Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Jaros?aw Kaczy?ski

3.11.2020
wtorek

Kaczyński musi odejść

3 listopada 2020, wtorek,

Aż 71 proc. pytanych w sondażu ośrodka IBRiS uważa, że czas Jarosława Kaczyńskiego w polskiej polityce minął: powinien odejść z zajmowanych funkcji prezesa PiS i wicepremiera w rządzie premiera Morawieckiego.

Że odejdzie, jest dziś jednak mało prawdopodobne, a może nawet lepiej, żeby nie odchodził, tylko dalej „śmieszył, tumanił, przestraszał”. Bo im dłużej będzie przewodził, tym więcej Polaków będzie miało dosyć rządów gamoni, arogantów i niedorajdów, których dopuścił do władzy.

Wyczucie, kiedy odejść, to dobro rzadkie wśród polityków. U nas przejawił je Donald Tusk, nie umiał tego zrobić we właściwym czasie Leszek Miller, ociągał się Grzegorz Schetyna, ale w końcu pogodził się z demokratycznym werdyktem wewnątrz PO i uniknął upokarzającej defenestracji. Kaczyński jest dla polskiej polityki i partii dużo cięższym kamieniem młyńskim. Ciągnie ją na dno, bo pozwolił, żeby stała się partią wodzowską, i bezwstydnie tolerował kult jednostki.

A słabnącego wodza czeka zwykle los okrutny: pucz pałacowy lub, w wersji litościwej, tytuł honorowego przewodniczącego bez realnego wpływu albo wymuszona emerytura polityczna. Tak wodzowska PZPR pozbyła się towarzyszy Gomułki, Gierka, Kani. W Rosji radzieckiej podobny los spotkał Nikitę Chruszczowa.

Powody, dla których większość Polaków, w tym część beneficjentów „dobrej zmiany”, chce dziś odejścia Kaczyńskiego, są powszechnie znane. Jesteśmy dziś na dalszym etapie dekompozycji obecnego obozu władzy. W piątym roku chaosu ogarniającego coraz głębiej państwo, społeczeństwo i gospodarkę, wymiar sprawiedliwości, oświatę, służbę zdrowia, kulturę, politykę zagraniczną. Bezprecedensowe w systemie demokratycznym zbiorowe wystąpienie generalicji to najnowszy sygnał ostrzegawczy wysłany rządzącym.

Władza będzie się broniła do czasu. Kiedy dotrze do niej, jak poważnie obecna sytuacja zagraża nie tylko jej, ale też Polsce, przyjdzie moment krytyczny. Wtedy będzie musiała albo uderzyć, albo wymienić przywódców i zarzucić dotychczasowy kurs. „Reset” może mieć różne formy. Od zmian personalnych i kolejnej serii obietnic poprawy i naprawy po zbiorową dymisję i poddanie się werdyktowi wolnych i uczciwych wyborów parlamentarnych.

PiS bez Kaczyńskiego czy wciąż z Kaczyńskim tych wyborów nie wygra w dobie zapaści na wszystkich ważnych frontach. Będzie je odsuwał, a opozycja parlamentarna może też się do nich nie kwapić. Istotnym czynnikiem może być niesłabnący nacisk protestów ulicznych i wyłaniający się z nich nowi przywódcy i przywódczynie. Dymisja obecnego rządu była jednym z postulatów rady konsultacyjnej formującej się wokół Marty Lempart.

Jakikolwiek będzie scenariusz nadchodzących wydarzeń, odejście Kaczyńskiego ułatwiłoby nowe rozdanie w polskiej polityce. Miejmy nadzieję, że pokojowe, praworządne, prawdziwie patriotyczne.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 111

Dodaj komentarz »
 1. W PiS nie ma już poczucia zasad, cnoty, honoru. Skończyła się era rycerskości. Polską dzięki Jarosławowi Kaczyńskiemu rządzi era krętaczy, spekulantów i łobuzów. Kaczyński zdemoralizował zaznaczaną część Polaków, czyniąc z nich bezwiedną masę sprzedajną i niewyobrażalnie leniwą . Chwała Polski zamarła na zawsze.

 2. Najbardziej mnie cieszy, że Kaczyński ciągnie na dno (ze sobą) krk. Przynajmniej do młodego pokolenia dotarło czym i kim jest ta do szpiku kości zepsuta Korporacja watykańska. Watykańscy oszuści, którzy żerują na człowieku, wciskając ciągle mu kit, to za mało powiedzieć – mafia.

 3. Jakoś nie wierzę.
  Patrząc moimi oczyma widzę w Kaczyńskim słupa, za którym chowają się faktyczni władcy Polski – Kościół (Watykan), USA, Rosja. – i ich przedstawiciele.
  Słup jak słup miota się, coś mu się wydaje ale poglądów nie ma żadnych, w nic nie wierzy. Złudzenie władzy.
  Będzie trzeba – zmieni się, będzie słup inny.
  W Polsce nie ma dziś niezależnych polityków. Obraz – lewica wystawiła jako kandydatkę na prezydenta panienkę lekkich obyczajów, PO – chadecja – zbiór członków Opus Dei i tp., kto to Hołownia, ohydna Konfederacja.
  Jest Pisowska kłamliwa mafia na usługach Kościoła i Bóg wie kto za tym jeszcze sie kryje.
  Oto realizacja papieskiej wizji Polska Katolicka.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jan Kalema
  3 listopada o godz. 23:28
  Kościół (Watykan) nie będzie już za Kaczyńskim, zbyt dużo traci u młodych. Znajdzie nowego „słupa”- choćby Hołownia lub PO, w której „kościółkowych” nie brakuje.Krk, mimo wszystko dużo stracił na wywindowaniu Kaczyńskiego na „słupa” i to mnie najbardziej cieszy. Można zapomnieć o odzyskaniu takich wpływów, jak miał Watykan w Polsce. Młodzi zdecydowanie lepiej analizują, co wyprawia Watykan w Polsce. Stara gwardia „kościółkowych” odchodzi, a jej miejsce należy do młodych, bardziej oświeconych, choćby przez internet.

 6. Mam wrażenie, że to, co dzisiaj dzieje się w Polsce odpowiada rokowi 1967 w USA i 1968 w Europie. Nieważne, co było zapalnikiem : w USA Wietnam, w Europie emancypacja kolonii francuskich albo Bóg wie co jeszcze, ale sedno tamtych wydarzeń było takie samo : Młode pokolenie odrzuciło tradycyjne stosunki społeczne, konserwatywną obyczajowość i model Państwa które myśli za obywateli. Trzeba było czekać pół wieku, żeby te idee dotarły do Polski. Na dziś nie podjąłbym się przewidywania, co się z tego urodzi, ale o ile ta rewolucja nie zmiecie starych partii (ani w USA ani w Europie pół wieku temu nie zmiotła) to musi nastąpić pokoleniowa zmiana. „Styropian” odejdzie na mniej lub bardziej zasłużoną emeryturę a scenę polityczną obejmą ludzie urodzeni już w tzw III RP ( wg mnie miano III RP należy się PRL)

 7. Wszystkim, którzy uczestniczą w dzisiejszych akcjach „antypaństwowych”, wszystkim sterowanym ze zgniłego zachodu kosmopolitom, komunistom, prostytutkom, narkomanom, chuliganom, satanistom etc dedykuję :
  https://www.youtube.com/watch?v=dMLgVuxav0A

 8. Dobrowolnie nie odejdzie, ale znajdzie się legion brutusó, przerażonych perspektywą utraty koryta.
  Oni wszyscy z nadzieją patrzą na Wenezuelę i Maduro, Białoruś i Łukaszenkę – można przetrzymać!
  A wręcz w Polsce mają za sobą więcej tałatajstwa , durniów i oportunistów niž tam + kościół. Ale też im dłużej to będzie trwało, tym bardziej katastrofalny koniec. I te rytualne straszenie, w które się nie wierzyło, o wsadzaniu, krwi na rękach, itd., mogą być realne.
  Pucz wojskowy dzięki Macierewiczowi nie wchodzi w grę, wojsko już potulnie przyjęło hańbiącą rolę straszaka na ulicach.
  Najwięcej dobrej roboty dla zakończenia tej czarnej kontrewolucji, obok naszego Stalinka, ostatnio zrobił Czarnek, chciałbym, żeby został jeszcze parę miesięcy. Warto ponieść te koszta. Szkoda tylko papieru na te nowe podręczniki.

 9. Akurat sam Kaczynski nigdy popularny nie był. Po przegranych wyborach i premierowaniu celowo się chował w drugim szeregu, by nie zmniejszać szans własnej partii. Wkręcenie go w rząd, mogło być sposobem Zbigniewa Ziobry na zakończenie kariery „zjednoczonego koalicjanta”. Owszem, wydaje się, że zagubił się w próbach skłócania i wygrywania przeciwko sobie Polaków — to dodatkowo wpływa na jego oceny — ale on już ma praktykę w chowaniu się za młodszymi i bardziej fotogenicznymi.

 10. Własnie….ALCEROWICZ MUSI ODEJŚĆ..ALCEROWICZ MUSI ODEJŚĆ…
  Wpewnej fazie politycy wiedzą że trzeba,,albo że muszą….jednak nieliczni sa przekonani ze POWINNI.
  Ktoś za młodu okrzykniety za ,,boga’ i wodza” czy ,,ojca Narodu” zrasta się ze swoim Majestatem..Najbardziej odporni na ,,Apoteozę” po latach tego ,,stanu” mieli zmienioną osobowość. Ludzie z ich otoczenia to widzieli i czuli….ale jakże powiedzieć ,,bogu” ze bredzi..? ze zwyczajnie pieprzy…kłamie..albo się myli? albo ze jest łajdakiem z piekła rodem.?
  ON WYZNACZA STANDARTY W DZIAŁANIU MYSLENIU I FILOZOFII i [jeszcze inne]….Akurat dla mnie zabawne i dosyć ciekawe jest…jak zmiana ww władzy…powoduje zmianę w treści ,,Wyjców Propagandy”..
  ZŁOTOUŚCI BRYLUJĄCY W YT.. I TELEWIZJACH!!…to gatunek szczególny.. Oni błyszczą i wymyslają niezwykle inteligentne ,,pogadanki” dla widzów i słuchaczy..
  Władca ze Stambułu topił piekne kobiety w Bosforze ze względów obyczajowych i praktycznych..Zbyt dużo wiedziały o władzy i jej charakterze..
  No kobiecie opowiadają mężczyźni wiele rzeczy…
  one miały wpływ na władzę.. nawet w satrapii islamskiej!
  Szkoda ze pan Prezes nie ma haremu albo.. rodziny..Kobieta inteligentna ma wpływ na męża.. Nawet towarzysz Iliicz z tym trochę musiał się liczyć..
  Dużą niespodzianką dla świata była rezygnacja Ratzingera…ale pośród wielu spekulacji na ten temat ..istotnym i godnym uwagi była chyba ODPOWIEDZIALNOŚĆ…Rozumiał ze kijem Tybru nie zawróci..
  -pośród wielebnych trudno sformułować takie stwierdzenie bezpośrednie jak proponuje Marsz Niepodległości albo protesty młodzieży..WY…….Ć!
  Wasza Eminencjo Macial jest pan regularnym kurwiarzem i oszustem…proszę wy……ać na zbity pastorał”!
  Panie Mobutu jest pan dewiantem i ludożercą kanibalem.
  Towarzyszu Wissarionowiczu… jest pan….
  Poeci i kronikarze musza zadziałać odpowiednio.. żal,płacz i szloch..oraz nastrój… ,,kurski”
  Odszedł Lenin został Leninizm”! Odszedł Piułsudski została Bułanka Piułsudskiego…Odszedł Kania została Dorota Kania..odszedł Palikot został kac..i …odejszła Ona..został onanizm..Odejdzie Pis pozostanie es-pe..
  NIE WIADOMO JAK DŁUGO ALE ZOSTANIE..
  Kaczyński zrobił błąd…powinien przyjąć propozycję Zbyszka i wchłonąć koalicjanta..Przy tym postawić warunek.np….Wszyscy Posłowie S-P mają się zaszczepić…..albo poddać np obrzezaniu[ za wyjątkiem kobiet bo to barbarzyństwo] Ci którzy to przejdą pomyślnie…zrozumieją..i utworzą Gwardię Pretoriańską…

 11. A wczoraj na demonstracji, widziałem takie hasła: ”Wypier****ć” i zabierzcie ze sobą Marta Lempart”. Protestujący zarzucają inicjatorce Strajku Kobiet, że robi sobie kampanię wyborczą, a nie taki był cel tych protestów

 12. Polityko, daj spokój. Co się z Tobą zrobiło? Dlaczego nie jesteś już centrowa? Straciłaś mnie jako czytelnika, choć Niezbędniki ciągle kupuję. Nie mogę się doczekać tego o Afryce. Czy naprawdę nie ma innych rzeczy na świecie niż POPiS i jego udawana wojenka, trwająca już ponad ćwierć wieku! Tak na nas ryczałaś że nie chcemy „uchodźców” z rozdzielnika. Teraz zachód Europy ma coś na kształt nierozwiązywalnego problemu pod tym względem, ale czy będzie felieton albo artykuł na temat „może i miała trochę racji ta wstrętna Grupa Wyszehradzka”? Sam sobie odpowiem.

  Rewolucja się wypala, a za tydzień będzie już kontrrewolucja, ciekawe czy konkluzje będą analogiczne po manifestacjach które zapowiadają się dość liczne? Mi się wydaje że nie pójdziemy drogą zachodu bo jest oczywiste teraz jak okropne błędy on popełnił. Takie Czechy są zlaicyzowane (choć nie jest też tak że nikt tam do kościoła nie chodzi) ale jakoś ciągle dość wiele spraw widzą podobnie jak my.

  „Kaczyński musi odejść” – to nie będzie możliwe bez centrowej i prawej części dawnej PO, odrzuconej w 2015 roku. Ja nie chcę PiSu ale nie chcę też PO, czas na coś nowego i to niekoniecznie rewolucyjno-lewicowego. Bez nas nie dacie rady, więc bądźcie dla nas choć trochę mili a nie tylko agresywni. Na Trzaska nie głosowałem, nie podobał mi program i jako mieszkaniec Warszawy widzę jak wygląda dotychczasowa działalność… bardzo słabo…

 13. ps.. Nie mam nic do tych którzy się obrzezują z powodów religijnych czy obyczajowych jak Żydzi czy Muzułmanie.. Mnie chodzi bardziej o efekt cielesny.. Najpierw przez kilka tygodni nie można sie swobodnie poruszać…
  Ograniczone są troszkę funkcje powiedzmy cielesne….Znak na ciele jest ukryty ale jest”! Przynależność elitarną z numerem pod pachą łatwo zauważyć.. Najważniejsze zaś dla dorosłego mężczyzny….JESTEM KRÓTSZY…O TE OK ..2 CM….A JESZCZE MOGĄ COŚ UCIĄĆ!!

 14. Konstrukcja PiSu uniemozliwia ‚odejscie’ Kaczynskiego. Partie, zwlaszcza po stalinizmie, koministyczne mialy – wbrew pozorom – mechanizmy merytokratyczne w jakims tam stopniu warunkujace spinaczke ku szczytom. Nie zawsze dzialaly, ale dzialaly, w efekcie wierchuszki zawieraly pule ludzi sprytnych i ambitnych, a nierzako inteligentnych.

  Natomiast PiS to Stowarzyszenie Genetycznie uwarunkowanych Miernot. Tak ta partia niespontanicznie wyewoluowala, pod czujny okiem Prezesa; wszelkie bunty w PiSie sa równie prawdopodobne, jak bunt pacynek w Teatrze Groteska.

  Kaczynski ‚odejdzie’ tylko w dwóch wypadkach – gdy PiS utraci wladze (co wydaje sie coraz bardziej mozliwe, po wyroku ‚Trybunalu’, który kazal wydac), lub gdy Pan milosciwie powola go na Niebieski Kongres.

 15. Nie wiem czy aż tak bardzo należy sobie życzyć odejścia tego odrażającego typa. Rzecz jasna ocena Gospodarza co do samej postaci jest 100/100. Ba, powiedziałbym, że wręcz grzeszy elegancją i kurtuazją, gdyż jest mowa o postaci ohydnej i wyjątkowym pasożycie zatruwającym historię naszego kraju od jakichś 20lat ale…Kaczyński jest TCHÓRZEM. Brak mu tej odwagi pospolitej – rzekłbym męskiej ale jego największym deficytem jest brak odwagi cywilnej.
  Problem polega na tym, że owo tchórzostwo jest też (a przynajmniej powinno być) naszą bronią. Zawsze schowany za plecami innych, zawsze szuka kogoś, kto będzie na tyle spragniony żłoba i zaszczytów by za niego podpisał papiery realizując jego pomysły. Pytanie: czy gdy on odejdzie to będzie lepiej? Może tak – bo jego przestępcza jaczejka rozlezie się bądź się samozniszczy. Ale jest możliwy inny scenariusz: schedę po nim przejmie ktoś równie bezwzględny i szkodliwy ale przy tym pozbawiony jego tchórzostwa. Kiedyś jego ,,hamulcowym” był jego brat. Nie, nie to, że był jakąś szczególnie szlachetną formą Kaczyńskiego. Zwyczajnie był mniej zaburzony, może miał trochę lepszą łączność z rzeczywistością. Wiadomo – tego Kaczyńskiego nie ma a Jarek wtedy odleciał.
  Teraz po starym, tchórzliwym gnomie schedę może przejąć ktoś nieskończenie bardziej szkodliwy bo bezwzględniejszy, cyniczniejszy i pozbawiony tchórzliwości charakteryzującej Kaczelnika. W PiSie plugawych kreatur, zdolnych zastąpić Jarka jest sporo ale dwie wybijają się: Zero i Kamiński. Opcja nr2: Kaczyński odejdzie a jego następca (też przestępca) powie: to tamten, my teraz jesteśmy OK.
  Dlatego nie wiem czy hasło: odejdź jest tym najwłaściwszym. Może niech wypije kielich hańby do dna? Poza tym – PiS to ON. Tak (chyba) mają skonstruowany statut partyjny.
  Jest nam znany, znamy jego słabości a jego następca? Albo będzie jeszcze gorszy albo będzie furtką przez którą uciekną od odpowiedzialności za swoje występki.

 16. Cieszy mnie ten tajfun, wywołany przez pis do społki z KrK. Ale boję się co dalej.
  W prawdzie juz ukonstytuował sie jakiś komitet, który ogłosił 11 postulatów. Ale to musi się jakoś ustabilizować. Chodzi o to, żeby owi młodzi, te młode kobiety odwołały się do jakiś ekspertów. Trzeba przecież odbudować sądownictwo, przywrócić normalność gospodarczą. Tę odbudowę trzeba powierzyć ludziom kompetentnym, musi powstać jakis rząd techniczny. Musi on mieć poparcie w wśród większości kobiet, mężczyzn, w policji, wojsku, mediach.
  Ale jak to zrobić, skoro w dalszym ciągu duży procent tzw. lepszego sortu z krasników będzie się przeciwstawiał, a choć to „lepszy sort” , to przecież też są Polacy.
  Ci są i będą dalej poddawani praniu mózgow przez kościół i media.
  Jeżeli nie pojawi się takie skuteczne centrum patriotów, to obawiam się, że ten tajfun skończy się na niczym, kurz opadnie i będzie po staremu.

 17. Opinia publiczna – sondaż dla Gazety Prawnej:

  Jak Pan (-i) ocenia rolę Kościoła katolickiego w życiu publicznym?
  – zdecydowanie dobrze 8.7%
  – raczej pozytywnie 18.7%
  – raczej negatywnie 28.3%
  – zdecydowanie negatywnie 37.4%

  – nie mam zdania 6.9%

  Czyli 27.4% (niech tam) vs 65.7% (do d00py)…

 18. @małpa
  Cóż, jeśli nie chce pani ani PiS, ani KO, ani lewicy, to zostaje pani skrajna prawica, albo Partia Hołownia. Sądząc po antyuchodźczym i antyzachodnim akcencie, bliżej pani do Brauna, czyli pani lament nad brakiem centrum w polityce jest nieprzekonujący. A Polityka nie jest i nie będzie trybuną prawicowego ekstremizmu.

 19. @lukipuki
  3 listopada o godz. 23:23
  Dokładnie: bez uświadomienia sobie, że kośćcem, jądrem tych antydemokratycznych, autorytarnych postaw u Polaków jest KRK cała robota będzie polegać na bieganiu ,,od pożaru do pożaru”. To KRK jako struktura totalitarna a zainteresowana pełnią wpływów politycznych i finansowych stoi za tą antydemokratyczną rebelią. Od ponad 10lat wiernie trwa przy Kaczyńskim zapewniając mu wsparcie nadbudową, rzekłbym metafizyczną. Tym zabawniejszą jest postawa Tuska i PO – opluwanych, pomawianych o najgorsze występki a pomimo to wiernie kundlujących i płacących klerowi.
  Obecnie chyba mamy operację ,,z dala od kulawej kaczki” – oto ZŁOtousty kaznodzieja Jędraszewski zachowuje zadziwiającą jak na niego oględność wobec tej ,,reakcji pogańskiej”, pan Polak grzecznie zrezygnował z bojówkarzy przywpłanych przez Kaczyńskiego…
  Za trzy lata dowiemy się, że ,,musi być jak jest” bo Kościół ,,swoimi dobrymi usługami walnie się przyczynił do sklejenia spokoju społecznego po okresie niepokojów i zamętu”. PO,PSL i Hołownia zadbają by kler mógł pasożytować na tym kraju i by mógł deprawować obywateli jak dotychczas. Na miejsce czarnosecinnych biskupów przyjdą ,,bardziej otwarci, tacy w duchu papieża Franciszka”, ,,konserwatywno-liberalna” opinia ucieszy się tym ,,zwrotem” i…pozostanie bez zmian. Swój liberalizm tradycyjnie wyrażą na polu ekonomii: zwalczając prawa pracownicze. A wiadomo – biskup to biskup: jest taki jak mu firma pozwala…

 20. @Jan Kalema
  3 listopada o godz. 23:28

  Zgadzam sie z tym pańskim stwierdzeniem: „Patrząc moimi oczyma widzę w Kaczyńskim słupa, za którym chowają się faktyczni władcy Polski – Kościół (Watykan), USA, Rosja. – i ich przedstawiciele. Słup jak słup miota się, coś mu się wydaje ale poglądów nie ma żadnych, w nic nie wierzy. Złudzenie władzy.”
  Ja osobiscie boję się władzy jego najblizszych pretorianów. To jest ten najgorszy sort chamów i prostaków, cynicznych, bezwzglednych, zdecydowanych trzymać sie władzy i kasy za wszelka cenę. Kaczyński przypomina mi późnego Gomułkę i późnego Breżniewa

 21. @Lewy
  4 listopada o godz. 8:58
  Z przykrością stwierdzam, że najbliższy rzeczywistości jest ostatni akapit Twojej wypowiedzi.
  Wiem, mit merytokracji jest bardzo uwodzicielski, pytanie brzmi: Kto i jak? Zwykle za ,,sukcesy” ,,fachowców” płacili tzw. zwykli ludzie. Dzisiejsza aberracja u władzy to odroczony rachunek za owe ,,sukcesy”*.
  Jedno mi się podoba w postulatach owego komitetu: maksymalizm postulatów. Niech teraz ONI idą na kompromis a nie ciągle my.
  *obawiam się, że naturą Polski jest niesterowność a nawet niesterowalność, dlatego każda merytokracja skończy jak ,,fachowiec od pandemii” Szumowski: swoje wezmą i…bujajcie się. Poprzednim mitem merytokracji był SLD’2001. Jaka to była merytokracja co raz mniej pamięta. A przecież dzisiejsza patologia u władzy wtedy się zaczęła.

 22. Wziecie tej masy upadłosciowej bedzie ogromnym ryzykiem, ale chyba nie ma innego wyjścia. Ktoś musi zrobic tu porzadek. A punktem wyjscia dla nowej władzy powinna być delegalizacja PiS-u i unieszkodliwienie jej liderów, aby nie było znów „powtórki z rozrywki”. Ciemny Lud nie śpi.

 23. Kaczyński stracił szansę na „bycie emerytowanym zbawcą narodu”. A cała ta jego pisbolszewicka sekta (jak to z sektami bywa) trwa, dopóki guru oddycha. Ale na opozycji też jest problem – młodzi protestujący nie chcą ani PO (nazywaną Plebanią Obywatelską) ani Lewicy Czarzastego. Coś się wykluje, ale co? A na marginesie – oby wygrał Biden!

 24. „antyuchodźczym” – ja nie mam nic przeciwko prawdziwym uchodźcom, tyle że tu trzeba narzucić jakieś ograniczenia. Sytuacja w Afryce i Azji jest taka że prawie każdy może powiedzieć że nie ma opieki zdrowotnej, jest niebezpiecznie itd. W ten sposób chętnych do przyjechania do Europy będzie jakieś 2 miliardy lekko licząc. Nożownik z Nicei przypłynął w tym roku z Tunezji, czyli z jednego z najstabilniejszych i najbogatszych krajów afrykańskich. Poruszyłem ten temat aby pokazać że sprawa jest niejednoznaczna. Polityka ze swoich najlepszych lat (początek XXI wieku) by miała odwagę pisać obiektywnie, o plusach i minusach. A nie agitki i rytualne złoszczenie się na „ten kraj”, wbrew faktom i zdrowemu rozsądkowi. A potem rozczarowania po kolejnych wyborach.

 25. AMONIACZEK,, słyszano tu i tam że teraz kobiety mają przejść na język migowy zwięzly język gestów i mimiki.. Każdy musi nauczyć ,, SIĘ” dawnej migowej zapowiedzi telewizyjnej..LOSOWANIE TOTOLOTKA DLA GŁUCHONIEMYCH…
  W wyrazie…dosyć obsceniczny…ale pani Posłanka PIS już nas przyzwyczaiła do pewnego progu NIEWRAŻLIWOŚCI”.. Rafałek też nad tym długo pracuje..

 26. @małpa
  Aha, czyli proputinowska prawica. To jest żenada, a nie centrum.

 27. Bez Kaczyńskiego niego nie ma PiSu a pozbawiona Wodza reszta wierchuszki ze ścisłego kierownictwa oraz Ziobro z Gowinem są w polityce i po za nią, nikim. Pomimo wewnętrznego kotłowania wiedzą oni o tym doskonale. Więc przez jakiś czas, prawdopodobnie będziemy mieć ,,podtrzymywanie Breżniewa” ze schyłkowego okresu. Czy to potrwa kilka czy kilkanaście miesięcy, to zależeć będzie od wielu innych zewnętrznych czynników. Należy więc dać nadzieję na nietykalność wielu szeregowym posłom tej formacji bo wierzę że jeszcze posiadają instynkt samozachowawczy.

  ps A tym wszystkim prawicowym Trollom którzy tutaj życzą jak najgorzej młodzieży, młodym ludziom i Strajkowi Kobiet ślę …. Serdeczne Pozdrowienia. Chyba wiecie jakie…

 28. Jacek, NH
  4 listopada o godz. 7:50

  … brałeś przepisane leki nieszczęsny wuju?

 29. Pan Szostkiewicz

  „Kaczyński musi odejść” to pewne. Problem w tym jak to się ma stać. Chyba najlepszym wariantem byłby bunt przeciwko JK wewnątrz ZP bo to oznaczałoby anihilację tego obozu bezpowrotnie. To dawałoby nadzieję że PiS nie ustąpi na kadencje by przyglądać się jak następcy próbuja uporządkować Polske, co wiązać sie będzie z przykrymi decycjami, by potem przejąć władzę na powrót. Coby nie było to PiS musi zniknąć ze sceny politycznej

 30. @Jacek, NH
  4 listopada o godz. 7:50
  A to już kontrprotestujący sobie to na zamówienie wymyślili. Element wali politycznej, z obrzydzenie przez wyszydzenie.

 31. @Małpian
  Zwrot „ten kraj” obrzydzacie, bo świata nie znacie.
  Liczycie też na ciemnotę suwerena.
  Wyjaśniam.
  Zwrot „this country”, nie niesie śladu pejoratywu, a nawet, czasami trochę patosu.
  Chyba jest pan zatrudniony u Kurskiego Jacka.

 32. Gądecki dalej dolewa oliwy do ognia. Projekt Dudy nazwał nową formą eutanazji. Niczego nie zrozumiał, nic do niego nie dociera i dalej piłuje gałąż na której sam siedzi.

 33. @mwas
  Też czekam ‚cały w nerwach’ na ostateczny wynik wyborów w USA.
  „Pomarańczowy” w Białym Domu na drugą kadencję, to zagrożenie dla kanonu demokracji, jakim jest trójpodział władzy i wolne media.
  Pozdr

 34. dopóki w tym kraju, w Polsce, rządzący nie będą odpowiadali karnie (z odbywaniem wyroku w zakładach karnych i odebraniem nielegalnie przywłaszczonych majątków włącznie) za swoje decyzje polityczno-administracyjno-prawne, to tak długo nic tak na prawdę się nie zmieni. Powtarzam to od ćwierć wieku. Daleko nam, oj daleko, do cywilizacji europejskiej. No i jeszcze ten Kaczyński. Człowiek o XIX wiecznej mentalności zmiksowanej z bolszewizmem.

 35. Zastanówcie się na kogo będziecie glosować kiedy ogłoszą przyśpieszone wybory. Bo inaczej na nic wasze swary i podskakiwania, nie wygracie wyborów – wasza strata i Polska w czarnej kiecce.

 36. @Małpian
  4 listopada o godz. 8:13

  Nie wiesz czego chcesz. Ale to wiesz doskonale 😉

 37. A nawet gdy odejdzie z sejmu i rządu, a będzie szefem partii PiS, może kierować tymi strukturami ze swojego domu na wiadomej ulicy. Nikt nie zabroni PiSowcom wykonywać poleceń swego szefa, póki będą u władzy, nawet z „cywila”. Musiałby zniknąć dosłownie.
  Póki żyje, nic się nie zmieni. Wyobrażacie sobie, jakby to było z jego ochroną na ewentualnej emeryturze politycznej? Przecież są tacy, którzy tylko na to czekają i po ptokach, jak to się mówi. NIE? NO!
  No a podobno miejsce na Wawelu jest zarezerwowane, nie?

 38. handzia55
  4 listopada o godz. 12:01
  „Gądecki …..dalej piłuje gałąż na której sam siedzi.”

  Może wreszcie spadnie z tego „drzewa” z którego nigdy nie zszedł.

 39. Kaczyński od lat ma duży elektorat negatywny, więc to mu akurat chyba powiewa, a partii nie pozwoli sobie wyrwać chyba już do końca, a ci co chcieli go wysadzić z siodła szybko znikali z list PiS-u i pogrążali się w politycznym niebycie. Dlatego to nie Kaczyński musi odejść z polityki, ale jego partia musi stracić władzę, a najlepiej rozsypać się. Wtedy też skończy się jego władza.

 40. Pilnujmy dowodów:

  https://www.newsweek.pl/polska/wojciech-laczewski-znam-tresc-ostatniej-rozmowy-braci-kaczynskich/b4r0spl

  Posiadam ogromną wiedzę o tym, co wyczyniało CBA za czasów Mariusza Kamińskiego, znam też zapis ostatniej rozmowy braci Kaczyńskich – mówił były sędzia Wojciech Łączewski, który był bohaterem afery opisywanej przez „Newsweeka”. Ocenił, że Mariusz Kamiński żyje według zasady: nie sądzi się zwycięzców, a Maciej Wąsik: cel uświęca środki. „Nie znam zasad Jarosława Kaczyńskiego. Moim zdaniem on albo ich nie ma, albo podchodzi do nich w sposób płynny. Biorąc pod uwagę, jak zachowywał się po 10 kwietnia 2010 roku, jest to osoba skrajnie cyniczna”

  Źródło: Gazeta Wyborcza

  Podziel się

 41. PRZEWODNIK I HEGEMON SWIATA WSKAZUJE CZYM JEST DEMOKRACJA….. Gdy przegrywamy wybory nasz SĄD NAJWYŻSZY sprawę wyjaśni..!
  To juz było w SEJMIE RP… SASIN Z PREZESEM…TAK WOŁALI…
  Cała Polska z Was się smieje… Sasin dodawał do rymu też niestety częstochowskiego ,,Komuniści i złodzieje”…
  No trzeba było zadbać aby historia się nie myliła i mogła jakoś naprawić…niewdzięczny system od głosowania i komisji i innych rzeczy.
  Reforma Sprawiedliwości” jakby epidemia..
  Duke Ellington był znanym mzykiem i kompozytorem ,,Duke ” nazwano z względu na maniery…kulturę ..i talent muzyczny.
  Jakże kontrastowo na tym tle wygladają PISDUKĘ-ta…znane publicznie i PIS DUKI…zwłaszcza w ostatnich latach..EuroDuki….
  Tarczyński gdzieś tam z Londynu…Czarnecki też.!…O ,,księżniczkach” czyli PIS Dukessach..moze coś wznioslego napisze ten Korkuć albo Jaś Pietrzak….Aby Polska Była Polską…

 42. Kalina
  4 listopada o godz. 9:20
  i @Jan Kalema
  To ze za JK chowają się faktyczni władcy Polski – Kościół (Watykan), USA, Rosja jest tak samo absurdalne jak powiedzenie wszystkiemu winni są Żydzi, masoni i cykliści.
  Jest całkiem na opak – To JK wykorzystuje w swoje polityce głupotę hierarchów polskiego kościoła i znacznej części wierzących w nich katolików, oraz durnych Polaków pazernych na chwilowe korzyści i kupujących jak głupia panna gadki pod ich myslenie.
  Co do Rosji i USA to politycy tych krajów wykorzystują JK i jego rządzących dla swych insertów. USA zrobi dobre interesy pozbywając si e wojennego szmelcu za ciężkie dolary jak rząd PiS im zapłacił.
  JK popierają cwaniaczki chcące się dobrze materialnie ustawić i puki Kaczyński będzie miał sukcesy będą przy nim trwać. Już widać ze brak sukcesów powoduje ze zlepek zwany PiS’em zaczyna się rozpadać. Gowin już od jakiegoś czasu gra pod siebie , a przeciw JK.
  Kaczyńskiego mogą usunąć właśnie ci którzy do niedawna go tak bezkrytycznie popierali – wystarczy, że na walnym zgromadzeniu partii wybiorą innego przewódce.
  W okresie letnim odbędą się wybory zarządów powiatowych, gminnych, a także okręgowych Prawa i Sprawiedliwości, prawdopodobnie odbędzie się też kongres wyborczy, gdzie będą wybierane władze centralne – mówił w środę szef komitetu wykonawczego, poseł PiS Krzysztof Sobolewski.

 43. Kaczyński na razie przetrwa, ale po kolejnych strzałach w kolano, będzie coraz bardziej lame duck, czyli kulawą kaczką. Na dłuższą metę zmiana pokoleniowa w PiS jest nieuchronna. Z jednej strony może to oznaczać większy realizm, bo oni jeszcze by chcieli pożyć i nacieszyć się fruktami, z drugiej strony, jak się patrzy na tych foglów, moskalów i czarnków z urodą mocną jak cios, to brrr. Po drugiej stronie jest żywy ruch młodzieży, który może nie dotrwać wiosny i zmęczone partie weteranów, którym sejmowe pensje chyba wystarczą do szczęścia. W dodatku młodzi odrzucają jak dotąd środki polityczne, tylko że nie da się zmieniać władzy – tj. robić poliykę – bez brudzenia sobie rąk kompromisami, targami, dealami. Politykę bez kompromisów uprawiał Robespierre, ale też z marnym skutkiem.

 44. @ lemarc

  Martw się o siebie. Na twoją „wścieklicę polityczną”, nie ma leków. Przez wrodzoną delikatność, nie użyję najpopularniejszego hasła Strajku Kobiet

 45. Slawczan
  4 listopada o godz. 9:21
  Pewnie masz więcej racji niż ja. Ale ja chcę mieć nadzieję. Bo inaczej Polski nie będzie, co zresztą w perspektywie świata, nie będzie wielkim, wstrząsajacym zdarzeniem.
  Ale jednak wierzę, że są jacyś porządni fachowcy, choćby sędziowie Juszczyszyn , Tuleja,Morawiec… Pewnie są rownież jacyś uczciwi patriotyczni ekonomisci, politolodzy, inżynierowie…. No nie ma takich w 38-milionowym narodzie ?
  Oczywiście problem polega na tym czy kanalie z pisu, „pracowite” chłopaki z PO, PSL, SLD, Razem , dopuszczą tych uczciwych do naprawy kraju ?
  Tak to jest z tym najlepszym ustrojem, jaki człowiek wymyślił , czyli demokracją, ktora daje dostęp do władzy łobuzom. Jeśli Trump wygra, to stracę resztkę nadziei.

 46. @olakier:
  Ja nie wiem, czy „zmiana pokoleniowa w PiS’. Pytanie, oczywiście, ile i jakie sznurki ma do pociągania Kaczyński, bo wygląda, że są i haki, i powiązane firmy, czyli pieniądze, i zapewne wygrywani przeciwko sobie działacze. Nie sądzę, by to przetrwało odejście Kaczyńskiego — by jakiś jeden człowiek mógł wszystko to przejąć, jako polityczny spadek. Typowałbym raczej rozpad formacji, ostrą rywalizację „młodych”, w końcu wyłonienie się jednego-dwóch ugrupowań postpisowskich, które by się liczyły w polskiej polityce.

 47. volter
  4 listopada o godz. 13:15
  Sorry, że będe upierdliwy, ale lubie Twoje inteligentne wpisy, więc Cię skoryguję.
  Dodał „Komuniści i złdzieje” słynny pociągowy złodziej Brudzińskie a nie świnka Sasin. Wołali nie w Sejmie tylko na Krakowskim Przedmieściu, kiedy to obdarzony donośnym szczekiem Kaczor zbliżał się nieustannie do prawdy.

 48. Kiedy porozmawiamy o „Piekle Mężczyzn”? Obecnie GUS szacuje, że przeciętny mężczyznanvbędzie żył około 74 lat. W przypadku kobiet jest to o osiem lat dłużej. Jeśli chodzi o emerytury, to panowie muszą, według reguł przywróconych w ub.r., przeżyć 65 lat, żeby zasłużyć na wypłatę. Panie „tylko” 60 lat. Innymi słowy, płeć brzydka świadczenia emerytalne pobierać będzie przez średnio około dziewięć lat, a płeć piękna przez 22 lata. Panowie opłacają składki przez 37 lat, a pobierają emerytury przez 11, a kobiety wpłacają do systemu pieniądze przez 33 lata, a pobierają przez 21 lat. Panowie wpłacają więcej pieniędzy, a wypłacają mniej

 49. No dobrze.A jak Zerowarty,z biznesmenem z Torunia i torkwwemodawcami z kyrku , i faszystami ,zdobędzie władzę ,to nie będziemy tęsknić za wodzem?

 50. I chyba wszystko jasne:
  Mieliśmy nadzieję, że protesty nie doprowadzą do takiej liczby zakażeń. Ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że doprowadziły. W związku z tym musimy wprowadzić jeszcze bardziej restrykcyjne zasady. Tak, by służba zdrowia wytrzymała.
  Tyle osobnik pełniący obowiązki premiera RP. Teraz wiadomo po co rozpętali tą zawieruchę z orzeczeniem Trybunału Wolfgangowej.
  Kanalie powiedzieć o nami rzadzących to w sumie ich pochwalić.
  Po trupach do celu…

 51. @mały fizyk

  małpian chce nam tylko pomagać, otworzyć nam oczy, bo nie wolno mowić że na zachodzie jest kalifat. Ja tu w Kolonii pojutrze muszę iść do meczetu i tam modlić się bo u nas patroluje ISIS w ulicach. Już Kolonia jest kalifatem, tam szaria panuje, taka prawda, o!

  Nie słyszał Pan o tym? Czy Pan myśli że to są bzdury? No widzi, mamy kolejny dowód że w gazecie Polytika jest cenzura, bo o tym nie wolno pisać. My dalej czekamy az ludzie jak Małpian razem z Braunem nareszcie nam wrócą wolność, ale Unia nie pozwoli, taka prawda, o. 🙂

 52. Niemcy później zaczęły więc nie będą pierwsze. Raczej Francja i Szwecja. A i tak pewnie będzie jak w „Uległości”, na początku nikt nikogo nie będzie zmuszał, tyle że uniwersytet Saudów będzie miał „trochę” lepsze finansowanie niż państwowy. Otwieram figaro.fr, portal jednej z głównych gazet, wpisuję „islam” i widzę że słowo pojawia się w 4 artykułach. Czyli sprawa ich interesuje. Każdy uważa co chce, ja tylko objaśniam dlaczego tak prędko nie pozbędziemy się PiSu a już na pewno nie zastąpimy go błyskawicami.

 53. Jacek, NH
  4 listopada o godz. 13:54
  Nie możliwe! Najpierw pan i panu podobni ubliżają innym a teraz co się stało?
  Jak ma pan taka wrodzoną delikatność to postaram się ująć delikatniej.
  Uprzejmie się zwraca co Pislamistów o posłuchanie pięknego staropolskiego słowa i wy…….ć !

 54. LEWY…DZIĘKI ZA KOREKTĘ JUZ UPOMINA SIĘ O MNIE PAN ALZHEIMER…I TEN DRUGI DR. Parkinson..
  No było trochę tzw ,,momentów” !! W tej celebracji mylą się głowy i nomenklatura.
  Zapamiętałem ze noszono też na wiece czy inne okazje taki tymczasowy piedestał.. aby nie tylko słyszano ale też widziano..Prezes nie był zwolennikiem metody Berlusconiego w wizażu.. tj. butów na bardzo wysokiej podeszwie..
  Kiedyś mój dyrektor wzywając na tzw poranny … hm ,, ą ” operatywkę zauważył że w gabinecie trzeba przemeblować.. Podest obszerny.. powstał w ciągu popołudnia stało na nim biurko pana Dyrektora 30cm ponad ..podłogą…Pan dyrektor nie znosił dyskomfortu gdy podwładny przwyższał go czymkolwiek..

 55. Dzisiaj rano w Poranku w TOK FM. Po 8h20 jedną z zaproszonych była Karolina Kowalska która wieszczyła Bergamo w PL kompletne załamanie służby zdrowia, ludzie będą umierać w domach + kryzys gospodarczy .Rezultat powszechny wkurw Polaków który zmiecie PIS.

 56. @Thomas, 4 listopada, 15:27

  Niech Pan nie liczy na Brauna. I nie obawia sie Unii. Po prostu JA wam nie pozwole na wasza „wolnosc”. I jeszcze kilka innych osob

 57. @olakie
  Zgoda, choć jaka może być zmiana pokoleniowa z Kanthakiem, Kaletą, Ozdobą, Wosiem, Foglem, Jakim, Emilewicz,………..

 58. Kalina
  4 listopada o godz. 9:31
  Depisyzacja będzie konieczna…!

 59. „Rok temu przy takiej fali niezadowolenia i problemów, powstałby jeden niekontrolowany pożar, bo normalnymi mechanizmami, nazwijmy je demokratycznymi, tak rozległych protestów nie dałoby się zatrzymać. Dziś mamy jedną, ale za to gigantyczną gaśnicę i każdy pojedynczy pożar traktowany jest w ten sam sposób. Jeśli protestujesz to zabijasz dziadka i babcię, jesteś egoistą i tak dalej i tak dalej. Z kolei zapaść w biznesie tłumaczy się tym, że na całym świecie jest tak samo i wiadomo „pandemia”. Na czym polega główny problem Polski i PiS, co mnie już mało interesuje? Na tym, że nie ma nic za darmo i „z próżnego to i „Salamon” nie naleje”. W którymś momencie z „pandemicznej” gaśnicy nie wytryśnie ano jedna kropla piany, a problemy nie znikną tylko odłożone i przytłumione w czasie eksplodują z pełną mocą” – MK

 60. Jagoda
  4 listopada o godz. 12:52
  Dlaczego D.Tusk nie zdecydował się na upublicznienie tej rozmowy na czas , zapobiegając powstaniu religii pisowsko-smoleńskiej.?!

 61. „W przyszłorocznym budżecie na samo 500+ potrzeba ponad 40 miliardów i 12 miliardów na trzynastą emeryturę. Będziemy mieli debet, jakiego nie było od czasów AWS. Lekko licząc 150 miliardów, a realnie ponad 200. Czy w takich warunkach ekonomicznych nastroje społeczne się wyciszą, czy może przeciwnie? No i najważniejsze, czym ugasić pożary i połatać te wszystkie dziury, gdy skończy się „pandemia”? Poskładanie tylko tych największych i najważniejszych klocków pokazuje, że prawdziwy kryzys jest dopiero przed nami. Nie spadnie nam nagle z nieba pół biliona, żebyśmy mogli nadrobić stracony przez głupotę rządu czas. Przeciwnie, zapaść gospodarcza ma to do siebie, że się z niej niezwykle ciężko i długo wychodzi. Wykluczając jakieś nadzwyczajne okoliczności i inne cuda, nie ma takiej możliwości, aby po zakończeniu „pandemii” Polska nie stała na skraju bankructwa i PiS za to politycznie zapłaci. – MK

 62. @Lewy:
  Patriotyczni fachowcy kontra oportuniści uwikłani w życie partyjnych elit?
  Czy ja tego skądś nie znam? Czy tego nam nie głosi od lat niejaki Jarosław K.? Tyle, że u niego „patriotyczni fachowcy z PiS” są dobrzy, a u Ciebie to najgorsi z najgorszych.

  Ja słyszę w tle narzekanie na „dziadersów” u władzy i jakieś oczekiwanie, by ten bunt nie skończył się utrzymaniem się u władzy duopolu PO-PiS; że jak odrzuca się PiS, tak nie ma powrotu do Polski sprzed 2015. Czuję takiego ducha, a nawet częściowo rozumiem. Tyle, że przynajmniej w tych nowych fachowcach to pewien mit. Każdy kto wchodzi do polityki musi przejść próby, musi się sprawdzić. Bez tego stawia się na wielką niewiadomą — mieliśmy bolesny upadek Kijowskiego, mamy godziny próby Lempart… Innymi słowy: ci starzy są już jakoś wypróbowani. Niektórzy nie zdali egzaminu, ale w stosunku do innych nie ma poważnych zarzutów. Więc po co?

 63. Podziemie aborcyjne w Polsce. Nawet na telefon i z dojazdem. „Mechaniczne usunięcie ciąży z możliwością dojazdu do domu kosztuje 2,5 tys. złotych”

 64. I nasz ukochany CBOS…:

  Wedle najnowszego sondażu CBOS z 19-29 października (a więc przeprowadzonego w części już po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo antyaborcyjne i w trakcie protestów przeciwko tej decyzji) prezydent cieszy się poparciem 42 proc. Ale liczniejsza jest grupa niezadowolonych z jego prezydentury – to 49 proc.

  „– To najsłabsze notowania Andrzeja Dudy od objęcia przez niego urzędu w 2015 r. – komentuje CBOS. Po raz pierwszy od 2015 r. Duda ma bilans ujemny – więcej not złych niż dobrych.

  W ciągu miesiąca ocen dobrych ubyło Dudzie aż o 13 punktów proc. Jednocześnie przybyło ocen negatywnych o 12 punktów proc.” (AK)

 65. Jacek, NH
  4 listopada o godz. 13:54

  NH … wrodzoną to ty masz bezczelność…
  Wyręczę cię i zachęcę: „wypierdalaj!”.

 66. Thomas
  4 listopada o godz. 15:27

  Dobre 🙂 Biedny malpian, ze nie moze sam o tym pisac 😉

 67. @małpian
  Figaro, a może Le Monde na odtrutkę. I trochę faktów, a mniej siania strach przed urojonym wrogiem? Muzułmańscy fanatyczni killerzy Europy nie przemogą, są mniejszością w mniejszości. Ale to nie jest teraz naszym tematem.

 68. @NH
  I co jeszcze? Pedofilia w totalnej opozycji? Piekło kobiet jest realne, niektórzy mężczyźni, gdyby to akurat im natura powierzyła płodzenie dzieci, pewno by do upadłego bronili prawa do aborcji na żądanie, jak mówi anegdota, a może nawet dawaliby rekordzistom tytuł przodownika pracy. Na prawie emeryckim się nie znam, ale w podanych przykładach nie widzę skandalu.

 69. KLINIKA GINEKOLOGICZNA W CZECHACH
  OSTRAVA

  REJESTRACJA TELEFONICZNA
  DLA PACJENTEK Z POLSKI

  Nasi konsultanci mówią w języku polskim
  Prosimy o wcześniejsze umówienie terminu kontroli
  00420 731 309 985

  BEZPŁATNY TRANSPORT
  Katowice – Ostrava – Katowice
  Kraków – Ostrava – Kraków
  Cieszyn – Ostrava – Cieszyn

  TRANSPORT – 300,00 zł
  Warszawa – Ostrava – Warszawa

  Cena za zabieg: 1900,00 zł

 70. @@@
  Na TT już świętują!
  Anne A. dziś rano, kiedy Bidenowi spadało napisała, że jak Trump mówi, że wygrał, to znaczy że wie, że przegrał.
  Jarosław K. czuje więź z takimi ‚osobościami’.
  Brr
  ***** ***

 71. @PAK4
  Mnie najbardziej odpowiada kariera samorządowa.
  Wybór samorządowca jest mniej zabrudzony uznaniem szefa, praktyka zarządzania odbyta, obycie medialne i mowa ciała przećwiczone.
  Pozdr.

 72. @
  @OZ
  Już nie te oczy, ale dziękuję.

 73. @@@
  Kiedy wyjeżdżałem do Iranu, do pracy, starzy bywalcy ostrzegali mnie, że tam „udane kłamstwo nobilituje kłamcę”. To prawda, kiedy pytałem o drogę i mówili „w lewo”, skręcałem w prawo i trafiałem do celu.

  Teraz Iran, USA, Pislandia – jeden (….)
  Nie ma łatwo na starość…

 74. „Jak dyrektor „zaorał” (to w języku młodzieżowym 🙂 ) Kuratorium.

  Dyrektor Marcin Jaroszewski napisał list do Mazowieckiej Kurator Oświaty w odpowiedzi na maila od kuratoryjnego wizytatora po tym, jak minister Czarnek polecił Kuratorom „polowanie na czarownice”, czyli kontrolę, jak szkoły i nauczyciele zachowali się wobec protestów i Strajku Kobiet.

  LIST:
  Odpowiadając na Pani pytanie jakie działania podejmie szkoła w związku z przystąpieniem uczniów XXX Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Warszawie do akcji „Szkoła to dziewczyna”, chciałbym na wstępie wyrazić podziękowanie za zainteresowanie tą akcją, gdyż rzeczywiście zasługuje ona na uwagę.

  Jej inicjatorami nie byli, co prawda, uczniowie liceum Śniadeckiego, a licealiści z liceum Domeyki, ale uczniowie XXX Liceum Ogólnokształcącego, a także z innych warszawskich liceów, wzięli w niej udział. Nie wyraziła Pani tego wprost, ale, jak rozumiem, Pani zainteresowanie jako organu sprawującego nadzór pedagogiczny, akcją „Szkoła to dziewczyna”, wynika z troski o to, czy szkoła respektuje podstawowe prawa dziecka, ucznia i obywatela zapisane w Konwencji o prawach dziecka, Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Prawie oświatowym i statucie szkoły, a także czy realizowane są obowiązki nauczycieli określone w Karcie Nauczyciela.

  Pani troska, jak sądzę, na pewno dotyczy art. 12, 13, 14 i 15 Konwencji o prawach dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 r. Nr 120 poz. 526), które stanowią, że:

  1) państwa zapewniają dziecku prawo do swobodnego wyrażania własnych poglądów we wszystkich sprawach jego dotyczących;
  2) dziecko ma prawo do swobodnej wypowiedzi, a prawo to ma zawierać swobodę poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji oraz idei wszelkiego rodzaju;
  3) państwa będą respektowały prawo dziecka do swobody myśli, sumienia i wyznania;
  4) państwa umają prawa dziecka do swobodnego zrzeszania się oraz wolności pokojowych zgromadzeń.

  Przypuszczam również, że pragnęła Pani zwrócić uwagę na przepis art. 54 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (…), który stanowi, iż każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów, a także zapis preambuły Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe z którego wynika, że szkoła winna przygotować ucznia do wypełniania obowiązków obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.

  Na pewno nie umknął Pani przepis § 46 ust. I pkt 1 lit. c Statutu XXX Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Warszawie, który stanowi, że w zakresie wolności i praw osobistych, uczeń ma prawo do swobody wyrażania myśli i przekonań. Wiem, że jako organ sprawujący nadzór pedagogiczny, jest Pani czuła na wypełnianie przez nauczycieli swoich obowiązków, a w szczególności tych określonych w art. 6 pkt 4 i 5 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215), czyli kształcenia i wychowania młodzieży w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz dbania o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji. Śpieszę Panią uspokoić.

  Tak, XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Warszawie respektuje i przestrzega wszystkich powyższych norm prawnych i jest otwarte na wszelkie inicjatywy uczniowskie, które sprzyjają rozwijaniu u uczniów postaw obywatelskich i demokratycznych. Dlatego z dumą przyjąłem informację, że uczniowie liceum Śniadeckiego wzięli udział w akcji „Szkoła to dziewczyna”, a fakt, że Zarząd Samorządu Uczniowskiego podjął się, z własnej inicjatywy, organizacji tej akcji, w tym przeprowadził referendum, w którym wzięła udział większość uczniów szkoły, stanowi dla mnie, jako dyrektora szkoły, namacalne potwierdzenie, że XXX Liceum Ogólnokształcące dba o kształtowanie u uczniów postaw obywatelskich oraz realizuje cele kształcenia określone w podstawie programowej —kształtuje u uczniów postawy sprzyjające ich dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu, takie jak:

  – uczciwość,
  – wiarygodność,
  – odpowiedzialność,
  – poczucie własnej wartości,
  – gotowość do podejmowania inicjatyw.

  Bo na pewno Pani nie zaprzeczy, że oddolna inicjatywa uczniów, polegająca na wyrażeniu swoich poglądów i przekonań, stanowi piękny przykład postawy obywatelskiej, a jeśli dodamy do tego fakt, że uczniowie w ten sposób wsparli walkę o godność i prawa człowieka, to również Panią, jako Mazowieckiego Kuratora Oświaty, z pewnością rozpiera duma — czyż nie jest to właśnie realizacja celów kształcenia w zakresie wiedzy o społeczeństwie, takich jak: rozumienie zasad i form demokracji oraz konsekwencji ich łamania, rozumienie specyfiki praw i wolności człowieka oraz podstawowych mechanizmów ich ochrony czy też umiejętność interpretacji życia społecznego? Czy można sobie wyobrazić piękniejszy przykład edukacji obywatelskiej w praktyce?

  Na pewno zwróciła Pani uwagę, że akcja „Szkoła to dziewczyna” polegała na powstrzymaniu się od aktywnego uczestnictwa w lekcjach na znak protestu wobec łamania praw człowieka oraz zaprezentowaniu, podczas lekcji z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, symbolu błyskawicy jako sprzeciwu dla autorytarnych, w ocenie części konstytucjonalistów i komentatorów, działań obecnej władzy”. (…) ACz

  List dyrektora na TT – całość: https://twitter.com/MKJaroszewski/status/1321773626916544512

 75. tweeter…

  Tomasz Sekielski
  3 lis
  Słucham właśnie Radia Maryja i ostro jadą po PAD w związku z jego propozycją „kompromisu aborcyjnego”. Dostaje się też PISowi. To już wiecie dlaczego posiedzenie sejmu zostało przełożone.
  ·
  Janusz Szwertner
  3 lis
  Minister Dworczyk: „Uważaliśmy, że zdolność do działania szpital na Stadionie Narodowym uzyska w niedzielę wieczorem. Okazało się, że istnieją przepisy, które wymagają doprecyzowania”.

  „Okazało się, że…” to najlepszy opis strategii rządu w ostatnich tygodniach.
  ·
  Renata Grochal
  3 lis
  Jaka piękna katastrofa! PMM nie opublikował orzeczenia Trybunału J.Przyłębskiej, przyznając tym samym, że to nie był wyrok i delegitymizując tę marionetkową instytucję. W Sejmie nie ma większości dla projektu PAD, obrady przeniesione. Strateg z Żoliborza już się podał do dymisji?
  ·
  Krzysztof Brejza – Biuro Senatorskie
  3 lis
  Rząd Słowacji zafundował wszystkim testy.
  Rząd PiS protesty.
  ·
  Bartosz Węglarczyk
  Uważam, że rozwiązłość na Netflixie to kolejny problem, którym powinien się zająć Trybunał Konstytucyjny.
  ·
  Janusz Schwertner
  Jednego słowa brakuje na tej konferencji: „przepraszamy”. Za wywołanie sporów światopoglądowych w najbardziej niestosownym czasie. Za atakowanie osób LGBT. Za bezsensowną dyskusję o rekonstrukcji rządu. Za przyznanie 2 miliardów TVP. Za ignorowanie problemów służby zdrowia.
  ·
  Radosław Sikorski
  Zawistnicy czepiają się @MorawieckiM, że zamiast walczyć z pandemią zabawia się ustawkami z dostarczaniem żywności emerytom. A ja uważam, że politycy *** słusznie wdrażają się do pracy w Uber Eats. Taka będzie po następnych wyborach ich wartość rynkowa.
  ·
  Jarosław Kuźniar
  Wygląda na to, że najlepszym biznesem jest prowadzenie kościoła. Nie szkoły, nie restauracji, nie siłowni, nie biura podroży, nie hotelu, nie kawiarni, gdzie można dopilnować wszystkiego, ale kościoła. Z dużą rządową dopłatą, niezłymi ulgami i potężną władzą #COVID19
  (…)

 76. Stasieku a ty nie wiesz skad SARMACI się wzięli…?
  Iran to kolejny etap zwycięskiego marszu Słowian przez historię świata!
  Wcześniej byli w Mezopotamii .. a prof Krajski znalazł ich w ,,Genesis ” jako plemię ,,Lehaim”… To oni niby mieli wyzwolić Żydów z mocy Babilonu….ale ,,kto to doceni”
  Jaki próbował jakoś to przenięść na obecną tkankę historii IPN.. ALE TRZEBA BYŁO PAPIERY SCHOWAĆ DO SZUFLADY..
  Nie do końca jasne czy ta ,,komponenta” nie nadała smaku…obecnej sytuacji.
  Cygaństwo jako sukces…to nie tylko w Iranie…ale tam sięgają nasze korzenie.
  Powazni badacze dziejów trzymaja dystans do TURBO-Słowiańszczyzny..
  …ale czy słusznie? Lehaim ” to ,,królowie”…No i proszę poppatrzyć na majestat ..NIEKTÓRYCH”

 77. lemarc
  4 listopada o godz. 19:10
  No to dyrektor dał pani kurator świetną laurkę, pochwalił za troskę. A mówią, że nie ma mądrych dyrektorów.
  Pani kurator uda sie do Czarnka z zapytaniem, czy to prawda,ze ten jakiś ONZ uchwalił te rzeczy i czy jakaś Konwencja też to mówi.

 78. Jacek, NH
  ,,4 listopada o godz. 14:40
  Kiedy porozmawiamy o „Piekle Mężczyzn”? ”

  Jeśli w wyniku traumy jesteś mizoginem to może psycholog. Jeśli są to inne problemy natury… no wiesz jakiej… to lepszym rozwiązaniem będzie inny specjalista , a wyżywanie się tu na młodych kobietach, tu na forum nie rozwiąże problemu. Zresztą prawdopodobieństwo że protestujące dziewczyny cię czytają jest bliskie zeru.

 79. Śmieszy, tumani, przestrasza…

 80. @ Bartonet

  Mój wpis o różnicach w emeryturach mężczyzn i kobiet to „wyżywanie się tu na młodych kobietach”. To chore stwierdzenie. Tobie potrzebny jest lekarz

 81. @siwa Iskierka

 82. Zgadzam się że zachód (na razie) da sobie radę z islamskim terroryzmem. Ale nie on budzi tam największy niepokój, a raczej spóźniona obserwacja że to nie terroryzm jest problemem a raczej to że demontaż liberalnej demokracji na rzecz szariatu zostanie przegłosowany demokratycznie. To kwestia czasu, raczej niedługiego. Wbrew pozorom ta kwestia ma związek z tematem artykułu, bo pokazuje dlaczego nasze społeczeństwo nie ufa „totalnej opozycji”. Albowiem ona działa w sposób szarpany, próbując swoich szans w „akcjach” które potem porzuca bez żadnego przyznania się do błędów a przynajmniej wątpliwości. Uchodźcy, LGBT+, zielona rewolucja, teraz aborcja… PiS jest jaki jest ale jest z grubsza konsekwentny, „akcję” miał z piątką dla zwierząt i też kiepsko na tym wyszedł.

 83. @Małpian, 4 listopada o godz. 15:52
  „Otwieram figaro.fr, portal jednej z głównych gazet, wpisuję „islam” i widzę że słowo pojawia się w 4 artykułach. Czyli sprawa ich interesuje.”

  Tylko 4? Ale mi wychodzi 41268, może Pan nie widział że jest pasek przesuwania!!
  Czyli ma Pan 41264 argumentów więcej, gratuluję. N.B. „sex” daje 3594 tekstów w figaro. Czyli francuzi interesują się islamem bardziej niż seksem, jasne, q.e.d.

  Na serio, może jednak lepiej CZYTAC co piszą n.p. już w pierwszym tekscie?: „Macron popiera wygodny, ‚świecący’ islam, który pasuje do republikanckich wartości Francji ‚Islam des Lumières’ „, tylko nie chce islamistów w Francji, co całkiem cos innego.

 84. A propos legalnej aborcji:

  Grupa wyszehradzka: liczba legalnych aborcji na 1000 kobiet w wieku reprodukcyjnym (15-49) w 2018 roku

  Hungary 9,7
  Czechia 6,2
  Slovakia 5,6
  Poland 0,1
  ———————————–
  Austria est. 15
  ——————-
  Godki smrodki…

 85. @małpian
  Opozycja nie rządzi. Rządzi Kaczyński i to on ponosi moralną, polityczną i prawną odpowiedzialność za swoje rządy. W Polsce dzisiaj są inne problemy niż we Francji. Nie ma tych wydumanych przez pana analogii, bo nie ma znaczącej, skupionej terytorialnie mniejszości muzułmańskiej, choć przed pandemią mieliśmy wiele rodzin muzułmańskich przyjeżdżających do Polski na zakupy i witanych dlatego z otwartymi rękami. Mamy znaczącą mniejszość ukraińską i rosnącą wskutek dyktatury Łukaszenki mniejszość białoruską. I dobrze, bo są one nam potrzebne, a należą do podobnej kultury. Mimo to, nacjonaliści też podburzają u nas przeciwko nim. ,,Konsekwencja” PiS-u nie jest tytułem do chwały, bo ma poparcie mniejszości społeczeństwa, a nawet ona odczuwa dziś na sobie złe skutki rządów Kaczyńskiego.

 86. Jacek NH

  ze kobiety zyją dłużej a męzczyzni krócej to nie tu powinienes skladać reklamację

 87. Małpian powtarza to co Michel Houellebecq napisał w swej Uległości.
  Małpianie, to jest science fiction. Demokratyczny szariat ?
  95% francuskich muzułmanow, to normalni ludzie, którzy są dobrymi , francuskimi obywatelami. Na pewno lepszymi od naszych „patriotów” z pisu i konfederacji, prowadzacych Polskę do zniszczenia.
  No ale Figaro cztery razy napisało, no to insza inszość.

 88. @NH
  Na forach generalnie obowiązuje zasada pisania na temat. Kolejna próba rozmywania tytułowego problemu jest celowym działaniem, działaniem w złej wierze, a w tym przypadku na rzecz protestujących kobiet. Jak będzie osobny wątek nt emerytur to możesz się wykazać, biedny mężczyzno.

  BTW aby mnie ,,ruszyć” musisz się znacznie b. postarać ; )

 89. ” „Macron popiera wygodny, ‚świecący’ islam, który pasuje do republikanckich wartości Francji ‚Islam des Lumières’ „, tylko nie chce islamistów w Francji, co całkiem cos innego.” – co On chce to jedno a co jest realne – to zupełnie inna kwestia. W PRL też swego czasu popierano „księży-patriotów”, a tu sprawa jest dziesiątki razy trudniejsza. Czy programowo świeckie państwo francuskie będzie obmyślało i wdrażało w życie projekt łagodnego islamu? W przeciwieństwie do chrześcijaństwa islam dopuszcza nieszczere deklaracje w słusznej sprawie. Jest jak jest, wiadomo, tu mowa o tym dlaczego społeczeństwo nie chce jakoś odstawić PiSu mimo nawoływań. I tłumaczę że takie kwestie jak migracyjna mają tu ogromny wpływ. Gdyby opozycja w jakiejś formie przyznała: przesadziliśmy, warto pomagać ale całkowicie otwarte granice to utopia…

 90. @Małpian
  5 listopada o godz. 9:46

  „… to nie terroryzm jest problemem a raczej to że demontaż liberalnej demokracji na rzecz szariatu zostanie przegłosowany demokratycznie.”

  Za ile pokolen? 3,5,10? A p. sie tak niepewnych zgadywanek juz teraz obawia?? Znaczy, jezeli ktos nie ma powaznych problemow, to sobie zawsze cos znajdzie 😉

  Moim problemen jest zmiana klimatu (ktora juz nastepuje) i jak sie do tego dostosowac. Co i ile pisze Le Figaro na ten temat 😉

 91. Zastanawiam się jaka ekwilibrystykę będzie uprawiał PiS w polityce zagranicznej w obliczu porażki Trumpa.

  A swoją drogą wybory w USA pełne paradoksów. Śolidny wynik Bidena wśród białych mężczyzn. Natomiast Trump najlepszy republikański wynik wśród nie-bialych od 1960. Szczególnie kubańscy latynosi na Florydzie. Widocznie że podział rasowy nie jest aż tak duży. Czyżby Republikanie będą teraz wyborem multikolorowej klasę robotniczej o konserwatywnej wrażliwości, a demokraci miast i liberalnych kolorowych?

 92. @Małpian:
  Rozmawiałem z kilku francuskimi muzułmanami. Ludzie jak ludzie. Chcą spokojnie żyć i pracować. To my, w Polsce, wyjątkowo łatwo ulegamy tłumaczeniom rasistowskim, nacjonalistycznym, czy islamofobicznym. Na miejscu wszystko jest o wiele bardziej zniuansowane.

  Że szariat zastąpi we Francji „demokrację liberalną”? Jak na razie, to bliższa wprowadzeniu praw religijnych do prawa państwowego jest pewna brazylijska sekta, słynąca z udanego lobbingu w Polsce. Poniekąd o tym od kilku wpisów Gospodarza dyskutujemy.

  Z kondycją „demokracji liberalnej” jest wiele problemów, ale akurat islamscy fundamentaliści w Europie są odległym i mało istotnym. Na pewno o wiele pozycji dalej wśród tematów ważnych, nawet niż islamofobia czy lęk przed imigrantami.

  Powiedziałbym, że na pierwszym miejscu problem jest znalezienie równowagi między demokracją a technokracją, w obliczu wyzwań (mały fizyk słusznie pisze o globalnym ociepleniu), bo w tej chwili to mamy raczej pat niż równowagę — ludziom często brakuje poczucia sprawczość;, z drugiej strony, politycy wprowadzają rozwiązania, o których z góry wiadomo, że będą nieskuteczne, ale które dobrze wpływają na emocje społeczne.

 93. @PAK4
  @Lewy
  @Małpian

  W Neue Züricher Zeitung bardzo ciekawe spojrzenie, dlaczego islamisci tak zagozale atakuja Francuzow (https://www.nzz.ch/feuilleton/terror-in-frankreich-die-laizitaet-unterdrueckt-nicht-sie-befreit-ld.1585011).

  W skrocie, bo artykul jest po niemiecku. Francja jest krajem laicystycznym a religia prywatna sprawa (i to tylko prywatna!). Ten system wyzwala muzulmanow spod dyktatury imanow i radykalow. I dlatego islamscy fundamentalisci i terrorysci ten system zwalczaja.

  KK te walke z systemem laickim we Francji przegral juz na poczatku XX wieku. Na Zachodzie tez juz jest w odwrocie, nawet w Polsce cos sie dzieje. To mi pokazuje, ze islamisci tez nie beda mieli szansy.

 94. @ Millbrook

  Nie zrozumiałeś. Problem nie w tym, że kobiety żyją dłużej. Problem w tym, że mężczyźni pracują dłużej, więcej wpłacają do funduszu, a mniej wypłacają. Reasumując, chodzi o zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Tak jak w przeważającej większości krajów UE

 95. Polski Szatan ma imię RAFAŁ!!!
  Nasila swoje działanie.
  Ostatnio czepił się premiera a a.Duda Polska ma zaś niezwykłe problemy..
  Brazylijska ,, Niewolnica Isaura” i jej pan Leoncio Morales zaczęli moralizować przez ORDO IURIS…i Duda Polska..po infekcji jest naciskana.
  ..Korwin z Bosakiem ante Portas..chcą kiks aborcyjny wykorzystać jak gwóźdź w oponie.. Sciaga z drogi to nalewo to na prawo..
  Wasaty brydźysta.. na tym stoliku gra ,,bez atu ” …ale pod stolikiem lecą stosowne kopniaki.. aby wskazać kolorek…Kolorek stary sprawdzony .. Czarny PIK..ALE FIGURKI..!!!… byle jakie…partia mniej zasobna i w Toruniu niewiele może..
  Róznica rażąca ,,Na stoliku brydźowym Dama rżnie waleta…na kanapie zaś … się w karty…..nie grywa..! Ta kanapa…też liczy że coś ugra.. z klęski .
  hegemona..
  SIĘ OKAŻE…
  ,,Rafał Szatan zwrócił się do premiera…
  Podczas pierwszego lockdownu aktorzy i muzycy mówili o tym, że nie mają możliwości zarobku, przez wprowadzane obostrzenia, a rząd nie oferuje pomocy. Historia lubi się powtarzać i znów ograniczana jest działalność artystyczna. Rafał Szatan podobnie jak jego koledzy z branży ostro zareagował na szereg nowych obostrzeń.

  Szkocka Orkiestra Dudziarzy…odparłaby ten atak… JEST OKRATOWANA
  Gorzej byłoby z tym drugim Rafałkiem…

 96. @maly fizyk
  Oczywiście.

 97. Jacek NH
  Zrozumiałem. Wciąż jest to system solidarnisciowy. Może jedyna twoje pożyteczne dokonanie życiowe. Mizogina. To Cię trapi.

 98. ,,Pani mnie mówi ..NIEMOŻLIWE..
  Pani mi mówi Mnie się ZDAJE..”
  To stary utwór A-NA- WA … ale na czasie jest inny kawałek Grechuty..
  ,,Nie dokazuj miły nie dokazuj…przeciez nie jest z ciebie znowu taki cud”!
  ,,Koniokrad z Budapesztu” prorokuje..? albo prowokuje?

 99. Od początku ery Kaczyńskiego uważam, że jest on agentem wrogiego nam państwa. On i kilku jego najbliższych pretorian. Nie ma innego wytłumaczenia na jego działania, które narobiły tyle szkód naszej ojczyźnie. Tylko ktoś, kto źle życzy Polsce i Polakom mógł zrobić tyle złego.

 100. @Chlopak
  Cóż, pisowcy nie rozumieją, ze Polska ma sojusz z USA, a nie z Trumpem, teraz będą musieli połknąć języki.
  To, że Latynosi różnie głosują, nie może dziwić, bo łączy ich język, ale różni bardzo wiele spraw. Ci z Kuby antykomunizm mają we krwi, ci z Meksyku uciekają przed mafią. Podobnie z Czarnymi. Ci z klasy średniej, zwłaszcza wyższej mają zupełnie inne doświadczenie i interesy, niż ci z ludu. A poza tym nie ulegajmy stereotypom. Latynosi, Afroamerykanie czy Polacy są bardzo zróżnicowani, trudno zeby byli jednolitą masą głosującą na tego czy innego kandydata na urzędy publiczne. Solidarność zdarza się między ludźmi rzadko, zwykle w obliczu wielkiego wspólnego zagrożenia, a i to nie zawsze.

 101. Kaczyński musi odejść.

  Pytanie: PO CO?
  Czy po to, żeby przyszedł na jego miejsce ktoś podobny w wersji hard czy w wersji soft?
  Czy po to, żeby społeczeństwo politycznie wyzdrowiało?

  Jeżeli celem jest polityczne zdrowie społeczeństwa, to odejście Kaczyńskiego jest warunkiem koniecznym, ale nie wystarczającym.
  Najpotężniejsza, nieformalna partia polityczna jaką jest krk znajdzie sobie na jego miejsce równie gorliwego podwykonawcę.

  Przyszłość Polski leży w rękach szeregowych członków krk. Oni i tylko oni zadecydują o naszym losie. I losie swojej religii.
  Jeżeli nadal, niczym członkowie PZPR w stanie wojennym, będą swoją obecnością w kościołach legitymizować instytucjonalny krk, odejście lub pozostanie Kaczyńskiego nie będzie miało żadnego istotnego znaczenia.
  Ot, po prostu zmiana didaskaliów. Zmiana dekoracji.

  „Uległość” po polsku. Tryumf katobolszewickiego kalifatu będzie nadal miał się bardzo dobrze.

 102. @maly fizyk
  @pak4
  Dobrze napisany

 103. @Chlopak:
  Ale mam wrażenie, że jest to ten sam podział, który mamy w Polsce, na Węgrzech, czy który jest we Francji — na zadowolone z obecnego modelu politycznego i gospodarczego rozwijające się miasta i klasę średnią, z popularnymi dążeniami lewicowo-liberalnymi.; oraz niezadowolonych i zdolnych do popierania obalających porządek populistów, „przegranych”, którzy albo urodzili się w złym miejscu, albo którym się nie udało w życiu; a którzy szukają oparcia we wzorcach ze zmitologizowanej przeszłości i w silnym człowieku u władzy.

 104. Łatwo oceniać z wnętrza swojej wygodnej bańki. Ja też spotkałem wielu względnie łagodnych muzułmanów kiedy pracowałem we francuskiej firmie, choć zwykle się okazywało po pewnym czasie że aż tak do końca łagodni to oni nie są. Polecam sondaże światopoglądowe, zwykle ponad 70% było po tej stronie niezbyt „demokratycznej” (np czy mógłbyś tolerować żyda albo homoseksualistę jako znajomego). A przecież islam wprost mówi że można być nieszczerym dla dobra sprawy. No i jest też aspekt radykalnego przyrostu populacji, to świadczy o intencjach. Tyle że znowu wracając do naszych realiów: u nas ludzie wiedzą co i jak. W wiosce na Podlasiu, gdzie mam rodzinę, chłopak pracuje jako kierowca ciężarówki i jeździ na zachód, dziewczyna jako opiekunka społeczna w Belgii… ludzie z pierwszej ręki wiedzą co i jak i oczekują traktowania tej sprawy serio (i innych też). A nie że spin doktor podpowiada to nakręcamy a potem odstawiamy jakby nigdy nic. Dopóki tego nie dostaną, niestety ale Kaczyński może spać spokojnie…

 105. @Małpian
  Kazdy ma swoje rodzinne i towarzyskie obserwacje, ale to za mało żeby generalizować, albo karmić w sobie tak jak pan uprzedzenia do jakiejś całej społeczności. Muzułmanie, jak katolicy czy ateiści nie są monolitem, tak samo jak nie są nim Polacy, Francuzi, Arabowie. Czy trzeba przypominać takie oczywistości? Wyraźnie widać, że wiedzę o islamie i jego wyznawcach czerpie pan od ludzi podobnie uprzedzonych jak pan. Na przykład ten pseudoargument, że islam pozwala kłamać dla dobra sprawy.To pewnie jakaś karykatura perskiej zasady ketmanu. W świecie zachodnim to samo dopuszcza się etycznie w tzw. stanie wyźszej konieczności.

 106. @Małpian
  6 listopada o godz. 9:10

  „No i jest też aspekt radykalnego przyrostu populacji, to świadczy o intencjach.”

  A moze p. te teze potwierdzic wiarygodnymi liczbami w roznych regionach?
  A jak dobry jest p. w zgadywaniu intencji? Bo w obu przypadkach np. soziofiction to dla mnie za malo jako dowod.

 107. Ja do pewnego momentu popierałem islam, bo mi się wydawało że to spora zbieżność ze chrześcijaństwem w czasach laicyzacji. Później do mnie dotarło że tam wprost mają zapisane w Koranie wezwanie do walki z niewiernymi. I jeszcze dochodzi struktura klanowa, która sprawia że niezwykle trudno jest się wypisać. Okulary muszą być bardzo bardzo różowe by nie dostrzec ogromnego problemu który dojrzewa na zachodzie. Każdego roku w szkołach dzieci muzułmańskich jest około procent więcej. I nikt nie ma pomysłu co z tym zrobić. Z terroryzmem mimo wszystko walczyć łatwiej ale teraz właśnie dotarło nawet do Macrona że to nie terroryzm jest największym problemem, lecz ta nieprzerwana ekspansja i nieuchronne zderzenie z laickim fundamentem państwa. Doraźnie sprawę się usiłuje załatwić przepychaniem nadmiarowych gości, z Włoch do Francji, z Francji do Wielkiej Brytanii czy Niemiec… aby do końca kadencji… Nie mam złudzeń że tu Kaczyński jest jakoś zauważalnie mądrzejszy, bezwarunkowa uległość wobec USA nie zostawia mu pola manewru a sprowadzeni na złość (?) Putinowi Czeczeńcy sami się ewakuowali w stronę większego socjalu. Ale faktem jest że na forach zagranicznych gazet polityka Polski (choć zwykle piszą raczej o Orbanie i grupie V4) ma duże wsparcie „zwykłych ludzi”.

 108. @Małpian
  Zwykli ludzie idą za swymi dobrymi lub złymi autorytetami, ani autorytety ani zwykli a nawet porządnie wykształceni ludzie, nie są nieomylni, vide Hitler, Stalin, Mao, ajatollahowie różnych maści, także chrześcijańscy. Wszyscy mieli masowe poparcie zwykłych ludzi. Pański problem polega na błędzie antropologicznym: nie chce pan że muzułmanin to też bliźni i dopóki nie ulega takiej czy innej herezji fundamentalistycznej, jest takim samym człowiekiem jak pan czy ja, ani lepszym, ani gorszym. Polecam oderwanie się od bańki i czytanie nie tylko islamofobów. Na początek może być Guy Sorman.

 109. @Małpian:
  >Polecam sondaże światopoglądowe, zwykle ponad 70% było po tej stronie niezbyt „demokratycznej”
  Jak to się ma do Podkarpacia?
  Zgadzam się z tym, co głosi Szczerek, że nie powinno się przymykać oczu na brak tolerancji konserwatywnego islamu obecnego wśród imigrantów. Tyle, że (jak i Szczerek) zauważam tu łączność z naszymi religijnymi konserwatystami o zacięciu fundamentalistycznym. A to już prowadzi do, czy to niuansowania, czy to do pytań, kto jest moralnie upoważniony do krytyki. Bo chyba nie ten, kto przepycha przez TK kolejne zaostrzenia w sprawie aborcji.

  > A przecież islam wprost mówi że można być nieszczerym dla dobra sprawy.
  Któryś raz powołujesz się na coś takiego, ale co to ma być? Ilu widziałeś Polaków serio traktujących przykazanie by nie składać fałszywego świadectwa?

  Znowu, nie powiem, że nie ma „statystycznych” problemów z muzułmanami w Europie, ale jak to próbuję rozbić na jakieś czynniki, to akurat przeciwstawienie „my chrześcijanie” – „oni muzułmanie”, oraz „islam naucza” są wyjątkowo mało istotne.

  I może ważniejsza rzecz — pamiętam rozmowę z Berberem, na temat islamu. „My jesteśmy wierzący, ale nie za bardzo” — „To znaczy?” — „Pijemy alkohol.” Religia jest filtrowana przez kulturę lokalną, nie ma więc jednego islamu, tak jak nie ma jednego katolicyzmu, protestantyzmu, czy buddyzmu.

  > No i jest też aspekt radykalnego przyrostu populacji, to świadczy o intencjach.
  — Chodź kochanie, zróbmy sobie intencje!
  Dzieci u muzułmanów w Europie jest trochę więcej niż u reszty społeczeństwa. I znowu, wygląda na to, że religia jest tu mało istotnym czynnikiem. Raczej liczba dziewcząt trafiająca na studia.

  > u nas ludzie wiedzą co i jak.
  Na ile wiem, jak Polacy mówią w językach obcych, to nie sądzę, by ten kierowca ciężarówki, albo ta opiekunka kiedykolwiek sobie ucięli szczerą rozmowę z belgijskim, czy francuskim muzułmaninem.

  Pamiętam pierwszy wyjazd na Zachód. We Francji mieszkałem na obrzeżach „dzielnicy muzułmańskiej”, co znaczyło tyle, że rodzin imigrantów z Algierii było tam więcej niż gdzie indziej, ale wciąż nie większość. I że na rogach były długo otwarte sklepiki, gdzie jakkolwiek późno się nie wracało z pracy, można było zrobić zakupy. Mówiło się, że się „idzie do Araba”. Kolega tylko zniechęcał do zakupów w piątek, żeby nie utrudniać im świętowania. (Ale spokojnie, w piątki też były otwarte.)

  Ale, już przeszedłem dalej. Bo faktycznie, jak w Polsce się mówi o tym zalewie muzułmańskim (nawet te lata temu, taki temat się gdzieś sączył), to chusty na twarzach kobiet na ulicy, idących z dziećmi się rzucały w oczy. To była egzotyka — w Polsce się tego nie widywało na co dzień. Ale czy to znaczy, że to była większość? Albo zagrożenie? Nie, to tylko znaczy, że egzotyka rzuca się w oczy. Że bywają gorsze dzielnice? W tej mojej było OK, bo jak tłumaczyli Francuzi, miasto rozwija się dobrze i nie ma bezrobocia, a młodzi ludzie, mający pracę do stracenia, nie podpalają samochodów. Wiem, że są gorsze dzielnice; ale też wiem, że dobre i złe dzielnice mamy w Polsce; i że granica między nimi nie przebiega według podziałów religijnych — raczej już dochodów w przeliczeniu na głowę mieszkańca.

 110. @Małpian
  6 listopada o godz. 11:29

  „Każdego roku w szkołach dzieci muzułmańskich jest około procent więcej. ”

  Moze p. podac zrodla?

  Ale zalozmy, ze to sie zgadza, i ze tak pozostanie na nastepne dziesieciolecia.
  Chyba nie potrafi p. obliczac przyrostu. Np. w przyblizeniu wedlug procentu skladanego. Bo od razu by p. podpadlo, ze w takim tempie to muzulmanskie dzieci nieznacznie przegonia te rodowite francuzkie za ok. 45 lat.

  Ale jak widac to na p. „Lacha” dobre strachy 😉

  PS. Dlaczego nie odpowiada p. na moje konkretne pytania? Juz chyba wiem dlaczego.

 111. Dobra

css.php