Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Andrzej Duda

7.01.2020
wtorek

Polemika Putin–Duda, poproszę

7 stycznia 2020, wtorek,

Andrzej Duda nie pojedzie do Jerozolimy na Forum Holokaustu. To źle, bo udział prezydenta Polski w każdej takiej międzynarodowej imprezie poprawia wizerunek naszego kraju. Jeśli nie Duda, to powinien jechać premier Morawiecki. To jest spotkanie nie byle jakie. Będą prezydenci Niemiec i Francji, wysokiej rangi przedstawiciele UK i US, no i prezydent Putin.

Putin prowadzi ostatnio absurdalną kampanię przeciwko Polsce. Właśnie wkroczyliśmy w rok stulecia wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej, więc może i to ma na uwadze Kreml. Bo należy się spodziewać jakichś uroczystości rocznicowych w Warszawie, może z udziałem delegacji zagranicznych. Wymowa ich nie będzie korzystna dla Rosji bolszewickiej, więc Putin już prewencyjnie robi z Polski państwo kolaborujące z Hitlerem w eksterminacji Żydów i pomniejsza fatalne w skutkach dla Polski znaczenie porozumienia Ribbentrop-Mołotow.

Mało tego, obwinia II RP o wywołanie II wojny światowej. Na razie Putin i jego przyboczni nie wrócili do kłamstwa katyńskiego, ale jak tak dalej pójdzie, możemy i tu spodziewać się „rekonstrukcji”.

Andrzej Duda postawił Izraelczykom warunek: przyjedzie do Jerozolimy pod koniec miesiąca na międzynarodowe spotkanie z okazji 75. rocznicy oswobodzenia obozu Auschwitz, ale chce zabrać tam głos. Organizatorzy, prywatna fundacja izraelska, nie widziała takiej możliwości. Pytanie, czy kancelaria prezydenta Dudy i polska dyplomacja podjęła w ogóle jakieś starania w tej sprawie. W jednym z izraelskich dzienników napisano, że prośby takiej nie było. Widocznie przyboczni Dudy uznali, że mu się to „po prostu należy”.

Tak czy inaczej są tu dwie sprawy: suwerenna decyzja organizatorów, komu i kiedy udzielić głosu, oraz kwestia, czy należy się na nich obrażać, kiedy tego odmawiają, bo taką ustalili formułę, a zaproszony o tym wie, lecz mimo to chce przemawiać, aby dać odpór innemu uczestnikowi. Może tu jest pies pogrzebany. Organizatorzy nie chcieli, aby forum było miejscem konfrontacji Dudy z Putinem. Prezydent Duda, odmawiając w nim udziału, ułatwił im zadanie.

Nie wiem, czy by sobie poradził, bo dotąd jego wypowiedzi dotyczące Holokaustu, antysemityzmu czy stosunków polsko-żydowskich nie przeszły do kronik chwały. Wystąpienie na takim forum nie mogłoby być typowym dla Dudy słowotokiem wiecowym. Musiałoby być świetnie przygotowane. Chodzi o to, by wykorzystać każdą okazję międzynarodową do demaskacji kłamstw propagandy Kremla. Powinno się to robić ponad obecnymi podziałami politycznymi.

Taktyka rosyjska jest zabójczo prosta: przedstawiać polskie elity jako antysemickie, przemilczając dzieje antysemityzmu w carskiej Rosji i ZSRR. Antysemityzm jest dzisiaj nie do przyjęcia w zachodniej debacie publicznej i Putin dlatego insynuuje, że Polak to genetyczny antysemita. Nie chodzi mu przy tym o rzetelną debatę historyków, która bada rzeczywiste rozmiary i przyczyny utrzymującej się u nas (a przecież i w Rosji) i przygnębiającej popularności haseł i postaw antysemickich, tylko „ukaranie” Polski za wspieranie Ukrainy, blokowanie Nord Streamu, a ostatnio za konkurowanie z Putinem o względy Trumpa.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 31

Dodaj komentarz »
 1. Redaktor Szostkiewicz
  „Tymczasem mógł pojechać i poszukać w Jerozolimie okazji do polemiki historycznej z Putinem.”

  Obawiam się że takiej okazji na polemikę z Putinem pan Prezydent Duda by nie znalazł…. i do tego pomocy znikąd.

 2. Niech najlepiej pojedzie Marszalek Grodzki.

 3. „udział prezydenta Polski w każdej takiej międzynarodowej imprezie poprawia wizerunek naszego kraju”. Sarkazm?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Przede wszystkim nalezaloby przekazac rzetelnie, co Putin powiedzial w trzech istotnych wystapieniach. Poza tym, chyba w Polsce nie zauwaza sie, ze stosunki rosyjsko – izraelskie sa niezwykle dobre ( mimo czestej roznicy zdan w sprawach biezacych). Stad cieplo wita sie w Izraelu Putina a na Dude najzwyczajniej machnieto reka.

 6. Ostatni akapit bardzo rzetelnie i jasno wyluszczyl Pan i kto tego nie rozumie
  to niczego nie pojmuje z tej taktyki
  prez. RF Rosji.
  Prosze blogowiczow znajacych j. rosyjski o posluchanie i obejrzenie tv debat na kanalach oficjalnych w Rosji.
  PS moj kolega Rosjanin powiada, ze inteligencja rosyjska nie oglada tych rosyjskich „propagondonow”.

 7. Jeden reprezentant Kremla zabierze tam głos – Putin. Gdyby Izrael zgodził się jeszcze na wystąpienie kogoś z PiS-u – oznaczałoby to już wystąpienie aż dwóch reprezentantów Kremla.

 8. Niech pojedzie i wystąpi Suski. Albo Pawłowicz.

 9. Niestety, grupa trzymajaca władzę zapędziła NAS, Polskę, w slepy zaułek. W tej konkretnej sprawie żadna decyzja nie będzie dobra. Pan Duda nie pojedzie – źle, bo nieobecni nie maja racji. Pojedzie – tez źle, bo milczący tez nie maja racji, a do tego dałby możliwość i organizatorom tradycyjnie wrogim Polsce, i Putinowi okazję, aby dac się upokorzyć. Ceterum censeo – tę władze należy przegonić na cztery wiatry i to jak najprędzej.

 10. Skoro dla Adriana jedną z przyczyn brexitu jest „niemożność kupienia zwykłej żarówki” to lepiej niech się nie wypowiada i jedzie na narty. To akurat potrafi.

 11. Polska była 1939 ofiarą i Niemcy agresorem. Z tego wynika dla Niemców że mają szczególnie ostrożnie pilnować że mamy rząd który mówi prawdę na temat historii.

  Jednak każdy rząd ma również obowiązki robić wszystko żeby nie będą znowu agresje i wojne. Popieranie demokrację w innych krajach zależy moim zdaniem też do obowiązków polskiego prezydenta. Bronić sam interes Polski jest niewystarczająco.

  Duda szczególnie bezczelnie i systematycznie ignoruje swoje obowiązki, nie pomaga demokratom ani w Niemczech ani w Izraelu. W Izraelu demokraci mają naprawdę duże problemy przeciwstawiać się radikalom (Netanjahu) w swoim kraju. PiS z ustawami à la Jakiego nie pomaga demokratom tylko pomaga radykalom w Izraelu.

  Duda i PiS nie popierają niemieckiego demokratycznego rzadu, tylko mowią ze to wróg, bezczelne mowią że Niemcy panują w Brukseli. Dodają że Bruksela po 1989 jest to samo jak Moskwa przed 1989. Z tym porównują niemiecką demokrację do dyktatorami à la Stalina i sugerują że w sumie brutalna niemiecka okupacja całej Europy od 1938r do 1945r jest to samo co Unia dzisiaj. Skąd mają tę arogancję że akurat PiS rozumie a inne kraje jak Francja, Holandia, Belgia są wszystkie za głupie?

  PiS też mówi że Niemcy nie przeznali się do winy za wojnę (albo jeśli już to dopiero bo PiS na tym pracował). Czy można więcej perfidnie i bezczelnie kłamać i rozpalić niezgody i kłotnia między krajami? Moim zdaniem byłoby wszystko jedno gdyby ktoś mówił że Niemcy zabili w Katyniu. Dużo groszniejsze jest atakować demokratyczne panstwo i destabilizować projekt pokoju czyli Unię Europejską. To robi PiS cały czas (Putin rownież). Fakt że bawiąc się ogniem raczej podpalą Polskę bo są nie tylko agresywni i bezczelni ale także bardzo słabi i wielkiemi baranami, którym legalnie nic nie wychodzi, ale to jest drugą sprawą.

  Z tego powodu myślę że jest bardzo szkoda że nie mamy już maj bo tam byłaby pani prezydent Kidawa-Błonska. Wszyscy wiedzą że Putin kłamie. Duda jednak nie jest znany i bardzo dobrze że nie ma głosu i kłamać na temat historii, Unii, Niemców i polskiej opozycji, bo to szkodzi demokracji.

 12. Ponadto pozwolę sobie na popolemizowanie z końcówką tekstu Pana Redaktora, a mianowicie:

  1) „„ukaranie” Polski za wspieranie Ukrainy” – przecież ten rząd wcale nie wspiera Ukrainy, wspierały ją poprzednie polskie rządy, o czym Putin doskonale wie.

  2) „blokowanie Nord Streamu” – moim zdaniem to „blokowanie” to uzgodniona z Moskwą przykrywka na użytek „ciemnego ludu”, żeby nie zorientował się, że w PiS-ie aż roi się od kremlowskich agentów. Przykrywka bez skutków ubocznych dla Putina, bo przecież i tak wiadomo, że Polska nic nie może zablokować.

  3) „konkurowanie z Putinem o względy Trumpa” – Putin nie zabiega o względy Trumpa. Po co miałby zabiegać o względy faceta, którego ma na swojej smyczy?

  Generalnie zgadzam się z tymi, co mówią, że ostatnie wystąpienia Putina na temat Polski są adresowane przede wszystkim (jeśli nie wyłącznie) do rosyjskiego elektoratu. Polskiego rządu Putin nie ma za co karać. Dlaczego miałby karać rząd, który tańczy tak, jak Kreml im zagra?

 13. Gospodarz pisze: –Organizatorzy, prywatna fundacja izraelska, nie widziała takiej możliwości.

  A to ta prywatna fundacja, której właścicielem i założycielem jest Вячеслав Моше Кантор to izraelska jest?
  Przecież Kantor to rosyjski oligarcha jest a nie izraelski? To ten, który już dwukrotnie próbował w sposób wrogi przejąć polską Grupę Azoty i teraz próbuje, jako właściciel koncernu Akron blokować polską inwestycję w Policach.

  Złota zasada Murphy’ego mówi, że zasady dyktuje ten kto ma złoto. Dlaczego więc Kantor z Katzem u boku ma pozwolić polskiemu prezydentowi wygłaszać jakieś przemówienia skoro w opinii Kantora Polska jest krajem antysemickim. Dowodem na to wg niego ma być właśnie opór przed próbami wrogich przejęć polskich zakładów chemicznych przez Akron.

 14. Źle, że nie jedzie prezydent. Dobrze, że nie jedzie p.Duda. Gdyby pojechał, dopiero mogłyby się zacząć problemy. Tak więc lepiej jest, jak jest. Chociaż szkoda…

 15. Autor pisze:
  udział prezydenta Polski w każdej takiej międzynarodowej imprezie poprawia wizerunek naszego kraju.
  Nie wiem, czy by sobie poradził, bo dotąd jego wypowiedzi dotyczące Holokaustu, antysemityzmu czy stosunków polsko-żydowskich nie przeszły do kronik chwały.

  … i ta trafna ocena dotyka sedna sprawy: wstrząsającej nędzy polskiej prezydentury i polskiej dyplomacji.
  Małoformatowi, jednowymiarowi z ewidentnymi objawami zaburzeń osobowości i defektów umysłu bawią się w „politykę zagraniczną” z trudnymi do odwrócenia, w najbliższej perspektywie, skutkami dla reputacji i interesów Polski.
  Duda, Szczerski, Waszczykowski, Czaputowicz (w tle Zybertowicz and company)… jacyś zaburzeńcy ogłupieni jakimiś pseudoideologiami i maniami potęgi prowadzą (już doprowadzili) Polskę ku absolutnej izolacji i wystawiają ją na łatwy łup globalnych cynicznych i bezwzględnych graczy (dzisiaj: Trump, Putin, Xi Jinping).
  ————————
  „Dziś odbyło się spotkanie szefa Fidesz Viktora Orbana z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Omawiano wspólne działania naszych partii w polityce europejskiej oraz kwestię współpracy w kontekście konferencji o przyszłości Europy” – podało wczoraj na twitterze PIS.
  To jest wymiar polskiej podwórkowej „polityki zagranicznej” Polski, prowadzonej przez chłoptasiów w siuśmajtkach… to jest skala upadku Polski w ostatnich czterech latach…

 16. Dwa proste pytania.
  Kto jest twarzą owej „prywatnej fundacji”?
  Jakie interesy usiłuje się załatwiać pod pozorem uczczenia pamięci Zagłady?

 17. Bo my ,mamy swoje guziki ,ich historię ,i będziemy bronić jak nieodległości.

 18. Możliwa powtórka.
  Czy to prawda czy fałsz, że mamy dyplomację i dyplomatów?

 19. About the Fifth World Holocaust Forum
  23 January 2020
  … interesujace jest przesłanie tegorocznej 5. już rocznicowj uroczystści:
  „…As the world marks the 75th anniversary of the liberation of Auschwitz, the message is clear – antisemitism has no place in our global society.

  This historic event takes place against the background of the rise in hateful and violent expressions of antisemitism, especially in Europe. Given this alarming situation, efforts to educate about the dangers of antisemitism, racism and xenophobia and foster Holocaust commemoration, education and research have made this event more crucial and relevant than ever.

  The Holocaust, aimed at the total annihilation of all Jews everywhere, and the eradication of their culture and history, was fueled by extreme racist antisemitism. In the aftermath of the Second World War, the international community enacted universal principles and instituted international organizations with the express purpose of averting future crimes against humanity. The ways in which antisemitism has persisted since the war and proliferated over recent years need to be identified, studied and understood. World leaders must be alert to antisemitism’s current manifestations, and remain resolute in combatting it where it appears. It is the responsibility of all humanity, and especially the leaders that are gathering at Yad Vashem, to work to fight antisemitism, racism and xenophobia.

  Yad Vashem works tirelessly to increase the knowledge and awareness of the history of the Holocaust, not only to ensure that its meanings continue to be relevant 75 years after the end of WWII, but also as a lighthouse warning against the alarming racism that is on the rise around the world today.”
  ————–
  Gdy świat obchodzi 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, przesłanie jest jasne – antysemityzm nie ma miejsca w naszym globalnym społeczeństwie.

  To historyczne wydarzenie odbywa się na tle wzrostu nienawistnych i agresywnych przejawów antysemityzmu, szczególnie w Europie. Biorąc pod uwagę tę niepokojącą sytuację, wysiłki mające na celu edukację na temat niebezpieczeństw związanych z antysemityzmem, rasizmem i ksenofobią oraz wspieranie upamiętnienia Holokaustu, edukacji i badań sprawiły, że wydarzenie to stało się ważniejsze niż kiedykolwiek.

  Holokaust, mający na celu całkowite unicestwienie wszystkich Żydów na całym świecie oraz wykorzenienie ich kultury i historii, był napędzany ekstremalnym rasistowskim antysemityzmem. Po drugiej wojnie światowej społeczność międzynarodowa wprowadziła uniwersalne zasady i ustanowiła organizacje międzynarodowe, których wyraźnym celem jest zapobieganie przyszłym zbrodniom przeciwko ludzkości. Sposoby przetrwania antysemityzmu od czasu wojny i rozprzestrzeniania się w ostatnich latach muszą zostać zidentyfikowane, zbadane i zrozumiane. Światowi przywódcy muszą być wyczuleni na obecne przejawy antysemityzmu i pozostać zdecydowani w walce z nim tam, gdzie się pojawia. Obowiązkiem całej ludzkości, a zwłaszcza przywódców zgromadzonych w Yad Vashem, jest walka z antysemityzmem, rasizmem i ksenofobią.

  Yad Vashem niestrudzenie pracuje nad zwiększeniem wiedzy i świadomości historii Holokaustu, nie tylko po to, aby zapewnić, że jego znaczenie będzie nadal aktualne 75 lat po zakończeniu II wojny światowej, ale także jako latarnia morska ostrzegająca przed niepokojącym rasizmem powstają dziś na całym świecie.
  ———————–
  It’s clear…

 20. Jagoda
  8 stycznia o godz. 13:53

  … spec od pozorów… prawdziwek.

 21. Wg mnie Polska nie ma dzis zadnej spojnej polityki ani planu dzialania na przyszlosc. Obawiam sie, ze zapedzimy sie w kozi rog i pozostaniemy znowu sami, ,,jak dnia 1 wrzesnia roku pamietnego,,. Nasza polityke cechuje niechec do wszystkich dookola: do Rosjan, do Niemcow i najbardziej do UE. Jedyna nadzieje pokladamy w USA i Trumpie. Miejmy nadzieje, ze sie to oplaci, bo jak na razie oplaca sie to Amerykanom. Do Izraela Duda lepiej niech nie jedzie, bo pozytku z tego nie bedzie, a szkody moga wyniknac jeszcze wieksze, gdy nasz dumny prezydet zacznie nie daj Boze krzyczec na uczestnikow, tak jak krzyczy na swoich poddanych maluczkich w kraju. Za to go uwielbiaja i wspieraja, bo przypomina moze czasy, gdy pan lajal swoich wyrobnikow w majatku. Nie ma tego zlego, co by na dobre nie wyszlo! Pero, pero, bilans musi wyjsc na zero!

 22. Przywódcy narodów i szefowie delegacji, którzy potwierdzili swój udzial w rocznicowych uroczystościach 5. Światowego Forum Holokaustu w Yad Vashem (do 7 stycznia 2020 r.), m.in.:

  Prezydent Federalny Austrii H.E. Pan Alexander Van der Bellen
  Prezydent Bułgarii H.E. Pan Rumen Radev
  Prezydent Chorwacji H.E. Pani Kolinda Grabar-Kitarović
  Premier Republiki Czeskiej H.E. Pan Andrej Babiš
  Premier Danii H.E. Pani Mette Frederiksen
  Prezydent Finlandii H.E. Pan Sauli Niinistö
  Prezydent Francji H.E. Pan Emmanuel Macron
  Prezydent Gruzji H.E. Pani Salome Zourabichvili
  Prezydent Niemiec H.E. Pan Frank-Walter Steinmeier
  Prezydent Republiki Greckiej H.E. Pan Prokopios Pavlopoulos
  Prezydent Litwy H.E. Pan Gitanas Nauseda
  Prezydent Portugalii H.E. Prof. Marcelo Rebelo de Sousa
  Prezydent Rumunii H.E. Pan Klaus Iohannis
  Prezydent Federacji Rosyjskiej H.E. Pan Władimir Putin
  Prezydent Serbii H.E. Pan Aleksandar Vučić
  Prezydent Słowacji H.E. Pani Zuzana Čaputová
  Prezydent Słowenii H.E. Mr. Borut Pahor
  Premier Szwecji H.E. Pan Stefan Löfven
  Prezydent Ukrainy H.E. Pan Wołodymyr Zeleński
  The Prince of Wales HRH Prince Charles, Wielka Brytania
  Król Holandii Jego Królewska Mość Willem-Alexander
  Crown Prince of Norway HRH Crown Prince Haakon
  Przewodniczący Rady Europejskiej H.E. Pan Charles Michel
  Przewodniczący Komisji Europejskiej H.E. Pani Ursula von der Leyen
  Przewodniczący Parlamentu Europejskiego H.E. Pan David Sassoli
  Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej Jego Eminencja Kardynał Kurt Koch
  …………………………………………………………………………………………….
  Leaders of several additional European monarchies have indicated unofficially that they will soon confirm their attendance.

  Senior Officials from the United States of America are also expected.

 23. W uzupełnieniu listy gości Forum:

  Prezydent Węgier H.E. Pan János Áder
  Prezydent Islandii H.E. Pan Guðni Thorlacius Jóhannesson
  Prezydent Włoch H.E. Pan Sergio Mattarella

 24. deo
  8 stycznia o godz. 13:38

  Temu Szczerskiemu już się znudziła robota u Dudy… podobno idzie na fuchę po Wojciechowskim za 20 000 EUR miesięcznie na audytora ETU (Europejskiego Trybunału Obrachunkowego)… to są sakramenckie karierowicze – partyjny politolog na księgowego rachmistrza trybunału…

 25. Wedle b.optymistycznych zapowiedzi prasowych wyprawa pana Prezydenta do Ziemi Świetej rokowała ,,konfrontację z Putinem”.
  Oczami mojej wyobraźni juz widziałem tych panów stojących na przeciw siebie i patrzących sobie w oczy ..jak podczas ważenia zawodników np Gołota Jedrek vs..Mike Tyson.. Śniło mi się jak nasz Jędrek Prezydent woła ,,Ty Pluju Kremlowski”, Śmieciu Postbolszewicki”.. itp..
  Natanjahu występował jako przekupiony sędzia…który z uwagi na wymagania Yad Vashem…próbował zatrzymać ten jad..
  Władimir Władimyrewicz…miał piżamę do judo . To mnie zaniepokoiło i się przebudziłem. spocony. Gdy znowu zasnąłem sen powrócił.. Jędrek Duda tym razem wystepował w roli tego włoskiego aktora mięśniaka..co tak walił w mordę…ale był kierowcą Tira amerykańskiego..i się na rekę brał z tym facetem z cygarem w pysku..
  Tym drugim był Putin znowu w Piżamie ale bez brody ina stoliku Natanjahu przyjmował zakłady ,kto kogo”
  Pan Prezydent który w moim scenariuszu ,,robił za Sylwka” czyli Rocky rokował zwycięstwo… usłyszałem nagle trzask w półśnie i pierwszą myślą ,,zdrową” było przekonanie że pan Duda złamał…nartę.Podobno jest niezły w slalomie…ale zdarzają się przecież upadki..?

  Trzask zaś pochodzi z podstępnej działalności mojego kota ..który grzejąc sie na parapecie zrzucił doniczkę.
  Poczułem się odprężony…Widok tych panów we śnie stojących na wadze obok ringu był przykry..Putin ma ostry wzrok…i mocne obie ręce..i duża odporność na ciosy..Tzw publiczność zna jego możliwości i …wie że pozostałaby tylko ta kampania prasowa…ze zwycieskimi tytułami..,,.Nie pozwolimy na ciosy poniżej pasa”…,,Natanjahu pachołek Kremla.” .. a jad waszem mat…kacapy..!
  Gdy znowu usnąłem śniła mi się Krysia…było cudownie…Nic nie mówiła..Została ambasadorem RP..W Teheranie

 26. PS.. Ten film z Sylvestrem Stallone który ,,zawłaszczyłem jak Putin Krym..nazywał się adekwatnie …do sytuacji ,,Ponad Szczytem”..
  Polityka i kultura ryje jednak w pamięci i na podświadomość…ma wpływ.

 27. Ignorantom i przepranym mózgownicom warto przypomnieć, że:

  The Third International “Let My People Live!” Forum to mark the 65th anniversary of the liberation of Auschwitz-Birkenau was held in Krakow, Poland, on 27 January 2010. The Forum was organised by the WHF together with the EJC and Yad Vashem.
  The Forum was held under the honorary patronage of President of Poland Lech Kaczyński, President of the European Parliament Jerzy Buzek and the President of the European Council Herman Van Rompuy.

  Wystąpienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Auschwitz
  Wystąpienie Prezydenta RP podczas uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau:

  Panowie Premierzy,
  Panowie Prezydenci,
  Panie Przewodniczący Parlamentu Europejskiego,

  ale przede wszystkim Panie i Panowie, którzy byli tutaj w innych okolicznościach przed 65 laty, kiedy 27 stycznia 1945 roku obóz został w końcu wyzwolony.
  To dla Was i dla Waszych koleżanek i kolegów, którzy wtedy zginęli lub nie dożyli dnia dzisiejszego, jest ten dzień pamięci. Ale ten dzień ma także inne znaczenie.

  Ludzie ludziom zgotowali ten los – tak brzmi motto książki, która ukazała się tuż po wojnie, Zofii Nałkowskiej, jednej z najwybitniejszych polskich pisarek. Ludzie ludziom… chociaż jedni z nich uważali się za nadludzi, a innych uważali za podludzi lub – o czym mówił przed chwilą pan redaktor Turski – zgoła nieludzi.

  Wiem, że na ogół znają Państwo fakty, ale mimo wszystko kilka z nich przypomnę. 14 czerwca 1940 roku przywieziono tu pierwszych 728 więźniów. Tak się złożyło, że tego dnia nazistowskie Niemcy, a dokładniej ich wojska, zajęły Paryż. Ci pierwsi więźniowie to byli Polacy i pewna grupa polskich Żydów. W następnym roku, gdy więźniów było już znacznie więcej, o czym mówił pan minister Bartoszewski, przywieziono tutaj kilkanaście tysięcy jeńców z Armii Radzieckiej – 600 spośród nich i 250 Polaków stało się ofiarą owego eksperymentu, o którym też pan minister przed chwilą mówił. Dwa dni trwało ich mordowanie. Dokładnie dwa dni.

  Mniej więcej w tym samym czasie w innym miejscu Polski, koło Łodzi, w Chełmie nad Nerem próbowano innej metody – duszono ludzi spalinami. Cyklon B okazał się jednak skuteczniejszy. I to on posłużył do wymordowania prawdopodobnie ponad miliona Żydów. Rachunki są różne – od około jednego miliona do milion 350 tysięcy. Ale w tym obozie zginęło również 75 tysięcy Polaków, 20 tysięcy Romów, których los miał być podobny do losu narodu żydowskiego, około 14 tysięcy radzieckich jeńców, przede wszystkim Rosjan, i kilkadziesiąt tysięcy przedstawicieli innych narodów – Francuzów, Belgów, Białorusinów i wielu innych. Z czego to wynikało? To wynikało ze zbrodni, którą zaplanowała i dokładnie zrealizowała III Rzesza Niemiecka. Pierwszych Żydów francuskich i słowackich przywieziono tutaj już na początku 1942 roku. Wiemy, że w pierwszej połowie 1942 roku dokonano pierwszych masowych mordów w komorach gazowych. W tym samym czasie rozpoczęto likwidację największego z gett w Europie – getta w Warszawie. To był środek wojny, ale mord trwał dalej.

  W maju 1944 roku losy wojny są już dawno przesądzone, III Rzesza Niemiecka pokonana, a tu, w tym miejscu oddaje się do użytku nową bocznicę, żeby można było ludzi przewozić bezpośrednio pod krematoria. Dla mnie ten moment w historii to znak szaleństwa zbrodniarzy, szaleństwa zbrodni opartej o chorą nienawiść. Istotnie, Żydów mordowano tylko dlatego, że byli Żydami. Wielu innych zginęło także dlatego, że byli Polakami czy Rosjanami, Ukraińcami czy Białorusinami, ale tam nie było wyroku śmierci wydanego na cały naród, przynajmniej z tego, co wiemy. Można powiedzieć, że powojenne dziesięciolecia w historii Europy pozwoliły uznać, że szaleńcze ideologie zakończyły swą historię. Ale jak powiedział jeden z więźniów tego obozu, autor kilku książek, Primo Levi, jeżeli to się zdarzyło, to znaczy, że może się zdarzyć.
  Powtarzam raz jeszcze: Europa, jak się wydaje, przezwyciężyła tego rodzaju tendencje, ale czy przezwyciężył je świat? Można powiedzieć zupełnie jasno: nie. Stąd potrzeba pamięci
  .

  Jest dla mnie przedmiotem wielkiej satysfakcji, że mamy tutaj ponad 30 ministrów oświaty lub przedstawicieli ministrów edukacji, bowiem życząc wszystkim żyjącym 120 lat życia, musimy wiedzieć, że czas odejścia świadków nie jest już bardzo odległy. Pozostaje pamięć zapisana, nauczona, mówiona. Ta pamięć jest potrzebna po to, żeby uczynić wszystko, aby zbrodnie takie jak w Birkenau, jak w Auschwitz – ale przecież nie tylko tu, także w Treblince, w Chełmnie na Nerem, na Majdanku, w Mauthausen, w Buchenwaldzie – nie powtórzyły się więcej. Trzeba uczyć prawdy. Prawdy twardej, która może niektórym silnym i wpływowym w dzisiejszym świecie się nie podobać. Ale była to prawda. To, co stało się tutaj, to nie łańcuch kryminalnych czynów – to coś, co zostało zorganizowane przez państwo, przez ówczesne państwo niemieckie: III Rzeszę. I trzeba o tym pamiętać, bo nie zawsze ten, kto ma siłę, ma rację.

  Szanowni Państwo!

  Uznajmy, że ten Dzień Pamięci jest dniem pamięci ofiar tego obozu koncentracyjnego i zagłady, ale także wszystkich rozstrzelanych, powieszonych, zagłodzonych – bo komendant Höss tę metodę też stosował, tu najbardziej znaną ofiarą jest ksiądz katolicki, dziś święty Maksymilian Kolbe – tu i we wszystkich innych obozach, które istniały wtedy, a także i później.

  Dziękuję bardzo.”
  ———————
  … aleśmy się obsunęli w ciągu dekady w dół kloaczny tumanowatych partyjnych funkcjonariuszy i pętaków…

 28. Znajac umiejętności PAD można przypuszczać że swoje wystąpienie zacząłby od dowcipu „W baraku siedzi Polak, Rusek i Żyd…”

 29. Ja sobie nie wyobrazam niejakiego Dudy w tym samej sali z Putinem. Duda jest dobry w starcaich z soltysami czy naczelnikami wiejskich OSP. To ze niejaki Duda nie jedzie do Izraela to duzo mniejsze zlo niz gdyby mialby byc sponiewierany przez WW. Juz raz PAD pokazal gdzi ejego miejsce stojac obok siedzacego Trumpa. Wystarczy tego wstydu Panie Duda. Juz lepiej bedziej jesli posiedzi Pan pod zyrandolem.

 30. Zasmarkany dzidziuś Europy.

 31. „Mein Trumpf”, „Żadnej wojny z Iranem!”. Antywojenne demonstracje w USA.

 32. ,,Wystąpienie na takim forum nie mogłoby być typowym dla Dudy słowotokiem wiecowym. Musiałoby być świetnie przygotowane” – i tu jest pies pogrzebany – PAD, jak się zdaje, nie jest zdolny o wygenerowania czegokolwiek innego niż rzeka buńczucznego pustosłowia. Pisowskie otoczenie yntelektualnie jest przystosowane do obsługi suwerena gustującego w Zenku a nie do pojedynków retorycznych na najwyższych rejestrach, to może lepiej, że tam nie pojedzie?
  Potem by było, że ,,gospodarze grali pod Putina” (zapewne tak by było, bo gospodarzem jest organizacja powiązana z Rosją), dalej ,,wicie – rozumicie” (wiadomo: Żydzi), każdy kto by pozwolił sobie na krytyczną opinię to byłby ,,agent Putina” etc. Znowu spisek świata przeciwko PiSowi…pardon: Polsce…
  Tak źle i tak nie dobrze – kwintesencja polityki zagranicznej dobrozmieńców.

css.php