Gawron na złom: brawo Siemoniak!

Niesamowita historia korwety Gawron. Prawie pół miliarda kosztowało państwo polskie wybudowanie kadłuba, który teraz pójdzie na złom. Jednego kadłuba. A tych korwet miało być podobno sześć. W czasie sanacji finansów publicznych! 

Widmo marynarki wojennej złożonej z sześciu kadłubów może przerazić nawet zaprzysięgłych militarystów. Co to za flota, jakim celom miałaby służyć? Chyba interesom naszych admirałów, bo nie uwierzę, że byłaby militarnie potrzebna Polsce w drugiej dekadzie XXI wieku.

Bałtyk to małe morze, a Niemcy i Dania są z nami sprzymierzone w NATO. Szwecja i Finlandia będą neutralne, a Rosja nawet takim łajbami jakie ma w Królewcu/Kaliningradzie pewno i tak by naszym korwetom pogoniła kota. Tylko z Bałtami moglibyśmy sobie poradzić, może nawet z całą trójką, ale na razie i oni są naszymi towarzyszami broni w Sojuszu.

Ja militarystą nie jestem, ale pacyfistą też nie. Jak wielu polskich chłopców chodzących do liceum w latach 60, zaczytywałem się wojenno-morskimi książkami Jerzego Pertka i uwielbiałem filmową sagę o ORP Orzeł. Mam szacunek dla marynarzy, ale większy do racjonalności w polityce, gospodarce i budżecie.

Oczywiście nie o marynarzy tu chodzi, tylko o siłę lobby militarnego umiejętnie wykorzystującego lękliwość demokratycznie wybranych rządów RP, aby nie narazić się na zarzut, że rzekomo nie dbają o bezpieczeństwo narodu.

A kadłub jest dowodem na coś innego: że nasz rodzimy ,,kompleks wojskowo- przemysłowy” owijał sobie wokół palca kolejnych prezydentów i premierów III RP, wysysając z niej, ile się dało. Całkiem jak macherzy w kościelno-rządowej Komisji Majątkowej.

Dobrze, że kadłub pójdzie na złom. Dobrze, że zaczyna się dyskusja o nowoczesnej marynarce wojennej potrzebnej nam na Bałtyku. Frapuje mnie przy tym, jak stosunkowo młodemu i niedoświadczonemu wojskowo ministrowi Siemoniakowi udało się to, co się nie udało jego poprzednikom? Czym przekonał premiera?

Może to Siemoniak powinien przewodzić zapowiadanym rokowaniom rządu z Kościołem w sprawie dofinansowywania Kościoła z budżetu państwa? Słusznie zamierza redukować liczbę kapelanów wojskowych tam, gdzie są oni na synekurach.

XXXX Van Rompuy
Na temat Brychta nie mam nic do powiedzenia, nie czytałem. PA2155 – lista byłaby dłuższa (np. Ezra Pound czy Celine), ale co z tego? Potępienie moralne za sympatie pronazistowskie nie może przekreślać całego dorobku literackiego, takie stawianie sprawy wydaje mi się wręcz totalitarne. Z dystansu (17:25)- zgadzam się, podobnie jak z wpisem sed4; Gogo ? hm, jeśli to ma być obrona UE, to ja dziękuję. Jacobsky – dzięki za wpis o teściu. Pan Sułek, Kot Mordechaj – dzięki za wpisy do wpisu Elizy.