Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

10.06.2016
piątek

Nowy pomysł prezesa na Polskę: Turcja

10 czerwca 2016, piątek,

Polska powinna być jak Turcja – stwierdził prezes Kaczyński w rozmowie z prawicowym portalem „wPolityce” (z mediami nieprawicowymi Kaczyński z reguły nie rozmawia, woli media pokorne). Turcja? Czyli miękki autorytaryzm – podparty islamem pod kontrolą państwa.

Kaczyńskiemu chodzi o to, by Polskę traktowano poważnie, bo zdaje mu się, że tak traktowana jest Turcja. Poważnie? Turcja jest traktowana w Europie wielorako. Gdy pomaga w sprawie migrantów – jak partner ograniczonego zaufania. Gdy pozwala korzystać ze swoich lotnisk samolotom NATO – podobnie, bo przecież czasem nie pozwala.

Ale kiedy wtrąca do więzień niepokornych dziennikarzy, piszących o ludobójstwie na Ormianach – traktowana jest jako kraj, który tą drogą do Unii nigdy nie wejdzie, choć o to zabiega od dziesięcioleci. Póki Turcja działa nacjonalistycznie i póki dopuszcza łamanie swobód obywatelskich, praw kobiet i mniejszości, nigdy nie będzie dla Zachodu partnerem całkowitego zaufania. Państwo Unii Europejskiej stawiające sobie za wzór Turcję też będzie partnerem ograniczonego zaufania.

Kaczyńskiemu zapewne imponuje militarna potęga Turcji. Nie pamięta, że ta potęga broni nie tylko południowej flanki NATO. W przeszłości nie wahała się przed puczami, bo postrzegała się jako gwarant i kustosz kemalizmu. Turcja pod rządami Erdoğana zmierza w kierunku przeciwnym. Rozdział państwa od meczetu jest wygaszany.

Kaczyński w kwestii religijnej się nie wypowiada. Ale wygaszanie laickości mu z pewnością odpowiada. W praktyce oznacza to, że Kościół u nas będzie miał wpływ na państwo, co zresztą dzieje się na naszych oczach, odkąd PiS objął władzę.

Turcja ma problem z Kurdami, największym dziś na świecie narodem bez państwa. Prawie codziennie media donoszą o kolejnych zamachach bombowych i starciach zbrojnych na tym tle. Tu Kaczyński może spać spokojnie. Polska nie ma problemu z jakąkolwiek mniejszością.

Dziennikarz pokornie nie pyta, czy Polska powinna sympatyzować z narodowymi aspiracjami Kurdów, którzy walczą dziś i giną w kampanii przeciw dżihadystom, czyli wnoszą swój wkład w destrukcję zorganizowanego terroryzmu islamistycznego.

Skąd ten pomysł Kaczyńskiego z Turcją? Mówiąc żartem, może pan prezes po prostu jest fanem nie tylko rodeo, ale też serialu „Sułtanka Koesem”, i tak mu się tylko z tą Turcją skojarzyło. Niestety, panie prezesie, Polska niedojrzała jeszcze do podążenia za manią wielkości Erdoğana. Nie wróci ani imperium Osmanów, on sam nie będzie nowym sułtanem, tak jak Pan nie zostanie królem wskrzeszonej Rzeczpospolitej, bo jej Pan nie wskrzesi.

By być państwem poważanym, nie wystarczy zmilitaryzować kraju, dopuścić do rządzenia władze religijne i zamknąć oponentów w więzieniach. Trzeba dorobić się autentycznego zaufania większości obywateli, nie traktować ich jak terrorystów i agentów obcych interesów (właśnie w Sejmie Kaczyński zaatakował w tym duchu Ryszarda Petru, który słusznie ostrzegł przed hiperinflacją grożącą pod nowym prezesem NBP Glapińskim).

Trzeba także dorobić się w Europie, a ściśle w Unii, sprzymierzeńców niekoniunkturalnych, jak Czesi czy Węgrzy, lecz zaufanych i liczących się międzynarodowo. Tureckimi kazaniami tego się nie osiągnie.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 37

Dodaj komentarz »
 1. Kaczyńskiemu po prostu imponuje Erdogan. To charakterologicznie bardzo zbliżony do Kaczyńskiego polityk. Tyle tylko, że przy wszystkich zastrzeżeniach, Erdogan jest zdecydowanie bardziej zręcznym politykiem. Kaczyński poza Polską, jest żałosnym typem, z którego nikt nie będzie brał poważnie

 2. Już dawno pisałem ,że wzór dla prezesa to Sulejman Wspaniały.Ten to miał władze jaka ma dziś nasz zbawca.Decyduje o wszystkim i o wszystkich.Nie pozwala paszom ,i innym podłokietkom na własne zdanie.Karze za nieposłuszeństwo.Jest mała różnica.Padyszach do końca swych dni zachował jasność umysłu ,pozwalał na rozwój innych religji,był niezależny od imamów,i przyjaźnił się z Lachami .No i z ich terenów poślubił najukochańsza kobietę.Czesto uprawiał seks z nałożnicami ,a to pozwalło na odprężenie umysłowe ,i brak szukania bez przerwy wrogów.

 3. Czy mógłbym prosić o przynajmniej trzy przykłady instytucjonalnego wpływu kościoła na państwo w ostatnim półroczu?

  Tylko proszę o jakieś konkrety a nie ploty i wrzaski z serii „mówiła baba drugiej babie” w Gazecie Wyborczej. Najlepiej jakieś linki do przyjętych ustaw i paragrafów czyniące z Polski „państwo wyznaniowe”.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Dodam, że wystarczyła mała prowokacja ,aby Wielki Wezyr ,szef janczarów .został na rozkaz Sulejmana uduszony przez katów.

 6. A jaka Polska powinna być według Adam Szostkiewicza? Bo za wszystko krytykować Jarosława Kaczyńskiego, jest bardzo łatwo

 7. A moze Kaczynskiemu ( z ktorym mi nie po drodze !) chodzi o to, ze Turcja jest samowystarczalna , a z glebokiego kryzysu wyszla w czasie rzadow Erdogana ? Moze te Panskie islam-blablabla i aresztowania dziennikarzy-blablabla to tylko chucpa?…

  Pozdrawiam
  byly czytelnik Polityki

 8. @snake
  Tylko z ostatnich dni: 26 mln dla o.Rydzyka, figura Jezusa w Poznaniu przywieziona z pomocą wojska, pomysł rekonstrukcji bitwy wiedeńskiej z pomocą wojska.

 9. @ Adam Szostkiewicz

  Specjalnie prosiłem o zmiany instytucjonalne na linii kościół – państwo, by nie słuchać o jakieś cepeliadzie z prasy kolorowej.

  Sprawa 26 mln Rydzyka ma już 10 lat, jest czystym biznesem w odcieniu zwykłej korupcji politycznej, a do tego została rozstrzygnięta w postępowaniu polubownym przed sądem, bo była obiektywnie śliska. W najgorszym przypadku jest to rozdzielanie łupów wśród sprzymierzeńców politycznych, a nie żadne ukościelnienie państwa. Górnicy, dzieci i SKOKI ostatnio dostają więcej.

  Chrystus w Poznaniu to sprawa raczej lokalna i historyczna. Nie wiem jaki jest w tym udział kościoła, ale chcę przypomnieć, że chodzi od odtworzenie zabytku zniszczonego w pierwszych dniach po włączeniu Poznania do III Rzeszy przez hitlerowców a potem przez komunistów z wiadomych powodów pod dywan zamiatana. Podejrzewam, że jakby centralnym obiektem tego Łuku Triumfalnego była goła pupa o 5 m średnicy, to środowiska liberalne by piały z zachwytu i nie szczędziły na odbudowę milionów. Ale, że jest 5 m Chrystus, to to liberałów strasznie razi, jak i poprzedników.

  A ostatni przykład to już zupełna kpina. To jest kolejne oszołomstwo Macierewicza i z tego co wiem to sam kościół odebrał to ze zdumieniem i zażenowaniem. Inscenizowanie jakichkolwiek bitew na takich zgromadzeniach to jest aberracja umysłowa. Proszę przypisywać to Polakom, którzy mają na tym punkcie świra ogólnego i Macierewiczowi, który ma świra szczególnego. A nie kościołowi.

 10. @snakeinweb,
  Dziesiątki tysięcy sukienkowych na utrzymaniu rządu, multi miliardowy przekręt Komisji Majątkowej, wyłączenie Kościoła spod ograniczeń Ustawy o Ustroju Rolnym, wielomilionowe datki na świątynię Opatrzności Bożej i inne podobne inwestycje.

 11. Błędem jest myślenie, że Turcja wciąż naprawdę chce zostać członkiem Unii. Turecki rząd już z o wiele mniejszym entuzjazmem stara się o to, ale to przede wszystkim Turcy nie chcą do Unii. Jeśli tylko umowa o bezwizowych wjazdach wejdzie w życie mało prawdopodobne żebyśmy po tym zauważyli jakiekolwiek parcie do Unii. Proszę poprawić w tekście „kemalizm”, a nie „kamelizm”

 12. @Jacek NH:
  Bardzo chciałbym wiedzieć, kto PiSowi robi kampanie wyborcze, bo od roku 2005 za każdym razem to jest majstersztyk (i, szerzej, kto dba o PR, bo ten też jest świetny), a jakoś nie wierzę w umiejętności samego Prezesa — gdyby to była jego imienna zasługa, to lepiej reżyserowałby samego siebie, tymczasem widać wyraźnie rękę reżysera i kiepskich, a przy tym leniwych aktorów (z Jarosławem Kaczyńskim włącznie), którzy przy byle okazji wychodzą z roli.
  To tyle o tym, co w PiSie zasługuje na pochwałę.

 13. Polska jak Turcja? Czyli ci, zamiana kościołów na meczety?

 14. Nareszcie się przyznał, kto jest jego idolem.
  Gdyby nie był rusofobem byłby nim Putin. A jaka będzie przyszłość naszej części świata rządzonej przez ojczulków narodów jak Erdogan, Putin, Łukaszenka i Kaczyński można sobie wyobrazić po incydencie w Syrii.
  Na początku pomachiwanie szabelką a potem wielkie bum!

 15. .

  — Pan Antoni —
  .

  Może Panu Naczelnikowi wszystko
  z tymi Turkami popsuć szarżą husarii
  na ŚDM na tych jego nowo odkrytych
  islamskich przyjaciół

  Swoją drogą to czy oni to tacy lepsi
  islamiści bez parazytów, czy też będzie
  ich jak by co dezynfekował przed podaniem
  ręki ?

  Gdyby ktoś dobrze się przyjrzał to pewnie
  by dostrzegł że polska generalicja już dawno
  się zislamizowała, wszyscy wąsaci jak te
  TURKI

  Erdogan sprytnie generałów na swoich
  wymienił, to i przewrotów spodziewać
  się nie należy, ideje Atatürka they can kiss
  goodby, a bez nich do EU not a boody chance

  .

  ~

 16. @snakeinweb @Adam Szostkiwicz Dodalabym tez: Religia na maturze od 2021, przychylnosc rzadu wobec listu episkopatu za kompletnym zakazem aborcji, obecnosc prawie calego rzadu na konsekracji Kosciola Rydzyka, msza ONRu w Bialostockiej katedrze, miliony z budzetu utopione w watykański obiekt w Nysie, coraz czestsze wykorzystywanie wojska do celow religijnych, slowa Macierewicze o tym, ze „Armia polska będzie kształtowana w oparciu o wartości chrześcijańskie i narodowe”…

 17. To nie jest nowy pomysł. Jarosław mówił to samo co najmniej 2 lata temu. Zachwycał się Orbanem i Erdoganem.

 18. @Agusia 13
  dziękuję, to automatyczny poprawiacz, nie ja.

 19. Oooooo….a czy przypadkiem Sobieski nie stał się w tym układzie gorszym sortem?

 20. @ MrsDraper

  Ciągniesz listę niepoważnych zarzutów z prasy bulwarowo-kolorowej. Każdy punkt po przekręt, półprawda lub plota. O religii już już tu była kiedyś mowa. W EU jest ok 10 krajów oficjalnie wyznaniowy, i nie należy do nich Polska. w 24 krajach UE na 28 religia jest w szkole publicznej. W ilu jest religia na maturze to nie wiem, ale sprawdzałem, że jest na pewno w Wielkiej Brytanii, Austrii i Niemczech. Mylisz najzwyklejsze zachodnie standardy cywilizacyjne, które nakazują szanować i chronić religijność ludzi z państwem wyznaniowym. To tylko jeden z przykładów Twoich przekrętów. O listach i przyjęciach okolicznościowych oraz o prowokacjach Macierewiczach to szkoda sobie język strzępić.

  Można zaryzykować twierdzenie, że Polska jest instytucjonalnie w Europie jednym z najbardziej oddzielonym państwem od kościoła. To wynika nieco z historii najnowszej/. Przywracanie standardów zachodnich w szacunku do religii to nie jest wprowadzenie państwa wyznaniowego, ale powolna droga na Zachód z ze Wschodu i z komunizmu.

  A że katolików jest dużo i ich widać, to musisz się już przyzwyczaić. Po piwnicach nie muszą się już chować i to bardzo dobrze. Do obozów koncentracyjnych też ich wszystkich nie wywieziesz. Po co kopać się z koniem. To państwa jest własnością również katolików i mogą się we własnym państwie rządzić jak chcą.

 21. Prezes raczej myslie i mowi to co mowi Morawiecki, ze jestesmy krajem exporterem ludzi i zyskow koncernow. Mowi ze za te same pieniadze kupilismy 50 Caracale = 3,4mld$ a Turcy ponad 100 Black Hawks ktore beda budowac u siebie przez wspoldzialanie firm tureckich i amerykanskich z przekazaniem technologii.

  „trzy (swobody: towarów, osób, kapitału), które świetnie wspierają rozwój gospodarczy krajów już bardzo dojrzałych, (…) one fantastycznie działają. Ta czwarta swoboda – przepływu usług – która polskim przedsiębiorcom mogłaby się bardzo przysłużyć, cały czas nie działa”

  „wielkie dzieło naprawy Polski ma na celu przywrócić jej podmiotowość”

  Juz Niech pan przestanie drwic z nowej ekipy rzadzacej, ktora wybralismy. Moze pisac pan powaznie, odpowiedzialnie i analitycznie. Niech panskie artykuly beda miec wymowe nawet po latach, a nie obraz biezacej nienawisci.
  Wlasnie dlatego ze zeszliscie do poziomu tabloida GW, przestalem was prenumerowac i czytac. Panskie wpisy sa zalosne dla naiwniakow.

 22. Prezes Jarosław Kaczyński, szeregowy poseł na Sejm VIII kadencji, przez swoich podwładnych i akolitów nazywany „naczelnikiem Polski”, który w latach 2007 – 2015 budował w pocie czoła państwo równoległe do istniejącej III RP, osiągnął dziś cel swego politycznego życia i przejdzie do najnowszej historii naszego kraju. Został „wielkim budowniczym” Rzeczypospolitej Polskiej, państwa nowego typu, w którym niszczony jest monteskiuszowski trójpodział władzy na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Takie państwo potrzebuje przywódcy nowego typu. Stąd trwają więc poszukiwania właściwego wzorca. Kaczyńskiemu już nie wystarcza przywódca w rodzaju Viktora Orbana. Zapragnął zatem porównać się z prezydentem Turcji. Jeśli prezesowi PiS imponuje ten polityk, to powinien zdobyć w wyniku wyborów urząd prezydenta Polski. Ma na to jeszcze 4 lata do zakończenia kadencji Andrzeja Dudy. Ma tylko jeden kłopot. W następnych wyborach prezydenckich będzie miał już 72 lata. Czy sobie poradzi w tym wieku z udźwignięciem takiego ciężaru, jakim jest kierowanie tak dużym państwem, liczącym ponad 38 milionów obywateli?

 23. Węgry – Turcja – Iran.
  Może PiS do tego dąży, żeby stworzyć państwo na wzór Iranu ?

 24. Patagon
  Ale po co Pan w takim razie wpisuje te swoje pisowskie złości na portalu Polityki, skoro tak Pan zieje do niej nienawiścią?

 25. Andrzej
  Co masz do Iranu?

 26. Snakeinweb
  Odróżnij formalne oddzielenie państwa od kościoła od rozdzielnia faktycznego. Co powiesz na to, że kościół rzymsko-katolicki chce nam wszystkim dyktować swą, jakże przecież zakłamaną, moralność, czyli nie tylko swoim wyznawcom, ale także innowiercom i niewierzącym. Patrz, na przykład, ta ostatnia propozycja środowisk kościelnych w sprawie całkowitego zakazu aborcji w Polsce, religia rzymsko-katolicka w szkołach państwowych i na maturze, krzyże w budynkach państwowych, z których korzystają przecież także innowiercy i niewierzący, w tym też i tacy, dla których krzyż jest symbolem przemocy, zniewolenia i wyzysku albo też obraża ich wierzenia religijne etc.
  Mrs Draper dodała też do tej listy przychylność rządu wobec listu episkopatu za kompletnym zakazem aborcji, obecność prawie całego rządu na konsekracji Kościoła Rydzyka, msza ONRu w Białostockiej katedrze, miliony z budżetu utopione w watykański obiekt w Nysie, coraz częstsze wykorzystywanie wojska do celów religijnych, słowa Macierewicze o tym, ze „armia polska będzie kształtowana w oparciu o wartości chrześcijańskie i narodowe”, a Sztubak dodał także dziesiątki tysięcy sukienkowych na utrzymaniu rządu, multi miliardowy przekręt Komisji Majątkowej, wyłączenie Kościoła spod ograniczeń Ustawy o Ustroju Rolnym, wielomilionowe datki na świątynię Opatrzności Bożej i inne temu podobne „inwestycje” kościelne przeprowadzone zarówno przez SLD i PSL jak też PO i PiS za pieniądze podatników, w tym także i nie-katolików.

 27. LSPI
  I co z tego? Przypominam Ci, że Pan Andreas Papandreu był premierem Grecji od roku 1981 do roku 1989 oraz od roku 1993 do roku 1996. Został on demokratycznie wybrany na szefa rządu jeszcze w wieku 77 lat. Prezes Kaczyński ma więc przed sobą co najmniej 10 lat aktywności politycznej na najwyższym szczeblu. Patrz: pl.wikipedia.org/wiki/Andreas_Papandreu.
  Zaś Pan Giorgio Napolitano został demokratycznie wybranym prezydentem Włoch w wieku 90 lat, co daje Prezesowi Kaczyńskiemu jeszcze co najmniej 20 lat szansy bycia u faktycznego steru władzy w Polsce. Patrz: pl.wikipedia.org/wiki/Giorgio_Napolitano.

 28. Byla juz druga Japonia,drugie Wegry, a teraz Turcja… . Wielki Strateg, Ocierajacy sie o Geniusz, Mezczyzna , jak Jodla(zapozyczenie od koreanskich towarzyszy) w ostrosci swego orlego, nie sokolego(bardziej narodowo)wzroku nie zauwazyl , ze poki nie zaczal haratac naszej Polski „dobra zmiana” , byly panstwa , ktore chcialy budowac druga Polske np. Ukraina czerpala wzorce z polskiego modelu.Mam nadzieje , ze wywietrzymy smrod pisowski niebawem !Czego sobie i redaktorowi zycze! Reszcie Polski tez.

 29. W kwestii formalnej:
  ‚Polska niedojrzała jeszcze do podążenia za manią wielkości Erdoğana’ – chyba tu czegoś brakuje, albo ‚nie dojrzała’ osobno, albo ‚jest niedojrzała’. To jak ma być? Pytanie do autora albo niestarannego korektora.

 30. Adam Szostkiewicz
  11 czerwca o godz. 10:52

  Patagon
  Ale po co Pan w takim razie wpisuje te swoje pisowskie złości na portalu Polityki, skoro tak Pan zieje do niej nienawiścią?

  Czasami czytam Sobolewska, Zagner, Burnetko eskapady narciarskie, koniecznie Zalewskiego, Blog szalonych naukowcow, Rotkiewicza dlatego ze dobrze pisza. Kiedys proponowalem aby napisal pan dlaczego Zydzi odnosza w kazdej dziedzinie sukcesy a nie tylko pisal o polskim antysemityzmie. Majac nazwisko, garbaty nos i wyglad, przyznajac sie otwarcie do zydowskosci, gdy zylem w PL nigdy nie spotkalem sie z antysemityzmem. Dzis jestem po operacji plastycznej i zmianie nazwiska. Uchodze bardziej za Niemca co w USA jest wyjatkowo nobilitujace, a bycie Polakiem niemalze uwlacza. Polacy stali sie faszystami, antysemitami z urodzenia, mordercami Zydow. Dzieki polskiemu panstwu komuchow, korowcow, uw, tuskom, ktore nie bronilo dobrej opinii i dzieki takim jak Pan expertom polskiego antysemityzmu. A sam urodzilem sie, bo matke przechowali Polacy, panscy przekleci antysemici. Pan wezmie w reke Kuncewicza i chocby Klopotowskiego. Staraj sie Pan podniesc do tego poziomu analizy jaki ma Nowakonfederacja.pl
  Nienawisc to ja mam do glupoty i schamienia. Tacy jak Pan zepsuliscie Polityke.

 31. jakowlaski Kraje poludnia Europy takie jak Grecja i Wlochy zawsze wybieraly prezydentow starszych wiekem..nestorow,ale o tym decyduje Parlament wybierajac jednego z siebie a nie obywatele kraju w demokratycznych wyborach! Ponadto pozycja premiera w tych krajch jest o wiele silniejsza.Funkcje prezydenta ograniczają się właściwie do czysto reprezentacyjnych. I to kazdy wie…

 32. @Patagon

  1. Dlaczego Żydzi odnoszą sukcesy? Bo mają największy ze wszystkich grup kapitał kulturowy – wykształcenie i tradycję nabywania wiedzy. Dużo większy niż Polacy. I wszystko to wypracowali uczciwie.
  2. Polski antysemityzm to fakt. Nawet gdyby dowiedziono że połowa Polaków ratowała Żydów podczas wojny to i tak by to go nie wymazało. Bo wielu z ratujących nadal po wojnie widziało Żyda jako wroga i kogoś kogo należy izolować. Żeby tworzyć silne bogate społeczeństwa potrzebujemy otwartości na mniejszości tak by mogły one wzbogacać NASZ kapitał kulturowy SWOIM. Nie wystarczy tylko nie mordować, albo tylko pomagać mniejszościom -trzeba ich traktować jako równych sobie. Inaczej społeczeństwo będzie rozwijało się gorzej i będzie biedniejsze niż bardziej otwarte tolerancyjne społeczeństwa. Będzie też rozdzielane przez konflikty. Dlatego argument że „nie jesteśmy antysemitami bo wielu ratowało” na mnie nie działa.
  3. Polacy mają fatalną opinię zasłużenie. Bo nie rozumieją tego co w punkcie drugim. Oraz bo w 18 wieku przegrali na własne życzenie swoje państwo które wcześniej było jednym z większych w Europie i od tego czasu tylko słabną. Z punktu widzenia zewnętrznego obserwatora wyglądamy jak naród nieudaczników. I ja też mam taką opinię o nas. Żydom natomiast się udało bo cenią i kultywują wiedzę i edukację. Chcę być jak Żydzi a nie jak Polacy.
  4. Z urodzenia jestem prawdopodobnie „czystokrwistym” gojem. Noszę staropolskie imię. Ale miałem nazywać się inaczej -nosić imię biblijnej postaci którą lubiła jedna z moich religijnych babć. Ale druga babcia zawetowała bo było to imię żydowskie i bała się ostracyzmu. Ojciec miał w pracy kumpla który też miał „wygląd i nos” ale cały czas jechał antysemickimi tekstami może by odwrócić uwagę od siebie. Widać miał powody. Tak że możesz sobie gadać że nie spotkałeś antysemityzmu. Ja Żydem nie będąc doświadczyłem jego odprysków. Więc twoim słowom NIE WIERZĘ.
  5. Nie potrafię też uwierzyć by twoja opowieść była prawdziwa o podejrzewam że jesteś typowym prawicowym trollem wciskającym wymyślony na poczekaniu kit. Ale nawet gdyby była nic to nie zmienia. Polacy nie są narodem który coś osiągnął bo nie mają szacunku dla wiedzy i edukacji i gdy tylko ktoś usiłuje ich do czegoś zmusić to natychmiast stają temu okoniem, MIMO że nie każdy przymuszenie jest szkodliwe. Żydzi natomiast odwrotnie wiedzę cenią i kultywują stąd ich (zasłużona, uczciwie wypracowana) nadreprezentacja wśród intelektualistów i uczonych. Jako naród który wiele przeszedł. nie walczą ze wszystkim co im się sprzeciwia, niekiedy w zależności od sytuacji akomodują się do sytuacji co jest rozumne bo niektóry procesy historyczne są w ostatecznym rozrachunku dobre i/lub nieuniknione. Wreszcie, status prześladowanej mniejszości sprawił że Żydzi od czasów starego Rotszylda troszczą się o budowę otwartego dla wszystkich społeczeństwa. Żaden naród nie dokładał tylu starań dla jego stworzenia. Dlatego antysemityzm wydaje się być -przez zaprzeczenie- równoważny z ukrytym dążeniem do społeczeństwa zamkniętego, bigoteryjnego lub do dyktatury. Dlatego właśnie wyrzeczenie się antysemityzmu, „przeproszenie za Jedwabne” to jeden z kamieni węgielnych demokracji -dlatego to jest tak ważne. Po prostu naród Żydowski pełnił nieszczęśliwie dla siebie, rolę papierka lakmusowego -stosunek do niego wyznaczał stosunek do nowoczesności.
  6. Z uwagi na powyższe nie protestuję gdy w zestawieniu z Żydami Polak uzyskuje opinię nieudacznika i antysemity. Może protestowałbym gdyby określać nas tak w opozycji do innych nacji. Im dłużej żyję w tym kraju tym coraz więcej żałuję że urodziłem się gojem. Może kiedyś dokonam konwersji?

 33. Raidemann
  Ditto 🙂

 34. raidemann
  12 czerwca o godz. 15:43

  Zdaje mi sie, aczkolwiek nie jestem historykiem, ze dopiero Sobor Watykanski II nakazal powstrzymanie nauczania, iz to Zydzi byli mordercami Jezusa. Byl rok 1962!
  W Polsce przedwojennej 70% ludnosci mieszkalo na wsi, w duzej czesci analfabeci. To KK nie nakazywal czytania Biblii jak robily to Koscioly Protestanckie i Talmud studiowany w domu i w szkolkach Yeshivas. Nie nakazywal czytania czegokolwiek, tylko czerpania wiedzy z ust ksiezy. Tak jest niestety do dzis. Nie wszystkiemu sa winni Polacy, glownie ci ktorzy ich wychowywali i wladali nimi. Pewnie od czasow ostatniego Jagiellona, ktory uganial sie za kobietami zamiast czytac i konwertowac do kosciola reformowanego lub luteranskiego a nawet Braci Polskich….
  Mysle ze Zydzi w III RP odniesli wielki sukces jak zreszta od czasow powojennych. Udalo im sie, a wsrod zydow jest wiecej lewicowo myslacych lub po prostu lewakow, wpoic polakom przekonanie do przyjmowania wszelkiej winy na siebie, do masochizmu moralnego i chylenia glowy przed prawda objawiona przez autorytety z michnikiem glownie.
  Stad rosnace przekonanie w was samych, ze jestescie winni bo nie pomagaliscie, nie broniliscie zydow. Uznaliscie ze nie mieliscie prawa akomodacji? wolalbym asymilacji do sytuacji, szczegolnie ze faszysci rozstrzeliwali pomagajacych. To typowo katolickie i polskie myslenie samobiczowania sie, zmazywania grzechow swoich i innych, smiercia za wolnosc wasza i nasza, budowania z trupow polskich barykad, nadstawiania drugiego policzka…
  Polacy nie potrafili wykorzystac potencjalu intelektualnego zydow bo nie sprzyjal temu rosyjski zaborca i polski kosciol katolicki a w krotkim dwudziestoleciu Dmowski. Dzis nie potraficie wziac rozwod na rownoprawnych zasadach wytykajac swoje i ich winy i zaniechania. Dlatego wspolczesny Izrael buduje swoja panstwowosc na antysemityzmie, okrazeniu i nienawisci swiata do zydow. Na antysemityzmie polakow wpajanym mlodziezy w trakcie kazdej wycieczki do wspolczesnej Polski (tylko Auschwitz) bo sami sie na to godzicie. Ale panstwo to istnieje ledwie kilkadziesiat lat a Polska ponad 1000. Lat wybrancow – nowej szlachty: pismakow, wyksztalciuchow, tytulantow, partyjniakow… z drugiej strony glupkow chlopskich, panszczyzniakow i sloikow nowych wielkomiejskich. Czy wiesz, ze Polska miedzywojenna miala 5,7% wyksztalconych inteligentow a po 45 latach komunizmu niecale 5% mialo ukonczone studia na czerwonych uniwersytetach tworzac nowa elite: indyfferentna moralnie i spolecznie, permisywna etycznie, elity immobilnej ociezalosci i pasywizmu. Nareszcie po 27 latach zniewolenia nadeszla zmiana – mamy patriotyczna mlodziez. Ale jak mozna miec przyzwoite zdanie o ludzie ktory dopiero po 1000 latach wspolistnienia moze czytac Talmud po polsku tlumaczony przez konserwatywnego rabina, zreszta charyzmatycznego nauczyciela.
  Jesli chcesz konwertowac, przeflancowac sie idz:
  http://www.pardes.pl/
  http://www.the614thcs.com/
  Na koniec przyjacielu Polkow pamietaj ze jest do splacenia dlug 60 mld$ rozkradzionych przez waszych rodzicow i dziadow, zydowskiej krwawicy. Swoja droga jeszcze 4 lata rzadow PO a byloby po wszystkim, rachunki bylyby wyrownane. Pozostalby wam do mieszkania caly swiat, reszta zajma sie inni.

 35. Patagon
  Niestety mam trudności z odniesieniem się do postu który w zależności od punktu widzenia uznać można albo za przykład schizofrenii albo trollowania ale takiego które dokonuje eleganckiego samozapętlenia. 😀

  Figura którą stosujesz jest doprawdy pocieszna 😀 przez przynajmniej pół postu przyznajesz że Polacy popełniali błędy ale obciążasz nimi katolicyzm. Chłopie, ten katolicym nie tylko Dmowski ale i dzisiejsza prawica uważa za kamień węgielny polskości :D. A nawet gdyby przyjąć że to jakaś naleciałosć na „zdrowej patriotycznej duszy” to i tak jest to śmieszne bo jakoś inne nacje sobie z tą naleciałością poradziły. Niemcy miały Lutra i reformację, Francuzi Rewolucję i laicite :D, nawet Hiszpanie poszli dalej :D. Więc jeśli próbujesz mnie przekonać że „to tylko katolicyzm nas ogłupił, a tak w ogóle to jesteśmy inteligentni, silni etc” to jest to śmiech na sali, bo gdybyśmy faktycznie tacy byli to w ogóle nie dalibyśmy sobie tego zrobić , podobnie jak inne narody. To właśnie w twojej perspektywie wyglądamy jak, za przeproszeniem, ostatni głupi bo to według Ciebie daliśmy sobie namieszać w głowach, jako nieliczni w Europie.

  Dalsze figury są jeszcze bardziej zabawne. Oto piszesz że daliśmy się zmanipulować żydowskim lewakom którzy wpędzili nas w poczucie winy odwołując się do naszej „katolickiej skłonności do samobiczowania”. Tę schizofrenię trudno nawet skomentować. Jaka katolicka skłonność do samobiczowania? Przed upadkiem „Rzepy pierwszej” większość katolickich Sarmatów daleka była od samokrytycyzmu. A po upadku zyskali do samokrytycyzmu OBIEKTYWNE powody -to naprawdę sztuka doprowadzić państwo do takiego stanu że ma 4 razy mniej woja niż bodaj trzykrotnie mniejszy sąsiad – i trwać w tym stanie przez kilkadziesiąt lat. I w jaki sposób „lewackie żydostwo” miało niby zamieszać Polakom w głowach w takim 18 albo 19 wieku gdy Żydzi nie byli jeszcze wyemancypowani? Może Żydem był Krasicki piszący że Polak przed szkodą i po szkodzie głupi” albo Wielopolski z jego „dla Polaków można zrobić wszystko, z Polakami nic”? Twoja próba zwalenia polskiego samokrytycyzmu na „Michników” po prostu nie wytrzymuje konfrontacji z faktami :D.

  A stwierdzenie że Polakom się nie udało zasymilować Żydów bo „Dmowski nie pozwolił” jest po prostu komiczne :D. Rozumiem że podług ciebie Dmowski działał sam i przyleciał z Marsa.

  Termin wykształcony inteligent ma inne znaczenie dziś niż w przeszłości, więc nie wierzę tego rodzaju pomiarom -tym bardziej że w międzywojniu Polska korzystała z pewnego zasobu inteligencji żydowskiej który w trakcie wojny został zniszczony (podobnie zresztą jak inteligencja polska). Opinie o „zdradzieckiej inteligencji postkomunistycznej” przedkładaj komu innemu -bo ten rodzaj głupot znajduję wyjątkowo nudnym. Polecam ci również rozmowę z kimś z tej „patriotycznej młodzieży” na temat zgubnego wpływu polskiego katolicyzmu na polską duszę -na pewno wykaże zrozumienie jak i gotowość naprawy sytuacji 😀

  Rad też bym otrzymać wyjaśnienie, jak niby wyobrażasz sobie odparcie „niezasadnych roszczeń żydowskich” przez ową „patriotyczną młodzież”. Wystawicie na drodze do Auschwitz znak dwóch skrzyżowanych rąk pokazujących „wała” i powiecie że to krzyż na drogę pielgrzymom :D? Kapitalistyczne społeczeństwa nie lubią tych którzy nacjonalizują własność bez rekompensaty. Można powiedzieć „nie”, ale skończy się to tylko eskalacją konfliktu i w końcu ktoś przekona amerykański senat że wystarczy baza w Rumunii a Redzikowo jest zbędne…Nie wspominając o tym że etniczni Polacy też potracili majątki -czy i oni mają obejść się ze smakiem. Dlatego zaspokajanie roszczeń to nie zdrada ale najprawdopodobniej polityczna konieczność.

  Podsumowując drogi Patafonie, gdybym miał uwierzyć że jesteś faktycznie Żydem to twój post możnaby życzliwie zinterpretować jako przykład bardzo głębokiej konfuzji i życiowego pogubienia się. Ale przecież wiemy że nikt kto ma elementarny szacunek dla siebie nie nazwie konwersji na religię matki „przeflancowaniem się” :D. Widać zatem że wcale nie jesteś Żydem tylko zwyczajnym prawackim trollem antysemitą, który przedstawia się jako Żyd w ramach swego trollowania-prowokowania. Nieszczęśliwe trollowanie owo jest zwyczajnie głupie i przez to śmieszne.

  Ponieważ jesteś trollem powinienem przypuszczalnie zostawić cię w spokoju i nie pisać tego przydługiego posta. Jednak to co piszesz jest tak doskonale śmieszne że nie mogę się powstrzymać przed prośbą o jeszcze . Napisz kolejny post z podobnymi bzdurami. Chętnie się pośmieję. W dobie upadku kabaretów wy prawacy jesteście gwarancją dobrej jakości dowcipu 😀

 36. Nie podejmujesz dyskusji tylko siegasz po epitety i kwantyfikowanie wpisujac mnie w jakies strony. A to jest czysty rasizm ze wzgledu na moje poglady, nieprawdopodobna pogarda jaka mozna uslyszec tylko w PL. Ty naprawde nie potrafisz myslec jak obywatel, ze inny obywatel moze miec inne poglady co nie znaczy ze jest barachlo do exterminacji. To przyklad zgubnego czytania wybranych gazet i czasopism. I nie zdajesz sobie z tego sprawy podobnie jak Szostkiewicz czy Zakowski i caly ten tabloid. Studia nad Talmudem lub Biblia pozwalaja wyrobic twojemu umyslowi mozliwosc myslenia alternatywnego, spojrzenia z drugiej strony lub jak Sartre mowil z gory, zwyklego porownania przekonan ale poprzez logiczna alnalize. Dla mnie masz typowo bolszewicki umysl. Myslenie wychodzi ci niezdarnie, za to masz jedynie sluszne przekonania.
  To co pisalem o katolicyzmie to moje i nie tylko, wnioski z naszej historii. Polacy choc leza na granicy kultur nie wydali nic szczegolnego, niewielu wybitnych Polakow mamy, za to jak powiadal Bismarck im wystarczy dac wolnosc to sami sie pozagryzaja. Pastor lub pop najczesciej pochodzili z gminu ale byli na owe czasy wybitnie wyksztalconymi ludzmi, mieli rodziny wlasne, przekazujac dzieciom zawod i wyksztalcenie. Droga podobna pozostala rowniez dla Polakow lecz bezpotomna. Naturalnie zgadzam sie za szkola krakowska, ze my sami jestesmy winni naszej zguby i czarno widze przyszlosc tego kraju, bo tacy po prostu jestescie. Niezdolni do wspolpracy i wzajemnej pomocy (przy budowie stodoly), do dyskusji przy piwie, raczej wodczanych bijatyk. To jak wielka role w zyciu narodow odgrywala religia moze z czasem zrozumiesz. Ja sam bylem wychowany w luteranizmie, w kulcie dla slowa pisanego. Babcia chodzila do szkoly zydowskiej w Piotrkowie ongis miescie drukarzy przy synagodze, bylo tam np kolko literackie i filmowe. Czego jak opowiadala Polacy nie preferowali. Jeszcze tylko Mama jako najmlodsza przezyla wojne, wychowana przez katolickich przyjaciol jej ojca, jest do dzis katoliczka, mieszka w Szwajcarii. Jak widzisz mam korzenie a nie wychowany bylem w tej zagubionej kulturze. Za to moje dzieci juz tak, potem beda mogly wybrac denominacje religijna. Blogoslawione jest zarabianie pieniedzy i bogactwo bo musisz sie nim dzielic z biednymi, blogoslawione sa twoje talenty bo masz je wykorzystac dla dobra wspolnoty. Dlatego Talmud nakazuje, to obowiazek Zyda, pomagac innemu zydowi. Ale juz nie gojowi. Blogoslawiona jest twoja pasja do codziennego zglebiania Tory, do przestrzegania przepisow Talmudu tak samo jak do analizowania kazdego przepisu i slowa zawartego w tych ksiegach. Tego Polski katolicyzm nie naucza, nawet zniszczyl polskie pismiennictwo refornacyjne w czasach kontrreformacji az do czasow tuz przedrozbiorowych. Dopiero Polakow uczyli pisac i czytac po polsku zaborcy. Lacina przestala byc jezykiem oficjalnym. Co kilkaset lat wczesniej zrobili luteranie i kalwini, co zrobil Hus.
  Bedziesz sie smiac a co ci innego zostalo. Praca na podrzednej uczelni, moze w urzedzie, fabryce sklejek mebli, montowni lodowek, przy budowie palet lub serwisie sprzatajacym lub jako sklepowa na kasie w supermarkecie. Bo fundament niepodleglosci panstwa to bank i sklep czyli pieniadze. Sa wasze ale zarzadzane przez innych. Juz jestes kupiony, jak towar, jak konsument cudzych rzeczy, cudzych mysli.

 37. @patagon
  Szkoda, że w stopniu niedopuszczalnym kierują panem złe emocje. Ma pan coś do powiedzenia, ale nie panuje nad wypowiedzią. Zachęcam do uwolnienia się od uprzedzeń. W przeciwnym razie nie będzie tu dla pana miejsca.

 38. BUHAHAHAHA 😀

  Po epitety sięgnąłeś ty Patagonie sugerując że ja sprowadziłem swój wywód tylko do nich. Raptem w jednym akapicie podjąłem się rozprawy ad personam z tobą w pozostałych kolejno pokazywałem absurd twoich twierdzeń :D…Absurd ten polega na tym że próbując zwalić polskie niepowodzenia na katolicyzm NIJAK nie zwalniasz Polaków z odpowiedzialności za nie :D. Bo to naród wybiera religię a nie religia naród :D..Więc jeśli faktycznie katolicyzm odpowiada za nasze klęski to tylko o naszej głupocie świadczy żeśmy taką religię wybrali. Nawet jednak ja nie idę tak daleko by WSZYSTKO zwalać na religię. Dodatkowo polska prawica utożsamia się przecież z katolicyzmem więc o co kaman? Te kwestie są tak oczywiste że zaiste trudno mi uwierzyć by jakikolwiek prawak czynił takie niedorzeczne argumenty które dodatkowo podważają stanowisko JEGO własnej opcji politycznej. Nie mogę niestety traktować poważnie kogoś kto jest tak niespójny z poglądami własnej opcji politycznej, przykro mi 😀 Oczywiste jest zatem że jesteś trollem który tylko błaznuje.. Napisz coś jeszcze to się pośmiejemy :D….Urok psuje twój antysemityzm – to gadanie o Talmudzie i sugerowanie że Żydzi odpowiadają za nazs wyzysk i inne głupstwa…..Wyzysk panuje, to prawda, ale jego wyjaśnienie jest trochę bardziej skomplikowane niż to które sugeruje rasizm. Przede wszystkim, częsciowo przynajmniej, za wyzysk ów odpowiadamy MY SAMI….Ale to jest właśnie ta prawda którą antysemityzm próbuje przykryć…:( I jeszcze jedno zarzucasz mi niezdarne myślenie z uwagi na brak edukacji biblijo-talmudycznej która uczy myślenia -tymczasem cały czas dyskutujesz z moim postem w którym pisałem o Żydach jako posiadających wyższy kapitał kulturowy -mogę prosić o wyjaśnienie tego fenomenu :D…Bo widzisz to wygląda tak że ty za wszelką cenę chcesz się ze mną nie zgodzić, ale gdy w końcu przemawiasz, to wychodzi z tego coś podobnego do tego co JA mówię :D…..I kto tu jest nielogiczny?

css.php