Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
PiS

22.09.2020
wtorek

Oni się nie uspokoją

22 września 2020, wtorek,

A jakie to ma znaczenie dla Polski, czy premierem będzie dalej Morawiecki i czy z rządu wyleci Ziobro? W czym Polsce pomogą walki frakcyjne w obozie nieudolnej władzy albo wsadzenie na stołek tego czy innego spośród wiernych i miernych? Polska zasługuje na więcej.

Najgorsze już się stało w 2015 r. i odtąd wszystko się sypie w polityce, stosunkach międzynarodowych, praworządności, edukacji, kulturze i gospodarce. Obywatele utracili państwo, państwo utraciło sterowność w sprawach najważniejszych, jak walka z covidem i jego skutkami społecznymi i ekonomicznymi. Tymczasem rząd zajmuje się wygaszaniem sporów wewnętrznych wokół chaosu, jaki sam wywołał na tym tle.

Wskażcie jednego ministra, którego chciałoby się oglądać i słuchać, bo ma coś istotnego do powiedzenia. Wskażcie jedno mądre, budujące i jednoczące przemówienie któregoś z nich. Takie, które przejdzie do historii na długie lata. Jak choćby przemówienie Lecha Wałęsy przed Kongresem Stanów Zjednoczonych w 1989 r. czy jego wykład noblowski, którego władze PRL nie pozwoliły mu wygłosić osobiście w Oslo w 1983 r.

Wskażcie jedno osiągnięcie tej władzy, które po niej zostanie. Jedną inwestycję, która podniesie na długo poziom cywilizacyjny kraju, wygeneruje znaczący wkład do budżetu i liczbę miejsc pracy. Jedną udaną i powszechnie oczekiwaną reformę, jeden wynalazek dający nam szansę w rywalizacji z innymi krajami o poczesną pozycję w świecie.

Jedną ważną, prestiżową nagrodę przyznaną przez niezależne gremium komuś z obozu obecnej władzy lub z nią sympatyzującemu. O takim walorze jak Nobel dla Olgi Tokarczuk lub zwięzła, a dobitna mowa Andrzeja Wajdy z okazji przyznania mu Oscara za całokształt twórczości w 2000 r.

Nic takiego się nie zdarzyło przez pięć lat rządów Kaczyńskiego. Mamy za to niekończące się samochwalstwo rządzących, frazesy patriotyczne, biało-czerwone przypinki w klapach marynarek nowej nomenklatury. A pod tą fasadą afera goni aferę, kwitnie nepotyzm, cynizm i fanatyzm.

„Zjednoczona (tak mocno, że już pęka) prawica” zdobywa poparcie i konsoliduje bazę wyborczą bonusami społecznymi, finansowanymi zadłużaniem państwa i rozdawnictwem swoim ludziom intratnych posad w administracji państwowej i sektorze publicznym, oraz całowaniem po rękach propisowskich notabli KRK. Komunikowanie się ze społeczeństwem zeszło na poziom całodobowej propagandy w stylu peerelowskiego „Dziennika Telewizyjnego”.

To nie jest kraj dla młodych ludzi uodpornionych na taką propagandę ani dla znacznej części społeczeństwa, która chce żyć w Rzeczpospolitej przyjaznej wszystkim obywatelom, a nie tylko wyborcom prawicy i entuzjastom o. Rydzyka i abp. Jędraszewskiego (brawo dla abp. Gądeckiego za zakaz zbierania na terenie jego archidiecezji podpisów pod apelem Kai Godek o zakaz manifestacji na rzecz równych praw dla osób LGBT). PiS wygrał głosami nieco ponad jednej czwartej całego elektoratu, a Rafał Trzaskowski zdobył poparcie niedużo mniejsze niż Andrzej Duda w nierównych wyborach prezydenckich.

Donald Tusk ustawił problem we właściwej perspektywie. Cały świat, cała Europa, wszystko jest na ruchomych piaskach, więc trzeba się skupić na tym, co będzie miało znaczenie dla Polski – mówił ostatnio w TVN24. I dodał pod adresem rządzących: „Nie mam dobrych myśli na temat tej ekipy, ale jak każdy normalny Polak chciałbym, żeby sytuacja była stabilna. Moja rada, nie wiem, czy będzie przydatna, ale brzmi: uspokójcie się”.

Uspokójcie się, czyli zajmijcie się prawdziwymi problemami i wyzwaniami, a nie przepychankami i wojenkami. Nie ma dziś lidera, który pewną stopą idzie przez lotne piaski, ale naprawdę nie od tego zależy pomyślna i bezpieczna przyszłość Polski, czy premierem będzie Morawiecki, czy Kaczyński, czy ministrem sprawiedliwości będzie nadal Ziobro, czy zastąpi go poseł Czarnek, nagradzający za homofobię i zarzucający Europie Zachodniej, że to w niej nie ma praworządności.

Stabilność Polski, jej polityki wewnętrznej i zagranicznej, wzrost gospodarczy, skuteczność służby zdrowia, systemu oświaty i ubezpieczeń społecznych, łagodzenie konfliktów, zakończenie wojny kulturowej wywołanej przez prawicę polityczną i kościelną, przywrócenie poczucia, że wszyscy są równi wobec prawa, a swobody obywatelskie są respektowane – to wszystko zależy od tego, czy, kiedy, na czyją korzyść i w jakim stylu „zjednoczona prawica” utraci władzę.

Roszady personalne w jej obrębie oznaczają tylko retusz, generalny kierunek się nie zmieni. Ich pomysł na rządzenie to agresywna konfrontacja, a nie wykuwanie konsensu w dialogu z opozycją parlamentarną i demokratycznymi ruchami obywatelskimi. Oni się nie uspokoją.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 160

Dodaj komentarz »
 1. Kaczyński, Ziobro, Morawiecki i PiS nie nadają się kompletnie w polityce: żaden z nich nie jest wybitnym politykiem. Nie umieją, nawet nie chcą rządzić tylko mieć więcej władzy, bo myślą że będą bardziej szcześliwi ale władza oczywiście nie robi z nich szcześliwych tylko jeszcze bardziej agresywnych mrukliwych ludzi.

 2. Nie uspokoją się ponieważ Kaczyński chronicznie nie znosi sytuacji stabilnej, gdzie wszystkie sektory w państwie są wydolne i wydajne. Społeczeństwo dobrze rządzone na wzór, powiedzmy, duński, jest dla niego jednym z najstraszniejszym z koszmarów – to budzi w nim atawistyczny lęk co w konsekwencji prowadzi go do wywoływania kolejnych kryzysów, aby spowolnić to co i tak nieuchronne. To jest oczywiście u niego podświadome. My, oczywiście, chcąc nie chcąc zmierzamy w kierunku zamożności i w względnej stabilności jednak w takich strukturach Kaczyński nie ma co do szukania. Dlatego rewolucja. Jeśli nie ta przez duże „R” to przynajmniej ta uszyta na jego miarę (w sumie całe państwo jest szyte na jego miarę). Nie ma nic złego w byciu konserwatywnym prawicowcem, świat w końcu to zna i wiele demokracji, jednak w Polsce to nie są konserwatyści tylko nienasycona dzicz. Jest to zbieranina kompletnie bezideowych, prymitywnych koniunkturalistów, którzy muszą tę rewolucję uskutecznić wedle życzenia swego przywódcy. Tutaj nawet prezydent nie potrafi się wybić na niezależność, a co dopiero „szeregowcy”. Kaczyński żyje przeszłością, jeśli chodzi o jego indywidualne życie – nieudaną – dlatego teraz próbuje jeszcze raz się „odkuć” na Polsce i na Polakach. W sumie najgorsze jest w tym wszystkim to, że mało kto już jest sobie w stanie wyobrazić jak to będzie bez niego – jak w przemocowej rodzinie – jej członkowie są tak głęboko w traumie życia z kimś takim, w „tu i teraz”, że nikt nie jest w stanie sobie pomyśleć normalności. Lepsze czasy nastaną, to nie ulega wątpliwości, jednak najwcześniej po aktualnej dekadzie.

 3. „To nie jest kraj dla młodych ludzi uodpornionych na taką propagandę, ani dla znacznej części całego społeczeństwa, która chce żyć w Rzeczpospolitej przyjaznej wszystkim obywatelom, a nie tylko wyborcom prawicy i entuzjastom o. Rydzyka i abp. Jędraszewskiego”.

  Zgoda, ale mam zastrzeżenia.
  Proszę pamiętać, że Rydzyk i Jędraszewski to nie są ludzie działający na rzecz Polski. Oni są twarzą Korporacji krk i działają na jej rzecz (na rzecz państwa Watykan). Obowiązek spoczywa na Korporacji lub władz polskich żeby z tymi antymoralnymi ludzmi porządek zrobiła, np. wyrzuciła z życia publicznego za sianie nienawiści. Jeżeli tak nie jest, można śmiało postawić zarzut dla Korporacji krk, a nawet władzom polskim, a nie tylko tym dwóm panom. Proszę o wyrazistość, bo to jedynie może doprowadzić nas do „Rzeczpospolitej przyjaznej nam wszystkim”.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jeszcze parę słów o politykach wymienionych.
  Ci politycy nie są z księżyca, oni są z Rzeczpospolitej chrześcijańskiej.

 6. PiSanie w tytule takiej oczywistości zachęca tylko politycznych gangsterów do działania

 7. Proszę też nie zapominać, że na wymienionych (w tym wpisie) polityków generalnie głosowali katolicy, ci prawdziwi.

 8. „PiS przegrywa ze sobą, stracił senat, traci sejm, traci prezydenta, buduje Konfederację. Innymi słowy tylko szaleniec decyduje się na zerwanie koalicji większościowej niecały rok po wyborach i w takich warunkach politycznych, jakie mamy. Szaleniec albo człowiek, który dalej nie chce rządzić. Jest jeszcze trzecia możliwości, ktoś doszedł do wniosku, że nie ma innego wyjścia, tak się pali pod stopami, że trzeba iść na całość albo się zacznie palić wyżej”

 9. @Adam Szostkiewicz

  Naprawdę nie widzi Pan choć jednego osiągnięcie tej władzy, które po niej zostanie, ani jednej inwestycji, która podniesie na długo poziom cywilizacyjny kraju, wygeneruje znaczący wkład od budżetu państwa i liczbę miejsc pracy (przekop mierzei wiślanej). Jednej udanej i powszechnie oczekiwanej reformy (500+), jednego wynalazku dającego nam szansę w rywalizacji z innymi krajami o poczesną pozycję w świecie (grafen)?

 10. @NH
  Nie widzę.widzę tylko propagandę sukcesu. Grafen nie jest zasługą PiSu. 500 plus rujnuje finanse państwa ( dziura budżetowa może wynieść nawet 300 mld zł. Lech Wałęsa wielokrotnie wytłumaczył się ze sprawy Bolka

 11. #luki
  Z katolickiej, jeśli już.

 12. Adam Szostkiewicz
  22 września o godz. 14:17

  No tak – mea culpa

  Wobec tego zrodziło mnie się pytanie do Pana.
  Czy katolicy nie są chrześcijanami?

 13. @Adam Szostkiewicz

  Panie Redaktorze, proszę swoją tezę („Wskażcie… Jedną udaną i powszechnie oczekiwaną reformę”), przedstawić milionom polskich rodzin, posiadających dzieci, milionom polskich emerytów i rencistów, setkom tysięcy Polaków, pracujących za płacę minimalną. Koniecznie, proszę opublikować Ich odpowiedzi. Jestem bardzo ciekawy?

 14. Obywatele utracili państwo i nie chcą go odzyskać co potwierdzili ostatecznie w wyborach prezydenckich.Oni się nie uspokoją bo naród potwierdził i przyklasnął,że mogą robić co chcą byleby się z nim dzielili żywą gotówką.A na co komu demokracja?

 15. „Tak więc jestem pachołkiem Brukseli, kocham globalizm, nienawidzę idei suwerenności Polski, sprzeciwiam się tradycji, patriotyzmowi i religii chrześcijańskiej, chciałbym nad Wisłą wprowadzić marksizm-lesbianizm w takt LGBT, a więc odwracam uwagę wszystkich od siebie krzycząc: „Pożar!”

 16. Panie Adamie
  Zgoda, tam nie ma nikogo, kto by miał na sercu los Polski, całe to towarzystwo cuchnie buraczaną, nieudolną ale pazerną mafią, ale podoba sie to kościołowi, bo interes Watykanu , tzn jego koncesjonowanego agenta kolonisty Rydzyka jest zabezpieczony.
  PIS nie polegnie mając takie wsparcie kościoła. A jakieś drobne wyskoki biskupow Janeckich czy Wierzbickich , mają taką samą siłę moralną, co kajanie się agenta Tomka, choć ten przynajmniej przyznaje sie, że był łobuzem.
  No ale dla Pana,, świadectwo tych sprawiedliwych wszystko usprawiedliwia.
  Trudno…

 17. @NH
  Ja nie piszę do milionów, tylko piszę o politykach. Miliony niewinne, że biorą, skoro pokitycy dają. Politycy którzy dają powinni dawać odpowiedzialnie.

 18. @luki
  Szczerzy są.

 19. W Polsce, od dziesięcioleci permanentny kryzys. Kryzys w koalicji, kryzys w opozycji, kryzys w Kościele, kryzys w … Wszędzie kryzys. Można się już było przyzwyczaić, że nie inaczej

 20. „Jeżeli chodzi o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, to byłbym przeciw” – oświadczył we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

 21. @NH
  Bez przesady, prawdziwy systemowy kryzys w państwie i społeczeństwie przyszedł w 2015 r. Wcześniej były normalne w demokracji przesilenia.ale były też sukcesy: udane przywrócenie gospodarki rynkowej po socjalstycznej gospodarce niedoboru, wejście do wspólnoty zachodnich demokracji, do Nato i UE, modernizacja infrastruktury, wybór Tuska na szefa Rady Europejskiej.

 22. Adam Szostkiewicz
  22 września o godz. 15:23
  „Szczerzy są.”

  O tak – do bólu, naszego i swojego.

 23. @ Lewy
  Bynajmniej wszystkiego nie usprawiedliwia,ale zasługuje na fostrzeżenie. I tyle.

 24. @NH
  Znów nie wiadomo, kogo pan cytuje.A cytat, jak cytat. Dopuszczalny jako opinia i wyraz emocjonalnego wzburzenia tym, co się dziś dzieje.

 25. @luki
  Nie, nie do bólu, tylko w swym świadectwie wiary.

 26. Adam Szostkiewicz
  22 września o godz. 16:12

  Raczej wielka tajemnica wiary, a nie świadectwo tejże wiary?

 27. Niech Pan Bóg broni, zeby w sytuacji pogrążenia kraju w Ciemnej Dziurze przez rzadzaca szajkę doszło do wyborów, w dodatku wygranych przez opozycję. Władzy dziś przejmować nie wolno. Gdyby doszło do wyborów, chyba głosowałabym na PiS, zeby do końca szajka pokazala klase i zżarla te zabe

 28. @Jacek, NH
  22 września o godz. 15:48

  Jesli to prawda, to brawa dla marszałka Grodzkiego!

 29. @Kalina
  🙂

 30. Grafen ma z PiS-em tyle samo wspólnego co Maria Skłodowska-Curie z prezesem Kaczyńskim. Polska nie ma najmniejszych szans, aby wytwarzać cokolwiek nowocześniejszego niż szafy i krzesła, high-tech to nie tutaj, trzeba się wybrać przynajmniej za Odrę, jeśli nie do Chin. Nawet w dziedzinie badań nad grafenem Polska nie istnieje praktycznie. Coś tam wytwarzają, ale to nie ma znaczenia.
  500+ to za chwilę będzie 200+.
  Żadnej mafii vatowskiej Ziobro nie wsadził, a luka VAT znowu urosła i jakoś nikt już nie wrzeszczy, że wystarczy nie kraść. Bo nie wystarczy, ale i tak pisowcy szarpią miliony z naszych podatków, nie było gorszej i bardziej złodziejskiej ekipy.

 31. Kalina
  22 września o godz. 16:31
  Rozumiem, że życzysz nam wszystkim wszystkiego najgorszego !
  Kiepskiemu kierowcy trzeba kierownicę zabrać jak najszybciej, by katastrofy nie spowodował!
  Nie liczysz chyba na to, że Jarkacz & Co ten kraj wyciągnie z szamba, do którego sami go wpuścili.
  Jeśli obecna opozycja nie chce się tym zająć to znaczy, że do rządzenia absolutnie się nie nadaje.
  Problem w tym, że nie ma nikogo, kto by się do tego nadawał.

 32. Kalina
  22 września o godz. 16:31

  „Władzy dziś przejmować nie wolno. Gdyby doszło do wyborów, chyba głosowałabym na PiS, zeby do końca szajka pokazala klase i zżarla te zabe”.

  Pogrążanie państwa polskiego na następne cztery lata dowodzi, że ci ,co chcieliby głosować za PiSem (ewentualnie po ogłoszeniu wcześniejszych wyborów) żeby PiS pogrążyć, dowodzi jedynie tylko, że życzą Polakom jak najdłuższe trwanie w „burdelu”, a i tak PiS nigdy nie poniesie żadnej odpowiedzialności, co najwyżej bardziej umocni swoje stanowiska w Spółkach Skarbu P., żeby zdążyć wydoić dla siebie jak najwięcej.
  W Polsce polityk nie ponosi odpowiedzialności za doprowadzanie kraju w sposób taki jak znamy i widzimy. Tak jest od transformacji – żaden polityk jeszcze nie poniósł kodeksowej odpowiedzialności, a było i tak, że się należało.

  Zaskoczenie!
  Również ten uśmiech Redaktora.

 33. Kalina
  22 września o godz. 16:32

  To że politycy opozycyjni do reszty zgłupieli to wiem, ale że obywatele popierają głupotę dowiedziałem się teraz, z tego wpisu Kaliny.

 34. kaesjot
  22 września o godz. 17:01

  100/100

 35. Ktokolwiek ..coś zmieni nic się nie zmieni.. Rozsądna sugestię wypowiedział pan Leszek Miller..Prokurator generalny otrzymałzbyt wiele władzy i kompetencji włącznie z cenzurą..Stał się zanadto autonomiczny…
  Jednak ich autonomia zarówno Zbyszka jak i pana Jarka jest NIEDOSTATECZNA. W mediach prezentują usmiechających się cieplutko obu panów do Ojca Rydzyka…wręczających oczuywiście kilkumilionową daninę dla lepszego samopoczucia Maryi..Nigdy nie widziałem pana Zbyszka z takim ciepłym usmiechem…Aby być namaszczonym na następcę Prezesa…nawet zdobył się na taki cieplutki grymas..
  Prezes też gruchnął ..Polska powinna się kłaniać w pas Ojcu Dyrektorowi.. za jego dzieła”..!
  Wpływ na masy tzw ..parafian decyduje o charakterze władzy w Polsce. Niestety NIKT NIE WYCIĄGNĄŁ LEKCJI Z HISTORII..
  NIE ZMIENIAJA SIE TEŻ NARZĘDZIA…i oblewanie pomyjami tych którzy nie podzielają pewnej..wizji…tzn konserwatywno-kościelnej
  ,,Tygodnik Powszechny” jest więc ,,Gejownikiem Powszechnym” W REZERWIE SĄ ODDZIAŁY KROPIONEJ PRZEZ PAULINÓW KADRY ULICZNEJ…biskupi zacieraja ręce jak po Białymstoku mbłogosławiąc wylewane z okien nocniki na NIEPOKORNYCH.
  OCZYWIŚCIE CO SZCZEBEL TO INACZEJ..
  Walka zawzięta …w propagandzie w etatach w kontroli służb…
  bo strach ..przed zmianą….Gdzieś zniknęło hasło piekne WYSTARCZY ,,NIE KRAŚĆ”……
  Jednak nie ma nic pewniejszego ze ktokolwiek by był przy władzy…KRADŁ BĘDZIE….mimo słów patetycznych pana Prezesa.. Do Polityki Nie Idzie Się Dla Pieniędzy!!! No więc po co?
  Po co się wozi pieniadze do Torunia….czyżby dla sierot i głodujących i biedaków..Banaś wytknął w raportach panią dobroczyńcę…zbierającą środki dla sierot w Syrii..

 36. @ Jacek, NH
  22 września o godz. 14:53

  „Koniecznie, proszę opublikować Ich odpowiedzi. Jestem bardzo ciekawy?”

  Przeciez ta odpowiedz jest juz dawno znana:
  „Kradna, ale przynajmniej sie dziela”.

  I co, jest p. zadowolony?

 37. Tusk powiedział w telewizji, że jeśli PiS zaczyna robić błędy, to opozycja nie powinna mu przeszkadzać ani się wtrącać. Co na to Budka? Ano postanowił złożyć wniosek o wotum nieufności dla Ziobry. Wniosek ten nie ma oczywiście żadnego wpływu na losy Ziobry i koalicji rządzącej, ale przy okazji Budka stanął po stronie Sasina, Morawieckiego i Szumowskiego, bo Ziobro przecież pokłócił się z Kaczyńskim o ustawę zwalniającą ten element z odpowiedzialności za sprzeniewierzenie kilkuset milionów złotych.

  Największym problemem Polski nie jest PiS, tylko Platforma Obywatelska, dzięki której PiS z miesiąca na miesiąc umacnia swoje notowania. Bez Platformy Kaczyńskiemu byłoby dużo trudniej. Wyborcy patrzą na takiego Budkę i myślą, że PiS ma wiele wad, ale przynajmniej trzyma wszystko w garści, a gang Olsena zwany Platformą ciągle sobie strzela samobóje, więc rozłożyłby Polskę do reszty.

 38. @remm
  No to może wkrótce się pan doczeka scenariusza bez PO, czyli PiS będzie miał dużo trudniej. Ja jednak nie podzielam pańskiego optymizmu zbudowanego na defenestracji PO. Wyborcy na Budkę nie patrzą, a na Kaczyńskiego coraz bardziej krzywym okiem. Pis niczego w garści nie trzyma, tylko udaje i pozoruje. PiS polegnie na własnych błędach, które siè coraz silniej przeciwko niemu kumulują i na międzynarodowych skutkach pandemii. Nie wiem, czy opozycja demokratyczna zdoła mu w tym pomóc, ale i tego nie wykluczam, zwłaszcza jeśli się ,,ogarnie”, co wciąż jest możliwe.

 39. @volter
  Ale co dobrego wyniknie z rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, jeśli pg zostanie np. Święczkowski?

 40. Ponad 40% z nas nie wie, że PiS jest be. To jakiś fenomen. Nie szkodzi im nic. Wiadomo, że media rządowe, że prymitywa propaganda sukcesu, że ojciec dyrektor i biskupi… Ale tego wszystkiego powinno być mało wobec tego co wyczynia PiS.
  Jednak 500+, 13 emerytura i płaca minimalna zrobiły swoje. Płaca minimalna w 2014 wynosiła 1680 zł (brutto) a w 2021 wyniesie 2800. to jest spora różnica dla 1.5 mln zarabiających minimalną. Nie trudno zgadnąć jak te 1.5 mln przekłada się na głosy. Dodam jeszcze, że PO-PSL zamierzała podnieść minimalną w 2015 o 67zł. PiS podniosło o 150. A ile było wrzasku ze strony PO i Nowoczesnej, że poupadają przedsiębiorstwa…
  KE podała, że zadłużenie naszych finansów publicznych wynosi 1.2 bln zł. Na koniec 2020 (jeżeli potwierdzą się prognozy o gigantycznej dziurze w budżecie) może zbliżyć się do 1.5 bln. No i co? Na wyznawcach PiS nie robi to żadnego wrażenia, bo „tamci” i tak by nas zadłużyli, tyle, że wszystko zjedliby sami.
  Że dzieje się to kosztem zagrożenia wolności… Nie ma wolności bez podstawowego bezpieczeństwa socjalnego. Wiedzieli o tym liberałowie – neoliberałowie zapomnieli.
  II RP była źle rządzona przez całe minione 30 lat. Są oczywiście i jaśniejsze punkty ale dominuje jednak szarość.

 41. W TYM SĘK…ŻE ON NIE MOŻE ZOSTAĆ…ale nawet wtedy gedy zostanie prokuratorem pan Wasserman…niewielo sie stanie..bo wycięcie wszystkich ..jest niemożliwe. Materia W TEJ BRANZY..jest bardzo oporna.
  Wg..cieknacych wieści suflerskich.. właśnie Świeczkowskiego głowy chcieli na tym balu. Jemu przypisują ..działanie w sprawie Morawieckiego…chociaz wiadomo kto tam pociaga za sznurki.
  Szczęściem dla PISU..jest zachowanie CBA I WOJSKA I POLICJI W RĘKACH NAJWIERNIEJSZEJ GWARDII PRETORIAŃSKIEJ.
  -Racje ma pan Redaktor…ONI SIĘ NIE USPOKOJĄ…To jest poczatek rozgrywki..Pan Prezes jak widac chce przekazać władzę i narzędzia i już wiadomo komu.
  Obydwaj antagonisci zabiegaja o to..aby .. Pan Tadeusz był im przychylny…Może jednak być gorzej…bo w rekach pana Ministra Ziobry i pana ŚWIECZKOWSKIEGO jest zbyt duzo dokumentów które moga być bez zgody Sejmu i Organów..wypuszczane do ,,kołchoźnika”i prasy. Sam Kurski nie zmknie sprawy swoja ,,Prawdą”
  Pan Prezes zbyt późno ale sie w końcu zorientował się że uprawnienia wgladu do wielu rzeczy dał osobom bardzo cynicznym i bojowym.Rozgrywka trwa…i nie wiadomo jak będzie dalej.Nie wszystko Polak musi wiedzieć i widzieć..
  Ustawa ,,Bestia +5′ ..ukazała w swietle dnia graczy..
  Jeżeli Kaczyński zechce wymienić personel MS…może użyć znanej postaci od spraw NIEMOZLIWYCH… Antoniego Macierewicza..
  Pan Antoni może dokopać się,, korzeni brzozy smoleńskiej” właśnie w Resorcie Sprawiedliwości….no i pozamiatane..

 42. @Adam Szostkiewicz
  22 września o godz. 18:56

  Platforma się już nie ogarnie. Od 5 lat pogrąża się coraz bardziej i popełnia coraz więcej błędów. Minęły dopiero 2 miesiące od wyborów prezydenckich, a Platforma zdążyła już zaprzepaścić społeczną energię wyborców Trzaskowskiego i totalnie się skompromitować głosowaniem za podwyżkami dla posłów. Zresztą, sam Trzaskowski też dał wyraźnie do zrozumienia, że nie ma ani predyspozycji, ani ochoty, żeby zakładać jakiś nowy ruch. W kampanii wypadł bardzo dobrze, ale to nie jest jego żywioł.

  Jedyna nadzieja w Hołowni i w tym, że mądrzy i pracowici ludzie z Platformy, których wierchuszka od lat nie dopuszcza do strefy decyzyjnej, przeniosą się do jego ruchu, gdzie wykorzystają swój potencjał z pożytkiem dla wszystkich.

 43. @zxcvb
  22 września o godz. 19:16

  „Płaca minimalna w 2014 wynosiła 1680 zł (brutto) a w 2021 wyniesie 2800”.

  Tylko że koszty życia w latach 2014-2019 wzrosły o 30%, a w 2021 będą o ponad 100% wyższe niż w 2014, czyli realna płaca minimalna spadła.

 44. @Jacek NH:
  Grafen jest wcześniejszy niż rządy PiS. I „jakoś” z wynalazku w przemysł się nie może przekształcić. Wiem — to nie tylko problem PiS. Generalnie wspieranie start-upów, które by zamieniały wynalazki z uczelni w biznes, nam niezbyt wychodzi, niezależnie od tego kto rządzi. IMHO, czytam sobie, że Googiel gdy zaczynał był bardzo biedny, bo na start przedsiębiorstwa nie tak wielu wypisało czeki po 500 000$. I tak sobie myślę, ile polskich startupów może liczyć na łączne finansowanie na podobnym poziomie, jakie Googlowi w początkach istnienia dawali pojedynczy inwestorzy.

  To nie znaczy, że olakier ma rację mówiąc, że u nas w ogóle nie ma nowych technologii — bo one są i przykład, tyle razy przywoływany, Wiedźmina (i szerzej, dobrej reprezentacji w grach komputerowych) jest tu znaczący. Ale żeby mówić o sukcesie PiS?

  @zxcvb:
  Nie, nie fenomen.
  Dla mnie fenomenem jest raczej to, że tak wiele osób te problemy dostrzega. Przecież praworządność, trójpodział władzy, dopuszczalny deficyt budżetowy, prawa człowieka… to wszystko dość abstrakcyjne idee, by nie powiedzieć inteligenckie. Przeciętny wyborca patrzy za okno i widzi świat, który ma się nieźle. Potem zerka do mediów, gdzie jedni popierają rząd, inni krytykują — uważa to za równowagę i symetrię, więc wszystko jedno.

 45. zxcvb
  22 września o godz. 19:16

  Niestety, poprzednie ekipy rządowe zapomniały o człowieku, o jego godniejszym życiu. PiS o tym wiedział i nie zauważyłem żeby o człowieku sobie przypomniał, ale zauważyłem że tego człowieka kupił dla realizacji swoich celów – niecnych i nie wszyscy to zauważyli. PiS chce mieć władzę totalitarną czyli absolutną, dokładnie taką jak już w naszej historii ludzkiej było. Tą władzę może osiągnąć przy pomocy Korporacji krk, która ma takie same zapędy od przynajmniej 16 wieków i dlatego tak ostrym zostałem krytykiem tej Korporacji, bo mam świadomość do czego nasz kraj pcha, razem z PiSem.
  Wiadomo mnie również że każda religia ma zapędy totalitaryzmu. Czasami ten zapęd trzeba powstrzymać na wzór bardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej – prawdziwy rozdział państwa od religii i opodatkowanie wiernych, chcących przynależeć do jakiejkolwiek grup religijnych, a nie żeby religia była utrzymywana z budżetu państwa tak jak to ma miejsce w Polsce po roku 1989.

  Tusk obiecał, że tematem krk się zajmie i zlikwiduje dotacje państwowe. Nie tylko nie dotrzymał słowa, ale wprowadził odpis podatkowy na tą Korporację.
  Wciąż się zastanawiam, dlaczego w Polsce niemal wszyscy politycy działają na rzecz tej Korporacji krk?
  I coraz bardzie mi przychodzi na myśl jedna odpowiedz – im głupsze społeczeństwo tym łatwiej im się zarządza i coś dobrze „skroi” się dla siebie. Przecież nie od dziś wiadomo, że Korporacja krk to specjaliści od zabijania myślenia ludzkiego. I stąd w Polsce tylu bezmyślnych głosujących na PiS. Drogę do władzy PiSu utorowali poprzednicy, wszyscy od roku 1989. Spodziewać należy się dość długich rządów PiSu, no chyba że uśpieni w myśleniu zaczną myśleć i powstanie wystarczająca część społeczeństwa do obalenia PiSu i uporządkowania sprawy tej Korporacji krk, która już wiele zła uczyniła człowiekowi, społeczeństwom …

 46. @Adam Szostkiewicz
  22 września o godz. 18:56

  Jeszcze o Budce i jego dzisiejszej, pożal się Boże, inicjatywie: PiS już ułożył sobie „narrację”, którą rozpowszechnia we wszystkich mediach: „Gdy Ziobro przedstawił nowe dowody na przestępczą działalność Sławomira N., przybocznego Donalda Tuska, natychmiast PO chce go odwołać”. W ten sposób atak Budki na PiS został wykorzystany przeciwko Platformie.

  Platforma tego nie potrafi. Niedawno różni ludzie sugerowali Trzaskowskiemu, żeby wykorzystał propagandowo awarię Czajki przeciwko PiSowi. Trzaskowski oświadczył jednak, że nie będzie tego robił, bo to poniżej jego godności… W slangu młodzieżowym mówi się o takich „przegryw”.

 47. Słychać ćwierkanie Bidena, a milczy na razie pani Mosbacher..
  .Natomiast byli panowie z ZACHODU U PANA PREZYDENTA DUDY…
  Dawna ,,niekatolicka ludzkość” Polski..albo raczej jch potomkowie nie odpuszczają..Ameryka tez nie chce u nas stref wolnych od…???
  -Ścigany pan Czarnecki przyjaciel Morawieckich i proces Morawieckiego premiera w Warszawskim sądzie..,,…Układaja się puzzle…
  …ale na początku było SŁOWO O IPN..nieszczęsne i schowne do Szuflady..
  Popsuło bardzo dużo…przez formę słowną i treść…Nie kochaja takich ,ustaw które chca udowodnić ze Polacy wyłącznie chronili Żydów..
  Pan Kaczyński już tego nie ogarnie…a pan Ziobro wie że nie zostanie prezesem w listopadzie..
  Finansjera chce mieć w kraju swgo człowieka …kosmopolitę mówiącego po ludzku…rozumianego na Zachodzie..TYen własnie człowiek nie ustąpi…Ziobrze. Dokończy dziela…po Prezesie.
  Prezes zakończył i kończy…..pora na Sulejówek…a może tez na jakąś Sulejukową..?

 48. Software owszem, ale też raczej Chińczyków nie dogonimy w żadnej dziedzinie. Szafki i krzesła. Lodówki to już na licencji.

 49. @remm
  to prawda, że koszty rosną i co gorsza inflacja jest najwyższa w bieżących kosztach jak choćby art. spożywcze. Pięćset plus to dziś co prawda „tylko” 450, ale jednak coś to znaczy.
  Jest jeszcze jedna rzecz, która cementuje wyznawców PiS – podział społeczeństwa na „Nas” i „Onych”. A początek dał niestety Tusk nazywając zwolenników PiS „moherowymi beretami”. Kaczyński ochoczo wsiadł na podstawionego konika i… mamy to co mamy.

 50. O troszke cieplej wody w kranie prosze…

 51. @PAK4
  Toż już Gomułka zauważył, że nie można ciągle angażować obywateli do działań społecznych, bo po pewnym czasie będą potrzebować zająć się rodziną, sprawami osobistymi…
  No i tak to zadziałało w 2015. Już nie chcieliśmy być tymi wspaniałymi likwidatorami komuny, a zaczęliśmy zaglądać do lodówek, szaf, portfeli… Tym bardziej, że wyrosła nam na naszej krwawicy i poświęceniu klasa patrycjuszy – zasobnych, ustawionych i ustawiających rodzinę i pociotków. Lud powiedział dość!
  Tyle, że hodujemy sobie kolejnych patrycjuszy – tych PiS-owych.

 52. @zx
  Dla ścisłości DT nazwał moherami słuchaczki Radia Maryja, za co przeprosił. Podział przez wykluczanie i stygmatyzację tych, którzy mieli krytyczne zdanie o PiSie narzucił sam PiS jako zasadę swojej polityki. Tusk ani PO nie mówili o zdrajcach i gorszym sorcie, tylko PiS.

 53. @lukipuki
  Taaa, zasiedli w gabinetach, limuzynach, kurzyli cygara i radzili, jak tu szybko ten realny socjalizm obalić. „Niewidzialna ręka rynku” miała to wszystko załatwić. O ludziach pracujących w tych „niesłusznych” zakładach nie myślał nikt. Noo, przesadzam – myślał Kuroń. W kocu przecie serwował bezrobotnym zupki.

 54. lukipuki
  22 września o godz. 14:22
  „Czy katolicy nie są chrześcijanami?”

  Warto wiedzieć, że według Biblii, chrześcijanin to osoba starająca się jak najdokładniej naśladować Jezusa z Nazaretu. Apostoł Piotr napisał o Chrystusie, że pozostawił nam „wzór”, żebyśmy „dokładnie podążali jego śladami”.

 55. @Adam Szostkiewicz
  To prawda. Jednak, być może niezamierzenie, dało to Kaczyńskiemu …
  Zresztą, źródeł sukcesu PiS jest kilka, a decydujące jest to, że udało im się odciąć od tego co było przed kadencjami PO-PSL. Zupełnie jakby ich nie było w AWS, PC….
  Dziś już wiemy, że opozycja taka jaka jest, nie da rady PiS-owi. Pytanie – Quo vadis opozycjo?

 56. @kaesjot
  22 września o godz. 17:01

  Mleko sie rozlało, Drogi Panie. Niezaleznie od sprawujacego władzę, moze byc tylko gorzej przez jakis czas, a Ciemny Lud powinien dobrze kojarzyć, komu to zawdziecza. Do kartki wyborczej dobrało sie pokolenie ciemnych debili, którzy nie pamietają ani komuny, ani reform Balcerowicza i sposobu, w jaki postawił polska gospodarke na nogi. To pokolenie należy edukować, a najlepiej edukuje się pogladowo. Żeby poczuli na własnej skórze, co to jest popierać łobuzów, oszustów i złodziei nawet, kiedy dają kasę za friko. Sadzę, ze powinnismy zadbać o przyszłość społeczeństwa, a najlepszym sposobem na dobrą przyszłość (choć odległą) jest edukacja.

 57. @remm
  22 września o godz. 20:07

  Proponując przejscie z deszczu (KO) pod rynnę (Hołowni) namawia Pan do wsparcia faceta stanowiacego absolutną niewiadomą. Ten człowiek to bezwstydny cynik gotów powiedzieć i zrobic wszystko dla zdobycia, a potem utrzymania władzy. O ile Kukiz był w swoim prymitywizmie przewidywalny, ten facet stanowi jego bardziej cywilizowana wersje, a przez to bardziej niebezpieczną.

 58. @zx
  Od r.1989, czyli od upadku realnego socjalizmu i zmilitaryzowanej gospodarki braku wszystkiego, do 2018 r. PKB wzrósł o ponad 800 proc.

 59. @kaesjot
  @luki
  Pamiętacie dziurę Bauca z AWS ?
  Kto nas wyciągnął z niej ?
  Miller z SLD.
  Jak jego rządy skończyły sie za cztery lata ?
  PiS-em u władzy i początkiem rozdawnictwa bez pokrycia w środkach na nie (obniżenie składki rentowej).
  Kto musiał sprzątać ?
  PO z Tuskiem.
  I tak w kółko Macieju.
  Suweren musi wywieźć PiS na taczkach pod latarnie, inaczej nic się nie zmieni.
  Zamiast „pińcet” można było wprowadzić kwotę wolną od PIT np. 10 tys
  Ale to promowało by pracujacych, a nie pisi lumpenproletariat.

 60. Kalina
  22 września o godz. 23:19
  Do kartki wyborczej dorwało sie pokolenie, które w szkole zamiast fizyki, ekonomii, zarządzania, matematyki, ma dwie lekcje religii tygodniowo przez kilkanaście lat.
  To jest praprzyczyna moim zdaniem.

 61. olakier
  22 września o godz. 22:04
  Proszę nie obrażać fachowców. Moje krzesla sprzedaję z sukcesem od 30 lat w Unii, i nie konkuruję bynajmniej ceną z innymi Rumunami, Bułgarami, czy nawet Chińczykami.
  Obojętnie co robisz, czy piszesz programy komputerowe, czy wywozisz śmieci, rób to najlepiej jak potrafisz, a wtedy będą Ciebie szanować.
  Druga sprawa, jeśli praca jest wykonywana nie tylko dla pieniedzy, a również z pasją, wtedy odniesiesz sukces.

 62. lukipuki
  dlaczego grają na rzecz kościoła politycy? to proste, bo im się opłaca. widziałeś w tym kraju partię która wygrałaby bez poparcia kościoła. to prosta kalkulacja. ile lewica ma poparcia? a i tak mnóstwo ludzi z lewicy to też konserwatyści zwłaszcza ,,pociotki,, po komunie.

 63. Kaczyński jest specjalistą od tworzenia sporów i otwierania frontów, czasem zupełnie absurdalnych, jak ten w sprawie LGBT, więc niczemu się tutaj nie dziwię. Może wynika to po prostu z logiki jego, co tu dużo mówić dyktatorskich rządów? A dobrał sobie na współpracowników ludzi paskudnych, jak Ziobro lub lubiących zmieniać fronty (kiedyś mówiło się nielojalnych, ale podobno w polityce coś takiego jak lojalność nie występuje, albo też występuje w bardzo ograniczonym zakresie), jak Gowin. A co do osiągnięć to i owszem – przekop Mierzei wiślanej jako katastrofa ekologiczna i budżetowa. No i potężna dziura budżetowa.

 64. Brawo i gratuluję sysntetycznego oipisu „sukcesów” tej chorej z nienawiści niby-władzy. Przykro, że tacy ludzie mogą rządzić w Polsce z ręki tak wielu ludzi. Wschodni charakter naszego społeczeństwa wypisz, wymaluj. Kompleksy w stosunku do zachodu Europy ewidentne. Widać, że ciągle nie jesteśmy częścią świata wartości zachodnich i częścią zachodu. Siedzimy na wschodzie i to mocno.

 65. Andrzej52
  Kalina
  Ps. Gdzie JK znajdzie drugie takie Zero? I po co szukać jak jest pod butem.

 66. rosemary1
  23 września o godz. 8:00
  „Widziałeś w tym kraju partię która wygrałaby bez poparcia kościoła”.

  Widziałem wieloletnie rządy SLD i PO. Gdyby wygranie wyborów było niemożliwe bez poparcia kleru – A.Kwaśniwskii i B.Komorowski nie byliby prezydentami.

 67. – Grażynko -zawołał Janusz – cos tu qrwa nie gra. Zarabiam dzięki pisowi 2200 zamiast 1500, a wołowina bez kości po 30 zł za kg. W telewizorze mowili, ze to przez czajkę Trzaskowskiego. Że też nie ma kary boskiej na tę czajkę.

 68. @ andrzej52

  „Do kartki wyborczej dorwało sie pokolenie, które w szkole zamiast fizyki, ekonomii, zarządzania, matematyki, ma dwie lekcje religii tygodniowo przez kilkanaście lat. To jest praprzyczyna moim zdaniem”.
  —————————————————————————–

  Piszesz wierutne bzdury. Na PIS i Andrzeja Dudę głosowali głównie ludzie starsi wiekiem. Młodzież odeszła, i to wielki problem PIS-u

 69. „Mam wrażenie, że najbardziej zaciekli przeciwnicy PO, to członkowie tej formacji. Czas to zmienić. O góry do dołu i od dołu do góry. Przeciwnik jest gdzie indziej, wyzwania również. Pora także na zamknięcie tematu szefa klubu” – senator KO Bogdan Zdrojewski

 70. Zmasowana krytyka wniosku Budki: „Co to za geniusz wymyślił?”; „Nikt tak nie cementuje rządzących”. „PO to durnie skończeni. Nawet kryzysu rządowego nie umieją wykorzystać. Budka złożył wniosek o odwołanie Ziobry. Grodzki i większość Platformy nazywa to głupotą i zagraniem pod Kaczyńskiego”

 71. @lukipuki:
  Przypomina mi się historia o tym, jak nieliczni bo nieliczni, ale jednak pewni Japończycy w ramach sojuszu z III Rzeszą przyjęli jako własne antysemickie idee, że Żydzi rządzą światem. Wyciągnęli jednak dokładnie przeciwne wnioski niż Hitler — rządzą światem, czyli trzeba ich przeciągnąć na swoją stronę.

  Gdy tak mówisz, że Jędraszewski, czy Rydzyk dbają o Watykan, to moja odpowiedź byłaby trochę „japońska”. Skoro tak, to zainstaluj swojego człowieka w Watykanie, przeciągnij papieża i kurię na swoją stronę. Zresztą, mieliśmy to przez kilkadziesiąt lat wcale nie tak dawno 😉

  Ale jakoś dziwnym trafem, ci najwięksi szkodnicy lokalni, wcale papieża i Watykanu nie lubią. Moja odpowiedź: bo nie są sługami Watykanu, ale własnego, przerośniętego ego.

 72. @dezerter83:
  Kwaśniewski nie, choć Kwaśniewski na ostrej kontrze do Kościoła starał się nie być.
  Ale Komorowski to idealny przykład katolika dość konserwatywnego, bliskiego Kościołowi — zarówno ideowo, jak i biograficznie.
  To, że w 2015 udało się wylansować nie posiadającego żadnej z zasług Komorowskiego Dudę jako wzorowego katolika, przeciwstawianego bezbożnikowi, to dla mnie przykład siły manipulacji, którą dysponował PiS wraz z rydzykowym skrzydłem Kościoła.

 73. „Co tak przestraszyło Nowogrodzką, że jest gotowa oddać władzę za dostęp do prokuratury? Nie ukrywam, będzie grubo i od razu dodam, że moja hipoteza oparta jest na przesłankach i logicznym wyciąganiu wniosków, ponieważ twardych dowodów nie zna sama Nowogrodzka. W kilku miejscach da się przeczytać, że w kierownictwie PiS od dłuższego czasu mówi się o kwitach zgromadzonych przez Ziobro, które mają dotyczyć nie tylko Morawieckiego i jego ludzi, ale i samego Jarosława Kaczyńskiego. Naturalnie część z tych rewelacji ma oparcie w prawdzie i to tej oficjalnie potwierdzonej, wystarczy wspomnieć o wszczętych postępowaniach w sprawie Szumowskiego i kolegów, natomiast druga cześć to już gra polityczna w „obozie patriotycznym” – MatkaKurka

 74. @andrzej52
  Zgadzam się z Tobą, lecz zauważ, że nie każde zadanie da się robić solo.
  Niektóre trzeba robić w zespole i tu, oprócz fachowości potrzebna jest także umiejętność pracy w zespole, wzajemnego współdziałania.
  Są też ludzie o różnych predyspozycjach. Jeden ma pomysły ( genialne, zwariowane albo takie sobie ) ale nie potrafi się skupić nad ich wdrożeniem. Inny może nie „sypie pomysłami” ale potrafi go przełożyć na konkretne działania prowadzące do jego wdrożenia. Są też tacy, którym trzeba wskazać co mają zrobić a zrobią to szybko i dobrze.
  No i są oczywiście „papudroki” – za co się nie chwycą, wszystko spieprzą. Ci najczęściej pchają się do polityki.

 75. „oni się nie uspokoją”.

  Trzeba uczciwie przyznać kilka rzeczy:
  – rządzący od początku zapowiadali, co zamierzają,
  – Polacy nigdy bardziej nie popierali żadnej partii politycznej, ich rządy mają ogromne i trwałe poparcie społeczne,
  – średnia wieku polskiego społeczeństwa to 42 lata i z każdym rokiem przesuwa się w górę, struktura społeczna (emeryci, niepracujący i niepłacący podatków mieszkańcy wsi, i ludzie zależni od dopłat) jest niekorzystna dla młodego pokolenia,
  – partia nie kryje się z mściwością, zakłamaniem, brutalnym wykorzystywaniem minimalnej przewagi sejmowej do niszczenia opozycji i kolonizowania państwa, co jest całkowicie akceptowane przez przytłaczającą większość rodaków,

  Pomiędzy nieprzychylnymi opiniami na nasz temat, słyszałem kiedyś i taką: „…Polacy to tacy Rosjanie, którym wydaje się, że są Francuzami..”.

  Oni nie przestaną, bo są szczerymi bolszewikami, nie wspominając o tym, że kupili sobie bilet w jedną stronę. Pozostawią po sobie zgliszcza materialne i moralne. Polacy w wielkiej liczbie to akceptują, więc niewykluczone, że po dziś rządzących mogą przyjść gorsi od nich.

 76. Kalina
  Edukacja u nas się nie uda. Dziś odprowadzałem córkę do szkoły. W promieniu 1 km są dwie podstawówki, które zmagają się z problemem nadmiaru uczniów. Tymczasem między nimi znajduje się zupełnie zdrowy gmach niedawno wygaszonego gimnazjum. Mijając go zobaczyłem czerwony szyld: „Terenowy oddział opieki społecznej”. To w tym kierunku to wszystko zmierza. Zarówno dyrektorzy jak i nauczyciele oprócz covidu, który mogą załapać ze te 3000 na rękę, obawiają się zwolnienia, że pójdą nie „po linii”, dlatego w szkołach zdarzają się już akademie, gdzie mają miejsce „pokazowe egzekucje”, które muszą odegrać uczniowie. Sam po wujku podpułkowniku mam trochę ubrań moro, które pożyczałem synowi kolegi z pracy, który miał odgrywać oficera-sadystę rodem z głębokiego PRL. Czegoś takiego nie kazano nam nawet w latach 80 – tych odstawiać, gdy trzeba było odstać swoje w salach gimnastycznych na poniedziałkowych apelach. Wystarczy 10 lat, żeby ta młodzież odpowiednio zindoktrynowana, postawiła krzyżyk na karcie wyborczej tam, gdzie nie chcemy, żeby postawiła. Na bok gdzieś odchodzi umiłowanie nauki, sprawdzalność, czy też falsyfikowalność faktów, umiejętność odróżnienia tych że, od kłamstw. Nie, to nie zmierza w tym kierunku, w którym byśmy chcieli. W szkole nadal obowiązuje model pruski – ręce na stół, cisza, niepytany milczy, umysł kwestionujący jest niewygodny, ponieważ stanowi wyzwanie. Wreszcie te koszmarne testy czyli odkryj co myślał pytający. Zgadłeś zdałeś, nie zgadłeś pała. Nawet nie ma sensu zestawiać tego skansenu edukacji z tym co się dzieje w innych zachodnich krajach.

 77. @cukiertort
  Bulersujące, co Pan pisze o szkolnych inscenizacjach egzekucji. Może Pan podać szczegóły?

 78. Art63
  23 września o godz. 11:31

  Komentarz Art63 godny pod rozwagę – jest w nim coś na rzeczy.
  Może nigdy nie porównywałem rządzących (obecnie) z bolszewikami, ale polskie społeczeństwo oceniałem o mentalności wschodniej (w większości), nigdy zachodniej.
  Mentalność wschodnia w naszym kraju bije po oczach i jeśli do tego dodać aspiracje zachodnie (tych o mentalności wschodniej) i wychodzi, co? Tu szukam odpowiedzi?
  Dla mnie najzabawniejsze że ludzie o mentalności wschodniej wciąż pouczają zachodnich polityków.
  To dokładnie to samo, co z Korporacją krk, która rości sobie prawo do pouczania innych (w sprawach moralnych), a sama nie potrafi nauczyć się przyzwoitości.

 79. Konkretnym dowodem naszej mentalności wschodniej jest telewizja publiczna. Dokładnie na wzór i podobieństwo rosyjskie, a nie rozwiniętych krajów zachodnich w których nie ma propagandy na rzecz rządzących. Tak jest tylko na wschodzie.

 80. Andrzej 52
  Zgadzam się, że krzesła, jak i wszystko, trzeba umieć robić dobrze. Miałem na myśli tylko fakt, że politycy lubią się chwalić, a to grafenem, a to polskim lekiem na covida, gdy w rzeczywistości szanse na powstanie i skomercjalizowanie u nas jakiejś nowej technologii są bliskie zera. Wystarczy zobaczyć, ile polskich wynalazków jest patentowanych w USA. Naukowe Noble też raczej nie grożą uczonym z Polski i pracującym u nas (wciąż aktualny casus Skłodowskiej).

 81. @remm
  22 września o godz. 20:07
  ,,Jedyna nadzieja w Hołowni i w tym, że mądrzy i pracowici ludzie z Platformy, których wierchuszka od lat nie dopuszcza do strefy decyzyjnej, przeniosą się do jego ruchu, gdzie wykorzystają swój potencjał z pożytkiem dla wszystkich.”

  – trochę uważałbym z tymi nadziejami co do eks prezentera telewizyjnego, który kilkanaście m-ce temu zaczął zajmować się polityką. Już takich kilka gwiazd mieliśmy, począwszy od Palikota… SH jeszcze nic w realnej polityce nie osiągnął, więc warto spokojnie obserwować. Większe już nadzieje można mieć że w PO nastąpi przewrót i młodsza wersja Schetyny wraz z przybocznymi wyleci z funkcji, a klub PO światopoglądowo zacznie się krystalizować. Tylko że w tym musimy im pomóc, tylko My – elektorat, po przez wyraźne naciski i wyrażanie oczekiwań. Inaczej nic z tego.

  ps. od kilku dni oglądamy w rozochoconych mediach serial gangsterski, zapominając o znacznie ważniejszych sprawach.

 82. Adam Szostkiewicz
  22 września o godz. 23:51

  Wg danych Banku Światowego polski PKB – wyrażony w constant 2010 US$/cenach stałych – w roku 2019 był wyższy o 191% w porównaniu z rokiem 1990, a nie jak podano o ponad 800%.

  Tylko dane uwzględniajace inflację cen towarów i usług czyli w cenach stałych, a nie bieżących mają sens.

  Niemniej sukces Polski na tle innych krajów europejskich jest ewidentny.

 83. Sz. Panie Redaktorze,
  W nawiązaniu do informacji od cukiertorta – to jest stara rzecz:

  https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,21705282,podczas-szkolnej-inscenizacji-dzieci-odegraly-scene-egzekucji.html

 84. Kłótnia w koalicji rządzącej? Oni już się pogodzili . Podobno jako pokutę , naczelnik kazał Ziobrze czytać Gazetę Wyborczą , aby wreszcie zrozumiał różnicę w poglądach politycznych braci Kurskich.
  Taka zgoda jest paradygmatem doktryny politycznej PiS pod przyszłym kierownictwem Mateusza /MM/.

 85. @Gostek
  @cukiertort
  tak, znam, ale sądziłem, że chodzi o coś nowszego. Tu mowa o styczniu br. tak czy inaczej, horror.

 86. Redaktor
  Chodzi o ogólną linnię, która podąża polska szkoła. Nowe to to, co pisałem o synie kolegi w prasie nie ma: grał zomowca, dostał pałę i miał okladać demonstrujących, czy cos w tym stylu na pokazie na akademii (aktorzy 7 klasa podstawówki) To nie są jednostkowe zdarzenia. Przerażenie ogarnia.

 87. @Daimos

  Obrażasz Polskę i Polaków. Za to jest kara

 88. @Kalina
  22 września o godz. 23:27
  „Proponując przejscie z deszczu (KO) pod rynnę (Hołowni) namawia Pan do wsparcia faceta stanowiacego absolutną niewiadomą”.

  „Absolutna niewiadoma” może się okazać porażką lub sukcesem. Jest więc lepszym wyborem niż „absolutna wiadoma”, która może się skończyć tylko porażką, czyli PO.

 89. @Bartonet
  23 września o godz. 13:29

  Nie ma się co łudzić. W Platformie nie nastąpi już żaden przewrót. Jedyna nadzieja w jej rozpadzie.

  Kierownictwu PO zależy wyłącznie na utrzymaniu wewnątrzpartyjnych stołków. Gdy czasem wybił się tam ktoś aktywny, kto mógłby faktycznie coś zmienić, był natychmiast spychany na dalszy plan, tak jak Krzysztof Brejza. Inny przykład to wybór Kidawy na kandydatkę. Od początku było widać, że ta pani się do tego absolutnie nie nadaje, a Jaśkowiak, jej kontrkandydat w prawyborach, był dużo lepszy, ale wybrano Kidawę, bo tak wcześniej ustaliła „wierchuszka”.

  To samo było widać po wyborach prezydenckich. Budka i kumple byli wyraźnie przestraszeni. Chyba woleliby, żeby PiS rządził do końca świata niż żeby Trzaskowski stał się prawdziwym liderem opozycji i zepchnął ich ze stołków.

 90. @NH
  Nie ma pan większego tytułu do przemawiania w imieniu Polski i Polaköw, niż adresat pańskich pogröżek, na które tu nie miejsca.

 91. @ Jacek Z Nowej Huty
  :Obrażasz Polskę i Polaków. Za to jest kara”
  Ta kara, to przeżytek z czasów komuny a nawet dawniejszych- z czasów monarchii, kiedy władzę wywodzono od boga, więc krytykowanie władzy uznawano za krytykę „boskiego ” porządku.
  Jeżeli Pan czuje się obrazony w swoich uczuciach religijnych, narodowych czy jakichkiolwiek innych to od tego jest w sądach procedura cywilna. Uczciwy człowiek nie powinien dla ochrony swoich poglądów przed krytyką odwoływać się do prawa karnego, czyli de facto spychać własną odpowiedzialność na barki współobywateli. Jeżeli sąd w procesie karnym skaże kogoś za obrazę Pana prywatnych uczuć, to nie Pan, ani nie pomówiony przez Pana człowiek, tylko my wszyscy poniesiemy koszty dochodzenia przez Pana pańskiego subiektywnego odczucia bycia obrażonym. W procesie cywilnym, jeżeli Pan Szanowny przegra, to będzie musiał ponieść koszty postępowania. A Pan chce te koszty przenieść na nas wszystkich.

 92. @Adam Szostkiewicz

  Nie chodzi o mój tytuł i nie grożę, tylko informuję. Obowiązujący w Polsce od 1 września 1998 r. kodeks karny zawiera m.in. przepis art. 133 o treści: „Kto publicznie znieważa Naród lub Rzeczpospolitą Polską, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3″

 93. Tutaj jakby potwierdzenie faktu o tym kto na serio rozdaje karty i za co za ile… Pan Miller nieco przybliża ..kto i czym gra.
  Głos Rydzyka był decydujący w decyzji..
  Preoszę sobie wyobrazić ze na decyzje pana Macrona wpływa któryś z francuskich kardynałów..
  https://wiadomosci.wp.pl/zbigniew-ziobro-skonczy-jak-henryk-iv-europosel-podkresla-sile-rydzyka-6557144796330113v

 94. Lukki Pamiętasz zapewne ? jak na innym forum proponowałem założenie wspólnie Nowej Nowoczesnej Religii ?? Wskazywałem siebie lub ciebie za ewentualnego neopapieża. Nie wyszło…Inicjatywa spaliła na przysłowiowej panewce. Przez te lata..mogliśmy osiągnąć jakąś pozycję…zmienić swiadomość wiernych..Tak więc tryumfalizm moherowy ” mógł się rozwinąć trochę z naszego ,,zaniechania”.
  ,,INSTYTUT CZYSTEGO ROZUMU ”powołany oczywiście przez nas i Wyzsza Szkoła Kultury Niemoherowej ŚWIĘCIŁABY TRYUMFY..
  Pan Zbyszek i inni zabiegaliby o wspólną fotografię.. ach..marzy się..Inna Polska..inna świadomość

 95. @volter
  No tak, ale kiedyś wpływali, a nawet rządzili słodką Francją.

 96. @NH
  Ale, czy ktoś obraża i znieważa, decyduje sąd, a nie samosąd.

 97. Adam Szostkiewicz
  23 września o godz. 15:50

  Nie często się z Panem zgadzam (głównie w kwestiach Korporacji krk), ale tu pełna zgoda.
  @NH zachowuje się tak, jakby on był Polską, tylko on.
  Nie zauważyłem żeby @Daimos obraził Polaków i Polskę. Zauważyłem jedynie że wyraził swój pogląd z który można się zgadzać lub nie.
  Pogróżki które zastosował @NH są w stylu dyktatorskim i uważam, że takie posty nie powinny być dopuszczane do publikacji.

 98. volter
  23 września o godz. 17:12

  Volter, jak chyba wiesz, że nie tylko Ty mi to proponowałeś. Propozycje miałem też inne.
  I wiesz też dlaczego odrzuciłem. Wyjaśniałem – nie jestem oszustem!

 99. Racja ale to 200 lat do tyłu.. no mo,ze jeszcze troszkę…po Kongresie Wiedeńskim…Ale wtedy już inaczej.. Dlatego w tej słodkiej Francji potrzebne były cuda aby …lud jednak coś w niebie widział.No i sypnęło klkoma cudami.. Najurodziwwsza i wiodaca politycznie córa Kościoła jednak RADYKALNIE ZMIENIŁA OBRAZ KATOLICKIEGO ŚWIATA…i do niego już nie wróciła.Trzeba jednak przyznać ze katoliccy kardynałowie Francji byli wybitnymi politykami…Be porównania z tutejszymi…obecnymi. Chyba wyjatkiem był Wojtyła.. który był głównie politykiem ..wierzącym…a nie papieżem politykuj,acym. ..jak to niektórzy osądzają. Wystarczy rozsądnie ocenić skutki niereligijne. Kulisy wyboru na tę pozycję…opisało szereg dociekliwych badaczy..

 100. Jacek, NH
  Poglądy, które wyraził Daimos wielu Polaków podziela. W sumie to zawsze siedzieliśmy okrakiem na tym płocie, a dobrze wiesz, co może rozboleć w takiej pozycji. W Rosji, kiedyś wśród intelektualistów toczył się spór, czy są Zachodem, a może bliżej im do Wschodu i generalnie stanęło, że Rosja to Rosja. Przynajmniej jakoś się opowiedzieli. My z dawien dawna ganiamy tak od jednej granicy do drugiej i obszczekujemy, nie mamy jakiegoś wewnętrznego centrum, żebyśmy sobie usiedli i powiedzieli, że my to my. To są potworne kompleksy. Trudno powiedzieć gdzie nam bliżej mentalnie – Zachód wzbudza w nas kompleksy każdej natury, w stosunku do Wschodu mamy poczucie wyższości. Stan wyczerpujący energetycznie, niezwykle męczący ale my inaczej widać nie umiemy.

 101. Cukiertort
  23 września o godz. 14:36
  Jak kto nie ma czym się pochwalić w czasie teraźniejszym do ucieka do czasów przeszłych – ” patrzcie, jak MYŚMY cierpieli, jak ONI nas gnębili ”
  Badanie przeszłości ma sens jedynie wtedy, jeśli potrafi się uczyć na błędach, wyciągać stosowne z nich wnioski – jakie NASZE błędy były przyczyną NASZYCH klęsk.
  Bo zawsze winni są ONI – nigdy MY !
  Na NICH nie mamy wpływu – SWOICH błędów nie musimy powtarzać, mamy wpływ na to , co i jak BĘDZIEMY robić teraz i w przyszłości.
  Minęło 450 lat, gdy J. Kochanowski pisał, iż „nową przypowieść Polak sobie kupi, że przed szkodą i po szkodzie głupi” i to nadal jest aktualne, chociaż ok. 300 lat później A. Asnyk przypominał, że „trzeba z żywymi naprzód iść, po życie sięgać nowe”

 102. Całym sercem jestem z Haliną ( wpis o godz. 16;31) Tylko idiota dziś dobrowolnie przejmuje władzę. Ten rząd musi wywieść na taczce (brudnej taczce) NARÓD – MY POLACY Ten „rząd ma upaść w wyniku masowych manifestacji i protestów ulicy.

 103. Wszyscy tutaj dyskutują o skutkach… A może należy zacząć dyskutować o przyczynach?
  A są one precyzyjnie opisane w ostatnim wywiadzie z prof. Andrzejem Walickim w zeszłotygodniowej POLITYCE.

  Poza tym – czy ktoś zauważył, że nie obowiązuje już zasada, żeby wygrać wybory prezydenckie, to trzeba szukać wyborców centrowych..?
  Już nie trzeba, można mieć ponad 50% odwołując się do haseł nacjonalistycznych (momentami nawet neofaszystowskich…). I naród ochoczo głosuje…
  Nie jesteśmy już do niczego potrzebni, oni muszą jedynie pielęgnować ten elektorat poszerzając to jedynie o tych, którzy w końcu ulegną albo urokowi albo sile władzy.
  I wystarczy na długie lata.
  Obawiam się, że i kasy z kredytów starczy na długo bo na świecie jest dużo takich, którzy chętnie pożyczą krajowi, który zawsze spłacał swoje długi.
  Najwyżej podniesie się oprocentowanie, ale to nic nie znaczy dla rządzących…

 104. @Jacek, NH
  23 września o godz. 14:55

  Dlaczego uważasz za „obrazę narodu polskiego” stwierdzenie @Daimosa, że Polacy mają mentalność bardziej wschodnią niż zachodnią? Duża część wyborców PiS jest dumna ze swojej wschodniej mentalności (chodzi o tzw. Sarmatów).

 105. @Jacek, NH
  23 września o godz. 16:32

  Czytaj ze zrozumieniem. Bo ani PiS ani jego rzad nie sa Naroden czy RP.

 106. @Daimos
  Pan napisał: „Widać, że ciągle nie jesteśmy częścią świata wartości zachodnich i częścią zachodu.”
  Moim zdaniem to zależy raczej od indywiduum, a nie od narodowości, do jakiej kategorii, grup itd należymy. Tak już zawsze było ale w naszych czasach podziały w każdym kraju są coraz większe a wydaje mi się trudno nie dostrzegać że istotne różnicy są między indywiduami jednego narodu a nie między narodami.

 107. @Adam Szostkiewicz
  @Daimos
  @Cukiertort
  @remm
  @mały fizyk

  Kiedy ja obrażam Twoje poglądy, to jest mowa nienawiści. Kiedy Ty obrażasz moje poglądy, to jest wolność słowa

 108. @NH
  Nie widzę obrażania poglądów, tylko rzeczową wymianę zdań. Jak pan będzie unikał niepotrzebnych emocji, rozmowa będzie możliwa.

 109. andrzej52:niestety ,od kilku lat nie wolno mi pisac u Szostkiewicza: nie znosi faktow! Szkoda:odp. bym ci : niestety nie wolno!

 110. @Jacek, NH
  23 września o godz. 22:11

  Nie zauwazylem jakiejs duzej ilosci p. wlasnych pogladow. Za to bardzo duzo copy&paste. I to bez podania zrodel, co jest kradzieza wlasnosci intelektualnej.

 111. Kłótnia w koalicji rządzącej? Jaka kłótnia ? Oni już się pogodzili. Podobno jako pokutę , naczelnik kazał Ziobrze czytać ze zrozumieniem Gazetę Wyborczą , aby wreszcie dojść do tajemnicy miłości politycznej braci Kurskich. Bracia są wzorcem metra zgody narodowej.
  Taka zgoda jest paradygmatem doktryny politycznej PiS pod przyszłym kierownictwem MM.

 112. Cała ta afera…jak ją zwał tak ją zwał: kryzys w koalicji rządzącej, kłotnia w rodzinie mafijnej etc. ma niewielkie znaczenie wobec wyzwań okołokovidowych (o ile nie zmimierzamy w stronę oswojenia tematu tak jak oswoiliśmy grypę – ta, ot jadowitsza), kwestii transformacji energetycznej (kryzys klimatyczny pomijam) wyzwań społeczno-pokoleniowych. Nie – Zbyszek wyszedł -nie wyszedł. Nie…to Jarek go pogonił…Czy to nie przypomina czegoś? Tak: 2006-2007. Te marsowe miny, zrywanie koalicji-podpisywanie uroczystych odnowionych paktów. Kogo obchodzą jakieś trefne respiratory? Gdzie protokoły utylizacji maseczek, tak uroczyście witanych przez organa partyjno-państwowe, gdy przybyły samym Największym Samolotem Na Świecie? (W tym samym czasie przybył na Największym Węglowcu Świata wungiel z Kolumbii sle ten nadpłynął dyskretnie. Siedemdziesiąt baniek na wybory organizowane przez pana Sasina to przy tym błahostka…A któż by pamiętał o KwakTowers. To archeologia rownie stara jak Biskupin…
  Gdzie jest opozycja? Dziś na Gazeta.pl na ten przykład nie było nic co powiedzieli liderzy opozycji – pan Budka, pan Czarzasty, pan WKK (choć tu wiadomo: wszyscy Polacy to jedna rodzina – zgoda buduje – nie dzielić Pokaków). Nawet A. Zandberg nue byłsnął na tyle by Gazeta.pl uznała, że da to ,,głos opinii” a przy okazji kliki.
  Nic co by przywracało miare wszechrzeczy, wskazywało że to grajdół i gówniarstwo a nie politykowanie. Mówi to…nie-polityk – tylko prof. R. Markowski. Ci kolesie, liderzy opozycji, może i mają swój przekaz ale nie potrafią się przebić nawet w…sprzyjających im mediach. To jak mają przebić się ze swoich baniek: liberalnej i lewicowej do owych ,,onych”? Zachowują się jakby pogodzeni byli z tym jak rozpisano role w przedstawieniu. Dlatego Zjednoczone Prawactwo zachowuje się jakby otoczenie polityczne wokół było tylko dekoracjami. Może i słusznie…

 113. @pawelek
  Nikt panu nie zabrania, tylko pan pisze emocjami i niezbyt zrozumiale, a my musimy dbać o poziom.

 114. @Daimos
  Dlaczego „kultura zachodnia” w stosunku do „bizantyjskiej” ma być lepsza? Czyżby, wschodnie korzenie Naszego Umiłowanego Przywódcy mogły być przedmiotem wstydu? Obśmiewane przez podlaskich polityków(poseł Zieliński) Bizancjum było spadkobiercą kultury antycznej, wytłumaczeniem jest kompleks niższości, który oddziaływał na przybysza z opanowanej przez Hunów i Wandali, Europy. Żeby zrozumieć skomplikowane relacje polsko-wschodnie wystarczy sięgnąć do odrzuconego dziś Iwaszkiewicza. Polską kulturę tworzyli wywodzący się ze wschodu artyści, którzy dla dzisiejszych zbawców narodu byliby gromadą rusków, żydów i pedałów, co przekłada na się na nazwiska: Rubinstein, Szymanowski, Iwaszkiewicz, Tuwim, Mackiewicz, itd. Na ruchomych, mazowieckich piachach rodzą się rachityczne sosenki, którym wydaje się, że są sekwojami. To z czym mamy do czynienia, to niekoniecznie musi być wschód, oni mieli swojego Gogola i Dostojewskiego, najbardziej przenikliwych pisarzy owych czasów, my mieliśmy Sienkiewicz, którego Artur Sandauer nazywał, największym na świecie pisarzem, dla dużych chłopców. Podstawowa przyczyną naszych problemów jest niedojrzałość, otoczenie pana Ziobry, wypisz, wymaluj z Gombrowicza, a naród, to my…

 115. PAK4
  23 września o godz. 10:56

  moja odpowiedź … zainstaluj swojego człowieka w Watykanie, przeciągnij papieża i kurię na swoją stronę. Zresztą, mieliśmy to przez kilkadziesiąt lat wcale nie tak dawno

  Mieliśmy watykańskiego Konia Trojańskiego i mamy tego efekty

 116. Jeszcze jedna uwaga po czytaniu wielu wpisów na blogu Pana Redaktora – szczególnie po sławetnym głosowaniu na temat podwyżek.
  Wielu tutaj nie zdaje sobie sprawy w jaki jedyny sposób można wygrać z PIS….

  Czy ktoś z Państwa słyszał kiedyś rozmowę dwóch zwolenników tej partii?
  „Wygraliśmy wybory europejskie, teraz tylko dop…..limy im w sejmowych i będzie super”.
  To pierwsza osoba liczby mnogiej! MY to zrobiliśmy, MY rządzimy.
  Konia z rzędem temu, kto słyszał tak rozmawiających zwolenników PO.
  Tamtym nic nie przeszkadza, żadna, nawet najgorsza afera, kłamstwo, nepotyzm, krycie swoich, absolutnie NIC! Dlaczego? Bo oni by robili tak samo i czują, jakby to oni sami rządzili!
  To jest armia, które słucha rozkazów wodza.

  A po naszej stronie? Pryncypialna krytyka, „stracili mój głos na zawsze” (po jednym głosowaniu!), w najlepszym razie symetryzm (patrz Sławczan powyżej).
  Czy ta krytyka merytorycznie jest uzasadniona? Często tak, ale jeśli mielibyśmy choćby próbować wygrać- powinniśmy politycznie stanowić podobną armię. A my zarzynamy to, co mamy. Lub się na to śmiertelnie obrażam za przewiny stanowiące jedną setną tego, co już zrobił PIS.

  Zerknijcie na lewicę, jaki to teraz Trzaskowski jest zły! Plują na jedynego człowieka, który do tej pory wykazał się największą polityczną odwagą w kwestiach LGBT! Powodzenia pod rządami Ziobry, a może Konfederacji.
  Dobrego samopoczucia życzę!

 117. @ Jacek
  23.09 16:32
  A jesli Narod i RP personifikuja Rzadzacy, to ten caly paragraf o obrazaniu, oczernianiu i czort wie co jeszcze – mozesz pan sobie miedzy bajki wlozyc

 118. @@@ pod rozwagę krytykom decyzji Zarządu PO.
  1. Nie p. Zbyszek zostanie w PZPRawicy – będzie tam wrzodem na d.. p. Jarka.
  2. Jego wróg i konkurent do tronu p. Mateusz będzie p. Zbyszka bronił w sejmie – bomba wizerunkowa.

 119. @ korekta
  Niech p. Zbyszek (…)

 120. @Ad astra
  Polecam w Gazecie Wyborczej lekturę odpowiedzi Jana Lityńskiego na frontalny atak Elizy Michalik na PO.

 121. Kanada nie uznaje rezimu Lukaszenki.
  Tak trzymac!

 122. Przeczytam Panie Redaktorze. Ale opinia jednego z bardziej zasłużonych działaczy opozycji jest dzisiaj wołaniem na puszczy. Dzisiaj mainstream to Zenek, białe skarpetki do sandałów i rzucanie mięsem na tych, których ‚nie lubimy’.
  Świetnie to ujął Art.63 – Polacy to tacy Rosjanie, którym się wydaje, że są Francuzami.
  Co zresztą udowodnił śp. profesor Walicki w przytaczanym przeze mnie wywiadzie. Mam nadzieję, że Pan czytał. Tam też jest trochę na temat błędów postsolidarnościowych elit…
  Bardzo pouczające. I, niestety, nie dające większych nadziei na najbliższą przyszłość.
  PiS za dobrze posługuje się dobrze zrobionymi badaniami elektoratu.
  A elektoratu nie zmienimy z dnia na dzień.
  Podobnie jak tego, w jaki sposób aktualnie funkcjonuje i czemu jest podporządkowany system oświaty.
  Po latach funkcjonowania religii w szkołach ( która na pewno nie jest nakierowana na kształtowanie świadomego chrześcijanina kierującego się w swoim życiu zasadami Ewangelii), możemy być zadowoleni, że jedynie taki procent młodych wyborców głosuje na Konfederację…
  Spokojnie, będzie głosować jeszcze więcej w następnych wyborach. Szczególnie po występach takich ‚liderów’ lewicy jak Margot.
  I nie piszę o jej, skądinąd słusznych, postulatach, ale o politycznym wymiarze jej zachowania w stosunku do jedynych możliwych politycznych sojuszników.
  Miłego zarzynania ostatniej deski ratunku!

  I tak generalnie – pełno wszędzie narzekań na brak programu opozycji, brak idei, miałkość postaw, itd. Także tutaj.
  To mam proste pytanie – kto z szanownych Blogowiczów przeczytał od deski do deski program KO przed wyborami parlamentarnymi? Czegoś istotnego może brakuje? Czego? Słucham uważnie!

  Zalewamy się ogólnikowymi narzekaniami. To bardzo łatwe, każdy potrafi szermować prostymi hasełkami. I wciąż czekamy (jakież to romantyczne) na wielkiego wodza na białym koniki, który przyjedzie i wielkimi ideami porwie z posad bryłę świata liberałów (dobór słów oczywiście przezornie ironiczny). I zetrze w proch zagony pancerne ZP.

  Czekajmy dalej, dziesięciolecia przed nami.

 123. @Jagoda:
  Moje rozumowanie jest jeśli-jeśli. Jeśli Rydzyk i Jędraszewski działają dla Watykanu, to spraw by Watykan działał dla Ciebie. Będzie dwóch sługusów do dyspozycji.
  Dobrze jednak wiemy, że nie będzie. A to dlatego, że nie są „agentami Watykanu”, tylko duchownymi, których pozycja daleko wykracza poza ich intelekt; a własne ego przesłania im ich religię.

 124. Jeszcze o klasie politycznej – słaba, bardzo niski prestiż, klakierzy, powtarzają jedynie przekazy dnia, itd.

  A jaka na być? Kto idzie do polityki? Ten, co generalnie nic innego mi potrafi poza ‚robieniem łaski’ liderom na poszczególnych szczeblach awansu partyjnego. Jeśli nic nie potrafi w życiu, jakim będzie politykiem? Podobnym.

  Oczywiście do polityki powinno się iść pro bono. Super. Może ktoś z obecnych tutaj zgłosi się na ochotnika za 4-5 tyś. brutto miesięcznie? Bo taką kwotę wskazało niemal 20% ankietowanych po ostatniej burzy z podwyższeniem wynagrodzeń.
  To mam propozycję – zróbmy rajd po miasteczkach podobnych do tego z serialu ‚Ranczo’. Spokojnie znajdziemy 460 Zenków -‚spod budki z piwem’ jak to się kiedyś mówiło, którzy bardzo chętnie podejmą się tej fuchy za takie pieniądze plus tanie żarcie w sejmowej kantynie.
  I nawet w chwilach trzeźwości trafią w guzik do głosowania.
  Wtedy będziemy mięli w Sejmie odpowiednią reprezentację do zarządzania krajem średniej wielkości w centrum Europy.

  Od początku wodzowskie schematy partyjne odpychają wartościowych ludzi, którzy chcieliby się zająć polityką nawet po tym, jak już się dorobili.
  I tak będzie dalej.

 125. @Ad astra
  24 września o godz. 7:42

  Ta fiksacja mediow na partiach i politykach jest zrozumiala. Co nie znaczy, ze jest madra. Bo w moich oczach powinni sie zajmowac wyborcami i ich pogladami o polityce, o spoleczenstwie itd.

  To samo polecam tez kazdemu wyborcy z osobna. Powinnismy dyskutowac miedzy soba o naszych problemach i propozycjach rozwiazan. A jak politycy chca sie do nas dolaczyc, to prosze bardzo. Ale powinni pamietac, ze to oni sa dla nas a nie my dla nich. Bo jak widac np. na Bialorusi, to polityke mozna robic i bez nich.

 126. @ad astra
  Ditto.

 127. PAK4
  24 września o godz. 10:09

  nie muszą być „agentami Watykanu”, to już nie jest potrzebne.
  ” Nasz Ukochany Ojciec Święty” oddał w watykańskie lenno cały kraj.
  Jesteśmy folwarkiem kleru.

 128. @ xpawelek

  masz rację.tylko prawda. Prawda nas wyzwoli

 129. @ Adam Szostkiewicz

  „Jan Lityński. Urodził się w rodzinie polsko-żydowskiej, jako syn Ryszarda Lityńskiego i Reginy z domu Lorenc. Jako kilkuletnie dziecko podczas uroczystości Narodowego Święta Odrodzenia Polski 22 lipca 1952 wręczał kwiaty Bolesławowi Bierutowi. Był członkiem Hufca Walterowskiego. Od 1966 do 1967 należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej”

 130. Wszystko wskazuje na to, że Jarosław Kaczyński będzie w rządzie, jako wicepremier. Szaf mat

 131. Za co odpowiedzialny w rządzie miałby być prezes PiS? Będzie nadzorował resort sprawiedliwości, MON oraz MSWiA

 132. Szanowny Panie Redaktorze dorzuce pare kamyczkow do Pana artykolu.
  Pierwsze co po rzadzacych zostanie to szkaradny pomnik smolenski w Warszawie.
  Drugie to opozycja ktora glosuje i zachowuje sie tak ze pomaga rzadzacym.Np.glosowanie w slepo nad ustwa futerkowa ,najpierw dyskusja jakie zle skutki przyniesie a potem glosowaniea oni w ciemno z Pisem.
  Trzecie .Dobrze Donald Tusk powiedzial ;Jak twoj przeciwnik popelnia bledy nie przeszkadzaj; a co robi Borys Budka wola o wotum niufnosci dla ministra MniejnizZero pomagajac Kaczynskiemu.
  Czwarte.Wszystko to co zbuduje KK i przejdzie na jego wlasnosc jest wlasnoscia Watykanu.Pozdrowienia.

 133. Durnie z PIS. Nie głosowaliśmy na wasze kariery. Głosowaliśmy za Polską

 134. @NH
  No i co z tego? Nie przepisał pan, co Jan Lityński robił w opozycji demokratycznej i Solidarności, aż do czasu kiedy był doradcą prezydenta Komorowskiego. A pan czym się wyróżnił na polu walki o demokrację i niepodległość w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat? Znów wrzuca pan wpisy o wymowie antysemickiej. Na to tu nie ma miejsca. Wykorzystuje pan to forum w sposób niedopuszczalny.

 135. W ostatnich dniach euro lekko drożało.
  Ale dzisiaj poszlo na całego, w ciągu dnia zdrożało o 1%, czyli 5 groszy.
  czyżby reakcja rynków na objecie władzy nad resortami siłowymi przez Kaczyńskiego ?
  Bawcie się dalej chłopaki.

 136. Chciałem sie wstrzymać, ale się nie da……

  Od 40 lat rzadzi w Polsce poststyropian.
  Wierni ponoć uczniowie Wojtyły, katolicy pełna gębą.
  Miliardy co roku przeznaczajacy na Dzieło Boże.
  Przepojeni miłościa bliźniego, gotowi ewangelizować wszystkich.

  I co się okazuje?
  TKM góruje nad „wartościami”?
  Chrystus królem Pomrocznej jest jedynie okazja do transferu kasy?
  Maryja Królowa Polski jedynie chwytem marketingowym?

  Elity Solidarności wychowane w PRL były GODNE tego miana.
  Uczciwe, skromne, dumne, odpowiedzialne.
  Tyle że był to pierwszy garnitur- Mazowiecki, Kuroń, Geremek& co.
  Kto ich zastąpił?
  Nie potomkowie Wokulskiego, tylko Rzędziana….
  Skrzetnie zabiegający jedynie WŁASNE INTERESY.

  Na polityce można szybko zbić miliony.
  Kosztem współobywateli.
  I żadne opory moralne, religijne dogmaty, nie staną temu na przeszkodzie w obecnie rzadzącej klasie politycznej.
  POLSKI KATLIK ta kma, z urodzenia.

 137. @Ad astra
  24 września o godz. 9:55
  „mam proste pytanie – kto z szanownych Blogowiczów przeczytał od deski do deski program KO przed wyborami parlamentarnymi? „

  Jeśli partia oczekuje, że wyborcy będą szukać po internecie jej programu, a następnie poświęcać pół dnia na jego studiowanie, to najlepiej niech wyprowadzi sztandar.

  Partia musi sama dotrzeć z programem do potencjalnych wyborców, tak jak handlowiec z ofertą do potencjalnych klientów, przy czym nie chodzi o rozesłanie tego programu do skrzynek pocztowych, lecz o jego promowanie poprzez bieżące działania, wypowiedzi i reakcje na wydarzenia. Tak, aby ludzie śledzący politykę w mediach sami wywnioskowali, czego mogą się po danej partii spodziewać.

  Sam nie czytałem oficjalnego programu żadnej partii. Jak wielu obywateli zainteresowanych polityką bardziej niż przeciętnie, przeglądam portale internetowe, oglądam publicystykę w TV i obserwuję na Twitterze wszystkie ugrupowania parlamentarne.

  Najlepiej znam program Konfederacji, ponieważ Konfederacji najbardziej zależy na tym, żebym go znał. Partia ta inteligentnie i skutecznie informuje wyborców o swoich poglądach i planach, choć zasoby ma bardzo ograniczone. Znam też ogólnie program Lewicy i wiem, czego mógłbym oczekiwać od PSL.

  Najmniej wiem o programie Platformy. Kilkanaście lat temu głosowałem na nią jako partię umiarkowanie liberalną gospodarczo i obyczajowo, która miała wdrażać w Polsce zachodnioeuropejskie standardy. Później jednak jej czyny okazały się sprzeczne z deklaracjami, a dziś kompletnie nie wiem już, o co jej chodzi. Na przykład związki partnerskie: dawno temu Platforma obiecała je wprowadzić, później w sejmowym głosowaniu odrzuciła nawet projekty własnych posłów, a ostatnio, gdy Hołownia ogłosił, że popiera związki, ale nie małżeństwa, paru platformersów zaatakowało go za… odmawianie gejom równych praw.

  Podobnie jest z węglem. Odkąd pamiętam, Platforma była za zamykaniem kopalń zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej. Dziś jednak zobaczyłem na Twitterze, że Budka pojechał na Śląsk wesprzeć protesty górników przeciwko zamykaniu kopalń przez PiS (który zresztą robi to pod naciskiem UE, żeby dostać pieniądze). Sorry, ale wobec takich poczynań Platformy nie widzę powodu, aby szukać jej oficjalnego programu. Bo jeśli partia ciągle jest „za, a nawet przeciw”, to jakie znaczenie ma jej program?

 138. OZZY… To taki kanadyjski duch..Oni też nie uznali totalizmów Rydzyka i nawet interwencja konsula nie zmienila decyzji.
  Może to wpływ lisci klonu…albo syropu klonowego?
  Na Białorusi ćwiczy Putin…Kanadyjskie władze nie mają do Putina takiej sympatii ani słabości.. jak Trumph..

 139. Ad remm – jak nie czytałeś, to nie masz prawa krytykować KO. Proste, jak budowa cepa.
  Jeśli oczekujesz, że Schetyna lub Trzaskowskiego powinni zapisać do Twoich drzwi, a Ty w swojej łaskawości ich wysłuchasz – to czekaj dalej.
  Gratuluję obywatelskiej aktywności.
  Może rzeczywiście masz rację – Konfederacja w odpowiednim momencie zapuka do Twoich drzwi. I Ci wszystko wytłumaczą z pomocą odpowiednich przyrządów!

 140. Ad remm.
  Poza tym – jeśli Pan czerpie swoją wiedzę na temat świata i polityki z Twittera, to nie mam więcej pytań.
  Każdy ma takich idoli, na jakich zasługuje.

 141. Wszędzie czystki…
  Papież przyjął rezygnację kardynała Angelo Becciu.
  Angelo Becciu ma 72 lata. Od 2011 roku przez 7 lat pełnił funkcję substytuta do spraw ogólnych Stolicy Apostolskiej. Był odpowiedzialny za zarządzanie Kościołem powszechnym i kierowanie jego działalnością, w tym także za sprawy finansowe. Dwa lata temu został prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i otrzymał godność kardynalską.

  Komentatorzy łączą rezygnację Angelo Becciu z głośną sprawą nadużyć przy zakupie przez Watykan luksusowej kamienicy w centrum Londynu. Stolica Apostolska poniosła z tego tytułu ogromne straty finansowe”.

 142. @remm
  24 września o godz. 19:21

  Mam pytanie. Dlaczego dla ciebie jest takie wazne, zeby partie ci cos zaoferowaly?

 143. @Ad astra
  24 września o godz. 22:06

  To niech Platforma dalej czeka, aż światli obywatele zaczną zakładać osiedlowe kluby dyskusyjne, które będą się spotykać celem wspólnego czytania jej programu. Kaczyński jest taką postawą Platformy zachwycony. Będzie rządził do śmierci.

 144. I kto wyszedł wzmocniony? Kto?
  ZZ oczywiscie!
  A dwoch takich jak zacznie działać to nie daj Panie Boże!
  Polecam również wywiad z prof Walickim. Oczy się otwierają sze roko.

 145. Jak oni to widzą? i wiedzą?… Oto kilka zdań na temat wizyty PAD..nad Padem i rzuca się wprost w oczy brak w Italii solidnej telewizji…i odpowiednich kanałów…informacyjnych..Przyczyna jest jedna… wiadoma.
  Poniższy ,,wyrywek” z sieci jakby wskazywał ze potrzebna jest w Italii REFORMA PRASY I SĄDOWNICTWA..
  ,,Liberalne Pisma”…!!! Niesłychane!! alb o ten Watykan????
  Pan Zbyszek ..pani Krysia..pan Rybak..pan Międlar pani Kempa i inni…mogliby ,,pomóc” nieco aby uzdrowić to społeczeństwo..
  To nie Covid jest największym ,, naszym -waszym ” problemem…Jest nim liberalizm…! Corpus Sancti..Delicti chce abyście byli ,jako aniołowie…..wiecie bez,,, tych rzeczy”. One zagrazają naszej świetości… Stąd też zrodził się ten straszny odruch…
  PRECZ Z SEKSEM!! ..PRECZ Z CIAŁEM..KOBIETA DO GARÓW!…i do Bicia.. Inny pogląd to L..G..B..T…a promował to doktor praw

  .Najważniejsza dzienniki, „La Repubblica”, „La Stampa”, „Corriere della Sera”, nie poświęcają temu, co miałaby do powiedzenia głowa polskiego państwa we Włoszech ani słowa. Milczy nawet watykańskie „Avvenire”.

  Rozwiane złudzenia…..
  Bez trudu znaleźć za to artykuły na temat kampanii homofobicznej rozpętanej przez Dudę, PiS i polski Kościół. W środowym wydaniu „Domani”, nowego liberalnego pisma, Francesca De Benedetti pisze o tym, jak Duda wygrał wybory dzięki kampanii nienawiści wobec gejów: „Jeśli ktoś jeszcze miał złudzenia wobec Polski, zostały one rozwiane 7 sierpnia, kiedy na ulicach Warszawy państwo zaatakowało osoby LGBT, tych, którzy je bronili oraz przypadkowych przechodniów”. W obszernej relacji zatytułowanej „Fala represji przeciw gejom w Polsce budzi strach w Europie”, De Benedetti przypomina historię aresztowania Margot, akcję wywieszania tęczowych flag na warszawskich pomnikach w odpowiedzi i kolejną, jeszcze brutalniejszą serię aresztowań. Przytacza słowa europosła Roberta Biedronia: – Duda dehumanizuje osoby LGBT, twierdzi, że „nie jesteśmy ludźmi”, tak jak mówiono o Żydach w czasie wojny. Polski Kościół katolicki też odgrywa tu swoją rolę”.

 146. „Pierwszy i ostatni prezydent ZSRR, twórca pieriestrojki Michaił Gorbaczow oświadczył w czwartek, że uważnie obserwuje sytuację na Białorusi i popiera uczestników odbywających się tam protestów. „Białorusini – zuchy. Teraz już mają charakter. To bardzo dobrze„.
  Zapewnił, że uważnie śledzi wydarzenia w sąsiednim kraju. Zdaniem Gorbaczowa sytuacja związana z protestami „nie minie tak po prostu”, bowiem zaczyna się „ogromna sprawa”. Protestujący będą się jeszcze musieli „natrudzić” i jest to sprawa „dla obecnej młodzieży” – ocenił.” (dziennik.pl)
  ———————
  Zmianę autorytarnej władzy – w tę lub tamtą stronę – mogą, jeśli zechcą, „wycisnąć” tylko młodzi – starzy to zgnuśniała i zastraszona grupa konformistów.
  Jeśli nie, to odłożona w czasie autodestrukcja stanowi prawdopodobną perspektywę.
  W Polsce podobnie.

 147. Ad remm.
  Oczywiście, że Kaczyński będzie rządził jeszcze bardzo długo. Tylko powodem jest to, że nasz naród ma takie, a nie inne preferencje. A nie dlatego, że opozycja nie chodzi po domach i nie stara się każdego obywatela przekonać do swojego programu.
  Kaczyński pierwszy postanowił zbudować swoją pozycję polityczną na prawdziwych, acz wstydliwych cechach Polaków – innych nie było na to stać. Może się wstydzili wyciągnąć to prawdziwe oblicze na wierzch. Albo raczej łudzili się, że jest naprawdę inne….

 148. Obojętnie co by nie zrobił Ziobro będzie złe.
  Jak poprze ustawę bezkarnościową to przetrwa max. 3 lata i będzie to jego śmierć polityczna- wyborcy wytną go i jego partyjkę przy urnach . Nawet nie pomoże Ojciec Rydzyk. Tego kupi Kaczyński, a tam gdzie mamona tam Ojciec. A jak się przeciwstawi i zagłosuje na nie to Kaczyński go zniszczy max za dw-trzy miesiąc. Tak czy siak , w tą czy w tamtą stronę, katastrofa jest nieunikniona.

 149. Thomas, 22 września o godz. 12:27

  Kaczynski, Ziobro to wybitni politycy, niestety. Od paru lat trzymaja za morde 38 milionowy narod. Wygrywaja wybory jak chca. Coby nie powiedzieli czy zrobili to slupki maja jakby z marmuru.

 150. @BIEDRONECZKIWKROPECZKI:
  Się nie znam, ale słyszę ćwierkanie, że i Ziobro i Kaczyński wiedzą, że się rozstają. I obaj mają pomysł na politykę po zerwaniu z sobą (dla Ziobry to zbliżenie, czy wprost wejście do Konfederacji, że od miesięcy zachodził PiS prowokacyjnie od prawa, to ma to sens). I cała gra teraz się tylko toczy, o to kto zostanie obwiniony publicznie, bo to daje procencik czy dwa przepływu elektoratu — dlatego Solidarnej Polsce zależy na pokazaniu, że to wyrzucają pokornego koalicjanta; a PiSowi, że nieznośnego watażkę.

 151. @mały fizyk:
  Remm
  ma o tyle rację, że partia żeby porwać ludzi musi roztoczyć wizję. To nie jest to samo co program (faktycznie, mało kto czyta programy), ale jednak coś więcej niż powtarzanie, że się jest pięknym, dobrym i mądrym, jak czasem wydaje się postępować PO. A nawet więcej niż program „odsunąć PiS od władzy” (choć tu uwaga, bo i Duda wygrał na czymś, co można przedstawić jako hasło „nie dopuścić do władzy liberałów”, co jest przecież hasłem bliźniaczo podobnym).
  PO ma problemy z nowym, dużym programem pozytywnym, po „obywatelskości” rodzącej się Platformy, czy późniejszej „ciepłej wodzie w kranie”.

 152. @PAK4
  25 września o godz. 17:22

  Pewno, ze PO ma problemy. Ale to sa ich problemy jako partii a nie moje.

  Ja jako (swiadomy) i niezalezny wyborca mam inny problem. Nie chce aby PiS nadal niszczyl Polske. Wiec musze w wyborach brac z tego co jest, a nie z tego co bym chcial miec. Na dodatek d’Hondt zmusza mnie do glosowania na najsilniejszego (w sondazach).

  To gdybanie wyborcow antyPiS o programach, wizjach, ofertach itp. jest w tej sytuacji jedynie akademickim problemem 🙁

 153. @PAK4
  25 września o godz. 17:22

  PS.
  Theoria (i praktyka) kommunikacji mowi, ze do roznych odbiorcow nalezy adekwatnie podchodzic. Np. w przekazie partii do swojego zelaznego eletoratu, wystarczy ich tylko umocnic w przekonaniu. Niezdecydowanych mozna probowac przekonac albo przekupic. Przekonanych przeciwnikow moga sobie w zasadzie odpuscic.

 154. @mały fizyk:
  1) Nie. Nie powiedziałbym, że to tylko cudze problemy, bo każda niezborność PO (bo ludzie pamiętają o d’Hondcie, a nawet go nadużywają; dlatego niezborność PO, a niezborność Lewicy, PSL, czy problemy Hołowni) uderza w perspektywy wszystkich zwolenników opozycji.
  2) No i cały czas dyskutujemy o tych „nieprzekonanych”. Choć, pozostaje pytanie, czy tacy rzeczywiście istnieją. (A dokładniej: istnieją i głosują, bo takich, których to nie interesuje i żyją z nieświadomoscią nazwiska prezydenta, czy premiera, spotykam; tyle że oni nie głosują).
  3) Ale jest jeszcze jedna rzecz — to, czym wygrał Trump — zniechęcanie wyborców przeciwnika.

 155. @pawel markiewicz
  Może jest tu faktycznie mała różnica między tokiem myśleniem w Polsce a w innych krajach na ten temat? Tak mam wrażenie bo nawet np. Daniel Passent a kilka inni bardzo mądrzy dziennkarzy piszą to samo co Pan czyli „Kaczynski jest wybitnym politykiem”.

  W polityce jak na temat jedzenia. Czy coś dobre czy nie każdy sam decyduje.
  Tylko czy kucharz jest wybitny bo ma restaurację pełen ludzi czy jest wybitny bo jedzenie panu smakuje? Analogycznie czy polityk jest wybitny bo dobrze rządzi krajem czy jest wybitny bo ma dużo władzy.

  Pisać że Kaczynski jest wybitnym politykiem znaczy że zgadzamy się z tym że w polityce liczy się władzy; że politycy chcą mieć coraz więcej władzę, szczególnie w Polsce często można czytać: Istota polityki jest mieć władzy. Idiotyczne moim zdaniem. Politycy są czasem oceniani według tej umiejętności wyłącznie. A demokracja zepsuje się.

 156. @mały fizyk
  25 września o godz. 18:21
  Dokładnie. Pan jak zawsze w punkt.

 157. @PAK4
  25 września o godz. 20:12

  „1) Nie. Nie powiedziałbym, że to tylko cudze problemy, bo każda niezborność PO…”

  Zgodzilbym sie, jezeli „niezbornosc” oznacza brak umiejetnosci kupowania czy manipulowania wyborcow, ktorzy nie wiedza czego chca i co jest realistyczne.

  No, i mozliwie brak umiejetnosci PO do zniechecania wyborcow PiS do udzialu w wyborach. Chociaz mi sie wydaje, ze wyborcy PiS sa na to bardzo odporni. W odroznieniu od wyborcow antyPiS 🙁 Juz raz pisalem, ze w tym wypadku to oni sa „ciemnym ludem” 😉

 158. @Thomas
  25 września o godz. 20:37

  Serdecznie dziekuje. Ale niestety, nie zawsze trafiam w punkt, chociaz sie staram. Albo nie starcza mi wiedzy, albo dystansu 🙁 Tym bardziej czekam i ciesze sie na (merytoryczne) riposty.

css.php