Opozycja może wygrać

Zjednoczona opozycja Platformy i Nowoczesnej wygrywa w najnowszym sondażu z PiS.

To kolejny zły sondaż dla Kaczyńskiego. Pazurki i nagrody zrobiły swoje. Tego się nie da odrobić chaotycznymi i sprzecznymi z sobą posunięciami pod publiczkę.

Sięganie w takiej sytuacji po pozbawianie posłów opozycji immunitetów tylko pogorszy wizerunek „zjednoczonej prawicy” w Polsce i Unii Europejskiej. A tym bardziej aresztowania pod byle jakimi pretekstami. Frans Timmermans będzie miał kolejny argument, że Polska pod rządami PiS nie jest państwem praworządnym. Taka Polska zaczyna być postrzegana jako problem.

Opozycja parlamentarna powinna w tej sytuacji wrócić do rozmów o wspólnej liście wyborczej. Nie wykluczać nawet umowy z SLD. Nie rzucać sobie wzajemnie kłód pod nogi. Ustalić wspólne demokratyczne minimum programowe. Przy założeniu, że wybory będą uczciwe, zjednoczona opozycja miałaby poważną szansę odsunąć „brudną” koalicję Kaczyńskiego, Gowina i Ziobry od władzy.

Brudną, bo splamioną łamaniem konstytucji, likwidowaniem niezależności sądownictwa, osłabiającą naszą obronność, konfliktującą Polskę z Zachodem, nękającą uczestników pokojowych protestów obywatelskich, naruszającą rozdział państwa od Kościoła, zaszczepiającą w społeczeństwie nienawiść przy pomocy kłamstw smoleńskich.

Kto jeśli nie opozycja, kiedy jeśli nie w nadchodzących wyborach samorządowych, europejskich, parlamentarnych, prezydenckich? Nie ma na co czekać.