Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
LGBT

10.07.2018
wtorek

Będą karać za orła na paradzie równości?

10 lipca 2018, wtorek,

Nic tak nie ośmiesza władzy jak strzelanie z armaty do wróbla. Podczas parady równości w Częstochowie niesiono tęczową flagę z orłem w koronie. Minister policji Joachim Brudziński zapowiedział powiadomienie prokuratury o „znieważeniu i profanacji” symboli narodowych.

Co za absurd. Po pierwsze, orzeł na tęczowym tle nie jest chronionym godłem państwowym. Po drugie, prokuratura zajmująca się taką sprawą ośmiesza się. Zwłaszcza że nie jest w stanie ukończyć postępowania w sprawie symboli i haseł faszystowskich na marszach nacjonalistów. Po trzecie, czy minister Brudziński nie widział czarnej koszuli z orłem w koronie na torsie żony prezydenta RP, kiedy wraz z mężem lansowała się wśród kibiców?

Nie ma żadnej różnicy między orłem na fladze tęczowej a orłem na piersiach pani Dudowej. Oba orły były nieagresywne, nieinwazyjne, emanowały pozytywną energią, nikt ich nie znieważał czynem ani słowem. Dlaczego prokurator miałby ścigać tylko orła z Częstochowy, a nie orły na brzuchach nacjonalistów?

A teraz poważniej: dlaczego orzeł na tęczowym tle ma być profanacją? Co antypolskiego jest w symbolu tęczy i w samym ruchu na rzecz równych praw obywatelskich?

Może minister policji powinien obejrzeć amerykański film „Obywatel Milk”, a jeszcze lepiej byłoby, gdyby zapoznał się z sytuacją prawną symboli narodowych w USA, państwa, które przecież jest traktowane (bez wyraźnej wzajemności) przez obecny obóz władzy jako jedyny prawdziwy sojusznik Rzeczpospolitej pod rządami „zjednoczonej prawicy”? Dowiedziałby się, że w USA nawet podpalanie na manifestacjach flagi państwowej jest tolerowane (choć zwykle nie jest pochwalane) jako przejaw wolności słowa strzeżonej przez konstytucję. Rzeczywiście dyskusja na ten temat przydałaby się i u nas.

Także w Polsce są zwolennicy drogi amerykańskiej czy brytyjskiej: koncept „profanacji” flagi państwowej w prawie Zjednoczonego Królestwa nie występuje. Nie dlatego, by „Union Jack” nie budził szacunku i sympatii, tylko dlatego, że są sytuacje, w których nie powinno straszyć się kodeksem karnym uczestników pokojowych i zgodnych z prawem demonstracji przeciwko polityce rządu.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 21

Dodaj komentarz »
 1. Ten kraj robi się coraz bardziej egzotyczny.

 2. Obowiązuje prosta zasada -„naszym” wolno więcej, a właściwie wszystko.Przeciwników należy ścigać za najmniejszą drobnostkę.Usłużny prokurator wysmaży akt oskarżenia ale może być problem w sądzie, bo nie wszyscy sędziowie zatracili zdolność logicznego myślenia i niezawisłość sędziowską.

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. @Jacobsky

  „Ten kraj” nazywa się … Polska

 5. Jacobsky
  11 lipca, g.0:13
  Polska – egzotyczny kraj?

  Raczej śmierdzący na kilometr parafiańszczyzną, nacjonalizmem, rządzony przez chamów i kretynów wybranych przez im podobnych.
  To już nie jest mój kraj, a co gorsza nie wiem, kiedy na powrót stanie się moim, przynajmniej takim sprzed kilkunastu lat.

 6. Od początku do końca dęta bzdura. Usłyszałem o tym we wczorajszych „Faktach” i zastanawiałem się jak daleko posunie się głupota i nabzdyczenie obecnej władzy. Jak widać po niedawnej niechlubnej nowelizacji ustawy o IPN może posunąć się naprawdę daleko. Proszę też zwrócić uwagę, że wcale nie tak dawno posłanka PiS-u Krystyna Pawłowicz raczyła znieważać flagę UE nazywając ją „szmatą”. Została za to nawet ukarana przez Komisję Etyki Poselskiej, co dalej jej nie przeszkadzało nazywać flagi unijnej „szmatą”.

 7. Panie Brudziński, dobrze że Pan walczy ostro ze złem na świecie!
  Tu kolejna – nawet gorsza – profanacja polskiej flagi.
  Barbarzyńcy nie zmienili tylko tło ale także kolor orla, kolor tła a na koncu nawet kształt całego polskiego orła! Masakra:
  http://www.welt-flaggen.de/albanien
  Trzeba z tym walczyć, nie będą pluli nam w twarz, Albanczycy!

 8. Orzeł w różnej postaci jest na flagach nie tylko w Polsce. Może w takim razie minister rozpocznie śledztwo i oskarży Rosjan, którzy sprofanowali orła i nadali mu dwie głowy, albo Niemcy, którzy orła mają czarnego. Widział ktoś w naturalnym środowisku orła z dwiema głowami albo czarnego. Można też oskarżyć USA i wiele jego stanów, jakim prawem na wielu flagach umieścili orła, nie mówiąc o monetach. Orzeł jest od czasów Piastów, jest nasz i tylko nasz. Prawda?

 9. PS.: A tak na poważnie, co zrobili ci młodzi z naszą wspólną europejską flagą w Sejmie? Nie, nie, to tylko papier z żółtą-niebieską farbą 🙂

 10. Po prostu ten manifestant uważa, że naszą polską flagą powinna być ta tęczowa. A orła proponuje zostawić takim, jakim jest. Nie jestem LGBT, ale podoba mi się ta propozycja.

 11. „Obywatela Milka” muszą przede wszystkim obejrzeć dokładnie społeczności LGTB. Gejom i innym nie pasującym do hetero ludziom w USA nie było łatwo. Mieli ciężko i pod górkę, łącznie ze zbrodniami na członkach tych środowisk. Tak jak jest dzisiaj, nie stało się, bo ktoś tego chciał. To była twarda walka łączona z naciskami na choćby browary. Sukces Milka był okupiony jego śmiercią. Był gejem i politykiem. Nasza pożałowania godna opozycja mogłaby tylko „pomarzyć” o prześladowaniach jakich doznał Harvey Milk. Nie cofnął się, choć wiedział, że może tego nie przeżyć.
  Owszem, kibicuję tym wszystkim „dziwakom”, bo nikogo nie krzywdzą, są ofiarami wartości chrześcijańskich, tak drogocennych dla każdego Polaka patrioty. Ten patriotyzm widać, wali po oczach z okien mieszkań i domów w święta narodowe (prawie nie ma polskich flag). O innych powinnościach obywatela Polaka nawet nie wspominam, bo te mu się nie kojarzą z patriotyzmem. Patriotyzm to darcie mordy w koszulce z orłem nie wiadomo z czego skopiowanym. Jest jeszcze ten spod murów Częstochowy, na których kiwa się rząd do taktu kościelnych melodii. Pod murami zaś bandyci z maczetami czekają na ich poświęcenie do walki na meczach piłki nożnej.
  Właściwie to ci śmiali ludzie w marszach LGTB powinni nieść godło z wizerunkiem kaczki. Co wtedy zrobiłby Jojo?

 12. @Jacek, NH. Opinie na ten temat są różne. Niektórzy uważają, że Wolska.

 13. Czy czarne tło nie jest wyrazem negatywnej opinii o przyszłości Najjaśniejszej Rzeczypospoitej i tym szczególniej nie powinno zostać zbadane przez prokuraturę?

 14. Sz.P. Szostkiewicz,
  Co kraj to obyczaj.
  Sa wycieraczki z flaga bardzo przypominajaca amerykanska, ja mam kapielowki z ‚flagi amerykanskiej’, mozna ja nawet spalic (byleby nie bylo to w obecnosci weterana), prawo to potwierdzil US Supreme Court.
  Ale Rz. P. to nie USA, inaczej, przyjamniej ja, traktuje ‚kolory’.
  Wiele takich improwizacji mi sie nie podoba.
  A tym sie rozniej od bractwa ‚tolerancji i akceptacji wszelkiej progresywnej europejskosci’, ze nie uzywam polszczyzny mi znanej z Rozyckiego, ze osmiele sie zacytowac: ‚Raczej śmierdzący na kilometr parafiańszczyzną, nacjonalizmem, rządzony przez chamów i kretynów wybranych przez im podobnych.’
  P.S. Sz. Gospodarzu, jakie sa panskie kryteria ‚publikacji’ na panskim blogu?
  Czy sa rowni i rowniejsi, czy tylko rowni?
  Pewnie i to nie przejdzie.

 15. – ‚Trzeba z tym walczyć, nie będą pluli nam w twarz..’ –
  Tomaszu z Niemiec, wyjasnij mi to ‚nam’.
  Czy to „nam’ w Niemczech, czy mnie w Polsce?

 16. @maciek
  Kryteria są na naszym portalu. Trzeba się liczyć z tym, że w reakcji na niektóre posty ktoś inny też uderzy.

 17. Aborygen
  12 lipca o godz. 0:17

  Urocze !!
  Niestety nie sądze że kato-szambo to doceni bo cham musi zeżreć wypić i poruchać a tego nie znajdzie w twojej propozycji.

 18. Dzisiaj w Poranku TOK FM Biedroń oficjalnie zadeklarował wejście do ogólnopolskiej polityki. Nie wydaje mi się, żeby marzył o fotelu prezydenta, bo to oczywiście nic nie daje takim wyborcom jak ja. Też mi się chce rzygać jak Biedroniowi, gdy patrzę na ten chocholi taniec popisu. Jedni i drudzy pragną tylko wyrwać jak najwięcej stołków władzy dla siebie. Państwo mają z nic choć z obmierzłych gęb słowo ojczyzna im schodzi. Świetnie wypunktował nie podane z nazwiska posłanki PO, które zawitały do jego włości i obiecywały kobietom to czego nie wiadomo czemu nie zrobiły przez 8 lat pierdzenia w poselski stołek (Biedroń tak nie powiedział, ale nie wiele brakowało). Numer nad numerami PO robi we Wrocławiu – kandydat z PiS na prezydenta.
  Wygląda więc na to, że Biedroń ma zamiar stanąć na czele ruchu, który usunie popis z głównej sceny politycznej. Polityka może być i musi być inna.

 19. maciekplacek
  12 lipca o godz. 5:21

  … kryteria są takie, że takich jak maciekplacek and company też „puszczają”…

 20. @maciekplacek
  „Czy to ,nam’ w Niemczech, czy mnie w Polsce?”

  Chętnie tłumaczę Panu mój dziwny komentarz:
  Ironizowałem, czyli wyimaginowałem głupiego polityka PiSu (napisając w formie jak gdybym ja był on), który nie wie że ta flaga nie jest flagą Polski. Więc jeśli polityka PiSu mówi „nam” to ON myśli „wszyscy Polacy”. Nie myślę że to pomaga, czy może tak?

css.php