Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
S?dzia Laskowski

30.05.2020
sobota

Sędzia Laskowski wśród łowców głów

30 maja 2020, sobota,

Konfuzja. I kolejny przykład, jak działa pisowska koparka. Sędzia Michał Laskowski, do niedawna rzecznik prezes Gersdorf, przyjął nominację z rąk Andrzeja Dudy.

Laskowski bronił dotąd niezawisłości Sądu Najwyższego przed zapędami ministra Ziobry i jego ludzi. A jego kariera zawodowa wygląda na wzorcową. Teraz w ogniu sporu o przyszłość Sądu Najwyższego jako ostatniego bastionu opisanej w konstytucji praworządności prezydent użył wobec niego typowego pisowskiego chwytu.

Wprawdzie mianował następczynią pani Gersdorf byłą współpracownicę Ziobry, czyli oddał Sąd Najwyższy pod kontrolę obozu władzy, ale zarazem zaproponował Laskowskiemu stanowisko szefa Izby Karnej SN. Proszę bardzo, macie pluralizm. Chwyt rozmywa kontrowersję wokół wyboru Manowskiej. Bo Laskowski, podobnie jak ona, nie miał poparcia większości głosujących sędziów.

Słychać, że Laskowski się wahał, czy przyjąć nominację. Mieli go do tego przekonać dwaj „starzy” stażem koledzy, cieszący się w SN autorytetem, Włodzimierz Wróbel (wygrał głosowanie na kandydata na nowego prezesa SN, ale Duda to zignorował, bo ma takie prawo) i Stanisław Zabłocki. To po nim Laskowski przejmie kierowanie Izbą Karną. Widać obaj uważali, że poradzi sobie z wyzwaniem, jakim jest upolitycznienie Sądu Najwyższego. Oby mieli rację.

Na razie przedsmakiem tego, co czeka Laskowskiego, były brutalne próby dyscyplinowania sędziów SN podczas wyłaniania kandydatów na następcę prezes Gersdorf. Pokazane w mediach sceny wywoływały skojarzenia z praktykami „bez żadnego trybu” w Sejmie. Czuło się, że „dobra zmiana” wtargnęła i tu. Dlatego nie tylko prawnicy, ale i obywatele powinni patrzeć jej na ręce, bo niezawisłość SN jest dobrem narodowym.

Tymczasem słyszymy, że dawnego rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa, niepokornego sędziego Waldemara Żurka, po pięciu latach nękania spróbują pozbawić immunitetu sędziowskiego (pisze Ewa Siedlecka). Ta sama chmura zawisła nad innym znanym sędzią: Igorem Tuleyą. Zabiega o to podporządkowana Ziobrze Prokuratura Krajowa. Wniosek ma rozpatrzyć – uwaga! – powołana z inicjatywy Ziobry tzw. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

A konkretnie rozpatrzy ją wkrótce były podwładny ministra Ziobry, powołany do Izby za pośrednictwem neo-KRS. Czyli że dla obecnej władzy nie liczy się orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE. Mówi ono, że Izba Dyscyplinarna ma wstrzymać się od orzekania w sprawach dyscyplinarnych, póki na szczeblu unijnym toczy się spór o praworządność w Polsce. Dla władzy ważne jest co innego: aby zamilkli sędziowie tacy jak Żurek i Tuleya, a na innych gotowych iść w ich ślady padł strach.

I tak wracamy do sędziego Laskowskiego. Ewa Siedlecka uważa, że jego władza w SN nie będzie papierowa. Świetnie, ale są pytania. Czy dobrze zrobił, przyjmując nominację od polityka, który konstytucji się nie kłania? Jakie posunięcia władzy będzie pośrednio legitymizował, pozostając na swoim wysokim stanowisku? Czy zastanowił się nad tym, jak jego decyzję odbiorą sędziowie niższych szczebli? Jaki wyciągną z niej wniosek dla siebie? Wszak „słowa uczą, przykłady pociągają do naśladowania”.

Piszę o sędziach, ale sprawa ma wymowę szerszą. Chodzi o wymuszanie lojalności tam, gdzie decydować powinno sumienie, a nie strach przed karą za uzasadnione nieposłuszeństwo. Tak zadziałała pisowska koparka w radiowej Trójce. Na prawicy witano oklaskami odejście „starej kasty radiowej”. A w samej redakcji znaleźli się ludzie gotowi objąć opróżnione stanowiska, jakby nic się nie stało. Widzicie: nie ma ludzi niezastąpionych, ale jak ktoś chce wrócić, to drzwi do studia są jeszcze otwarte.

To, co dzieje się dziś w sądownictwie czy w mediach kontrolowanych przez rządzących polityków, jest fragmentem większej całości. PiS, gdzie tylko może, zastępuje swoimi ludźmi tych, których wpisał na czarne listy. Trwa produkcja nowych kadr i nowych elit. Nie mogłem oderwać wzroku od ław rządowych podczas czwartkowej próby odwołania ministra Sasina.

Kamera pokazywała twarze notabli. Ze stężałą miną słuchał wystąpień polityków opozycyjnych nawet premier. Inni słuchali z pogardliwie drwiącym grymasem, dobrze nam znanym z wystąpień w TVN młodszego pokolenia polityków robiących kariery z nadania Kaczyńskiego czy Gowina – Wójcika, Schreibera, Horały. Ale to nic w porównaniu z widokiem blondyna w okularach, wyglądającego na nastolatka, który pomylił ławy rządowe z galerią dla publiczności. Błąd! To protegowany premiera, wiceminister (!) finansów (!). Komunikat wydaje się jasny: młodzi, trzymajcie z nami, mamy bezlik posad! To nie jest śmieszne. Te kadry budują „nowy, wspaniały świat”. Nikoś Dyzma wiecznie żywy. Posłuchajmy Kaczmarskiego:

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 33

Dodaj komentarz »
 1. A mówili ,że Poznaniacy ,to ludzie honoru.k.DLA POCIECHY ,PODAJĘ ,SENTENCJĘ ,ŻE Boh Trojcu Lubit.Zabłocki WYSZEDŁ dobrze na mydle ,Sasin na pakietach ,a minister zdrowia na maskach.No i mamy czwartego ,do dobrego wyjścia.

 2. Wiele lat temu w sądzie rejonowym w Suwałkach postawiono zarzuty dwóm sędzinom. Rzekomo za miód i kiełbasę wydawały korzystne wyroki, w sprawach o kłusownictwo, drobne złodziejstwa i wioskowe bijatyki. Jedna z nich nie wytrzymała presji i w leśnym jeziorku odpłynęła z tego świata. Druga poszła w zaparte i nawet włos z głowy jej nie spadł, choć się okazało, że miała dużo więcej na sumieniu. Honor sędziego jest wartością samą w sobie, kiedy się go rozmieni na drobne, pora umierać.

 3. Szanuję bardzo sędziego Laskowskiego. Podjął decyzję niezwykle trudną i kontrowersyjną. Wielu będzie go za to ostro krytykować.Uważam jednak, że lepiej się stało, iż na czele Izby Karnej Sądu Najwyższego stanął Michał Laskowski, niż któryś z hunwejbinów z nowego pisowskiego zaciągu.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Podobnie jak @handzia uważam, że dobrze że sędzia Laskowski stanął na czele Izby Karnej SN.
  Nie wiem jaki wpływ może mieć na prace Izby, ale możliwe, że będzie temperował zapędy chętnych do karania niepokornych sędziów.
  Poza tym nie wiemy, jaki wybór miał sędzia Laskowski.

 6. Wyroki TSUE już raczej nic nie znaczą w kontekście sporu o praworządność. Niemiecki TK wyraźnie orzekł że TSUE to „treaty tribunal”, a jego kompetencje są ograniczone do kwestii objętych traktatami. Pozostają tylko naciski polityczne, bo wykorzystywanie TSUE będzie jeszcze bardziej obniżało jego range wśród państw UE

 7. Przyznam, ze nie jestem gotowa oskarżać pana Laskowskiego o oportunizm i karierowiczostwo. Przeciez nie można tak po całości odpuscic łobuzom i nie spróbować zawalczyć o przyzwoite standardy. Wiem, ze takie decyzje wyglądają nieestetycznie, ale – zachowując wszelkie proporcje – pod taką sama presją w swoim czasie byli i margrabia Wielopolski, i Stanisław Mikołajczyk. Oni skończyli źle, sedzia Laskowski być może tez tak skończy. Niemniej trzeba próbować, jeśli nawet wystawimy na szwank nasze nazwisko.

 8. A taki hipolit Andrzej Stępkowski OIK?

  Krem…

 9. Sędzia Michał Laskowski przyjął nominację z rąk Andrzeja Dudy. Mógł nie przyjmować. Przyjął, więc wie co robi.

 10. Zrobił błąd, zwłaszcza że z głodu by nie umarł. Jego wybór.

 11. Jednak mimo wszystko „słowa uczą, przykłady pociągają do naśladowania”.
  Nie podoba mi się ten ruch sędziego Laskowskiego.
  Rozgrywają Was.
  Patrzcie na sędziego Żurka.
  To jest przykład do naśladowania a nie oportunizm.

 12. Dodam.Piękne hasło -Bóg ,Honor Ojczyzna-pozbawione zostało Honoru.W chwili rozpoczęcia walki szczurów.Mizeria Millera ,Mateusz u Tuska ,to może i ten sedZia u pani Gelsdorf.?wÓDZ ZA ZASŁUGI ,NAGRadza .A z drugiej strony ,podziwiam pan Gowina ,który jasno powiedział że wybory10 maja nie mogły się odbyć ,ze względu na zarazę.I zabrał łgarzom argument aby nie ukarać Sasina.Próbuje znowu ,dać przysłowiu ,słowo Honor.

 13. Wstrzymałbym się jeszcze z oceną postępowania sędziego Laskowskiego przynajmniej o najbliższe tygodnie, góra, pierwsze miesiące. Podanie się z hukiem do dymisji z głośnym uzasadnieniem ma często mocniejszy przekaz niż, na wstępie, nie przyjęcie stanowiska. Może to i nie ,,romantyczne” ale skuteczniejsze. Jak będzie, nie wiadomo, pożyjemy zobaczymy…

  ps. ta władza jest kompletnie osamotniona, a trzyma ją tylko jeszcze w miarę wysokie poparcie społeczne, zresztą coraz bardziej topniejące, a młodzi ludzie masowo raczej się do nich nie garną. Jeśli ten proces będzie się rozpędzać, to tym bardziej można liczyć na coraz większe naciski ze strony UE w/s praworządności. Nigdy odwrotnie.

 14. @@@
  Niepokój/obawy Państwa rozumiem, ale też zdaję sobie sprawę, że Prezesi SN są „pierwszymi wśród równych” i to mnie uspakaja
  Pasmotrim – uwidim.
  Mam nadzieję, że wielu „sędziów kaczystowskich” zerwie się z cienkiej w końcu smyczy.
  Sędzia ma mało opcji zawodowych. A żyjemy i zarabiamy dłużej.
  Pozdrowienia

 15. miało być „uspokaja”

 16. Nie oczekuję od sędziego Laskowskiego bohaterstwa, tylko przyzwoitości: jest sędzią, wielekroć odnosił się do zapisów naszej konstytucji i wskazywał, że jest w wielu punktach łamana. Wierzę, że wie, co robi i na co się porywa.
  Zawsze może zrezygnować. Twarz ma się jedną. Jeden honor, jedno imię…
  Ale w czarnej narodowej d…ie mogą się sędziowie mościć tak samo jak większość rodaków – lepiej się nie wychylać, może PiS odpuści..?
  Obserwuję od dawna zachowania młodych polityków (średnia wieku 30 lat) – po obu stronach sporu politycznego. I krew mnie zalewa, bo w dużej mierze wychowaliśmy sobie niemoralnych, zepsutych i cynicznych do szpiku kości młokosów, którzy za nic mają wartości konstytucyjne (największą grupą wśród nich są PRAWNICY!!!), w d…ie mają szacunek dla współobywateli/wyborców, bo wciąż uważają ich za ciemny lud…. Ich cel: zrobić szybko karierę i nabić sobie kabzę. Etycznie czy nie – jakie to ma znaczenie? Łokcie i ich moc, odpowiednie znajomości oraz brak jakichkolwiek zahamowań w działaniach jest warunkiem zdobycia tego, do czego się dąży.
  Nie mam szacunku – generalnie – dla młodszego pokolenia. Jest zepsute, leniwe i interesowne. Zapala mi się czerwona lampka, gdy słyszę, że ktoś chce działać na rzecz dobra wspólnego, państwa, praworządności… Albo słyszę niepozbierane myślowo i nieskładne w przekazie mentalnie jeszcze dzieci, albo wygadane papugi, klepiące bez składu i sensu o tym, o czym pojęcia nie mają.
  Czarno widzę naszą przyszłość mając takie ELYTY.
  Pokażcie mi choć choć jednego…

 17. „Jacek, NH
  28 MAJA 2020
  15:47

  Komisja Europejska zaproponowała, aby osiem mld euro z liczącego 40 mld euro Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przypadło Polsce. Jeśli tak się stanie, Polska będzie największym beneficjentem Funduszu. No i co , wieśniaki z POKO?

 18. @OA
  Nie mam czarnej listy. Jeśli wpis pasuje do zasad publikacji, może być, bez względu na autora.

 19. Absolutnie, Laskowski „wie co robi”…
  Ale „wieśniaki z POKO” nie rozumieją…

 20. Ciekawostka na niedzielę…
  Polacy stwierdzili, że ich najlepszą Pierwszą Damą jest Jolanta Kwaśniewska. Żona prezydenta, który do tej pory jako jedyny urzędował w budynku na Krakowskim Przedmieściu przez dwie kadencje, zdobyła aż 48,1 proc. głosów badanych.
  Na drugim miejscu z wynikiem 20,6 proc. głosów uplasowała się żona Dude Agata Duda. (Ibris)

 21. OA
  31 maja o godz. 16:16
  „….z liczącego 40 mld euro Funduszu….”
  40 miliard a pisowski syf jaki zalał Polskę wprowadza możliwość obniżenia pensji do 50 % i kto tu jest wieśniakiem??!!
  Albo jeszcze naiwnym frajerem który dostał michę „za darmo” zupy by potem robić za za „miskę ryżu” jak to mówił niejaki Morawiecki.
  I KTO JEST TU WIEŚNIAKIEM !!!!!

 22. @OA:
  „Komisja Europejska zaproponowała, aby osiem mld euro z liczącego 40 mld euro Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przypadło Polsce. Jeśli tak się stanie, Polska będzie największym beneficjentem Funduszu. No i co , wieśniaki z POKO? ”
  Największym beneficjentem co do sumy, ale już niekoniecznie na głowę mieszkańca albo na MWh energii, biorąc pod uwagę, że Polska ma chyba największy w Europie procent produkcji energii z węgla. Poza tym nie bardzo rozumiem, co ma do tego PO i KO akurat.

 23. To podobny dylemat, jak z wyborami. Działamy w miarę możliwości w istniejących warunkach albo honorowo rezygnujemy, oddajemy całe pole i czekamy na lepsze czasy.

  Podobnie jak w przypadku wyborów (gdzie uważam: startować/głosować!), moim zdaniem sędzia Laskowski postąpił słusznie, a wręcz odważnie. Przyjął odpowiedzialność, wziął na siebie ciężar działania w warunkach chaosu prawnego – z pewnością będzie surowo rozliczany ze skuteczności przez „swoich”, a kaczyści będą skwapliwie czekać na każde jego potknięcie. Ja tego w ogóle nie odbieram w kategoriach kariery prawnika. Polska nie jest już państwem prawa, a rzetelny prawnik, taki jak Laskowski, zdaje sobie z tego sprawę, jak również z faktu, że nie będzie pełnił funkcji sędziowskiej, tylko polityczną: dowódca oblężonej reduty.

 24. @Mad Marks
  To chyba była drwina z innego wpisu, to pytanie.

 25. @lemarc
  31 maja o godz. 19:31

  Lubie plotki o kobietach, wiec się właczam:))) Rozumiem, ze polskie społeczeństwo slynace z dobrego gustu (to kpina!) nie raczyło zauwazyc, ze jedyna prawdziwa dama w tym towarzystwie była pani Maria Kaczynska. Nie dość, ze zachowywala się jak dama, to jeszcze miała znakomita figure i swietnie się ubierala. Ani jak fordanserka w klubie dla VIP-ow, ani jak stewardessa tanich linii lotniczych.

 26. W ramach funduszu odbudowy, nazwanego „Nowe Pokolenie UE” (ang. „Next Generation EU”), Komisja Europejska chce zmobilizować dodatkowe 750 mld euro, by pomóc krajom najbardziej dotkniętym przez koronakryzys. Polska może liczyć na aż 63,8 mld euro wsparcia

 27. Państwo z dykty

  Prosili krzyczeli pomóż Ziemowicie
  Wyrymuję wam ten przekaz całkiem nieskrycie
  Idea to słuszna, sprawa szlachetna
  W czasach, gdy Polska jest totalnie szpetna

  Państwo z dykty? Chyba z totalnego gówna
  Obywatele rząd – sprawa nierówna
  Wirus za oknem, w domu na ulicy
  A politycy coraz bardziej dzicy

  Ustawami zabijają nasze życie
  Przecież nie chodzi o zwykłe przeżycie!
  Wykurzycie?
  Tych pajaców na górze
  Czas już nadszedł na społeczną burzę

  Rządzi nami Zjednoczona Prawica
  Mnie już od tego strzela kurwica
  Jak tak dalej pójdzie
  Totalna kaplica
  Wypierdolę stąd szybciej niż Kubica

  Szybciej niż Kubica

  Nie możesz nawet na kawie wychillować
  Bo zaraz będą psy cię pałować
  Lepiej się już schować
  Nie wychylać głowy
  Wysłuchać kolejnej Andrzejka mowy

  COVID-19 całkiem niebezpiecznie
  Nie wmówisz mi jednak, że tak będzie wiecznie
  Ogarnij się zatem, nie słuchaj ich bajerów
  Pogońmy razem pisowskich frajerów

  TVPiS? Jak w Korei propaganda
  Pogrywa sobie z nami Kaczyńskiego banda
  Stroszą pióra udając piękne pawie
  A w Polsce od dawna mamy bezprawie

  Opozycja słaba wszyscy o tym wiemy
  Nie oznacza to wcale, że się ugniemy
  Połączmy się tedy, zbudujmy wielką siłę
  Postawmy PiSowcom polityczną mogiłę
  Polityczną mogiłę!”

  Rap Ziemowita Gowina – syna ojca

  https://www.youtube.com/watch?v=6sZD7d8ziYQ

  O rap w wykonaniu syna był pytany w Radiu Plus Jarosław Gowin.
  Jacek Prusinowski: – Podobają się premierowi rymy syna?

  Syn jest zdolnym filozofem i bardziej jako ojciec jestem dumny z jego esejów filozoficznych niż osiągnięć wokalnych. Ale jest wolnym, dorosłym człowiekiem, ma prawo do własnych poglądów
  – odpowiedział lider Porozumienia i były wicepremier.
  Jak zaznaczył, „trudno, żeby nie słuchał” twórczości syna. Stwierdził przy tym:

  Nigdy nie byłem fanem rapu, od wczoraj tym bardziej nie jestem.

  ——————-

 28. Panie Redaktorze tu już chyba jedynym co pozostaje opozycji to zapowiedzieć owym ,,dyspozycyjnym” sędziom ale i prokuratorom i policjantom, że za swoje niegodne czyny zostaną usunięcia/pozbawieni prawa do wykonywania zawodu. Jeżeli przykładali swe ręce do łamania konstytucji to i odpowiedzialność karna…
  Tylko (chyba) tak powstrzyma się spisienie organów władzy. Tym razem nie może być ,,grubej kreski” ale musi być ,,norymberga”*
  *by uciąć dywagacje ,,a na jakiej podstawie prawnej” ra ,,norymberga”? A czy procesy trybunału norymberskiego miały swój precedens?

 29. ‚Unijny Instrument Odbudowy (Next Generation EU) to dla Polski ogromne pieniądze – ok. 64 mld euro, czyli ok. 285 mld zł. Ale, jak zauważają Pracodawcy RP, jest pewien „haczyk”: będzie je można wydać tylko na cele określone przez Komisję Europejską. W dokumencie znalazł się też rozdział dotyczący praworządności, który może utrudnić Polsce sięgnięcie po unijne miliardy’.

  – Z tego dokumentu wynika, że KE ma sprecyzowany plan. Chce wykorzystać kryzys i następujące po nim odbicie nie tylko do odbudowy, ale przebudowy gospodarki europejskiej. Ma ona rozkwitnąć, ale w nowym kształcie. Zielona, dzięki wprowadzeniu Zielonego Ładu i inwestycjom w odnawialne źródła energii. Cyfrowa – przez wdrożenie i wykorzystanie technologii 5G, a także sztucznej inteligencji – mówi dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

  – Pieniądze dla poszczególnych krajów będą przekazywane na konkretne cele. Nie będą „grantem” do wykorzystania według „widzimisię” danego rządu, ale tylko zgodnie z wolą KE. Inaczej pieniędzy nie będzie” – mówi dr Dudek’.

  Proponowany podział środków (granty i pożyczki) na lata 2021-2027
  Italia – blisko 173 mld EUR
  Hiszpania ok. 140 mld EUR

 30. Kalina
  1 czerwca o godz. 9:51

  … ależ Kalino … podzieliłem się tylko wymowną, IMHO, ciekawostką badawczą.
  Nie mam ideału prezydentowej… byleby tylko nie była mądrzejsza od onego.

 31. Martin L
  31 maja o godz. 20:04
  Mad Marx
  31 maja o godz. 20:50

  … tak, to była drwina – jak zauważył ASz – zaznaczone cytaty z niejakiego Jacka H.

 32. @lemarc
  1 czerwca o godz. 11:54

  Co do rapu Ziemowita G. polecam wpis jednego z komentatorów: Najbardziej zawstydzające rodziców jest jak dziecko powtórzy co tata mówi w domu:))))

 33. Kalina
  1 czerwca o godz. 17:50

  … dobre … a poza tym z dziećmi nigdy nie wiadomo… a świat małoformatowych „polityków” – Sasin, Suski, Brudziński, Terlecki… zaskakuje i jeszcze niejednym zapewne zaskoczy…
  A propos Psa…
  To jakiś świr” – stwierdził Terlecki pytany przez dziennikarkę na korytarzu sejmowym: „- Obejrzał pan klip Ziemowita Gowina? Tę piosenkę którą nagrał. 
  – No jak to, przecież to syn premiera Gowina – odparła dziennikarka, na co Terlecki rzucił „ach, to nie wiedziałem”, po czym odszedł w głąb korytarza. 

  Przepełnienie świrów… świr świra podświrowuje… to pisPolska roku 2020 n.e.

 34. @lemarc
  1 czerwca o godz. 18:59
  Kalina
  1 czerwca o godz. 17:50
  ,,Pies” jest żywym (wciąż) dowodem, że nie wiem jak inne dragi ale klej trwale uszkadza mózg.

css.php