki wobec SLD. A za nim cala reszta PiSakow.

  Co do postawy B. Gieremka zgadzam sie z Panem calkowicie. I z Gieremkiem rowniez.

  O klapsie za homofobie nie ma co sie rozpisywac. Znowy bedzie wycie na prawicy, ze zydzi i masoni chca z chrzescjanskiej Polski i z Polakow zrobic teczowa republike, zaprowadzic cywilizacje smierci, i inne tego typu duperele. Wystarczy poczytac michalki (i „michalkiewiczowki”) z blogowisk prawicowych.

  Pozdrawiam,

  Jacobsky

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Wasserman na Marszałka Sejmu. Brzmiało świetnie . Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Czy ktoś to jeszcze pamięta?
  Nie podzielam optymizmu Gospodarza o przedwczesnych wyborach. Trwać będą chłopaki na posterunku wyznaczonym przez społeczeństwo. Dadzą radę . Kredyty jeszcze nie spłacone .Jeszcze do końca roku trzeba zaciskać pasa i zaczniemy zarabiać, na książeczkę się odłoży i będzie można spokojknie myśleć o następnej kadencji. Sejmu będziemy bronić jak niepodległości . Tylko nie wiedzieć czemu psy szczekają coraz głośniej …

 6. Oby miał Pan rację. Ale na przypieszone wybory nie mam specjalnej nadziei. Poza tym, niestety, niepokojące podziały w społeczeństwie już za sprawą PISu się dokonały. Trzeba będzie w przyszłości ostrożnych rządów i naprawde dobrej woli, by to jakoś naprawić. Na Kościół, obawiam się, nie ma co liczyć jako na siłe miarkującą i mediującą , gdyż jego wizerunek jako takiego mediatora wiele stracił.

  Tak więc, na razie spodziewam się dalszej eskalacji konfliktu po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

 7. Jezeli Społeczeństwo ie otrzeźwieje ,może się zdarzyć gorsze – rządy PiS na druga kadencję,ze o kalecznym prezydencie nie wspomnę.

 8. Ten rzad nalezy obalic.

 9. Zbyt dużo niewyjaśnionych spraw najpierw napad na mieszkanie Czarzastego a teraz Blida żeby to był przypadek nie zdziwiłbym się, gdyby ją rzeczywiście zabili a na wyjaśnienie przez obecny rząd nie liczyłbym. Miejmy nadzieje, że jak będą inne władze to ta sprawa zostanie wyjaśniona

 10. Panie Adamie,
  pora mówić po imieniu, prosto w twarz, bez owijania w bawełnę. Pan już przecież wie, ABW na zlecenie PiSowskich siepaczy zamordowało Blidę, zapewne po to by zastraszyć opozycję (chyba że zachowują się w tej sprawie czysto – ale przecież PiSowi Pan nie wierzy). A mafia węglowa? Jaka mafia, nie ma w Polsce żadnej mafii, ani węglowej, ani paliwowej, ani nic nie ma jak mawiał Kononowicz.

  Bronisław Geremek juz kiedyś w chwili szczerości powiedział co myśli o demokracji – demokracja jest wtedy gdy wygrywają nasi, a nie kurna jakaś chołota (tzn. powiedział, że społeczeństwo polskie nie dorosło do demokracji, gdy przegrał Mazowiecki). Czy Geremek przeprosił za te słowa? Nie pamiętam, ale Geremek namyśla się zwykle koło 20 lat. Bo prawie dwie dekady spędził w PZPRze, a od upadku komunizmu mineło lat 17, czyli jeszcze pan Geremek ma jakiś rok.

  pozdrawiam
  Bernard

 11. ” . . . nie żyjemy jeszcze w państwie policyjnym.” – pisze Redaktor. Jest pan pewien, Panie Redaktorze?

  Odradza się w Polsce bolszewizm, faszyzm, totalitaryzm, wydawałoby się już pogrzebane.
  Że to za sprawą PiS – to oczywiste. Ale spójrzmy co się dzieje z ludźmi, spójrzmy na najniższe instynkty ?Narodu?, na nowo rozszalałe. Na tę żądzę zemsty, krwi, pohańbienia, poniżenia. To nowy rok 1917, 1938, 1968, 1981.

 12. ” . . . nie żyjemy jeszcze w państwie policyjnym.” – pisze Redaktor. Jest pan pewien, Panie Redaktorze?

  Odradza się w Polsce bolszewizm, faszyzm, totalitaryzm, wydawałoby się już pogrzebane.
  Że to za sprawą PiS – to oczywiste. Ale spójrzmy co się dzieje z ludźmi, spójrzmy na najniższe instynkty „Narodu”, na nowo rozszalałe. Na tę żądzę zemsty, krwi, pohańbienia, poniżenia. To nowy rok 1917, 1938, 1968, 1981.

 13. Szanowny Panie Redaktorze, brakuje mi Pańskiej wiary, ze nie żyjemy w państwie policyjnym. Ja, niestety, odbieram to inaczej. Mam wrażenie jakbym znalazła się w jakimś miejscu gdzie o dobrym imieniu człowieka, a teraz i życiu, decydują wstrętne gnomy powyciągane z cuchnących nienawiścią dołów.
  Mój, na szczęście nieżyjący już, Ojciec opowiadał mi o strasznych doświadczeniach osobistych z początków „komunizmu” w Polsce. W 1989 roku powiedział, że trzeba mieć nadzieję, że skończył się czas kiedy Polak Polakowi bywał wilkiem i hieną. Niestety. To jest czas kiedy wg „przewodniej siły”, popieranej przez żądnych upodlenia „nie naszych” każdy kto coś potrafi, zrobił coś sensownego a na dodatek potrafi składnie wypowiadać logiczne zdania – to śmiertelny wróg. Zniszczyć. Rozszarpać. Podeptać. To jest przerażające, że indywiduum Ziobro jest ministrem i to sprawiedliwości. No tak, jaka sprawiedliwość taki minister. Ciekawe kto następny do unicestwienia? Powinni nas jeszcze pozbawiać obywatelstwa, co przecież też miało miejsce. Czyli ciągle nic nowego, a miało być pięknie.

 14. Panie Szostkiewicz jak zwykle masz Pan pobożne zyczenia jak każdy socjalista zresztą.

 15. kiedy prwie trzy lata temu szedłem na dziennikarstwo nie przypuszczałem, że tak właśnie będzie wygladać Polska, i że będziemy ostatnim bastionem wolności słowa (nie przesadzam). mogę być wykształciuchem łże elitą … mam nadzieję, że gdy będę kończyć ten kierunek, ponownie ten świat się zmieni, że wróce do Przemyśla, bądź zostanę we Wrocławiu, ale będę mógł pisać, to na co mam ochotę (przestrzegajac oczywiscie prawa prasowego i etyki dziennikarskiej, jak i kierując się własnym sumieniem). Że nikt mi nie powie, że gdy napiszę do „GW” że jestem w układzie, a gdy do „Dz”, że wspieram rząd.

  pozdrawiam.

 16. Świetny komentarz w sprawie homofobii – prosty i jasny.

  A co do Blidy… To faktycznie trochę „śmierdząca” sprawa. Ale kto wie, czy nie jest tak, że rozwiązanie jest prozaiczne. Może wcale nie było w łazience funkcjonariuszki ABW? Może faktycznie wpuścili Blidę samą, a potem, z obawy o złamanie procedur, wymyślili tę wersję z odbezpeiczoną bronią? Funkcjonariusze niewątpliwie byli w wielkim stresie i nie pomyśleli, że jeszcze bardziej się wkopują.

  Ale nawet jeśli, to nie zwalnia to PiS-u z odpowiedzialności za tworzenie państwa prokuratorskiego.

 17. Mam to samo odczucie co Torlin. Dodam, że moim zdaniem coś pękło. Przypominam sobie stare kroniki filmowe- ludzie siedzą, zapieprzają by przeżyć uwięzienie a Bierut, Hitler karmią kostakami cukru sarenki pozując do zdjęć, psy się łaszą do ich nóg. Wracając Panie Adamie do starych tematów niepodobna zrozumieć 68-roku, Kielc z 45 roku i całego odium, które wisi nad nami bez odczucia Polski 2007. Mam 48 lat i nie sądziłem, że ten odór wróci.
  Heleno a jeszcze wczoraj robiliśmy sobie kpiny z tego co się tu dzieje. parę godzin i pękło.

 18. Jak sie daje niebezpieczne zabawki szalencom, (macierewicz, zero, waserman itd)to takie sa skutki. Moze ofiara p. Blidy cos zmieni w zakutych ,chorych glowach czyscicieli. A w kwestii formalnej,cos tu smierdzi.

 19. Już wiadomo, że czysto nie będzie, o czym dowodnie świadczą wypowiedzi ministra sprawiedliwośći mgr. Ziobry i ministra koordynatora Wassermana.
  Pojawiają się sugestie, że została smiertelnie postrzelona w szamotaninie itd.
  Koszmar.

 20. O godzinie 18.30 w zapowiedzi wiadomości o 19.30, spiker reżymowej TVP mówi o dwu postrzałach, w godzinę później jest JEDEN. Przypomina mi się sprawa Johna Kennedy’ego, kiedy nie dało się ustalić ilości strzałow. Przypominam że do dzisiaj nie wiadomo ilu było strzelców i skąd strzelali.

 21. Niestety spełniają się czarne scenariusze. Brawa, niestety dla Pana posła Rokity, który trafnie te scenariusze przewidział. Skąd my to znamy.panowie w czarnych „garniturach” i kominiarkach wpadają do mieszkań i do szpitali i wyprowadzają podejrzane osoby.
  Nie jestem przeciwnikiem walki z przestępczością, zwłaszcza na tle korupcyjnym. Wiadomo, są to przestępstwa szczególnie trudne do udowodnienia, zwłaszcza gdy nie stosuje się technik specjalnych lub kontrolowanego wręczenia łapówki. jednocześnie są najłatwiejszym sposobem zniszczenia przeciwnika.
  Tragiczna śmierć b. posłanki Barbary Blidy powinna być drugim poważnym ostrzeżeniem (po insynuacjach Ziobry) dla rządzących.
  Nawet aresztowanie wymaga znajomości prawa i procedur i powinno być dokonane przez autentycznych fachowców. Z niejasnych i pokrętnych wyjaśnień Wassermana i Ziobry odnosi się wrażenie, że popełniono szereg podstawowych pomyłek i zaniechań
  Sprawa powinna być rzetelnie wyjaśniona, najlepiej przez organizacje pozarządowe np. Amnesty International.
  Pana Profesora Geremka szczerze podziwiam. Pamiętam starą anegdotę o schodach po których idzie Profesor. Tym bardziej jestem pozytywnie zaskoczony Jego postępkiem. Wbrew twierdzeniu Pana Premiera, działania europosła Geremka nie tylko nie szkodzą Polsce, przeciwnie pokazują Europie, że tak jak trzydzieści lat temu są Polacy, którzy własnym kosztem potrafią walczyć o LUDZKIE PRAWO.
  I chwała Mu za to.

 22. Jest pan wielkim optymistą Panie Szostkiewicz. Czy Europa zamknęła obóz koncentracyjny w Dachau? Czy Europa powstrzymała Himmlera i holocaust? Zaczynało się tak samo: od mordowania przeciwników politycznych…

 23. Wydarzenia z dnia dzisiejszego, choć trudno oceniać je jeszcze bez emocji, są kolejnym dowodem na to, iż uzbrajanie instytucji państwa kosztem idei społeczeństwa obywatelskiego, które buduje przestrzeń zdrowej i zrównoważonej sfery publicznej, może doprowadzić do osłabianie wartości demokracji. Choć nie chcę wierzyć w złe intencje przedstawicieli aparatu państwowego zajmujących się sprawą Pani B. Blidy, to każda wątpliwość będzie rozstrzygana na niekorzyść polskiego rządu. Zdać sobie z tego sprawę powinni jak najszybciej i członkowie samego rządu, z Panem Premierem na czele, i przedstawiciele PiS-u i każdy komu zależy na budowie i prawidłowym funkcjonowaniu naszej, jak się okazuje, ciągle wystawianej na próby demokracji.

 24. Witam
  „Na szczęście mamy niezależne od rządu masowe media: nie żyjemy jeszcze w państwie policyjnym.”
  Cytuje zdanie które pokazuje że nie wszyscy zwariowali i mają DYSTANS!
  Nie jestem sympatykiem PiS ale po wysłuchaniu wieczornej debaty w sejmie wszystkie zarzuty opozycji, w szczególności LSD uważam za śmieszne! Można by zapytać od kiedy to policja (ABW) umawai siez podejrzanymi na godzine zatrzymania! Gdy słysze z mównicy że to ABW ma krew na rękach to dziwie się posłom PiS że nie pytają kto pociągnął za spust i DLACZEGO!? Ja odpowiedzi na to pytanie nie znam i szacunek dla s.p wymaga aby tą sprawe rozstrzygnął niezawisły sąd.
  pozdrawiam

 25. Po przeczytaniu wypowiedzi na wp.pl moich rodaków Polaków jestem przerażony. Jak to możliwe aby cieszyć się ze śmirci p.Blidy? Zyczyć śmierci innym działaczom SLD? Z góry przesądzać o winie? Pisać że to sprawiedliwa kara za jej rzekome przestępstwa? Skąd tyle jadu i nienawiści? Skąd taka pewność siebie w osądach, rzucaniu oskarżeń i wydawania sądów? Gdzie elementarny szacunek i powaga w obliczu śmierci? Gdzie szacunek dla zmarłej, jej rodziny i przyjaciół? Jestem przerażony…Po tym co przeczytałem zachwiała mi się wiara w ludzi.

 26. Gospodarz od czasu do czasu wznosi palec i pokazuje: o tu właśnie, na tej historii PiS się przejedzie.
  Za każdym razem podnosi to na duchu.
  Ale… Ale jeżeli z PiS-em źle, to kto na tym wygra? Może już partia Jurka?
  I dlaczego miało by być źle? Samobójstwo byłej Pani Minister dowodzi dla większości jej winy, więc i słuszności działania władz.
  Pozdrowienia
  grzes

 27. Chyba coś pękło. Ludziom puszczają nerwy, to co się dzieje dziś w salonie24 przechodzi wszelkie wyobrażenia. Chamstwo, antysemityzm i głupota do kwadratu. Nagonka na lewicę i Żydów. A i sam pan Janke się dziś nie popisał, jego wpis nt śmierci pani Blidy jest tak tendencyjny i żenująco tandetny, że chyba przestanę tam uczęszczać.

 28. Cieszę się, że również premier Tadeusz Mazowiecki odmówł podpisania oświadczenia lustracyjnego. Wychodzi cała groza i jednocześnie farsa tej ustawy. Jak dobrze żyć razem z takimi Polakami.

 29. Popieram postawę profesora Geremka i jego argumentację, a zawiedziony jestem komentarzami rzecznika praw obywatelskich ( dzisiaj w wywiadzie Moniki Olejnik).

 30. Slask nie zapomni? A ty kim mosci panie jestes, ze za caly Slask mowisz? To co przeczytalem to bzdety. No ale czego sie moglem spodziewac od tak „zacnej” postaci. Niczego wiecej

 31. Szanowny Panie redaktorze, rzeczywiscie PiS bedzie sie musiał tłumaczyć, ale tylko dlatego ,że Pani poseł była osobą publiczną ! Policja w naszym kraju może na zlecenie prokuratury wejźć na przeszukanie do każdego obywatela podejrzanego o przestepstwo! Pani poseł(była) nie różni sie od przecietnego Kowalskiego! Prosze skojarzyć fakty! W przeddzień samobójstwa, w 2 pr TV był emitowany program w którym omawiano działanie mafii węglowej, w której działanie zamieszana była pani była mnister! Rano o 6 policja majac nakaz (wydany przez prokuraturę) weszła do mieszkania p.byłej poseł. Popełniła samobójstwo. Takie są fakty! Niedopełnieniem obowiazków może być to ,że funkcjonariuszka, która weszła z podejrzaną do łazienki, umożliwiła podejrzanej popełnienie tego czynu! (ktoś zatrzymywany przez policję na drodze nie strzela do siebie podczas dmuchania w alkomat jeżeli jest trzeźwy) Pozdrawiam omar.(nie jestem zwolennikiem PiS, wręcz przeciwnie!*

 32. Media opisują bezprawie stosowane wobec opozycji w dużych miastach, na prowincji te same metody stosuje się wobec lokalnych przeciwników niekoniecznie politycznych. Podsłuch, donosy, wszczynanie dochodzeń „w sprawie”, które trwają latami i nie mają końca mimo oczywistych dowodów niwinności. O tym jest cisza! Lokalne media są „dowodzone” przez lokalnych polityków. Dziennikarz bez oczywistego sprzyjania PIS-owi nie ma szans na pisanie. Robi się tragicznie. Nikt nie wie co dalej. Na wszelki wypadek wszyscy siedzą cicho. Można wyjechać za granicę i to niekoniecznie do Irlandii. Młodzi wyjeżdżają nawet na Litwę. Tam nie ma PIS-u, tam nie ma księży decydujących o wszystkim w miasteczku. Tam można odpocąć od polskiego piekła. Oglądając polską telewizję można się pośmiać z głupoty tego kraju. Można odpocżą od Polski. Smutno!!!! metody dna poziomie elit, podają

 33. PiS głosi chorą równość – wszyscy są zawsze równi. Otóż równość polega na tym, że takie same przypadki traktuje się tak samo, a różne różnie.
  Minister nie może być tak samo traktowany jak inny obywatel. Dlaczego? Chociażby dlatego, że inny wpływ na wizerunek państwa ma zatrzymanie anonimowego obywatela, a inny wpływ ma zatrzymanie ministra tego państwa. Co nie znaczy, że ktoś ma pozostać bezkarny. Pod tym względem wszyscy jesteśmy równi.
  Jednakże PiS, dla taniego poklasku, tworzy chore sytuacje. Tzw. walka z arogancją władzy sprowadza się do fałszywego uproszczenia rzeczywistości.
  Profesor z czterdziestoletnim dorobkiem nie jest równy (choć nie we wszystkim) menelowi z szemranej dzielnicy. Minister państwa nie ma takiego samego znaczenia jak anonimowy obywatel.
  Wszyscy powinni ponosić odpowiedzialność za swoje działania, ale nie wszyscy muszą być doprowadzani do prokuratury w asyście funkcjonariuszy ABW. Tak jak nie wszystkich należy obciążać najwyższym podatkiem dochodowym.
  Becikowe zabija.

 34. Podjęłam ten wstrząsający temat też na swoim blogu. Tu fragment, który moim zdaniem tłumaczy, dlaczego Barbara Blida targnęła się na życie. Nie każdy jest w stanie znieść poniżenie.

  Uruchomijmy wyobraźnię. Co by się stało, gdyby Barbara Blida nie targnęła się na życie. Z wyjaśnień ministrów wiemy, że do mieszkania weszło troje funkcjonariuszy ABW, a jeden został na zewnątrz z kamerą. Po co? Jak wiemy sfilmował 10 sek. pukania do drzwi i wejścia funkcjonariuszy. Na co czekał z kamerą? To chyba oczywiste. Czekał, aby sfilmować wyprowadzanie Barbary Blidy w nocnej koszuli, w papuciach, rozczochranej, nieumalowanej, z kajdankami na rękach. Następnie film ten byłby pokazywany wielokrotnie we wszystkich telewizjach. Dlaczego jestem o tym przekonana? Ponieważ takie filmy widziałam wielokrotnie. Widziałam poniżające aresztowanie Emila Wąsacza, Aleksandry Jakubowskiej, lekarzy i wielu innych osób, Pamiętam jakiegoś mężczyznę powalonego na podlogę tylko w krótkich gaciach i tak wyprowadzanego z domu. Skoro ja pamiętam takie wstrząsające obrazy, to wyobrażam sobie, że Barbara Blida w ciągu tych kilku ostatnich minut swojego życia właśnie to sobie uświadomiła i stwierdziła, że nie jest w stanie tego przeżyć.

 35. Ciekawy jestem praktyki ograniczania wypowiedzi w postaci komentarza.Ale do rzeczy.Ojcowie transformacji zainicjowali antylustracyjną histerię.Dali nawet świadectwo braku praworządności tak charakterystycznej również po kontrakcie okrągłostołowym na którym opierała się transformacja systemowa.Przez dłuższy czas na murach cmentarza żydowskiego we Wrocławiu widniał napis SLD ZŁODZIEJE.Jest nadzieja,że nawet tą niedoskonałą jeszcze demokracją będzie można rozliczać politycznych szulerów i to o różnych barwach,którzy poddali się transformacji na skorumpowanych afrzystów,a nawet i zbrodniarzy.Z Bogiem,który jest Prawdą,bo kto szuka prawdy szuka Boga,choćby sam o tym nie wiedział.Rzecz jednak w tym,że tajne państwo szczególnie w czasach gdy partia miała patent na mądrość było organizatorem różnych rzeczy które mogą jeszcze zadziwić nawet zwolenników tego państwa.

 36. PiS musi dotrwac do konca kadencji aby zgnic do reszty i nie wejsc do parlamentu. Tylko w ten sposob mozemy sie wyleczyc z kaczyzmu na dobre.

 37. Redaktorze, dzięki za mądry tekst w blogu, No chyba pierwszy raz na tym blogu się zgadzamy. Jeszcze raz powtórzę to, co napisałem wczoraj na blogu Daniela Passenta:
  Odpowiedzialność za śmierć barbary Blidy ponoszą w kolejności:
  1.Jarosław Kaczyński – za stworzenie klimatu do wykonywania politycznych samosądów przez organy państwa;
  2.Zbigniew Ziobro – za działalność wykonawcza w zakresie jak wyżej;
  3.Zbigniew Wassermann – za przyzwolenie na pozaprawne działania służb.
  I ta odpowiedzialność powinna zostać od nich wyegzekwowana na drodze sądowej.
  Wczoraj PiS utracił moralne prawo do sprawowania władzy, słusznie to podsumował pos. Grabarczyk z PO, że IV RP ma krew na rękach.
  No pasaran!

 38. Samobojstwo to grzech smiertelny. Nawet jesli osoba je popelniajaca miala powody aby obawiac sie wymiaru sprawiedliwosci to lepiej bylo przyjac zasluzona kare niz narazac dusze na wieczne potepienie. Stad nie ma co zalamywac rak z powodu smierci jeszcze jednego czerwonego hohsztaplera. Inna sprawa, ze od agentow ABW oczekiwalbym wiekszego profesjonalizmu niz ten wykazany podczas akcji zatrzymania.
  Co do szanownego Profesora Geremka-Lewartowa to jego dluga i oddana sluzba w PZPR i pelniona funkcja dyrektora Osrodka Kultury Polskiej w Paryzu w latach 1960-1965 stawia pod duzym znakiem zapytania jego proklamowany brak powiazan z organami represji komunistycznej.

 39. Witam!
  Z odpowiedzi panów Wassermanna i Ziobro nie mozna było niczego się dowiedziec, ale z pytań mozna było układać całość.
  Po prostu tak jak piszecie : miał być kręcony wideoklip na chwałę świezo upieczonego marszałka sejmu p. Zbigniewa W. Jako że kandydatura wypłyneła w ostatniej chwili, ABW nawet się nie zorientowała przed wejściem do domu, że oboje małzonkowie mają legalnie zarejestrowaną broń (pani Barbara od czasu napadu na trasie Katowice – Warszawa).
  Panu Ziobro tez pasował trochę nowa sprawa, bo już z samego aktu oskarżenia Jakubowskiej wynikało, że jest ona niewinna tak jak cała reszta towarzystwa – w zasadzie po kilku latach bardzo skrypulatnego sledztwa nie udało się ŻADNEJ tezy z raportu Ziobry udowodnić. Ciekawe jest też (wiem , że się powtarzam i popełniam praktykę mw powielanie wpisów na róznych blogach) że poprzedniego dnia TVP wyemitowała film o mafii weglowej przygotowywujać publiczność do wideoklipu. Wieczorem oburzona opinia publicza, rano aresztowanie. Jak w bajce !!! To jest dopiero sprawne państwo.

 40. Drodzy Państwo. Bardzo uważnie wysłuchałam wczorajszych wystąpień w Sejmie pp Wassermana i Ziuobry i wyvciągnęłam z tego następujące wnioski :
  1.B. Blida miała dobrą znajomą, która prowadziła interesy w branży węglowej kilka lat temu. Sam ten fakt w żaden sposób naganny nie jest,
  2. Ta znajoma prowadziła interesy niezbyt uczciwie i za to od kilku lat odpowiada karnie. Z tym p. Blida żadnych związków bezpośrednich nie miała.
  3. Obciążają p. Blidę zeznania dwojga aresztowanych z zakresie przekazania łapówki szefowi spółki węglowej (80 tys zł), przy czym szef spółki zaprzecza w śledztwie, że taką łapówkę przez p.Blidę otrzymał, a tylko interweniowałsa ona narzecz znajomej o korzystniejsze warunki spłaty zadłużenia. Bardzo moralne to z pewnością nie jest, ale też nie podpada pod KK,
  4. owe mityczne (jednorazowe) 80 tys jest (było) jedynym zarzutem wobec p.Blidy. Po prostu jej nazwisko w śledztwie wypłynęło i władze prokuratury doszły do wniosku, że jest to zbyt dobra okazja aby dołożyć opozycji i nie należy jej zmarnować. Stąd przygotowania do spektakularnego zatrzymania.
  Sprawa sprzed 10 lat, suma owszem, duża, ale w granicach wyobrażalnych (cena samochodu), akt oskarżenia na bardzo wątłych podstawach.
  A teraz sprawa samobójstwa, postrzelenia, zaniedbań. Czy ktokolwiek z Was zna prywatne mieszkanie, w którym naładowana broń znajduje się w szafce łazienkowej?Pomijając dostępność takich szafek dla każdego przypadkowego nawet gościa pomieszczenia, jest to z definicji pomieszczenie z dużą ilością pary wodnej w powietrzu. Każdy, kto miał związek z bronią powie, że jest to ostatnie miejsce, w którym człowiek trzyma broń. I co? Tamta, zeznająca pani siedzi od marca ub.r., ponoć „umoczona” p.Blida musi o tym wiedzieć i przez rok broń czeka w łazience na okazję do samobójstwa? Jakby na to nie patrzeć, schyłek PRL nie zaczął się od Sierpnia ani stanu wojennego, a od fatalnie wykonanej eliminacji Jerzego Popiełuszki.

 41. Przerażają mnie komentarze w duchu: p. Blida sama sobie winna. Gdzie ci ludzie chodzili na religię??? Przecież to nie zabójca płatny zginął. Czy jej winą było, że grała w golfa, jak to pokazywały wszystkie TV wczoraj? Budzą się demony
  Funkcjonariusze państwa powinni się przynajmniej zachowywać taktownie.
  Nie wiem, dlaczego się zastrzeliła, nie wierzę, aby funkcjonariuszka ABW była wtedy przy niej, zapewne nie i teraz agenci zmyślają legendę. Inną możliwością jest tylko mord polityczny, wolelibyśmy, żeby to nie było prawdą. Taka możliwość powinna zostać zbadana przez niezależne śledztwo. Oczywiście premier będzie bronił ABW jak Kornatowskiego. Pachnie to niestety praktykami SB.
  Profesor Geremek ma rację. Jest najwybitniejszym czynnym politykiem i naprawdę nie musi dowodzić, że nie jest wielbłądem.
  Sam podlegam lustracji i gdybym mógł sobie pozwolić na gest, nie złożyłbym oświadczenia (nie współpracowałem, nie byłem w PZPR). Muszę jednak rodzinę wykarmić, a poza tym zbyt wiele lat pracy włożyłem w swoją specjalność zawodową, żeby teraz opuszczać uczelnię i zaczynać od zera w innym zawodzie.

 42. Bobola, a jak oceniasz długoletnią służbę w PZPR panów: Wassermana, Kryże, Wojciecha Jasińskiego?
  A co powiesz (mądrego) o fakcie, że między 81 a 89 rokiem w teczce JKaczyńkiego jest kompletna pustka? A mówi ci coś hasło Srebrna Media?
  No właśnie…

 43. Bernard,

  takie są fakty:
  1. Wassermann twierdzi, że był jeden strzał
  2. Lekarze reanimujący Blidę twierdzą, że strzały były dwa (za „Rzeczpospolitą”)
  3. pani rzecznik ABW wczoraj publicznie kłamała
  4. film z akcji trwającej ponad 10 minut ma 10 sekund

  Ty wątpliwości nie masz. Wierność winna być wynagradzana.

  panie Adamie,

  śmierć Blidy nie będzie żadnym przełomem. Proszę przeczytać sobie komentarze na salon24.pl. Najłagodniejsze z nich to „o jednego komucha mniej”. Ziarno zostało zasiane.

 44. W sprawie blidy istotne są następujące pytania:
  a) dlaczego ABW weszło do domu o 6.00?
  b) czy chodziło o aresztowanie, czy tylko zożenie wyjaśnień?
  c) jakie dokumenty potwierdzające korupcję ABW spodziewło się znaleźc w domu Pani poseł, po tylu latach od ewentualnego popełnienia przestępstwa?
  c) jak wygląda film z zatrzymania?
  d) dlaczego aresztowanie było poprzedzone emisją filmu o tzw. mafi węglowej w TVP?
  e) czy o akcji były powiadomione media?
  f) jak zachowywali się funkcjonariusze, jakie podjęli kroki w celu uspokojenia pani poseł?
  e) czy rzeczywiście funkcjonariuszka ABW była w łazience?
  f) ile było strzałów?
  g) jak to się stalo, że pistolet był w łazience? czy przypadkiem Pani poseł nie miała go w kieszeni od początku przeszukania?
  h) dlaczego ABW nie wiedziałlo, że Pani poseł ma broń?
  i) czy ABW/Prokuratura ma jakiekolwiek dowody przeciwko Pani poseł niż zeznania aresztowanej kobiety? Czy przed przeszukaniem podjęto JAKIEKOLWIEK inne działania w celu weryfikacji tych zeznań?

  Na te pytania powinna odpowiedzieć niezależna instytucja. A już na pewno nie prokuratura katowicka.

 45. JerzyK!
  Te komentarza to od pokolenia, która z bliżej nieokreslonych (dla mnie ) przyczyn nazywa siebie ‚pokoleniem JP2’. Teraz zaś zachowuje się jak każde stado owiec (i baranów) bez Pasterza- wyziera resztek trawy i sra wszędzie.

  Pozdrawiam

 46. Panie Redaktorze!
  Prof.Geremek zaprotestował i należy spodziewać się szybkiego przecieku kontrolowanego we Wprost lub Rzeczpospolitej(patrz casus prof.Miodka).
  Tadeusz Mazowiecki zaprotestował,może trzeba mu odebrać Order Orła Białego?Na dziesięc lat czy dożywotnio?
  Może takie protesty to stawianie sie ponad prawem ale one właśnie coraz dobitniej pokazują nicość legislacyjną IVRP.
  Chylę czoła !
  PS.
  Tylko Bernard i Bobola wiedzą,żecoś jest narzeczy z tymi „wykształciuchami” i plotą swoją mantrę w całkowitym samouwielbieniu swej bezkompromisowości.

 47. YKW i mich – w samo centro

 48. YKW
  ja wątpliwości mam, bo wszystko wygląda dość dziwnie, a czy strzały były dwa czy jeden to akurat jest łatwe do ustalenia. Wątpliwości nie ma pan Szostkiewicz.

  pozdrawiam
  Bernard

 49. Ziobro twierdzi, że działania były rutynowe. W tym właśnie problem
  P.S. Skoro wszyscy są aż tak równi, to dlaczego oficjele PiSu rozbijają się po Polsce w limuzynach a nie w zwykłych autobusach, a przede wszystkim – co robi ten przestępca w rządzie. BECIKOWE ZABIJA

 50. Kilka komentarzy:
  1. Przypomina mi sie pewien straszny zart o aktach NKWD: „Popelnil samobujstwo trzema strzalami w tyl glowy”
  2. Obecnie niszczy sie przeciwnikow politycznych przez pomowienia kryminalistow, ktorzy oskarza kazdego za mniejszy wyrok. Jakos NIKT nie bierze pod uwage, ze moga zmyslac. Dlaczego slowo zlodzieja ma byc wazniejsze od slowa osoby, ktora pelnila wazna funcke publiczna i nasyla sie na niego policje, jak na jakiegos zbira? Czytalem ostatnio ksiazke o CzeKa – to sa te same metody w innych czasach. To jest straszne
  3. Nie wierze, ze ABW zabila pania Blide. Mysle, ze poscili ja sama do lazienki, a ona sie zalamala, wiedzac, ze beda robic pokazowke przez najblizsze lata i zrobila to… Neich ta tragedia bedzie ostrzezeniem dla dla wyborcow. Co za czasy, to przeciez faszyzm, stalinizm i inkwizycja w jednym:( Oby ludzie przejrzeli i zaczeli glosowac na rozsadniejsze partie.

 51. Boboli

  Józef Michalik.
  Przewodniczący Episkopatu Polski dzwonił wczoraj do Marka Jurka i przekonywał, że potrzebna jest silna, zjednoczona prawica.

  http://www.zw.com.pl/zw2/index…..;page=text

  Czytam to w ZW i mysli mi sie: Dzwonil? Telefon?.
  Nie tak dzewiej bywalo, a nawet wczoraj w srode moglo by byc tak:
  J. przybyl do Miasta borowska limuzyna wczesnie rano. Nie pomyslal o wypoczynku. Kleczac dyskretnie w tylnej lawce w Katedrze wysluchal cichej mszy odprawionej przez Ekselencje.
  Czy to zmeczenie nocna podroza, czy ciezar ostatnich dni sprawily ze slyszal msze dziwnie, chwilami choc rozumial slowa, to jakby na wspak. Wstrzasaly nim dreszcze.
  Potem sniadanie w Siedzibie. Skromne lecz pozywnie. J. wzial biala bulke z truskawkowym dzemem, popil zbozowa kawa z mlekiem. Biskup jako ze byla sroda przyjal plasterek swinskiej mielonki i wachajac sie chwile miedzy bialym winem i mineralna wybral KaKao.
  -Pojdzmy – rzekl B. do J.
  Dlugo wspinali sie z Siedziby w gore na Kopiec zwany w Miescie Tatarskim. J. czul nadal dreszcze i coraz silniejszy bol w udzie zadawany mu przez zbyt mocno docisnieta kolczatke.
  Wreszcie staneli na szczycie. U ich stop lezalo Miasto.
  J. zblizyl sie do krawedzi, za nim, krok za nim stanal w czanej szacie B.
  Fioletowe wypustki i guziczki na jego odziewku byly niespokojne w porannym sloncu.
  -Czy fiolet przynalezy nocy?- tego nie mial kto pomyslec, byli sami na wysokosci.
  – Jestes wybrancem ziemi, tej ziemi.- szepnal B.
  J. zatoczyl okiem. Zdawalo mu mu sie przez chwile ze widzi w oddali i Stocznie im. Lenina, i stary polski Szczecin. Lewym uchem
  slyszal jakby spiewy lwowskich dzieci tulaczy, prawym szum potokow tatrzanskich, bek koz podkuwanych w Pacanowie i trabke z wierzy mariackiej.
  – Wroc synu do Nich, do NIEGO. Przestan klopotac sie losem Poczetych. List przyszedl z samej Gory Gor. Pisza: Odchlani niema. One beda zbawione i bez chrztu -szeptal B.
  – Uwierz ze to Samo Dobro. Wzdragasz sie? Ze nie Piekne?
  Wierz mi Moc moze przemowic glosem najpaskudniejszego stworzena, nawet weza?.
  J. obejrzal sie niespokojnie
  -Chcialem powiedziec KuKulki – poprawil sie B.
  – Nawroc sie Synu do Niego. Lepsze dwie kaczki w garsci niz
  zbawienie wieczne w niebie. Ty bedziesz wybranym,bedziesz jak kula u Jego nogi, jak kamien mlynski u szyi. A kiedy juz zgorsza wszystkich i wszystko wtedy w glebiny morskie?.
  B. pochylil sie do przodu i w wprost w ucho zesztywnialego na krawedzi J. syknal:
  -Zrob pierwszy krok Synu.
  Potem zostawiajac J. jego wachaniom, zaczal szybko schodzic
  z Kopca. Nikogo nie dziwilo ze nie odpedza gestego roju much
  unoszacego sie nad jego glowa. Nikogo to nie dziwilo, bo nikt go nie widzial.
  J. stoi i nie wie co czynic. Nie wie tez ze arcybiskupa od wtorku nie ma w Miescie. Ze wizytuje dekanat sanocki.

 52. Panie Redaktorze !
  Nic się nie zmieni. Faryzeusze mieli to do siebie, że podstawą ich egzystencji bylo trwanie doktryny. Z tej właśnie płaszczyzny interpretacji rzeczywistości Jezus musiał im się jawić jako buntownik, zagrożenie, niebezpieczny „Inny” dla owego trwania.
  Faryzejskie tłumaczenia rządzących w dn. wczorajszym przyprawić moga o wymioty. Ci ludzie nie wiedzą, ze często lepiej jest milczeć niźli coś mówić. A pochylenie głowy nad oczywista tragedią (przyczyną jest m.in. klimat, atmosfera zaszczucia i zimnych – że tak bym rzekł: bestialskich – oczu młodego Min.Sprawiedliwości) często jest stosowniejszą formą ekspiacji niźli mlaskania i bąkania czegoś tam do mikrofonu.
  Lud lubi igrzyska Panie Redaktorze. Krew jest paliwem historii – tak miał rzec do swych hunwejbinów Mao-Tse toung rozpoczynając Rewolucję Kulturalną. Do wczoraj krew byla transpozycją, przenośnią, daleką (i wydawać się mogło – niestosowną) paralelą. Słowo jednak ciałem się stalo Panie Premierze, Panie Ministrze, Panie Koordynatorze. I za to – w wymiarze choćby czysto ludzkim, w wymiarze odpowiedzialności za slowo – odpowiadacie. Za to m.in. bierzecie pieniądze pochodzące z naszych podatków. I może – ciszej nad tą trumną, mniej emocji, a więcej faktów. Zimnych bez emocjonalnych faktów To tyczy tez m.in. niektorych blogowiczow.
  Pozdrawiam.

 53. Panie Adamie ! Dziękuję za tekst , a szczególnie za słowo Śląsk tego nie zapomni .
  Barbara Blida była ŚLĄZACZKĄ , niewiele ludzi z mojego regionu wymyka sie z tradycyjnego Ślaska i po latach pracy ,z powodu umiejętności staje się osobami publicznie znanymi . Od wczoraj do teraz miałem sporo telefonów ze Ślaska . do Szczecina gdzie od ca. 40 lat szcześliwie mieszkam .
  ŚLĄSK krwi Basi ( Nasza Barbórka- tak ją nazywali ) nie zapomni.- TO JEST AKSJOMAT !! .
  Obrażliwe wypowiada się wyżej Osoba X,Y w tym blogu ( nie warto ich wymieniać ), bo nierozumie , że Nas jest niewielu ,ale jednocześnie wiemy , że Kaczyńcy nie uznają Nas za prawdziwych polaków .
  Najpierw pomysł usunięcia Pomnika Jerzego Ziętka ,niedawno atak na profesora Miodka . Prof. Miodek z Basią znali się blisko , oboje są laureatami dorocznej nagrody – statuetki Ślązak roku .
  Pogrzeb Barbary Blidy to nie będzie zwykły pogrzeb .
  ps.
  Tragedię śmierci górników w „Halembie” wykorzystali Kaczyńscy w swietle kamer ponad miarę, czy wcześniej tragedię styczniową w Chorzowskiej Hali . Rachunek PiSowi – ŚLĄSK będzie wystawiał w swoim czasie, to też pewnik .

 54. Daniel Pasent ma 250 szabel ktore w kazdej chwili moze powolac w celu obalenia obecnego rezimu. Ile szabel pan zebral panie Adamie? na kogo jeszcze mozna liczyc? Tak dalej nie da sie zyc…

 55. Bernard,

  ilość strzałów łatwa do ustalenia ? To ile, twoim zdaniem, strzałów padło w czasie zamachu na JFK ?

 56. Waldemar!
  Dopisz do swojej listy pomysł nijakiego wiceministra gospodarki Ponciliusza na temat rozwiązania kwestii emerytur górniczych za pomoca karetek pogotowia wyposazonych w Pavulon zgłoszonych podczas spotkania z górniczą Solidarnością. Wkurzyli się bardzo, ale jakoś im przeszło.
  Pozdrawiam

 57. Zdumiał mnie Rzecznik Praw Obywatelskich pan dr Zieliński który w programie red. Olejnik uznał za słuszne potępić prof. Geremka za odmowę podpisania oświadczenia lustracyjnego, chociaż sam wystąpił z wnioskiem o niezgodności niektórych przepisów ustawy lustracyjnej z konstytucją. Tłumaczył przy tym że należy przestrzegać prawa chociaż jest to prawo złe. Cudaczny sposób myślenia, niegodny RPO. Raczej rzecznika rządu. Ale rząd ma już cały sztab piewców lustracji i nie potrzebuje pomocy w przeciwieństwie do obywateli. Nie wierzę, że dr Zieliński potrafi pełnić swoją funkcję skoro nie umie zrozumieć stanowiska prof. Geremeka i przenosi winę z tych co tworzą złe prawo na tego który temu prawu nie ulega.

 58. Panie Waldemarze!

  Przede wszystkim wyrazić pragnę ubolewanie z powodu śmierci Pani Barbary Blidy. Nie chcę wypowiadać się na temat okoliczności zdarzenia, sądzić i wyrokować. Nie wiem, nie byłem tam. Nikt z Państwa tam nie był. Oceniać będziemy to, w jaki sposób będą prowadzone wyjaśnienia. „Nie żyjemy jeszcze w państwie policyjnym”. Oby.

  A swoją drogą ma Pan rację – Śląsk wystawi rachunek PiS’owi i centrali w ogóle w swoim czasie. Kiedy wreszcie tej naszej skromności się wyzbędziemy i zaczniemy upominać się o równe prawa dla Naszego regionu. Kiedy wreszcie zaczniemy się rządzić mądrze i uczciwie – po śląsku.

  Chylę czoła tragicznie zmarłej.

 59. Panie Adamie i forumowicze
  Sadze ze smierc poslanki mogla byc po prostu nieszczesliwym splotem wydarzen tzn. poslanka byla w depresji, ktora zakonczyla sie smiercia gdy ABW chcialo Ja efektownie zatrzymac a moze… i tak mozemy sobie teraz gdybac bo i tak nic nie wiemy a jak wiemy to z TV, radia lub internetu a i tam pelno spekulacji bo nic nie wiedza na 100 procent. A Kaczory trzymaja sie dzielnie bo oni z tych co im w twarz napluc a i tak twierdza ze to deszcz pada.

 60. Rewolucja się zaostrza. Chłopcy ida na całego, bo zdają sobie sprawę, ze od wczoraj walczę o życie. Dlatego nie bedzie zadnych przedterminowych wyborów. UE tez niedługo nas sie pozbędzie, przynajmniej finansowo. Czekaja nas straszne czasy. Nadciąga czarna dyktatura.

 61. „Samobojstwo to grzech smiertelny (…) lepiej bylo przyjac zasluzona kare niz narazac dusze na wieczne potepienie. ”

  Nie wiem dlaczego ci bezbozni heretycy wymachujacy kielichami, a uwazajacy sie za ksiezy KK nie odmawiaja pochowku z sakramentami samobojcom, skoro ktos „zgrzeszyl smietelnie”.

  W tym calym blah-blah Boboli jedyne co ma sens w odniesieniu do samobojstwa to przymiotnik „smiertelny”.

 62. Myślę, że trochę przesadzacie z tymi wpisami o państwie policyjnym.

  To co ma miejsce to charakterystyka PRLu. Kierwonictwo partii też było zawsze do bulu „prgmatyczne” okraszając to dużą ilością ideologii socjalistycznej. „Pragmatyzm” wynikał moim zdaniem bardzo często z niekompetencji – niezrozumienia sytuacji i procesów społecznych.

  Rządy PiS oferują nam to samo. „Pragmatyczny” cel i rozpoznany wróg. Brak kompetencji u zdumiewającej liczby funkcjonariuszy publicznych z nadania koalicji rządowej odradza wszelkie patologie charakterystyczne dla peerelowskiego aparatu władzy: nepotyzm, kolesiostwo, klientelizm, odgradzanie się od społeczńestwa.

  Ci ludzie w większości nie wiedzą co to jest faszyzm (poza wiedzą zaczerpniętą z „Hansa Klossa”), totalitaryzm czy organizacja państwa policyjnego.

  Oni po prostu starają się ukryć swoją niekompetencję i sięgają po narzędzia, którymi nie potrafią się posługiwać.

 63. Rokita mowi, ze rozliczanie historii musi byc przykre. Byc moze, choc nie koniecznie. Ale z pewnoscia nie musi byc upokarzajace.

  No to teraz Mazowiecki – bec !

  A Maciej Giertych idzie do przodu jak maly parowozik. Pan tu pisze ladnie o tolerancji wobec stylow zycia, a M. Giertych plodzi bezceremonialnie kolejny traktat filozoficzno-moralny, o zacieciu naukowym w dodatku. Tym razem o homoseksualizmie.

  Moim zdaniem niepohamowane plodzenie publikacji dla samego siebie oraz dla waskiego grona (tych samych) odbiorcow, ktorzy to odbiorcy podnieciaja sie (intelektualnie) juz samym aktem plodzenia tych publikacji (ze nie wspomne o ich czytaniu), stanowi przejaw glebokiego zboczenia (intelektualnego), gdyz jest to spolkowanie (intelektualne) z samym soba oraz z haremem osob obojga plci, blisko spokrewnionych (intelektualnie), a wiec juz z punktu widzenia genetyki (specjalnosc M. Giertycha, obok cywilizacji oczywiscie) stanowi dzialalnosc szkodliwa i bezuzyteczna. Jesli nalozyc na takie postepowanie interpretacje moralna i religijna, to mozna smialo dodac rowniez, ze dzialalnosc euro-posla Giertycha jest rowniez grzechem, i to glownym (nie chce tutaj naduzywac slowa „smiertelny” – w koncu M. Giertych plodzi, a nie usmierca).

  Wnosze zatem o pozbawienie euro-posla Giertycha mandatu poselskiego do PE.

  Za niemoralne i grzeszne czyny lubiezne (intelektualnie).

  Pozdrawiam,

  Jacobsky

 64. Mamy państwo policyjno-prokuratorskie.
  I to jest fakt.

 65. Panie Adamie,

  Mieszkam od 1983 roku we Francji, ale utrzymuje bardzo scisle kontakty
  z krajem rodzinnym. Wczoraj po poludniu uslyszalam w radiu czastkowa informacje o owacji poslow PE dla Profesora Geremka, a wieczorem przeczytalam panski artykul. Zrozumialam wiec o co chodzi.

  Zrozumialam jeszcze dokladniej dzisiaj rano, gdyz Profesor Geremek
  wystapil z apelem o wsparcie we francuskim radiu, w bardzo popularnej
  porannej audycji stacji Europe 1 (profil raczej prawicowy) prowadzonej przez jednego z najlepszych francuskich dziennikarzy, Jean-Pierre Elkabach.
  Audycja poswiecona byla wyborom prezydenckim, obecni byli znani politycy reprezentujacy prawice i lewice. Prof. Geremek wystapil „telefonicznie” ze Strasburga o godz. 8.30.

  Przyznam szczerze, ze to co innego czystac wpisy na blogu, a zupelnie
  co innego uslyszec smutny glos P.Geremka we francuskim radiu, w audycji, ktorej slucham codziennie…
  Profesor w kilku slowach opisal realia lustracji w Polsce i powiedzal, ze
  nie chodzi mu o swoja osobe, tylko o demokracje.
  Chcial panstwa przyjaznego, ktore obywatela broni, a przyszlo zyc
  w panstwie, ktore na obywatela tylko czyha. Opisal klimat nienawisci, podejrzen i bezpodstawnych oskarzen.

  Politycy obecni w audycji, zarowno ze strony prawicy jak i lewicy
  jednomyslnie potepili to co dzieje sie w Polsce. Stwierdzili, ze przystepujac
  do UE przyjmuje sie za swoje pewne wartosci. Oczywiscie skojarzyli obecne polowanie na czarownice w Polsce z tym co dzialo sie w USA w latach 50-tych. Zapewnili P.Geremka w wsparciu wszystkich europejskich demokratow i potepieniu polityki polskiego rzadu.
  Jean-Pierre Elkabach stwierdzil, ze wszyscy wiedza co sie w Polsce obecnie dzieje i potepiaja to…

  Profesor Geremek jest we Francji ogromnym autorytetem. Na pewno nie psuje obrazu Polski, a wrecz przeciwnie, jest jednym z jej najpiekniejszych przedstawicieli.
  Kontakt z Francuzami ulatwia mu jego piekna francuzszyzna, jak rowniez europejska klasa i kultura.
  Jest uwazany za jednego z najbardziej szlachetnych europejskich
  dysydentow (z czasow zelaznej kurtyny) i politykow.
  Aktualni reprezentanci polskiej wladzy nie moga nawet marzyc o takiej
  pozycji na scenie miedzynarodowej.

  Smutno mi ogromnie, ze Profesor Geremek znow musi byc dysydentem
  i walczyc o polska sprawe.
  Przypomnialy mi sie smutne lata osiemdziesiate, kiedy glos P.Geremka
  w radiu francuskim to byla iskierka nadziei dla Polski.
  Walka ta wydaje mi sie dzisiaj jeszcze trudniejsza. Bo przeciwnik jest wyjatkowo perfidny i prymitywny.

  Szczerze nienawidze tych faszystowskich wyziewow jakie dobiegaja z Polski. Zapewniam, ze widziane z Francji jest to wszystko jeszcze straszniejsze. Znam polskie realia, wiec wyrobilam w sobie pewna tolerancje na to co slysze, co czytam. Ale bardzo czesto zadaje sobie
  pytanie, dlaczego Polacy nie reaguja, dlaczego nie demonstruja, dlaczego nie krzycza „wystarczy” ?
  Wydaje mi sie, ze wiele spraw, ktore przechodza w Polsce bez echa, wywolaloby we Francji manifestacje…
  Wie o tym P.Geremek. Nie liczy pewnie na manifestacje, ale na pewno na zrozumienie. I nie myli sie, bo to co dzieje sie teraz w Polsce jest we Francji nie do wyobrazenia …

 66. „Rocamadour pisze:

  2007-04-26 o godz. 00:46
  PiS głosi chorą równość – wszyscy są zawsze równi. Otóż równość polega na tym, że takie same przypadki traktuje się tak samo, a różne różnie.”

  Hehe, wszstkie swinie sa rowne, ale niektore sa rowniejsze?

  Panstwem policyjnym to Polska chyba jeszcze nie jest. Poki co zachowania wielu jej politykow przypominaja mi jedno z ulubionych powiedzen mojego taty wyglaszana jak widzi kampanie wyborcze: „porzucajmy blotem, zawsze cos sie przyklei”.
  Kuron, Mazowiecki teraz Geremek… Niewazne kogo depcza, byle deptac…
  O Blidzie trudno cos powiedziec, bo zwyczajnie nie wiem.
  I przy tym wszystkim jeszcze co jakis czas musze sie wstydzic wlasnej narodowosci, jak moi znajomi z poza Polski pytaja, kto to ten Giertych i dlaczego wydaje ksiazki z logo PE…

 67. rozczarował mnie pan,Panie Komorowski.Myślałem,że ma Pan lepsze rozumienie demokratycznych zasad.Prof.Geremek postąpił słusznie,a wy wszyscy możecie się od Niego uczyć ,co to takiego odwaga cywilna.Niestety,nie każde prawo upichcone przez parlament,to prawo słuszne i sprawiedliwe.a przykładów bubli prawnych polski parlament dostarcza w nadmiarze.Czy Pan też głosował za tą ustawą-potworkiem?Media zarzucają wam (PO)brak wyrazistości i mają rację!W tej akurat sprawie daliście się PiS-owi wmanewrować w ten kabaret lustracyjny,ale czy to naprawdę jest takie ważne dla Polski,dla społeczeństwa 18 lat po obaleniu komunizmu?Czy tylko ludziom wmówiono,że to taki ważne?Problemy dnia codziennego gdzieś się pogubiły,kręci się karuzela podejrzeń,pomówień,szukania winnych,spektakularnych aresztowań i td.Złodzieje,aferzyści,bandyci,mafiozo i inni przestępcy powinni być ścigani i karani,ale czy może rola państwa ograniczać się wyłącznie do tego?Jeżeli państwo to policja,prokuratorzy,ABW,CBS,CBA i jeszcze tuzin innych organów ścigania,to odpowiedź na pytanie:w jakim państwie żyję,sama się nasuwa.Dlatego czapki z głów,panowie przed prof.Geremkiem!

 68. Witam,

  ja krotko-dzisiaj w prasie skomentowano poczynania naszego rzadu w parlamencie europejskim,nazywajac nasz rzad „oeconservatieve”!!!
  Juz nie ultra,a „oer”-co w tym jezyku znaczy z buszu albo prosto z puszczy !!!
  To wystarczy za caly komentarz dotyczacy poczynan rzadu!!!

  Pozdrawiam.Ana

 69. Od wczoraj czytam, co mają do powiedzenia ci wszyscy, co wypowiadaja się w sprawie śmierci Barbary Blidy. Co piszą, każdy zainteresowany może sobie poczytać. Przekrój wypowiedzi od prostych ocen, do rozbudowanych teorii o spisku. A wśród tego morza wypowiedzi, ani jednej oceny moralnej. Aż dziw bierze, ze nikt (przynajmniej z tego co czytałem) nie zwrócił uwagi na coś tak wydawałoby się oczywistego jak wstyd…

  Nie wiem, czy BB byla winna, czy nie. Nie wiem, czy brała łapówki … Wiem natomiast, ze była dumną kobietą, która nie mogła znieść myśli o wstydzie bycia zaaresztowanym, sądzonym, skazanym … Wybrała śmierć i miała siły i odwagę …

  W pewnym sensie mam dla niej szacunek …

  Odbiorę, jeśli okaże się, ze jest inaczej.

  aaaa …, jeszcze jedno…. Głównym powodem mojego szacunku jest

 70. uciekło mi 🙂

  Wiec powodem mojego szacunku jest głównie brak szacunku dla tych wszystkich (za przeproszeniem gnojków), ktorzy zasłaniają sie:

  „nie ma wyroku”, „nie zostałem skazany”, „nic mi nie udowodniono”….

  Piotr

 71. Ciasto 15:34

  To, że mogą (w każdym razie część z nich) nie wiedzieć, co to faszyzm, co to państwo policyjne, wcale nie znaczy, że nie kreują faszyzmu i państwa policyjnego.

  Te terminy powstały dopiero PO tym, jak ich desygnaty skonstruowali ludzie (niewiedzący wobec tego, że to właśnie robią). Faszyzmu i państwa policyjnego nie zbudowano według instrukcji obslugi, tylko, jak mądrze piszesz, „sięgając po narzędzia”.

 72. Serdecznie pozdrawiam i mysle ze,
  1.Pani Blida zostala ofiara tragicznie zakonczonego propagandowego spektaklu zorganizowanego dla celow politycznych.
  2.Bezposrednie wyniki skcji dotycza glownie wyjasnieniu przyczyny i
  mechanizmu smierci.
  3.Jak doszlo do zadania tego smiertelnego urazu i kto go zadal musi wyjasnic dokladne
  dochodzenie uwzgledniajace ekspertyzy techniczne.
  4.Do momentu ogloszenia wynikow dochodzenia pryczyna tragicznej smierci pani Blidy powinna byc tylko smierc od rany postrzalowej bez okreslenia jak doszlo do tego urazu.

 73. Oh, Dana 1, bardzo ładne. Między Brownem i Bułhakowem.
  grzes

 74. Panie Redaktorze,

  Obejrzałem dziś niemiecki film o Sophie Scholl. Jak Pan myśli, czy jeszcze długo? Czy znajdą się tacy ludzie tutaj? Przez moment wątpiłem; na blogu W. Kuczyńskiego ktoś zacytował wczoraj „komentarze” z salonu.24 po tragedii w Siemianowicach Śl. . .

 75. Andrzeju_m! (12:28). Prosze nie obrażaj pana prof. Zielinskiego. Profesor jest uczciwym człowiekiem i był swegoi czasu porządnym RPO.

  RPO którego oglądałeś to jest już RPO duchem IVRP, który dzielnie walczy o prawo obywateli do przestrzegania prawa nijaki doktór Janusz Kochanowski, idiota który jako pierwszy, z własnej inicjatywy wystawił ekspertyzę potepiajacą w czambuł wystepek Cimoszewicza przed komisją orlenowska. Taki członek od wszystkiego, o czym osobiscie powiadamia na swojej stronie http://www.kochanowski.pl (jesli się nie myle. z tą komisją orlenowską też mi się wydaje, nie chcę grzebac w Internecie)

  Pozdrawiam

 76. Wielkie brawa dla profesora Geremka i premiera Mazowieckiego !!! Furia braci i ich lizusów, to najlepszy dowód, że obaj Panowie trafili ich w punkt.

 77. Rzewuski Branicki i Potocki Tez byli mile widziani na obcych dworach.
  Nieprawdaz p. Geremek?

 78. Van,

  za to blazen byl mile widziany na kazdym dworze, nie tylko obcym. Jednak do Stanczyka to Ci daleko …

 79. Czy ABW składa się wyłącznie z funkcjonariuszy wychowanych przez wolną Polskę,mało tego,przez nie będących nigdy pod dłuższym wpływem takowych? I czy przy odpowiedzi na to pytanie jednocześnie nie trzeba zapytać o wpływ bierzący,okazjonalny nakładający się na to jaka ABW może być? I to jaka może być nie jest konkluzją,to tylko mówi o pewnym środowisku mentalnym,w którym można zamieszać trochę lub trochę więcej. Mnie się wydaje oczywiste,że NALEŻY WYSTRZEGAĆ SIĘ patrzenia na wydarzenie w kontekście 100% wypadku. Niezależnie od tego czy operację przeprowadzano właściwie,czy niewłaściwie w sensie procedur ubezpieczających,czy Barbara Blida popełniła samobujstwo,doszło do mocowania czy też została po prostu zastrzelona w wyniku spontanicznego przebiegu pewnego wycinka sekwencji wydarzeń,NIEZALEŻNIE OD TAK KOLOSALNIE WAżNYCH FAKTÓW – JEDNO JEST PEWNE: operacja raczej była przeprowadzana w atmosferze dużej podskórnej agresji,która była czynnikiem stymulującym zachowanie mające znamiona napadu paniki u tej kobiety. W taki sposób pobito gitarzystę Elektrycznych Gitar. Atmosferka „jedziemy na akcję”, „manewry na żywo” to są klimaty powszechne wśród funkcjonariuszy wywądzących się przecież z jednego kotła. Być może ta osoba wpadła w panikę czując coś złego w tej agresji? Być może odczucie nieadekwatności determinacji musi budzić lęk? Wniosek kluczowy:
  PIS jest i nie jest odpowiedzialne za wydarzenie. Jest w tym sensie,że są tam ludzie których satysfakcjonuje pewien sznyt brutalności klimatu działania. Po drugie są winni temu,że mają gdzieś i nie chcą wiedzieć tego co jest ogromnie cyniczne u nich: NIE CHCĄ PRZEWIDYWAĆ co może być medialnie wiarygodnie podłączone do tej ich oficjalnej atmosfery. I to jest paskudne niewymiernie.
  Drugą stroną medalu są środowiska mentów postpeerelowskich,które potrafią jednocześnie być ich najwierniejszymi,najposłuszniejszymi pretorianami na sposób perfekcyjnie kożystny dla siebie: Odciskając w PIS poczucie wdzięczności,własnej najwyższej lojalności (socjotechnicznie znają słabe punkty osobowości Jarosława i jak je rozegrać)jednocześnie na tyle błędnie rozumiejąc dyspozycje PIS by mu szkodzić,ale potrafić dać odczuć,że to wynik wierności. WIĘC DLA RACJONALNEGO ROZSĄDU (o ironio) NIE MOŻNA NIE OBARCZYĆ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ RÓWNOCZEŚNIE PIS I „ŚCIGANEJ” PRZEZEŃ SIłY. CZYLI INTERESU REPREZENTOWANEGO PRZEZ ZJAWISKA REPREZENTUJĄCE LUDZI. NIEKONIECZNIE BEZPOŚREDNIO.

 80. Van,
  inwektywy historyczne też trzeba u mieć rzucać. O ile iwiem, gdyby nie tacy jak prof. Geremek, to nie mógłbyś takich głupot opowiafać teraz bezkarnie, więc trochę więdzej szacunku, rozumu a mniej zajadłości. Bo ja mogłabym powiedzieć, że jak Wolna europa nadawała na Polskę, to w Polsce podobni do Ciebie krzyczeli, że tacy jak Geremek wspólpracują i rozpowszechniają reakcyjne poglądy, które burzą świetlany socjalistyczny ład. teraz protest na arenie międzynarodowej prof. Geremka zburzył twój świetlany pisowski ład?

 81. podobnie jak Mussollini, Hitler, Franco, czy inne Pinochety, nieprawdaz p. Van?

  godzine temu pretendent z duza szansa na prezydenta Francji- Sarco wyrazil szczegolnie cieple poparcie dla prof. Geremka, jednoczesnie wyrazajac spory niepokoj sytuacja nagonkowo-histeryczna w Polsce, Europa patrzy na nas z zazenowaniem, a male dwa ludki pewnie nawet na salony do Albanii sie nie zalapia, oczywiscie przy calym szacunku dla tej ostatniej

 82. Przypomniała mi się śmierć Ani, która popełniła samobójstwo po ataku ze strony szkolnych kolegów. W sprawie Barbary Blidy wydaje mi się, że widzę dokładnie taką samą sytuację. Wtedy rząd grzmiał oburzeniem, deklarował „zero tolerancji”, zaostrzał prawo – a teraz co? „Dura lex sed lex, oczywiście pod warunkiem że to nie my mamy być podsądnymi”.
  A Szanownych Przedmówców, którzy piszą dziś o grzechu i potępiają samobójstwo, chciałbym zapytać: czy wtedy też tak myśleli i pisali?

  Pozdrawiam,

  Jurek

 83. Van
  uległeś złudzeniu. Panowie, których wymieniłeś, założyli Konfederację Targowicką. Pod hasłem odnowy moralnej Polski. Coś Ci to przypomina? Tak, brawo – projekt IV RP.

 84. Van
  A co slychac na nie obcych ci dworach?
  Czy musisz pisac „klisza” odziedziczona po Panci od historii?
  Powiedz, nawet to samo, wlasnymi slowami.

 85. Panie Van!
  a może von? Tak czy siak, piękny nick!
  Ale ad rem, historyku. Wprawdzie p. Geremek jest również historykiem, jednakże tylko mediewistą. Lecz może stąd właśnie nieobce są mu idee rycerskości, nadstawiania piersi za nomen omen, idee!
  Ryzykuje wszak wszystkim, co jest realne, (wybacz kolokwializm!) namacalne- status posła do PE, uposażenia, „widzialność na obcych dworach”, etc. Lecz czego mu nikt nie odbierze- zachowuje HONOR!
  (sprawdź w Wikipedii, lubo u Mickiewicza Adama choćby!)
  Siema!

 86. @Autor!
  Kto komu wystari rachunek!
  Widac cos zle z Pana logika. Gdy gornicy sie dowiedza, kto zgarnial ich pieniadze, tak ze jedni nie wiedziweli co z nimi robic, a oni biedacy nie mieli na chleb, to przyjda nie tylko do S. Weglowych ale z kilofami poprosza o wyjasnienia. I moga poprosic o to nie tylko wladcow, prezydentow, premierow, ministrow, ale nawet dziennikarzy. Gdzie byla 4-ta wladza jak rozkradano kraj. Gdzie Pan byl. Teraz Pan lamentuje i szuka winnych, ale szuka Pan ich w innym czasie. Co robila Polityka, Pan, Passent i ta wspaniale wyszczekana pani P. Jak mogliscie dopuscic do takiej sytuacji. Mysle, ze to ostatnie niestety podrygi waszej gazety. Wy wspierajacy kryminalistow.

 87. Chodzi za mna od rana piosenka o chinskiej Rewolucji Kulturalne Wlodzimierza Wysockiego z 1966 r – Wozlie goroda Piekina, chodiat-brodiat hujwejbiny….

 88. „praw homoseksualistów Europa broni dziś nie dlatego, że rządzą nią geje i lesbijki, tylko dlatego, że taki jest dziś kanon moralności publicznej – jeśli nie szkodzisz innym, masz prawo być kim chcesz i żyć jak chcesz, a obowiązkiem państwa jest to twoje prawo chronić”

  Niestety smutna prawda jest taka, ze Europa rzadza geje i lesbijki (nawet w Wiadomosciach uslyszalem jak jeden parlamentarzysta mowil: „(…) jako gej moglem sie urodzic w Polsce, na Lotwie (…)” – wiec nie ma sie tez co dziwic, ze taki jest dzis „kanon moralnosci publicznej” w Europie. Autor bloga chyba nie rozroznia dwoch rzeczy – czym innym jest tolerancja dla homoseksualistow a czym innym akceptacja tych osob a tym bardziej promocja takich postaw. Powtorze za Giertychem i Kaczynskim – tolerancja tak, promocja nie. Dlatego Polacy maja sluszne prawo do bycia oburzonymi na przyjecie tej rezolucji, tym bardziej, ze chyba nie rola UE jest pouczanie kogokolwiek w kwestiach moralnych.

  Co do Geremka i jego rzekomego autorytetu w Europie moge tylko powiedziec – jakie spoleczenstwo takie autorytety, a to, ze jego dzialania szkodza Polsce jest oczywiste i nie ulega watpliwosci.

 89. Jezeli argumentem na to,ze Polska jest panstwem policyjnym lub jest na dobrej drodze do tego jest fakt,ze ABW wchodzi o 6-stej rano do domu osob podejrzanych to sorry ale FBI i inne sluzby wlazly do domu szanowanego milionera i biznesmena pana Mazura wlasnie o tej godzinie.
  Czy dowodem na to,ze Polska jest panstwem policyjnym jest to, ze probuje sie przesluchac osoby zamieszane w ogromne defraudacje?
  Czy dowodem na to,ze Polska jest panstwem policyjnym jest fakt,ze probuje sie wymierzyc sprawiedliwosc osobom nietykalnym, znanym politykopm itd?
  Ci, ktorzy pisza takie bzdury probuja dewaluowac najzwyklejsze dzialania prokuratury majace na celu ujawnienie calej prawdy i wymierzenie sprawiedliwosci.
  Bo czym sie rozni pani Blida od Kowalskiego, ktory dal lub wzial 5.000 zl lapowki za ustawienie przetargu. Niczym.
  Jezeli chodzi o oklolicznosci samobojstwa to jedna rzecz mnie bardzo nurtuje. Dlaczego jak sie okazuje za cala sprawe odpowie funkcjonariuszka, ktora jej nie dopilnowala skoro jej błąd jest tutaj niewielki natomiast nie odpowie ktos „na gorze” kto dopuscil sie potęznego zaniedbania i nie sprawdzil czy w wlasciciele owego domu nie posiadaja broni. Bląd funkcjonariuszki jest tylko implikacja blędu tych z gory.

 90. Panie Redaktorze,

  czytał Pan Vana, Larsa tutaj, innych w, chociażby, „salonie24”? Oj, będzie ciężko. I długo.

 91. B. Geremek zrobił awanturę na całą Europę. Jakim trzeba być egotystą,jak rozwiniętą trzeba mieć miłość własną,by tak się zachować. Profesor Geremek nie mógł nie zdawać sobie sprawy,że zaszkodzi Polsce. Świadomie zaszkodził Polsce i w imię czego ? Własnego komfortu psychicznego. Ale to środowisko,nazwane przez Michnika lewicą laicką,jest takie a nie inne. Kolejnym jego „osiągnięciem” jest „Apel Antygony”, fałszujący historię żałosny tekst. Wśród wymienionych z nazwiska dąbrowszczaków jest co najmniej trzech wysokiej rangi UB – ków -Broniatowski,Komar,Rubinsztein. Rodziny są z nich dumne. Dąbrowszczacy rządzili w PRL.

 92. Lars, wyrazane przez Ciebie poglady brzmialyby znacznie bardziej kulturalnie gdybys wyrazal je z pomoca kwalifikatora „moim zdaniem”, Np. Moim zdaniem Geremek nie cieszy sie autorytetem w Europie, dlatego uwazam, ze jest to rzekomy autorytet, Moim zdaniem jego dzialania (uparta odmowa skladania autolustracji) szkodzi wizerunkowi IV RP”. Wtedy byloby w porzadku i mozna byloby z Toba dyskutoiwac. A tak sprawiasz wrazenie betonu, do ktorego nic nioe dotrze – moim zdaniem.

 93. Przypadkowo wszedłem na tą stronę i oniemiałem z wrażenia.Komentaże rodem z lat 70 z trybuny ludu.A tamte czasy pamiętam bardzo dobrze.Myślałem że dziennikarstwo mimo różnic poglądowych powinno być chociaż trochę bezstronne ale widze że nie wszyscy o tym wiedzą.Miłego dnia i wybaczcie że wszedłem przypadkowo na wasze rodzinne podwórko.

 94. lars
  Czy gdy ktos nie ukrywa faktu ze jest sie gejem, jest promowaniem homoseksualizmu ?
  Jest to co najwyzej sygnal dla podobnych ze „takich” jest wiecej. Ze to nie wstyd.
  I oto Kaczynskim i Gertychowi idzie. Ich, fakt ze ktos jest gejem zawstydza, wprawia w zaklopotanie, nie wiedza co zrobic z „recami”. Oni chca ten wstyd, ktorego sie wstydza
  przeniesc na innych.

  „Niestety smutna prawda jest taka, ze Europa rzadza geje i lesbijki (nawet w Wiadomosciach uslyszalem jak jeden parlamentarzysta mowil: ?(?) jako gej moglem sie urodzic w Polsce, na Lotwie (?)? – wiec nie ma sie tez co dziwic, ze taki jest dzis ?kanon moralnosci publicznej? w Europie.”

  Tego kawalka nie rozumiem. Pisz jasniej.

  lars
  Na szczescie UE moze cie pouczyc ze to co niezabronione (homoseksualizm) jest dozwolone i byle lokalny polityk demagog nie ma prawa wybrzydzac, chyba ze chce wyprowadzic „swoj lud” ze wspolnoty.
  Nikt w Europie nie zabrania ci uwazac ze homoseksualizm jest grzechem i gdyby co spowiadac sie z niego. Nie spowiadaj sie jednak za innych.
  Zgoda ze Geremek nie jest twoim autorytetem. Pisz wiec tak jak jest „nie jest moim autorytetem”, a nie ze jest rzekomym.
  I jeszcze jedno napomnienie z Europy. Piszesz:
  „jest oczywiste i nie ulega watpliwosci”
  Wątp czesciej, wątpia ci sie od tego nie popsuja.

 95. Helena
  Pisalem zanim Cie otwarto. Wiec wyszla powtorka. Wybacz.

 96. No i kastety zabłysły na Pana blogu panie Adamie. Ale dziarskie, heteroseksualne chłopaki się odezwały. Amatorzy poranków (6 rano) w cudzych domach, rewizji i kominiarek a la Frakcja Czerwonej Armii. Na szczęście to tylko pisanie, które tym różni się od życia czym ślinienie się nad internetową pornografią różni się od miłości. Nie ma czym się martwić – pojazgoczą a potem grzecznie pod kołderkę. Jedno co jest realne w tym jazgocie to, że Barbara Blida nie żyje. Może dzięki jazgotowi?

 97. Helena, ja chyba tez nie musze mowic, ze byloby znacznie bardziej kulturalne z twojej strony zanim zaczniesz pouczac innych zaczac od siebie najpierw. Twoj komentarz z tej strony:

  ———————————-
  # Helena pisze:
  2007-04-25 o godz. 20:10

  Ten rzad nalezy obalic.
  ———————————-

  O ilez bardziej kulturalnie brzmialoby to gdybys napisala: Moim zdaniem ten rzad nalezy obalic lub Wedlug mnie ten rzad zle dziala lub przynajmniej: Uwazam, ze… a tak sprawiasz wrazenie betonu do ktorego nic nie dotrze.

  Kto pod kim dolki kopie… A na przyszlosc radze przed poprawianiem innych najpierw zaczac od siebie, byloby to w dobrym tonie.

 98. Smutny czlowieku, jestem, jak wielu ludzi na tym blogu, bardzo dumna z profesora Geremka. Cieszy mnie nieslychanie, ze zupelnie tego nie oczekujac (mowi o tym dzis w wywaiadzie) zainteresowal cala Europe tym, co w Polsce sie dzieje. Bo nie nmoze bvc tak, smutasku, ze cala Europa stara sie subsydiowac w Polsce wszystko co sie da (poczynajac od niewydolnego rolnictwa, konczac na sponsorowaniu oblakanych publikacji Macieja Giertycha), zas Polska nie chce podporzdkowac sie regulom demokratycznej gry, ktore przyjela na siebie dobrowolnie wpraszajac sie do europejskiego klubu. Placimy, smutasie i wymagamy. Chcemy aby Polska wyznawala wartosci nie tylko „chrzescijanskie” – cokolwiek to znaczy, ale takze wartosci Oswiecenia, wartosci demokratycznego ladu, tego wszystkiego z czego zbudowane sa fundamenty Unii Europejskiej. POlski nikt przemoca w Unii niem trzyma, a skoro juz jest, to musi sie zachowywac zgodnie z regulaminem, smutasku.
  Czy Twoj nik nawiazuje do wykonywanego zawodu? Tylko tak, z nanskiej ciekawosci pytam….

 99. Rysiek!
  Okazuje się mimochodem, iż to ty jesteś fantastycznie bezstronny!!!
  Jak to się mówi, „aż do obłędu”!

 100. Nienawistnicy, weźcie pod uwagę, że Profesor Geremek składał już trzy razy oświadczenie lustracyjne i nie chce składać po raz czwarty. Bo Wam ten fakt jakoś uszedł uwadze (jak zwykle).
  I Profesor Geremek i Tadeusz Mazowiecki zawsze dla polskiej inteligencji będą autorytetami i elitą intelektualną. A szczerze mówiąc wcale mi nie zależy, żebyście zmienili na ten temat zdanie.

 101. A profesor (?) Maciej Giertych nie musi złożyć oświadczenia lustracyjnego? Współpracował z Jaruzelskim, popierał stan wojenny i działał w PRON.
  I może zatrzymać mandat europosła? Nie przeszkadza mu to, nie to psuje obrazu Polski na arenie międzynarodowej?
  No nie mogę zrozumieć…..
  Czy to jest lustracja dla znienawidzonych kolegów panów Kaczyńskich z Solidarności? Czy dla wszystkich w końcu….

 102. lars pisze:

  „Powtorze za Giertychem i Kaczynskim – tolerancja tak, promocja nie. ”

  Brzmi to dokladnie jak inne haslo: „Socjalizm – tak, wypaczenia – nie”

  Widac ten sam nauczyciel i ta sama szkola myslenia.

  Twoja szkola … ?

 103. Panie Lars
  Problemem nie jest czy Europą rządzą geje i lesbijki, czy nie. Problem jest wyparcie odczuwanego homoseksualizmu, paraliżujący wstyd przed swą orientacją seksualną, przejawiający się w nienawiści do gejów i lesbijek. W przypadku płytko rozumianego, rygorystycznego katolicyzmu może mieć to wymiary masowe. Tak jest w Polsce i dlatego homofobia ma tu wymiar polityczny.
  Panie Lars – należy po prostu żyć zgodnie ze swymi upodobaniami i traumy miną.
  Pozdrawiam

 104. Panie Redaktorez !
  Poziom dyskusji i emocje jakie większość dyskutantow opanowały – w związku ze śmiercią BB – ukazuje poziom publicznej dyskusji w naszym „demokratycznym” ponoć społeczeństwie. A jakie społeczeństwo taka władza (to poniekąd stą bierze się emanacja chamstwa, prostactwa i nienawiści do „Innego” pokrótce mówiąc). Jest po prostu zapotrzebowanie na larsow, vanow, smutnych „człowieków” etc. Chcę, choć nie mogę, trzymać fason. Skwituję więc to starym, chińskim – brutalnym acz niezwykle wymownym – przysłowiem: „…kto się h…m urodził, ten kanarkiem nie zdechnie” (musiałem użyc wulgaryzmu bo inaczej przyslowie traci wymiar i klimat). I niech to będzie puenta na dysputę z troglodytami.
  A tak apropos: Chapeau bas ! panowie T.Mazowiecki i B.Geremek. Jestem z was dumny i popieram w 156 % bo to pokazuje, ze „na prawdę” jeszcze Polska …….. . Pozdrawiam bratnie dusze.

 105. Helena raczyła się odnieść do mojego,skądinąd byle jak napisanego, komentarza. Nie mogę się zrewanżować tym samym,bo nie bardzo mam się do czego odnieść. Nie przepadam za myślowym i językowym prostactwem.

 106. Sytuacja w kraju powoli zbliża się do położenia okrętu na burzliwym morzu, podczas gdy kapitan, z determinacją godną psychopaty, odstrzeliwuje kolejnych członków załogi. Za chwilę zostanie sam.
  Za dojście tej obłąkanej kolalicji do władzy odpowiadają wszyscy, którzy nie brali udziału w wyborach. Miejmy nadzieję, że to kolejny etap dojrzewania polskiej demokracji.

 107. dosc pieprzenia, deklarowac sie kto odda swa szable pod wodze p. Adama badz p. Daniela. musimy obalic kaczystow. tak dalej nie da sie zyc. polska tonie. salon24 atakuje.

 108. Smutny człowieku
  Jestem porażony twoim wyrafinowanym poziomem. Już drobię małymi kroczkami, bo nogi mam spięte łańcuchem. Już wyginam skrępowane ręce do tyłu w pozycji”na odrzutowca”. Już kryję antypolską gębę zawiniętą dookoła głowy marynarą. Lżej przy rodzinnej kolacji? Trochę puściło?
  Smacznego

 109. Nie masz racje Bart (15:07)!
  Możesz tak sformułować , jesli dodasz że „bezpośrednio …” .
  Sam uzywałeś słowo „wybory” a nie „głosowanie”. Żeby to były wybory, to powinno być z kogo wybierać. Żeby mozna było wybierać to muszą do mnie jakieś informacje docierać, które mogę póznbiej wedle mojej wiedzy, moich doświadczeń zyciowych i informaji pochodzących z innych żródeł zweryfikowac. Ja juz 9 lat temu doszedłem do wniosku, że co pewien czas czytam prawdę. Na przykład dotyczy to kursu walut. Z pogodą już bywa inaczej. Reszta to kłastwo. Wynik pewnej manipulacji informacjami, przy czym manipulacja jest dokonana na poziomie intelektualnym samego manipulatora (patrz uwaga pana Ryska z 11:15) a mnie to po prostu obraża. I tak od jakies 8 lat co bym nie czytał. Przyznam się bez bicia – kupiłem 2 numery Tygodnika Polityka po kilku latach przerwy, przy okazji długiego czekania na lotniskach gdy zabrakło innych lektur, po to tylko, by wyrzucić po pobieznym przegladaniu. Po prostu gwarancją demokracji jest wolność słowa.
  Naród głosuje nogami. Nie idzie głosowac, bo słaba jest podaz. To tez jest wybór.

 110. Sprawa prof. Geremka jest przykra między innymi z tego powodu, że premier Kaczyński na każdym kroku apeluje o abstrakcyjną jak dla mnie „solidarność narodową”. A reakcja polskich polityków (m.in. członków rządu) raczej idzie w kierunku przeciwnym do owej solidarności.

 111. Widać, że nastąpiła kolejna, cykliczna inwazja trolli, czy też stonki blogowej. Trzeba zwyczajnie przeczekać nie wdając się w polemiki, bo oni przyszli, aby namieszać, zepsuć powietrze i oddalić się. To samo zjawisko występuje równolegle w innych blogach. Niebawem zaniknie.
  Do następnego razu!

 112. Jacobsky;
  Pewni kaplani Naszego Swietego Kosciola Katolickiego ulegaja pokusie chrzescijanskiego milosierdzia w stosunku do niewinnej ( byc moze jeszcze) rodziny zmarlego samobojcy. Jest to oczywiscie pomylka bo rozpuszczone owieczki moga (droga znanych Ci dobrze i powszechnie realizowanych zasad ewolucji) przeksztalcic sie w wilki i pogryzc liberalnego pasterza.

 113. smutny człowieku, który nie przepadasz za prostactwem! Powiedz mi proszę dlaczego dzielenie polskiego społeczeństwa dla przyziemnych niskich celów politycznych, do którego dążą tak usilnie Kaczyńscy jest dla Polski dobre? Jak jako społeczeństwo zyskamy na takiej polaryzacji? Czemu ma służyć napuszczanie biednych na bogatych, wykształconych na niewykształconych, byłych członków Solidarności na byłych członków PZPR, pacjentów na lekarzy, studentów na wykładowców? Jeśli widzisz w tym jakiś cel wyższy, jakąś ideę wielką to proszę przedstaw ją? Jesli zaś nie widzisz, to przyjmij do wiadomości, że zdaniem moim i wielu Polaków Geremek i Mazowiecki są współautorami wielkiego historycznego sukcesu Polski. Dlatego ich decyzja o niepoddawaniu się tej upokarzającej polaryzującej polskie społeczeństwo socjotechnicznej sztuczce cyrkowej jaką jest nowa ustawa lustracyjna jest dla nas istotna i godna najwyższego szacunku.

 114. Lars: tak, napisalam „Ten rzad nalezy obalic”, jednak nie byla to opinia tylko zyczenie i okrzyk bojowy. Ten rzad nalezy obalic!

 115. Dała przykład Baśka Blida jak umierać mamy ,( byle nie na kolanach )
  marsz , marsz kaczory, z ziemi polskiej do włoskiej, za waszym przewodem pójdą oszołomy
  ( na melodię dosyć znaną i łatwo kojarzoną ), śpiewać każdy może …

 116. dobry
  Pana Adama to do oddzialu za Babla bym nie wzial. P. Adam zostanie na razie w Kijowie bulchakowac.

  politruk tow.Woland

 117. Na blogu Radia Maryja jest pewnie dużo Larsów, Vanów itd. Ale dlaczego tutaj? Czy to znaczy, że nosorożce są już wszędzie?
  Ciekawy natomiast taki moment: „egotyzm”(!) Gieremka. Do tego doszło, że ludziom, którzy dali temu krajowi szansę wolności, odmawia się prawa do wypowiedzenia swojego sprzeciwu! A głupków, nieudaczników i oszołomów (żeby nie powiedzieć za Jakobskym: „zboczeńców inetlektualnych”), którzy ośmieszają ten nasz biedny kraj, wynosi ponad prawo w imię ich domniemanej chwalebnej misji!
  Nie wiem, czemu znowu cała elita czeka, aż to się wszystko załamie. Bracia, jesteście jak Mazowiecki, który też czekał i myślał, że wszyscy na niego zagłosują.
  grzes

 118. Lars, jakie spoleczeństwo takie autorytety: Lepper, Łyżwiński, Maksymiuk, Giertychowie, Lipiński. Mało?

 119. Helena, Jacobsky – Kochani, dajcie spokój. Słoneczko na niebie i szkoda sobie wiosnę psuć dyskusją z ludżmi, którzy nie odróżniają dyskusji od mieszania interlokutora z błotem, a przeciwnika od wroga.Myślę, że ludziom małym jest szalenie trudno uznać autorytet tych, których działanie trwale zapisało się w historii. Polskie piekło; może już czas aby je przewietrzyć? Zauważcie, że Im wcale nie zależy, aby zrozumieć co się do nich mówi. Oni i tak czytają tylko to, co odpowiada z góry przyjętej tezie. To, co mnie osobiście bardzo niepokoi, to duża liczba młodych i bardzo młodych ludzi wśród tego prawicowego jazgotu. Ich bezrozumna postawa posiadaczy Prawdy i Sprawiedliwości. Lepioej wiedzą jak było, lepiej oceniają, lepiej potrafią dbać o impoderabilia. To jest coś niepokojącego. Wszak młodość przez ostatnie dwa stulecia w Polsce kojarzyła się raczej z lewicującą otwartością, krytycyznem, tolerancją, więc skąd wysyp humbejwinów?

 120. Bobola,

  rozpuszczone, a wiec wyposazone w wolnosc owieczki moga co najwyzej przestac sluchac skretynialych czarnych baranow, ktorzy becza dyrdymaly i uwazaja, ze to prawdy objawione.

  Nie mam nic do prawd objawionych. Chodzi mi tylko o te skretyniale czarne barany. Miedzy innymi o te, ktore beczaly i bodly jak popadlo po samobojstwie licealistki z Gdanska (celnie pisze o tym Jurek 2007-04-26 o godz. 23:51).

 121. Jacobsky;

  Bat okresla swiadomosc i trzeba go stosowac tam gdzie owieczki ulegaja stadnemu pedowi. Inaczej granice tego co dopuszcczalne przesuwaja sie ku nihilizmowi i anarchii. Kiedys poruszalismy juz ten temat. Rozeczka dziatki Duch Swiety bic radzi… . Gdyby ten srodek byl w pore uzyty pewnie nie doszloby do wielu szkolnych wykroczen. To jednak nie usprawiedliwia postepku Ani i nie lagodzi jego konsekwencji w zyciu wiecznym.
  Mowa i pismo jest zwierciadlem jakosci umyslu i jego kultury. Moze pora bys spojrzal nieco krytyczniej na forme swoich wypowiedzi.

 122. Przeczytajcie wywiad profesora Geremka udzielony p. Anne Kroll zamieszczony na ,http://pl.youtube.com/watch?v=mbqNG1JMgyg&NR=1 wtedy porozmawiamy

 123. Przepraszam nastąpiła mała pomyłka , oto właściwy adres strony z wywiadem p. Geremka – http://www.jvlradio.com/wwwboard/messages/143.html

 124. Geremek zginął w wypadku ale tych tam na górze to nie szkoda ! rozbijają się drogimi samochodami za nasze pieniądze z podatków. Cały rząd wszyscy bogacze powinni zginąć w swych super limuzynach !!! szkoda mi tylko biednych ludzi tych co uczciwie ciężko pracują żeby przeżyć.

css.php