Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Strajk kobiet

1.11.2020
niedziela

Grzeszne kobiety spod znaku błyskawicy

1 listopada 2020, niedziela,

A więc marsze w obronie praw kobiet to grzech. Tak powiedział ksiądz rzecznik episkopatu rzymskokatolickiego Leszek Gęsiak. Ale sam zaznaczył, że „jeśli to jest manifestacja za tym, żeby przerywać życie ludzkie, żeby przerywać ciążę i w ten sposób zabijać ludzkie płody, to oczywiście, że uczestnictwo w takiej manifestacji człowieka wierzącego oznacza, że popełnia on grzech i nie powinien tego robić”.

Duchowny użył słowa „jeśli”, czyli dopuścił, że może się mylić. I rzeczywiście się myli, bo najwyraźniej nie przyjrzał się uważniej, bez uprzedzenia, wielodniowym protestom. Gada, jak to rzecznik, co mu każe egzekutywa. Za to biskup ewangelicki, który tej egzekutywie nie podlega, może mówić naprawdę po chrześcijańsku.

W protestach dominuje temat prawa kobiety do wyboru, czy i kiedy ma urodzić dziecko, zwłaszcza dziecko niezdolne do samodzielnego życia. Hasła protestów są przede wszystkim wolnościowe. Ich uczestniczki i uczestnicy z różnych pokoleń, głosujący na różne partie lub w ogóle dotąd niegłosujący (teraz zagłosują na pewno!), wierzący i niewierzący.

Łączy ich nie wspólnota grzechu, lecz wspólnota gniewu, że kobiety traktuje się jak bydło rozpłodowe (jak to ujęła poseł Emilewicz: wolność kobiety kończy się, gdy zachodzi w ciążę), a rządzący bez żadnej autentycznej debaty i konsultacji społecznej chcą ludziom narzucać z poparciem Kościoła RzK, jak mają kierować swoim prywatnym życiem.

Słyszeliśmy niejedną parę młodych i starszych osób deklarujących, że nie są za aborcją, sami mają dzieci (dorosłe lub małe), ale takiego traktowania swej ludzkiej autonomii i godności nie mogą zaakceptować. I mają rację, bo nie trzeba być za aborcją, żeby być za prawem do wyboru w tej niesłychanie delikatnej i intymnej sprawie.

Oczywiście, że były też hasła domagające się legalizacji bezpiecznej terminacji ciąży niechcianej lub niepożądanej w danym momencie życia kobiety, bez względu na to, czy płód jest zdrowy, czy nieuleczalnie chory. To jest dziś norma prawna w zdecydowanej większości państw demokratycznych. Czasami z dołączonymi do niej warunkami, a czasem bez, „na żądanie”.

To efekt oddzielenia państwa od religii, kolejnej normy prawnej w tych państwach. I tu dotykamy równie ważnego powodu fali protestów: w Polsce ta zasada nie funkcjonuje tak, jak powinna. Od momentu dojścia do władzy „zjednoczonej prawicy” Kaczyńskiego, Ziobry i Gowina obserwujemy systemowe podważanie w Polsce tej normy współczesnej cywilizacji demokratycznej.

Udział w obywatelskich manifestacjach sprzeciwu wobec tych dwóch patologii – odbierania przez państwo kobietom i ich partnerom prawa do wyboru w kwestii ciąży oraz przekształcania państwa świeckiego w dominium jednej, rzymskokatolickiej konfesji – nie jest grzechem, tylko dobrym prawem obywateli.

Kościół rzymskokatolicki w Polsce ma na sumieniu grzechy pedofilii, jej tuszowania oraz upolitycznienia, i nimi powinien się zająć przede wszystkim. Tak kończy się dziś „konserwatywna kontrrewolucja” Kaczyńskiego. Buntem młodych, serią kryzysów wywołanych jego konfrontacyjną polityką, gwałtownym przyspieszeniem erozji obozu obecnej władzy i moralnego autorytetu Kościoła. PiS się doigrał.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 179

Dodaj komentarz »
 1. Takimi wypowiedziami swoich funkcjonariuszy, Kościół podcina gałąż na której siedzi.Kaczyński bardzo się zdziwił, że tyle ludzi wyszło na ulice, a episkopat zdziwi się jeszcze bardziej jak w kościołach będą pustki. Oczywiście będzie za to obwiniał wszystkich tylko nie siebie.

 2. pan ksiadz rzecznik jak orkiestra na Titanicu

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Rzecznik episkopatu rzymskokatolickiego, Leszek Gęsiak
  Mówi to co od niego wymagają władający polskim kościołem.
  To, że mówi absurdy nie dziwi. Większość biskupów polskich już dawno odeszła od wiary chrześcijańskiej i tworzy swoją jej interpretację. Kościół w Polsce coraz bardziej zaczyna przypominać krytykowany w kazaniach faryzeuszy (jedno z żydowskich bractw religijnych). Zamiast Jezusowego dążcie do prawdy – dążą do maksymalizacji swych korzyści materialnych i władztwa dusz.
  Prawda natomiast jest taka, że TK nie istnieje bowiem zrobiono z niego polityczne ramie PiS.
  Wybór sędzi Przyłubskiej jest kwestionowany nawet w jednym z orzeczeń SN, powstaje więc pytanie, czy to był rzeczywiście trybunał. Na dodatek sprawozdawcą był sędzia dubler, a przewodniczącej składu Sędzia Krystyny Pawłowicz , która jako posłanka podpisała się pod wnioskiem do TK., nie wyłączono się z orzekania. Do tego, w składzie orzekającym byli jeszcze dwaj sędziowie dublerzy
  czyli to nie był trybunał i jego orzeczenie jest polityczne i bezprawne. Nic dziwnego ze jest protest przeciw bezprawiu jakie robi PiS. Do protestujących dołączają się grupy społeczne poszkodowane przez politykę PiS.
  Biskupi nie widzą ze sami weszli z butami w politykę po stronie PiS i ukuli hasło sojuszu „ołtarza z tronem”.
  Starli sie (i starają) jak potrafią wspierać kłamstwa polityczne PiS.
  Teraz się dziwią że kościołowi w Polsce się obrywa?
  Przecież sami na własne życzenie stracili autorytet u wyznawców. Czy teraz te straszenie grzechem ma sens?

 5. Pan przecenia niejakiego Gęsiaka … to kolejny przymuł kręcący słowami jak chce – nie wart niczyjej uwagi. Trochę lepszy od krasomówcy handlarza dewocją Dziwisza…

 6. Po utracie władzy przez PiS kobiety w Polsce dostaną takie same prawa jak te z cywilizowanych krajów europejskich.
  Kościół tez będzie miał wskazany właściwy obszar działania a w skrajnym przypadku może być renegocjowany konkordat lub wręcz wypowiedziany. Dziś to może wydawać się mało prawdopodobne ale… Episkopat przekroczył wszelkie granice w pazerności, mieszaniu się w politykę, obłudzie i grzechu.

  Z sondaży widać, że elektorat gotów jest PiS -owi władzę odebrać, ale nie ma komu jej oddać. Główne partie na spadkach PiS nic nie zyskały. To jest dla nich temat do przemyśleń, o ile jest tam jeszcze ktoś, kto jest w stanie wyciągnąć z tego jakieś wnioski.

 7. Odepchnięcie pisu od koryta niczego nie zmieni, bo pislandia to stan umysłu w zbyt wielu polskich głowach.

  Kto jest najważniejszym symbolem polskości na przestrzeni wieków ?
  (wskazówka: nie chodzi o Polkę, która dostała dwa Noble za pracę naukową, a nie za liczenie aniołów na łebku od szpilki).

  I tak rozumieć trzeba Ciemnogórd pomiędzy Odrą i Bugiem.

 8. Oj tam, oj tam….Niech sie goni ten caly rzecznik!

 9. Uprasza się o nieprzeszkadzanie!
  Panowie ciężko pracują nad laicyzacją Polski. Szczęść Boże, panowie księża. Obfitych plonów.

  https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,26456990,ksiadz-straszy-usunieciem-z-religii-za-blyskawice-na-zdjeciu.html

 10. „Chcą ludziom narzucać z poparciem Kościoła RzK, jak mają kierować swoim prywatnym życiem”.

  Nawet pobieżna lektura NT pozwala ustalić, że żaden prawdziwy chrześcijanin, chociaż ma ustalone poglądy religijne, to jednak nie próbuje nikogo zmuszać do przyjęcia swoich wierzeń. Nie wywiera też nacisku na przywódców politycznych, by ich skłonić do popierania jakiegoś stanowiska, jak czyni to Kościół katolicki od wieków.

  Fundamentaliści katoliccy stosują wiele taktyk, nie wyłączając przemocy, by narzucić społeczeństwu własne mierniki. Czyniąc to, nierozerwalnie wiążą się z systemem politycznym.

  Tymczasem Jezus powiedział swym naśladowcom, że mają zachowywać całkowitą neutralność w sporach politycznych i niczego nikomu nie narzucać. Każdy musi mieć wybór – może przyjąć lub odrzucić to, o czym mówią jego uczniowie.

 11. Kościół w Polsce ma zadadniczy problem z percepcja i zrozumieniem otaczającej go rzeczywistości (https://ciezkieczasy.pl/index.php/2020/09/23/analiza-percepcja/) . Od kilku lat mam wrażenie, że duchowni nie widzą tego, co jest widoczne, a wiernych traktują przedmiotowo. Jest to nie tylko rezultat głębokiego kryzysu misji kościoła katolickiego w świecie, lecz również braku w nim wzorców, indywidualności mających pomysł na zatrzymanie wiernych. Kiedy kościół bał się zmian społecznych, zawsze tkwił w miejscu…

 12. Sondaże pokazują erozje poparcia PiS na rzecz Hołowni, radykalizm lewicy go napędza choć faktycznie Hołownia umiejętnie stoi z boku. PO, PSL i Konfederacja buksują w miejscu.

 13. Kto.jest bez grzechu ksieza, pralaci…niech pierwszy rzuci kamieniem.

 14. Rzecznik to kundel… przy Czarnku … ten tępy neostalinowiec, neandertal, przed niczym się nie cofnie…
  Sądząc z jego zapowiedzi ma tylko dwie czynne komórki w resztkach miniaturowej mózgownicy sterujące układem wydalniczym … czas swoich deform odmierza dziesięcioleciami, oj, zniszczy – jeśli mu pozwolą – edukację do szczętu.

 15. Szanowny Panie Redaktorze,
  napisał pan „Kościół rzymskokatolicki w Polsce ma na sumieniu grzechy pedofilii, jej tuszowania, oraz upolitycznienia” i to jest prawda. Ale kościół nie byłby głosicielem i strażnikiem przykazania „nie zabijaj” gdyby dostosował się do dzisiejszej opinii, mody, ideologii. Stałby się kolejną instytucją charytatywną jakich wiele w Europie zachodniej zwłaszcza pośród zborów protestanckich, takich fajnych bo nie stawiających wymagań.
  Zaiste przedziwne jest chwalić panów profesorów prawa Andrzeja Rzeplińskiego i Andrzeja Zolla a w chwili gdy uznają prawidłowość orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego pod kierunkiem magister prawa pani Julii Przyłębskiej mieć do nich osobiste wycieczki.

 16. Polacy nie gęsi lecz swój język mają, to a propos ks. Gęsiaka. Prof. Paweł Skrzydlewski nawołuje do rozprawy z protestującymi, bo kara słusznie im się należy. Cóż to za wylęgarnia, istna pepiniera geniuszy ten KUL: Wojtyła, a teraz Czarnek, Skrzydlewski. Ja na kolana padłem, jak mówi Gombrowicz.

 17. breaking/news

  Poland’s ambassador to Israel fired two employees of the Polish Institute in Tel Aviv for protesting increased restrictions on abortions in Poland.

 18. @Nałęcz
  1 listopada o godz. 15:23

  Prosze Pana…Kosciół ma zapisaną w doktrynie obronę zycia ludzkiego od poczecia do smierci i nie moze głosić niczego odmiennego. Ale może w szczególnych sytuacjach zachować milczenie, jak juz nie raz bywało w jego dziejach, kiedy milczał wobec zbrodni homofobii i ludobójstwa. Mozna? Mozna… Tzw. kompromis aborcyjny tez był zawarty z udziałem Koscioła, wiec po co było ruszać te zabe?

 19. OD POCZĄTKU WINNA JEST KOBIETA…!!! Na obrazku z Genesis zbudowana jest cała feudalna wykładnia Boga Ojca i Mężczyzny i Kobiety.
  -Kobieta sprowadziła nieszczęście na człowieka…uległa namowom i kuszeniu..
  Kobieta jest winnna że Adam poszedł za nią i też uległ..
  Od początku budowana jest na tej opowieści teologia..
  w kosciele jest taka pieśń… w której tak to …leci

  Serdeczna Matko! opiekunko ludzi,
  Niech cię płacz sierot do litości wzbudzi:
  Wygnańcy Ewy do ciebie wołamy,
  Zmiłuj się zmiłuj, niech się nie tułamy.

  Do kogóż mamy wzdychać nędzne dziatki,
  Tylko do cebie ukochanej matki:
  U której serce otwarte każdemu,
  A osobliwie nędzą strapionemu.

  Zasłużyliśmy to prawda przez złości,
  By nas Bóg karał rózgą surowości:
  Lecz kiedy ojciec rozgniewany siecze,
  Szczęśliwy kto się do matki uciecze.

  ,,Ty Masz Po sobie i Ojca i Syna,
  Snadnie Go Twoja Przejedna Przyczyna:
  Pokazawszy Mu Piersi i Wnętrzności,
  Łatwo Go Skłonisz Matko Łaskawości.

  Dla twego serca wszystko Bóg uczyni,
  Daruje plagi choć człowiek zawini:
  Jak cię cna Matko nie kochać serdecznie,
  Gdy się skryć możem pod twój płaszcz bezpiecznie.

  Ratuj nas ratuj Matko ukochana,
  Zagniewanego gdy obaczysz Pana:
  Mieczem przebite pokazuj mu serce,
  Gdyć Syna na krzyż wbijali morderce.

  Wierni nie tylko Czarnek nie widzą że te rymy niosą niebezpieczne treści.. z róznych względów.. Dewoci zalewając się łzami oczekują odkupienia grzechów… poprzez pokusę niewieścią jak ? ,Ty Masz Po sobie i Ojca i Syna,
  ,,,Snadnie Go Twoja Przejedna Przyczyna:
  ,,,,Pokazawszy Mu Piersi i Wnętrzności,!!!!
  ….Łatwo Go Skłonisz Matko Łaskawości.
  No n i i e s ł y c h a n e! ..To dlaczego tak walczył kościoł z dekoltami i tylko habit i włoscienica.

  Matka ma po sobie i Ojca i Syna….
  To co w głowie wiernych ukształtowano jako ŚWIETOŚĆ”’…TO DRAMATYCZNE ZDERZENIE DWÓCH PRZECIWSDTAWNYCH ŻĄDZ…

  Wyczerpanie i ducha i ciała w wzajemnej bezustannej walce i praktyce…wycieńcza intelekt..Właśnie z Rozumem i Intelektem walczy od zarania Religia tak jak powyżej odwołujac się jednak do żadzy.. PRZYPISUJE JE NAWET NAJWYŻSZEMU..

  Jeżeli tak … no to Dziwisz mógł nie pamietać ” bo wszystkie obmierzłe rzeczy Bóg wybacza… przez ,,piersi ” na przykład. Seminaryjne i zakonne szaleństwa…nocne powodują ze te chłopaki maja skóre jak pergamin..a o głowie i duszy nawet nie wspomnę…

  Do tego poziomu teologii i wiary zawraca Polaków Czarnek wraz z Epidiaskopem

 20. @ozzy
  Niech go skarżą.

 21. Kobiety w obronie własnej wolności powinny manifestować na ulicach, najlepiej przed redakcjami globalnych przekaziorów, które indoktrynują młodych ludzi w stopniu dawniej niespotykanym. Nadmiar wolnego czasu mieszkańców wielkich miast, wyrządza im nieodwracalne szkody. Jeżeli doda się do tego zajebistą wulgarność, to mamy obraz pokolenia dzieci bez właściwości. Używanie inteligenckich słów „zajebiście” i „wypierdalać”, które słychać na ulicach polskich miast powinno być karane robotami przymusowymi przy zawracaniu kijem szamba, wypływającego z Warszawy do Wisły. To wylewanie szamba do Wisły jest symbolicznym obrazem wpływu „kultury” warszawskiej na całą Polskę.

 22. Nałęcz
  1 listopada o godz. 15:23
  Proszę nie być śmiesznym tym stanowiskiem KK w Polsce , raczej broni własnych interesów i czerpie ogromne zyski a wymyślanie zarodków jako ludzi co nabija tylko mamonę ale i wpływy polityczne a nie trzeba nic robić a wygonie żyć przy tym usprawiedliwić wszelkie łajdactwa bo jesteśmy „obrońcami życia”. Przypominam Stalin też był „obrońca życia”, zakazał aborcji.

  Czym mam przypomnieć gdzie był kk w Polsce gdy utopił się czteroletni chłopiec w morzu, bo był uchodźca, nie miał prawa do życia bo nie był zarodkiem? Czy mam przypomnieć sieroty a Aleppo.
  Czy może Rydzyka który cały swój pasożytniczy żywot nie zrobił nic dla rodzin osób niepełnosprawnych. Wyśmiał matkę chłopca niepełnosprawnego która prosiła go o pomoc „to ona nie wie ze to im się pomaga” a KK zgromadził kosztem takich ogromy majątek.

  Jeśli naprawdę KK w Polsce traktuje poważnie ludzkie życie to natychmiast przeprowadzi się nacjonaliście majątku pasożytniczego kleru na rzecz rodzin z osobami niepełnosprawnymi.

 23. A jak o „naturalnej śmierci” mówią swoim owieczkom kapelani wojskowi w Afganistanie np.?

 24. @woytek
  A może coś na temat powodu protestów i języka prawicy, pisowskiej i ,,narodowej”? Bo tak to wychodzi pan naprawdę żenująco.

 25. Podobno powstała nowa formacja bigotów : Rycerze JPII.

  Miło będzie patrzeć, kiedy rycerze Wojtyły zaczną dawać tyły.

  Kraj, w którym jest więcej lekcji religii, niż wychowania obywatelskiego nic nie dziwi. Kto się odważy kopnąć w konkordat, który napisano tak, żeby nie „dżaźnić” „wielkiego” Polaka, a który to konkordat jest dziś tak samo martwy, jak Wojtyła ?

  Uczniowie z Piły, którzy biorą udział w protestach są oburzeni, że lokalny klecha nie da im bierzmowania… Tak, jakby od bierzmowania zależało ich życie i przyszłość. To jest właśnie ten rak na umyśle, który jeszcze długo będzie trawić umysły wielu Polaków. Zbyt wielu.

  Na najbliższe lata jestem pesymistą. Konfornizm zwycięży. A z nim rak polskiego, zapyziałego, skołtuniobego katolicyzmu.

 26. KONOPIEŁKA PODWAWELSKA.
  ..Rajcy krakowscy w trosce o morale mieszkańców pod Wawelem postanowili zatrzymać plagę lewactwa i neomarksizmu. Smok który zamilkł gdy władza ..sie zmieniła został podłaczony do gazu i prądu..Gdy z Siemiatycz przyjechał Konopiełka poradził rajcom aby smokowi złożyć ofiarę…,,Zara wam te bezbozniki z ulic znikną.. w mig”!
  -Postanowiła się poswięcić pewna bezdzietna bojowniczka z smarkatym neolewactwem.”
  Delegacja z poboznym Gowinem znawcą tutejszej kultury młodzież w kierezyjach i wstązkami przybyli pod Wawel..
  – Magistrat odczytał smokowi ugodę rozejmowa…a nastepnie przedstawił wybrankę..
  – W smoku coś zgrzytnęło strasznie…jak nienaoliwione wrota piekła..Przygasł ogień gazu..i jakby jąkanie było słychać wy… wy…. wyyyy..?
  -Gowin zapytał czy bestia nie była odwiedzana przez Millera albo Zandberga? BO TO POCZĄTEK MIĘDZYNARODÓWKI
  Gdy minęła konsternacja smok strasznym wyciem wyrzucił WY**** LAĆ..
  ,,o co chodzi „”zapytał minister edukacji człek obyty z piekłem i niebem..
  Smok zapytał a.. a gdzie kużwa musztarda?!!…Jak ja mam to przełknąć?

 27. U Hartman na forum czytam:

  „lem
  1 listopada o godz. 14:13
  woytek
  1 listopada o godz. 2:51

  Zgonie z przykazaniem:
  woytek … wypierdalaj!

 28. @Santone:
  Jak dla mnie sprawa jest prostsza z tym kryzysem Kościoła — brak dobrego działu HR. Kościół jest instytucją wykonującą usługi dla ludności w zakresie kultu religijnego. De facto w Polsce ma pozycję monopolisty, co jak wiadomo z ekonomii, zwykle odbija się bardzo negatywnie na instytucjach, w tym na jakości wykonywanej pracy. Czasem pewnym ratunkiem przed patologiami jest wpisanie działalności monopolisty w umowę społeczną, na której straży stoi państwo — ale do polskiego Kościoła to się nie odnosi, gdyż jego pozycja zapewnia mu brak takiego nadzoru.

  Jednym z problemów instytucji usługowych, wyjętych z logiki klasycznie rozumianej gry rynkowej, jest zapewnienie odpowiedniej jakości wykonywanej pracy przez pracowników. Zwykle instytucje takie mają wypracowane praktyki ewaluacji pracy swoich oddziałów i poszczególnych pracowników. W Kościele ograniczają się one jednak do wizytacji biskupich, których praktyka pozostaje w tyle za przykładami świeckimi; a na dodatek działanie to jest wyrywkowe. Nie towarzyszy mu też polityka odpowiednich bodźców motywacyjnych. Dodatkowo brakuje jakiegokolwiek mechanizmu okresowej ewaluacji managementu wysokiego szczebla — żadna zewnętrzna komisja, albo walne zebranie akcjonariuszy nie oceniają biskupów.

  Po stronie „kościelnej” spodziewałbym się tu odwołania do powołania kapłańskiego i wynikającego stąd morale; ale trudno mi się z tym zgodzić. Bo ja nie kojarzę ludzi, którzy podejmując pracę z góry zakładają, że będą pracować źle, niewydajnie, nieuczciwie. Może nie powiedzą o powołaniu, ale o profesjonalnej dumie, czy etosie już czasem tak. Po prostu dobre chęci, czy motywacja, nie znajdując strukturalnego wsparcia się kończą — Kościół, mając dwa tysiące lat doświadczeń w rozważaniach nad grzechem, powinien sobie z tej ludzkiej słabości zdawać sprawę.

 29. Bardzo celną i ciętą odpowiedź świętojebliwej Emilewicz dała P.Młynarska. Zaś przyczyna tego poruszenia (najlepsza kucharka wśród sędzin) mgPrzyłębska uciekła do Berlina(do końca roku zrobiła sobie wolne). Ale tam też kobiety protestują, a niemieckim sąsiadom wyjaśniają w ulotkach, co zrobiła ich polska sąsiadka. Na koniec, do wielu haseł ostatnich dni, dodam od siebie : Księża na Księżyc!

 30. No to już jest czysty faszyzm. Przynajmniej w tym punkcie, w którym kobieta jest pozbawiana swojej autonomii na rzecz państwa. Kobieta ma płodzić, stać przy garach i zapewnić „ciąg technologiczny” narodu i taka jest jej rola. No, ewentualnie czasami w wolniej chwili może coś sobie przeczytać, albo robić haftowane kilimy do zawieszenia na kuchennej ścianie z tekstami: „Kochaj ojczyznę jak matkę”, „W państwie siła i ty jesteś jego częścią”. Mój Boże, w jakich my już czasach żyjemy??

 31. A tymczasem p.Julia w Berlinie !
  ,, W……j ,, to mało powiedziane tu chce się wyć! To mógł wymyśleć tylko szalony Jarek!
  https://wyborcza.pl/7,75399,26467227,polki-z-berlina-pisza-do-niemieckich-sasiadow-julii-przylebskiej.html#s=BoxOpImg5

 32. @Jacobsky
  Cöż, w pewnym wieku nasila się w nas pokusa pesymizmu, ale przyszłość, czy nam się to podoba czy nie, należy na pewno do młodych.

 33. @18karatow
  Z tymi incelami wśród kibolstwa byłbym ostrożny. Około 2014 r. ówczesny Millward Brown (poprzednik Kantara o ile dobrze pamietam) zbadał profil społeczny kibiców stadionowych i wynik był daleki od stereotypowego. 60% z wyższym wykształceniem, ponadprzeciętne zarobki i aktywność sportowa. Pamiętam te badania bo zwróciła na nie uwagę bodaj M. Środa w swoim wpisie na fb. We wpisie poruszyła szerzej kwestie zakonspirowanego atawizmu wśród osób z wyższym wykształceniem.

  By the way, być może powyższe tłumaczy skąd bierze sie zjawisko shy-trumpers w USA, albo ukrywanie swoich preferencji wyborczych przez wyborców pis? Takich badań nie znalazlem, więc to mój „guesswork”. Ci ludzie funkcjonują w liberalnym środowisku, więc żeby nie być poddanym ostracyzmowi i nie stracić przywilejów mocno skrywają swoje atawistyczne oblicze. Ale pod kibolska kominiarka można wszystko ukryć. W końcu na PiS głosuje nie kilka ale wciąż kilkadziesiąt procent osób z wyższym wykształceniem.

 34. Aborcja to jest dla wielu kobiet i ich partnerów decyzja życia . Wprowadzanie jej do języka politycznego jest nadużyciem. Te protesty są wyrazem frustracji wynikającej z lockdownu i aroganckiego sposobu uprawiania polityki przez Prawo i Sprawiedliwość .
  Naczelnik okazuje się wodzem na jedną kadencję, ale brak opozycji stworzył z niego postać tragikomiczną. Czas na zmianę Naczelnika w Polsce po wyborach w Stanach Zjednoczonych. Takie sa odwieczne zależności kompradorów od ich globalnych opiekunów.

 35. Pozwolę sobie na malutką intelektualną indukcję : JK i TK zerwali kompromis aborcyjny – wywrócili stolik. Gra, po obu stronach, odbywała się od dawna znaczonymi kartami. Uczestnicy gry przymykali oko na szulerkę przeciwnika, bo obie strony mogły oszukiwać (mówić jedno, a robić drugie). Teraz sytuacja jest taka, że ” karty znaczone” po stronie ludzi/wiernych poszły do kosza. Kościół natomiast dalej trzyma lewe karty przy orderach i mówi „… to wy jesteście oszustami, bo graliście znaczonymi kartami, nieładnie, wstydźcie się „. Nie wiem, co w krótszej perspektywie wyniknie z protestów, ale w dłuższej na pewno zwiększy się presja graczy świeckich/wiernych na ujawnienie lewych kart po stronie kościoła. Gra się skończyła – ja nie mogę oszukiwać, a ty możesz ??

 36. Co tu sie dziwic, ze tak gada skoro dla nich juz sama prezerwatywa jest narzedziem zbrodni.

 37. „To efekt oddzielenia państwa od religii, kolejnej normy prawnej w tych państwach”

  Hmm…gdzieś już to słyszałem. Możliwe, że to hasło deklarowane było również z drugiej strony – znaczy – nie państwowej…Czy nie brzmiało to jakoś tak: „co cesarskie cesarzowi…”.
  Mam wrażenie, że KRK sam nie rozumie swoich nauk, sam nie rozumie Pisma, sam nie rozumie jego sensu. To się dzieje już od dłuższego czasu ale tym razem ludzie się zreflektowali. Wreszcie!!!

  Powtórzę za Abelardem Gizą, który chyba nie deklaruje się jako osoba wierząca ale ma rację:
  „Żyjemy przecież w kraju, w którym stoi ponad 700 pomników Jana Pawła II, piętrzą się tysiące dzwonnic, mamy dwie godziny religii tygodniowo i ciągle więcej mszy w publicznej telewizji. Mimo to nadal nie dociera do nas jedno proste zdanie, które Jezus uznał za najważniejsze:
  „Żebyście się wszyscy wzajemnie miłowali.”
  Gdybym otworzył szkołę gry na gitarze i po 2000 tysiącach lat nikt by nie potrafił zagrać kluczowego chwytu, to bym ją pewnie zamknął, a nie budował kolejne filie”

 38. @Kalina
  1 listopada o godz. 16:27
  @Nałęcz
  1 listopada o godz. 15:23

  „Prosze Pana…Kosciół ma zapisaną w doktrynie obronę zycia ludzkiego od poczecia do smierci i nie moze głosić niczego odmiennego”
  Skoro tak to co robią duchowni katoliccy przyodziani w wojskowe uniformy, z oficerskimi stopniami, (ich pensje i emerytury to osobny rozdział) w instytucji powołanej sensu stricto do zabijania?

 39. PAK4
  1 listopada o godz. 17:51
  „Kościół, mając dwa tysiące lat doświadczeń”.

  Chociaż to dość popularny pogląd, to jednak jak przyznają zgodnie rzetelni historycy, ma on niewiele wspólnego z faktami.

  Kościół katolicki powstał w IV wieku, z inicjatywy cesarza Konstantyna, na fundamencie sojuszu ołtarza z tronem, czyli praktyki potępionej w NT. Pod rządami cesarza Teodozjusza I (379-395 n.e.), stał się w imperium rzymskim religią państwową.

  Wszystkie propagowane przez niego wierzenia, sposób postępowania oraz system organizacyjny, oparte są – nie jak u pierwszych chrześcijan na Biblii – ale na filozofii oraz tradycji pogańskiej. W związku z powyższym, ma on tyle wspólnego z chrystianizmem z pierwszych wieków, co kanciarze z Kantem.

 40. volter
  1 listopada o godz. 19:35

  … kiedyś to mieliśmy nawet genrałów, dzisiaj zostały pisie d00py wołowe…

 41. Niedługo po ogłoszeniu decyzji rządu {o zamknięciu cmentarzy} posłanka PiS Violetta Porowska zabrała głos i poniekąd zdradziła motywacje stojące za rozporządzeniem {Morawieckiego}.

  „Zamknięcie cmentarzy to dobra decyzja Premiera Morawieckiego. Za przyrost zakażeń nie będą odpowiadały osoby odwiedzające groby bliskich, a tylko protestujący i politycy PO i Lewicy, którzy ich do tych protestów podrzegają” – napisała Porowska [pisownia oryginalna ].
  —————————————–
  #1 Nic nowego, kolejny szczery pismatoł pardon pismatołka, „podrzegająca” do wzmożenia protestów kobiet i mężczyzn.
  #2 Viollu, „podrzegają” pisze przez o z kreską…

 42. @Adam Szostkiewicz,

  bez wątpienia przyszłość należy do młodych. To jest tak oczywiste jak stwierdzić, że jutro będzie nowy dzień. Za to możemy się spierać o to, jaki będzie ten dzień lub jaka będzie ta przyszłość, co to już teraz należy do młodych. Moim zdaniem wychowanie, jakie dostają obecnie właściciele przyszłości to wychowanie w konformizmie. Nawet jeśli nie wierzą i/lub mają kościół gdzieś, to poddają się pustym rytuałom, chodzą co niedziela po wafelka, przez całą mszę esemesują, ale są, bo się boją. Już się boją, a co będzie później ?

 43. „(…) Swoją drogą znamienne, że z taką masą protestujących rozmawiać chce tylko prokurator. Byłoby ciekawe dowiedzieć się, czy kiedy ktoś uznał, że środek pandemii to dobry moment na wyrok ws. aborcji, liczył się z taką falą oporu na ulicach. Ale tego prokurator, zbrojne ramię władzy, nie zbada. Jeszcze by się okazało, że wynika z tego jakaś odpowiedzialność prawna? Było już śledztwo ws. wyborów kopertowych, w wyniku interwencji „góry” umorzone trzy godziny po wszczęciu. Ostatnio „góra” uznała, że lepiej od prowadzącego śledztwo wie, czy składać wniosek o areszt dla kibola, który pobił dziennikarki na proteście. Bo „góra” ciągle uważa, że wie lepiej”. (WT)

 44. Czuć cymśik niedobrym..Jakby stanem wyjatkowym?.
  -Wydaje się ze gdyby pan Prezes naprawdę bronił KK. nie zrobiłby tego co widziano.. Chodziło o celową zadymę…i stan wyjątkowy..Zawieszenie praw…
  w takiej sytuacji resort pana Zbyszka i jego twarda admnistracja traci n znaczeniu.. chociaż panowie przezornie zlikwidowali Prokuraturę Wojskową…to przecież mozna szefem prokuratury uczynić Budkę ..
  W STANIE WYJATKOWYM KOALICJANCI I ALIANCI SĄ ZAGROŻENIEM…
  Prezes wie ze KK. OTWARCIE NIE POPRZE JEGO OSOBY…
  Uliczne legiony…utracą orientacje.. Kobiety ucichna ze zdumienia…Młodzież Wszechpamperska..musi być skolonizowana aby nie było dalszej zadymy…Generałowie juz ostrzegają..!!!
  Resort Sprawiedliwości będzie się wycinał sam.. poslowie ES-PE…ze zdumienia…pójdą na chorobowe…Większość Sejmowa uformuje się inaczej
  Koalicja Obywatelska gremialnie poprze kandydaturę Budki razem z Lewicą i PSL..
  Jastrzębie PIS…?? WCIĄGNIĘCI DO ,,SZALONEGO PROJEKTU” ..poprą nowego Prokuratora Generalnego…który nie zagrozi już szefowi.. a Prezes Okaże się Przywódcą Nowoczesnym.. na miarę europejską…
  Kukiz,Kamysz, Koorwin…Braun???..zetrą się w śmiertelnym boju…w kwestii ,, piątki dla ryb rzecznych..i słodkowodnych” oraz nutrii. Czarnek moze spoko odmawiać koronkę..

 45. https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/protesty-ws-aborcji-apel-generalow-i-admiralow/skjdzwf?utm_source=browser_viasg_wiadomosci&utm_medium=push&utm_campaign=allonet_00d_3d17e61eed3e29d&srcc=ucs

  My, generałowie i admirałowie Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, służb specjalnych wyrażamy głęboki niepokój w związku z rozwojem sytuacji w Kraju.

  W czasie rozwijającej się pandemii, groźby niewydolności służby zdrowia i kryzysu gospodarczego wprowadzane są rozwiązania skutkujące ogromnym niezadowoleniem społecznym. Zaostrzenie przepisów aborcyjnych wywołało sprzeciw obywateli i masowe protesty uliczne.

  Dalsza eskalacja działań, podsycanie i nieodpowiedzialne zachowania polityków doprowadzi do tragicznych i nieodwracalnych konsekwencji.

  Czasami nadmiar emocji, niekontrolowany rozwój wydarzeń może skutkować rozlewem krwi.

  Obawiamy się sytuacji, w której ponownie na ulicach polskich miast może dojść do użycia siły i niepotrzebnych ofiar.

  Mamy prawo, aby przestrzec przed tragicznymi konsekwencjami gdyż nie chcemy aby taka sytuacja powtórzyła się kiedykolwiek w Polsce.

  Apelujemy:

  do rządzących, posłów i senatorów, aby uwzględnili wolę większości społeczeństwa i doprowadzili do zmiany nieakceptowanych rozwiązań,
  do policjantek, policjantów, żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, aby działali zawsze zgodnie z prawem, pamiętając, że służą społeczeństwu. Niech słowa przysięgi żołnierskiej i rot ślubowań, które składaliśmy – „ …ślubuję służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia…” towarzyszą we wszelkich Waszych działaniach,
  do organizatorów i uczestników protestów o powstrzymanie się od wszelkich aktów przemocy, w tym niszczenia mienia, zabytków i obiektów kultu religijnego. Nie atakujcie policjantów, żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb mundurowych – oni nie są waszymi wrogami. Nie prowokujcie i nie dajcie się sprowokować a dobro zawsze zwycięża,
  do autorytetów politycznych, moralnych i społecznych o odważną obronę wartości nadrzędnych i przekonywanie decydentów, aby niezwłocznie przystąpili do rozmów ze wszystkimi stronami konfliktu i do wypracowania kompromisu, który uspokoi nastroje społeczne. Należy przyjąć rozwiązania akceptowane przez zdecydowaną większość społeczeństwa, chroniąc je przed dramatyzmem pandemii.
  Poniżej lista generałów i admirałów popierających apel:
  ………………………………….

  „Należy przyjąć rozwiązania akceptowane przez zdecydowaną większość społeczeństwa,”
  Obawiam się, że jednak PiS będzie musiał „WYPIERDALAĆ”wraz z ePiSkołopatologami i łapaczem sakramentów.
  Obawiam się, że nie mają za bardzo gdzie, chociaż przypominam sobie apel jednego, nie pamiętam już nazwiska, członka SLD z Bydgoszczy, aby wyekspediować kler w wagonach bydlęcych do Watykanu. Można doczepić specjalny skład dla rządu i strażnika żyrandola. A, zapomniałbym o Zollu i Rzeplińskim, kolekcjonerze medali i orderów papieskich.

 46. zamiast stadionów, szpitale polowe urządzane powinny być w kościołach:
  1. duże zadaszone przestrzenie nadające się na wstawienie łóżek
  2. opieka boska i anioła stróża pod ręką
  3. chory pisowiec z ulgą przyjmie pobliże swojego Boga, więc obsada łóżek pełna
  4. nikt nie zaatakuje kościoła, bo leżącego honor nie pozwala kopać
  5. w kościele Bóg nie rozprzestrzenia wirusa, to chorzy będą mieli każdy swojego
  6. kościół naturalnie za wynajem wystawi rachunek – bo to sprawa kluczowa
  7. Kaczyński bez targowania cenę zaakceptuje i uratuje swój elektorat przed zarazą.
  Wszyscy wygrani, to jak w taką grę nie zagrać?

 47. Kalina
  1 listopada o godz. 16:27
  Prześledź historie Kościoła katolickiego i nie opowiadaj bajeczek.
  parę cytatów poniżej:
  „Nie jest zabójcą, kto spowodował poronienie, zanim ciało otrzymało duszę” – pisał w tym duchu święty Iwo z Chartres.
  W słynnym „Decretum Gratiani”, czyli zbiorze prawa kanonicznego spisanym w 1140 roku przez bolońskiego mnicha Gracjana, jasno stwierdza się, że „aborcja jest zabójstwem jedynie wówczas, gdy płód jest uformowany”. Pogląd ten znalazł uznanie u papieży: Innocentego III (zm. 1216) i Grzegorza IX (ok. 1240).
  „Nieukształtowane płody znikają jak ziarna, które nie dają owoców” – w „Podręczniku dla Wawrzyńca, czyli o wierze, nadziei i miłości” Augustyn pisał, że płody na wczesnym etapie rozwoju – nie obdarzone jeszcze duszą – nie zmartwychwstaną w czasie sądu ostatecznego.
  Rozwijający się płód nie posiada materialnej formy ciała ludzkiego. Św. Tomasz przyjął koncepcję Arystotelesa, że płód najpierw obdarzony jest duszą wegetatywną, następnie zwierzęcą(zmysłową), a w końcu-gdy ciało jest całkowicie ukształtowane-otrzymuje ono duszę rozumną.
  Sobór wiedeński, który w 1312 roku obradował na temat herezji uznających dualizm ciała i duszy, potwierdził hylomorficzną koncepcję człowieka, przedstawioną przez św. Tomasza z Akwinu. Stanowisko tego soboru uznaje się po dziś dzień za dogmat wiary katolickiej.

 48. jacek2
  1 listopada o godz. 15:29

  Dokładnie tak! Krk jest nieformalną partią polityczną. Bez prawnej odpowiedzialności, bez przejrzystości finansowej.
  Z tysiącami politycznych ambon.

 49. https://krytykapolityczna.pl/kraj/list-otwarty-do-arcybiskupa-gadeckiego/
  Zachęcam więc pana do wsadzenia sobie w dudę fochów na nasze przekleństwa, bo pański kompas moralny to bubel. Prawdziwym przekleństwem jest los kobiet skazanych na bezsensowne cierpienie w imię pana prostackiej ideologii. Z tą i innymi podłościami, które pańska kasta ma na sumieniu, na zawsze pozostaniecie moralnymi bankrutami. Jedyne słowo, które macie prawo wypowiadać publicznie, to: „przepraszamy”. Na każde inne już do końca waszych czarnych dni będziemy odpowiadali: „wypierdalać”.

  Z wyrazami braku szacunku
  Tomasz Kojder

 50. maciek.g
  1 listopada, 22:22

  Obowiazujaca jest wykladnia wszystkich spraw dokonana przez Kongregacje Doktryny Wiary. I obowiazuje, dopoki nie zostanie zmieniona przez bodajze sobor, bo nawet nie papieza

 51. I owszem, PiS się doigrał, ale przetrwa do następnych wyborów, za to ta pokraczna miniaturka Stalina jest skończony, sam sobie wymierzył pocałunek śmierci tym wezwaniem kiboli do „obrony kościołów”. Usuną go swoi w nadziei uratowania synekur , z Kaczyńskim następne wybory przerżną.
  Osobiście obstawiałem „proces naturalny” , tym bardziej od czasu wybuchu pandemii. Ciągle może , jako awatar Gomuły, uciec jak tamten „w chorobę”. Uczciłby tym rocznicę grudnia 1970.
  Jesień dla Polaków niebezpieczna pora…

 52. To nie „od momentu dojścia do władzy zjednoczonej prawicy” zaczęło się odchodzenie od cywilizowanych norm rozdziału Kościoła i państwa. TK od lat, przez wiele kadencji betonował sojusz tronu z ołtarzem.
  Stąd nie dziwią ani już nie rozczarowują mętne wynurzenia Prof. Rzeplińkiego, ktory sam nie wie co powiedział a czego nie powiedział (chociaż może to przecztał, jak już uslyszal o tym że inni to już przeczytali)
  https://kulturaliberalna.pl/2020/10/30/kocemba-stambulski-historia-prawicowego-konstytucjonalizmu-w-polsce/?fbclid=IwAR17-KoFI2ovhqURoRAbdH4bL-EzSDiJZZCmLGWYx10GFhZbNAjVyZ1ajj4

 53. Biblia nie uznaje ani nie popiera tzw DUALIZMU.
  Człowiek JEST DUSZĄ ŻYJĄCĄ.. Celowe czy przypadkowe poronienie inaczej było oceniane w w zależności od fazy rozwoju płodu. Osoba która spowodowała smierć wyraźnie ukształtowanego człowieka ponosiła karę. Kara i odpowiedzialność jednak były zależne od statusu społecznego ofiary i winowajcy. Niewolnice i niewolnicy stanowili majatek właściciela…Tutaj grało tzw ,,prawo rzeczowe”
  Zabicie czy zagłodzenie niewolnika czym innym było niż człowieka wolnego.
  Płód był otoczony ochroną….ale nie był traktowany tak obłudnie jak to robi K.K..
  ALE ..WAŻNĄ RZECZĄ BYŁA PŁEĆ DZIECKA…RYTUALNE I CEREMONIALNE OCZYSZCZENIE KOBIETY PO POŁOGU BYŁO DWUKROTNIE KRÓTSZE JEŚLI URODZIŁ SIĘ CHŁOPIEC.
  Opłaty ,,kapłańskie’ czyli ,,koscielne” miały inną taksę w przypadku męskiego noworodka.
  Rozrodcza polityka Narodu Wybranego zmierzała do ,, PROGRESIO HOMINI” STAD TEŻ LICZNE NAŁOŻNICE ,ŻONY I ….KONSEKWENCJE.
  Bezdzietna żona w rodzinie i spoleczeństwie cierpiała….w rózny sposób..Pisano ze ,,Jahwe zamknął jej łono”…w niektórych przypadkach tłumaczono to tzw ,,Boża sprawiedliwością” Jakub np bardziej kochał Rachelę…ale więcej dzieci urdziła mu Lea którą teść Laban po ciemku przywiódł mu do łoża.

  Reasumując nierozwiniety płód nie był wg Prawa Mojżesza traktowany jako ,,dusza żyjąca”..Jedynie samodzielny organizm żyjący już poza organizmem matki był ,,Duszą Żyjącą” czyli oddychającym człowiekiem.
  Właczenie do judaizmu nauk pogańskich zaczęło się już dużo wcześniej nim powstały kościoły..bo ludzie nie zyją w próżni.Uprowadzenie do niewoli 587 r i diaspora.. przyniosła wiele modyfikacji w wierzeniach

 54. @dezerter83:
  Akurat nie jest to istotne dla mojego wywodu — 2 tys., czy 1,6 tys., co za różnica. Ale akurat w zakresie „radzenia sobie z grzechem”, nie chodzi o instytucję Kościoła, ale o ciągłość i nawiązanie do tradycji.

 55. @volter:
  Nie powiem, co czytam żeby nie razić ciągłym zatapianiem nosa w lekturze, ale zupełnie przypadkiem doszedłem do dyskusji, czy według Biblii płód jest człowiekiem. Dyskusja dotyczy Księgi Wyjścia, 21:22-25.

  Rzecz dotyczy kary za pobicie ciężarnej. Problem z tym tekstem jest taki, że w oryginale następuje odwołanie do czegoś, co można by próbować oddać może jako „wypadek” (widzę jedno z nowych tłumaczeń — mówi o „szkodzie”). Był „wypadek”, karą jest śmierć; nie było „wypadku” — sprawca ponosi odpowiedzialność finansową wobec ojca płodu, tak jakby pozbawił go części majątku.

  Że mówienie o ciężarnej, jeśli wydarzenie nie miało żadnych konsekwencji, nie ma sensu (w końcu można by traktować jak zwykłe pobicie), to się zaczęły rozważania. Starożytna tradycja rabiniczna łączyła „wypadek” ze stopniem rozwoju poronionego w wyniku pobicia płodu. „Płód nieukształtowany” — mamy stratę finansową rodziny. „Płód ukształtowany” (zaawansowana ciąża) — traktowany byłby już jak człowiek i karany, zgodnie z zasadą życie za życie — śmiercią.

  Św. Hieronim tłumacząc Biblię odwołał się do innego rozumienia — powiązał „wypadek” ze śmiercią ciężarnej. Kościół więc byłby tu spadkobiercą bardziej „liberalnej” tradycji, gdzie żaden stopień rozwoju płodu nie czyni z niego człowieka.

  Jak wiemy, dzisiaj jest inaczej. Tradycja judaistyczna (tak jak i muzułmańska) jest liberalna, tradycja katolicka przeszła na pozycje „życia od poczęcia”.

 56. volter
  2 listopada o godz. 7:21
  „Celowe czy przypadkowe poronienie inaczej było oceniane w w zależności od fazy rozwoju płodu.”

  1. W czasach kiedy spisywano tę Księgę, w narodzie wybranym problem celowego poronienia w zasadzie nie istniał. Jak wynika z Pisma, Żydzi uważali dzieci za błogosławieństwo, natomiast niepłodność — za wstyd i hańbę . Z tego względu każda mężatka pragnęła zajść w ciążę.

  Kiedy wnuk Abrahama Jakub, spotkał się po długim czasie ze swym bratem Ezawem, ów zapytał: „A kim one są dla ciebie?” Jakub odparł: „To dzieci, którymi Bóg w swej życzliwości obdarzył twojego sługę”. Słowa te, wiele mówią o stosunku starożytnych Izraelitów do własnych dzieci.
  W ST pogląd Boga na temat traktowania dzieci, został wyrażony w prostych słowach. W Psalmie 127:3 czytamy: „Dzieci są darem od Jehowy, owoc łona jest nagrodą”. Co pomagało wszystkim Izraelitom przejawiać takie nastawienie ? Znali oni ponadczasowe zasady, jakimi kieruje się w relacjach z człowiekiem Bóg. W Jego oczach życie ludzkie jest święte.

  Kiedy więc ktoś w naszych czasach studiuje tę Księgę – podobnie jak to było w starożytności – poznaje pogląd Jehowy na wiele spraw i szkoli swoje sumienie, a ono pomaga mu potem w podejmowaniu decyzji odzwierciedlających Boży punkt widzenia.

  Nie potrzebujemy więc wyraźnego prawa, opisującego każdy nasz obowiązek wobec Boga. Pięknie zilustrował to Jezus z Nazaretu, który jest dla swoich naśladowców najlepszym przykładem. W Kazaniu na Górze dobitnie wyjaśnił, że kto pojmuje ducha praw Bożych, będzie ich przestrzegał nawet wtedy, gdy coś nie jest wyraźnie nakazane lub zabronione.

  Żadna z opisanych w Biblii osób, które służyły Bogu, nie doszła do wniosku, że jeśli nie ma konkretnego nakazu, to każdy może robić, co chce. Dlaczego ? Ponieważ przyjmując Boży pogląd na sprawy, kierowali się, jak to ujął Jezus, dwoma najważniejszymi przykazaniami — miłości do Boga oraz do bliźniego.

  2. Jak wynika z Pisma, Bóg nie traktuje embrionu ludzkiego czy płodu jedynie jako zespołu tkanek, ale jako rozwijającego się człowieka, którego prawa podlegają ochronie.

  Potwierdza to między innymi natchniona wypowiedź króla Dawida z Księgi Psalmów: „Bo Ty utworzyłeś moje nerki, osłaniałeś mnie w łonie matki. Wysławiam Cię, bo cudownie mnie uczyniłeś i wzbudza to mój lęk i podziw. Twoje dzieła są zdumiewające, wiem o tym bardzo dobrze. Gdy powstawałem w ukryciu, gdy rozwijałem się w łonie matki, moje kości nie były przed Tobą ukryte. Twoje oczy widziały mnie nawet wtedy, gdy byłem zarodkiem. W Twojej księdze były zapisane dni, w których miały się kształtować wszystkie jego cząstki, i to zanim jeszcze którakolwiek z nich się pojawiła”.

  3.„Biblia nie uznaje ani nie popiera tzw DUALIZMU.”

  „Filozofowie wczesnego chrześcijaństwa przyswoili sobie greckie pojęcie nieśmiertelności duszy i przypisywali jej właściwość stworzenia przez Boga, który wlewa ją w ciało w momencie poczęcia” (Britannica — edycja polska, tom 10, strona 68).
  „W Biblii nie ma żadnej wyraźnej wzmianki o pośmiertnym bytowaniu duszy” (New Catholic Encyclopedia).

  „Jasno sprecyzowana, mocna wiara w nieśmiertelność duszy została wprowadzona dopiero w okresie pobiblijnym (…) i stała się jedną z podstaw religii żydowskiej i chrześcijańskiej” (Encyclopaedia Judaica).

  „Przekonanie, że po rozkładzie ciała dusza kontynuuje swój byt, jest w większym stopniu kwestią spekulacji filozoficznych lub teologicznych (…), toteż nie jest wyraźnie sformułowane w żadnym miejscu Pisma Świętego” (The Jewish Encyclopedia).

 57. @volter
  2 listopada o godz. 7:21
  „Uprowadzenie do niewoli 587 r i diaspora.. przyniosła wiele modyfikacji w wierzeniach”
  Tak, ten rok jest fundamentalną cezurą. Babilończycy zrzucili z tronu i uprowadzili ostatniego króla Judy, który jak każdy żydowski władca był mesjaszem, czyli natarty (namaszczony) przez kapłanów oliwą. Od tego czasu narodziła się idea przyjścia mesjasza. Żydzi ciągle na niego czekają.

 58. Naród mówi: odejdź!

  W kategorii osobistych ocen karzeł – prezes PiS ma mniej niż 15 proc. poparcia (źle ocenia go niemal 70 proc.)
  Krzywego dobrze ocenia zaledwie 32%
  Zero13%
  Govę – <8.5%

  „Ale jeszcze większą katastrofą jest odpowiedź na pytanie, czy Jarosław Kaczyński powinien pozostać, czy zrezygnować z funkcji prezesa PiS. Rezygnację popiera ponad 70 proc. całej populacji Polaków, niezależnie od płci, wieku, miejsca zamieszkania czy preferencji partyjnych”. (BCh)
  ____________________-
  Wypierdalaj! jest łagodną formą pogardy dla zbrodniarza – w pelni uzasadnioną… cbdo

 59. Rada konsultacyjna Strajku Kobiet to jakaś kpina. Po internetach już krążą memy z Bonim ściskającym dłoń z kard. Nyczem. Mój kuzyn 22 letni śmieje się że sami „dziadersi”. Na Instagramie zwolenniczki (te konserwatywne i liberalne) SK kłócą się o postulaty dotyczące kościoła czy religii w szkołach. Zamiast skierować ostrze przeciw PiS jednym postulatem, tępią jego ostrze wyraźnie lewicowym przechyłem. Dlaczego ten potencjał jest tak marnowany?

 60. @Chlopak
  Zamiast wypisywać głupoty , załóż partię, najlepiej ze swoim 22 letnim kuzynem , wygrajcie miażdżąco wybory i pokażcie na co Was stać. Powodzenia.

 61. Kobiety powinny cierpieć i oddawać życie dla „zachowania tożsamości” narodu.
  A taki dzielny rycerz chce się chować za spódnicami policjantek?
  Czy nie wie, że w krk zawsze jest popyt na „męczenników za wiarę”?
  Gotów walczyć do ostatniej kropli krwi polskich kobiet.
  https://wiadomosci.wp.pl/strajk-kobiet-robert-bakiewicz-szef-samozwanczej-strazy-narodowej-prosi-o-policyjna-ochrone-6571235083692736a

 62. Hasła na „szturmówkach” bliskie memu sercu, bo nawiazujace do wielkiej literatury: „Anuszka juz kupiła olej”, „Mane – Tekel – Fares”, „Las Birnamski juz ruszył”:))) Mozna by potraktowac te teksty jako niedopuszczalne groźby karalne, gdyby nie prosty fakt: kamraci pana Czarnka raczej nie znaja tych pozycji wydawniczych:))))

 63. ,,To efekt oddzielenia państwa od religii, kolejnej normy prawnej w tych państwach. I tu dotykamy równie ważnego powodu fali protestów: w Polsce ta zasada nie funkcjonuje tak, jak powinna. Od momentu dojścia do władzy „zjednoczonej prawicy” Kaczyńskiego, Ziobry i Gowina obserwujemy systemowe podważanie w Polsce tej normy współczesnej cywilizacji demokratycznej”
  Naprawdę Panie Redaktorze? Od czasu dojścia do władzy ,,zjednoczonej prawicy”? A nie od dnia gdy ,,Nieodżałowanej Pamięci Pan Tadeusz” z pogwalceniem prawa wprowadził do PUBLICZNYCH szkół indoktrynację katolicką? A może od dnia gdy będacy ,,na wylocie” rząd H. Suchockiej POINFORMOWAŁ nas, że podpisał konkordat z Watykanem? Jakaś debata się odbyła? Dyskusja? Poinformowali nas. Dobre i to. A pani Suchocka za ten akt wiekopomny mogła się latami oddawać nieskrępowanej dewocji w Watykanie.
  Kłamcę Kwaśniewskiego aż wstyd wspominać. No, niby ten terror ,,partia zabójców ks. Jerzego nie ma prawa sprawiać takiej przykrości Ojcu św.” go usprawiedliwia. Tym żałośniejsze są komentarze wsparcia dla protestów jego i jego małżonki. Trzeba było się nie wozić papamobile. Można tak wyliczać…Orzecznictwa katolików Zolla i Rzeplińskiego dopełniają tego obrazu – niby normalne państwo świeckie a nic nie mogło się odbyć bez kościelnego placet, niby wszystkie religie są równe dla państwa ale jedna jest równiejsza.
  Zjednoczona Prawica zwyczajnie zerwała z tą hipokryzją i oficjalnie, z pełnym błogosławieństwem Koscioła, tworzy państwo dla katolików
  Z jednej strony może to i dobrze? Katolicy wreszcie dowiedzą się co to znaczy żyć w katolickim kraju? No i zrozumieją, że chrześcijaństwo i katolicyzm to pojęcia wykluczające się?

 64. Dezert. 83.. Celowego spędzenia płodu dokonywali w Egipcie w Kannanie znawcy rzeczy..W jakim stopniu nie piszą..znane były trucizny zioła,i inne specyfiki.
  Niewiele wiemy o tych rzeczach ale wiemy..Rozmawiamy i piszemy o życiu o realiach..Prawo zabraniało takich praktyk stąd w nim zapisy…o ochronie płodu.
  Samo istnienie zakazulub nakazu…ujawnia po trosze stan istniejacy. Nie każdą rzecz opisano ale…Nie każdy płód był oczekiwanym błogosławieństwem.
  System religijno społeczny umozliwiał rodzinie sprzedaż włassnego syna,córki za długi w niewolę..Własciciel kilku kobiet był ich panem. Mógł BARDZO DUZO..
  Za ewentualne grzechy składał ,, ofiarę pojednania” była to ugoda z kapłanem .Przyprowadzał więc zwierzę dla Jahwe owcę barana ,wołu jałówkę…Zwierzę zabijano spalano wnętrzności na ołtarzu a kapłan i winowajca czyli grzesznik…odbywali wspólna ucztę zwana ,,żertwą”. Urzedowo kapłan dostawał łopatkę i jezcze coś.. Ofiarodawca zadowolony ze pogodzono go z Najwyższymi piekł mięsko na grillu i wszystko było cacy.
  Poszkodowany w tym cyklu niewolnik czy niewolnica wcale nie jest WYMIENIONY…
  A czy wiadomo…ile niewolnic wskutek cięzkiej pracy poronilo?
  -ilu niewolników nie wytrzymało plagi 39 kijów?
  -kto zapłacił i komu za ciężką pracę i wyzysk…o którym ani słowa?
  Dlaczego oddani w niewolę do swiatyni synowie i córki Żyda ..mimo tego wyzysku musieli dpłacić kapłanowi 1/5 wartości?..
  Przykładowo oddany w niewolę czy sprzedany czasowo mężczyzna kosztował 30 srebrników[ tyle dostał Judasz]…Aby wykupić taki zastaw” to należało do kasy kapłana dołożyć 6 i pół srebrnika? niezależnie w jakim stanie był niewolnik.
  Traktowanie ciężarnych kobiet….? i poronień…zależało od stanu sumienia,wiary i jeszcze kilkunastu czynników. Nie rózniło sie od praw zwierząt zbyt wiele.
  Zawsze wysoką cenę miał poczciwy i uczciwy obiekt wierzacy w słuszność władzy kapłańskiej. Reszta to tylko detale..

 65. Piękny tytuł ,,Grzeszne kobiety spod znaku błyskawicy”…
  Lata temu Kościół, ta skarbnica miłosierdzia i wartości duchowych, wiedział co robić z takimi zbieszonymi babami – na stos albo do wora i do wody. Ktoś powie ,,dawne lata i słusznie minione”. Czyżby? Jeszczenie tak dawno w katolickiej Irlandii takie kobiety zamykano przymusowo w ,,przytułkach” czy wręcz ,,domach poprawczych”, gdzie quasi więziennych warunkach, pod duchową opieką Kościoła, ciężko pracując mogły przemyśleć i pozbyć się zżerającego je szaleju.
  A…zapomniałem: Kościół w Irlandii przeprosił za to a wypłatę odszkodowań zostawił państwu.

 66. No,mam takie zdjęcie-zgięty wpół Boni przed Nyczem…Kobiety-on też wy….!

 67. @kalina
  Aż tak źle Pani myśli o człowieku, który ma tytuł profesora najstarszej polskiej uczelni katolickiej? I którego Kaczyński z Dudą obarczyli brzemieniem sanacji oświaty i nauki w duchu integryzmu?

 68. @Adam Szostkiewicz
  2 listopada o godz. 10:51

  Tak

 69. PAK4…NO NIESTETY…KK..nie chroni zycia w innych miejscach tak bardzo i tak zawziecie..Kapelan wojskowy z etatem ok 7000 pln…kroiacy narzedzia do zabijania zazwyczaj nie powoduje refleksji…tak głebokich..
  Obolewania Chazana nad zamrozonymi embrionami dziwić mogą tylko albo wkurzać…czy pan profesor jest idiotą czy tylko taką ma rolę.
  Nic Chazan nie ubolewał nad Adamowiczem zasztyletowanym…ale on kocha człowieka w EMBRIONIE I RACJE KOSCIOŁA.

 70. @Kalina

 71. Kalina
  2 listopada o godz. 5:21
  21 lipca 1542 Papież Paweł III ogłosił konstytucję apostolską Licet ab initio, reformującą Świętą Inkwizycję. Powoływała ona Kongregację Rzymskiej i Powszechnej Inkwizycji (nazywaną też Świętą Inkwizycją lub Świętym Oficjum)
  7 grudnia 1965 decyzją Pawła VI, jej nazwę zmieniono na Świętą Kongregację Nauki Wiary.
  W 1983 jej nazwę zmieniono na Kongregacja Nauki Wiary ( usunięto z niej przymiotnik „Święta”, co wiązało się z wprowadzeniem nowego prawa kanonicznego )
  Antyaborcyjna polityka Kościoła rzymskiego zaostrzała się w miarę upływu czasu i wzrostu jego ziemskiej potęgi. W 1697 r. kościół odrzucił całkowicie możliwość przerywania ciąży. Papieże Pius IX i Leon XIII w XIX w. wykluczyli dopuszczalność aborcji dla ratowania życia lub zdrowia matki. W połowie XX w. zakaz powtórzył Pius XII, a po nim soborowy papież Paweł VI. Również św. Jan Paweł II domagał się, np. w encyklice „Evangelium vitae”, ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. II Sobór Watykański (1963–65), uważany za reformatorski, ogłosił, że aborcja i dzieciobójstwo to ciężkie przestępstwa,
  ale ciekawostka nie uznano za bledną koncepcje Tomasza z Akwinu hilomorficznego rozwoju płodu. Tak więc ustalenia soboru wiedeńskiego pozostają dalej dogmatem.

 72. Prezes Kaczyński doznał iluminacji. Ciernista droga do smoleńskiej prawdy dobiegła końca. Wróg ujawnił się i zaatakował kościoły, niszczy Polskę, którą prezes kocha i rozumie. Iluminację wicepremiera Kaczyńskiego zawdzięczamy zwierzętom futerkowym. Ujawniły się frakcje dworaków: „ludzie stołowi” z Dudą na czele nawołują do kompromisu, „ludzie kratowi” będą wsadzać , „ludzie korkowi” płyną z prądem w nadziei, że do wyborów jeszcze się obłowią, ale cesarz z jego dworem odchodzą w niebyt. Marta Lempart z drużyną podniosły poprzeczkę i przepadły „narracje”, za to pojawiły się SŁOWA PRAWDY. Podmiot nie zgadza się z orzeczeniem.

 73. @chandra
  Ditto.

 74. Sprawdziłem jak temat aborcji rozwiązano w Niemczech. I wielu z Państwa będzie zaskoczona bo w Niemczech aborcja jest NIELEGALNA, poza pewnymi wyjątkami.

  W 1992 r. Helmut Kohl skierował ustawę aborcyjna do TK. Trybunał orzekł niekonstytucyjność aborcji na życzenie, argumentując że „życie w łonie matki posiada niezależna wartość i podlega ochronie konstytucji”. Jednocześnie odstępując od karania za aborcję do 12 miesiąca. Czyli panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek.

  Ernst-Wolfgang Bröckenforde, sędzia TK wywodzący się z SPD nie widział przeszkód żeby katolicka etyka była podstawą prawodawstwa w państwie demokratycznym, z zastrzeżeniem że musi odbyć się to na zasadzie deliberacji. Sędzia dalej twierdził że w przypadku aborcji dochodzi w skrajnych przypadkach do kolizji między prawem do samostanowienia, a prawem do zycia. Z drugiej strony bez prawa do zycia, nie ma prawa do samostanowienia – dlatego prawo do życia ma precedencje. Także w naszej konstytucji najpierw wymienione jest prawo do zycia, a 11 artykułów później jest mowa o prawach osobistych.

  I tak problem rozwiązali Niemcy. Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek. No ale dziś gdy rozgrzewano to gniazdo szerszeni o rozsądku sąsiadów można pomarzyć.

 75. @Bartonet
  Ok, boomer 🙂

 76. @dezerter83
  „….uważali dzieci za błogosławieństwo, natomiast niepłodność — za wstyd i hańbę ….”
  Biedne kobiety. To jest bardzo niesprawiedliwe że kobiety które normalnie potrzebuja pomoc i pociecha jeszcze musiała się wstydzić nie wiadomo po co. A nawet takie ewidentne niesprawiedliwości nie wystarczają żeby Pan się obudził i nareszcie skonczył popierać slepo te teksty i zasady z tego czasu?

 77. @Chandra, 2 listopada. 12;18

  Jestem rzeczniczka zwierzat wszelakich, futerkowych tez. W ich sprawie jestem „ludziem kratowym”. Dlatego wspieram haslo Strajku: Kot moze zostac!

 78. Rząd chce uczestników antypisowskich protestów traktować jak przestępców i zamykać w więzieniach, vide konferencja Święczkowskiego. Wcześniej jednak musieliby ich zatrzymać policjanci.
  Konstytucja to ustawa zasadnicza, fundament wszystkich obowiązujących przepisów, od Ustawy o Policji aż po rozkaz kaprala.
  W art. 54 Konstytucji jest zapisane :
  ?Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów …?,
  a w art. 57 :
  ?Każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. …?
  Na podstawie tych zapisów Konstytucji w Kodeksie Karnym zawarto przepis definiując przestępstwo:
  art.260 – Kto przemocą lub groźbą bezprawną udaremnia przeprowadzenie odbywanego zgodnie z prawem zebrania, zgromadzenia lub pochodu albo takie zebranie, zgromadzenie lub pochód rozprasza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  W Ustawie o Policji :
  art 58 – Policjant obowiązany jest odmówić wykonania rozkazu lub polecenia przełożonego, a także polecenia prokuratora, organu administracji państwowej lub samorządu terytorialnego, jeśli wykonanie rozkazu lub polecenia łączyłoby się z popełnieniem przestępstwa.
  Jak ma zatem zachować się policjant, któremu wydano rozkaz sprzeczny z prawem ?
  Odpowiedź; „Policjant obowiązany jest odmówić wykonania rozkazu”
  To dlaczego, nie stosują się do przepisów Ustawy o Policji?
  Brak znajomości, krótka pamięć? Nie, nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności.
  Nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności karnej, zwłaszcza funkcjonariuszy, którzy prawa mają strzec. Czego się boją, utraty pracy, a kryminału się nie boją? Liczą na: „ja tylko wykonywałem rozkazy”. To już nie przejdzie. Policja jest na usługach społeczeństwa, a nie łamiących prawo polityków. Niech sobie przypomną rotę przysięgi/ślubowania, że Narodowi Polskiemu mają służyć.
  Łamanie prawa odbywa się w hierarchicznej kolejności od decyzji (politycznej) jego złamania na szczytach władzy, po zwykłego funkcjonariusza policji i innych służb mundurowych.
  Jedynym sposobem zaprzestania takiej praktyki jest niestety bunt społeczny, w wyniku którego dojdzie do zmiany władzy i jej przykładnego ukarania, tak by w przyszłości już nikt się nie ważył władzy nadużywać.
  Nie widzę innego wyjścia, a to, że akurat teraz trafiło na PiS, to jest powtórka z rozrywki lat jej poprzedniej kadencji z lat 2005-7, kiedy to dupowaty Tusek nie postawił tzw. bandy czworga przed TS (niektórzy siedzieliby w pierdlu).
  I byłoby po ptokach, jak to się mówi, a tak mamy tylko same problemy, jakby innych nie było aż nadto. Ale miarka się przebrała i trzeba konsekwentnie doprowadzić, na fali obecnych protestów, które niektórzy zwą już rewolucją, do zmiany wszystkich bezprawnych działań jak i ich źródeł. To jest zadanie dla MŁODYCH, nikt inny tego nie zrobi, dość postkomuny i postsolidarności, dość zniewolenia kościelnego. Temu „towarzystwu wzajemnej nienawiści” już dziękujemy w sugestywny sposób zdawkowym, ale dobitnym „WYPIERDALAĆ”.

 79. @thomas
  Ale @dezerter nie może się ,,obudzić”, na tym polega problem. On już się raz obudził, aby zapaść w sen na zawsze.

 80. „To jest dziś norma prawna w zdecydowanej większości państw demokratycznych. Czasami z dołączonymi do niej warunkami, a czasem bez, „na żądanie”.To efekt oddzielenia państwa od religii, kolejnej normy prawnej w tych państwach.”

  Pisałem już o tym dużo (może aż za dużo)- to nie jest spór religijny (a przynajmniej nie powinien taki być- niestety jest do tego sprowadzany). To jest fundamentalny spór o to – czy z punktu widzenia państwa liberalnego- zdrowy płód ma podlegać JAKIEJKOLWIEK ochronie ze strony prawa czy też ma być tej ochrony CAŁKOWICIE pozbawiony (a tak jest w aborcji na żądanie). Religia nie ma tu nic do rzeczy. Mało tego- wiara w to, że dziecko przed urodzeniem posiada duszę (a tak jest w doktrynie kościoła katolickiego) jest przesłanką, która stawiałby płód poddany aborcji w znacznie KORZYSTNIEJSZEJ sytuacji. To z punktu widzenia ateisty czy agnostyka aborcja na żądanie jest unicestwieniem UNIKALNEJ, niepowtarzalnej szansy jednostki. Niestety obarczony ideologią (z obydwu stron) dyskurs w ogóle nie dopuszcza logicznego myślenie.
  A normy państw zachodnich nie są prawdą objawioną i podlegają polemice. Chyba że może dla niektórych są objawieniem i należy je traktować tak – jak ortodoksyjnie katolicy traktują Biblię?

 81. Pan ksiądz ma rację.Bo kobieta to niższy sort, wycięty z żebra chłopa ,na dodatek przestępca ,coś tam nadoczyniała z jabłkiem.I TEGO NIKT NIE ZMIENI, W TEJ RELIGJI.ALE DZIŚ CHCE SIĘ ODBIĆ OD DNA .I maszeruje ,tak jak KOD ,na chwałę i sukcesy wodza ,bo on ma argument ,w kraju jest demokracja .Powołały radĘ koordynacyjną.Po co ?co DADZą GADKI ,NA TEMaT ,KTO MA RACJĘ ,STRAJK KOBIET ,CZY LGBT ?A GDZIE POTENCJAŁ 10 MLIONÓW TrzAskowskiego?Na czele ruchu pod tytułem- FORUM WOLNOŚCI- POWINIEN STANĄĆ AUTORYTET NP ,Owsiak.Sprawa aborcji ,to iskra ,na wzór ,wyrzucenia ROBOTNICY z pracy ,w 1980r.Wtedy ,tak jak, i dziś apetyty na wolność poszły w górę.Czy historia się powtórzy ,?A jeŻeli tak ,to kto internuje opozycjonistów i wodza ,ktÓry doczeka się tego ,o czym wypominają mu ,przestępcy i kanalie?.I doczeka się Nobla ,jak Wałęsa.?

 82. Chlopak
  1 listopada o godz. 19:08

  Przestań siać propagandowy kit, chopie…
  Nie masz raportu, to nie pitol gupot.
  I pamiętaj, że za zbrodnie manipulacji czy tępej pały na tym blogu płacisz dysfamią…

  Wśród kibiców piłki nożnej (ok. 26% badanych/populacji) kibice z wykształceniem wyższym stanowią 25%, a z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym – 51%. (CBOS, 97/2016 część kibicowska przygotowana przez pracownika naukowego UW: Grodecki, M. 2016. Liczni i fanatyczni. Skala kibicowania piłkarskiego w Polsce. )

  Poza tym należy mieć na uwadze zróżnicowanie subpopulacji kibiców sportowych na tych stadionowych (ze swoim podziałem subkulturowym i bandyckim) i większość kibiców sportowych telewizyjnych i internetowych…

  Do nauki chłopok…

 83. @Kalina
  Pewnie, że tak, bo lisy polarne i amerykańskie norki nigdy nie dorównają Alikowi, i choć to zwierzaki drapieżne, to daleko im do feministek, które w stupor wpędziły umiłowanego prezesa.

 84. Dodam.To kanalie paliły na stosach kobiety nazwane czArownicami,w średniowieczu ,do którego chce wracać,dziś, wybawca uczniów.a INNY W SUKIENCE ,NAZWAŁ ŻONĘ PREZYDENTA CZROWNICĄ ZA CO, NIE DOSTAŁ W MORDĘ OD SZWAGRA.

 85. Kto jest bez grzechu, niechaj nie przychodzi dziś w Bydgoszczy na ulicę Gdańską 10 po godzinie 17! 🙂

 86. Adam Szostkiewicz
  2 listopada o godz. 10:51

  … dobrze byłoby jednak zapoznać się z dorobkiem „naukowym” tego typa, kuriozalnymi recenzjami dla przewodu habiltacyjnego czy wypowiedziami publicznymi tego nie pierwszego pisiego dyplomowanego przymuła…

  Degeneracja edukacji na poziomie wyższym, to gwarantowany upadek i niewola Polski…
  ———————
  https://oko.press/ministerstwo-powiekszylo-dorobek-naukowy-ministra-czarnka/

 87. Thomas
  2 listopada o godz.12.37
  „Żeby Pan (…) skonczył popierać slepo te teksty i zasady z tego czasu?”

  Proszę napisać co Pana przekonało o tym, że „popieram ślepo teksty i zasady z tego czasu?”

 88. Adam Szostkiewicz
  „On już się raz obudził, aby zapaść w sen na zawsze”.

  Czy mógłby Pan uwiarygodnić tę opinię?

 89. Nie budzić dzikiego zwierza”
  O. Rydzyk apelował, aby „nie budzić dzikiego zwierza”. – Raz obudzony nie cofnie się przed niczym. Ten dziki zwierz może być w człowieku. Jeżeli człowiek nie wyrwie z korzeniami swoich wad, tego zła, a jeżeli opowie się za „złym”, za szatanem to staje się jak dziki zwierz. W historii ludzie to przeżyli nie jeden raz – podkreślił.

  Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-protesty-po-wyroku-tk-tadeusz-rydzyk-o-demonstrantach-teraz-,nId,4828966#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Oj tak…oj tak ,, ojczedyrektorze” gdy wybuchła rabacja w tarnowskiem ..kler był jednym z kilku celów…Jakuba Szelę w okresie kary więzienia prowadzano w dybach na mszę..Sta boso na zewnatrz koscioła przy siarczystym mrozie..
  Gdy potem palono dwory pałace i plebanie… NIEKTÓRZY ,,PODLI” CHŁOPI WOŁALI Z LITOŚCIĄ : ,,Tego rżnijcie piłą powoli bo to był dobry prałat”
  Taniec Chochoła z ,WESELA” to taka króciutka reminiscencja…..ale realna i utrwalona w pamięci.. Kościół ,, rabacji” nie wspomina…bo po co?
  Pobożny Wyspiański utrwalił znaną przyśpiewkę o ,,Czapce z Piór” i Złotym Rogu”… Sznur jakby ,, się ostał” i Rydzyk wie że wściekły lud…słuchając nieco
  ,,Teologii Sortów Polskich.”. Wstał z kolan… nie chce mu sie klękać.
  Wie też ze nie ma w Polsce tyle komisariatów ile parafii…i ani policja ani wojsko ani.. zadna paramilicja nie da rady…upilnować..

 90. https://www.youtube.com/watch?v=rxqs-FDOI5U&feature=emb_logo
  Prezes Polski i wkurzona Polska Babcia

  Prezesa Kaczyńskiego nie ochroniła ani Policja i oficerowie Służby Ochrony Państwa, ani prywatni ochroniarze
  „Pod Trybunał Stanu pójdziesz. Gdzie jest wrak, prezesie Polski” – krzyknęła Jarosławowi Kaczyńskiemu prosto w twarz pani, która była na mszy smoleńskiej i poczekała na niego tuż przed drzwiami kościoła.
  Udało się to mimo zaostrzonych rygorów bezpieczeństwa, w specjalnej strefie wyznaczonej tylko dla VIP-ów i licznej obstawy oficerów SOP, Policji i prywatnych ochroniarzy prezesa.
  Pokazała mu także mały transparent z napisem: „Rząd miał ściągnąć wrak, więc ściągnął do rządu Jarka. Obietnica dotrzymana.”
  Katarzyna Augustynek, emerytowana lektorka języka angielskiego i hiszpańskiego jest współzałożycielką nieformalnej grupy opozycji ulicznej „Polskie Babcie”.
  Chwilę po zdarzeniu z prezesem do akcji wkroczyła Policja.
  Na miejscu z kamerą OKO.press był Robert Kowalski
  ……………………………
  „Król jest nagi” nawet w obliczu tak licznej i niczym nieuzasadnionej ochrony.
  I my wszyscy za to płacimy! „Murwa kać”!

 91. @Kalina
  Zdecydowanie: kot może zostać. Annuszka już rozlała olej, zebranie się nie odbędzie, a tow. Berlioz jeszcze myśli, że rządzi i bez niego jutro słonko nie wzejdzie zza płaskiej Ziemi.

 92. „Dziennikarka pyta rzecznika Ministerstwa Zdrowia o sprawę zakupów repiratorów od podejrzajenj firmy. On z uporem maniaka odpowiada, że w kwietniu 2020 sytuacja była szczególna, inna niż w lipcu czy wrześniu 2020 roku. Ale pytanie było inne – dlaczego Pan po drodze tłumaczył, że wszystko jest w porządku i że te pieniądze za niezrealizowany kontrakt są bezpieczne i że żostana zwrócone? Ale nie zostały zwrócone, a on w kółko to samo, że w kwietniu 2020 roku sytuacja była szczególna itd. itp.

  I jak z tymi ludźmi można siadać do jakichkolwiek rozmów? Jak można traktować poważnie ich deklaracje dobrej woli? Jedyną tego typu deklaracją może być jednoznaczne oświadczenie – tak, jesteśmy krętaczami i przewalaczami, tak kradniemy i oszukujemy gdzie i jak popadnie, ale do tego upoważnił nas wynik wyborów. O – i to jest odpowiedź godna prawdziwych demokraów, czyli innymi słowy – pocałujcie nas w d. tak długo, jak się wystarczająco nie nachapiemy.

  Prawda, Panie Rzeczniku? A z drugiej strony, Panie Rzeczniku – jest zawsze w odwodzie lustro, mozna w nie spojrzeć i odpowiedzieć sobie na pytanie: warto było?” (Jerzy Zajadło, prof., prawnik)

 93. Chlopak
  2 listopada o godz. 12:30
  @Bartonet
  Ok, boomer

  – Pudło. Postarzasz mnie Chłopaczku 😀

 94. @adepoju
  Nonsens. Religia ma tu walny udział.Daje pretekst i podkład emocjonalny promotorom zakazu aborcji. Kwestie prawne są refleksem ideologii antyaborcyjnej.Ideologię wykorzystuje się do celów politycznych i prawnoustrojowych, lansując antywolnościowy, korporacjonistyczny, a la Franco czy Salazar, model państwa i społeczeństwa, w którym rządzi prawicowa elita polityczna i kościelna, a obywatele dzielą się na sorty, tym ,,gorszym” przysługuje mniej praw albo wcale, a o kwalifikacji decyduje nomenklatura. Z biologicznego punktu widzenia płód jest formą życia.Problem polega na tym, czy tej formie życia powinna przysługiwać taka sama o ochrona prawna jak osobie dorosłej. Wymowne jest tu orzecznictwo sądowe. Za przerwanie ciąży w systemach antyaborcyjnych kary są niższe niż za zabójstwo osoby dorosłej. W reżimach autorytarnych aborcja jest karana, bo państwo chce kontrolować zasoby siły roboczej i rezerwuar rekrutów do służby wojskowej. W systemach demokratycznych państwo przyznaje obywatom autonomię decyzyjną w sprawach rodziny.

 95. @dezerter
  Odsyłam do Lao Tsy, przypowieść o motylu.

 96. https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-marsz-niepodleglosci-mimo-epidemii-ogloszono-haslo/nwmdwh0,79cfc278
  Marsz Niepodległości ma się odbyć mimo epidemii koronawirusa. Ogłoszono hasło
  „Nasza cywilizacja, nasze zasady” – pod takim hasłem 11 listopada ma ruszyć w stolicy 11. Marsz Niepodległości z udziałem środowisk narodowych. Wydarzenie planowane jest mimo epidemii koronawirusa.
  ………………………………………………………..
  Coś mi się zdaje, że my nigdy tej niepodległości nie uświadczyliśmy.
  Coś mi się zdaje, że wpędzą nas w jeszcze większą niewolę.
  Coś mi się zdaje, że dopiero rozpierducha się zacznie.

 97. Panie Redaktorze,

  oczywiście, że religia ma i miała bardzo wiele do rzeczy w PRAKTYCE, natomiast z punktu widzenia logiki państwa świeckiego i liberalnego nie powinna mieć, bo to nie jest istota sporu. I super, że w tym wpisie zwrócił Pan uwagę na jego istotę.
  Zgadza się – nasza zbiorowa psychika została (i to nie teraz, ale przez wieki) ukształtowana w ten sposób, że nie traktujemy (instynktownie) aborcji jako zabójstwa. A ci, którzy traktują – mają wielki kłopot z wyjaśnieniem czemu nie karać lekarza (i kobiety!) karą 25 lat więzienia.
  Z drugiej strony bardzo ostrożna definicję, że jest to pozbawienie „potencjalnego” człowieka przyszłego życia (i szans z nim związanych) – za jaką ja się opowiadam – wg mnie wystarcza, żeby ostro sprzeciwiać się aborcji na żądanie. Bo ci, którzy odpowiadają się za aborcją na życzenie, mają równie wielki kłopot, żeby wyjaśnić dlaczego pozbawienie kogoś przyszłego życia z tak blahego powodu jak dobrowolny seks bez prezerwatywy ma być HUMANITARNYM prawem człowieka. Utylitarnym, pragmatycznym – owszem. Ale na pewno nie ma to nic wspólnego z humanitaryzmem.

 98. Akuszerstwo prawno aborcyjne i święte ma swoje liczne ideologie uzytkowe.
  -Czy wiadomo jakiego zaszczytu doznaje..poglaskany przez biskupa osobnik? polityk ojciec mąż, kibic?
  Czy wiecie że wzrasta erekcja i libido po obrzędach?
  -Czy wiadomo wam że orgazm świety mocno się rózni od takiego ateistycznego?
  Czy wy wiecie jak bardzo jest zaszczycona rodzina wymieniona z ambony w pozytywnym kontekście. Upoważnia do niezwykłych rzeczy!
  Wyrzniecie hugenotów..w Paryżu papież uhonorowałkilkoma medalami.
  Kasia Medycejska została uniesiona do niebios i jej synkowie ku …rze też…
  Jakże więc wy ..śmiecie pouczać świetych ? Dydycza Depo czy Gądeckiego Michalika czy tego obrońcy świetego Niehetero Paetza?..
  Czy wy wiecie jaką laskę niesie wam ta FIRMA?…
  Jej swięty byt uratowało Prawosławie wespół z Anglkańską Koroną Brytanii..i luterańskie Prusy.. BO JUŻ BYŁOBY PO JAKOBIŃSKU
  Jak będzie teraz? Mimo licznych wysiłków i wykręcania ogona ,,kotu historii”… wiadomo ze Kaczyński nie jest Konstantynem Wielkim..
  Sprzedawanie wywaru z papci filcowych świetego J.P 2…nie odnowi wiary a raczej zatruje niejeden umysł. ..no i nie osiągnie mocy farmakologicznej wobec Sars.
  DOBRZE ZE POLAK JEST TROCHĘ NIEDOWIARKIEM…

 99. Morawiecki wszedł na nowe wyżyny łgarstwa: polski rząd kupował za wszelką cenę respiratory, podczas gdy kraje Europy podawały chorym morfinę, żeby łatwiej zmarli. Chyba KE powinna reagować na takie wypowiedzi, w końcu to jest technicznie premier Polski.

 100. @ Santone
  Widzę to inaczej.
  Polski Kościół nie musiał rozumieć otaczającej rzeczywistości, on ją kreował, z boskiego nadania miał być trwały i niezmienny, dlatego zwalczał procesy społeczne które uderzały w istotę kościelnego bytu. W Polsce krk całkowicie niezasłużenie zajął miejsce strażnika patriotycznego depozytu i wszystkie próby odebrania mu tej funkcji poczytywano, jako zamach na narodowe imponderabilia.
  Podstawowym argumentem PiS-owskich nieuków, jest opowieść o tzw. obronie polskości, a największą obelgą -Targowica, tak się składa, że są to najbrudniejsze karty w historii polskiego krk.
  @PAK4
  Ciekawe spojrzenie na spetryfikowaną instytucję.
  Erozję wzmogły duże pieniądze i słabe kadry owiane zapachem lawendy.
  Lokalne seminaria zasilają najsłabsi uczniowie z prowincjonalnych szkół, po latach obejmują najwyższe stanowiska i promują podobnych sobie.
  Twoją tezę potwierdzają nierozliczone afery w kurii ełckiej.

 101. @lemarc
  Szanowny Panie trochę lodu do głowy zalecam i proszę czytać ze zrozumieniem. W zacytowanym przez Pana fragmencie pada słowo „populacja”, 26 % – zakładając rzetelność cbosu – odnosi się z pewnością do wszystkich kibiców tych stadionowych i nie. Ja zaś zacytowałem badania odnoszace sie tylko do kibiców stadionowych. O ile dobrze pamiętam to prof. Środa komentowała te badania (albo Wanda Nowicka? Proszę wybaczyć nie pamiętam):

  https://natemat.pl/77113,oczytani-wyksztalceni-i-wysportowani-oto-cechy-polskiego-kibica

  A tu kluczowy fragment:
  „Kibice, którzy oglądają mecze na stadionach, to najczęściej osoby młode i co ważne, lepiej wykształcone niż przeciętny Kowalski. Ponad 50 proc. ma mniej niż 34 lata, prawie 60 proc. z nich to osoby z wyższym i średnim wykształceniem. Kibice piłkarscy, zwłaszcza ci, którzy oglądają mecze na stadionach, to też osoby zdecydowanie bardziej aktywne sportowo niż statystyczny Polak.”

  Na koniec. Skąd u Pana taka miłość do CBOSu ?

 102. „Grzeszne kobiety spod znaku błyskawicy”

  No nie! Jakie grzeszne i w czym? Są takie jak my, mężczyzni.
  Wydaje mi się że patriarchalizm ukryty nawet tu.

 103. @luki
  niech pan przeczyta coś więcej niż tytuł, a potem komentuje, bo to żenada.

 104. @adepoju
  wyważa pan otwarte drzwi, ta dyskusja toczy się od dawien dawna. Kręcenie się w kółko nic do niej nie wnosi. Seks bez prezerwatywy to może być też gwałt. Kobieta ma prawo nie chcieć urodzić dziecka z gwałtu. I nawet w obecnym polskim prawie wciąż taka opcja istnieje. Nie życzę nikomu takiego dylematu, ale prawo musi takie sytuacje brać pod uwagę, chyba że jest prawem religijnym.

 105. @dezerter83
  „Proszę napisać co Pana przekonało o tym, że „popieram ślepo teksty i zasady z tego czasu?””

  No bo Pan ani razu nie analizował biblii krytycznie w celu ciągać z tej ksiązki ponadczasowych prawd, które można weryfikować z sumieniem i z rozumem. Pan ciągle argumentuje w dogmatycznym stylu dokładnie jak Jędraszewski: „Bo w biblii jest napisane …”

 106. BROŃCIE SIĘ MILI LUDZIE…nie koniecznie agresją i nienawiścią.. Brońcie się aby ,,swietojebliwi moraliści” nie zrobili z was z nas z spoleczęństwa klasztoru z ,,IMIENIA RÓZY” złowrogiego internatu dla zboczeńców i dewiantów.. Aby wam pan minister nie nałozył własnego bielma na oczy.. Aby pokątnego kurestwa habitalnego i niemocy rozumu nie nazywano Cnotą Poprawności Ewangelicznej.. Styrana głowa Polki i Polaka ma coraz mniej siły.. Odchodzą w naturalny sposób ludzie odwazni i cenni..niezalezni. Szanujcie tych twórców którzy pomimo wielu napasci dalej mają odwagę ..Nie pozwólcie aby wam dyktowano kulturę i jej interpretację na sposób ,,Czarnkowy czy Jędraszewski” Gdy powołują się na Ewangelię przeczytajcie co tam naprawdę napisano jest dostępna na tysiacu linków i stron. Jesli nie macie własnej…..Odrzućcie dyktat starego chciwego piekielnie i NIENASYCONEGO KOSCIOŁA.. Jesteście Wolni..jak Pszoniak jak Lem jak Olga..jak Chrystus…jak tysiace innych..Wydęta morda i taca Redemptora..to nie droga do wiary..żywej..ALE DO OBSKURNEJ CIEMNOTY..

 107. Zręcznie i treściwie…polecam:
  REWOLUCJA NASZYCH DZIECI

  Pierwszy sekretarz Edward Gierek miał autentyczne, wysokie poparcie społeczne, a wystarczyły dwa tygodnie strajków w Stoczni i upadł jak Gołota po ciosie Lennoxa Lewisa. Protesty młodzieży trwają już od tygodnia. Wychodzi na to, że za tydzień może nie być już PiSu.

  Różnica jest jednak podstawowa. Nieboszczka PZPR miała wewnętrzną zdolność do zmiany kadrowej. Po masakrze grudniowej w 1970, Gierek odsunął ekipę Gomułki od władzy. Po strajkach w stoczni w 1980 roku, sekretarz Kania wysłał Gierka na emeryturę. Wszyscy sekretarze tracili władzę ze względu na „zły stan zdrowia”, ale trzeba PZPR przyznać, że partia w obliczu kryzysów potrafiła się przegrupować. Tymczasem PiS jest strukturą tak wewnętrznie zabetonowaną, tak niedemokratyczną i czysto wodzowską, że absolutnie niezdolną do odsunięcia i detronizacji Prezesa.

  Politycy próbują rozwiązać problemy, które sami stworzyli. Dla wszystkich jest jasne, że Kaczor się zagubił, że to on podpalił Polskę, a teraz nie wie co zrobić i jedyne co wymyślił, to wysyłanie bojówek partyjnych na młodzież. To też nie jego pomysł, bo przecież w marcu 1968 roku komuniści rozprawili się ze studentami siłami ORMO i aktywu robotniczego. Sięganie do takich „tradycji” pokazuje kim są naprawdę ci ludzie. Ktoś, kto wysyła płatnych zbirów na protestującą młodzież zasługuje na największą pogardę. We Wrocławiu już doszło do bicia kobiet z demonstracji przez zamaskowanych bandziorów PiS. A wystarczył jeden telefon Prezesa do kucharki Przyłębskiej i konfliktu by nie było.

  Wielu jeszcze nie zdaje sobie sprawy z czym ma do czynienia. To jest prawdziwa rewolucja. Tu już nie chodzi tylko o prawa kobiet i tę nieszczęsną decyzję pseudo Trybunału. Tu chodzi o całą, przegniłą do bólu elitę zakłamanych polityków zblatowanych z pazerną na kasę hierarchią kościelną, której młodzi ludzie mają po prostu dosyć.
  (…)
  Nie oburzajmy się na styl i niecenzuralne słowa protestujących. Młodzież walczyła w Powstaniu Warszawskim i młodzież zrobiła strajki w sierpniu 1980. Dajmy im przeżyć ich rewolucję, a hasło z jednego z transparentów „NASI RODZICE OBALILI KOMUNĘ MY OBALIMY PiS” pozwala mieć nadzieję, że ZŁO wkrótce wróci do swej nory”. (KS)

  https://www.facebook.com/KrzysztofSkibaFanPage/posts/3554692631254451

 108. Mopus cezura owszem była..Ale zapowiedź i oczekiwanie Mesjasza było jednak wcześniej.Jeszcze przed Wygnaniem. Teologiczne ..biblijne interpretacje na to wskazują.. Pierwsze jest już w Genesis…mówi o ,, Nasieniu Niewiasty”..Nie do pojecia Niewiasta i Nasienie!!!.. Potem w błogosławieństwie Jakubowym dla potomstwa Jakub wymienia po potomku Judy niejakiego SZI -LOH”…dziedzica berła Judy ..Królewskiego Plemienia.. Potem jeszcze przed Wygnaniem…Pomazaniec Pański czyli ,, Mes -jah” wymieniony jest w przynajmniej 5 psalmach..
  Fakt niezbity ze ogół Żydów widział Mesjasza jako potężnego ziemskiego króla.
  Nawet jego apostoły bezustannie do tego nawiazywały.
  Jarosław Polskie zbaw… Jarosław Polskie zbaw.. wołały tłumy do Prezesa.. Za dawnych czasów tez tłumy miały marzenia i interpretacje….Niestety Redemptor czyli Odkupiciel NIE SPEŁNIŁ ICH MARZEŃ I OBIETNIC..
  -POZWOLIŁ SIĘ OKRUTNIE ZABIĆ..
  Od tej pory spór miedzy Synagogą a Kościołem w ogromnym uproszczeniu tak się przedstawia..
  SYNAGOGA…,, Galilejczyk to oszust….bo gdyby był Synem Bozym to czy Jego Kościół byłby taki chciwy i Podły/”
  KOŚCIÓŁ ..Zydzi to Synagoga Szatana nie uznali Mesjasza i Go zabili…trzeba ich zniszczyć!
  Obydwa powyższe twierdzenia mają praktyczny wymiar..Niestety Tragiczny Straszny…! Okropny Holocaust i inne rzeczy z dziejów Mater Eclesia..? ?

  ,,Przyjdź Królestwo Twoje” to prośba ciagle aktualna…bo to wszystko do tej pory stało sie dla narodów świata kompromitacją krwawą. Dlatego się właśnie mówi ze to koniec cywilizacji ,,Judeechrzescijańskiej” To nigdy nie było Królestwem Bożym”

 109. Thomas
  2 listopada o godz. 17:45
  „No bo Pan ani razu nie analizował biblii krytycznie …”

  Będzie nam trudno znaleźć wspólną płaszczyznę, ponieważ według Pana , jak się wydaje, Biblia jest jedynie dziełem literackim. Nie ma w tym nic dziwnego. Wiele osób uważa ją za dobrą książkę, nawet za bestseler, za arcydzieło literatury, lub księgę opowiadającą o Bogu.

  Natomiast dla mnie Biblia nie jest zbiorem przypadkowych fragmentów literatury żydowskiej i chrześcijańskiej. Przeciwnie, to Księga uporządkowana, natchnione Słowo Boga.

  Ponieważ od trzydziestu dwóch lat wnikliwie studiuję tę Księgę, miałem już niezliczoną ilość razy okazję, żeby przekonać się, że zawiera ona zasady, które są równie użyteczne dzisiaj, jak wieki temu, kiedy je spisano.

  PS Kiedy pisałem powyżej, że „Żydzi uważali dzieci za błogosławieństwo, natomiast niepłodność — za wstyd i hańbę”, nie wyrażałem swojego stosunku do przytoczonych faktów, ale dzieliłem się rzetelną wiedzą, której zabrakło we wpisie innej osoby.

  Pozostaję z szacunkiem.

 110. volter
  2 listopada o godz. 19:46
  „Odkupiciel (…) -POZWOLIŁ SIĘ OKRUTNIE ZABIĆ.”

  Siedem stuleci przed przyjściem Jezusa na ziemię Bóg natchnął Izajasza do oznajmienia, że wybrany Sługa okaże się wierny nawet w najcięższych próbach. Dowodzi to, że Jehowa był całkowicie pewny lojalności swego Syna.

  „Ale on został przebity za nasze przewinienia, zadano mu cierpienia za nasze winy. Kara, którą wziął na siebie, przyniosła nam pokój i dzięki jego ranom zostaliśmy uzdrowieni. Wszyscy błąkaliśmy się jak owce, każdy szedł swoją własną drogą. A Jehowa sprawił, że wina nas wszystkich spadła na niego. Był gnębiony i pozwalał się dręczyć, ale nie otwierał swoich ust. Prowadzono go jak owcę na rzeź. Był jak owca, która milczy, gdy się ją strzyże, i nie otwierał swoich ust. Z powodu niesprawiedliwego wyroku odebrano mu życie. Kogo będą obchodzić szczegóły jego pochodzenia? Wyrwano go z krainy żyjących, zadano mu cios za przewinienia mojego ludu. Chociaż nie dopuścił się niczego złego i nie powiedział nic zwodniczego, otrzymał grób wśród niegodziwych i gdy umarł, został pochowany z bogaczami” (Izajasza 53:5-9).

 111. Drogi Dezerterze czy ty wierzysz ze Bóg Jahweh – Jehowa.też uważał bezdzietność jako wstyd i hańbę? ..czy był to tylko pogląd Żydów?
  -Co sadzisz o takich słowach z proroka Izajasza…[ pytam o twój osobisty sąd ..a nie ustaloną INTERPRETACJĘ…]

  „Bo wasze myśli nie są moimi myślami,
  a wasze drogi nie są moimi drogami” — oświadcza Jehowa.
  „Jak niebo góruje nad ziemią,
  tak moje drogi górują nad waszymi drogami,
  a moje myśli — nad waszymi myślami.
  Jak deszcz czy śnieg spada z nieba
  i nie wraca tam, dopóki nie nawodni ziemi i nie sprawi, że pokryje się ona roślinnością, przyniesie plon
  i da siewcy nasienie, a jedzącemu chleb,
  tak samo słowo, które wychodzi z moich ust,
  nie wróci do mnie, jeśli nie osiągnie swojego celu,
  ale na pewno wykona wszystko, czego pragnę,
  i spełni to, z czym je posłałem. PNŚ

  Czy treść tych słów nie nakazuje wręcz ostroznosci w rzekomym widzeniu,,Punktu widzenia Boga”…i tzw znajomosci ,poglądu Boga na człowieka”..respektu do tego co wypowiada…na temat Biblii.
  Czy nie uważasz ze ci którzy ten,, Bozy Punkt Widzenia ” znali…nadużyli swych własnych interpretacji? na wiele sposobów. Np kk..narzuca to co uwaza za swoje prawdy…inni narzucaja swoim wyznawcom swoje…A PRZECIEŻ JAHWE BÓG WSZECHRZECZY TAK JASNO I DOBITNIE OSTRZEGA??

 112. NIE DO KOŃCA TEŻ JASNE CO JEST OWĄ,, RZETELNA WIEDZĄ”…
  JEŻELI TO SĄ TYLKO USTALONE INTERPRETACJE TEKSTU…..? TO NIE JEST TWOJA WIEDZA…jesteś tylko pamiecią przenośną Kingston np.
  Wiedza rzetelna to coś więcej.. jezeli zaś przedstawiasz sprawę BO TAK WIERZYSZ…..to znów nie wiedza tylko WIARA..
  ..Paweł z Tarsu napisał to tak widzieliśmy więc uwierzylismy…ale innym razem napisał Błogosławieni ci którzy nie widzieli a wierzą”
  Tak więc Umilowany ..wiedza i wiara czasem sie zazębiają ale nie są TOŻSAME I CZĘSTO SIĘ WYKLUCZAJĄ.
  Taki przykład gdy ktoś.. czy ty czy ja wysmiewa dzisiaj świetosci relikwijne jako uzdrawiajace rzeczy wiary uzanajac to za nonsens i anachronizm…musi pamietać ze w Biblii która uznaje za natchnione Slowo Boga opisano uzdrawiajacą moc kosci Elizeusza których dotknął nieboszczyk i ożył..albo ,,miedzianego Węża z Pustyni”
  Aby sie obronił przed sprzecznością i ambiwalencją w ocenie takich samych zjawisk.. ..ma gotową interpretację swego STRAŻNIKA DOKTRYNY nigdy swoją..
  mówi więc ,,Tak nauczają ” Ojcowie Wiary” albo Ciało Kierownicze..albo Biskupi

 113. @ Chlopak
  1 listopada o godz. 19:08

  Z tymi incelami wśród kibolstwa byłbym ostrożny. Około 2014 r. ówczesny Millward Brown (poprzednik Kantara o ile dobrze pamietam) zbadał profil społeczny kibiców stadionowych i wynik był daleki od stereotypowego. 60% z wyższym wykształceniem, ponadprzeciętne zarobki i aktywność sportowa. Pamiętam te badania bo zwróciła na nie uwagę bodaj M. Środa w swoim wpisie na fb. We wpisie poruszyła szerzej kwestie zakonspirowanego atawizmu wśród osób z wyższym wykształceniem.

  Aha, wykształceni, dobrze zarabiający i wysportowani (to jedyne, co widać na pierwszy rzut oka), ale biją protestujące kobiety?
  Czy Milford Brown zbadał też stosunek kiboli do wyemancypowanych kobiet?
  Czy to aby akurat te 60 proc. bije?
  A kim są pozostałe 40 proc. kiboli?

  Jaki atawizm każe im bić kobiety?

  Atawizm (łac. atavus – przodek) – regresja ewolucyjna, pojawienie się u danego organizmu nietypowych dla niego cech bądź zachowań, charakterystycznych dla jego odległych przodków.

  Cofają się do neandertalczyka, który zwykł był wlec swoją kobietę za włosy? (Ale tylko w kreskówkach)

 114. @Nałęcz
  1 listopada o godz. 15:23

  Gdyby Pan znał historię KK to by Pan wiedział, że dawniej przerwanie ciąży nie było traktowane jak grzech śmiertelny. W średniowieczu np spędzenie płodu do 12 tygodnia ciąży było grzechem pospolitym, później traktowano je jako grzech ciężki , ale nie śmiertelny jak zabójstwo.
  Dzisiejsza zasada dopuszczalności przerwania ciąży do 12 tygodnia wynika wprost z normy religijnej.

 115. Chlopak
  2 listopada o godz. 17:02
  Na koniec. Skąd u Pana taka miłość do CBOSu ?

  #1 Nie pałam miłością do CBOSu, a wręcz przeciwnie krytykuję namiętnie gdy w mojej opinii na to „zasłuży”.
  Jednak prawie zawsze za konkretne badania, a nie dlatego, że to CBOS.

  #2 Użycie słowa „populacja” jest pomyłką i to słowo należy wykreślić pozostawiającc tak jak jest jedynie słowo „badanych” – mea culpa i przepraszam, a cytowane badania dotyczą reprezentatywnej próby dorosłych Polaków.

  #3 Badania na które pan się powołuje z 2013 roku i do których należy mieć istotne zastrzeżenie metodologiczne (np. czy badana grupa (n=1200) zainteresowanych futbolem dorosłych Polaków jest próbą reprezentatywną dla tej ogólnopolskiej subpopulacji? raczej nie…), a też precyzyjnie cytować ich wyniki.
  Bo cóż z nich wynika:
  Okazało się, że sportem interesuje się 64% dorosłych Polaków (18+), a około 37% dorosłych Polaków deklaruje zainteresowanie piłką nożną.
  A przy podniesionym zastrzeżeniu niereprezantywności próby subpopulacji dorosłych Polaków zainteresowanych piłką nożną w II etapie tych badań (zalecana ostrożna interpretacja uzyskanych wyników):
  14% – oglądający mecze Ekstraklasy co najmniej przed ekranem TV (oglądali przynajmniej 1 mecz na 2 kolejki w obecnym [tamtym] sezonie)
  5% – kibice oglądający mecze na stadionach (przynajmniej 1 mecz od początku sezonu)
  3% – kibice oglądający mecze na stadionach – Hard Userzy (powyżej połowy
  meczów drużyny na własnym stadionie od początku sezonu).

  Profil osób – wg cechy wykształcenia – interesujących się piłką nożną nie odbiega znacząco od profilu przeciętnego Polaka. Podobnie profil kibiców, którzy chodzą
  na stadiony piłkarskie.
  Kibice, którzy oglądają mecze na stadionach (5%) to najczęściej osoby młode – ponad 50% ma mniej niż 34 lata – i nieco lepiej wykształcone niż przeciętny Kowalski.
  57% z nich to osoby z wyższym (21%) i średnim wykształceniem (36%).
  Odpowiednie odsetki w populacji dorosłych Polaków:
  54% = 20 + 34%

  #4 Nie mieszałbym do tej kwestii zacnej prof. Magdaleny Środy

  Amen.

 116. @ adepoju:
  „A normy państw zachodnich nie są prawdą objawioną i podlegają polemice. Chyba że może dla niektórych są objawieniem i należy je traktować tak – jak ortodoksyjnie katolicy traktują Biblię?”

  Normy państw zachodnich, czyli państw o utrwalonych systemach demokratycznych i wysokiej kulturze prawnej w materii przerywania ciąży wykazują dużą zbieżność . Ciekawe Czemu ?
  Podobna zbieżność istnieje w prawie karnym i cywilnym pomimo różnic kulturowych i religijnych.
  Bo Cywilizacja Europejska jest naszym wspólnym dobrem, naszym wspólnym dziedzictwem i albo się z nią identyfikujemy, albo nie. Jeżeli się identyfikujemy, to przyjmujemy wspólne zasady, jeżeli ich nie chcemy przyjąć, to tym samym odrzucamy ten model cywilizacji. Tertium non datur.

 117. Komentarze o ,,końcy PiSu”, które tu i ówdzie się pojawiają cóż…wydają mi się mocno przedwczesne. W końcu i ,,skończony” bo ,,Sasza 3%” jakoś się trzyma a zwyciężczyni krąży po zagranicach.
  Robi się co raz zimniej, szokująca bo wściekła faza, zdaje się wypalać. Ile czasu można być tak naprawdę rozwścieczonym?
  Kurska propaganda nie próżnuje, międli i kładzie ,,bazie społecznej” między uszy informacje ,,jak jest”. Reszty dopełni lokdałn. Obstawiam, że stanie się to po 11.11. Pozwolą nackom potupać, poskandować i odzyskać ulice. Tym co ostatecznie pogrąży protesty to ,,dobre usługi” różnych dziadersów i podjęcie przez nich ,,ręki wyciągniętej do kompromusu” przez Adriana.
  Za trzy lata ci co ładnie skandowali ***** *** nie będą mieli głowy. Jakoś się ułożą z kolejnym ,,kompromisem” tak jak ich poprzednicy.
  Nawet partie opozycji parlamentarnych – z chlubnym wyjątkiem grupy posłanek skupionych wokół posłanki Scheuring-Wielgus zachowują się tak by nie zezłościć władzy na tyle by ta wstrzymała wypłaty diet. Gdzie jasna deklaracja – policjancie, prokuratorze za każdą podłość zostanie wam odpłacone. Jak trzeba zmienimy prawo tak jak wy ustawą deubekuzacyjną. Żadna emerytura wam nie pomoże. Panie Czarnek, zadbamy o pana tak, ze tylko emigracja do Rosji bądź Watykanu panu pozostanie. Klechy i o was nie zapomnimy. Może taka swiadomość ich powstrzyma. Na (nie)szczęście tuzy opozycji zachowują się tak jakby liczyły na koalicję z PiS po 2023r…

 118. @dezerter83
  „studiuję tę Księgę, miałem już niezliczoną ilość razy okazję, żeby przekonać się, że zawiera ona zasady które są równie użyteczne dzisiaj, jak wieki temu, kiedy je spisano.”
  Też tak myślę tylko że to nie jest poważnym argumentem, bo pytanie było dlaczego Pan myśli że biblia jest księga uporządkowana, natchnione Słowo Boga i Pana odpowiedz jest że Pan tak myśli, bo czytał biblię kilka razy. Mógłbym tak samo napisać że książka Don Quijote to „księga uporządkowana, natchnione Słowo Boga”. 🙂 Potem już tylko cytuje Sancho Panza jako Bóg. Jeśli ktoś to kwestionuje cytuje Sancho i powiem że czytałem Don Quijote 30 razy. Bez sensu? Kompletnie.

 119. volter
  2 listopada o godz. 21:07
  „Czy treść tych słów nie nakazuje wręcz ostroznosci w rzekomym widzeniu,,Punktu widzenia Boga”

  Treść słów, które przytoczyłeś, moim zdaniem nie nawiązuje do potrzeby zachowania ostrożności przy rzekomym widzeniu Bożego punktu widzenia. W cytowanym fragmencie zawartych jest kilka praktycznych myśli. Przede wszystkim Jehowa <b<zachęca tutaj nas do przyjęcia Jego poglądów i wartości. Dzięki temu możemy dokonywać mądrych wyborów i być szczęśliwi, a jednocześnie rozwijać swoją osobowość.

  „Nie do końca jest też jasne co jest ową rzetelną wiedzą”.

  Występujące w starożytnej grece NT słowo oznaczające rzetelną wiedzę, bywa tez tłumaczone jako „dokładne poznanie”. Tym samym wskazuje ono na potrzebę zdobycia dokładnej lub pełnej wiedzy. Jezus nazywał tę dokładną wiedzę – prawdą. Zapewnił też swoich naśladowców, że jeżeli będą podążać jego śladami i trzymać się głoszonej przez niego nauki, to poznają prawdę, czyli zdobędą dokładną , rzetelną i pełną wiedzę.

  Było to zgodne z zamierzeniem Boga, wyrażonym przez Pawła w 1 Tymoteusza 2,3,4, gdzie czytamy: „Jest to szlachetne i miłe w oczach naszego Wybawcy, Boga, który chce, żeby najróżniejsi ludzie zostali wybawieni i dokładnie poznali prawdę”.

  Pierwsi chrześcijanie zrozumieli wiele prawd biblijnych, oraz proroctw dotyczących Mesjasza, dzięki duchowi świętemu otrzymanemu od Boga. Podobnie jest dzisiaj. Żeby się przekonać o tym, komu w naszych czasach Bóg daje swego ducha, wystarczy przeczytać Galatów 5:19-23 i zdobyć się na uczciwą refleksję. Wiedza na temat postępowania przedstawicieli różnych religii jest obecnie powszechnie dostępna.

  „Wiedza i wiara czasem sie zazębiają ale (…) często się wykluczają”.

  Apostoł Paweł napisał: „Wiara przychodzi w ślad za tym, co się słyszy”, lub „Wiara rodzi się z tego, co się słyszy”(BT).

  A zatem wiara w dużej mierze jest efektem tego, co słyszymy ze Słowa Bożego. Jest ona jednym z owoców ducha świętego. Aby więc ją rozwijać i okazywać, potrzebujemy owego ducha.

  Ukłony.

 120. Chlopak
  2 listopada o godz. 17:02
  Na koniec. Skąd u Pana taka miłość do CBOSu ?

  #1 Nie pałam miłością do CBOSu, a wręcz przeciwnie krytykuję namiętnie gdy w mojej opinii na to „zasłuży”.
  Jednak prawie zawsze za konkretne badania, a nie dlatego, że to CBOS.

  #2 Użycie słowa „populacja” jest pomyłką i to słowo należy wykreślić pozostawiającc tak jak jest jedynie słowo „badanych” – mea culpa i przepraszam, a cytowane badania dotyczą reprezentatywnej próby dorosłych Polaków.

  #3 Badania na które pan się powołuje z 2013 roku i do których należy mieć istotne zastrzeżenie metodologiczne (np. czy badana grupa (n=1200) zainteresowanych futbolem dorosłych Polaków jest próbą reprezentatywną dla tej ogólnopolskiej subpopulacji? raczej nie…), a też precyzyjnie cytować ich wyniki.
  Bo cóż z nich wynika:
  Okazało się, że sportem interesuje się 64% dorosłych Polaków (18+), a około 37% dorosłych Polaków deklaruje zainteresowanie piłką nożną.
  A przy podniesionym zastrzeżeniu niereprezantywności próby subpopulacji dorosłych Polaków zainteresowanych piłką nożną w II etapie tych badań (zalecana ostrożna interpretacja uzyskanych wyników):
  14% – oglądający mecze Ekstraklasy co najmniej przed ekranem TV (oglądali przynajmniej 1 mecz na 2 kolejki w obecnym [tamtym] sezonie)
  5% – kibice oglądający mecze na stadionach (przynajmniej 1 mecz od początku sezonu)
  3% – kibice oglądający mecze na stadionach – Hard Userzy (powyżej połowy
  meczów drużyny na własnym stadionie od początku sezonu).

  Profil osób – wg cechy wykształcenia – interesujących się piłką nożną nie odbiega znacząco od profilu przeciętnego Polaka. Podobnie profil kibiców, którzy chodzą
  na stadiony piłkarskie.
  Kibice, którzy oglądają mecze na stadionach (5%) to najczęściej osoby młode – ponad 50% ma mniej niż 34 lata – i nieco lepiej wykształcone niż przeciętny Kowalski.
  57% z nich to osoby z wyższym (21%) i średnim wykształceniem (36%).
  Odpowiednie odsetki w populacji dorosłych Polaków:
  54% = 20 + 34%

  Gdzie te 60% z wyższym wykształceniem wśród kibiców stadionowych – jak chopok pisze…1.
  Chlopak
  1 listopada o godz. 19:08

  #4 Nie mieszałbym do tej kwestii zacnej prof. Magdaleny Środy

  Amen.

 121. Kilka dni temu napisałem tu, że nowy ruch anty-PiSowski budzi duże nadzieje, bo nie kojarzy się ani z nieudolną Platformą, ani ze skompromitowanym KODem. No i dziś pani Lempart zaprosiła do swojej rady konsultacyjnej Michała Boniego z PO i Pawła Kasprzaka z KOD. Cóż…

  Tak czy inaczej, mam wrażenie, że po tym tygodniowym „karnawale wolności” głosowanie na PiS stało się obciachem. A to w dzisiejszych realiach może zaszkodzić partii rządzącej znacznie bardziej niż załamanie gospodarki.

 122. Dezerteer przyznaję… Używasz mądrych argumentów i chrześcijańskiej postawy ..NIE POTĘPIASZ”…BO EWANGELIA NIE JEST POTĘPIENIEM ale Dobrą Nowiną..
  W POTĘPIANIU MOŻNA SIĘ ZAGUBIĆ…
  Dobrze ze znasz proroctwa ,dzięki temu mogłeś głebiej ocenić kontekst i przesłanie cytowanego fragmentu z Izajasza…
  Pozdrawiam..

 123. Jak można tak bezjajecznie pitolić i nudzić o dezercji?

 124. @Slawczan:
  Słyszę suflerów, którzy podpowiadają jak przekuć złość obecnych procesów (miga mi informacja, że to najbardziej masowe protesty w historii Polski… choć oczywiście, nie wszystkie historyczne da się dobrze zliczyć i porównać), w dłużej działającą siłę polityczną, przy nieuniknionym wypaleniu się siły samych protestów. Pomysły więc są.

  Wygrażanie funkcjonariuszom podległym PiS? Przykłady historyczne sugerują, że raczej ich zmobilizują wokół partii i rządu, niż skłonią do opamiętania. IMHO, postulaty powinny dotyczyć praw człowieka (tu wliczam zasady aborcji) i zasad państwa prawa; pozostawiając kwestie personalne z boku. Przynajmniej tak długo, jak długo protesty nie obalą rządu.

  Robienie rzeczy niepopularnych po wyborach prezydenckich i 3 lata przed parlamentarnymi, jest typowo „zalecane” — to jest szansa dla PiS na odbudowanie poparcia. Odkąd PiS rządzi, buduje popularność na dzieleniu wrogów i jednoczeniu zwolenników, odpowiednio kierując przekaz propagandowy; i ja powtarzam, że to musi się rozsypać jak domek z kart. Bo jak braknie lepiszcza propagandowego, to tych „propisowców” nic nie będzie trzymać. I kilka razy liczyłem, że to już. Ale tym razem to może rzeczywiście „już” — nienawiść do PiS się rozlewa, nie lokuje się już tylko w inteligenckiej niszy. Tak kończyło SLD. Podobnie upadała PO, choć w tych przypadkach trudniej mówić o „nienawiści”. Raczej o pogardzie, odrzuceniu i lekceważeniu. Jak się ten proces już zacznie, to się go nie da zatrzymać, nawet mając 3 lata na sączenie propagandy.

 125. Slawczan
  2 listopada o godz. 22:48
  Kiedy pis zacznie się walić ? Kiedy jakaś inna partia, koalicja, platforma, ruch, razem..przejmie władzę ? I jak to wyłapać, szybko przewidzieć ? Czy jest takie narzędzie , polityczny licznik Geigera, ktore pomoże nam wyczuc zmianę układu sił ?
  Jest.. Trzeba obserwować „rybki piloty” owych zmian. To są przede wszystkim szable pisu Czarnecki, Gryglas, Kałuża,jak i pochwa Emilewicz.. To są ludzie, których piąty zmysł wyłapuje to co dla zwykłego człowieka jest niezauważalne. Kiedy Czarnecki zrezygnował z noszenia biało-czerwonego krawata Samoobrony, było jasne , że Lepper jest skończony. Gryglas przeskoczył z niepewnej łódki dowodzonej przez kapitana Lubnauer i suchą nogą dostał się na pokład pisowskiego lotniskowca. Emilewicz w odpowiednim momencie stracila słuch i nie słyszała bluzgów Kaczyńskiego, po czym zabrała swoje szminki, lakiery do paznokci, majtki, biustonosze z alkowy biskupa Gowina i z tym całym majdanem wprowadziła się do sypialnie Mateusza.
  Patrzmy uważnie na nich. Kiedy zobaczymy Czarneckego, jak staje na czele pochodu wściekłych kobiet z przypiętym do klapy wielkim znaczkiem czerwonej błyskawicy, możemy mieć pewność co się stanie w najbliższym czasie.

 126. @volter
  2 listopada o godz. 19:46
  „Mopus cezura owszem była..Ale zapowiedź i oczekiwanie Mesjasza było jednak wcześniej.Jeszcze przed Wygnaniem. Teologiczne ..biblijne interpretacje na to wskazują.. Pierwsze jest już w Genesis…mówi o ,, Nasieniu Niewiasty”..
  Owszem, problem tylko w tym, że jak wskazują historycy ST był na przestrzeni wieków wielokrotnie przeredagowywany na potrzeby teologiczne, plemienne czy wreszcie narodowe, podobnie zresztą jak Ewangelie pisane pod określoną tezę przez anonimowych autorów.

 127. volter
  2 listopada o godz. 21:07
  „Czy ty wierzysz ze Bóg Jehowa.też uważał bezdzietność jako wstyd i hańbę?”

  Zdolność wydawania na świat potomstwa, Biblia przedstawia jako cenny dar od naszego kochającego Stwórcy. Przed wkroczeniem do Ziemi Obiecanej Jehowa zapewnił Izraelitów: „Nie będzie w twojej ziemi ani kobiety roniącej, ani niepłodnej” (Wyjścia 23:26). Dlatego też, w czasach biblijnych, potomstwo uważano za wyraz błogosławieństwa Bożego.

  Każdy z nas urodził się jednak w niewoli grzechu i niedoskonałości. W efekcie niektóre kobiety cierpią z powodu niepłodności, bądź też ronią lub rodzą martwe płody. Nic nie wskazuje jednak na to, że Bóg uważał bezdzietność za wstyd i hańbę. Przeciwnie. Okazywał empatie mężatkom,, które nie mogły zajść w ciąże.

  Liczne relacje biblijne poświadczają, że Bóg może przywrócić kobiecie zdolność rodzenia dzieci. Jehowa uleczył w ten sposób kilka bogobojnych kobiet, które przez dłuższy czas cierpiały z powodu bezpłodności: Sarę, Rebekę, Rachelę, matkę Samsona, Annę, Szunamitkę i Elżbietę.

  „Co sadzisz o takich słowach z proroka Izajasza: ,Bo wasze myśli nie są moimi myślami,a wasze drogi nie są moimi drogami” — oświadcza Jehowa. Jak niebo góruje nad ziemią,tak moje drogi górują nad waszymi drogami, a moje myśli — nad waszymi myślami’”.

  Jehowa zachęca nas tutaj do przyjęcia Jego poglądów i wartości.

 128. @Lewy
  Ale pan źle myśli o wściekłych kobietach: one by raczej Rysia i Jadzię pogoniły na pryczę JK. Koniunkturaliści i oportuniści nie mają dokąd przeskoczyć, nie chce ich przecież nawet ,,Konfa”, a co dopiero opozycja w parlamencie i na ulicy. Dlatego będą dalej lizali d… i robili dobrą minę, tak samo było z betonem i aparatem PZPR. Kto nie rzucił legitymacji po stanie wojennym, został do wyprowadzenia sztandaru przez Rakowskiego. Taka jest uroda partii autorytarnych. Nie ma w nich centrum, obowiązuje zasada wszystko albo nic.

 129. @Kalina 2 listopada 11:11

  Ja też.

  Ta wiadomość świeża nie jest więc Szanowni Czytelnicy już na pewno ją znają…
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26457526,czarnek-straszy-uczelnie-konsekwencjami-i-pozbawieniem-pieniedzy.html

  Postanowiłem jednak ją przywołać dla pamięci.
  Jeszcze takiego znawcy życia płciowego dzików (to z innego wystąpienia pana profesora Czarnka – polecam btw) na stanowisku ministra edukacji nie było!!!

 130. @Adam Szostkiewicz
  3 listopada o godz. 8:55
  @Lewy
  Bardzo celna uwaga.
  Lewy wyobraź sobie, że byłeś już wszędzie i znasz wszystkie miejsca ale i wszędzie tam CIEBIE znają jak zły szeląg. Po PiSie jesteś tak utytłany, że cuchniesz to kto Cię przyjmie? Kaczyński świetnie rozumie ten mechanizm, zauważ, że po 2015 jakoś w PiSie nie ma rozłamów (pomimo wściekłych, zapewne, walk frakcyjnych) – wszyscy razem jedziemy i żremy…oraz śmierdzimy.
  PiS (po 2015r) -moim zdaniem – jest partią ,,ostateczną”. Gdy już byłeś w PiSie to już nigdzie nie będziesz.
  No, niby jest jeszcze PSL – oni są gotowi na wszystko.
  Jeżeli już trzymać się Twojej metodologii, to obserwuj episkopat – gdy on naprosi się ze swoimi ,,dobrymi usługami”, bp. Jędraszewski ograniczy swoją aktywność medial…pardon: duszpasterską to wiedz, że czarnosukienkowi już widzą tabliczkę z napisem ,,koniec”. A jak wiesz – jako pasożyt doskonały- oni najlepiej wiedzą, gdzie stoją konfitury, kto będzie następnym żywicielem.

 131. @Adam Szostkiewicz
  3 listopada o godz. 8:55

  Hy, hy, hy…Jak to sytuacja skłania do zmiany genre,u:))) Dawniej Pan Redaktor nie puszczał moich postów, w których chciałam botozyc szajke, a dzis…..:)))

 132. @PAK4
  3 listopada o godz. 8:05
  PAK – ci winni wiedzą, że TAK CZY OWAK opozycja jeżeli będzie chciała zachować wiarygodność to BĘDZIE ZMUSZONA ,,coś” z nimi zrobić. Tak, że trzymanie się logiki, że ,,zagrożeni będą walczyć do końca” jest błędne bo oni JUŻ widzą, że muszą walczyć do końca. ,,Łamanie praworządności”, ,,pucz”, zupełnie realne przekręty finansowe, zniszczenia w gospodarce i środowisku – oni wiedzą, że zwyczajnie nie uciekną.
  Te deklaracje, których ja się domagam wydają mi się naturalnymi – niech ci biedni wykonawcy rozkazów wiedzą, że ,,piekło istnieje”…Dla kogo większym problemem było odpowiadanie za strzelanie w kopalni Wujek? Dla Kiszczaka czy szeregowych zomowców? Kiszczak umarł sobie spokojnie w łóżku. Bez tych ogniw pośrednich, tych małych ludzkich trybików, żadna tyrania nie zadziała ale przede wszystkim się nie zbuduje. Tu chodzi właśnie o tych kuratorów oświaty, którzy każą zbierać dane o protestujących, tu chodzi o deprawatora Czarnka, tu chodzi o prokuratorów realizujących zlecenia Ziobry, o nadaktywnych policjantów*. Nie licz, że ci ludzie – skuszeni Twoją quasi amnestią – porzucą swoich mocodawców. Po co? Dla kariery? Czy nie lepiej mocniej bić – to nikogo nie trzeba będzie porzucać, będzie premia, awans. Byle tylko utrzymać władzę.
  To jest złudzenie, że coś da pozyskanie ich. Oni ,,są” ale tylko z Kaczyńskim, z Twoją amnestią czy bez wiedzą, że poza PISlandem jest nicość.
  To jest jak walka ścian dwóch ścian – jedna się zawalić musi i w gruz obrócić. Demokracja albo tyrania. Gdyby (oficjalnie) byłym esesmanom i gestapowcom dano możliwość budowania Nowych Niemiec, to czy myślisz, że takie jak dziś Niemcy – pacyficystyczne, demokratyczne, socjalne – mogłyby powstać? Przecież ci ludzie za swoje usługi zażądali by koncesji. Twoja amnestia to byłby tylko warunek wyjściowy.
  Zwróć uwagę: Tusk ,,nie potrafił” osądzić przestępstw ,,IV RP”, ba pomógł ukryć mord na B. Blidzie i ,,to” wróciło w zwielokrotnionej formie. Co gorsza on jako lider absolutnie się skompromitował: jak to? takie wielkie słowa – o łamaniu praworządności, przestępstwach i co? Jeden nędzny Kamiński skazany ,,w trybie wyborczym” po 8 latach? KOMPROMITACJA. Jak tu wierzyć takim?
  Ta jasna deklaracja to powinien być sygnał dla tych ,,tępych” co myślą, że ,,piekła nie ma” – inteligentni wiedzą, że są sądy, konstytucja, że tamci wiecznie żyć nie będą i poza ścisłe rozkazy się nie wychylają.
  Za to bym wobec PiSowców zastosował zasadę ,,świadka koronnego” – bezkarność za ujawnienie pisowskich przestępstw. Pierwszy kandydat: Banaś.
  *tu przyczynek to mojego poglądu: moja żona brała udział w protestach w Warszawie przeciwko dewastacji Puszczy Białowieskiej, a w zasadzie w protestach w obronie zatrzymanych przez policję ekologów. Gdy ich powypuszczali, co się okazało – na jednych komisariatach (wszystkich zatrzymanych rozwieziono po komisariatach z całej aglomeracji warszawskiej) policjanci wyglądali na zażenowanych, skonfundowanych, że ,,takie rozkazy” i muszą je wykonywać. Potrzymali ich, pogadali i wypuścili, na innych się ,,przykładali”. Potrafili rozebrać do naga zatrzymane ekolożki (i w zasadzie publicznie) przeprowadzić im rewizję otworów ciała. Te policjantki powinny mieć świadomość, że za to co zrobiły ,,zostaną dojechane”.

 133. remm
  2 listopada o godz. 23:54

  … nie przekreślałbym zaangażowania „podejrzanych” pojedyńczych ludzi… a poza tym skąd brać tych „jak cza”? – tacy ex definitione nie chcą się babrać w istniejącym w Polsce g00vnie… pławiącym się w sosie społecznej cienizny: tumanowatości, lenistwa, zawiści i wszechobecnego rujnującego braku zaufania…

 134. Pisałem o „incelach” w związku z pytaniem:
  Dlaczego narodowcy biją protestujące kobiety
  Dyskusja została przekierowana na polskich kibiców piłki nożnej, ich wykształcenie (rzekomo w 60 proc. wyższe) i dochody (wysokie).

  Rasizm, antysemityzm, nienawiść do ludzi, innego niż chrześcijaństwo, wyznania, piętnowanie i chęć eliminacji ludzi o innej orientacji seksualnej, przyjęcie formy bojówek, agresja, unoszenie ręki w hitlerowskim pozdrowieniu, posługiwanie się krzyżem celtyckim, będącym jednym z najważniejszych symboli neofaszystów i zwolenników supremacji białej rasy w Europie

  Ile z tych cech posiada i kim jest polski narodowiec?

  Z Panem Bogiem na ustach, opaską Polski Walczącej głosi nienawiść, agresję i żąda białego świata, w którym wszystkie inne rasy zostają skutecznie wyeliminowane. W którym nie ma miejsca dla kochających inaczej, myślących inaczej, wierzących w innego Boga.

  Polski nacjonalista to człowiek pełen buty, uważający, że ma patent na lepszy świat. Polski nacjonalista to eurosceptyk, o zdecydowanie antydemokratycznym nastawieniu. To człowiek, który z historii wykuł na blachę tylko to, co pozwala mu tłumaczyć własne fobie…

 135. Tak się zastanawiam (może na sali jest jakiś prawnik?) pod co można podciągnąć celowe podjęcie wyjątkowo kontrowersyjnej decyzji w środku szalejącej pandemii? Również pod co, późniejsze świadome nawoływanie do przemocy w partyjnym orędziu…

  Droga do przerwania tego reżimu wiedzie przez masowy sprzeciw społeczny – to oczywiste, ale u nas, w praktyce wiedzie przez służby mundurowe. Stąd też apel generałów. Zdecydowana i ogromna większość tych służb to ludzie którzy wiedzą że służą społeczeństwu a nie ideologii pod nazwą Zjednoczona Prawica, a Macierewiczowi nie udało się dokonać, jako ruchowi wyprzedzającemu, całkowitej czystki w ich szeregach.

 136. To nowy rzecznik ePiSkopatu uznał uczestnictwo w strajkach kobiet za grzech, a tym samym uczestniczki za grzeszne.

  Warto się przyjrzeć kim jest nowy rzecznik:

  http://www.proto.pl/aktualnosci/o-dr-leszek-gesiak-sj-jest-rzecznikiem-konferencji-episkopatu-polski

  Jeżeli ktoś taki nic nie rozumie z zachodzących procesów społecznych, to znaczy, że nie ma już żadnej nadziei na opamiętanie się „systemu kościelnego” w Polsce.

  Czyżby znowu wezwano na pomoc Jezuitę dla zawiązania kolejnej Targowicy poprzedzającej wymazanie kraju z mapy cywilizowanego świata?

  Nie ważne czy to, co się toczy na ulicach miast i w sieci nazwiemy rewolucją czy inaczej, to o jej powodzeniu zadecydują katolicy.
  Część z nich aktywnie protestuje.
  Co zrobi reszta?
  Zachowa się biernie, kunktatorsko?
  Czy, jak pisze Redaktor
  będą dalej lizali d… i robili dobrą minę, tak samo było z betonem i aparatem PZPR. Kto nie rzucił legitymacji po stanie wojennym, został do wyprowadzenia sztandaru przez Rakowskiego. Taka jest uroda partii autorytarnych. Nie ma w nich centrum, obowiązuje zasada wszystko albo nic.
  Polski Krk jest nieformalną polityczną partią autorytarną.

  Jeżeli tym razem katolicy nie zdobędą się na zdecydowane zachowanie, to z pewnością „sztandar” krk nie zostanie wyprowadzony z Polski. To Polska zostanie wyprowadzona na dzikie pola.

  Ogólnopolski Strajk Kobiet powołał radę, w skład której weszła między innymi Danuta Kuroń. Absolwentka liceum sióstr Niepokalanek w Szymanowie, absolwentka KUL. Druga żona Jacka Kuronia.
  Z zainteresowaniem będę obserwowała jej aktywność na tym polu.

 137. Zjednoczona Prawica chyba znalazła w końcu godnego przeciwnika, który z nią się nie pieści i mówi językiem dla niej zrozumiałym.

 138. @@@
  Dzień dobry.
  Proszę nie mówić/pisać o jakimś Trybunale Stanu dla Jarosława K.!

  To na jego polecenie, w pierwszej fazie zarazy „spłaszczano” charakterystyki zakażeń wykonując znikomą ilość testów, to na jego polecenie minister zdrowia mówił w mediach, że maseczki to nieistotne zabezpieczenie – tych kłamstw typu „jesteśmy pierwsi na świecie”, „mamy wszystko przygotowane”, itp. było mnóstwo. Kłamali codziennie.

  Jarosław K., aby dalej rządzić bezkarnie i bezwstydnie musiał zainstalować pod żyrandolem swoja papugę, żałosnego gadułę, który się ciągle uczy.

  To jest, Najmilsi, zbrodnia, wszędzie w Europie karana wg paragrafów Kodeksu Karnego.
  Trzymajmy się!

 139. @remm
  Paweł Kasprzak, to porządny działacz z ruchu Obywatele RP.
  KO nie umieściła go na listy sejmowe, bo on taki niby obcy.

  Na szczęście w postulatach Strajku nie ma hasła „rząd do dymisji!”.
  Pozdr

 140. @Dezerter
  Jehowa nie może do niczego zachęcać, zachęcają anonimowi ludzie spisujący swoje teksty przed tysiącami lat, podpierając się swoimi ówczesnymi wyobrażeniami o Jehowie, których on nie autoryzował. Dlatego wszelkie księgi święte ludzkości są tekstami ludzkiej kultury, która próbuje przy ich pomocy oswoić i uporządkować doświadczenie kondycji ludzkiej. Jak i czy te ludzkie konstrukty mają się do tego, co ludzki umysł stara się nazwać i przeniknąć, tego nikt z ludzi nie wie i nigdy nie wiedział. Możliwe, że ta Nadrzeczywistość istnieje, ale o tym, czego nie znamy, lepiej milczeć w skrytości serca i sumienia. Im więcej słów, tym grubsza kurtyna.

 141. @Lewy
  A ja się zastanawiam czy „suweren” kupi:
  a/ wzrost zakażeń to wina „Strajku Kobiet”
  b/ Platforma zlikwidowała laboratoria
  c/ opozycja od marca nie odpowiada na hasło „wszystkie ręce na pokład”.
  d/ ten chyży rój, dla własnych, brudnych interesów, wywołuje niepokoje społeczne.
  e/ tutaj są zaangażowane pieniądze Sorosa
  f/ to przez KO będziemy musieli ograniczyć świadczenia socjalne.
  g/
  h/
  Drogi Lewy, ze wstydem przyznaję, że od jakiegoś czasu myślę, że „czym gorzej w Polsce, tym lepiej dla Polski”.
  A w światowym mocarstwie geriatria. Pajac i Staruch walczą o dusze młodego pokolenia X, Y, Z.
  Ale przyznasz, że jest ciekawie…
  Cuida te!

 142. Pajac? To dla Trumpa komplement, na który nie zasługuje, bo pajace i pajacyki mogą nam życie umilać. Staruch? to ejdżystowska obelga, jest tylko trzy lata starszy od Trumpa.

 143. „(…)
  Dlaczego Ziobro i PiS usiłują zrobić z pana bandytę? Jedynym powodem jest skazanie Mariusza Kamińskiego?
  Sędzia Wojciech Łączewski: – Nie. Proszę zwrócić uwagę, jaki zarzut jest mi stawiany. To składanie fałszywych zeznań. Tu chodzi o odarcie z wiarygodności. Dlaczego? Posiadam ogromną wiedzę o tym, co wyczyniało CBA za czasów Mariusza Kamińskiego, czyli aż do 2009 roku. Orzekałem w sprawie operacji dotyczącej domniemanej “willi Kwaśniewskich”. Znam też niejawne akta sprawy Bogusława Seredyńskiego, byłego prezesa Wydawnictw Naukowo-Technicznych, który jest ofiarą akcji CBA z 2009 r. przeciwko Weronice Marczuk.

  Ale przede wszystkim orzekałem w postępowaniu dotyczącym organizacji lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. Charakter informacji, które wtedy poznałem, może budzić, w mojej ocenie, ogromne przerażenie. Doskonale zdają sobie sprawę, jakie materiały znajdują się w tych aktach. I chociaż orzeczenie było odbierane jako korzystne dla PiS, to jednak pozostaje lęk, że ktoś zna największe tajemnice tego środowiska.

  Mnie oczywiście wiąże tajemnica sędziowska, tajemnica narady i ustawa o ochronie informacji niejawnych. Ale teraz jestem oskarżony. Gwarantuję, że podczas składania wyjaśnień nakreślę sądowi, z jakiego rodzaju ludźmi mamy do czynienia. Zamierzam wnieść o dopuszczenie dowodów z określonych dokumentów z akt ściśle tajnych, by sąd mógł zorientować się, jak skrajnie nielegalnie potrafią działać panowie Kamiński, Wąsik czy inni.
  (…)
  Proces będzie toczył się jawnie, więc zamierzam pokazać opinii publicznej, do czego ci ludzie są w stanie się posunąć. To wszystko jest w dokumentach, które – mam nadzieję – nadal znajdują się w kancelariach tajnych sądów. Proszę jednak pamiętać, że bywa różnie – uzasadnienie w sprawie Kamińskiego i innych w wersji elektronicznej przejęła ABW.

  Czego się dowiemy?
  – Dam przykład. Jeżeli opinia publiczna poznałaby treść rozmowy braci Kaczyńskich, której zapis znam z akt ściśle tajnych, to gwarantuję, że zupełnie inaczej oceni sytuację po 10 kwietnia 2010 r. Nie wiem, czy sąd będzie tym wątkiem zainteresowany, ale jestem w stanie wskazać konkretną teczkę i konkretne karty z dokumentami, które pozwalają spojrzeć na pewne sprawy w innym świetle.

  Pan go zna?
  – Oczywiście. Uważam, że ten stenogram powinna poznać opinia publiczna, by wyrobiła sobie zdanie, do czego Jarosław Kaczyński jest zdolny.
  (…)”

  https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,26432348,oskarzony-sedzia-w-laczewski-wladza-jest-przerazona-bo-znam.html#s=BoxWyboImg1

 144. @Slawczan:
  Po pierwsze, to jak dla mnie wygrażanie rządzącym, którzy niedawno wygrali wybory prezydenckie, jest trochę… żałosne. Najpierw trzeba wygrać, a potem dopiero fantazjować, co się zrobi.

  Po drugie, sądząc po temperaturze, to mamy do wyboru albo pokojowe zakończenie, albo krwawe. A ja do „Bukaresztu ’89” bynajmniej nie tęsknię. Zresztą jeśli mamy jakieś doświadczenia z przekształcania państw dyktatorskich w demokratyczne, to twarde porachunki nie są skuteczne.

  Po trzecie, ja nie mówię, że ma być prowadzona amnestia. Ja raczej mówię, że wśród zadań opozycji, to najpierw trzeba wygrać, potem trzeba naprawić demokrację, a potem ewentualnie się zastanowić nad jakimś rozliczeniem, włączonym już w odnowę instytucji państwa. Fantazje o karze dla Czarnka są, w najlepszym przypadku przedwczesne; a w bardziej realistycznym, przesłaniają pilne pytania: jak nie dopuścić do ostatecznego upadku Polski, jak odebrać władze złoczyńcom, oraz jak naprawić demokrację.

 145. Adam Szostkiewicz
  3 listopada o godz. 12:08
  „Jehowa nie może do niczego zachęcać, zachęcają anonimowi ludzie”.

  Szanowny Gospodarzu.
  Wyrażany przez Pana brak pewności co do istnienia Stwórcy, nie dziwi mnie. To obecnie powszechne zjawisko. Warto jednak zauważyć , że wielu światlych ludzi po wnikliwym zapoznaniu się z treścią Pisma, nabrało przekonania, że jest ono natchnione przez Boga.

  Wydaje mi się, że zgodziłby się Pan z twierdzeniem, iż gdyby Księga ta rzeczywiście opisywała Jego myśli i zamiary, to ktoś, kto nie robi z niej właściwego użytku – ten wiele traci.

  Jehowa obdarzył ludzi wolną wolą. Pozwala im z niej korzystać, nawet jeżeli nie robią tego mądrze. Sami decydują, w co chcą wierzyć, a ja nie odmawiamy nikomu tego prawa.

  Ukłony.

 146. @Dezerter
  Myli się pa. Nie wyrażam braku pewności do do istnienia Wyższej Rzeczywistości, tylko pewność, że nie jest ona wyrażalna ludzkim jeżykiem, więc spory na ten temat uważam za pozbawione sensu. Nie wiadomo na ten temat niczego. Wiadomo, że nic nie wiadomo. Nawet najmądrzejsi nie są tak pyszni, by twierdzić, że wiedzą. Owszem, są mistycy, w każdej wielkiej religii, twierdzący, że mają ososbisty kontakt z tym, co nazywają/nazywamy Bogiem. Ale ja nie jestem mistykiem, mogę tylko traktować ich doświadczenie jako doświadczenie dostępne pewnej grupie ludzi. Jest ono prawdziwe w tym sensie, w jakim prawdziwe są nasze sny.

 147. @Dezerter
  Pan napisał do pana Szostkiewicza:
  „Wydaje mi się, że zgodziłby się Pan z twierdzeniem, iż gdyby Księga ta rzeczywiście opisywała Jego myśli i zamiary, to ktoś, kto nie robi z niej właściwego użytku – ten wiele traci.”

  A ja pytam: zgodziłby się Pan (dezerter) z twierdzeniem, iż gdyby Księga ta rzeczywiście NIE opisywała Jego myśli i zamiary, to ktoś, kto robi z niej niewłaściwego użytku – ten wiele traci.? 🙂

 148. @Sławczan,Adam Szostkiewicz
  Macie panowie oczywiście racje. Ci młodzi nie dadzą sie nabrac na wdzięki Czarneckiego, Gryglasa, Kałuzy czy Emilewicz. Ale te „liczniki geigera” będą się starały, Czarnecki będzie się przeciskał,żeby byc blisko Marty Lempart. I wtedy możemy sobie powiedziec, zmiana zaraz nastąpi, bo Czarnecki ma węch jak te świnie, które potrafią wyczuć trufle nawet pół metra pod ziemia.

 149. @dezerter

  Czy zgodziłby się Pan z twierdzeniem, iż gdyby Księga ta rzeczywiście opisywała Jego myśli i zamiary, to byłaby napisana w sposób zrozumiały, konsekwentny, logiczny i klarowny, aby rozumiana była bez wnikliwego i wieloletniego czytania, badań, studiów, dyskusji aż do wojen religijnych?

  Chyba żeby przyjąć, iż On jest pełen sprzeczności, sam nie wie, czego chce, miota się schizofrenicznie i zachowuje psychopatycznie (setki cytatów na poparcie tej tezy) i zapomina, co przed chwilą stworzył, mówił, obiecał…
  Normalnie, jak to polityk 😉

 150. Adam Szostkiewicz
  3 listopada o godz. 13:18

  Nawet najmądrzejsi nie są tak pyszni, by twierdzić, że wiedzą.

  Mądrzy ludzie zdają sobie sprawę z rozmiarów swojej niewiedzy.
  Podobno Akwinata, będąc w pełni sił twórczych, przestał się wypowiadać. Zapytany o powód miał powiedzieć: „kto nie wie, ten mówi, kto wie, ten milczy”.

 151. lukipuki
  3 listopada o godz. 12:43

  W branży wystawienniczej pracują setki ludzi. Branża przeżywa całkowitą zapaść. Ludzie mają dzieci, kredyty, chorują. A te potwory domagają się kasy, bo były tam 80 lat temu cmentarze.
  To się w głowie nie mieści.
  Nie ma w słowniku ludzi cywilizowanych słów, którymi można by było oddać potworność takiego zachowania.
  I oni ośmielają się mówić o moralności.

 152. @lemarc i 18karatow
  Ja tylko podważyłem tezę że kibolstwo, które nierzadko instrumentalnie wykorzystuje swoje neoendeckie poglądy pochodzi tylko z biedoty – bo jak widać również z dobrych domów. Do ksenofobii zdolni są też ludzie wykształceni i majętni (także Ci którzy swoją majętność uzyskali dzięki legalnym źródłom). Kto był na trybunach polskich stadionów ten wie o czym mówię. Obok typowych „Sebixow” stoją nierzadko wyglądające na bardzo majętne. Nie relatywizuje moralnie tego zjawiska a jedynie zwracam na niego uwagę.

 153. @PAK4
  3 listopada o godz. 12:38
  Podtrzymuję: zapowiedź ewentualnej kary może uniemożliwić dokończenie budowy demokratury. Bez setek tysięcy ,,dobrych Niemców” i ich solidnej, uczciwej pracy nazim by niezafunkcjonował.
  Gdyby członkowie niemieckiego Sztabu Generalnego wiedzieli, że kiedyś spotka ich Norymberga…po I WŚ tego zabrakło.

 154. Miłe to i pouczające, obserwować przebieg ewidencji aniołów na ostrzu szpilki.

 155. @Jagooda
  Ano ośmielają się.
  Kiedy moja matka umierała w szpitalu, zjawił się ksiądz,który ją chciał pogodzić z Bogiem.Matka mu powiedziała, ze jest ateistką więc nie ma się z kimś godzić. Ksiadz się upierał, więc matka poprosiła go ,żeby wyszedł.
  Na drugi dzień matka zmarła. Wtedy mój szwagier chciał koniecznie, zeby na pogrzebie obecny był ksiądz. Trafił na tego samego księdza. Ten , jak usłyszał o co chodzi, powiedział szwagrowi, ze on ani mysli być na pogrzebie tej prostytutki.
  Moja matka była nauczycielką matematyki, ale katabas wiedział swoje.
  Szwagier był oburzony, ja nie, bo wcześniej miałem wyrobione zdanie o tych prostakach i chamach.

 156. 18karatów
  3 listopada o godz. 14:20
  „Czy zgodziłby się Pan z twierdzeniem, iż gdyby Księga ta rzeczywiście opisywała Jego myśli i zamiary, to byłaby napisana w sposób zrozumiały, konsekwentny, logiczny i klarowny”.

  Ona właśnie w taki sposób jest napisana. Przekonać się o tym mogą jednak tylko osoby pokorne. Zdolni ludzie nieraz piszą książki zrozumiałe tylko dla mędrców i intelektualistów. Ale dzieło, które potrafią zrozumieć jedynie osoby właściwie usposobione, mógł moim zdaniem stworzyć wyłącznie mądry Bóg .

  PS Nie rozumiem dlaczego na każdym blogu używasz innego nicka. Wydaje ci się, że jesteś sprytny?

 157. Thomas
  3 listopada o godz. 13:48
  „A ja pytam: zgodziłby się Pan (dezerter) z twierdzeniem, iż gdyby Księga ta rzeczywiście NIE opisywała Jego myśli i zamiary, to ktoś, kto robi z niej niewłaściwego użytku – ten wiele traci.?”

  Nie zgodzę się, ponieważ jestem pewien, że Biblia zawiera myśli i zamiary mojego niebiańskiego Ojca. Przekonałem się o tym, studiując wnikliwie tę Księgę, co i Panu serdecznie polecam. W razie potrzeby służę pomocą.

  Serdeczności.

 158. Adam Szostkiewicz
  3 listopada o godz. 12:08
  „Jehowa nie może do niczego zachęcać, zachęcają anonimowi ludzie spisujący swoje teksty przed tysiącami lat”.

  Proszę mnie źle nie zrozumieć, ale naprawdę jestem ciekaw, co Pan robi jak się czuje w sytuacji, kiedy w świątyni katolickiej, w trakcie tak zwanej liturgii słowa po odczytaniu tekstu Pisma Świętego, przez kapłana lub lektora, który kończy je słowami: „Oto słowo Boże”, a zgromadzeni odpowiadają: „Bogu niech będą dzięki”?

 159. Jagoda
  3 listopada o godz. 15:21
  Jagodo, no i co z tego ma wynikać, że Ty, ja wiem o tym?
  Też przecież wiesz tak jak ja, że do kołtuństwa to nie dotrze. Oni wciąż uważają „wielką tajemnicę wiary”, za prawdę, która prowadzi ich do wiecznej szczęśliwości i będą żyć wiecznie. Sprzedano im nadzieje, która ni jak ma się do prawdy! Oszuści i nic więcej – dowodów nie sposób tu zamieścić.

 160. Prof. Bralczyk w WP o wulgaryzmach protestujących: „Paradoksalną sytuacją jest ta, gdy zwolennicy poprawności politycznej, którzy wzbraniają się przed używaniem słowa murzyn czy cygan, teraz ochoczo przyklaskują wulgaryzmom. Wydaje mi się to co najmniej niekonsekwencją. Wcześniej profesor Bralczyk krytycznie ocenił główne hasło protestów przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji, którym jest niecenzuralne słowo „wypier****ć”. Jego zdaniem, szkodzi to samym protestom. Jak tłumaczył, „sugeruje [ono], że protestującym nie tyle chodzi o konkretną sprawę, ile o usunięcie tych, których, usunąć chcą – prawdopodobnie rządu, obecnych ustawodawców albo kogoś innego”. Profesor zasugerował wówczas, żeby zastąpić je słowem „precz”

 161. Jagodo, na twoim miejscu przyjrzałbym się uważniej agentowi sanhedrynu, Pawłowi z Tarsu i poszukiwał odpowiedzi, dlaczego on był właśnie promotorem o zbawieniu i wiecznym życiu dając ludziom (biedakom) nadzieję na lepsze życie, po…
  Według mnie to majstersztyk w wykonaniu ……

 162. @dezerter
  Nie mam wrażenia, że dociera do pana wielość rzeczywistości.odgradza się pan od niej murem doktryny, która zniewala wolność myśli i ducha. Rytuały i symbole mają sens, lecz też zasłaniają duchowe bogactwo ludzkich kultur i religii, z których żadna nie może mieć pewności, że wyraża i wciela pełnię prawdy.Dlatego ponownie zachęcam do czytania tekstów nie tylko badackich i biblijnych, lecz buddyjskich i taoistycznych. Na początek może być Czuang Tsy, Dalajlama, Krishnamurti.

 163. Adam Szostkiewicz
  3 listopada o godz. 18:43
  „Ogradza się pan od niej murem doktryny, która zniewala wolność myśli i ducha”.

  Nic bardziej mylnego. Doświadczam każdego dnia prawdziwości słów mojego Mistrza, Jezusa z Nazaretu, który zapewnił swoich uczniów: „„Jeśli trzymacie się moich słów, to rzeczywiście jesteście moimi uczniami i poznacie prawdę, a dzięki prawdzie staniecie się wolni”. (Pamiętam, rzecz jasna o tym, że według Pana, nie są to słowa Chrystusa).

  Chciałbym, żeby pan wiedział — a wie pan na pewno — że Świadkowie Jehowy nie uczestniczą w żadnej wojnie na świecie. Nie angażujemy się w jego sprawy, konflikty ani politykę. Jesteśmy całkowicie neutralni. Już się uporaliśmy z problemami, wobec których stoją wszystkie narody i religie. W naszej organizacji panuje jedność.

  Do czego więc Pan mnie zachęca? Czy chce Pan, żebym zawrócił ze swej drogi i znów postępował tak jak katolicy, protestanci, muzułmanie, buddyści, taoiści? Wszystkie te systemy religijne opierają się na mądrości i rozumowaniu człowieka. A ponieważ powstały one w umysłach niedoskonałych ludzi, to każda stworzona przez nich filozofia stanowi odzwierciedlenie ich ograniczeń.

  W związku z powyższym, jestem przekonany, że przejawem rozsądku jest studiowanie nauk Jezusa Chrystusa, a nie ludzkich filozofii.

  Pozostaję z szacunkiem.

 164. Jagoda
  3 listopada o godz. 14:39
  kto nie wie, ten mówi, kto wie, ten milczy”.

  Ale co napisał TA to napisał, ot choćby to z Summy theol.:

  „Heretycy popełniają grzech, z powodu którego zasłużyli sobie nie tylko na to, by zostali karą klątwy wyłączeni z Kościoła, lecz także usunięci ze świata karą śmierci.
  O wiele bowiem cięższą zbrodnią jest psuć wiarę, która daje życie dla duszy, niż fałszować pieniądze, które służą życiu doczesnemu. Skoro więc świeccy władcy z miejsca sprawiedliwie karzą fałszerzy pieniędzy i innych złoczyńców karą śmierci, tym bardziej heretyków można z miejsca, skoro tylko udowodni się im winę herezji, nie tylko ukarać klątwą, ale także sprawiedliwie uśmiercić. Ze strony zaś Kościoła jest miłosierdzie troszczące się o nawrócenie błądzących; stosownie do nauki Apostoła nie potępia się ich od razu, lecz dopiero: „po pierwszym i drugim upomnieniu”; po tym zaś skoro heretyk nadal trwa w uporze, straciwszy nadzieję w jego nawrócenie, mając na uwadze zbawienie innych, Kościół karą klątwy wyklucza go z swojego łona i następnie zostawia go sądownictwu świeckiemu, by przezeń był usunięty ze świata karą śmierci. Mówi przecież Hieronim: „Trzeba odciąć zgangrenowane członki i usunąć z trzody parszywą owcę, aby cały dom nie spłonął, nie popsuła się cała masa, nie zaraziło się całe stado, nie zginęła cała trzoda”.
  —————————
  … wicznie żywe…

 165. @Lewy, @lukipuki,

  znam ludzi, którzy pracują w branży wystawienniczej i za chwilę zaczną gryźć przysłowiową trawę. Albo banki odbiorą im mieszkania, bo nie mają z czego spłacać kredytów.
  Ich rodzice emeryci wspomagają ich kosztem rezygnacji z lekarstw. To są prawdziwe dramaty.
  Domaganie się od MTP pieniędzy przez kurię spostrzegam jako taką samą cyniczną podłość i prowokację jak spuszczenie ze smyczy pseudoTK przez JK.
  To nie są ludzie, to potwory wycierające sobie cyniczne gęby Bogiem.

 166. @dezerter
  Już do niczego pana nie zachęcam: dezerteruję do krainy wolności, miałem kilkoro dobrych znajomych z pańskiej wspólnoty wyznaniowej, wszyscy rozpłynęli się we mgle. Taka karma. Pax vobiscum.

 167. Panie Redaktorze, dopiero tutaj na tym blogu spotykam się z ludzmi ,ktorzy mysla podobnie jak ja (poza nielicznymi wyjątkami) a Pan to uczciwie komentuje i wyjasnia i doradza.
  Serdeczne dzięki wszystkim.
  Szkoda tylko że ta pandemia i pis psują nam nerwy.
  Powrotu do normalności życzę wszystkim.

 168. lemarc
  3 listopada o godz. 19:52

  Napisał też „strzeżcie się ludzi jednej księgi”. To chyba o sobie.
  Pisał o tym, że tak zwane osoby konsekrowane mają 90% szansy na zbawienie, wdowy i wdowcy 50% a żyjący w małżeństwie zaledwie 30%.
  Pisywali ci „doktorowie kościoła”, oj pisywali …

 169. Szanowny Panie Gospodarzu,
  Na spotkaniu w kwietniu 2019 r. red. Stanisław Michalkiewicz powiedział, że „….Rozmowa z wyznawcami Jarosława Kaczyńskiego jest po prostu… niemożliwa!”.
  Taką samą wypowiedź należy odnieść do dezertera83 i całego tego towarzystwa z Towarzystwa Strażnicy. Mam takiego „dezertera” także w najbliższej rodzinie i nie podejmuje z nim jakiejkolwiek polemiki w sprawach światopoglądowych. Tacy dezerterzy w życiu społeczno-politycznym są bezużyteczni. Nie biorą też udziału w wyborach, nie angażuja się.
  Ten blogowy dezerter zapewne w 1983 r. nie stawił się też do służby wojskowej, stąd też i taki jego nick.
  Pozdrawiam.

 170. @Jacek, NH
  3 listopada o godz. 18:26

  Czule pozdrawiam pisowskim zwyczajem: „Slychac wycie? Znakomicie!”

 171. @cxi
  Michalkiewicz? Nie, dziękuję.

 172. @ Jacek, NH
  3 listopada o godz. 18:26

  Wy, PiSiory cieszcie się, że tylko każemy wam Wyp******
  I niech wasz Guru modli się, żeby stanął tylko przed Trybunałem Stanu, bo Trybunał Rewolucyjny mógłby mu przygotować wynalazek pewnego Francuza……..

 173. cxi
  3 listopada o godz. 22:22
  Michalkiewicz to obrońca pedofilów kieckowych. Chyba nie pamiętasz (albo taki sam jesteś?) jak pojechał po godności kobiety, która w sądzie wygrała sprawę o odszkodowanie od Kościoła kat, za przestępstwa na niej przez księdza, jako jeszcze młodej osoby? Ten człowiek nie jest godzien być człowiekiem – to człekokształtny i nic więcej. Brzydzę się takimi osobami, jak Michalkiewicz, a Ty tu przypominasz tego łajdaka, który tak poniżył i zdeptał kobietę (i nie tylko to)!

 174. @dezerter
  Pan napisal: „Nie angażujemy się w jego sprawy, konflikty ani politykę. Jesteśmy całkowicie neutralni. Już się uporaliśmy z problemami, wobec których stoją wszystkie narody i religie. W naszej organizacji panuje jedność.”

  Co gdyby wszyscy tak zrobili? Czy to nie czysty egoizm? Cały świat byłby jedno wielkie więzienie. Nie mam pretensji do ludzi którzy nie interesują się polityką bo mają inne zainteresowania, mają dużo pracy, albo nie rozumieją. Rozumiem jeśli ktoś jest leniwy albo się boje władzę, bo to są wybaczalne słabości. Nie każdy nazywa się Lempart, Tuleya, Wałęsa albo Traczyk-Stawska.

  Pan jednak siedzi w pokoju u siebie 100% bezpiecznie, a na politycznym (!!!) blogu gdzie chodzi o to że uczymy się o politycznej moralności i obowiazków obywatelskich wyłowuje Pan do politycznego egoizmu. Neutralność nie jest zawsze egoizmem, czasem nawet mądre, ale wyłowywac do neutralnosci jako zasada w politycy jest cysty egoizmem! Egoizm też widać tu, cytat: „W NASZEJ organizacja panuja jedność”, „MÓJ Bóg”.

  Gdyby Pan byłby najmniej w stanie dodać argumentów (mądre czy głupie, jeden grzyb), ale Pan nie doda żadnych argumentów tylko zawsze ta sama śpiewka: „Ale w biblii jest napisany”. Moim zdaniem nudno to głupie i egoistyczne.

css.php