Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Posiedzenie rz?du

17.03.2020
wtorek

Koronawirus w rządzie. Ostatnie ostrzeżenie przed nieodpowiedzialnością

17 marca 2020, wtorek,

Pisowski hejter, który w Szczecinie odkażał miasto po paradzie równości, teraz zakaził siebie koronawirusem. Zakaził też ministra środowiska, a więc może i pół rządu, i prezydenta Dudę. Życzymy wszystkim zdrowia, lecz od wysokich urzędników państwowych oczekujemy odpowiedzialności za siebie i innych w czasie epidemii. Zostali powołani do sterowania państwem, państwo musi funkcjonować.

Dobrze, że prezydent odwołał posiedzenie rady ministrów z jego udziałem, ale informowanie o tym całego narodu w formie telewizyjnego orędzia to teatralna przesada. Wystarczył komunikat rzecznika. Ale we wtorek wieczorem temat rady gabinetoej znowu wrócił, a telewizje znowu pokazały Dudę bliziutko pracowników Orlenu.

A co z rządem? Czy powinien zbierać się w tych dniach w pełnym składzie? Przecież może pracować z domu. Po informacji o zakażonym ministrze można by się spodziewać, że i rada ministrów zastosuje się do apeli o wydłużenie „dystansu społecznego”. Słyszymy, że rząd ma być poddany testom na wirusa, ale w jakim trybie, skoro oficjalnie ministrowie są zdrowi? Zwykli obywatele tej usługi medycznej nie mogą się czasem doprosić i są odsyłani od Annasza do Kajfasza. No to jak? Państwo PiS: równi i równiejsi?

A co z Sejmem po imprezie posła PiS Grzegorza Woźniaka? Co z zakażonym członkiem neo-KRS, który stawił się na posiedzenie tej pisowskiej struktury w sądownictwie? Ilu jej funkcjonariuszy zaraził?

A zwłaszcza, co z uporczywym objeżdżaniem Polski przez Dudę, gdy inni kandydaci do prezydentury praktycznie zawiesili aktywność face to face z wyborcami? Słusznie i odpowiedzialnie. Lecz prezydent dalej spotyka się z ludźmi, jakby nigdy nic, jakby nie obowiązywały zalecenia jego własnych partyjnych towarzyszy. Sztab urządza inscenizacje w gierkowskim stylu dobrego gospodarza państwa. Dyrektora szpitala przebierają w strój ratownika medycznego, by witał prezydenta przed budynkiem. Nikt nie ma maski, rękawiczek, nie zachowuje zalecanego dystansu.

Sztab i prezydent powtarzają zarazem, że nie rozważa się ogłoszenia stanu wyjątkowego, więc wybory odbędą się 10 maja. Ale jak? Już nawet nie chodzi o słuszne wezwania opozycji, aby wybory przesunąć, tylko znów o odpowiedzialność rządzących za zdrowie i życie wyborców i tysięcy ludzi, którzy wybory technicznie przeprowadzą. Równi, ale równiejszy prezydent?

W środku kryzysu musimy wesprzeć walkę rządzących z epidemią. Ale to nie znaczy, że naród zamknięty w domach nie może zgłaszać uwag i pretensji w tej dziś najważniejszej sprawie.

To jest ostatnie ostrzeżenie dla władzy. Niech wreszcie zajmie się dziś i w czasie po epidemii tym, do czego jest nam potrzebna. Realnymi problemami społecznymi i ekonomicznymi, a nie toczeniem wojen kulturowych. Zwalczaniem wirusa i jego skutków, a nie zwalczaniem opozycji i uprawianiem propagandy sukcesu.

Jeszcze nie czas generalnie oceniać wysiłków władzy – życzymy jej powodzenia – ale ten czas nadejdzie. Poczucie odpowiedzialności za państwo i społeczeństwo każe o tym pamiętać. Rządzący, wybrani przez obywateli, nie robią społeczeństwu łaski, że walczą z epidemią.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 75

Dodaj komentarz »
 1. Odpowiedzialność rządu pis to oksymoron. Łatwo powiedzieć zostańcie w domach – trudniej powiedzieć co dalej. Zagrożone matury, a powszechne zdalne nauczanie to fikcja. Za to przedłużenie zamknięcia szkół (raczej pewne) to kolosalny kłopot dla rodziców. W perspektywie fala bankructw – głównie w turystyce, hotelarstwie,transporcie, gastronomii. Nic nie będzie takie samo po tej epidemii. Nie wyobrażam sobie więc wyborów w tych warunkach. Pis chce je przeprowadzić, i paradoksalnie mści się na nich „zachowawcze” i nieufne podejście do innych form głosowania np.korespondencyjnego czy online, które umożliwiałoby te wybory w maju. Niestety, PIS gra o wysoką stawkę – wybory majowe to na 99% wygrana Du.y i to w I turze, dlatego będzie się upierał, oby nie po trupach!

 2. Dobry tekst. Zastanawiam się akurat co może być dla ludzi mniej ważne niż kampania wyborcza – nie tylko w tej sytuacji ale nawet gdyby nie było krysysu? Chyba nie ma!

  Informować się można lepiej czytając gazetę niż słuchając Dudy na miejscu. Kampania potrzebna jest tylko bo inni politycy też ją robią w celu przekonywać tych, którzy reagują tylko na emocji i są za leniwi informować się czytając rzetelne teksty.
  Ale inni politycy już nie robią kampani, więc po co Dudzie to? Myślę z to pokazuje że on nie umie nic innego niż emocjonalnie manipulować ludźmi.

 3. Jasełka z udziałem Adriana są zrozumiale; on jest po prostu tak skonstruowany, że inaczej nie może. Ruchy Browna, jakie wykonuje Rząd – również.

  Intryguje natomiast zniknięcie, a przynajmniej zamilknięcie Zwykłego Posła, który i pokazywać się ludowi i gadać dotąd przecie uwielbiał. Co też z nim się dzieje?… Czy czuwa nad Polską, jak dotąd?

  Zna może ktoś osobiście jego kota?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. turpin, podobno był w kościele.

 6. „Pisowski hejter, który w Szczecinie odkażał miasto po paradzie równości, teraz zakaził siebie koronawirusem”
  A to dobre.
  Jakoś to odkażanie nie pomoglo.
  Jedni to nazywają : karma wraca, ja mówię : kara Boska.
  @turpin
  Jego Duch może już nad nami czuwa.
  A Duda jest bezpieczny, bo złego diabli nie biorą.
  A co do terminu wyborów.
  Na poważnie.
  Wczoraj przeczytałem w Wyborczej, że opozycyjni kandydaci powinni w odpowiednim czasie wycofać się. Wtedy niemożliwe będzie przeprowadzenie wyborów.
  Posiedzenie rządu można zwolać naodległość, zrobic wideokonferencję.
  Dzisiaj odwołali Radę Gabinetową, powodem był wirus.
  A przecież można było spotkanie odbyc on line.
  Raczej inny powod był. Nie maja żadnego pomysłu na pomoc dla gospodarki.
  @Thomas
  Czytałem, że Angie chce przeznaczyć na pomoc dla firm i pracowników 500 mld EUR. Czy to prawda ?

 7. A plusy dodatnie?Ja ,staruch ,dzięki żółtej zarazie , mam dużo czasu i miłe chwile wspomnień ,o czasach młodości .Towarzysz Gierek ,zazdrościł by, dziś ,uprawiania przez prezesowych kampanii sukcesu.Każdy z nich ,mam nadzieję, nie zarażony i chory na głowę ,opowiada ,jak to Polska radzi z mikrobem ,jak to inni w tyle ,.A pewność i tupet jaki..I podstawowe pytanie ,dlaczego wódz ,nie okaże oblicza i nie pocieszy 1 sortu?Czy rządzi z tylnego siedzenia ?Był wybitny dowódca , nasz wróg ,Tuchaczewski .PANIE MINISTRZE ZDROWIA ,NIE TYLKO ZDROWIA ALE I DŁUGICH LAT PRACY DLA NAS ,SERDECZNIE ŻYCZĘ.A co do jazdy bez trzymanki ,pana Adriana ,to i pierwszy i drugi sort m zrozumie ,że nie czasy na wodzostwo ,nieodpowiedialnych podłokietków..

 8. CoronaVirus to dla PiS-u, i niejakiego Dudy, podarek od Opatrznosci o jakim i marzyc nie mogli. Jesli spojrzec od strony PiS-u to im mniej ludzi przyjedzie na wybory, tym lepiej bo „Mohery” przyjda zawsze. TVPiS zrobi swoje wiec wies juz wie na kogo glosowac. Frekwencja bedzie 30% wiec niejaki Duda, zwany takze Adrianem, ma druga kadencje w kieszeni. Zgroza i hanba!

 9. W jakim trybie ministrowie mają być poddani testowi ? A bez żadnego trybu, Panie Redaktorze. To jest lepszy sort, im się te testy po prostu należą. Dawno, dawno temu rzecznik rządu powiedział, że rząd się sam wyżywi (wtedy brakowało jedzenia). Dziś, gdy mamy epidemie, pewnie by powiedział, że rząd się sam wyleczy.

 10. Proponuje spontaniczna 365(6)-dniowa kwarantanne dla PAD, Prezesa, Premiera wraz z Rzadem i calego KC PiS…

 11. Zupełny brak odpowiedzialności rządu PiS i mimo wszystko Dudy jako prezydenta za obywateli polskich to nie są już żarty żeby grać życiem i zdrowiem dziesiątków tysięcy ludzi, bo wybory mają być 10 maja. Wiele osób nie zagłosuje być może będzie objętych kwarantanną w krajach UE albo będzie się bało zwiększonego ryzyka.
  Zupełny brak dalekowzroczności i nieudolność rządu PiS.

 12. @markiewicz
  Tak, ale frekwencja może być niższa i nie da się obsadzić komisji wyborczych! Dlatego opozycja powinna unisono wycofać kandydatów, jeśli termin nie będzie przesunięty, bo wybory w takiej sytuacji to farsa.

 13. „Z lotniska w Warszawie część Polaków wraca do domów transportem publicznym. Wielu podróżujących nie miała możliwości dojazdu na kwarantannę prywatnym pojazdem, więc żeby dojechać do swoich domów w całej Polsce, skorzystali z transportu publicznego. Dziesiątki tysięcy Polaków wracających zza granicy do kraju „. Nie zapomnę rządowi, że roznosi zarazę. Do piekła

 14. pis nie może przełożyć wyborów prezydenckich ,gdyż straciłby efekt 13-ej emerytury w kwietniu. a przecież głosy wdzięcznych staruszków są b. cenne – o ile nie decydujące.dlatego a. doopa dalej będzie jeżdził po polsce i prowadził kampanię pod pozorem zatroskanego prezydenta.

 15. „Na lotnisku „powrót do domu”. Temperatura zwłaszcza w pierwszej fazie, nie jest dobrym wskaźnikiem zarażenia. Stłoczeni w kolejkach do kontroli paszportowej całkowicie wymieszaliśmy się z pasażerami lotów z innych części świata.Część osób pojechała transportem publicznym – głównie PKP, do Krakowa, do Gdańska i w inne kierunki.”

 16. „Jak kwarantanna domowa, to chyba zaczyna się w domu, tak? Jadę pociągiem. Z ilu osobami będę mieć kontakt, zanim dotrę do domu? Nieważne… przecież i tak będę w tek kwarantannie. A te osoby z pociągu, z autobusu? A no nie popadajmy w przesadę…”.

 17. „Kraj jest w zawieszeniu, wszyscy mają siedzieć w domach a nas wciskają do pełnych samolotów i każą robić regularny serwis. To chyba jakiś żart! Są już u nas osoby, które miały kontakt z zarażonymi i nikt im nie robi testów. To po co to zamknięcie granic? Żebyśmy my poroznosili?
  U nas kilka masek na pokładzie i dwa żele odkażające na samolot z prawie 300 pasażerami, Tak się nie lata w czasie zarazy. Chyba będzie u nas wysyp zwolnień lekarskich… — Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego

 18. Rząd szacuje, że za granicą przebywa około 1,5 mln Polaków, z czego między 200 a 500 tysięcy może chcieć wrócić do Polski w najbliższym czasie. Chcemy by Polacy, którzy mają taką chęć mogli do Polski wrócić – mówił podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. Pogięło ich już zupełnie w tym rządzie?

 19. Od ponad dwóch tygodni apeluję do władz w Polsce o zamknięcie granic. Teraz jest już za późno, niestety. A teraz chcą wysyłać samoloty, łamiąc przepisy, które przyjęli dzień wcześniej. Jak nazwać takie opieszałe i niespójne działanie władz w Polsce?

 20. Redaktor.
  Ma Pan racje. Nie pomyslalem o takiej opcji.

 21. I mamy ukoronowanie kariery sędziego z neo KRS.
  https://wyborcza.pl/7,75398,25797837,sedzia-z-krs-zakazony-czlonkow-rady-czeka-kwarantanna.html#sortBy:Popularity-Desc
  Jednak istnieje coś takiego, jak kara boska.

 22. Tow. Pierwszy Sekretarz z kolejną wizytą roboczą niczym tow. Gierek wizytujący huty.
  Tym razem w mateczniku PiS.
  https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,25797750,prezes-pkn-orlen-w-jedliczu-w-marcu-wyprodukujemy-2-5-miliona.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.3.maly
  Powiem brzydko.
  rzygać tym D.. juz mi sie chce.
  Za chwilę otworzymy lodówkę, a tam Duda.

 23. Panie Redaktorze !
  Takem se pomyślołek, że jako dziadek 3 wnuków, mogę chibno gibnąć się do naszych w rządzie z pytaniem, a co, gdy rodzice dzieci, nie mogą opiekować się latoroślami w tych trudnych dniach, gdyż pomnażają PKB,a dziadkowie „zastanawiają się” , czy im należy się wypłata „na opiekę”. A dlaczego nie ? Po jednych pieniądzach…

 24. Dzisiaj 19:45. Zapadła decyzja, że w najbliższym czasie będą otwarte kolejne przejścia, by udrożnić ruch na granicach Polski. Polski rząd tak działa? Nie wierzę, że chcą więcej zakażeń w Polsce. Nie wierzę!

 25. Panie Redaktorze tam gdzie Pan pisze ,,niech ta władza zajmie się…a nie…” to ,,ta” władza TEGO NIE ZROBI bo ma zdecydowanie inne priotytety. Jej nadrzędnym priorytetem jest pozostać władzą. Tylko to gwarantuje im bezkarność za przestępcze działania na polu praworządności jak i pospolite (i typowe dla kolejnych rządzacych) pasożytowanie na aparacie państwowym. Dlatego Adrian nie przerwie tej kampanii pardon: gospodarskiego objazdu kraju. To inni kandydaci powinni dać sobie spokój z kampanią w dobie zarazy. W dobie Wielkiego Strachu, gdy struchlałe umysły maluczkich orbitują wokół kolejnych zgrzewk papieru toaletowego i paczek makaronu nikt nie będzie miał głowy do politykowania. Nie będzie też dość czasu by przewartościować pisie zarządzanie kryzysem a za owe 2mld TVPiS może zdoła nawet zarazę z Tuskiem powiązać.

 26. @Adam Szostkiewicz
  17 marca o godz. 16:16
  Nie byłbym pewien czy ten racjonalny i umocowany prawnie argument, na który Pan się powołuje zadziała. Obecna władza pokazuje że ,,dla chcącego nic trudnego”. Kandydaci opozycji (ci realni) wycofają się a PiS bez mrugnięcia pójdzie w hucpę: PAD, Bosak + kilku błaznów i wybory będą jak ta lala. Przyłębska przyklepie, SN też, Suwerenowi wytłumavzy sie, że antypolskie krety chcą wykorzystać epidemię…
  To jest rozgrywka typu: słabsza kość pęka
  A oni pokazują, że nogi nie cofają.

 27. Jeśli Jacek NH krytykuje rząd PiS, to znaczy, że naprawdę zbliża się koniec świata. Chyba że ktoś się pod Jacka NH podszył.

 28. Dlaczego Duda jeździ po kraju niemalże jak Kim? A może są to „gospodarskie wizyty” w stylu Gierka? Problem w tym, że PAD nie ma żadnej władzy by cokolwiek dzięki temu tournée załatwić. Koszty natomiast są wysokie, zarówno finansowe (kilkadziesiąt osób w „orszaku”) jak i zapewne zdrowotne. Na dodatek dezorganizuje pracę w wizytowanych szpitalach czy zakładach pracy. Czy wyborcy tego nie widzą? Rozsądny prezydent powiedziałby „siedzę w pałacu, śledzę informacje a zamiast wydawać pieniądze na objazdy, kupuję z tej puli respiratory, maseczki, posiłki dla personelu medycznego, osób samotnych, objętych kwarantanną” *
  *) niepotrzebne skreślić, potrzebne dodać.

 29. @ Jacek,NH
  Czytam ,ze powrót do domu w Polsce sprawił panu trochę kłopotów .Widzę ,że pobyt poza krajem nie pozbawił pana narzekańska i obwiniania innych za problemy a w tym przypadku obwiniania rzadu.

  Popatrzmy na zimno po amerykańsku.Wraca pan do kraju i ma pan zalecona kwarantannę.Pańskim obowiazkiem jest zamówić sobie transport do domu najkrótszą drogą i tak aby maksymalnie uniknać kontaktów.

  Wiem że przy pana charakterze i pańskich rodaków jest to nierealne.Wystarczy sobie przypomnieć jak Polacy i Domoludy zrywają sie z siedzeń gdy samolot jeszcze nie przykołował do worka.Potem stoją durnie jeden na drugim w przejściu czasem nawet wiecej jak 20 min choć mogliby wygodnie stać.

  Dziwne ale ja dzisiaj byłem w sklepie Costco na zakupach i wszyscy starali zachować odleglość od siebie 3 feet czyli prawie 1 metr.

  Dlatego ja lubię wracać do Polski aby przypomnieć sobie kim byłem kiedys.Smieję z moich Rodaków a w zasadzie świeje się z siebie tak naprawdę 36 lat temu – zachowywałem się identycznie.

  Żeby nie być calkiem uszczypliwy to dodam ,ze wiekszośc rodaków kiedy jest na Zachodzie o dziwo przyjmuje maniery podobne jak tu mieszkajacy tybulcy.

 30. @ Adam Szostkiewicz
  Świat ogarnia groza gdyż ja nie sadziłe ,że te zwyczaje obostrzeń przyjda do USA.
  Luty i marzec jestem mocno zapracowany gdyż pod koniec marca przed moim domem w Palatine miała sie pojawić charakterystyczna tablica z informacją o sprzedarzy domu.Wykonałem olbrzymią prace usuniecia chyba z 5 ton klamotow które zgromadziłem w ciagu 15 lat.

  Jednak dziś po kolejnej konferencji Donalda Trumpa na temat sytuacji i walki z koronowirusem zadzwoniłem do mojego agenta mowiąc sorry …
  ale sytuacja nadzwyczajna zmusza mnie do zaprzestania realizacji sprzedarzy domu.Wiek prawie 80 lat 20 % płuc zwapnionych po grużlicy w 1958 r powoduje ,że jestem w grupie wysokiego ryzyka.Mój dom musiałby być otwarty na wizyty kupujących a czasem nawet zwykłych gapiów.

  Dodam ,że w 1958 r byłem uczniem liceum ogólnokształcacego na płn.Mazowszu.Dwukrotne zapalenie pluc poczatek grużlicy.Technik który przeswietlił moje płuca powiedzial mojej Mamie – Florcia twój syn ma tylko dwa miesiaceżycia ale nie martw się masz jeszcze 3 corki i mlodszego syna.

  Wróciliśmy do domu i na drugi dzień kiedy leżałem w czerwcu w pierzynach z wielka goraczka wpada miejscowy Felczer z krzykiem mam pencylinę.Okazało sie ,ze wladza ludowa na czele z tow.Wiesławem pękła i zgodziła sie na dostawy z USA dużych ilości pencyliny które wnioskowała Polonia.

  Tak wiec rząd USA uratowal życie swojemu obywatelowi uwiezionemu za Żelazną Kurtyną.

  Dodam ,ze w tym czasie wynaleziona została szczepionka na Haine Medina i wynalazcą byl polski uczony profesor jakiegoś Uniwersytetu w Kaliforni zdaje sie ,ze żolnierz korpusu gen.Andersa.Wymusił on na rządzie USA wysłanie 500 tys dawek dla dzieci w Polsce których uratowano tysiące przed tą chorobą.Czy te dzieci a obecnie już staruszkowie wiedzą coś o tym komu zqawdzieczaja zdrowie i unikniecie straszliwej choroby.

  Może pan Redaktor zainteresuje ktoregoś z kolegów tym tematem – dostaw pencyliny oraz szczepionki na polio.

 31. @ Adam Szostkiewicz

  Jest kryzys i nawet domyślam się dlaczego to sie stało a w dodatku zaczeło sie w Chinach zaś w UE dotkneło tak mocno Włochy czy Hiszpanię.

  Jest zasada ,że w USA w kryzysie bogaci się społeczeństwo.

  Dlaczego tak się dzieje wyjaśnił mi pański znakomity kolega Daniel Passent zdaje się jeśli sie nie mylę 55 lat temu .Zawsze Politykę zaczynałem czytać od końca a na samym końcu był jego felieton.W jednym z nich opisał sytuację katastrofalnych opadów śniegu i wydzwiek tekstu był ,że na takich kryzysach Amerykanie staną sie bogatsi . Zaciekawiło mnie to mocno .

  Teraz jestem o tym przekonany w 100 % .Atak na dwie wieże stałem się bogatszy w ciągu jednego miesiąca o $ 45 tys .Kryzys finansowy 2008 i potem mieszkaniowy zrobił bogatszymi wiele milionów amerykanów którzy mieszkali za friko czasem nawet dwa lata potem odsyłali klucze do banku zas sami za zaoszczedzone pieniadze nieplaceniu kredytu przez dwa lata kupowali czesto podobny dom już za tzw cash.

  Ja na tym kryzysie wyszedłem tez całkiem dobrze.Barack Obama wymusiał na bankach przefinansowanie kredytu i moja rata miesieczna zmalała o $ 550 .Za $ 550 w Cancun Meksyk moge wynajać na miesiąc całkiem przyzwoity apartament w trakcie miesiecy zimowych.

  Wszelkie powodzie ,trzęsienia ziemi,pozary powodują ,że FED dodrukuje trochę $ i wszyscy staja sie bogatsi.Podobnie jest i teraz FED nagle obniżył Prime do 0 % i wykupi wiele obligacji bankowych.Pierwsze sie zgłosiły Kayna z las Vegas gdzie życie zamarło.

 32. @ Adam Szostkiewicz

  Wyobrażny sobie ,że nie ma Koronowirusa w UE i prześledżmy sytuację ekonomiczną i społeczną.
  Społeczeństwo Francji wyszło na ulice , Włochy ,Hiszpania mieszanka wybuchowa ,zadłużenie takie ,że już bank emisyjny UE strefy nie nadąża drukować pieniedzy aby skupywać obligacje firm szczególnie z Włoch zagrożonych upadkiem.

  Nagle pojawia się koronowirus – spadl jako dar z niebios aby był powód zresetowania długów krajów południa strefy euro. Ganione przez Komisję UE ,Włochy nabierają takiego wigoru ,ze maja powód dodania do już przekroczonego budżetu niebywałe sumy – mowi sie na poczatek 35 do 55 mld euro.Może pan Redaktor wie skad beda te pieniądze ,zapyta ekonomistow z Polityki jaki Bank je udzieli czyli pożyczy juz bankrutowi jakim jest rzad wloski.Oczywiscie nie moze byc bankructwa Włoch gdyż cały projekt UE oparty na euro by sie rympnąl przysypujac i ośmieszajac biurokratow brukselskich tak chętnie utrwalajacych praworzadnosć.

  Dlatego zacznie się gadka o zresetowaniu długu Wloch o co najmniej polowe.Dlatego ktos poswiecił troche życia ludzkiego aby ludziom ,żylo sie spokojniej i dostatniej zas projekt wspolnej waluty dalej trwal w swym bezsensie.

 33. @ Adam Szostkiewicz
  A Chiny … ?

  Prezydent Trump przydusił Cesarza Chin w długim pojedynku o taryfy ,przelicznik walut ,kradzieże wynalazków itp .Cesarz poszedł już na spore ustępstwa ale stanowczo za małe .Donald Trump z powodu zbliżajacej sie reelekcji musiał chwilowo przerwać zapasy i pojść na kompromis.Wie ,że jak wygra wybory znowu weżmie sie za bary z Cesarzem Chin.

  O dziwo Dar Niebios zesłal pomoc Donaldowi Trumpowi w postaci Koronowirusa .Straty w Chinach przeogromne zaś co najważniejsze zaufanie poddanych w moc sprawczaz Cesarza spadło znacznie.

  Należy sądzić ,że do pojedynku z Donaldem po reelekcji Cesarz stanie już na chwiejnych nogach.

 34. @ Adam Szostkiewicz

  Zawsze byłem optymista i wciaz powtarzam stare polskie przyslowie – Nie ma tego zlego co by na dobre wyszło.

  Dlatego ja stary poczulem zew pieniadza na horyzoncie i to na giełdzie w NY.

  Po dwoch latach pobytu w USA zaczełem korzystać z giełdy a ułatwiło to mi ,ze moj zakład lokowal mój profit shering na giełdzie.Koledzy śmieli sie ze mnie ale mina im zrzędla gdy ja po 5 latach pracy przegonilem ich zasoby a oni pracowali już czesto 20 lat.Potem wszedł 401 k cos podobnego co wprowadza obecnie PMM w Polsce. Mój portfel sie powiekszał znajomośc giełdy to była pożyteczna..

  Jednak moje możliwosci wyeliminowały komputery które wykonują automatycznie operacje giełdowe wg programow opracowanych przez wybitne umysły..Taki pojedyńcza jednostka jak ja tylko może liczyć na kryzys np jakas wojenka – liczylem ,ze Izrael zaatakuje Iran i przeliczylem sie..Teraz spadl mi niespodziewanie z Niebios koronowirus.
  Gdy sytuacja zageszczala sie w Europie zaś w USA to nie było tematem dnia szczęśliwie przerzuciłem całą forse na stable funds czyli zablokowałem moje zasoby nie ponosząc strat na spadku z ubieglego tygodnia co już jest dużym osiągnięciem gdyż mogłem stracić 25 % zasobów.Teraz pytanie kiedy kupić tanio te staki z powrotem .
  Muszę być ostrożny aby nie przechytrzyć.Liczę na jeszcze większy spadek giełdy..

  Jednak jestem pewien ,że moja kieszeń i zasoby będą wieksze o ile to sam jestem ciekawy.

  Ten pan B. to pan Borowski przypomniałem sobie.

 35. Ja mam teorie spiskowa, chociaz po Kaczynskim można sie spodziewać największego swinstwa.
  Poprzednie wybory prezydenckie i parlamentarne w 2015 roku, PiS wygrało na „trumnach smoleńskich”.
  Może tym razem , jak Duda sie zarazi, chcą pokazać jaki z niego dobry ojciec narodu, że nawet własne zdrowie dla narodu poświęcił ? chca zrobić z niego kolejnego męczennika, a tym samym zyskać kilka procent poparcia.
  Ten kulawy łajdak niczym mnie już nie zaskoczy i przed niczym się nie cofnie, żeby wygrać wybory.
  Jak myślicie
  ?@Vito
  Ciekawi mnie, ile respiratorów mamy tylko i wyłącznie dzięki atakowanemu przez PiS i Kościół , Owsiakowi.

 36. ja tez mam teorie spiskowa, ktora wymyslilem z kolega w stanie upojenia winem marki Brunello di Montalcino, ktoremy pili dla zdrowotnosci oczywista. Wiec szlo, ta teoria, to tak:
  Trump ma dwoch gamoni, ktorym chcialby przy….c – Chiny i Ruskie. Pierwszych nie lubi bo sie zbyt bogaca, drugich nie lubi bo maja 13,000 rakiet i sa barbarzyncy. Wiec ten Trump se mysli jakby obu dac z liscia, ale tak zeby zaden sie nie kapnal skad dostal. Wiec wola, znaczy ten Trump, swoich genetykow i mowi „Koronewirusa” mie zmajstrujcie, ktoren to wirus CIA w jakims parku w Wuhan niby dla hecy rozsypala. Dwa miesiace pozniej chinska ekonomia hamuje jak glupia, zagraniczne firmy kombinuja jak uciec do Vietnamu albo nazad w rodzinne strony a co najwazniejsze ropa leci lotem koszacym zgodnie z grawitacja, co sie oczywista nie za bardzo pasi Putinowi i jego bandzie bo jak ropa spada nizej 55 dolcow to oni sa niewypacalni. A tu na dodatek, ten wredny Trump, za telefon i do Saudyjczykow zeby mu zrobili przysluge zeby ta ropy jeszcze nizej opadal co sie i stalo bo dzisiaj oil jest na 30 dolcow z groszami.
  Wiec Chiny wychamowaly, firmy wieja z Chin na potege, , Putin robi w gacie bo nie ma juz czym durnego ruskiego motlochu przekupic.
  Bylo pare nieprzyjemnosci – jak sie zagraniczniaki wyprzedawali na chinskiej gieldzie to chinczycy skupili wsio za pol darmo i teraz to oni maja to co 3 miesiace temu bylo hamerykanskie czy niemieckie. No i ten Putin, zeby ludzimo u siebie oczy zamydlic, moze poslac tanki na zachod, tak jak to zrobil z Krymem
  No jak Wam sie ta teoria podoba? Durna tak ze az boli, ale jakby pomyslec to nie taka znowu glupia. Co to pijanstwo z czlowieka nie zrobi? 🙂

 37. geozak
  18 marca o godz. 5:19
  W wielu obszarach zamkniętych zaczyna brakować podstawowych środków medycznych, szczególnie w regionach ubogich, najgorzej mają obozy uchodźców.

 38. @geozak
  to oczywiste: TaK Unia uratowała przed bankructwem Grecję.

 39. @geozak
  obawiam się, że pan nie zrozumiał ironii Passenta.

 40. @geozak
  o epidemii polio pisaliśmy niedawno. Co do sugestii, proszę pisać na listy@polityka.pl na red. Pawła Walewskiego, naszego medical correspondent.

 41. remm
  18 marca o godz. 0:15
  Wychodzą zaniedbania w służbie zdrowia i nieudolność PiSu a od tego zależy dzisiaj życie i zdrowie milionów obywateli Polski. Dwa miliardy na propagandę a nie na zdrowie i są z tego powodu ofiary śmiertelne.

 42. @pawel markiewicz
  18 marca o godz. 9:35

  Zeby to jeszcze bylo faktami poparte 😉

  Bo tak naprawde to:
  – Putin zerwal negocjacje z OPEC (ciekawe po co?) i ceny ropy spadly
  – ceny gazu lupkowego tez spadna, co na to Trump i pracownicy zamykanych firm w USA?
  – „chinska ekonomia hamuje jak glupia”, a za nia reszta swiata wlacznie z USA
  – „firmy wieja z Chin na potege”: nic o tym nie slyszalem
  – jak sie wszyscy wyprzedawali na zachodnich gieldach to chinczycy skupili wsio za pol darmo 🙁

  A Trump sie cieszy i cieszy, ze mu sie tak dobrze udalo 😉

  Chyba za duzo tego dobrego wina wypiliscie 😉 Jak tam teraz wasz kac?

 43. @geozak
  18 marca o godz. 3:27

  „Jest zasada ,że w USA w kryzysie bogaci się społeczeństwo.”

  A juz szczegolne ten „rust belt” 🙁 No, chyba ze „spoleczenstwo” to 1% 😉

 44. @emm

  Nikt się nie podszył. Jam to napisał. Nie od dzisiaj krytykuję rząd PiS, szczególnie za „nierozerwalne” związki z hierarchami kościoła katolickiego. Niektóre działania rządu w związku z epidemią są delikatnie mówiąc nie do zaakceptowania. To nie znaczy, że naprawdę zbliża się koniec świata. Świat będzie istniał, ale będzie już inny

 45. @geozak
  18 marca o godz. 3:46

  Panie Zakrzewski- Panu chyba się ten wirus na głowę rzucił .
  Najpierw pisze Pan, że na kryzysach USA wychodzi dobrze, podając np, że FED dodrukuje trochę pieniędzy, albo, że Prezydent zmniejszył Panu ratę kredytu. Jak Pan myśli z czego ? Pan mówi, że to dobrze.
  A gdy Europa ma np umorzyć część długów Włochom to to jest źle.
  Pan Życzy źle Europie , w tym Polsce.

 46. Krótka przepowiednia: nie wiem kiedy, ale to się skończy katastrofą gospodarczą, bo kiedy np. Niemcy oszczędzali, by teraz ratować gospodarkę, to populistyczne PiS rozdawało wszystko, co mogło rozdać. I ciemny lud to kupił.

 47. Tarcza antykryzysowa. Wartość całego pakietu to 212 mld zł. Pakiet zostanie podzielony na pięć głównych części mówił podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki. To dobrze, czy nie dobrze?

 48. Kaszuba
  18 marca o godz. 14:51
  Już się mówi o obniżeniu zarobków o 20% to pokazuje na cyniczne oszustwo PiS-u jakim jest 500+ że Polskę było na to stać. Obniżenie oznacza tak naprawdę katastrofę, wielu ma zaciągnięte kredyty hipoteczne a to może oznaczać niewypłacalność, mniejsze wpływy do ZUS na bieżące emerytury. To pokazuje jak ta banda sku….. oszukiwała Polaków.
  Teraz każdy kto glosował na PiS powinien chodzić we włosiennicy z napisem narzekałem na Tuska i dałem się oszukać głosowałem na PiS .

 49. @Jacek, NH
  Niedobrze, bo to połowa budżetu, skąd finansowanie, kosztem inflacji, w więc i drożyzny?

 50. @Martin L.
  🙂

 51. maly fizyk

  Misiu, daj na luz. Mowilem przeciez, ze to po pijaku.

  PS. Po BdM nie ma kaca. Za dobre

 52. @Adam Szostkiewicz
  Co do budżetu, zgoda

 53. Adam Szostkiewicz
  18 marca o godz. 17:44
  Redaktorze, w tych 212 mld są przesunięte skladki na ZUS, a nie darowane, tak samo podatki. A wtedy płatności spietrzą się w późniejszym okresie, ale przychodów nie będzie.
  To kolejne oszustwo Morawieckiego i Dudy.
  poza tym na pomoc dla pracowników pójdzie 32 mld z Unii, a w zdecydowanej większości są to pieniadze, których w latach 2014-20 nie wykorzystaliśmy i należało by je oddać.

 54. Jeszcze jedna uwaga. Nie mam żadnego zaufania do obecnie rządzących, bo ich podstawową „kompetencją” jest lojalność wobec super prezesa; samodzielność u nich pojawia w ilościach śladowych.

 55. @geozak
  Cytaty z pana wpisów:
  1. „Dlatego ktoś poswiecił troche życia ludzkiego aby ludziom ,żylo sie spokojniej i dostatniej zas projekt wspolnej waluty dalej trwal w swym bezsensie.”
  2. Należy sądzić ,że do pojedynku z Donaldem po reelekcji Cesarz stanie już na chwiejnych nogach.”

  Ad. 1 Utworzenie wspólnej waluty, silnego stabilnego Euro w oparciu o który rozwijałyby się gospodarki krajów europejskich to Pana zdaniem bezsens natomiast stałe, ciagłe dodrukowywanie dolara to wspaniała sprawa.
  Ad. 2 Chińska państwowość w różnych formach to ponad 3 tysiace lat. Na dobrą sprawę uprzemysłowienie i techniczny rozwój Chin rozpoczął się 30 lat temu. A gdzie już są ? Czas Chin dopiero nadchodzi. Nie liczyłbym że padną na kolana przed jakimś ” dziwnym” amerykańskim prezydentem. Chiny swoje potężne nadwyżki finansowe ulokowały w amerykańskich obligacjach i w miarę jak będą bardziej rosły w siłę, stopniowo się ich pozbywać , odchodzić od dolara na rzecz swojej lub innych walut. Euro mogłoby być jedną z nich. Dlatego jest tak zwalczane przez przeciwników UE. Przy takiej ilości dodruku pieniądza jakie robi FED dolar stopniowo staje się walutą śmieciową. Miejmy nadzieję że pozbawienie go roli waluty światowej będzie płynne i zgodne z chińską filozofią konfucjonizmu łagodne.

 56. Adam Szostkiewicz
  18 marca o godz. 17:44
  I jeszcze jedno.
  Z tej kwoty 212 mld, tylko ok. 60 mld jest w gotówce, z tego 32 mld pochodza z Unii.
  reszta to gwarancje rządowe dla kredytów bankowych.
  Czyli jak przez 3 miesiace nie mialeś przychodu, to żeby przetrwać weź kredyt, a my może tobie go poręczymy.
  Tylko, żeby dostać kredyt muszę mieć zapłacone podatki i ZUS.
  A wystarczylo by, żeby przez np. 3 miesiące anulowali ZUS i PIT, a państwo odzyskało by te należności w przyszlości, bo firmy by nadal działały.
  W myśl powiedzenia : owce się strzyże, a nie zarzyna.

 57. @andrzej52:
  Jeśli już chcesz jedną przyczynę zwycięstwa PiS w 2015 to dam Ci do wyboru: taśmy kelnerów lub wiek emerytalny. To dwa największe czynniki.
  W 2015 „smoleńskość” schowali, bo źle się sprzedawała. Było piętnowanie „nieludzkiej” platformy i obietnice socjalne.
  W 2010, owszem, grali na trumnach smoleńskich, ale przypomnę, że wtedy przegrali. „Trumny smoleńskie” mobilizują twardy elektorat, sprawiają, że to PiS był jedyną alternatywą dla PO dla typowego wyborcy. To ważne, ale to za mało do wygranej.
  Natomiast, oczywiście, że PiS wykorzystuje koronawirusa — w momencie kryzysu następuje mobilizacja obywateli wobec rządu — to im pomaga, a nie wiadomo jak długo będzie. Dlatego niekorzystne dla PiS jest przesunięcie wyborów. Ale głębszych spisków bym nie wietrzył.

 58. @ Kaszuba
  to populistyczne PiS rozdawało wszystko, co mogło rozdać. I ciemny lud to kupił…. To teraz suweren dostanie po 4 literach … I może w końcu zmądrzeje…??!

 59. Spróbujmy na moment oderwać się od wirusa o jednoniciowym genomie RNA.

  Gospodarzu, czy – tak jak ja – kupuje Pan fulary w sklepie Janina?
  (i – tak jak ja – żałuje jego zniknięcia z Placu Dominikańskiego?)

  Mój Ojciec kupił tam ślubny krawat, za późnego Bieruta…

 60. @turpin
  🙂 Żałuję.

 61. Na całym świecie trwa wyścig naukowców, firm, o opracowanie skutecznej szczepionki na koronawirusa. Chiny oglosiły, że są już na etapie przedprodukcyjnym.

  Ministerstwo obrony Chińskiej Republiki Ludowej oświadczyło, że z powodzeniem opracowało szczepionkę w celu ostatecznego zakończenia koronawirusa. Szczepionka, która może stać się nadzieją ludzkości, została stworzona przez Wojskową Akademię Badań Medycznych, zależną od Wojskowej Akademii Nauk.

  Minister obrony kraju azjatyckiego potwierdził, że z powodzeniem opracowano antidotum i uzyskano zgodę na przeprowadzenie testów na ludziach i rozpoczęcie produkcji na dużą skalę wkrótce.

  Chińskie władze potwierdziły informację, że zespół kierowany przez dr Chen Wei od miesiąca pracuje nad opracowaniem antidotum.

  „Szczepionka jest najpotężniejszą bronią naukową do zakończenia pandemii koronawirusa” – powiedział Chen, występując w chińskich mediach CCTV.

  „Jeśli Chiny są pierwszym krajem, który wynalazł taką broń i potwierdzimy nasze patenty, to pokażemy postęp naszej nauki i wizerunek gigantycznego kraju” – dodaje naukowiec.

  Uważa się, że COVID-19, nowy szczep koronawirusa, pojawił się w grudniu w centrum Wuhan w Chinach. Od tego czasu nie przestał rozprzestrzeniać się po całym świecie, stając się pandemią.
  http://polityczek.pl/uncategorised/12643-chiny-oglaszaja-z-powodzeniem-opracowano-szczepionke-na-koronawirusa

 62. Wkleję post p. Migalskiego o tym, jaki osobnik rzadzi naszym państwem.
  Redaktorze, przepraszam, bedzie trochę długie.

  No to zapraszam, analiza Migalskiego IP wczoraj 23:03

  O tym, jak jeden nieszczęśliwy człowiek zaraził swoim nieszczęściem cały kraj
  To nie będzie tekst politologiczny, ale ktoś go wreszcie musiał napisać. Nie da się bowiem zrozumieć tego, co się w Polsce dzieje, bez właściwego opisu osobowości najważniejszej postaci naszej polityki. Tylko chyba bowiem w Stanach Zjednoczonych psychologiczne przymioty lidera tak mocno, jak u nas, determinują procesy polityczne w demokratycznym państwie. Na szczęście dla Amerykanów, u nich instytucje są silne i jakoś dają sobie radę z fobiami, szaleństwami i ułomnościami najważniejszej politycznej postaci. My, niestety, jesteśmy całkowicie uzależnieni od tego, co dzieje się w głowie i duszy Jarosława Kaczyńskiego.
  A jest to człowiek głęboko nieszczęśliwy, wymagający pomocy terapeutycznej. Nie twierdzę, że jest chory psychicznie, bo nie mam narzędzi i kompetencji do postawienia takiej diagnozy, ale każdy widzi, że to człowiek głęboko nieszczęśliwy, zraniony i zgorzkniały. Stworzył system polityczny, który jest emanacją jego fobii i demonów, bo oparto go na jego osobistej pozycji i autorytecie w obozie władzy. Dlatego tak bardzo jego nieszczęście zaraża nas wszystkich.
  Zacznijmy od jego dziwnych relacji z rodzicami – o ile matce chce stawiać pomniki i nazywać jej imieniem ulice, o tyle o ojcu nie wspomina wcale, jakby go w ogóle nie było. Dziennikarze opisali przyczyny tego stanu rzeczy. Kto chce, niech sięgnie do ich książek i artykułów. Dla mnie pozostaje oczywistym faktem rażąca dysproporcja w jego uczuciach względem matki i ojca. Widać w nim prawie chorobliwy dystans wobec tego drugiego i równie dziwną miłość wobec tej pierwszej.
  W swoim życiu prezes PiS kochał tylko dwie osoby – matkę i brata. Relacje z nimi, co sam wielokrotnie opisywał, były ponadstandardowe: dzwonił do nich kilkanaście razy dziennie! Każdy z nas kocha swoich rodziców i rodzeństwo, ale bądźcie szczerzy: telefonujecie do nich kilkanaście razy dziennie?! Przecież to świadczy nie o miłości, ale o jakimś uzależnieniu na granicy normalności. I ważne – ta dwójka najważniejszych ludzi w jego życiu nie żyje od kilku lat. Brat zginął w katastrofie lotniczej, którą Jarosław od czasu do czasu nazywa zamachem i wskazuje sprawców, a matka trzy lata później, nigdy już nie wyzdrowiawszy po wiadomości o śmierci Lecha. Prezes PiS żyje w ciągłej żałobie po nich, co zresztą jest zarówno nienormalne, jak i niechrześcijańskie, bowiem Kościół określa okres żałoby na jeden rok. Oczywiście, że jest to kwestia indywidualna, ale nawet księża nawołują do otrząśnięcia się ze śmierci bliskich. Kaczyński tego nie robi, tkwi w jej cieniu, żyje niejako delektując się tym stanem. Być może to objaw depresji, być może czegoś głębszego – nie wiem, nie jestem psychologiem. Ale jeśli spotykacie kogoś stale uwikłanego w żałobę i z tej żałoby nie chcącego wyjść, to chyba mielibyście obawy, czy wszystko z nim jest w porządku, prawda? A ktoś taki rządzi de facto naszym krajem i zaraża go swoim nieszczęściem.
  Jarosław Kaczyński nigdy nie uprawiał seksu. W swoim długim, siedemdziesięciojednoletnim życiu nigdy nie spał z żadną kobietą czy mężczyzną. Nie czuł tej bliskości, którą daje kontakt cielesny z inną osobą. Nie przełamał tej granicy intymności, która z tego wynika. Nikt go czule nie dotykał, nie przytulał w czasie snu, nie budził pocałunkiem nad ranem. Znacie kogoś takiego wokół siebie? Rozejrzyjcie się. Prawda, że to jednak unikalne wśród świeckich (i nie tylko – co niestety także wiemy)? No więc ktoś tak dziwny włada naszym państwem. Czy to dobrze, że taki typ człowieka decyduje o modelu rodziny, „seksualizacji” naszych dzieci, życiu milionów wyborców? cdn”

 63. Druga część
  „@dil12
  I najważniejsze – czy z tego także nie wypływa jego głębokie nieszczęście, którym epatuje i zaraża nas wszystkich? Z tej nienormalności nie może wynikać nic dobrego. Savonarola rzadko bywa wzorem dobrego władcy.
  A czy wiecie, że prezes PiS nigdy jako dorosły człowiek nie wyjechał poza granice Polski na wakacje? Ostatni raz był z mamą i bratem w Odessie na wakacjach… w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Potem już nigdy nigdzie poza Polskę nie wyjeżdżał prywatnie. Owszem, jako premier rządu wylatywał poza Odrę, ale tylko w oficjalnych delegacjach, nigdy prywatnie. Może nie dziwić, że dziś, jako starszy już człowiek, woli w czasie urlopu łowić ryby z Joachimem Brudzińskim, niż włóczyć się po świecie z plecakiem, ale kiedy już po 1989 roku otwarły się granice, jego nie kusiło, by wyjechać do Florencji, poleniuchować na greckiej plaży, zjeść dobre sery w Paryżu. Uważacie to za normalne? Co ktoś taki wie o świecie? To, co mu jego podwładni zechcą powiedzieć. A co mu opowiadają? To, co chce usłyszeć, bo się go boją i dostarczają mu jedynie tych wieści o Niemcach, Francuzach czy EU, które potwierdzają jego fobie i uprzedzenia.
  Czy widzieliście jak podwładni Kaczyńskiego reagują, gdy wchodzi do sali sejmowej? Jak szukają jego wzroku? Jak płaszczą się przed nim? Lub stają w postawie na baczność? Jakie pocieszne i żałosne pozy przybierają, byleby tylko przypodobać się swemu właścicielowi? Przecież oni zachowują się jak ofiary Fritzla! Oni zostali przez swego lidera wielokrotnie politycznie i moralnie zgwałceni. I tę przemoc przekazują dalej – do swych podwładnych, przeciwników politycznych, rodzin (nie jest kwestią przypadku, że najczęściej o biciu żony czy przemocy w rodzinie słyszymy w odniesieniu do polityków PiS i pisolubnych dziennikarzy). Bo jest pewną prawidłowością, że dzieci alkoholików zostają alkoholikami, a molestowani w dzieciństwie sami molestują już jako dorośli. To sztafeta przemocy i patologii – niestety. Dokładnie to samo obserwujemy wśród polityków PiS – sami politycznie i moralnie zgwałceni przez swego lidera, stosują tę symboliczną i werbalną przemoc wobec swego otoczenia, w dół, do ludzi. I zarażają nią nas wszystkich.Nieszczęście Kaczyńskiego czyni nieszczęśliwymi jego przeciwników – to jasne. Zamienił ich życie w pasmo upokorzeń. Tępa propaganda mediów rządowych, skierowanie do TK Pawłowicz czy Piotrowicza, występy młodych pisowskich hunwejbinów atakujących prof. Strzembosza czy wszelkie reguły przyzwoitości i logiki – to wszystko czyni życie oponentów Kaczyńskiego prawie nieznośnym. Ale przecież on swoim nieszczęściem zaraził także swoich zwolenników. Wszak oni się nie cieszą – oni co najwyżej rechoczą. Wyborcy PiS niby mają prawo do satysfakcji, ale odczuwają ją tylko w wypadku upokorzenia przeciwników. Ten sado-populizm (termin wymyślony przez T. Snydera), radość z cierpienia oponenta, przejawia się w znanym okrzyku wyborców PiS, którzy wszelkie przejawy oburzenia na działania tej partii, kwitują radosnym: „Słychać wycie? Znakomicie!”. Ale zaraz po tym pogrążają się w smutku – bo przecież wciąż Targowica na wolności, a nie w kazamatach, „komuniści i złodzieje” chodzą po ulicach, „gorszy sort” nadal ma prawo głosu, a ci, co zabili Lecha Kaczyńskiego nadal siedzą w sejmie, zaś prezes PiS może tylko na nich krzyczeć. Jak tu się cieszyć? Z czego radować?
  Jarosław Kaczyński jest starym, nieszczęśliwym, zgorzkniałym człowiekiem, na granicy normalności. Jego dziwne relacje z rodzicami, nieudana rodzina ( mąż kuzynki nagrywał go potajemnie, a potem oskarżał o najgorsze rzeczy; jeden z byłych mężów bratanicy jest oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej; sama bratanica też chyba nie spełnia wygórowanych wymagań, które prezes stawia Polkom), skłonność do stosowania przemocy symbolicznej wobec podwładnych, brak zdolności do cieszenia się światem – wszystko to czyni go raczej człowiekiem wymagającym pomocy terapeutycznej, a nie predysponuje do bycia przywódcą dużego państwa w centrum Europ
  18
  0
  Odpowiedz
  dil1218.03.2020, 16:42
  @dil12
  Swoim nieszczęściem zaraził nas wszystkich, cały kraj. Ma to zarówno skutki polityczne, o których mógłbym długo, i mam nadzieję z sensem, pisać, ale ma także swoje konsekwencje psychologiczne.
  Możliwe, że powinniśmy się obawiać koronawirusa, ale my wszyscy jesteśmy już zarażeni o wiele groźniejszym wirusem. Nie przynieśli go uchodźcy, nie rozpylili w powietrzu islamscy terroryści. Zaraził nas nim ten stary i zgorzkniały człowiek. To wirus nienawiści, zawiści, pogardy. Nieszczęśliwy starzec uczynił nas wszystkich nieszczęśliwymi.

 64. @optymatyk
  Wierzyć Chińskiej Republice Komunisrtcznej mogą chyba tylko ci, którzy wierzą Kimowi, Putinowi i Maduro.

 65. W Czechach w 10,5 milionowym narodzie na stan dzisiejszy jest 572 przypadki zarażenia głownie Praga w ciągu doby blisko 100, Słowacja ma w tej chwili 105 przypadków blisko 5,5 miliona obywatel. W Polsce jak na razie 300 przypadków 38 milionów obywateli, mniej więcej pojawiają przypadki w tym samym czasie, tylko statystycznie coś tu nie gra.
  Rodzi się pytanie czy PiS celowo fałszuje dane, w celach propagandy jak sobie to rzekomo radzi wiele razy mówili kłamstwa, są do tego zdolni, albo służba zdrowia zniszczona przez PiS nie jest w stanie sprostać zagrożeniu i wykryć przypadki na czas. Jak w przypadku szpitala w Łomży, brak przygotowania.
  Tylko Kraków jest na linii podróżny turystycznej Kraków, Oświęcim – Praga. W Pradze jest blisko 200 przypadków w Krakowie 6?

  Do lekarzy mówili wyjeżdżajcie! Jeszce zwolennicy PiSu szydzili sobie z personelu medycznego a teraz zależny od nich życie i zdrowie. Bo chcą 500+ i 13 pensję a zdrowie i życie własnych dzieci!
  Rząd głosi o obniżeniu pensji o 20 % a jednocześnie propaganda mówi że 13-pensja i 500+ nie są zagrożone!!????

 66. @martin
  O, tak! Po pierwsze, nie robią badań przesiewowych, po drugie bezwstydnie uprawiają propagandę sukcesu, co zresztą może lada moment się rozsypać. I już zapomnieli swoje kampanie nienawiści: lekarzu, co masz w garażu?

 67. W tej chwili jedynym sensownym rozwianiem jest przesuniecie terminu wyborów. Osobiście w dzisiejszej sytuacji nie będę mógł zagłosować. Wiele milionów obywateli polskich pracuje w UE nie będzie mogło zagłosować ze względu na kwarantannę, może w takiej sytuacji się znaleźć. Dalsze czy seniorzy zaryzykują pójście na wybory? Czy pójdą w wielkich miastach ? Jeśli pozbawi się celowo ponad miliona obywateli prawa do głosowania jest to sfałszowanie wyborów, pierwsze od 1947 roku.
  Jeśli przesuniecie terminu wyborów nie przyniesie skutku, pozostaje ogłoszenie wakatu prezydenta i marszałek sejmu przejmuje tymczasowo urząd.

 68. @optymatyk

  Chiny mają obecnie niesamowity potencjał, jak chodzi o nauki przyrodnicze; cała masa chińskich uniwersytetów w miarodajnych rankingach lokuje się o trzy ligi powyżej Ujotu Jagiellońskiego i Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

  Z drugiej strony w dalszym ciągu kitajski research zmaga się z delikatnie to nazwijmy – sporym rozdźwiękiem kulturowym między Zachodem, gdzie ukształtowały się obecne paradygmaty naukowe, a chińskim dziedzictwem kulturowym.

  Covid-19 jest dobrym tego przykładem. Można znaleźć chińskie prace ‚dokumentujące’ skuteczność chińskiej ‚medycyny’ ludowej, która jak najbardziej poważnie jest tam ordynowana w szpitalach uniwersyteckich. Głośno jest o chińskich badaniach klinicznych nad chloroquiną (na czym zdaje się robią już kasę polscy cwaniacy). Przy nieco bliższym przyjrzeniu się metodologii – o ile w ogóle jest to możliwe – raczej nie ujmują one rzetelnością.

  Mięsza się bardzo w tym Kitaju zło do dobrego.

 69. Ta sama chińska maszyna totalitarna nakazała doktorowi Li Wenliang zamknąć dziób i nie szerzyć fałszywych plotek o możliwej epidemii z powodu pojawienia się nowego wirusa. BYło to gdzieś na początku grudnia ub. roku…. Li Wenliang zmarł z kilka tygodni temu z powodu choroby.

  Dobrzy ludzie gadają na internecie, że COVID-19 to niedokończona broń biologiczna, która wymknęła się z laboratorium przed ukończeniem prac, w tym prac nad antidotum, bo skoro ktoś rozwija tego typu broń, to nie po to, żeby umierali od niej swoi. Jeśli iść tą drogą myślenia (której nie podzielam, bo nie daję wiary teoriom spiskowym), to doniesienia CCTV tylko potwierdzają tą teorie spiskową. Swoją drogą to w Wuhan znajduje się chiński Narodowy Instytut Wirologii.

  I jak tu nie być sceptykiem 😉

 70. Dlaczego Pan toleruje nieszczęsnych kretynów na blogu pono z „zasadami”?

  Na przykład toto:
  geozak
  18 marca o godz. 5:19

  czyli zwierzenia upierdliwego grafomana; bez związku, bez sensu i o niczym.
  ———————————-
  ‚… w istocie nienawidzę tych innych, którzy ograbiają mnie z samotności, a zarazem nie oferują mi prawdziwego towarzystwa’.

  Towarzyskość to niebezpieczna rzecz, a może się okazać nawet zgubna w skutkach, ponieważ oznacza kontakt z ludźmi, z których większość jest ciemna, pusta i przewrotna i pragnie twojego towarzystwa tylko dlatego, że nie znosi swego własnego. Nudzi się ze sobą śmiertelnie i wcale nie widzi w tobie przyjaciela, tylko rozrywkę w rodzaju tańczącego psa albo przygłupiego aktorzyny z repertuarem zabawnych opowiastek‚. (TH)

  ‚Towarzystwo kwestora, choć całkiem nieszkodliwe, zwykle sprawiało, że mózg zaczynał skrzypieć’. (TP)

  Nieszczęście zawsze poszukuje towarzystwa. Nieszczęście nie znosi ciszy – przede wszystkim momentów niezręcznej ciszy, które zapadają, kiedy jest samo’ (HK)

  – Dosyć. Wolę już pańską dostojną dezaprobatę. Och, ten wyraz twarzy! Widać na niej wypisane słowa: „To nie jest osoba z naszego towarzystwa”. I nie myli się pan, chociaż w dzisiejszych czasach trudno odróżnić księżnę od kobiety z półświatka. Masz tobie, znowu pana zaszokowałam, prawda? Pan z pewnością niedawno wyszedł z dżungli, ale mnie to nie przeszkadza. Żałuję, że ludzie pańskiego pokroju, to dziś przeżytek. Nienawidzę ludzi, którzy są zbyt śmiali. Natychmiast się wściekam. (Agatha Ch)
  .

 71. @Jakobsky,

  ile razy można tłumaczyć ‚dobrym’ (choć niekoniecznie rozgarniętym) ludziom, że taki wirus kompletnie nie nadaje się na broń biologiczną?

  Nawet jak 100% wrogiej armii go chyci, to 80% dalej będzie sprawnie kropić z kulomiotów, a 85% – dowozić amunicję. Po dwóch miesiącu wroga armia otrząchnie się, i o wirusie zapomni. W międzyczasie zaraza przerzuci się na Armię Pomysłodawcy i jego zaplecze.

  Wszystkie szanujące się Ciemne Siły jako broń biologiczną szykują choroby odzwierzęce. Tularemia, wąglik, bruceloza. Unieszkodliwiają – rozpylone – szybko, sprawnie i stosownym procentarzu. Nie przenoszą się z człowieka na człowieka.

  Przecie nawet dzieci to wiedzą… (przynajmniej te z klas biol-chem)

 72. Martin L
  19 marca o godz. 13:25
  … Rodzi się pytanie czy PiS celowo fałszuje dane, w celach propagandy

  Co do statystk rozprzestrzeniania sie epidemi w Polsce – liczby zainfekowanych, zgonów etc. – wolno podejrzewać oszustwa i celową obrzydliwą dezinformację… rzutująca na zachowania wielu ludzi.

  Do jednostek wojskowych dotarło pismo zakazujące udzielania informacji o zachorowaniach na Covid-19 bez konsultacji z MON. Resort zaleca, by odpowiadać wymijająco i czekać na wytyczne z góry – jak pisze „Polityka”.
  Jedną z przyczyn niskich liczb przypadków potwierdzonych zachorowań na COVID 19
  jest relatywnie – w porownaniu do innych krajow, jeśli wierzyć podawanym oficjalnie informacjom – niska liczba wykonywanych testów diagnostycznych w Polsce.
  To zupełna lipa.

 73. Turcja przekazała Stanom Zjednoczonym 500 tysięcy zestawów do przeprowadzania testów na obecność nowego koronawirusa. Jak poinformował turecki minister zdrowia Fahrettin Koca rząd zdecydował się na wysłanie sprzętu na prośbę USA.

  Holandia: Liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby wzrosła o 409 i obecnie wynosi do 2460. 18 osób zmarło – podnosząc łączną liczbę zgonów do 76.

 74. @casuarius
  już nie toleruję.

 75. Tragiczne doniesienia z Hiszpanii. Tamtejsze służby medyczne informują, że w Madrycie z powodu koronawirusa umiera jedna osoba co 16 minut. W sumie liczba ofiar, w całej Hiszpanii, przekroczyła już 800, a zakażonych jest 17 tysięcy osób (wskaźnik śmiertelności ca 4.6%).

  W ciągu ostatnich 24 godzin we Francji z powodu koronawirusa zmarło 108 osób. Łączna liczba zgonów spowodowanych wirusem wynosi już 372. Na tę chwilę koronawirusa zdiagnozowano u 10 995 osób (przyrost o ponad tysiąc w ciągu doby).

  W ciągu ostatnich 24 godzin w Nowym Jorku przeprowadzono ponad
  7500 testów na koronawirusa. 1700 z nich – 23% – dało wynik pozytywny. Co najmniej 29 osób zmarło z powodu zakażenia wirusem.

  W Polsce przebadano, wg oficjalnych danych, od początku epidemii 11169 próbek.

css.php