Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Krzysztof Szczerski

25.07.2019
czwartek

Niedoczekanie Szczerskiego

25 lipca 2019, czwartek,

Nie udało się w NATO, to może uda się w „Utopii Europejskiej”. Kandydatem rządu Morawieckiego na komisarza Komisji Europejskiej ma być Krzysztof Szczerski, autor m.in. eurosceptycznej w wymowie książki o Unii Europejskiej, którą zatytułował właśnie „Utopia Europejska”. Szczerski ma większe szanse na funkcję w Komisji Europejskiej, niż miała Beata Szydło na funkcję w Parlamencie Europejskim, ale na pewno nie stuprocentowe.

Obecna władza ma takie kadry, jakie ma. Szczerskiego widziała na stanowisku wiceszefa NATO, ale dostał ją Rumun. Teraz chce wprowadzić Szczerskiego do egzekutywy UE, lecz warunkiem powodzenia tego planu jest udane wysłuchanie kandydata w Parlamencie Europejskim i zdobycie dostatecznej liczby głosów eurodeputowanych.

Z tym może być problem. Deputowani z frakcji socjaldemokratycznej, drugiej po Europejskiej Partii Ludowej siły w europarlamencie, już sygnalizują, że ich poparcia Szczerski nie może być pewny. Premier Morawiecki po czwartkowym spotkaniu z nową szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen był cały w skowronkach.

Tylko że podczas ich rozmowy nie stanęła sprawa kluczowa i wciąż niezałatwiona: niezawisłości polskich sędziów od polityków. A to spór o trójpodział władz między Komisją Europejską reprezentowaną przez Fransa Timmermansa a rządem najpierw Szydło, a obecnie Morawieckiego, rzucił potężny cień na ich stosunek do Unii Europejskiej.

Tak głęboki, że była premier przegrała dwa razy głosowanie w sprawie wyboru jej na szefową jednej z wielu komisji Parlamentu Europejskiego, co nie zdarza się tam często.

W internecie łatwo odnaleźć eurosceptyczne wypowiedzi Szczerskiego. „Nie namawiam do wyjścia Polski dziś i natychmiast”, napisał w 2012 r. w „Rzeczpospolitej”. A kiedy by namawiał? Protesty przeciwko naruszaniu praworządności nazwał „seansami pogardy”, a strajkujących nauczycieli pouczył, że nie mają obowiązku żyć w celibacie.

Ursula von der Leyen mogła być miła dla premiera Morawieckiego. Reprezentuje inną kulturę polityczną i osobistą. Nastawiona jest na szukanie kompromisu, a nie na konfrontację. Zapewne zapamiętała, że pisowscy eurodeputowani głosowali za nią podczas wyboru na szefa Komisji Europejskiej w nadziei, że ukręci łeb Timmermansowi. Ale na razie nie ukręciła, a cyrografu z PiS nie podpisała. Wie, że powierzenie teki komisarza eurosceptykowi to nie jest dobry pomysł w epoce wielkich wyzwań dla Unii.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 25

Dodaj komentarz »
 1. O innym pomyśle tego gościa pisał Newsweek: ” Minister Krzysztof Szczerski proponuje wystawianie Polakom katolickich paszportów. Wystawiany emigrującym Polakom dokument ma zawierać „najważniejsze modlitwy i prawdy wiary”. Cel wydania? „By Polacy emigrujący z Ojczyzny do zateizowanych krajów zachodnioeuropejskich nie ulegli tamtejszym lewicującym modom intelektualnym, ale pozostali wierni Bogu i Polsce”. To jeszcze nie wszystko. Minister Szczerski liczy, że Polska będzie dla Europy tym samym, czym był Noe, dla ludzi żyjących przed biblijnym potopem. ”
  Morawiecki i Duda – wyślijcie tego gościa na ambasadora do San Escobar a nie na komisarza do Unii!!

 2. mwas,
  masz świetny pomysł, gdzie wysłać szczerskiego, ale obawiam się, że wymienieni panowie Cię nie posłuchają 🙁

 3. Szczerski, na tle reszty episposłów, to inteligentny facio tyle, że kościelny

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Podejrzewam ze Zbawca Narodu i Dlugopis maja Go juz dosc i chca Go gdzies upchnac.Czy sie uda zobaczymy.

 6. Watykan, tylko Watykan dla tego giganta polskości, moralności i yntelektu.

 7. Szczerski w maju ’19:
  Kościół dzisiaj może wyjść silniejszy z tej sytuacji, jeśli będzie w stanie udowodnić społeczeństwu, że będzie pierwszą dużą grupą społeczną w Polsce, która oczyści się z pedofilii‚.

  Pięknie powiedziane – ‚[kosciół wyjdzie silniejszy] jeśli będzie w stanie udowodnić społeczeństwu, że będzie pierwszą dużą grupą społeczną w Polsce, która oczyści się z pedofilii’.

  Dobierzmy się do warstwy semantycznej tego twierdzenia.
  background: sytuacja społeczna w Polsce po publikacji filmu Sekielskich Tylko nie mów nikomu
  założenie: by default: kościół będzie chciał coś udowadniać społeczeństwu i że jest w stanie dowodzić czegokolwiek…
  teza: kościół będzie pierwszą dużą grupa spoleczną, która oczyści się z pedofilii.
  ————————
  Stan na koniec lipca ’19:
  kościół w Polsce nie zamierza czegokolwiek społeczeństwu dowodzić, a prawo do pedofilii funkcjonariuszy kościoła jest prawem naturalnym i „w szczególniejszy” sposób „należy” się „duchownym”,
  kościół nigdy niczego nie dowiódł, słabe kadry, jakiś doktor coś usiłował „systematyzować”, ale to było w XIII wieku… i nie było internetu…
  – kościół opowiada legendy i czerpie z tego monopolu zyski, bo w handlu i marketingu jest łebski.
  ————-
  W świele tego zarysiku analizy Szczerski nie czuje bluesa, nawet kościelnego….
  To wskazuje na jego zawsydzajaca i groźną niekompetencję oraz bardzo niski wskaźnik bilansowy wartość/koszt.

 8. Szczerski, ksywa sczerstwy (po czesku wołają zatuchlý), to absolutna porażka.
  Jeśli Jaki został protokolantem, to i Szczerskiemu w końcu fuchę znajdą w EC.
  Jeśli Boris został premierem United Kingdom, to Szczerski śmialo może być – zachowując proprcje mocium panie – komisyjnym katechetą.
  Takie czasy…

 9. Off topic, ale nawiazanie do poprzedniego tematu…

  Polski faszyzm w akcji…
  ‚#Wroclaw Przemyslaw Witkowski został pobity bo zwrócił uwagę że nie podobają mu się nienawistne napisy na murach nad Odrą. Sprawę wyjaśnia policja. Trwa poszukiwanie sprawcy’.
  https://wiadomosci.wp.pl/wroclaw-publicysta-zwrocil-uwage-na-graffiti-po-czym-zostal-pobity-6406463448974977a

 10. Ursula von der Leyen, jeśli się zdecyduje na Krzysztofa Szczerskiego to będzie z jej strony duże poświęcenie. Jeśli ktoś chciałby wiedzieć dlaczego, to niech wpisze w GOOGLE – „Brzęczyszczykiewicz” a potem kliknie w ten krótki filmik.

 11. Pecunia non olet. Unia jest niedobra ale unijne posady i związane z nimi apanaże są bardzo dobre. Nawet dla takich świętoszków jak Szczerski.Jeśli go nie wybiorą, będzie doskonały powód do wzmożonego plucia na UE.

 12. OT
  25 lipca o godz. 22:29

  więcej szczegółów:
  https://fakty.interia.pl/polska/news-wroclaw-publicysta-przemyslaw-witkowski-dotkliwie-pobity,nId,3114024

  Dlaczego skurdupel jeszcze nie siedzi?

 13. Zabawna definicja szerzącego się w swiecie wirusa populizmu:

  Populizm is diving head first into a swimming pool because you arę angry that there is no water in it.

  (Populizm przypomina skok na głowę z wieży do pustego basenu wywolany gniewem, ze nie ma w nim wody)

 14. Szczerski moim zdaniem nie przejdzie, ale o tym dowiemy sie jesienią.

 15. @handziaj
  Tak pieniądz nie śmierdzi. Hipokryta i bufon z kancelarii prezydenta chce czmychnąć do tej znienawidzonej wyimaginowanej Unii Europejskiej. Nie dlatego,że jest wybitnym politykiem ale dlatego, że przeczytał oświadceznia majątkowego Euro-posłów.
  Proponuję PiS’owi aby przyjął jako swój hymn ten oto utwór:https://youtu.be/I8P80A8vy9I
  Nam śmiertelnikom pozostaje Jarosław Nohavica ze swoim nieśmiertelnym utworem https://youtu.be/pIwmpvDxZx4

 16. @deo
  A kto ma go wsadzić? Kto ma wydać rozkaz? Prokurator, policjant podległy resortowi Ziobry lub Zielińskiego?

 17. Tylko Watykan, albo w drodze wyjątku „święcenia’.Nie muszą być zaraz duszpasterskie, wystarczyłaby na pożegnanie z fuchą jakaś propozycja objęcia innego intratnego stanowiska .Na przykład w dowód uznania geniuszu i otwartości na wszelkie manipulacje -stanowisko szamana na Galapagos albo gdzie indziej.Byle najdalej od realu.

 18. Polski faszyzm w akcji… cd

  Polski projektant został brutalnie pobity. Bandyci byli przekonani, że jest gejem. „Przykryli mnie czarnym workiem. Myśleli, że nie żyję”
  http://www.plotek.pl/plotek/7,154063,25029849,polski-projektant-zostal-pobity-bo-uznali-ze-jest-gejem-przykryli.html#s=BoxOpImg3

 19. Chybe jednak trzeba isc w alkoholizm bo na trzezwo tego wszystkiego nie da sie ani pojac ani wytrzymac.
  W, badz co badz, calkiem duzym I zdawaloby sie cywilizowanym kraju w Europie, na porzadku dziennym jest fizyczne I polityczne pietnowanie innosci.
  Do najwazniejszych organow najwazniejszej instytucji Europy, z blogoslawienstwem I poparciem rzadu I polowy „Narodu”, pchaja sie cymbaly, garkotluki I niedojdy. I jest coraz gorzej. Mialo byc tak pieknie a wyszlo jak zawsze!

 20. No i zobaczymy, jak to przyjmie parlament UE.
  VDL może wszystko, ale skoro będzie chciała Szczerskiego w swojej ekipie, hmmm.
  Oto i polityka, koncyliacja, harmonijne dogadywanie, tudzież gospodarka i ekonomia. Zamówiliśmy ostatnio u Niemców „trochę” broni.

  Wczoraj, gdy się dowiedziałam, że Szczerski został „wystawiony”, to mnie omal nie trafił przysłowiowy. Szczerskiego zapamiętałam jako pomysłodawcę wstawienia do nowych paszportów modlitwy z odwołaniem niesienia w „świat zachodni” wartości chrześcijańskich, rozumianych po polsku. Jestem wychowane w wierze chrześcijańskiej i katolickiej, ale pomyślałam:
  gościowi upał zaszkodził – i na tyle mu zaszkodził, że nie został wiceszefem NATO.

 21. Geniusz jak nic.NIE CHCIELI GOŚCIA W NATO ,TO WYSUNELI NA STANOWISKO W UE.Jakie korzyści .?Skłocić NATO Z UE ,A JAK NIE WYBIORĄ ,UTRZEĆ NOSA Adrianowi.lUDZIE ,ZAPISUJCIE SIĘ DO PRTII WODZA.Na szkoleniach partyjnych ,wiele się nauczycie.

 22. Nadawał by się idealnie na Komisarza ludowego… ros. Народный комиссар (skrót ros. Narkom) …….Narkom Szczerski

 23. Najświeższe wiadomości ze świata już chyba wszędzie dotarły.
  I nie na darmo mówi się:
  „Lud nie dopuszcza ludzi wybitnych do rządzenia – to taki naturalny instynkt demokracji”. Szczerski i na dodatek jeszcze Łotysz zamiast Timmermansa.
  I pozamiatane.

 24. @Alkana
  Ależ demokracja prawdziwa wybitnych ludzi do władzy dopuszcza, tylko manipulowana i okrajana od góry nie dopuszcza. Tyle że wtedy to już nie jest demokracja, tylko igrzyska i rzucanie mięsa.

 25. Wprawdzie nie ten (jeszcze) klimat, ale obserwuję wręcz wysyp kameleonów.
  „Pecunia no olet”? (jeśli dobrze cytuję).

css.php