Jakie prawicy potrzebuje Polska?

Roman Giertych okaże się grabarzem tej koalicji i partii PiS. Tego bym nie wymyślił. Ale jak tego mógł nie widzieć Jarosław Kaczyński – uchodzi przecież za mistrza sztabowych politycznych gier wojennych? Jeśli jest prawdą, jak po południu pisały niektóre portale, że premier zrugał marszałka Jurka, to może jednak dostrzegł ponure konsekwencje akcji Giertycha, w którą dali się uwikłać posłowie PiS? Ponure dla PiS, ale i dla LPR, bo w ostatecznym rozrachunku i Liga polegnie na tej wojnie aborcyjnej, w którą się wpuściła. Polegnie, ale pociągnie do politycznego grobu prawie całą prawicę i pewnie o to chodziło. Sześć lat temu AWS, teraz PiS – prawica znowu rozbita. Miejsce dla nowej władzy zrobione. Kto je zajmie?

Platforma też ten wstrząs poczuje. Ponad 20 posłów PO głosowało, jak chciał lider PiS. Nachalna propaganda zrobiła swoje: Giertych i jego ludzie nosili teraz białe kokardki papieskie, które pojawiły się spontanicznie w Polsce dwa lata temu, w dniach żałoby po Janie Pawle II. Kto z papieżem, ten z Giertychem – takie było przesłanie. I wielu prawych ludzi na to się nabrało, nie tylko w Sejmie.

Platforma tymczasem radzi, ,,ile liberalizmu, ile konserwatyzmu” – szykuje się do władzy. jeśli wybory przyjdą szybko, jesienią jak wróży senator Gowin, to rzeczywiście szanse ma duże. Ale czym będzie się różniła od PiS? Poza stylem – to ważne, ale nie najważniejsze. Moim zdaniem, historyczna szansa Platformy polega na tym, by zdjąć z prawicy maskę oszołomstwa, nieudacznictwa i szkodnictwa. Ogromny sukces powojennej Europy to dzieło przede wwszystkim odważnych polityków chadeckiej centroprawicy. W Polsce chadecja była zawsze wyraźnie słabsza niż endecja i socjaliści, i skutki tego konsumujemy do dziś, targani ciągle odgrzewanymi wojnami z zamierzchlej epoki. Polskiej polityce potrzeba nie tylko nowoczesnej lewicy, lecz także nowoczesnej prawicy – to znaczy pro-europejskiej, pro-rynkowej, neutralnej światopoglądowo, czyli tolerującej w swych szeregach skrzydło laickie. Może rozpad koalicji i upadek PiS zmuszą Platformę do przemyślenia, jakiej prawicy naprawdę potrzebuje Polska.