Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Andrzej Duda

5.11.2020
czwartek

Nie będzie Niemiec nam pomagał

5 listopada 2020, czwartek,

Prezydent Duda (grzecznie) odrzucił pomoc zaoferowaną Polsce przez prezydenta Niemiec Steinmeiera. Niesłychane w momencie, gdy już nie da się ukryć, że obecny rząd nie panuje nad epidemią, służba zdrowia nie ma rezerw, a pacjenci umierają w ambulansach czekających przed szpitalami. Nic tak nie pokazuje nędzy naszej polityki zagranicznej pod rządami wicepremiera Kaczyńskiego.

Jego archaiczne antyniemieckie fobie, anse i resentymenty odcinają nas od realnej i potrzebnej, wbrew propagandzie władzy, współpracy transgranicznej w walce z covidem, który nie odpuszcza wskutek dysfunkcjonalności polityki rządowej i niefrasobliwości obywateli płaskoziemców. A przecież wydaje się, że podjęcie oferty mogłoby odciążyć w pasie granicznym polskie szpitale i służby medyczne. Niemcy mogliby nas wesprzeć technicznie, profesjonalnie, materialnie. Są od nas bardziej zaawansowani w pracach nad szczepionką przeciwko covidowi. Pacjenci zdolni do przeniesienia do przygranicznych szpitali niemieckich zwolniliby łóżka dla potrzebujących ratunku i opieki w szpitalach w Polsce.

Nawet walka z wirusem została w ten sposób „godnościowo” upolityczniona. Nie będzie nam Niemiec pomagał, wolimy polec. Tylko że tu nie chodzi o kompleksy i uprzedzenia obecnej władzy, lecz o opanowanie kryzysu epidemicznego, czyli o zdrowie i życie obywateli oraz o bezpieczeństwo narodowe. Psim obowiązkiem władzy, każdej władzy, nie tylko obecnej, jest skuteczne działanie dla dobra wspólnego. . Jeśli władza przestaje być skuteczna w tak podstawowych dziedzinach jak ochrona zdrowia, szkolnictwo czy gospodarka, przestaje być społeczeństwu i państwu potrzebna. I powinna albo się ogarnąć – w realu, a nie w TVP – albo podać się do dymisji.

Wcale niewykluczone, że chociaż tego teraz nie chce, jednak będzie musiała, jeśli do świąt Bożego Narodzenia wirus będzie dalej pustoszył kraj. Nie czas na gesty w stylu ministra Becka, kiedy nie grozi nam niemiecka inwazja, tylko demokratyczne i życzliwe Polsce Niemcy wyciągają pomocną dłoń.

Oddzielmy walkę z pandemią od kontrowersji wokół Nord Streamu i mrzonki o gigantycznych odszkodowaniach za straty wojenne. Niemcy, wprawdzie rozpaczliwie późno, ale zapowiedziały, że w Berlinie stanie pomnik ku czci Polaków ofiar hitlerowskiej agresji i okupacji. Nie marnujmy okazji do pokazania, że potrafimy docenić dobrą wolę naszego najważniejszego partnera we wspólnocie europejskiej. To byłaby wreszcie dobra wiadomość z Polski dla całej Unii.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 140

Dodaj komentarz »
 1. Panie redaktorze. Przeżyliśmy na tym świecie już sześćdziesiąt lat i trochę i jak widzę
  nieustannie nas coś zadziwia. Znaczy, my młodzi. Do wiadomości o premiach od byłej minister, do informacji o przetargu na telebim dla MZ , do wielu kuriozalnych i strasznych wieściach z frontu przyplątała się jeszcze jedna wieść. Tym razem gminna i naoczna.
  Od rana do późnego popołudnia główną drogą we wsi w której stacjonuję jeździła pracowicie frezarka do usuwania nawierzchni asfaltowej. Nic niezwykłego, wszak drogi remontować trzeba, a droga ta jest powiatowa. Kuriozum polega na tym, że nawierzchnia owej drogi była w bardzo dobrym stanie. Rokującym nadzieję na przetrwanie kolejnych 20 lat. Cóż, władza zdecydowała inaczej. Cóż z tego, że pod szpitalem, kilkaset metrów od starostwa zmarł w karetce młody człowiek. Ludzie przychodzą i odchodzą, a drogi zostają. Czyja jest władza w powiecie pisać nie muszę.
  Mamy państwo papierowe, nawet nie z tektury. Od samej góry do dołu. Traskowski mówił „mamy dość”. Młodzież ujęła to krócej.
  Pozdrawiam

 2. List do Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec 9pełny tekst):

  „Jego Ekscelencja
  Pan Frank-Walter Steinmeier
  Prezydent Republiki Federalnej Niemiec
  Berlin

  Szanowny Panie Prezydencie – Lieber Frank,

  Serdecznie dziękuję za Twój pełen życzliwości list i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Miło mi Cię poinformować, że właśnie zakończyłem swoją walkę z wirusem. List do Ciebie to pierwsza rzecz, od której zacząłem swoją aktywność biurową po powrocie z kwarantanny. Niestety druga fala Covid-19 nie oszczędza naszych społeczeństw i państw, które muszą zmagać się z tym wielkim wyzwaniem. W tym trudnym czasie szczególnej wartości nabierają wszelkie gesty solidarności. Tym bardziej dziękuję za Twój list i propozycję ewentualnej pomocy ze strony Niemiec. Wiem, że nasi rządowi koledzy współpracują bardzo blisko w zakresie przeciwdziałania pandemii. Dziękując za ten gest, zapewniam, że również Polska, jeśli zajdzie taka potrzeba, jest gotowa ściśle współpracować z Niemcami w walce ze skutkami pandemii Covid-19. Nie ulega bowiem dla mnie wątpliwości, że obok sprawnej służby zdrowia, potencjalnej szczepionki i właściwych działań podejmowanych na poziomie krajowym, to właśnie solidarna współpraca między krajami ułatwi i przyspieszy skuteczne wychodzenie ze społeczno-gospodarczych skutków pandemii. Liczę, że uda się spotkać osobiście, gdy tylko sytuacja epidemiczna w naszych krajach i w Europie zostanie opanowana. Przyjmij proszę życzenia zdrowia i pomyślności, dla Ciebie osobiście oraz Elke, a także wszystkich obywateli Niemiec. Dziękuję za życzliwą ofertę pomocy. Pamiętaj proszę, że również Niemcy mogą liczyć na Polskę.
  Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii,
  Andrzej Duda”

  GDZIE TU ODMOWA PRZYJĘCIA POMOCY?

 3. @NH
  Widać nie jest pan wprawny w czytaniu takich tekstów. PAD nie pisze, że przyjmuje ofertę z radością i dodaje, że Polska może pomóc … Niemcom. Póki nie powie publicznie, że Polska przyjmuje pomoc, sens jest odmowny.Bardziej dyplomatycznie: nie podjął oferty.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jeśli brakuje nam łóżek a Niemcy je mają to czemu z nich nie korzystamy? To właśnie jest Unia. Przecież przsługuje nam opieka we wszystkich krajach EU. Sugeruję z niej po prostu korzystać.

 6. Polki mogą swobodnie na koszt NFZ usuwać ciążę w prawie całej EU. Za darmo. Pamiętajcie o tym. Nie mogą jak rozumiem na Malcie i w Polsce.

 7. Duda et consortes tak gwałtownie wstawali z kolan, że aż się w głowy walnęli. Logiczne myślenie, przewidywanie skutków własnych działań, było i jest im całkowicie obce.Teraz, w dobie pandemii, widać to w całej krasie.Zdrowi i żywi obywatele byli mu potrzebni tylko przy urnach wyborczych. Teraz ma ich w głębokim poważaniu.

 8. Za tego typu zabójczymi dla narodu gestami, pełza strzyga romantyzmu, która od z górą 200 lat, wysysa z nas wszelkie siły witalne. Jak w tym wierszu Leśmiana o Bajdale co go w samo południe dusiołek na spaniu zaczął repecić. Czy my choć raz jesteśmy w stanie wyjść poza te nasze cechy? Wychynać z tej studni, stać sie choć raz innymi, kimś spoza tej bańki, w której tkwimy? I ta nasza duma. Premier woli, żebyśmy wyzdychali zamiast przyjąć pomoc. Beck też był dumny mówiąc swoje slynne przemowienie jednak już jego los późniejszy nie miał z dumą nic wspólnego. Uciekł z resztą ferajny do Rumunii, popadł w manie prześladowczą, i do końca swych dni bał się, że Rumuni go wydadzą hitlerowcom, a ci ostatni go zabiją. Sądzę, że narodowa terapia potrzebna nam od zaraz, bo jeśli nie zabije nas covid to popadniemy w coraz cięższą paranoję. Ona już nas toczy. Problem w tym, że nie ma nawet odpowiedniego forum byśmy mogli przeżyć katharsis, język się zwulgaryzowal do poziomu rynsztoka, przekazy są coraz prostsze – o konstrukcji cepa. 80 procent społeczeństwa tylko kopuluje, żre i spi jak w chlewie. Młodzież nie czyta nic, żadnych ideałów, pustka, aż dzwoni w uszach. Kto posprząta po tym Czarnobylu, kto się tego podejmie i jak to ma wyglądać? Czy ktoś ma jakieś propozycje, choć zarys tego co należy zrobić za rok dwa jak pis zostanie odsunięte od wladzy?

 9. A co w tym dziwnego, że Prezydent Duda odrzucił proponowaną pomoc. Przecież w całym obozie PiS panuje zasada :
  Raczej żelazo rozpalone w dłoni
  Niźli niemiecką prawicę uściskać!

  A panujący nam miłościwie Prezydent już został wyszkolony zgodnie z sowiecką zasadą :
  Ruki po szwam, trzasnąć kopytami i bez dyskusji wykonać.

  Kto w PiS się odważy przeciwstawić wodzowi.

 10. Te wszystkie protesty uliczne, słuszne co do swej istoty, znamionują mentalność więźniów, którym naczelnik pudła przykręcił śrubę, a ci robią bunt, żeby były 3 spacerniaki dziennie nie dwa i lepsze wkladki do obiadu co 2 gi dzień. Wszystkim się marzy tylko zemsta, żeby powsadzać obecnie zawiadujących krajem, i wahadło idzie w drugą stronę. Od ściany, do ściany. Wszystko doraźne, wielka nasza polska improwizacja w pełnej krasie. Czy jest ktoś, jakiś zespół, który analizuje jak się wyrwac z tej naszej choroby? Jak spowodowac, żeby kolejne reakcje już po tym koszmarze nie były uwarunkowane, aby społeczeństwo dostało choć namiastkę czegoś innego, nowego? Sądzę, że to są kluczowe pytania, które mogą pomóc nie rozsypać już do samego dna naszemu narodowi.

 11. Nie będzie nam Niemiec pomocy oferował. Przecież mamy sprawny rząd, panującego nad wszystkim najlepszego premiera. Nie będą Nam obcy dyktowali jak walczyć z pandemią. My wiemy najlepiej jak to się robi, no i wirus jest przecież w odwrocie. Nie ma się czego bać

 12. Panie Redaktorze gdy to czytam mam wrażenie, którego nie potrafię wyrazić po polsku: oni są unreal. Czytałem książkę o katastrofie humanitarnej jaka dotknęła Birmę. Dyktatura zwyczajnie zanegowała rozmiar katastrofy a więc w konsekwencji NIE WIDZIAŁA POTRZEBY, turbowania się OBCĄ pomocą humanitarną. Bo wiadomo: pomoc. Przyjadą, narobią zdjęć i co gorsza zaczną wymagać w zamian…
  Obywatelki Krzepa i Przeczulica dadzą radę. Praktycznie pozamiatały epidemię – przynajmniej na tyle by się dało wybrać Andrzeja…potem było tylko lepiej aż do feralnego 22.10 gdy lewackie, antykościelne protesty rozniosły france po Ojczyźnie.
  Niby sam sobie to objaśniłem ale to jest psychodela jakaś: ktoś chce nam pomóc a my: wal się. Boso ale w ostrogach…

 13. @Cukiertort
  5 listopada o godz. 23:36
  Jest: postulaty Strajku Kobiet. To warunki wstępne by w ogóle tamci mogli myśleć o łagodnych wyrokach.
  Przypominam: pucz, złamanie konstytucji, złamanie zasad państwa prawa, gorszy sort, element animalny…beton, którego nawet kwas solny nie ruszy. Motorem (wyborców) dającym napęd PiSowi jest rozkosz zemsty. Za ,,sukces transformacji”, ,,wyuczoną bezradność”, ,,roszczeniowość”…
  Czas i po stronie demokracji na nieco gniewu…

 14. Trzeba nam wielkiej wojny żebyśmy „zebrali się do kupy”. To żart, a tak naprawdę to długo nie będzie już nie tylko zgody, ale choćby jakiejś namiastki nawet porozumienia. Co nie znaczy, że nie należy próbować. Tylko że zacząć by trzeba od wyrzucenia na śmietnik tych romantyków literackich co to wciąż mącą w głowach niewinnym dzieciaczkom zmuszonym czytać te ramoty. Za tym powinien polecieć Sienkiewicz z tym hurra patriotyzmem. Trzeba wykreślić z historii i pamięci wszystkie przegrane powstania, te szarże te cuda nad Wisłą. Pozbyć się tych rozmodlonych czcicieli żołnierzy wyklętych. Wzorujących się na niemieckich faszystach karków-patriotów, samozwańczych obrońców wiary i ojczyzny. Może z tych co pozostaną wyrosną nowe pokolenia. Zdolne do zgodnego działania dla dobra wspólnego. Dla Rzeczpospolitej

 15. Cukiertort
  5 listopada o godz. 23:16 piszesz:
  „język się zwulgaryzowal do poziomu rynsztoka, przekazy są coraz prostsze – o konstrukcji cepa. 80 procent społeczeństwa tylko kopuluje, żre i spi jak w chlewie. Młodzież nie czyta nic, żadnych ideałów, pustka, aż dzwoni w uszach.”
  Myślę, że jednak młodzież czyta i ma jakieś ideały – ilustruje to obecny protest, którego motorem jest młoda Polska, a inicjatorkami młode kobiety.Ten protest wsparła mocno młodzież licealna i studencka – dlaczego Czarnek tak się rzuca i chce karać (a nawet już to robi!) nauczycieli za to, że pozwala na takie młodzieży rozpasanie, jakieś demonstracje i tak dalej…
  Sprawy rozrodczości dotyczą przede wszystkim młodych ludzi.
  Proszę przeczytać w tym numerze artykuł Bartka Chacińskiego „Teraz k… wy…”. Co prawda jest to artykuł o języku, którym posługują się dzisiejsi demonstranci, ale „grzecznie to już było”.
  Wiele haseł, wypisanych na tekturze ma w sobie odnośniki do literatury, co też znaczy o oczytaniu przynajmniej części młodzieży. Ale jeśli chodzi o oczytanie, zawsze tak było, że w każdej klasie było kilka osób, które coś czytały, a naprawdę oczytanych z wewnętrznej potrzeby było ze dwie, w porywach trzy.
  Każde pokolenie ma przed sobą jakieś schody i daje sobie z nimi radę. Ja o przyszłość młodych się nie boję, świat przed nimi otwarty, a i mają narzędzia po temu, by dobrze się we współczesnym świecie poruszać, bez kompleksów. Niestety, w Polsce jest jeden taki zawzięty staruszek, którego wielu w rządzie i wiodącej partii się boi, a to on jest gównym hamulcowym rozwoju kraju.
  Zgadzam się z Gospodarzem – przecież już dawno z Niemcami rozmawiamy jak sąsiad z sąsiadem i współcześni młodzi nie noszą już tego bagażu, które moje pokolenie lat 50-tych dostało w spadku po rodzicach, którzy przeżyli wojnę i mieli prawo do uprzedzeń. Mamy się wiecznie na siebie boczyć?!

 16. Nie będzie Duda niczym Jurand stał przed Bundestagiem. 🙂
  Pojedzie do Trumpa. Tam klęczenie mniej wstydliwe.

 17. p.s. do tego, co napisałam wcześniej, w artykule Marcina Kołodziejczyka „Dziewczyny z Sokółki…” z tego numeru wypowiedź:
  „– Inaczej Kaczor nie zrozumie – mówią dziewczyny z liceum. – To jego język, on tak się zwraca do ludzi, od kiedy ma władzę. „Elementy animalne”, „przestępcy”, „gorszy sort” – to my w jego oczach. A teraz jeszcze wziął się za naprawę swojej moralności naszym kosztem?”
  Ja do tych wyzwisk dodam jeszcze „zdradzieckie mordy”. Też to zapamiętałam, bez żadnego trybu…

 18. Niejaki Duda, obsadzony w Pałacu Namiestnikowskim przy pomocy kurwizji i tysięcy ambon wzoruje się na Urbanie z czasów stanu wojennego. Gratulacje.
  Urban zainicjował zbiórkę koców dla bezdomnych w Nowym Jorku w odpowiedzi na pomoc jaka płynęła dla polskiego społeczeństwa z Zachodu.
  Miał to też być psytczek w nos Regana „kurczakobójcy” za sankcje dla reżimu.
  Dlaczego mnie nie dziwi mentalność Adriana?
  Urban ma ubaw po pachy. Taki pojętny uczeń.

 19. “Where medical state ability reaches its limits, we should do everything to help each other. Let me know if there are things we can do to help Poland in the current situation,” the German head of state wrote.
  Dajcie znać, czy jest coś, co możemy zrobić, żeby pomóc Polsce w obecnej sytuacji – napisał szef niemieckiego państwa do Du*y.

  GDZIE DU*A WSKAZAŁ – DAŁ ZNAK – COŚ/PROBLEMY, GDZIE PAŃSTWO NIEMIECKIE MOGŁYBY POMÓC POLSCE W OBECNEJ KRYTYCZNEJ SYTUACJI ROZWOJU EPIDEMII W POLSCE ?

  Amoniak jak zwykle ślepy, głuchy i mendowaty…

 20. Zgoda. Pomoc humanitarna powinna zostać przyjęta nawet od potencjalnych adwersarzy. Tak robią obecnie Francuzi mimo ogromnych kompleksów polityczno-społecznych wobec Niemców (https://ciezkieczasy.pl/index.php/2020/08/05/francja-niemcy-covid19/). Podobne sytuacje występowały w przeszłości w relacjach grecko-tureckich, czy też chińsko-japońskich. Wyjątek jest jeden – Rosja. Kreml nie przyjmował pomocy zewnętrznej. Pamiętamy tragedię ,,Kurska”…

 21. @Karol Maj 5 XI 23:11:
  Oczywiście, że mogą.
  1. Wyobrażam sobie szybkie, profesjonalne i bezproblemowe działanie NFZ po przedstawieniu w nim przez biedną kobietę papierów, że usunęła ciążę w Czechach.
  2. Wyobrażam sobie zahukaną kobiecinę z małego miasteczka gdzieś pod XXXX, która dowiedziawszy się w jakiś sposób, że jej mąż pijak po raz kolejny spowodował, że zaszła w ciążę wsiada do (czego? busa? własnego golfa? pociągu?) i bez grosza przy duszy, nie znając żadnego języka obcego jedzie do Niemiec bezproblemowo usunąć ciążę. Znika z gospodarstwa na ile? tydzień? kilka dni? Co mówi mężowi/ konkubentowi i sąsiadom po powrocie?

 22. @Cukiertort
  5 listopada o godz. 23:36
  Przeczytaj też najnowszy wpis p. Bendyka. Zanim będzie jaśniej, będzie ciemniej. Winter is coming.

 23. Pisowcy dla siebie łóżka mają. RESZTA ich nie obchodzi.

 24. Skrajna PiS-owska granda!

 25. PIS przypomina starszemu pokoleniu Niemców o Polnishe Wirtshaft.

 26. Anżej ma swój prywatny państwowy respirator i ordynatora generała co kule nosił. Na kiego mu niemiecka pomoc. Przecież w kartce czekające pod szpitalem nie umrze.

 27. Przepraszam, ale co do pomocy Niemiec to nie mogę się oprzeć i nie zalinkować:
  https://www.youtube.com/watch?v=HMQkV5cTuoY&list=RDHMQkV5cTuoY&start_radio=1

 28. W stanie wojennym WRONa powołała trójki robotniczo – chłopskie, których zadaniem było szukanie kiełbasy pod sklepowymi ladami.

  Kaczyści twórczo rozwijają pomysł. Wysyłają wojsko do szukania szpitalnych łóżek pod biurkami leniwych lekarzy:

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-wojsko-w-szpitalach-list-dyrektorow-szpitali/p9k8xpp

  Policjanci, którym obiecano kolejną podwyżkę, zajmą się nauczycielami. Kler, bynajmniej nie za „bógzapłać” dopilnuje majtek „wulgarnej ”

  To jest trójca na miarę katopisich marzeń i możliwości.

 29. „wulgarnej” młodzieży

 30. Antyniemiecka fobia prezesa stała się obowiązującą polityką państwa i wszyscy czynownicy starają się na wyprzódki demonstrować absurdalną i niczym nieuzasadnioną niechęć do Niemców. Mamy państwo, które zajmuje się głównie humorami zramolałego starego kawalera. Postulaty Strajku Kobiet są w gruncie rzeczy coraz bardziej realistyczne: tylko kot może zostać, a reszta … Tu nawet nie ma z kim ani o czym rozmawiać.

 31. Coś na wesoło:
  Piotr Bałtroczyk – profil oficjalny
  22 godz. temu
  Jacek Kurski, szef szczujni, wyjątkowa kanalia, objęty ochroną SOP. Czyli dodatkowo cykor. Dajcie mu kierowcę z SOP, jest szansa że w coś pierdolnie.

  A teraz na poważnie:
  https://krytykapolityczna.pl/file/2020/11/Strajk-Kobiet-Zoll-1024×576.jpg

 32. Niby-Prezydent Duda szasta zyciem chorych Polakow – bo przeciez nie swoim 🙁

  Pozostaje mi tylko smutek i gniew!

 33. Slawczan
  Nie mogę się zgodzić. Intelektualnie postulaty strajku kobiet odpowiadają poziomowi zapisków w sztambuchu 17-letniej licealistki, która zła na rodziców wygraża im, że ci nie puścili ją na dyskotekę dopóki nie poprawi miernych z maty, fizy i polaka. Całości jeszcze powinno dopełnić z boku domalowane czerwonym flamastrem, złamane serduszko. Z całym szacunkiem ale nie da się budować zrębów przyszłej, lepszej polski na tego typu manifeście, który nawet w 10 procentach nie odpowiada na wyzwania przed jakimi stanie nasz kraj po tych koszmarnych rządach. To tekst pełen resentymentu, a nawet nienawiści, mocno lewicujący. To coś o czym piszę wyżej – wahadło ma pójść w drugą stronę, bez względu na koszty, a to nie tak. Pisałem o takiej reakcji, która nie jest tylko odpowiedzią pełną zemsty, o czymś z zupełnie innej półki – mądrzejsi w tym kraju jeśli takowi są, powinni przerwać tę spiralę nienawiści.

  Alicja-Irena
  A tam czytają. Pracuję, pracowałem z dziećmi i młodzieżą i czytają – nagłówki na portalach, albo tytuły na youtubie jakiej by tu muzy posłuchać. Moi siostrzeńcy studiują na polibudzie i żaden z nich nie przeczytał jednej książki w swoim życiu!

 34. @olakier:
  Myślę, że za odmową stoi „duma narodowa”; że może stać propaganda; ale chyba też lęk o finanse NFZ. W końcu za leczenie może przyjść rachunek. Ale gdyby ktoś miał odwagę wyjść do Polaków i powiedzieć głośno, jakie są motywy.

 35. Jagoda
  6 listopada o godz. 10:36

  „W stanie wojennym WRONa powołała trójki robotniczo – chłopskie, których zadaniem było szukanie kiełbasy pod sklepowymi ladami”.

  Jak wielu wtedy, wieszałem psy na WRON-ie, ale nie wiem, jakie zadania miały trójki, bo nie byłem przy rozprowadzaniu żadnej z nich. Natomiast mój ojciec trafił na taką trójkę najlepiej jak można po wielu tygodniach molestowania administracji mieszkań komunalnych w sprawie przeżartej rdzą, poniemieckiej rury gazowej w blokowym pionie. Administracja usprawiedliwiała się bez końca brakiem takich rur. Brat zakleił tymczasowo rurę grubą warstwą gipsu, ale bomba przecież tykała. Ojciec spotkał na ulicy taką trójkę i się pożalił. Przyszli, sprawdzili. Następnego dnia przyjechali fachowcy i wymienili cały pion. Nie mogę zaproponować, byś poironizowała przy moim ojcu na temat trójek, bo od dawna nie żyje.

  Źle odbieram ludzi piętnująco porównujących dzisiejszość z kimkolwiek/czymkolwiek z przeszłości bądź z innych obszarów geograficznych. Porównania nie mają żadnej wartości poznawczej ani praktycznej – to pusty znaczeniowo propagandowy chwyt: brzęknie w powietrzu i przepadnie. Słaby na głowę może się po takim porównaniu zbiesić i z niczego zrobić coś (słynne „urażanie uczuć”), mocny – doceni żart lub zjedzie, puknie się w czółko lub nie zauważy.

  Przepraszam, że na taką duperelę reaguję – nie zajmuję się polityką, ponad pół wieku natomiast zbieram kwiatki na komunikacyjnej łączce człowiekowatych małp, inaczej mówiąc – mam na tym tle szmergla.

 36. ,,Kartoflana” obraza na Niemcy będzie trwać ,, Zwei Karoffel” wypowiedziane przed dekadą zapisano nie tylko w ipn. ,, Dumny narut ,nie bendzie siem pozwalał obrazać”!..Kartoflany odwet już odczuł ambasador czekający na ..papiery i legislację.
  Kto wie czy za parę lat Gmyz nie zrobi nalotu na Lewandowskiego …za Bayern?..i nie zacznie się dalsza promocja ,,ciepłego człowieka z Mińska”.Witoldek z Krakowa już wyrzucał Dudemu…że stał przed ukraińską kompanią honorową i pozdrawiał sztandar po ukraińsku…Parę dni po tym Witoldek stojąc na okazałych schodach w mocnym rozkroku zawijał rękawy…aby pokazać i mobilizować ,, narut Krześcijański ”do rewizji wartości..i walki z chamskimi i wulgarnymi kobietami..
  Nie swkazał przy tym buraczanej kadry z panującej partii ..byłych rzeczniczek,,dam z motylkami..i palcem w oku..

 37. Aldous Huxley: „W następnej generacji lub później, powstanie farmakologiczna metoda na to, aby ludzie kochali swoje zniewolenie i będzie to taki pewien rodzaj dyktatury bez łez. Stworzony zostanie bezbolesny obóz koncentracyjny dla całych społeczeństw, tak, że ludziom zostaną odebrane ich swobody obywatelskie, ale będą raczej z tego zadowoleni, ponieważ ich uwaga będzie odwracana od jakiejkolwiek chęci do buntu przez propagandę lub pranie mózgu, lub pranie mózgu wsparte metodami farmakologicznymi. I taka wydaje się być ostateczna rewolucja.”

  Spełnia się na naszych oczach.

 38. PAK4…LINK ..O.K. ! teksty teksty… tekstyyyyy1

 39. @ BWTB

  Najpewniej, najpierw pierdolnie żyłka w głowie Piotra Bałtroczyka, ze względu na silne objawy wścieklicy politycznej

 40. Jakie haki ma Kaczyński na „Anżeja,, ? Gołym okiem widać, że p.o. prezydenta boi się własnego cienia! Ma drugą i ostatnią kadencję a zachowuje się jak chłystek. Schował się gdzieś do mysiej dziury i Czeka na cud. Ma niepowtarzalną okazję aby pokazać,że zasłużył na drugą kadencję albo na zaproszenie do skorzystania z hasła kobiet ,,zp….j,,!

 41. Wodzu kazali ,przyd s ,odpisał.Daczego prezydent Niemiec, a nie kanclerz Merkel ofiarowała pomoc?Bo wiedziałA ,że pinokio to odrzuci.’?I POBŁĄDZILI .A WYGRAŁ ZNOWU WODZU ,BO PISZą ,WYŻEj bzdury icusie ,i głupi lud to kupuje.Paranoja u facia z dzielnicy stolicy ,postępuje.

 42. Niuniek Gulbinowicz…!!!…To Straszne..!!!..Rok wstecz byłem niesłychanie napastowany przez pewną Pro-liferkę z Warszawy za moje ,,masoństwo” i rzekomy antyklerykalizm.. Gdy pisałem o Wesołowskim Niuńku i Gilu Badylu…grozono mnie ,, Chłopcami Międlara”…i wyzywano O.K R O P N I E.
  W końcu pomyslałem nie mój cyrk ani nie moje małpy..nie mój rozporek…A kysz.
  Ale wielu nie odpuściło…i https://tvn24.pl/polska/arcybiskup-henryk-gulbinowicz-ma-zakaz-uzywania-insygniow-biskupich-i-uczestnictwa-w-celebracjach-komunikat-nuncjatury-4743969

  Pani intelektualistka musi teraz ściskać pośladki bardzo mocno…aby nie chlusnęło.. pan Witold G. OBROŃCA KULTURY . Stanisław M…I INNI NIEPOSZLAKOWANI….KLERYKOLUBNI ..
  no goła du…a .. jak na dłoni. Pewna pasażerka w drodze do Białego stoku z Wrocławia przekonywała mnie a nie dawałem temu wiary i nie daję..że pan Europoseł R.–KULOMIOT Czarnecki to syn naturalny niuńka…
  Tak czy owak…ogłoszenie tego zdania to ,,koniec świata”
  No ,, Dewotlandzie ” gipsowy bóg rozmókł we własnych pomyjach.. nie pomogły wasze całusy i gorzkie żale….ani ,, Serdeczna Matko..”
  Inni w kolejce… sądy o odszkodowania się zaczną….bo adwokatura musi z czegoś żyć..

 43. Czy Kaczyński wyprawi się na czele swoich bojówek na Watykan w obronie „polskiego kościoła za każdą cenę”? Czy będzie bronił „polskiej tożsamości narodowej” opartej na poczuciu winy, strachu i poddaństwie?
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/kard-henryk-gulbinowicz-ukarany-przez-watykan/wtry3wl,79cfc278

 44. pombocek
  6 listopada o godz. 13:09

  Przy całym szacunku dla Twojego ojca i wielu innych, którym te trójki robotniczo – chłopskie pomogły.
  Porównanie jest jak najbardziej uprawnione.
  Pokazuje rozpad struktur państwowych i instytucjonalnych. I arbitralne przekazanie ich uprawnień osobom do tego nieuprawnionym.
  To jest przejaw erozji państwowości i praworządności. Stawiania woli politycznej ponad prawem.
  To, co się dziej dzisiaj uważam za jeszcze gorsze.

 45. Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich.

  ——————
  Tam nie ma ani grama „świętości”, ani jednego chrześcijanina – to wulgarne oszustwo…
  Mafijna organizacja przestępcza, która na obrocie nieruchomościami, szemranych finansach, handlu dewocją i zakazanym – smakowitym – seksie zbija majątek… na oczach tępej klienteli.

 46. @ lemarc

  To twoje pisanie nazwiska prezydenta – Du*a, jest żenujące, staje się już nudne i niemodne, po prostu słabe

 47. Jagoda nie nie On się nie wyprawi nawet na kraj Żoliborza bez gromdy takich facetów z karkiem TURBO…Wie ze jest nienawidzony…przez masy..chociaż ma zwolenników.
  To już nie jest normalna egzystencja..człowieka wolnego…

  AMONIACZEK.. kiedy ty robiłeś badania okresowe? Niekoniecznie chodzi o Sars..raczej o SRAJ.. w KALE TO I OWO WYKRYJĄ.. i wtedy jakaś wiedza jest.

 48. Interesujący profil polskich morderców…
  „Do tragicznego zdarzenia doszło 1 listopada br. Tego dnia 16-letni obywatel Kazachstanu, który z grupą młodzieży z tego kraju mieszkał w internacie Zespołu Szkół w Kluczkowicach, został śmiertelnie postrzelony. Razem z innymi kolegami wyszli do sadu w pobliżu internatu. W przejeżdżającego niedaleko samochodu padł strzał. Sprawca odjechał. Chłopca nie udało się uratować.

  Policja zatrzymała dwie osoby. Wszystko wskazuje na to, że z broni myśliwskiej strzelał Dariusz Ch. To 51-letni emerytowany policjant. Wraz z nim był jego 41-letni kolega, Marcin B., kościelny i strażak OSP. Pierwszy mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa. Grozi mu nawet dożywocie. Został aresztowany na trzy miesiące. Z kolei Marcin B. usłyszał zarzut nieudzielenia pomocy postrzelonemu chłopcu. Utrudniał też postępowanie karne. Za to grozi mu do 5 lat więzienia”.
  ——————–
  pispolska…

 49. Moim zdaniem problem nie ma nic wspólnego z wojną albo z brakiem zaakceptownia że Niemcy przeznali się do winy itd. Gdyby np Estonia oferowała pomóc facet mówilby że to za mały kraj i z tego powodu nie byłoby godny Polski akceptować pomocy.

  PiS myśli że Polska goruje nad wszystkimi. PiS-Polacy mają ogromną pewność siebie i po prostu myślą że Polacy tworzą spólnotą mają podobne cechy i że ta spólnota jest lepsza od innych intelektualnie i moralnie. Matka Boska królowa Polski, więc Bóg jest z narodem. Ich patriotyzm nie pozwoli im na akceptowanie faktów jak liczby chorych albo mgła w Smolensku, bo myślą głeboko patriotycznie.

  W Polsce dzieje się to samo jak w USA: Społeczeństwo rozpadnie się. Co powiedział Biden: „God bless our troops.” To nic innego niż mówić: My mamy rację … nawet aż tak że Bóg jest z naszej strony…, w Vietnamie, w Iraku itd. Wynik tej polityki jest że 50% ludzie wierzą że naprawdę „America is great” i wynik tego że glosują na oryginala czyli Trumpa, który mówi im że „America is great (+ Europe is evil)” co jest całkiem konsekwentnie. Ktoś musi być „not great”. Setki US-flagi które można obserwować w stanach jakiś nie pomogły jednoczyć kraj – podobno jest w Polsce. Więc jeśli nie chcecie takich list, trzeba tam zmienić kraj gdzie jest żródło problemu, w polskim patriotyzmie.

 50. Cukiertort
  6 listopada o godz. 12:19

  Intelektualnie postulaty strajku kobiet odpowiadają poziomowi zapisków w sztambuchu 17-letniej licealistki, która zła na rodziców wygraża im, że ci nie puścili ją na dyskotekę dopóki nie poprawi miernych z maty, fizy i polaka. Całości jeszcze powinno dopełnić z boku domalowane czerwonym flamastrem, złamane serduszko.

  Jak dla mnie Twoje wynurzenia „odpowiadają poziomowi” pohukiwań patriarchalno paternalistycznych dziadersów. I powinny być dopełnione obrazkiem pejcza. Koniecznie namalowanego czarnym flamastrem 😉

  W marcu ’68 zomowcy też tak do mnie mówili waląc pałami. Na szczęście nie „podciągnęłam” się do ich poziomu.

 51. Dziadersom, nieważne w jakim wieku metrykalnym, do sztambucha:
  https://pl.wikiquote.org/wiki/Maj_1968

 52. @Jagoda
  🙂

 53. Jacek, NH
  6 listopada o godz. 13:29
  Najpewniej, najpierw pierdolnie żyłka w głowie Piotra Bałtroczyka…”
  Jacek, NH
  6 listopada o godz. 14:21

  … broń boshe nie staram się być modny, jestem zwyczajnie bezkompromisowo szczery i Du*a to po prostu Du*a.
  A tobie – jak sam piszesz wyżej – chyba już „pierdolnęła żyłka”.

 54. Jacek, NH 6 listopada o godz. 14:21
  Masz rację, każde polskie słowo łącznie z tymi najwulgarniejszymi nie są w stanie opisać sylwetki głównego lokatora Pałaca. Na jego miejscu powolutku bym się pakował. Nigdy nie pałałem do nikogo pustą nienawiścią jak to to czynią funkcjonariusze państwa PiS i kościoła, dlatego zaproponowałbym spakowanemu D*pie kilkuletnie wakacje all inclsive w dowolnym miejscu na świecie. Może zabrać też małżonkę, żeby miał mu kto układać harmonogram wycieczek po okolicy. Dla naszego państwa byłoby to tanie i pożyteczne, a dla małżonków nareszcie chwila wytchnienia.

 55. Jagoda
  6 listopada o godz. 15:13

  Hasła polskich studentów protestujących w 1968 roku:
  „Prasa kłamie”
  „Niepodległość bez cenzury”
  „Pałkami prawdy nie da się zabić”
  „Uwolnić aresztowanych”
  „Wolna sztuka! Wolny teatr”
  „Chcemy prawdy Mickiewicza”
  (…)

  Ulotki:
  „Precz z Gomulką i Spychalskim”
  „Żądamy prawdziwej wolności”
  „Precz z PZPR”
  ” Popieramy studentów Warszawy”
  „Śmierć partyjnym i ZMS”
  „Nie mamy za co żyć”
  „Żądamy u władzy ludzi godnych, sprawieliwych i wykształconych” (ulotka Gdańsk)
  ——————-
  A na masówkach „aktywu” partyjnego dominowało „Studenci do nauki” i jego mutacje…

 56. Jagoda
  6 listopada o godz. 14:18

  Przepraszam, ale nie zrozumiałaś mojego wpisu. Jako szurnięty językowiec, deprecjonuję porównanie jako bezwartościową figurę poetycką bądź jałowy sposób mówienia o rzeczywistości. Porównania to puste paplanie, z którego nic nie wynika. Jeśli ktoś porówna Kaczyńskiego do Stalina lub Piłsudskiego, to co z tego, prócz sekundowego poruszenia powietrza? Kaczyński pozostanie pogubionym narcyzkiem Kaczyńskim, Piłsudski – Stalinem…tfu!…Piłsudskim, a drzewa dalej rosną. Od dawna bardziej od treści interesuje mnie forma paplaniny człowiekowatych, w której jest o wiele więcej martwych stereotypów niż świadomie konstruowanej, żywej, precyzyjnej myśli.

  Nas we Wrocławiu w 1968 w czasie strajku na uniwerku zomowcy nie lali. Czyli też było inaczej ni z u Ciebie. „Każde uogólnienie jest niebezpieczne – nawet to” powiedział któryś z Dumasów.

 57. Joe Biden bliski objęcia prezydentury w US po wyjściu na prowadzenie w liczbie uzyskanych głosów w Pensylwanii (wg szacunkow pozostało do przeliczenia mniej niż 1% oddanych głosów) i Giorgii (2%). W Nevadzie też prowadzi.
  Liczenie głosów trwa…

 58. Jagoda
  Wczoraj rozmawiałem z siedmioletnią córką na temat strajku kobiet, ponieważ mnie zapytała, dlaczego są te demonstracje i o co w tym chodzi. Rozmawialiśmy z pół godziny – wytłumaczyłem jej, że te kobiety buntują się po to, żebyś ty kiedyś była wolna i mogła sama sobą rządzić, żeby nikt cię nie zapędził tam gdzie ty nie chcesz. Córka powiedziała, że ona chce się do tego strajku przyłączyć, bo ona kocha wolność. Odparłem, że jestem pierwszym, który ją na taki event puści. Bardzo szybko mnie spozycjonowałaś pisząc coś o zomo i co oni do ciebie tam mówili. Sporo w tobie jadu, ale ja czegoś takiego nie mam w sobie.
  Napisałem tylko, że nie da się budować fajnej Polski na postulatach pisanych praktycznie na kolanie jako reakcja na kolejny otwarty front wojenny w kraju przez jakiegoś chorego na władzę człowieka. Kaczyński uderza w jakąś strunę a reszta śpiewa falsetem tak jak jemu się podoba. A na drzewo! Ja nie jestem od niego małpio uzależniony – kij mu w oko. Cała ta reakcja ulicy jest uwarunkowana – to tylko reakcja i jak każdą taka w historii założy nam nowe kajdany. Tyle, że lżejsze. Wszyscy odetchną i będzie naprawdę w pytę.

 59. @lemarc
  Tak, też chłodzę szampana.

 60. PrzePIS na udaną PLANdemie:

  1. Znajdź chorobę, na którą co roku chorują miliony ludzi na całym świecie.
  2. Przypisz objawy tej choroby nowej pandemii, żeby ludzie, chorując na to co zawsze myśleli, że to coś nowego.
  3. Wmów ludziom, że roznoszą epidemię, nawet jak nie chorują.
  4. Rozpętaj histerię wśród społeczeństwa, wykorzystując do tego media. Przekazuj na okrągło komunikaty o ilości potwierdzonych zakażeń i liczbie zgonów.
  5. Zmuś ludzi, żeby na co dzień widzieli coś, co kojarzy się z pandemią, np. maseczki.
  6. Zastrasz ludzi wysokimi grzywnami i restrykcjami w przypadku niestosowania się do poleceń władz.
  7. Wmów ludziom, że stosując się do ograniczeń, zachowują się odpowiedzialnie i dbają o innych.
  8. Wykorzystaj celebrytów do uwiarygodnienia epidemii. Od czasu do czasu jakiś celebryta powinien publicznie ogłosić, że został zarażony.
  9..Zniszcz relacje międzyludzkie. Niech ludzie traktują siebie jak potencjalne źródło zagrożenia.
  10. Uzależnij dostęp do podstawowych dóbr (zakupy, podróże komunikacją miejską, dostęp do lekarza) od poddania się restrykcjom.
  11. Opracuj testy, które wykrywają chorobę niezależnie od jakichkolwiek objawów lub ich braku.
  12. Nieustannie podkreślaj, że z niczym takim jeszcze nie mieliśmy do czynienia, więc każdy musi cały czas czuć się zagrożony i nikt nie jest bezpieczny.

  Wirus ci wszystko wypaczy.

 61. Nie chcem…ale muszem..
  Gdyby teraz wystąpiła pani premier Szydło na konferencji prasowej i zaczęła tradycyjnie..
  – A Platforma Obywatelska przez osiem lat swych rządów ani raz nie ukarała żadnego biskupa…ani kardynała…? pryznałbym rację.
  – A Platformie Obywatelskiej przez 8 lat kadencji nikt nie wołał ,,Spierdalaj” kto więc proszę państwa reprezentuje Prawdziwą Demokrację?
  -Przez 8 lat rządów P.O NIE POWSTAŁY DZIEŁA Sekielskiego mimo że problem występował.. a minister kultury był inny.
  -Przez 8 lat rządów P.O.. PODATNIK PŁACIŁ ZA LICHEŃ I Toruń.. i Opaczność Warszawską Boską..Paulinów oraz Karmelitów Bosych…..po to aby mu było bosko..

 62. Według Adriana, nie tylko nie potrzebujemy pomocy, ale możemy Niemcom pomagać! Przecież jesteśmy najlepsi! Kiedyś, dawno temu rząd Jaruzelskiego, ustami rzecznika J.Urbana też chciał pomagać, wysyłając bezdomnym w Nowym Jorku śpiwory. Imperialno – mocarstwowe urojenia nad Wisłą ciągle żywe.

 63. Na pisanie co powinien, a czego nie powinien robić PiS czy pan Duda, szkoda energii. Tym bardziej że mamy przy władzy formację ideologiczno-polityczną która jest mentalną spadkobierczynią rządów sanacyjnych, szczególnie ze schyłkowego okresu. Ta sama buta połączona z bezdenną głupotą i z wybaczonym pojmowanym honorem. Kiedyś było ,,Nie oddamy ani guzika” teraz ,,Koronawirus jest w odwrocie”. Analogii jest coraz więcej że zaczynam sobie wyobrażać jaką rozpacz wtedy czuli myślący przodkowie na dniach przed katastrofą. Jest jedno co tamtą ekipę oraz obecną łączy – POGARDA.

 64. Jeśli chodzi o wybory w USA, rzecz jasna są wyjątkowo ,,polskie”. Mam nadzieję że ich wynik stanowić będzie kolejny i poważny gwóźdź do Zjednoczono-prawicowej trumny.

 65. @@@
  To straszne, co napiszę.
  Na TT często liczą śmierci kowidowe w tupolewach.
  Oczywiście w domyśle jeden winny.

 66. Media z niemieckim kapitałem w Polsce, próbują przekonywać Polaków, że RFN jest gotowa wspomóc Polskę w walce z koronawirusem, a rząd polski odmawia. „O trudnej sytuacji w Niemczech informuje m.in. „Der Spiegel”. Niemiecka pomoc covidowa to humbug wymyślony przez dziennikarzy. Niemcom już w tej chwili brakuje personelu, możliwości zwiększenia liczby testów już nie ma co przyznaje @rki_dea debata kogo najpierw podłączać do respiratorów już trwa”

 67. @ Adam Szostkiewicz
  6 listopada o godz. 17:51

  @lemarc
  Tak, też chłodzę szampana.

  Tez jestem gotowy 🙂

  Ale niestety zaraz pozniej trzeba bedzie zakasac rekawy i przez cala nastepna genercje naprawiac co Trump w USA i PiS w Polsce rozwalili 🙁

 68. @lemarc
  Arizona i Nevada, gdzie Biden prowadzi od początku, dają brakujące 17 głosów. (253+17=270)
  Zatem skąd takie halo po przełamaniu w Pensylwanii i Georgii?
  Ktoś, coś?

 69. @NH
  Znów pan ściąga z jakichś durniów. Niemieckie media tym się różnią od pisowskich, że nie uprawiają propagandy prorządowej.

 70. @Adam Szostkiewicz
  Pan mrozi, a ja nie wytrzymałem i wypiłem wczoraj.
  Ciągle uważam, że te wybory mają ogromne znaczenia dla demokratycznego świata.

  Chodzą rumory, że Putin ma objawy Parkinsona, partnerka i córki proszą go o odejście w cień.

  Ciekawe kto z bliskiego otoczenia, choćby z zakonu PC, prosi Jarosława K.
  Bo naród uprzejmie prosi aby wy…..ał prawie codziennie.

 71. @Thomas:
  Moje przemyślenia poszły inaczej.

  > myślą że Polacy tworzą spólnotą mają podobne cechy i że ta spólnota jest lepsza od innych intelektualnie i moralnie.
  1) Populiści „kleją” swoje poparcie wśród ludzi bardzo różnych, bodaj Chłopak o tym pisał w odniesieniu do Trumpa ostatnio. To jest logika mikrotargetowania jako strategii propagandowej — docierać do różnych środowisk i tworzyć wydumaną wspólnotę. Czym bardziej ogólnikowa i bezkształtna, tym lepiej, bo i da się połączyć różnych ludzi, i da się prowadzić zupełnie dowolną politykę. I najlepiej by te środowiska o sobie nie wiedziały.

  2) Akurat, że „my” jesteśmy lepsi moralnie i intelektualnie, to normalne. To kwestia myślenia stadnego, nakręcana dodatkowo przez bańki informacyjne. One się tym żywią, bo to ludzi łączy — pogarda i lęk wobec innych, zachwyty nad własną wspólnotą, odmowa przyjmowania niewygodnych faktów.

  3) Tak sobie myślę, że oprócz tych często wymienianych cech populistów, jest jeszcze coś takiego jak odrzucenie superego. Kilkadziesiąt lat temu, Amerykanie powołujący się na wyższość swojego kraju mieli uważać (relacja „z drugiej ręki”), że jest to jednocześnie postulat moralny. To państwo, w ich przekonaniu, miało dążyć do ideału. Tymczasem populiści, Trump tam, tu PiS, mówią, że wolą być egoistami, i że do swojego egoizmu mają prawo — odrzucają wszelkie moralne postulaty dotyczące wspólnoty. I choć w deklaracjach dotyczy to swoistego „superego narodowego” (nie będziemy się oglądać na zagranicę); to praktycznie oznacza też odrzucenie jakichkolwiek norm szanowanych przez zbiorowość, także w wymiarze indywidualnym.

  > Wynik tej polityki jest że 50% ludzie wierzą że naprawdę „America is great”
  Muszę powiedzieć, że postawy „jesteśmy najlepsi” widziałem u bardzo różnych Amerykanów, także tych bardzo otwartych na świat. Myślę, że nieprzerwane poczucie przywództwa od, jeśli nie pierwszej, to drugiej wojny światowej, robi swoje.

  Stosunek Polaków do Polski jest bardziej złożony. Polecam „No dno. Po prostu jest Polska” Leszczyńskiego, gdzie zebrał różne przykłady niechci Polaków do Polski.

  > Ktoś musi być „not great”.
  Ale przede wszystkim „zdrajcy” we wlasnym narodzie. Nowością, poniekąd, jest to że z nich bardziej, niż z zagranicy, tworzy się wroga; że się grozi bardziej wojną domową, niż zewnętrzną.

 72. Jacek, NH
  6 listopada o godz. 18:21

  A na jakim amoniak kapitale jedziesz? ruskim…

 73. Wybory w USA – nie jestem specjalistka, niemniej wstrzymalabym sie jeszcze z szampanem. Liczenie glosow bedzie do 12-go, potem skarga Trumpa do Sadu Najwyzszego. A tam przewage maja konserwatysci.

 74. Terlikowski stwierdza ,, Trzęsienie ziemi..”.
  -Arachidowi Wrocławscy przepraszają..
  -Morawiecki młody się zastanawia ,,Czy ja nie siedziałem na kolanach u tego pana ? zanim zakupiliśmy tę łąkę..?..
  -Giertych razem z Wujemz Włoch ..maja czas na taktykę…
  -,,Głuć.”.był kierowcą i sekretarzem..też myśli…,,Co ten miał pod tym denkiem..? Teraz ma za niski poziom elektrolitu aby przeprosić..no ludzie!!
  -Janiak…czeka w kolejce…i mysli ,,Ten dr .Hoser to miał nosa..wiedział jak zrealizować hasło ..Wypierdalaj” i z Kigali prosto do Rzymu..gdy się zaczęli rżnąć..’
  -Dziwisz nawet się nie dziwi..i nie wie co opublikuje ten Ormianin Zaleski…albo Krzysiek Charamsa… Tęgie pióro.!!! ??..,,Klucze do Królestwa” .. a może ,,Trzeci klucz do Zakrystii”.. ,,Tryptyk Lizboński ” ,,Posłaniec z San Cristobal”?.
  To ludzie naprawdę zdolni i muszą z czegoś żyć..
  Kto to wie czy aresztowanie Romka G…nie było tylko uwerturą do bardzo powaznej muzyki w Europie…Wiedeń ,Rzym, Monte Cassino….Moskwa..Świebodzin..?
  W koronie FIGURY rzekomo nadajniki chińskie 5G!!..
  Carabinieri Italiani maja swoich ..duszpasterzy..i …i ,,tyłek zimny”..Potrzebny Kurier Carski a takich teraz mało..
  Agent Tomek nie uwiedzie tej Leyen… bo to nie tak klasa…i razem z Gmyzem moga zgodnie z Gmyzową nomenklaturą dostać darmowy wpier….Unten den Linden i dalej JUŻ TYLKO buj w hucie…albo w PAP-ie
  Rudy Gumożuj za oceanem dogorywa…i w Europie wybuchną niebawem szampany…Może ta piana stonuje ten niesmak polskiego Kulturkampfu Czarnkowo-Chrześcijańskiego”…a na licznych nadmuchanych kolorowych prezerwatywach… zabłyśnie w ogniu świec znana.. dynia z Halloween jak zwykle bez zębów..?? z napisem Brońcie Kościoła,,Brońcie Kościoła ..co oznacza po prostu ,, Bijcie kobiety Stambuł mamy w d…,, Jesteście zuchy jak Witold 5G…” na schodach swojej willi

 75. @stasieku
  Wszystko na bieżąco tłumaczą w CNN.

 76. Cukiertort
  6 listopada o godz. 17:31

  Powtórzę jeszcze raz: w marcu ’68 „przemawiano” do mnie dokładnie tak, jak Ty teraz piszesz o protestujących kobietach.
  Słowem można również nieźle przyłożyć.

  Mam nadzieję, że one wywalczą lepszą Polskę dla Twojej córeczki. Czego jej szczerze życzę 🙂

 77. @Kalina
  Rozstrzygnięcie wyniku wyborów prezydenckich to wielka rzadkość. Zdarzyło się 20 lat temu, Gore jako odpowiedzialny polityk, patriota i państwowiec, podporządkował si wyrokowi, ale Trump to populista i egotyk, a nie mąż stanu. Trudno mi uwierzyć, by właśnie konserwatyści gotowi byli go wesprzeć w jego demolce państwa i prawa.

 78. Paweł Wroński w GW:

  https://wyborcza.pl/7,75968,26484770,kryzys-obozu-wladzy-rzad-zywych-trupow.html

  Kończy się projekt polityczno-ideowy nazwany „dobrą zmianą”. Partia rządząca przekształca się w zombi, który nie zauważył własnej śmierci i powolnego gnicia.

  I bardzo ciekawy komentarz na temat zbawczej roli JK

  Institoris 06.11.2020, 06:54
  „Kościoła nie udało się złamać Bolesławowi Bierutowi ani Władysławowi Gomułce, do jego upadku doprowadzi dopiero Jarosław Kaczyński”. I za to kiedyś wdzięczni rodacy postawią mu pomnik. Nie wypadnie drogo. Wystarczy przerobić któryś z posągów braciszka. To będzie jedyna jego prawdziwa zasługa i jedyny powód, by nazywać go Zbawcą Narodu. Zresztą kto wie? Może on to robi w pełni świadomie. Rozpoznał katolicyzm jako największe zagrożenie dla Polski (słusznie!) i postanowił nas od niego wybawić.

  Oczywiście oni jeszcze długo mogą być bardzo niebezpieczni.

 79. @Adam Szostkiewicz
  6 listopada o godz. 19:59

  Mam nadzieję, ze ma Pan rację. W przeciwnym wypadku runąłby mit USA jako wzoru demokratycznego państwa z propaństwową, odpowiedzialną administracja

 80. @Adam Szostkiewicz
  CNN mam non stop.
  Moje „ktoś, coś” spowodowane jest napięciem w CNN dot Pensylwanii i Georgii.
  Tam się pewnie zakłada najgorsze, a stany z 20tką elektorów przesądzają sprawę.
  Pewnie tak jest w rzetelnej, choć sympatyzującej z Demokratami stacji.
  Ale CNBC przerwała kłamstwa Donalda.
  Pozdr

 81. @stasieku

  mowiac krotko: lepiej miec w kieszeni 340 elektorskich glosow, a dopoki pilka w grze( nie na oficjalnych zatwierdzonych wynikow) lepiej dmuchac na zimne i odebrac Trumpowi nadzieje na jakis sukces w sadach

 82. ,,Myślęm jednakowóż” ze Donaldo został odstrzelony już wcześniej..
  Przegrał w Polsce właśne z wiceministrem i posłem Patrykiem J…
  – Wprawdzie był w Warszawie .. Natanjahu i stwierdził ze jest w Polsce git…bo oni ten papier schowali do szuflady…
  Trumph wyznaczył goscia do dalszych działań ..ale nie dopilnował wszystkiego bo po prostu nie mógł.. Za mało czasu .. i ta cholerna Końfederacja..z Braunem i Michalkiewicz i Jerzy Robert Nowak..
  Pompejusz Majkel bardzo się starał… ale temat pozostał..
  W ,,Washington Post.”..doszli do wniosku ze temat za trudny dla tej ekipy.

 83. Mieszkam w USA i wyniki tych wyborow to tragedia. Jesli ktos taki jak Trump po 4 latach demolki wszystkiego zdobywa prawie 50% glosow, to oznacza ze masa krytyczna zdemoralizowanych “morons” lykajacych bezkrytycznie trumpowsko- putinowska propagande osiagnela punkt szczytowy i chyba nie ma juz nadziei dla ludzkosci…

 84. @Stasieku
  Na CNN może się zamachnąć Besos od Amazonu, więc muszą uważać bardziej niż TVN.

 85. @Optymatyk
  6 listopada o godz. 17:57

  Ales sie napracowal zeby udowodnic, ze Ziemia jest plaska. No, no gratuluje 😉

  PS. Nie zapomnij wlozyc aluminiowego kapelusika, bo ci jeszcze jakies chemtrails na mozg padna ;-

 86. @Jacek, NH
  6 listopada o godz. 18:21

  „Niemiecka pomoc covidowa to humbug wymyślony przez dziennikarzy.”

  Po pierwsze to oficjalna oferta Prezydenta Niemiec. Po drugie Niemcy przyjmuja chorych z Belgii, Holandii, Czech.

  A po trzecie to niby-prezydent Duda chyba sie zlitowal nad Niemcami i nie powiedzial „sprawdzam” 😉

  Jacek, Jacek nie wstyd ci sie tak wyglupiac?

 87. @Siskind
  6 listopada o godz. 20:16

  Tez uwazam, ze „morons” osiagnal szczyt. I to jest moja wielka radosc, bo stamtad to juz maja tylko „z gorki” 🙂

 88. lemarc
  6 listopada o godz. 17:10

  Jagoda
  6 listopada o godz. 15:13

  Śpiewaliśmy też
  „same świnie są u steru
  od Gomółki aż do kleru „

 89. a ja nie chce umierać i nie chcę by umarł ktoś z mojej rodziny, z moich przyjaciół , z moich znajomych.
  I dlatego domagam się od rządu, którego o b o w i ą z k i e m jest zapewnić bezpieczeństwo i zdrowotność wszystkich Polaków do podjęcia wszelkich możliwych kroków w walce z koronawuirusem – nie obchodzą mnie ich polityczne, wydumane animozje – JA CHCĘ ŻYĆ !!!!

 90. Jak dobrze, rozsądnie i godnie, że takie małe Słubice i duże Mazowsze nie wstydzą się prosić o pomoc z drugiej strony Odry. To też trzeba umieć.

 91. Razem z ostatnią sprzedażą (3 mld$), Bezos pozbył się w 2020 r. akcji Amazona wartych w sumie 10 mld dol. Nadal jednak posiada spory pakiet udziałów w Amazonie – 10%. Pozyskane w ten sposób pieniądze przeznacza na kilka celów.

  Bezos tylko w środę 4 listopada, dzięki akcjom Amazona, wzbogacił się o 10 mld dol., czyli dokładnie o tyle, ile udziałów sprzedał w całym 2020 r. Łącznie jego fortuna warta jest 191 mld dol., co jest wzrostem o 76 mld dol. w stosunku do stycznia 2020. Na kilka dni majątek Bezosa przebił 200 mld dol. w sierpniu.

  Plotki, że zamierza kupić telewizję CNN nie skomentował.
  „Czy CNN pasowałoby do portfolio Jeffa Bezosa? W teorii – tak, bo miliarder jest już właścicielem gazety „The Washington Post”, krytycznej wobec Donalda Trumpa. Bezos jednak do tej pory nie miał ambicji tworzenia medialnego imperium w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Należy też pamiętać, że gdyby CNN miało zostać przejęte, to przez samego Bezosa, a nie Amazona jako takiego”.(MW)
  —————————-
  Może czeka na wynik wyborów prezydenckich…?

 92. @ cukierkot :
  „Napisałem tylko, że nie da się budować fajnej Polski na postulatach pisanych praktycznie na kolanie jako reakcja na kolejny otwarty front wojenny w kraju przez jakiegoś chorego na władzę człowieka.”
  A dlaczego nie ?
  Nasza rewolucja z 1980 roku zaczęła się od spisanych na kolanie 20 postulatów( z których większość to był czysty socjalizm, jeżeli nie komunizm). Reformacja zaczęła się od spisanych na kolanie przez pewnego księdza 95 tez. Amerykańscy hipisi w 1967 roku i francuscy studenci rok później nie mieli nawet na kolanie spisanego programu a zmienili oblicze świata likwidując niemal z dnia na dzień konserwatywną i patriarchalną strukturę społeczeństwa.
  Zmiany w społecznej mentalności występują często w sposób nagły, chociaż nigdy bez istniejących wcześniej konfliktów.
  Wg mnie właśnie mamy do czynienia z sytuacją analogiczną do 1967 roku w USA i 1968 we Francji i innych krajach zachodniej Europy

 93. No jak, Niemiec bedzie pomagal nam wstac z covidowych kolan. Polskie dzieci maja pic niemiecki syrop na kaszel.
  Steinmeier: No to jak? Reflektujesz?
  Duda: Przesylam caluski i dwie rybie luski.

 94. W stanie Georgia odbędzie się ponowne przeliczenie głosów, jak informuje Bloomberg L.P.

 95. Niemiec nam chce pomóc ? To skandal , co za perfidia. Przecież to my sobie najlepiej radzimy z pandemią. Przyjąć niemiecką pomoc? To się nie mieści w standardach polskiego patriotyzmu. Trzydzieści lat ogłupiania narodu właśnie przynosi plon. A ty normalny człowieku się wstydź za dyplomatołów , którzy na dodatek wygrali demokratyczne wybory. IPN intensywnie pracuje i liczy ile Niemcy są nam winni. Chce się rzygać.

 96. Przyjęcie pomocy od Niemców, może obniżyć notowania władz wśród własnej sekty PIS. Co pomyślą „prawdziwi” Polacy.

 97. Bezos zamiast CNN powinien wykupic FOX News, bylby to jego najlepszy wklad w demokracje. Wiadomo ze nie lubi Trumpa ale ideowo blizej mu do Republikanow; a swoja droga wykupienie CNN moze byc sygnalem ze chce startowac na Prezydenta, Wszak poprzez Amazon ma profile psychologiczne polowy Aamerykanow

 98. https://www.onet.pl/?pushmedia=498413dc9e8b868&utm_source=browser_viasg_wiadomosci&utm_campaign=allonet_00d_498413dc9e8b868&utm_medium=push&srcc=ucs&pid=3ab8a19a-26ca-456d-a7c3-2dcc5a1156a4&sid=b177a2c9-166f-4113-9b28-185bbe554807&utm_v=2
  Premier w środę ogłosił nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Przedstawił także granicę, za którą może dojść do całkowitego lockdownu czyli, jak ujął to szef rządu, „narodowej kwarantanny”. – Czeka nas gigantyczny chaos prawny – tak zapowiedź premiera komentuje prof. Zbigniew Ćwiąkalski.

  Zapowiadana przez premiera „narodowa kwarantanna” ma zostać wdrożona, gdy na 100 tys. Polaków będzie powyżej 75 przypadków zachorowań
  Wtedy to – jak wynika z zapowiedzi Mateusza Morawieckiego – ograniczenia w przemieszczaniu się obowiązujące wszystkich Polaków mogą stać się dotkliwe i bardzo restrykcyjne
  Tyle że zgodnie z konstytucją takie ograniczenia w swobodzie poruszania się wprowadzić można wyłącznie podczas trwania któregoś z trzech opisanych w ustawie zasadniczej stanów wyjątkowych – wojennego, wyjątkowego lub klęski żywiołowej
  – To omijanie przepisów i konstytucji, pseudoprawo „ogłoszeniowe” stanowione na konferencjach prasowych – mówi w rozmowie z Onetem prof. Zbigniew Ćwiąkalski
  Były minister sprawiedliwości podkreśla, że jasnym jest, jak gorączkowo władza chce uniknąć wprowadzenia stanu klęski żywiołowej – bo wtedy osoby poszkodowane ograniczeniami ich praw i wolności podczas trwania stanu nadzwyczajnego mogłyby skutecznie ubiegać się o odszkodowania
  …………………………………………..
  KORONAŚWIRUSY, EPIDEMIOCI, KOWIDIANCI, KOWIDIOCI, jak się macie w REZERWACIE?
  Jak się macie w rezerwacie/skansenie katofaszystowskim?
  Potrzebna wam szczepiąka? Na wsze koronawypczenia?
  Szczepta się z tramwajem i pierdol…nijta w mózg.

  (ś)WIRUS CI WSZYSTKO WYPACZY(ł)

 99. Gospodarz napisał w Polityce artykuł o ukaraniu „małoboskim” przez Watykan Gulbinowicza. To jest zaledwie trzepnięcie po rąsiach tłustych, ten facet powinien wylądować w więzieniu. Ratuje go wiek. Surwiel bosy (przepraszam, ale mi pasuje ten dosadny język wkurwionych kobiet) tyle lat żył w spokoju i dostatku, i pod ochroną.
  Odrażająca kreatura, podobnie jak niejaki Dziwisz, który zasłania się niepamięcią. Kult JPII też jest obrzydliwy.
  Mnie kościół nie obchodził do czasu, aż z moich podatków kasa idzie na kościół. Z mojej emerytury. A wolałabym przeznaczyć ten procent na wrednego Owsiaka na przykład.

 100. DYNAMIT.. W PAPIESKIEJ KARZE za Całokształt”
  Duchowny jest kawalerem wielu odznaczeń. Wśród nich należy wymienić m.in. Order Orła Białego, czy Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

  Po premierze filmu „Tylko nie mów nikomu” okazało się, że kard. Gulbinowicz wiedział o pedofilskich skłonnościach ks. Pawła Kani, jednego z czarnych charakterów obrazu braci Sekielskich. W 2005 r. policjanci znaleźli na plebanii dziecięcą pornografię. Dzięki poręczeniu kard. Gulbinowicza ks. Kania uniknął aresztu.

  Przedstawicielki Dolnośląskiego Kongresu Kobiet chciały pozbawić kard. Henryka Gulbinowicza tytułu honorowego obywatelstwa miasta Wrocławia. W ubiegłym roku wrocławscy radni odrzucili jednak petycję w tej sprawie.

  Wychowankami kardynała jest wielu wpływowych duchownych, którzy zrobili duże kariery w polskim Kościele. Wśród nich są m.in. abp. Sławoj Leszek Głódź, bp Edward Janiak, czy bp Jan Tyrawa, wymienieni w kontekście tuszowania afer pedofilskich. Dziś kard. Gulbinowicz ma 97 lat

  najgorsze ze złych to jednak niemal 100% wyzwanie od katolickiego wychowanka ,, Ryja Sejmowego ;; ,, STAWAJ BYDLAKU SOLO”

 101. @Siskind:
  Nie mieszkam na miejscu, ale nie tak dawno czytałem Taibbiego, który scenę polityczną w USA, a przynajmniej jej sprzężenie z mediami, porównywał do MMA. W MMA duża część kibicuje „złemu”, przeciwko „dobremu”. Tak jakby „zło” i „dobro” nie miały znaczenia, miała znaczenie tylko gra. A „zły” dobrze odgrywający swoją rolę budzi sympatię.

  W Polsce widuje się ludzi, których z PiSem niby nic nie wiąże, którzy w większości nie kupują jego kłamstw, ale którym się to podoba, że uderza w elity, że rozbija obowiązującą poprawność. Czasem jest to resentyment, że się nie załapali choć chcieli. Czasem zmęczenie pouczaniem. Może podobnie jest w USA?

 102. Czy ci, którzy „nie czują po polsku, nie myślą po polsku, nie mają polskiej duszy” będą zobowiązani do wzięcia udziału, w zapowiadanej przez premiera tysiąclecia, niejakiego MM, „narodowej kwarantannie”?
  Czy mogą mieć na nią, jak mawiają małolaty, „wywalone” i respektować jedynie rządowy lockdown?

 103. Ucz sie dziecię polskiej mowy…
  Głódż,GIL,Gwiazda,Gulbinowicz.
  Janiak Szkodoń Wesołowski.Petz,Pawłowicz,Międlar Kania..
  prosty rym do pamietania..

  Rydzyk,Hoser ,Jankowski ,Dziwisz..to Polacy są prawdziwi..

 104. Mad Marx
  Jestesmy spoleczenstwem głęboko i toksycznie uzależnionym od jednego, chorego umysłu i wszystkie nasze inicjatywy zamykają się w tępym schemacie akcja-reakcja. Nikt poza to nie wychodzi, nie widać żadnej zdrowej narracji, nikt nie opowiada o innej Polsce, nie wchodzi na wyższy poziom dyskursu o przyszlosci. Oczywiście co najmniej polowa szajki Kaczynskiego wraz z nim powinna siedzieć jednak jesteśmy w tak potężnym kryzysie, że takie sprawy choć konieczne po tych obrzydliwych rządach, nie przywrócą nam normalności. Świat bardzo się skomplikował i zestawianie np. wydarzeń z 68 w Polsce ze stanem obecnym nie ma większego sensu choć, oczywiście są uderzające analogie. Jeśli kobietom uda się obalić ten rząd będę im wdzięczny jednak ich manifest nie może być punktem wyjścia do naprawy kraju. No bo cóż tam widnieje? Wszystko da się streścic w dwóch zdaniach – wara od naszych ciał i decyzji – spoko, to podstawa, dwa- pogonić czarnego katabasa. Też git. No ale co dalej? Przecież my jesteśmy w czarnej d.. w praktycznie każdej z dziedzin funkcjonowania społecznego. I tu powinna się zacząć głęboka analiza, jednak my lecimy na improwizacji. Nigdy w takich namysłach nie byliśmy orłami. Wolimy jakieś intelektualne blyskotki, nam po sarmacku z lenistwa nie chce się za to zabrać. Jesteśmy narodem emocją, najpierw czyn potem myśl i nie pozostaje nam nic innego jak odbijanie się od jednej ściany do drugiej i nigdy nam tego dość. Pasuje nam. Mało kto nas rozumie z zewnatrz, my już sami siebie nie rozumiemy…

 105. „Nie będzie nam Niemiec pomagał, wolimy polec”

  Ej tam! Zaraz Niemiec. Gwarantuję, że większości będą to polscy lekarze i polskie pielęgniarki, a jak nie polskie to z innego kraju od Afryki po Bliski Wschód. 🙂

 106. Cukiertort
  7 listopada o godz. 8:51

  Jeśli kobietom uda się obalić ten rząd będę im wdzięczny jednak ich manifest nie może być punktem wyjścia do naprawy kraju. No bo cóż tam widnieje? Wszystko da się streścic w dwóch zdaniach – wara od naszych ciał i decyzji – spoko, to podstawa, dwa- pogonić czarnego katabasa. Też git. No ale co dalej?

  „Wara od naszych ciał i decyzji” oznacza prawo do wolności wyboru. Prawo człowieka i obywatela.
  „Pogonić czarnego katabasa” oznacza nie chcemy państwa wyznaniowego.

  I jeżeli to jest „git”, to w czym problem?

  To jest właśnie znakomicie sformułowany punkt wyjścia do „naprawy kraju”.
  Szerokie konsultacje w ramach Rady Konsultacyjnej, oddolne budowanie obywatelskiego społeczeństwa sieciowego jest właściwą drogą do celu.

  Czegoś nie rozumiesz? Czy tylko chcesz sobie tak ogólnie ponarzekać?

  „Nigdy”, „zawsze”, „wszyscy” to nic nie znaczy w merytorycznej dyskusji. Służy jedynie biciu piany i rozmywaniu problemu.

  Poza tym, co rozumiesz pod pojęciem fajnej Polski i fajnej dla kogo?
  Ona już jest „fajna” dla Kurskiego, Ziobry, Kaczyńskiego, Rydzyka. Pięknej pani ambasador dyktującej nam prawo podatkowe, pana wice urządzającego tu konferencję antyirańską w ramach wyborczego wsparcia łobuza z jeszcze innego kraju. To jest naprawdę „bardzo fajny” kraj dla katobolszewickich gangsterów i spółki.

 107. wieloletni nuncjusz, a pódotyczźąniej prymas abp Józef Kowalczyk, który ce skandali seksualnych w polskim – o czym też już wiadomo – przez lata tuszował rozmaite negatywne informacje Kościele.

  Kowalczyka zainstalował w Polsce JPII w roku 1989. Od dwunastu lat był papieżem, nie był zgrzybiałym starcem. Naprawdę nic o nim nie wiedział?
  Czy katolicy nadal będą grali w grę „dobry car i źli bojarzy”?
  Czy nadal będą opowiadać o „cywilizacji miłości”, na straży której stoi krk „jedyny depozytariusz praw moralnych”?

  Nawiasem mówiąc istnieje coś takiego jak „psychologia ciała”. Co mówią twarze „książąt kościoła”?

 108. Co do decyzji Watykanu w sprawie Gulbinowicza – zgadzam sie calkowicie z prof. Hartmanem. Hipokryzja I zaklamanie polskich srodowisk katolickich siega zenitu

 109. @Adam Szostkiewicz
  Przez ostatnie lata ciągle słyszymy retoryczne pytanie: Co jeszcze musi zrobić PiS, żeby jego zwolennicy przestali się z nim utożsamiać? A ja ciągle zadaję sobie (i innym, Panu też) pytanie podobne: Co jeszcze musi zrobić kościół katolicki, żeby jego zwolennicy przestali się z nim utożsamiać? Piszę oczywiście w kontekście kardynała z Wrocławia (który jako biskup podlaski udzielił mi był przed laty sakramentu bierzmowania).
  Dlaczego katolicy tkwią ciągle w kościele? Odpowiedź na to pytanie wypada zniuansować, bo są tu – moim zdaniem – trzy grupy osób związanych z kościołem:
  1. Tzw. dzieci boże, wierni, którzy odkładają na bok rozum i wierzą, że kościół to ramię Boga. Oni zawsze będą trwać we wspólnocie kościelnej i nawet gdyby podczas nabożeństwa odezwał się głos boży piętnujący kler, to i tak zostaną owieczkami (baranami), które potrzebują (dusz)pasterza. Z nimi nie można dyskutować, bo nie używają do tej sfery rozumu. I to tacy mordują niewiernych, gdy im kościół każe.
  2. Oportuniści, którzy tkwią w kościele z powodów rodzinnych/towarzyskich/społecznych/zawodowych. Nie identyfikują się z kościołem, nie wierzą może nawet, ale nie odejdą od (zewnętrznego) kultu. Ci również (acz niechętnie) wspierają różne krucjaty kościoła.
  3. Intelektualiści katoliccy – do tego kręgu zaliczam też Pana Redaktora. To ludzie, którzy korzystają z rozumu i starają się łączyć sferę racjonalną z wiarą i tłumaczyć działania kościoła nauką Chrystusa. Oni zapewne nie zdobyliby się na udział w nocy św. Bartłomieja. Moje pytanie do nich (do Pana więc) jest takie: dlaczego pozostajecie w mentalnym średniowieczu i nie przeżyjecie reformacji? Przecież intelektualny wymiar chrześcijaństwa nie da się pogodzić z funkcjonowaniem pełnej pychy instytucji kościelnej. Do czego potrzebny jest Wam ten kościół? Nie wystarczy Wam wiara i pismo święte?
  A może jest faktycznie tak, że boicie się potępienia wiecznego, że przyjęliście za pewnik, że nie ma zbawienia poza kościołem? Gdy jakiś czas temu dokonywałem apostazji, musiałem się kilkakrotnie kontaktować z przedstawicielami kościoła (bo bardzo nie chcieli mnie z tego kościoła wypuścić). Za każdym razem słyszałem tylko jeden argument: niech pan tego nie robi, bo pójdzie pan do piekła. Jak na lekcjach religii w podstawówce. Czy Pan Redaktor dlatego tylko pozostaje w kościele? I czy umie sobie wyobrazić moment, w którym z tym kościołem zrywa, pozostając chrześcijaninem?
  Piszę do Pana, bo jest Pan jednym z myślących ludzi, którzy wciąż wyrażają smutek i żal z powodu błędów kościoła. Dlaczego Pan nie opuszcza tego kościoła? Co jeszcze musi zrobić kościół katolicki, żeby przestał Pan się z nim utożsamiać?

 110. Nie leczyć administracji rządowej i ich rodzin – bo Duda zdecydował , że oni nie potrzebują pomocy.
  Jak widać na powyższym przykładzie do rządzenia nie wystarczą sznurki przy mankietach za które ktoś pociąga.

 111. Jagoda
  Aby pogonić katabasa i aby Polska stała sie państwem bezwyznaniowym trzeba wypowiedziec konkordat, bo to im daje prawne umocowanie w naszym kraju, jednak szanse są na to iluzoryczne – potrzeba na to mocnej woli politcznej, tymczasem partie sa od dawna na kolanach. Zdaje się, że 2/3 głosów w parlamencie plus podpis prezydenta. To bylby pierwszy krok i już chyba wiesz, że jest nierealny w najblizszych latach. W moim mocno laickim Sosnowcu liczyłem, że dużo rodziców nie puści dzieci na religię. Córki klasa poszla cala i jest czad dzieci zadowolone smichy chichy ksiadz fajny, żartowniś czekaja na relę jak na wyjście do kina. Drugiego malucha juz nie ochrzcilem, jestem wrogiem w rodzinie, bezbożnikiem, telefony się pokończyły – public enemy nr 1. A to Sosnowiec. Tę mafię wybrala ciemnota, kołtuństwo i niedouki – ich jak jeden mąż interesuje kasa od panstwa, pincetki, trzynastki, czternastki na ktore ja schorowany rypę swiatek piatek czy niedziela za nieco wiecej niz najnizsza krajowa. A ty mi, że ja chce sobie ponarzekać – tak bo mam k… wa na co narzekać. Która partia będzie mieć jaja zeby to wszystko odkręcić i w jaki sposób? Najpierw trzeba usunąć nowotwor, nasjblizszy termin zabiegu (wybory bo pis wladzy nie odda) dopiero za parę lat. Acha i prezydent – dodajmy jeszcze dwa lata.

 112. https://wiadomosci.wp.pl/kardynal-henryk-gulbinowicz-i-nowe-fakty-z-jego-zycia-mial-potajemnie-spotykac-sie-z-sb-przez-16-lat-6537353639720577a
  Kardynał Henryk Gulbinowicz i nowe fakty z jego życia. Miał potajemnie spotykać się z SB przez 16 lat
  Pojawiły się nowe informacje dotyczące przeszłości kardynała Henryka Gulbinowicza. Historyk IPN ujawnił, że duchowny współpracował nie tylko z dolnośląską „Solidarnością”, lecz również ze Służbą Bezpieczeństwa. W tle pojawiają się również podejrzenia o to, że Gulbinowicz utrzymywał homoseksualne relacje z „osobami pełnoletnimi w młodym wieku”.
  ……………………….
  A z kim „współpracował” obecny premier „Krzywousty”? Hołota, hołota rządzi naszym krajem. I jak napisał prof. G. Kołodko:
  „Kraj, w którym hołota robi za elitę, nie może mieć dobrej przyszłości”.
  Wcale taka nam się nie szykuje, bo faktycznie hołota dobrozmianowa, qrva(sorry) oksymoron, podobnie jak (bez) prawie i (nie) sprawiedliwość prowadzi nasz kraj na dno, które też już ukradli. Niech jeszcze teraz UE nie da pieniędzy, w związku z nie przestrzeganiem praworządności, to wszystko rozleci się jak domek z kart.
  Wiecie, co mi to przypomina? – czas rozbiorów. Jak powiedział klasyk „ch… du… i kamieni kupa.”

 113. muzon
  7 listopada o godz. 11:40
  Też już o to pytałem pana Adama. Odpowiedział mi, że tradycja, że tak został wychowany itp.
  Jedno co trzeba przyznać Gospodarzowi, że dopuszca tu duzo wolności, pozwala wypowiadać się takim jak Ty, Jagoda i wielu innych. I chyba cierpi, że musi bronić coś co nie jest do obronienia.

 114. muzon
  7 listopada o godz. 11:40
  Ciężko jest sie wyzwolic od trucizny, która wstrzyknięto w dzieciństwie.Jestem w lepszej sytuacji, bo wyrosłem w rodzinie ateistycznej. Ale wiem co to znaczy zerwać z uzaleznieniem. Bardzo się meczyłem, kiedy rzuciłem palenie papierosów. Zrobiłem to na raty, ale wkońcu skutecznie.

 115. @lemarc
  John Malone, (1941) president of Discovery (TVN), znakomite CV, wpłacił $ 250k na Donalda inaugurację w 2017.
  Dostrzegam rezerwę w nastrojach TVN24.

 116. Cukiertort
  7 listopada o godz. 12:33

  Może by co zaorać? – A co? – Choćby i pole… – Może by tak co zasiać? – Jjiii… tam…
  (Sławomir Mrożek. „Indyk”)

  Nie szkoda Ci życia na dziaderstwo?

 117. @lemark
  Być może ważniejszy jest dla nas CEO Discovery (od 2007) David Zaslav, (1960).
  Gorsze CV, ale w 2017 został laureatem nagrody Roberta Kennedy’ego, która w nazwie ma „human rights”.
  To już lepiej rokuje…

 118. Czy dobrze zrozumiałam, że tym paniom to biskupi piorą bieliznę, gotują obiady, froterują parkiety… ?

  https://wiadomosci.wp.pl/siostry-zakonne-wyslaly-list-do-rpo-krytykuja-artykul-gazety-wyborczej-6573043248950144a

 119. @Lewy
  Mnie wysyłali rodzice na nauki do kościoła. Ze względu na donośny głos i dobrą dykcję proboszcz wybrał mnie do czytania jakiejś przysięgi przed I komunią w imieniu ca 40 dzieciaków. Mam w zasobach zdjęcie całej gromadki (wzruszające).
  Czułem się taki „czysty”, że robiłem przez kilka miesięcy dobre uczynki, np pomagałem staruszkom w przechodzeniu ulicy.
  Dość wcześnie poczułem fałsz obrzędów i zauważyłem, że do kościoła chodzą regularnie najwięksi zbóje w dzielnicy.
  Potem – już nie pamięram, ale domyślam się zwykłego, niedzielnego lenistwa.
  Papierosy rzuciłem po 38 latach bezpowrotnie.
  Matka pytana dlaczego nie chodzi do kościoła odpowiadała: „synku, ja nie mam grzechów”.

  KaKa w polskim wydaniu, jako bezwzględna korporacja, jest naszym, narodowym nieszczęściem.
  Ludzi szukających ukojenia w modlitwie staram się zrozumieć.
  Przy nazwisku Gulbinowicz pojawia się „partner biznesowy M. Morawieckiego” (see JH).
  Czekam na wyjaśnienie afery wrocławskiej.

 120. Rysuje się…jakby[..z filozoficzną zadumą!!] nowy typ błogosławieństwa papieskiego ,,, URBI..GULBI ET ORBI”….CURVI VENTRICULI MINORUM…
  Wtajemniczeni wyciagną dumnie szyje pyszniąc się łaciną…!!!..
  powiedzą no mądre jak telewizja ,,Trwam”…a sarsze damy sięgną do pończochy abu wysupłać dollars dla Ojdyra.. ,,Zawsze to nasi mądrzy”…prawda Hela?

 121. @@@
  Okładka weekendowej Wyborczej przypomina najlepsze czasy polskiej szkoły plakatu.
  Coś jak z tym Gary Cooper’em na tle Solidarności.
  Powinni to Amerykanie powielić gdzieś u siebie.

 122. @@@
  Moja żona uwielbia wdzięk gejów.
  Zauroczył ją Steve Kornacki także świetną prezentacją zmian wyborczych, będąc gościem w CNN.
  Pogrzebałem w Wiki w poszukiwaniu polskich korzeni – ni cholery so far.
  Jakie są mechanizmy wypożyczenia futbolisty, wiem.
  Natomiast, w jaki sposób CNN „wypożyczyło” w tak gorącym okresie korespondenta politycznego NBC Universal?

  Robi się ciekawie, napływają pierwsze gratulacje do Bidena.
  Melania złapana na wyprowadzce.
  Secret Service wzmacnia załogą przy Joe’m.

  Tu wspomnienie.
  W 2015 roku, kiedy jeszcze nie było oficjalnych wyników z info. o porażce p. Bronka, w sieci pojawiła się wiadomość, że BOR przyjechał do p. Andrzeja. Tak się zaczęło to wszystko, co nazwy będzie jakiś czas szukać…

 123. https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,26482810,marta-lempart-czy-ja-wygladam-na-osobe-ktora-szczegolnie-by.html#s=BoxOpMT
  A krytykom mam do powiedzenia jedno: swoje opinie wypowiadane w Internecie możecie sobie wsadzić w d*pę, jak się wam postulaty nie podobają, to idźcie na ulice i powiedzcie ludziom, że mają myśleć inaczej, że mają nie przeklinać, że mają zmienić swoje żądania.
  ………………….
  Dobitnie, ale i konkretnie.
  A we Wrocławiu poszerzono znane już i słynne „Wypierdalać” dodano „w podskokach”. „WYPIERDALAĆ W PODSKOKACH”, aczkolwiek humorystycznie to brzmi jako polecenie dla Kaczyńskiego.

 124. @@@
  Z TT, coś przed obiadem.

  @KSzczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP: jeśli Joe #Biden wygra, będzie miał mandat od rekordowej liczby wyborców, podobnie jak Andrzej #Duda. Mogą się spotkać i podjąć dialog. Będzie to dialog dwóch demokratycznych przywódców.

  Użyłbym tu skrótu młodzieżowego, ale Autor nie toleruje wulgaryzmów nawet difoltowych.

  Ciekawe, co wymyśli Kurski Jacek.
  Przepraszam za „rozwolnienie blogowe”, ale czuję dziwne podniecenie.

 125. Była już chata w chacie szkło..I łapka w łapkę wszystko szło
  Co twoje było prawie mojeI nagle szept: „Nie, ja się boję”
  Tak prysnął nastrój bardzo łatwo Pogasły zmysły błysło światło
  Trzasnął policzek potem drzwi Nie było sprawy koniec gry..

  Czego się boisz, głupia.. trzeba było iść na całość
  wszystk miało dawno upaść..Nie wiadomo co się stało?
  Czego się boisz głupia Przecież to jest takie ludzkie..
  ktos tą kaczkę musi .. upiec ,,Mała nie bądź taki głupiec!

  Czemu sie wahasz głupi..rzucą tłumom nowe kośći..
  aby rozum ukatrupić, będą nowe ,, Wiadomości”
  czemu się boisz głupi.. niech drży dzisiaj Konstytucja
  wkrótce Marsz Niepodległości..no i powód do Radości.
  wkrótce marsz niepodległości serce śpiewa krzyczą usta”

 126. stasieku
  7 listopada o godz. 14:20
  stasieku
  7 listopada o godz. 14:35

  Stasieku … interesujące imponderabilia, nie mam aż takiego rozpoznania sytuacji by rzec coś sensownego w tej kwestii, dobrze więc, że wskazujesz „tropy”… a Malona poszukam z ciekawości … dzięki…

 127. LICZBY w USA pokazują, że Trump nie utrzyma władzy. Gdy odejdzie w styczniu z urzędu, pozostawi po sobie skłócony kraj. Cztery lata temu doszedł do władzy, dzieląc Amerykanów i podsycając nienawiść. Jego rządy opierały się głównie na pogłębianiu konfliktów. Można się spodziewać, że teraz będzie to robił ze zdwojoną siłą. To zapowiada kłamliwa tyrada prezydenta, którą wygłosił w nocy z czwartku na piątek. Pełna niepopartych żadnymi dowodami oskarżeń o fałszerstwa wyborcze była desperacką próbą mobilizacji jego radykalnych zwolenników – ale też spojrzeniem w przyszłość. Syn Trumpa nawet nie owija w bawełnę, wzywa w mediach społecznościowych do totalnej wojny.”…

  Nagranie z dziewczynami w rosyjskim hotelu wywołało takie zdumienie u Putina ze swoje słuzby zaczaął oskarżać o fotomontaż..Fakty jednak zaskoczyły wielu polityków..Putin nie wierzył że ma do czynienia z nieobliczalnym szaleńcem..

 128. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Giertych…. na czasie..
  Czyli dlaczego ,, Stary ethos dostał tak szybko kopa ” a inni przy okazji..
  Tak tłumaczą sprawę ,, spiskowcy antymasońscy” Na ustach mas było tylko jedno nazwisko…z całego,, Szczęśliwego Obozu Najlepszej Zmiany”

 129. Hurrrrraaaaaaa…..Joe prezydentem!!! Pijemy…burbona!!!!!!

 130. Pierwsze światełko w tunelu. Biden !!
  Może teraz poleci efektem domino; Kaczyński, Orban, Erdogan, Bolsonaro…może Johnson ??
  Może to początek końca populistycznej smuty, która ogarnęla kawał demokratycznego świata ?

 131. Wiceminister finansów Piotr Patkowski proponuje przedsiębiorstwom, które boleśnie odczuły skutki pandemii koronawirusa, „przebranżowienie się”. Ta wypowiedź 29-letniego przedstawiciela rządu została skrytykowana przez dziennikarzy, a także wiceprezesa Porozumienia

  https://wiadomosci.wp.pl/wiceminister-finansow-doradza-przebranzowienie-sie-zostal-skrytykowany-6573093907676064a

  Spod jakiej sutanny oni wygrzebali tego smętnego ch..ka?
  Czyżby polecił go Mateuszkowi partner w interesach Gulbinowicz?
  Tylu milionów posad ministerialnych nie wykombinuje nawet tak zdolny geszefciarz jak Rydzyk.

 132. Brawo Biden!

  Tylko pięknej Żorżetty żal. Nikt jak ona nie potrafił zdyscyplinować kaczystów jednym twittem 😉

  Katobolszewia ma pod górkę Franciszek jej robi wbrew, amerykański suweren się znarowił. A na ulicach …

 133. Nie na temat ale na czasie!

  Wygląda na to że niejaki Duda stracił jedynego przyjaciela jakiego miał w polityce. Na nic podlizywanie i głupoty. Nie doczeka się, niejaki Duda, na krzesło w Białym Domu bo Biden będzie zapraszał poważnych ludzi a nie cienkich bolków

 134. Blue is a new orange! 😉

 135. @@@
  Waszyngton jest na szerokości geograficznej Sycylii.
  Nie dziwcie się, że tam ludzi widać w t-shirtach.
  Radujmy się, pijmy coś, ale tak, aby nie osłabić organizmu.
  UFFF
  ***** ***
  W…..ć w podskokach!!!

 136. @Kalina
  Owszem, napić się można, byle nie za dużo, bo na kacu ciężko się sprząta, a burdel tam mają niezgorszy niż u nas….

 137. Joe Biden has been elected the 46th president of the United States.

 138. Z tym ,,patkowskim” przebranżowieniem…jakoś kojarzy się rada królowej Francji za Jakobinów…, Na hasło ,, brak chleba” miała odrzec ,,niech jedza ciastka”.
  Nie tylko Patkowski jest z Księżyca…Księżycowi mają jeszcze parę pomysłów…
  UBU król…też ma pomysły..Coś mi mówi…[nie wiem co] .. że jednak głowni gracze w tym ,,Projekcie Dla POLSKI” skoczą sobie jawnie do gardeł.
  Radykalizm religijny i tzw,,neo”…mają jedno Żródło…Są nim kościoły Narodowe..
  i jedno i drugie przetrwało na katolickich uniwersytetach.. Religijny Uliczny i polityczny chaos.. jest wstępem do przebudowy świata. W ks.Gennesis z zamętu i nocy wyłania się swiat..Oczywiście to stwierdzenie wygląda na idiotyzm…ale trzeba patrzeć wstecz .. To co Bylo żyje w tym co następuje….
  Rewolucja Jakobińska,Amerykańska i Bolszewicka…przeobraziła świat…?
  . Stalin w szczytowym momencie oblężęnia Moskwy kazał w samolocie wozić Świetą Ikonę…
  Co wozi Biden..i ten tam w Korei i Pekinie?

 139. volter
  7 listopada o godz. 18:48

  Myślisz, że zaczną obwozić rzeźbę Kaliny? 😉

css.php