Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Beata Mazurek i Beata Szyd?o

8.10.2020
czwartek

Eurodeputowana Mazurek: precz z „lewackim faszyzmem”

8 października 2020, czwartek,

Beata Mazurek, dziś europoseł z ramienia PiS, autorka osławionej frazy, że „nie pochwala, ale rozumie”, iż można potraktować z buta uczestnika protestu w obronie demokracji, sama werbalnie potraktowała z buta dwie ważne przedstawicielki Unii Europejskiej: wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Niemkę Katarinę Barley i Czeszkę Verę Jourovą, wiceszefową Komisji Europejskiej. Obie pochodzą z państw graniczących z Polską i należących do naszych ważnych partnerów handlowych. Obie przypisała Mazurek na Twitterze do „ofensywy lewackiego faszyzmu”.

Nie szkodzi. Bo gdy Polska znów pogrąża się w covidowym chaosie i musi się zmierzyć z innymi poważnymi problemami społecznymi i ekonomicznymi wywołanymi przez politykę wewnętrzną i zagraniczną „zjednoczonej prawicy”, PiS podejmuje pozorne działania propagandowe. „Winą” obu pań jest ich zaangażowanie w obronę praworządności w Unii Europejskiej.

Głupi i szkodliwy tweet Beaty Mazurek pojawił się po słowach Barley, aby „zagłodzić finansowo” Orbana ( a nie Węgry, jak mówią media), jeśli nie przestanie unijnymi pieniędzmi zasilać prywatnych fortun. Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego nazwała rzecz po imieniu: nie ma zgody w UE na tworzenie systemu korupcji. I słusznie. Ale Beata Mazurek o tym milczy, bo to nie pasuje do propagandowego przekazu PiS. Kłamliwie wypaczając ich wypowiedzi, obsadzono obie unijne urzędniczki w roli wrogów Polski za to, że rzekomo działają na szkodę Węgier i Polski. Czyli za to, że uważają praworządność za filar wspólnoty europejskiej i nie boją się upominać o przestrzeganie jej zasad w Polsce pod rządami wicepremiera Kaczyńskiego i na Węgrzech premiera Orbána.

Nie boją się także wiązać ze stanem praworządności wypłaty unijnych funduszy. To jest powód ataku ze strony ekip Kaczyńskiego i Orbána. Bo obecne rządy w Warszawie i Budapeszcie wzorem ekipy Trumpa nie tolerują żadnej krytyki.

Każdą krytyczną wypowiedź czy raport, z zewnątrz albo wewnątrz, odrzucają, rozmywają, wykorzystują do urabiania swych wyborców przeciwko Unii pod pozorem obrony rzekomo naruszanej przez krytykę suwerenności naszego państwa. A przecież to nie Unia, tylko niezależne polskie stowarzyszenie prokuratorów Lex Super Omnia ogłosiło właśnie raport o upolitycznieniu prokuratury pod rządami ministra-prokuratora generalnego Ziobry.

Jakby na potwierdzenie ustaleń raportu nadeszła właśnie wiadomość, że prokuratura w Gdańsku odmówiła wznowienia sprawy oskarżenia o wielokrotny gwałt, który miał popełnić syn obecnego prezesa TVP na dziecku zaprzyjaźnionej z Kurskimi rodziny.

A co powiemy o powołaniu przez prezydenta Dudę nowych sędziów z rekomendacji upolitycznionej po linii PiS Krajowej Rady Sądownictwa? Wśród nich sędziego, który – jak pisze „GW” – wpłacił na fundusz wyborczy partii rządzącej i sędziów, którzy podpisali się pod kandydaturami członków obecnej neo-KRS, nazywanych w środowisku „neosędziami”.

To dzieje się w momencie, gdy opcja „kasa za praworządność” zaczyna nabierać realnego kształtu. Więc trzeba bronić tego, co jest nie do obrony. Przez atak na Unię. Przypisać Barley, byłej minister sprawiedliwości z ramienia socjaldemokracji, koneksje z faszyzmem to potraktować ją tak, jak eurodeputowany Czarnecki potraktował Różę Thun, porównując ją do szmalcowników. Nie uszło mu to na sucho w Parlamencie Europejskim: został wygłosowany z funkcji jako pierwszy wiceprzewodniczący w historii PE. Niemiecka socjaldemokracja to nie RAF Baadera i Meinhof.

Teraz eurofrakcja PiS chce rewanżu. Partyjny towarzysz Mazurek prof. Ryszard Legutko w ramach tej akcji wytyka Barley, że nigdy nie była w Polsce i nie zna ani jednego słowa po polsku. Ale czy nieznajomość języka polskiego odbiera prawo do wypowiadania się – na podstawie analizy zebranego w Polsce materiału dowodowego – o łamaniu praworządności pod rządami PiS? Co to za argument? Czy premier Morawiecki zna choć słowo po białorusku? A przecież słusznie krytykuje reżim Łukaszenki za fałszerstwa wyborcze i prześladowania własnych obywateli, którzy z tego powodu przeciwko niemu protestują.

Katarina Barley mówi w rozmowie z „GW”, że wypowiadając się o sytuacji na Węgrzech, nie miała na myśli Polski. Nie szkodzi, już poszła w ruch przeciwko niej pisowska propaganda. Odpiera jej argument, że PiS idzie podobną drogą co… federalne Niemcy.

A jaka jest prawda? „Obóz rządzący wzmocnił prawa opozycji, bo w demokracji opozycja ma do odegrania swoją rolę. Nikt nie powiedział, że skoro mamy większość, to będziemy robić, co chcemy”. Dlatego niemiecka wielka koalicja SPD/CDU/CSU, choć miała wielką przewagę w parlamencie, obniżyła liczbę podpisów wymaganych do składania wniosków poselskich. Tym samym zwiększyła kontrolę rządzących.

A co z argumentem, że gremia unijne powinny uznać, że ekipy Kaczyńskiego i Orbána mają inną interpretację tego, co znaczy demokracja i państwo prawa, i że powinny zawrzeć z nimi jakiś „kompromis”? „Ja mówię ,, NIE” : negocjować możemy wszystko, ale w sprawie fundamentalnych zasad żadnych kompromisów być nie może”. Czy to jest „ofensywa lewackiego faszyzmu”?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 91

Dodaj komentarz »
 1. Kibicuję PE, ale obawiam się, że Realpolitik polega na przymykaniu oczu na to, wyprawiają Orban i Kaczyński. W imię interesów gospodarczych. W imię św. spokoju. Dobrze, że choć nasi europarlamentarzyści przestali ulegać szantażowi moralnemu, żeby „nie występować przeciwko Polsce za granicą”. Naziści i inni autokraci zawsze stosują ten argument, teraz Łukaszenko. Przeciwko takiej Polsce każdy uczciwy człowiek powinien występować, i w kraju, i za granicą. A pani Mazurek? Przypomina Kopernika, ale tylko z aparycji, nie z intelektu, niestety. Zresztą Kopernik był Niemcem.

 2. @Pana Szostkiewicz

  Pan napisał:
  „…po słowach Barley, aby „zagłodzić finansowo” Węgry pod rządami Orbána”

  Barley takiegoś czegoś nigdy nie mowiła. To kłamstwo PiSu. Ona powiedziała, „musimy ‚zagłodzić GO finansowo’ a mowa była o Orbánie nie o Węgrzech. ”

  Źródło, oryginalny wywiad w Deutschlandfunk:
  https://www.deutschlandfunk.de/eu-rechtsstaatsbericht-die-lage-in-polen-und-ungarn-ist.795.de.html?dram:article_id=484972
  „Wir müssen IHN aushungern finanziell.”
  Inaczej byłoby „ES”=”Ungarn”

  Tam też można słuchać cały wywiad, Barley mówi to samo co jest napisany.

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Popieram Barleya 100%. Ona jeszcze powiedziała że pomysł że Unia daje kasę tylko jeśli nie ma korupcji w projektach Unijnych, ta reguła nie jest wystarczająca. Według Barleya nawet gdyby funduszy będą wydane poprawnie, wtedy musi poza tym obowiazywać reguła: „kasa tylko za praworządność”

 5. „Lewacki faszyzm” to chyba taki współczesny oksymoron?

 6. „Obie pochodzą z państw graniczących z Polską i należących do naszych ważnych partnerów handlowych.”

  Myślę że akurat to jest bardzo słaby argument, bo nie ma znaczenia czy Katarina Barley jest Niemką a Věra Jourová jest Czeszką a to nie tylko dlatego że jest to sprawą europejską. Tak samo zachowanie pani Mazurek byłoby bezczelne gdyby kobieta byłaby z Nauru czy z Samoa.

  Chyba dla Pana też argument Pana nie ma znaczenia, bo Pan na pewno nie zgodziłby się jeśli Mazurek mówi kłamstwa na temat kobiety z Luksemburgu!?

  Więc chyba Pan tylko tak napisał, dlatego że argument ma przekonać wyborców PiSu, którzy myślą że słabych możne zniesławiać, bezczelnie i kłamliwie (a w USA Duda na kolanach).

  Tylko dla tych dla których argument jest i tak ważny (bo myślą o Polsce), oni powinni wiedzieć że w Niemczech i w calej Europie ludzie byliby tak samo przeciwko Mazurek gdyby ona tak bezczelnie zniesławiała kobietę z Luksemburgu. I tak trzymamy się razem przeciwko PiS. 🙂

 7. @Thomas
  oczywiście, ma pan rację, gdyby Mazurek napisała coś podobnego o kimś innym z Europy czy z innego kontynentu, nie mając do tego tytułu, też bym taki wpis skrytykował. Ale tu ważny jest też element sąsiedztwa i partnerstwa i właśnie pożądanej wspólnoty w ramach UE, wspólnoty wartościi, nie tylko interesów ekonomicznych.

 8. Chłopy ruszyły traktorami na Warszawę, bo grozi im zakaz rytualnego mordowania zwierząt no i humanitarnego hodowania norek
  Jesteśmy zakładnikami walki chamów z bydlakami. Komu kibicować?

 9. @wawrzyniec
  Nie życzę sobie.

 10. mazurek – ciasto wielkanocne lub taniec, szydło- wyszło zworka, Witek – imię męskie, kępa – ( kempa fonetycznie) np.trawy, kruk – ptak drapieżny. Nie rozumiem skąd nazwa „gang tapirów”?

 11. @mwas
  Fryzjerek zapytać.

 12. „lewacki faszyzm” to jak „katolicka demokracja” – oksymoron… ot co!

  Lewicowy ekstremism contra katolicki ekstemism – można obejrzeć w Madrycie w dcwóch salach Muzeum Sztuki Współczesnej, niedaleko od Prado, gdzie wisi również „Guernika”, stworzona przez Nazistów i odmalowana przez Picassę…

  Natężenie nienawiści w tech dwóch salach przyprawia o mdłości i zawrót głowy…

  ale co kto lubi,
  i mędrzec się w tym pogubi!

  🙂

 13. Mam ponure przeczucie, że obecna władza nie wierzy w trwanie Polski jako państwa. Odcinanie się od wpływów zewnętrznych, celowe obniżanie standardów kultury,nauki odsuwanie się od obszarów decyzyjnych i skazywanie na celową samoizolację, niszczenie instytucji państwa od wewnątrz, na to wskazuje.Promowanie religii narodowo-katolickiej przez odejście od chrześcijaństwa oraz plan „formatowania nowych” Polaków to tworzenie i zbiorowiska społeczności nastawionej na przetrwanie po upadku państwa.Pomysł tworzenia takiej zamkniętej społeczności(narodu) z narodowym kościołem jest wzięty z judaizmu, który przetrwał bez państwa kilka tysięcy lat.Co to za władza, która nie wierzy w trwanie własnego państwa i przygotowuje społeczeństwo na narodową wegetację po jego niechybnym upadku?Mało się o tym mówi ale bardzo konsekwentnie realizuje.Pozdrawiam

 14. Co by nie mówić gdyby moskiewscy bolszewicy nie wymyślili tej inwektywy by nazwać swoich lewicowych krytyków to co poniektórzy prawacy (słowo powstałe li tylko przez analogie z lewactwem) by nie umieli opisać otaczającego ich, zmieniającego się, świata.
  Lewacki faszyzm? To juz wyższa dialektyka. Ale nie takie loty zaliczał Krul polskich prawaków. Jest więc o co walczyć. Pani Mazurek ,,nie pochwalam ale rozumiem emocje” jak widać nie było Pani ostatnim słowem.

 15. Panie Redaktorze odniosłem się tylko do najbardziej ,,efektownej” części Pan a rozważań bo główne ,,mięso” Pana wpisu to jakiś ,,świat na opak”, ,,W Polsce czyli nigdzie”. Te pisie reakcje. Ta materia nad którą Unia ma deliberować. Niech po prostu JASNO ZAZNACZY, że w 2904r Polska i Węgry (i…) kraje o takim poziomie praworządności i systemach prawnych NIE ZOSTAŁYBY DO UNII PRZYJĘTE. Tu kwestia: zasady albo ekonomia. Jeżeli zasady, to ,,2 lata na poprawę albo ,,polwypieprz” a jeżeli ekonomia to im gorzej tym lepiej. Nigdzie nie ma lepszych pracowników niż w krajach małopraworządnych.

 16. Katarina Barley mowiac o Orbanie nie miala na mysli Polski? Czyli cieszylismy sie bez sensu? Ja juz przestalam wierzyc w pomoc Unii na odcinku praworzadnosci. Ta Mazurek niepotrzebnie sie rzuca, wkrotce pani Barley ja przeprosi nie chcac denerwowac sasiadki.

 17. „Przewodniczącym Rady Naukowej Roztoczańskiego Parku Narodowego został profesor KUL z katedry Historii Liturgii, a jego zastępcą jego doktorant z teologii. Nie proszę Państwa to nie jest żart. Absolutnie nie mam nastroju do żartów. Tych uroczych ekspertów załatwił parkowi na odchodne minister Woś z Solidarnej Polski”.(AW)

  ***** kul
  ***** rpn
  ***** pispolskę

 18. Bolewiczok..
  Koncepcja Bardzo Realna i wypróbowana w praktyce w historii.
  Końiec politycznego istnienia państwa..nie oznacza automatycznie istnienia narodu i kultury..Oprócz Żydów funkcjonowało w historii wiele narodów..Polacy również…tylko krócej…no i inaczej.Uważa się ze najmocniejszym spoiwem istnienia narodu jest wspólna kultura i wspólne wierzenia.W Polscce obecnie i jedno i drugie JEST W STANIE KRYZYSU…Władza wie że kadencje jakie długie by nie były i złotodajne…kiedyś się skończą i trzeba się ,,zabezpieczyć”. Sprawa nie dotyczy tylko Polski i tylko tej władzy. ,,PO NAS CHOĆBY POTOP”…to porzekadło znają wszyscy.Włoskie gazety i inne media piszą o …niezwykłej moralności stróżów moralności….i wiary i tzw ,,kultury chrześcijańskiej a nawet korzeni Państw .
  Wg opisanych faktów..zapuszkowany w Australii kardynał Pell odsiedział 3 lata za ,,domniemany czy prawdziwy ciąg do cudzego rozporka. Obecnie oczyszczony z zarzutów” wyszedł na wolność..świadkowie bowiem zmarli..Okazało się jednak że Pell mianowany kiedyś rewizorem finansowym ..odkrył machlojki i złodziejstwo innego kardynała..włoskiego Bescii czy jakiej ,,figury”..świetej.Aby Pella skompromitować kard Bestia..wypłacił fałszywym swiadkom w Australii przeszło 600 TYSIĘCY EURO. W tamtym czasie w Australii Królewska Komisja badała przypadki molestowania w organizacjach religijnych. Pell nie był jedynym podejrzanym i osadzonym w więzieniu. Kardynał Bestiu…miał sie czego bać..Pell powołany do osadzenia spraw finansowych…był gościem z ,,innej bajki”. Daleko d Rzymu i daleko od ferajny…Ale nadawał się też na ofiarę..bo razem z innym duchownym zeznawał przed Królewską Komisją w Australii w kilku bulwersuj,acych przypadkach molestowania.
  NA TAKIEJ ,,KULTURZE” I INTELIGENCJI I UCZCIWOŚCI..miedzy innymi kładą fundamenty tacy jak Żółtek,czy Kujawiak..albo..Brauning…Adwokaci i Prawnicy z Cordo..Puris..w wykrochmalonych kołnierzykach walczą z masturbacją…a kasę trzepią ci co mogą aby stać sie..obywatelami świata.. Nieważne czy to Chicago czy Szwajcaria…Pozostaje jednak w pamięci ,,niezatapialny fragment z Stawki wieększej niż”…Brunner strzela do Niemki ,,IDEOWEJ”..ratując skórę Klossowi ze słowami
  -,,Zdradziła Trzecią Rzeszę i Narodowy Socjalizm”.. a ona po prostu zapamiętała jego gębę… z napadu na jubilera w Radomiu….
  Fizjologiczne podobieństwa i mentalne bohaterów z Superserialu…objawiają się tym którzy patrzą i pamietają…Cała nasza smietanka celebracyjna…to niezwykły spektakl…i wdzięczne tworzywo dla psychologa,socjologa…ale też dla Julka Oberka z ławki koło Barbakanu.

 19. Znowu babranie w latrynie pispolski.
  Przykład leninowskich kucharek przy władzy katobolszewii.
  Trójca „gangu tapirów” to zbiór modelowy pisowskiej lichoty: lekko tumanowate, wierzące w partię i jej naczelnego członka i chłopsko ambitne.
  Tapir i żel to ich znak rozpoznawczy.

  Zgodnie z zoofarmakognozją tapiry to geofagi – spożywają glinę – jej struktura działa przeciwbiegunkowo, neutralizuje kwasy żołądkowe i reguluje pH jelita, pochłania niepożądane substancje, a poza tym może również działać przeciwpasożytniczo.

 20. @Pana Adama Szostkiewicza
  Pełna zgoda. Dziękuję serdecznie za czytanie.

  Proszę Pana, czy mogłby Pan poprawiać bład w tekscie?

  Barley nie powiedziała to co Pan cytuje, tylko ona powiedziała:

  „Orbán chce robić presję na parlament europejski i na Radę Unii: Wszyscy czekają na pieniądze a ja [Orbán] tu po prostu siedzę i wstrzymam oddech, bo wy nie możecie nic robić. Publiczna presja będzie na koncu tak mocna że on [Orbán] musi na końcu ustąpić.

  Dzienikarka: Jak Pani chce z nim [z Orbánem] dać radę?

  Barley: —> Musimy go zagłodzić finansowo. <— On potrzebuje tę pieniądze. Jeśli mówimy że nie ma kasy, wtedy on musi tu czy tam na końcu iść na ustępstwa"

  Oryginal:
  "Orbán will das Parlament unter Druck setzen und auch den Rat: Alle warten auf das Geld, ich setze mich einfach hierhin und halte die Luft an, weil ihr könnt nichts dagegen tun, der öffentliche Druck wird so groß werden, dass es am Ende nachgeben muss.

  Rudde: Wie wollen Sie ihn denn aushebeln?

  Barley: Wir müssen ihn aushungern finanziell. Er braucht auch das Geld. Und wenn wir sagen, dann kriegst du auch kein Geld, dann wird er am Ende an der ein oder anderen Stelle, denke ich, auch einlenken müssen."

 21. @Kalina
  KB tak mówi w rzozmowie z GW. I to ma sens: Z Orbanem ma na pieńku za oligarchizację i korupcję finansowaną z kasy UE. A z PiS-em za wyczyny z trójpodziałem władz. Ten sam problem jest na Węgrzech, ale w Polsce nie ma problemu korupcji politycznej na taką skalę jak w ekipie Orbana.

 22. @OZ
  KUL, kiedyś ceniony uniwersytet, dzisiaj wylęgarnia zła.
  Jak w kościele zbierają na KUL, w koszyczku widać dno. Podobnie , jak tydzień temu zbierali na Watykan. Grosiki leżały w koszyczku, a kościelny nie nadźwigał sie .

 23. @lemarc
  Wolałbym nie babrać, ale to oni rządzą, a my nie możemy udawać, że ich nie ma.

 24. Adam Szostkiewicz, 9 paxdziernika, 8:57

  Problem tylko z trojpodzialem? Aaaaa….to przepraszam

 25. @poltiser:
  Guernica to kraj Basków. Baskowie byli dość konserwatywnymi katolikami, a po stronie republiki stali, bo republika była nastawiona na dużą autonomię lokalną, w przeciwieństwie do centralistycznych frankistów.
  W każdym razie — trudno tu mówić o „lewicowym ekstremizmie” — to nieuprawniony symetryzm.

 26. @Kalina
  Pani napisala: „Ja juz przestalam wierzyc w pomoc Unii na odcinku praworzadnosci.”

  Mi to też denerwuje. Musimy jednak proszę pamiętać że Unia ma dilemat. Polska i Węgry muszą zgodzić się z budgetem który ma pomagać Włochom Hiszpanom Francuzom Belgom bo Korona u nich mocno zniszczyła ekonomię. To dla Unii bardzo ważne bo trzeba przyjacielom z południa pomagać. Orbán i Kaczynski o tym wiedzą i szantazują Unii bezczelnie. Mówią że jeśli wy nas chcecie ograniczyć kasy bo brak praworzadności wtedy my nie zgadzamy się na cały budget. Ludzie na zachodzie nie wszyscy wiedzą że w Polsce 50% ludzi myślą calkiem normalnie demokratycznie „po europejsku”. Więc reakcja jest taka: „Po co patriotycznymi debilom pomagać, lepiej Włochom i Hiszpanom którzy są w prawdziwych tarapatach.” Gdybym nie mówił po polsku wiem że też tak myślałbym, mogę rozumieć reakcję, wynik tych niesamowitych bezczelności Pinokio, Wolfganga, Jakiego, Mazurka, Kaczynskiego, Duda itd. Wynik patriotyzmu jest że przez zwyklich Niemców, Polacy są postrzegani jako jednolitowa patriotyczna grupa dumnych ludzi, co niestety nie pomaga demokratom w Polsce.

 27. Serdecznie dziękuję Pana za poprawkę i jeszcze raz za niesamowity blog.

 28. Adam Szostkiewicz
  9 października o godz. 8:59

  … i ja to rozumiem, i też ogarnia mnie szewska pasja na sam widok tej pis tapiriady…

 29. Europosłanka Danuta Hübner pracowita jak mróweczka, ciągle coś pisze, analizuje, publikuje, wykonuje uczciwie swoją pracę, ale nikt jej nie cytuje, nikt z nią nie dyskutuje.
  Wystarczy, że pierwszy lepszy, tępy pisowski prymityw wrzuci jakieś brednie do social mediów i już wszyscy od lewa do prawa żują ze znawstwem to g…

 30. @Kalina
  Przecież Pani dobrze wie, że to skrót myślowy. Jak napiszę z praworządnością i niezawisłością sędziów, to zaraz będzie ziewanie.

 31. @witold
  Ale p. DH ma niestety mniejszy zasięg, więc trzeba reagować na te bzdury, które dla ośmiu milionów, jeśli nie gorzej, są jedynym językiem opisu rzeczywistości.

 32. Adam Szostkiewicz
  9 października o godz. 10:24

  Ziewanie? Na pańskim blogu?
  To chyba kokieteria 😉

 33. Pisowski „gang tapirów” to obecne wcielenie niegdysiejszego Plica Polonica czyli polskiego kołtuna.

 34. Oburzamy się na wypowiedzi europosłów, ale ktoś tych ludzi wybrał (50%), oni są emanacją tego elektoratu, a poza tym chcieliśmy demokracji i wolności. Nie liczmy na to, że Unia załatwi nasze sprawy. powtarzając mantrę „gorzej być nie może” codziennie przekonujemy się, oj, może, może. Na pytanie Hercena co robić odpowiedzmy sobie sami. Dziś w TOK FM przewodniczący Budka ogłosił, że w przyszłym tygodniu PO ogłosi nowe propozycje.Czy ktoś jeszcze pamięta rząd cieni? Ostatnio zebrał się w lipcu zeszłego roku

 35. Adam Szostkiewicz, 9 pazdziernika, 10:24

  Niestety. To tez jest dla mnie wkurzajace. Czas umierac I ustapic miejsca nowej formacji mentalnej, skoro tak chce Weltgeist

 36. Dlaczego Unia Europejska miałaby ratować demokrację i prawa człowieka w Polsce i na Węgrzech, skoro nie czyni tego we Francji i Hiszpanii? Dlaczego tylko „młodym demokracjom” obrywa się od Brukseli za niedostatki praworządności? Dlatego, że prawa człowieka to zasłona dymna, a Unię powołano do obrony zupełnie innych wartości

 37. „Katarina Barley zapomina o historii i zdradza postawę, która nie przyniesie dobrej przyszłości Europie – ocenia słowa o „głodzeniu finansowym” Polski i Węgier premier Saksonii. To niejedyny krytyczny głos z Niemiec na temat skandalicznej wypowiedzi Niemki, wiceszefowej PE, którą za nieakceptowalną uznał też sekretarz generalny CDU. „Dobre stosunki polsko-niemieckie muszą być oparte na wzajemnym szacunku”

 38. Prymitywów ci u nas dostatek, szczególnie w PiS. Te najbardziej tępe ale za to wrzaskliwe baby, w nagrodę za swój prymitywizm, pojechały do Brukseli, jako wybranki swojego elektoratu. Jacy wyborcy tacy wybrańcy.

 39. Skala korupcji politycznej w Polsce jest liczona w setkach miliardów złotych.
  Kupowanie głosów to tej korupcji najobrzydliwszy wyraz. Ten stary, bezdzietny nienawistnik, ma przyszłość Polski w usmarkanym nosie.
  pozdrowienia

 40. Adam Szostkiewicz
  9 października o godz. 10:27
  Pani DH – profesor ekonomii a nie rozróżnia ( albo tylko tak udaje ) co jest celem działania firmy kapitalistycznej a co środkiem prowadzącym do osiągnięcia tego celu. Nie tylko nie zajęła stanowiska w przedmiotowej sprawie ale nie puściła na swym blogu wypowiedzi w tym temacie.
  Bała się ?
  Chodziło o koncerny farmaceutyczne.

 41. No tak ..nno tak.. Amoniaczku..Dobre Stosunki…tzn. jakie?..Obrona swastyki w białostockim sądzie…jako ,starego hinduskiego znaku siły”. O ,,dobre stosunki z UNIĄ I NIEMCAMI zadbali też ci stawiajacy szubienicę w Katowicach dla Europosłów..? przy okazji Urodzin Hitlera…też wykazano się pamięcią i Empatią.
  O dobre stosunki z sąsiadem zadbało wielu polityków..obecnej koalicji..Skandaliczne wypowiedzi niemieckich polityków i polityczek..szybko są dementowane przez BUNDESAMT..Wypowiedzi pana Grzegorza B..albo posła K.J.M nikt nie dementuje bo potrzebny byłby tłumacz i psychiatra…Gdyby polityka zależna była od wypowiedzi i działania…pewnych panów z S.P. i reszty koalicji .juz trwała by wojna. i realne sankcje gospodarcze..Pampersi młodzi gniewni ..nie wąchali prochu..i obca im jest pała i gaz.. Dłoni używali głóównie do klaskania,,albo do klawiatury i jakiegoś przycisku..na ekranie..
  Namiętna pretensjonalna napastliwość…to ich głowne atuty No i ewentualnie ..egzorcyzmy wobec osób Lgbt.i obcokkrajców….Mianowany szef MEN..CZY INNI…TO TYLKO WIERZCHOŁEK ..

 42. @Jacek, NH, 9 października o godz. 11:56
  Pan pisze: „o „głodzeniu finansowym” Polski i Węgier ”
  Kłamstwo Mazurek było takie: „głodzeniu Polski”, nie „głodzeniu finansowym”

  @Witold
  Wydaje mi się że dzięki ludziom jak Danuta Hübner możemy sie cieszyć że Polska jest w ogóle w Unii.

 43. amoniak forumowy – swoim dyżurnym obyczajem – ściele smrodek w nadziei, że przykryje kołtunerię i „zbrodnie” pisdnej administracji pispolski…
  Fetor pisu jest nieusuwalny.

 44. @Jacek NH, 9 października o godz. 11:56
  Słowa premiera Saksonii Michael Kretschmer na temat wypowiedz Barleya warto tu wspominać? A nie warto wspominać że ten sam polityk mówi że Unia musi bronić praworzadność w Polsce? 🙂

 45. Trochę nie na temat….ale też zwiazane z wypowiedziami pewnej partii superprawicowej..

  Koronawirus. Mateusz Morawiecki: podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło mniej więcej co 3 dni

  Ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu przyznał, że ma w swojej placówce dwie osoby, które negowały koronawirusa, a teraz są w ciężkim stanie. – Aktywnie walczyły i nas obrażały mówiąc, że COVID-19 nie ma i to jakieś spiski. Obrzucali nas błotem i nawet smsy wysyłali. Jedna jest na granicy śmierci, a druga może nie umrze. Młodzi ludzie, akurat mieli predyspozycje genetyczne do złego przebiegu tej choroby – mówi Simon.

  Koronawirus w Polsce. Mówili, że COVID-19 to spisek. Są w ciężkim stanie
  Lekarz dodaje, że „to tragedia tych młodych ludzi i życzy im, żeby to wszystko przeżyli, ale nie jest pewny”. – Rodziny szaleją, ale my ich znamy. Jeden z nich jest w takim złym stanie, że już nic nie może mówić, a drugi już nie zaprzecza istnieniu pandemii – podsumował ekspert. Ordynator wrocławskiego szpitala od początku krytycznie wypowiada się o osobach, które nie stosują się do reżimów sanitarnych.

  A WYDAWAŁO SIĘ WG PEWNEGO WZIĘTEGO I WIELOKROTNIE NAGRADZANEGO PUBLICYSTY [ Z KRAKOWA] że wystarczy kropidło,tonik i aspiryna albo chinina.
  Twierdził to na poczatku a potem zaczął weszyć..za spiskiem.

 46. Każda sytuacja i każde słowa demokratów,to dla bolszewii ,jak kani deszcz.potrzebne.Otóż ,dramat nasz polega na tym ,że wódz ,ma nas w d .W czasie zagrożenia życia ,milionów Polaków ,On Wszechmocny,zajął się dyscyplinowaniem bolszewiczka.,przyjmując funkcje państwową A powinien stać na czele Komitetu ,do walki z zarazą .Rozliczyć winnych zaniedbań ,i zjednoczyć wszystkich ,w tej walce.Nawet faszystow ,z partii ,bez pasów bezpieczeństwa.

 47. Dodam.I bez masek ,a to już ,nie tylko faszyzm, ale nieuleczalny debilizm.POKAZALI TO W Sejmie.

 48. No nie, proszę!

 49. Na Podkarpaciu co trzeci test na koronawirusa jest pozytywny!
  „Laboratoria już nie nadążają”.
  —————————–
  Generalnie, ludzie w Polsce będą umierali na Covid w domach, a w szpitalach na stojąco – twierdzi prof. Simon.

 50. Nie boją się (UE) także wiązać ze stanem praworządności wypłaty unijnych funduszy.” – przeciez to zart. Unia znowu robi suzo szumu i nic nie robi. Kaczynski i jego neo-faszystowaka banda lamia praworzadnosc w Polsce i prawo unijne od 2015, Orban robi co chce od lat dzisieciu jak nie wiecej. I co? I nic. Unia, jak dotad, zachpowuje sie jak niemrawo i tchorzliwie. A czasy takie, ze trzeba potrzasnac szubrawcami. Unia juz wielokrotnie chowala glowe w piasek, ze przypomne konflikt Balkanski czy ostatnio problem Emigrantow. Szkoda gadac!

  wiec po co pisac o niej i o Legutce. To im tylko daje darmowa reklame

 51. Temat wart felietonu:
  Gardzienice – folwark Staniewskiego i Gołaja & „suki zemsty”…
  albo
  Kobiety na ołtarzu sztuki czy kolejny ojciec „konsekrowany” teatru…

 52. @lemarc
  Tak, zauważyłem a znam cząstkę tego środowiska i szerszy kontekst kulturowy lat teatru otwartego, Grotowskiego itd.ale niech oni mówią, ci co byli/były wewnątrz.

 53. @markiewicz
  No tak, pan o ile pamieętam, był za breksitem, czyli de facto przeciwko UE, podobnie jak wielu liderów i aktywistów pisowskiej i skrajnej prawicy. Ja wprost przeciwnie: byłem przeciwko breksitowi, a mam w UK, bliską rodzinę, i za pozostaniem RP w UE, bo bycie poza oznacza wpadnięcie w czarną dziurę rosyjskiej ,,bliskiej zagranicy”. Zobaczymy, jak Unia sobie poradzi. Może ja ją przeceniam, a pan nie docenia. Obraźliwe słowa pod adresem pewnych osób nie mogą być opublikowane.

 54. Redaktorze

  Oczekiwalem rozwiniecia tematu braku reakcji UNii na lamanie praworzadnosci przez Orbana i Kaczynskiego a nie ataku na moje poglady na temat Brexitu. Co to ma do rzeczy? Rozumiem, ze moze Pan miec inne zdanie na temat Brexit czy jakikolwiek inny i nie przyszloby mi do glowy napadac na Pana. Wiec z szacunkiem acz rzostko wypraszam sobie stawianie mnie w tym samym szeregu z PiS-em i ich akolitami. Takie napady personalne nie przystaja Panu Redaktorze. Posunal sie Pan za daleko. Fe i nieladnie.

 55. @markiewicz
  Przedstawiłem swój pogląd w reakcji na pański wpis krytyczny o UE, co w tym nieładnego? Przykro mi ale odwołałem się do pańskich wcześniejszych wpisów probrexitowych i odnotowałem zbieżność w tym punkcie pańskiego eurosceptycyzmu z eurosceptycyzmem polskiej prawicy. I tyle. Pozdrawiam.

 56. @OK
  9 października o godz. 16:40
  Na Podkarpaciu co trzeci test na koronawirusa jest pozytywny!
  ………………………………
  A przecież twórca tego testu, obecnie już nieżyjący od roku, laureat Nobla, powiedział wyraźnie, że te testy nie mogą służyć do medycznych diagnoz. I co, się pytam?
  Jedna wielka ściema! ŚCIEMA PROSZĘ PAŃSTWA!
  (Ś)WIRUS WAM WSZYSTKO WYPACZY(Ł).

 57. Nie lubią Polaków – dwie kolejne porażki…

  „Generał Rajmund Andrzejczak przegrał w piątek rywalizację o stanowisko szefa Komitetu Wojskowego NATO. Funkcję obejmie jego kontrkandydat, admirał Rob Bauer.

  Komitet Wojskowy NATO to najwyższa władza wojskowa sojuszu, która pełni rolę doradczą w stosunku do Rady Północnoatlantyckiej, stanowiącą władzę polityczną NATO.

  W skład Komitetu wchodzą szefowie obrony 30 państw członkowskich NATO. W fotelu jego szefa zasiądzie bezpośredni konkurent polskiego generała, holenderski admirał Rob Bauer.

  To kolejna porażka w walce o wysokie, międzynarodowe stanowiska.

  W czwartek Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ogłosił, że dyrektor generalna skarbu Francji Odile Renaud-Basso została jego nową szefową. Na Twitterze EBOR napisał, że wraz z tą nominacją nadchodzą dla Banku „ekscytujące czasy”.

  Tym samym walkę o stanowisko prezesa przegrał polski minister finansów Tadeusz Kościński, którego kandydaturę również rozpatrywano.

  Najwyżej w hierarchii tej instytucji zaszła Hanna Gronkiewicz-Waltz, która pełniła w latach 2001-2004 funkcję wiceprezesa”.
  —————————
  … to tylko rezultat złachanej pozycji międzynarodowej Polski.

 58. Eurodeputowana Mazurek: precz z „lewackim faszyzmem”
  ………………
  Czyli, łapaj złodzieja! Krzyczy euro.d.u.p.o.wana Mzimu
  Teraz katofaszyzm spycha wszystko na jakiś zmyślony „lewacki faszyzm”.
  Odwracanie kata ogonem, to wybitna specjalność podwładnych J. Kotologa, który kota obraca, jak tylko chce.
  Jak to mówią, jak przyjdzie ochota to Pi(e)S kota wyłomota. Sorry za emocje.

 59. Wszelkie Mazurki, Szydły, Kloce i pozostałe z gangu tapirów mogą spać spokojnie. Jak tak dalej pójdzie , następne 5 lat łupienia Unii z EUR mają zapewnione.
  Polska to jednak „dziki kraj”, nie zasługujący na nic więcej.
  https://wyborcza.pl/7,75398,26384034,sondaz-cbos-piec-partii-w-sejmie-duzy-spadek-koalicji-obywatelskiej.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.2.duzy
  Zaczynam mieć pretensje do moich Rodziców, że za Gierka nie wyjechaliśmy w ramach „łączenia rodzin” do Reichu. A mieliśmy takie propozycje.
  Ale Rodzice stwierdzili, że tu jest nasza Heimat, i tu zostajemy.

 60. TAM W EUROPIE JEDNAK TAKIEGO MAZURKA ANI NIE TAŃCZĄ.ANI NIE PIEKĄ…a już głosowanie wykazało że..osobisty urok eurodeputowanej na tamtym forum nie ma takiego wziącia jak w kraju.https://businessinsider.com.pl/finanse/fundusze/ue-powiazanie-budzetu-z-praworzadnoscia-czy-polska-moze-stracic-pieniadze/94lc9k7

 61. @andrzej52
  Nie jestem Ślązakiem, ale maturę zdawałem w Zabrzu w 1970 r. Straciłem część kolegów i koleżanek, najpierw w 1968 r. wskutek czystki pomarcowej, a potem po dojściu do władzy Gierka i uchyleniu przez niego furtki do Niemiec Federalnych, jakoś nikt z osób, które mogłyby się na wyjazd kwalifikować, nie wybierał się do NRD. Nawet niektórzy nieautochtoni, bez związków rodzinnych z Niemcami, zaczęli kombinować, jak by się tu ,,zgermanizować”. Dla mnie to było przykre, bo wyjechało sporo moich rówieśników, z którymi się lubiłem. Jak to dobrze, że te wymuszane politycznie migracje się skończyły dzięki członkostwu Polski w UE.

 62. @Adam Szostkiewicz, 9 października o godz. 18:25. Co jakś czas wychodzi z Pana dusza mentora i wtedy Pan szkoli swoich czytelników. W rozmowie w naturalny sposób przejawiają się różnice poglądów. A tego Pan nie znosi. Szkoda. Pozdrawiam.

 63. Adam Szostkiewicz 10 października o godz. 8:17
  Nie tylko Pan mial podobne problemy. Kilku moich kolegow ze studiow „wyjechalo” w 1968 roku. Czesc sie „zgeranizowala”. A to wszystko w Krakowie.

 64. @lemarc
  „nie lubią Polaków” => Więc wykluczy Pan mozliwości że Rob Bauer wygrał dlatego że zrobili rzetelny konkurs w NATO i lepszy po prostu wygrał?
  „porażka” => Dlaczego Rob Bauer będzie dla Polski mniej dobrym generałem na tej pozycji niż Andrzejczak?

 65. @lemarc
  Tadeusz Kościński jest w rządzie PiS, a Odile Renaud-Basso absolwentka jednego z najlepszych uniwersytetów. To że ona została nową szefową Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju jest dla Polski raczej bardzo pozytywne. Mieć pretencji że ktoś „nie lubi Polaków” jest tu więc znowu kompletnie bez podstaw.

 66. Redaktorze, przecież wszyscy wiemy, że to „łączenie rodzin” było tylko pretekstem.
  Niemcy zyskiwali siłę roboczą, a Gierek kredyty.
  Natomiast po wojnie jaruzelskiej, co poniektórzy wyjeżdżający drogą okrężną do Niemiec i powołujący sie na pochodzenie, byli lekko zdziwieni, jak okazywało się, że dziadek walczył w powstaniu śląskim po polskiej stronie, lub był wcielony do Wehrmachtu i zdezerterował. I psinco z obywatelstwa. Znam takie osoby.
  Natomiast za Jaruzelskiego, jeśli Ślązak , szczególnie młody, chciał wyjechać w odwiedziny na zaproszenie do DE, miał bardzo duże trudności z otrzymaniem paszportu.
  Brat w 1982 roku jechał do ciotki, to poręczył za niego jego kolega z pracy.
  Babka, po siedemdziesiątce, jadąca z nim, bez problemu otrzymała paszport.
  Czas naszej obecności w Unii, szczegolnie w strefie Schengen, zaczniemy doceniać, jak PiS doprowadzi do wypierpolu, a wszystko wskazuje na to, że do tego dążą. Jak skończą się fundusze, Unia przestanie im być do czegokolwiek potrzebna.

 67. No tak ..duża grupa wyjechala ze ŚLĄSKA JESZCZE PRZED UPADKIEM GIERKA.
  Do tego przyczynił się układ o pożyczce dla polskiej gospodarczej warunkowanej ,,łączeniem rodzin”. Mój szwagier wyjechał z Gliwic w 1977 roku..i krazyła taka anegdota w gronie Ślązaków w Kassel ze Polska i Niemcy zamienili się hymnami narodowymi.. Polski hymn….miał brzmeć w jezyku Goethego ,, Deutschland ,Deutschland gib uns Alles”… natomiast niemiecki ,, Jeszcze Polska nie zginęła ..póki My Żyjemy..”..Układ z rzadem R.F.N.. NAZYWALI POTEM HANDLEM LUDŹMI..

 68. @Kaszuba
  Trudno, byłem nauczycielem i wykładowcą, więc tak mam. A dobry mentor to nie jest szkoleniowiec, ja miałem dobrych i jestem im wdzięczny.

 69. Określenie „faszycjistowski” pada co rusz wobec PiS i różnych dziwnych organizacji, z którymi PiSowi po drodze. W końcu więc PiS zaczął grać swój ulubiony motyw odwracania kota ogonem mówiąc, że faszyści to nie my, to oni. A że to się kupy nie trzyma, cóż z tego. Coś u nich w ogóle miało sens i logikę? Ważne, żeby mówić, nie żeby powiedzieć.

 70. @volter
  Dobre z tym hymnem.
  Wtedy w DE popularne było tez haslo : jedź do Polski, twoje auto już tam jest.
  O prawdziwości tego hasła przekonal sie kuzyn mojej mamy, jak w 1993 roku przyjechał z ciotką w odwiedziny do nas.
  Przyjechali 10. listopada wieczorem, do rana jego trzymiesięcznej E-klasse już nie było.
  A jego pech polegał na tym, że chociaż nigdy wcześniej jako dorosły nie był u nas (jako podrostek raz chyba przyjechał do nas), to miał w papierach : geboren in Kattowitz.*
  I były problemy z uzyskaniem odszkodowania, a auto było w leasingu.
  *Ciotka na robotach w Brandenburgii poznała oficera Luftwaffe, pobrali się i w 1944 urodził sie Horst. Mieszkała u nas . Wyjechała w 1945 nie mając nic oprócz dziecka i męża w niewoli w Anglii, skąd wrócił po 2 latach. Przeżyli razem 60 lat.
  Jak przyszły Ruskie, dziadek wkurzył się, bo ciotka w walizce trzymała niemiecki mundur wujka.

 71. Szostkiewicz, 9 października o godz. 18:25

  Nieladne w Pana komentarzu bylo postawienie mnie w szeregu z PiS-owcami. To obelga i wypraszam sobie. Uniknal Pan natomiast dyskusji na temat tego jak Unia zabiera sie za gamoni typu Kaczynski i Orban a to bylo celem moich tez.

 72. @markiewicz
  A pan unika odpowiedzi na moją obserwację, że pański eurosceptycyzm, emanujący z pańskiego wpisu, do którego nawiązałem, łączy pana z eurosceptykami ,,zjednoczonej prawicy”. Nie zestawiam pana z pisowcami generalnie, bo to byłoby niesprawiedliwe, ale jestem uczulony na takie antyunijne chlapnięcia. Stąd moja uwaga. Nie musimy być fanami UE, ale eurofobia w stylu pisowskim jest dla mnie nieakceptowalna. Cheers.

 73. Niestety…podobnie jak na wyjeździe przymusowym czy sprowokownym ..Polska zawsze traciła..W 1968 nagonka ujawniła się również na polu akademickim i kadrze wojskowej. Inne kadry też poniosły uszczerbek.
  Odpływ Ślazaków za czasów Gierka wpłynął bardzo niekorzystnie na kadrę zawodową na Ślasku. Tam górnikiem czy inzynierem było się tradycyjnie…Kadra zdobywała kwalifikacje albo na AGH..albo w Gliwicach na Politechnice.. Miałem przez kilka lat ciagły zawodowy kontakt..z Zabrzańską Fabryką Pomp i jeszcze dwoma ..innymi dużymi zakładami Technicznymi. Gdy odpłynęły kadry wysokokwalifikowanych fachowców odbudowanie braków trwało bardzo długo.Na Śląsku istniała bardzo silnie zaznaczona fachowość i odpowiedzialność..kwalifikacje techniczne były cenione..Odlew warszawskiej Syrenki Wykonano w GZUT.. w Gliwicach gdy ja kończyłem praktykę..Najwyższej klasy odlewnicy ,kowale arytstyczni.. albo wyjechali do Reichu…albo produkuja dzisiaj dzwony kościelne..dla parafii.
  W miejsce produkcji Z.FMG.. I INNYCH ZAKŁADÓW Śląska wepchnęły się firmy austriackie niemieckie ..szwedzkie. Nie było ,,pomysłu” aby kadry zatrzymać..
  Ktoś tam wykoncypował że byt kształtuje świadomość.. A byt był jaki był..
  W niedalekim Świerklańcu z marmurowych sarkofagów zrobiono koryta do pojenia krów..Otto von Donnersmarck miał tam pałac replikę Wersalu.

 74. @Adam Szostkiewicz, 10 pazdziernika, 13:46

  Panie Redaktorze, przeciez chyba nie ma mowy na tym forum o eurosceptycyzmie, bo czlonkostwo w Unii jest naszym „byc albo nie byc”. Niemniej moglaby Unia wykazac wiecej zdecydowania w przeciwdzialaniu dryfowania Polski w kierunku autorytaryzmu I bezprawia…

 75. Panie Redaktorze,
  Za starzy jestesmy zeby sie przepychac na slowka. Z panskich komentarzy bucha zacietrzewienie i brak zrozumienia, ze sa powody diametralnie rozne od PiS-owskich (tfu na psa urok) dla ktorych mozna nie miec nabozenstwa do Unii. Powod „za” UE jaki Pan powtarza to obrona Polski przed putinowska Rosja, ktory ja uwazam za nietrafiony bo do obrony jest NATO a nie Unia.

  Nawiasem mowiac, wielu z moich brytyjskich kolegow ma inny poglad na Unie niz ja i mnie podobni, ale dyskusje do jakich czesto dochodzi wolne sa od wzajemnych polajanek i napasci. Powiem wiecej, te dyskusje sa zawsze piuczajace i sa przyjemnoscia. Szkoda, ze my Polacy nie umiemy na ten, i wiele innych tematow, rozmawiac bez agresji, zacietrzewienia, pouczanek i slabo skrywanej niecheci do roznych punktow widzenia i opinii.

 76. @markiewicz
  „Uniknal Pan natomiast dyskusji”
  Ja, mogłbym z Panem dyskutować na temat Unii. Wiem mało ale trochę wiem. 🙂

  Pan napisał: „Unia znowu robi suzo szumu i nic nie robi. […] Unia, jak dotad, zachowuje sie jak niemrawo i tchorzliwie.”

  Normalnie Unia to my, Polacy, Francuzi, Irlanczycy itd.

  Chyba chodzi Panu o instytucje, prawda?:
  – Parlament Europejski
  – Rada Europejska
  – Komisja Europejska
  Są jeszcze inne instytucje: https://europa.eu/european-union/index_pl

  Więc jakie instytucje Pan najbardziej krytykuje? Jakie są według Pana niemrawe i tchorzliwe? Zebym lepiej mógł rozumieć o co chodzi. Dzięki.

 77. @markiewicz
  No cóż, sam pan daje przykład tej polskiej niezdolności do autokrytycyzmu. A ponieważ się nie znamy w żaden sposób prócz wpisów a na dodatek pozwala sobie pan na uwagi osobiste, to taka konwersacja nieuchronnie idzie w stronę ,,przepychanek”.teraz meritum: Nato jest przymierzem militarno-politycznym, w którym Polska ma dziś, tak jak w UE, małą wiarygodność i marginalny wpływ na politykę personalną i programową. Co gorsza Trump ustawicznie ten sojusz osłabia, co oczywiście pośrednio służy antyzachodniej polityce Rosji, podobnie jak Trumpa lekceważenie UE. To może oznaczać, że Nato nie będzie skore do obrony Polski w momencie próby. Zostaje albo Unia albo dzikie pola.

 78. Koteria Donalda Trumpa twierdzi teraz,
  ze demokracja nie jest ich priorytetem.
  Republikanski senator Mike Lee twierdzi,
  ze dla nich wazniejsza jest wolnosc, pokoj i bogactwo
  ,, “Democracy isn’t the objective; liberty, peace, and prosperity are.”
  https://www.theguardian.com/us-news/2020/oct/08/republican-us-senator-mike-lee-democracy

 79. @volter
  @andrzej52
  @Adam Szostkiewicz

  Bardzo ciekawe historii z Śląsku. Śląsk to moim zdaniem jedno z wielu „epicentrum” Europy, można powiedzieć po polsku „jedną z kuźnii Europy”?! (czyli tam gdzie Europa jest najbardziej Europą). Tak myślę bo u nas w kopalniach byli od zawsze dużo Polaków z Śląsku. Poza tym znam aż dwie kobiety akurat z Gliwic (jak Pan Volter). Przed wojną dziadkowie tych kobiet mówili wyłącznie po niemiecku, ale po wojnie dziewczyny były przez komunistów *) zmuszone mówić wyłącznie po polsku w szkole – inaczej linijką i milicja w domu. Więc w rodzinie już coraz bardziej mówili po polsku żeby unikać kłopoty i bronić dzieci. Jedna akurat też akurat w 1977r emigrowała się z matką do Niemiec (ojciec trzymany przez cały rok przez komunistów). Ona dziś pracuje w Warszawie w biurze gdzie organizują zmiane akademiczne D-PL. Druga zajmuje się wymiań miast partnerskich Kraków-Norymberga.

  Przypadek? Chyba nie. Widać komuna nie dała rady robić tych Niemek i Ślązaczek ludzmi którzy nie lubią Polaków, wręcz przeciwnie, bardzo anażują się, mają dobrych przyjaciół z Polski. Komuna przegrała i Śląsk i Europa w głowie i na realu wygrały.

  śćńŚęąłż

 80. Thomas
  10 października o godz. 9:46
  Thomas
  10 października o godz. 9:58

  … nie rozpoznał pan ironii – wielu ma z tym kłopot…
  Co do niejakiego Kościńskiego, to szkoda zawracać sobie mózgowie tym cwanym nieukiem… kompletnie nieciekawy typ…

  A że ostatnio „nie lubią” Polski/Polaków to fakt … całkiem zasłużony… reputację traci się szybko – buduje latami…

 81. Niejako czuje się pokrewieństwo ,,lewackiego faszyzmu” z Prezesową słynną kontestacją kolorów ” nikt nam nie wmówi że czarne nie jest białe”..
  i nikt nie może zaprzeczyć że..woda nie jest mokra. Gdy jednak dawniej ogladałem konferencje Antoniego M.. herbu Betulae Vulgata…zacząłem w wiele rzeczy wątpić..
  Komisja jego mogła udowodnić w zasadzie WSZYSTKO..nawet zmieniać wiatr i prawa fizyki…oraz przedstawiać ,,Rewelacyjne Niezbite Dowody” które niebawem miały zmiaźdzyć i obnażyć ,,haniebny spisek Tuska z Putinem”. Można sie nieco dziwić Prezesowi który ..jest jednak realistą..i wie ze z niktórymi rzeczami nie wolno przesadzać. No przecież uciszał Tarczyńskiego i pewną posłankę z PIS…I JESZCZE KILKU…. SWOICH…harcowników..
  Lewacki Faszyzm..brzmi podobnie jak Żydowski Katolik… nieprawdopodobnie.
  Niewiarygodnie i dziko..
  Jak to miało być w amerykańskim urzędzie imigracyjnym .Rozmowa między urzędnikiem i polskim Imigrantem.
  – Nazwisko ..?… Grinszpan..Imię?? Samuel ..!.. Wyznanie.. off course Judaizm? mister Sam? No nie. stanowczo!. To jak.?. Luteranin?? Też nie…
  No to jak to jest.. z tym wyznaniem? ateista..?
  – Ach Boże broń ..ale pan się będziesz śmiał….Jestem Rzymski Katolik..

 82. @Thomas
  🙂 ciekawe.

 83. @SearchtheMedicine
  Straszne i groźne.

 84. @Kalina
  10 października o godz. 14:15
  Niemniej moglaby Unia wykazac wiecej zdecydowania w przeciwdzialaniu dryfowania Polski w kierunku autorytaryzmu I bezprawia…
  …………………………………….
  Zgoda. Tylko, trzeba będzie,(komuś) dokonać radykalnego rozliczenia, łącznie z kryminałem, przedstawicieli władzy i parlamentu, sprawujących władzę od 2015 r., w sposób łamiący konstytucję i wszelkie inne prawa. Ale tak bez wyjątków od najwyższegp żyrandolowego po znawcę kotów, marszałków parlamentu, szefów rządów i ministrów aż do spodu. DePiSacja państwa, zawieszenie i wygaszanie konkordatu. Rozwód państwa z kościołem. Nie ma to tamto.
  Jak widać demokracja, jak tylko się na to pozwoli, służy jedynie jako parawan do wprowadzanie zamordyzmu (m.in. maskowego). Unia absolutnie nie może karać Polski jako społeczeństwa zmanipulowanego przez PiSowski sort. Trzeba politycznego ostracyzmu dla wszystkich przedstawicieli obecnej władzy, łącznie z tzw. większością parlamentarną. Wezwać resorty siłowe i służby, do czegoś na wzór obywatelskiego nieposłuszeństwa, świadomość lub nie, łamania konstytucji i prawa nie zwalnia z odpowiedzialności.
  Mają nie wykonywać rozkazów i poleceń niezgodnych z prawem. A jeśli takowe wykonają, muszą mieć świadomość bezwzględnej odpowiedzialności karnej. Nie będzie tłumaczenia, że tylko się rozkazy wykonywało. Oni są na usługach społeczeństwa, suwerena, a nie odwrotnie. To musi dotrzeć do głów obecnych szefów resortów. To nie rząd im płaci, on nie ma żadnych własnych pieniędzy, a społeczeństwo płacąc podatki. Wszyscy kolaboranci obecnej władzy, muszą ponieś odpowiednie do ciężaru przestępstw, konsekwencje. Jeśli nie, to faktycznie jesteśmy państwem w teorii i jak to powiedział klasyk, ch.., d..a i kamieni kupa, rozkład, czyli anomia.

  No dobra a teraz na poważnie…. w nic takiego nie wierzę, że się stanie.
  Katolicy, katolikom zgotowali taki los i tak już od paruset stuleci.
  Prof. Jan Szczepański pisał … „Jestem zdania, że upadek Polski rozpoczął się w drugiej połowie XVII wieku. I ciągle jeszcze idziemy w dół. Z kryzysu wyjdziemy chyba w XXII wieku”.
  PiSowskie grzęzawisko wciąga coraz to nowe obszary życia społecznego, refeudalizując je od góry do dołu i odwrotnie.
  No to „do zbaczenia” w tym nowym lepszym świecie. Kto dożyje, pewno zobaczy.
  „Wiary nie gaście”.

 85. Thomas ..Powojenny Śląsk to był rejon szczególny pod wieloma wzgledami. Zatrzymało się tam wielu inteligentów a m.in ocalali nauczyciele z Politechniki i Uniwersytetów ze Lwowa..Przesiedliło sie też wielu Polaków którzy chcieli jakby ,,przezimować” i ukryć się przed Bezpieką..Dla wielu była to zmiana cywilizacyjna olbrzymia pomimo biedy i szarego komunizmu. Dla mnie również bo ja też Ślązakiem nie jestem.Pochodzę z podkrakowskiej wsi..Tam po raz pierwszy zobaczyłem inne i zróznicowane spoleczeństwo .Róznokulturowość Śląska przekładała się na większą tolerancję..W gliwickich,zabrzańskich, bytomskich i innych szkołach i uczelniach uczyli nauczyciele z Lwowa ,Krakowa ,..Stryja, Tarnopola..i Warszawy..Miejscowe spoleczęństwo oraz napływowi z Polski..jakoś się dogadali mimo ..narzuconej polityki..Obie strony czegoś sie wzajemnie uczyły..od siebie..Niestety wielu zangażowanych Ślązaków traktowano jak Niemców i Faszystów.. Każda epoka ma swoich Mazurków i ..Kujawiaków.
  Ja miałem nauczyciela który był ..kombatantem z Powstania Warszawskiego i na Śląsku ukrył się w obawie o aktywność ..,,służb”. Drugi zaś był byłym uczestnikiem powstania Ślaskiego,,..jeden z wykładowców był absolwentem Politechniki ze Lwowa…a inny miejscowym wysokiej klasy..pedagogiem prracującym w Wyżsym Studium Nauczycielskim w Gliwicach ..Mimo tej wieży ,,Babel” nie bylo takiej wrogości jak obecnie..

 86. @lemarc
  „… nie rozpoznał pan ironii – wielu ma z tym kłopot…”
  No jak już głupi to najmniej nie jestem sam 🙂

 87. 82 proc. Francuzów uważa, że „potrzebujemy prawdziwego przywódcy we Francji, aby przywrócić porządek” .

  W badaniu 55 proc. Francuzów (+11 pkt. proc. w porównaniu z zbadaniem z 2019 r.) stwierdziło, że „kara śmierci powinna zostać przywrócona we Francji”. (badania Ipsos/Sopra Steria, 1 – 3 września 2020).

 88. @volter
  Znowu ciekawie Pan pisze (tak samo jak Andrzej). Dziękuję!
  Jak to wszyscy Polacy cierpiali, a ci ze Lwowa, z Wilna itd. mieli jeszcze swój dodatkowy los jeśli dodatkowo byli jeszcze wypędzeni po wojnie. 🙁

  Jeszcze sprawa tej rodziny (1977r z Gliwic do Niemiec) o której napisałem: Rodzice są Niemcami, ale te dwie córki po 30 lat w Niemczech mówią między sobą jeszcze po polsku.

 89. Thomas
  Za 2 tygodnie będę w Dormagen, to Twoja okolica.
  Możemy spotkać sie i porozmawiać przez godzinę.

 90. @andrzej52
  Dziękuję. To faktycznie niedaleko.
  thomasdelahaye@gmx.de 🙂

 91. Pani Mazurek jest klasycznym przypadkiem ukarania przez Boga. Rozum On odbiera.
  Pytanie: Czy miał On cokolwiek do odebrania?
  Biedna duchowo i umysłowo kobieta, wg oceny mądrych ludzi, których znam sporo – smutny w efekcie przypadek przerostu formy nad treścią, bo na nasze/obywateli nieszczęście miała wpływ na nasze życie 🙁

css.php