Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

23.07.2014
środa

Ukraina: NATO czy błękitne hełmy ONZ?

23 lipca 2014, środa,

Jak przerwać wojnę domową na Ukrainie? Moskwie i jej piątej kolumnie na wschodzie kraju na tym nie zależy. Ale Europie powinno zależeć, bo ten konflikt może się przelać za nasze granice.

Polska graniczy z Rosją. W regionie kaliningradzkim stacjonuje dużo rosyjskiego wojska, są bazy lotnicze i morskie. Łatwo sprowokować incydent. Zielone ludziki mogą pojawić się w Estonii, a tamtejsi Rosjanie będą ich witali kwiatami.

Jeśli uważamy, że wojna sprowokowana przez Putina na Ukrainie jest też zagrożeniem dla pokoju w Europie, musimy się zastanowić, jak uniknąć dalszej eskalacji konfliktu. Już załomotał do drzwi Holendrów.

Pojawiają się pomysły, by w rejonie konfliktu i wzdłuż granicy Ukrainy z Rosją rozlokować oddziały wojskowe. Na razie ani w Polsce, ani w państwach bałtyckich zielonych ludzików nie ma. To są państwa członkowskie NATO. Zielone ludziki na ich terenie to casus belli. Kreml prawdopodobnie jeszcze nie jest na taką wojnę zdecydowany.

Zostaje Ukraina. Państwo słabe, poza strukturami NATO i UE. Społeczeństwo ukraińskie, podobnie jak rosyjskie, karmiono skutecznie propagandą antynatowską. Trudno mi sobie wyobrazić, nawet dziś, po zestrzeleniu samolotu, siły NATO w rejonie konfliktu.

A siły ONZ? Prędzej. Ale czy Rosja zagłosuje w Radzie Bezpieczeństwa za ich rozmieszczeniem na Ukrainie? I z jakim mandatem? A czas goni.

Zgłaszane są też pomysły dozbrojenia wojsk ukraińskich tak, by Rosja i jej piąta kolumna na Ukrainie musiała się z nimi liczyć. Cóż, można je dozbrajać i doszkalać, a zarazem naciskać na stworzenie i wysłanie do Ukrainy oddziałów międzynarodowych, ochraniających ewentualny rozejm osiągnięty środkami dyplomatycznymi. Ukrainy nie wolno pozostawić samej. Na jej terenie ważą się dziś losy pokoju i ładu międzynarodowego.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 164

Dodaj komentarz »
 1. Pisarz Gross ma gotowy materiał do książki Sąsiedzi. Izraelscy sąsiedzi
  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1184244,Dramat-palestynskich-dzieci-w-Strefie-Gazy
  Światu to nie przeszkadza.

 2. Chciejstwo to jednak wspaniala rzecz!
  A jak „blekitne chelmy” to najlepiej Holendrow. Wykazali sie w Srebrenicy.

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. @znafca in spe
  Nawet w takiej poważnej sytuacji jedyną receptą jest cynizm do kwdratu, tak? A może czas na jakieś konstruktywne propozycje?

 5. Janek Izdebski

  chcesz konstruktywna propozycje?
  NIE MIESZAC sie tam gdzie nas nie potrzebuja!

 6. @znafca in spe
  Rozumiem, że wtedy zaakceptujesz putinowskie tanki pod Chełmem czy Przemyślem?

 7. @ Janek Izdebski

  jakie sa dowody na taka teze?

 8. Janek Izdebski
  23 lipca o godz. 15:04

  Rozumiem, że według szanownego pana lepiej mieć amerykańskich bojców gwałcących kobiety nieprawdaż albo banderowskie noże na gardle nieprawdaż. Mieszkańcy Okinawy dobrze przekonali się jakie to korzyści można mieć z obecności amerykańskich sołdatów.

 9. Psychoza wojenna i generowanie strachu, poczucia zagrożenia, ma określony cel- podbije ceny na rynkach zbrojeniowych.

  Jakoś nie wierzę w to zagrożenie.
  Prędzej przyjdą Chińczycy, niż Rosjanie.
  Wojna traktowana w kategoriach INTERESU nie opłaca się nikomu poza politykami i handlarzami.
  Co innego, gdy wpycha się ktoś na cudze podwórko, nieudolnie zresztą prowokując starcie.
  Rozpatrując sekwencję wojen w ciągu ostatnich 25 lat, zawsze chodziło o złoża, albo pozycję dolara jako waluty światowej.
  Ktokolwiek podważał jego wartość w rozliczeniach międzynarodowych, dostawał po łapach na podstawie fałszywych, spreparowanych oskarżeń.

 10. @Saurom
  Jeszcze przeczytam, że US Army jest gorsze niż Wehrmaht i Waffen SS razem wzięte. To miał Pan na myśli?

 11. Nie mogę się zgodzić z tezą, że wojna była sprowokowana przez Putina.
  O ile ustalenia OBWE nie pozostawiają wątpliwości kto rozpoczął awanturę gruzińską, o tyle informacji kto strzelał na Majdanie dalej brak.

  Wojna zaczęła się od tego właśnie faktu, co zdaje się umyka wielu komentatorom.
  Do tego momentu sprawy toczyły sie standardowo, że tak powiem.
  Protestujący rzucali, manifestowali, byli polewani, gazowani i pałowani.
  Tak jak w wielu krajach świata…….

  Błękitne hełmy ONZ?
  Wymagana jest do tego zgoda wszystkich stron konfliktu.
  Separatyści doczekaliby sie uznania za stronę?
  Kilka krajów świata, a nawet najbliższych sąsiadów, zapewne z chęcią podjęłoby sie takiej misji dobrej woli, nie będąc skonfliktowanym ani z Kijowem, ani Moskwą.

  Niemcy, Białoruś, Węgry, Szwedzi?
  Zapewne byliby do przyjęcia…..

 12. szlag… – Panie Szostkiewicz – Panu tak śpieszno do szabelki? Pan poćwiczy – jak Wołodyjowski. Co Pan będzie machał cudzymi nerkami.

 13. Co do uzbrajania armii ukraińskiej……
  KTO BĘDZIE sie tą bronią posługiwał?
  Kontyngent chętnych z poboru?

  Bardzo jestem ciekaw, jak zostanie przyjęta częściowa mobilizacja.
  Jeżeli wyjdzie w 75% to znaczy że władze kijowskie mają poparcie swojej polityki.
  Jeżeli uchylających się będzie więcej niż 25%, to będzie oznaczać że nie mają mandatu do prowadzenia wojny przeciwko własnemu dotychczas narodowi, są ciałem obcym……

  Oprócz rosyjskiej V kolumny, na Ukrainie działa jeszcze kilka innych, nie zapominajmy o tym……

 14. jeny – dozbrójmy Ukrainę Panem Redaktorem…… – będą mieli silną armię i nawet kontrwywiad…..LOL

 15. ~wars do ~jeremiah: Prawy Sektor weźmie sie za nich:
  Rodzice żołnierzy skutecznie zablokowali ukraińską jednostkę wojskową w Melitopolu w obwodzie zaporoskim, uniemożliwiając odprawienie synów na front w Donbasie. W wyniku blokady dowództwo jednostki zwolniło żołnierzy do domów. Wcześniej na front z Melitpola wysłano 17. żołnierzy i bliscy stracili z nimi wszelki kontakt. Antywojenna manifestacja odbyła się 10 czerwca także pod siedzibą obwodowej komendy uzupełnień w Chersoniu na Południu Ukrainy. W proteście uczestniczyły głównie kobiety, które domagały się zakończenia wojny domowej. Trzymały plakaty z hasłami: „Kobiety świata przeciwko wojnie”, „Gdzie służą synowie oligarchów?”, „Nasze dzieci nie są mięsem armatnim”, „Ukraino, nie zabijaj!”. Sprzeciw dotyczył przede wszystkim przypadków powołań do wojska studentów, którzy nie ukończyli jeszcze studiów i ojców wielodzietnych rodzin. zwiń
  =====================

  Co jest propagandą, to co słyszymy z ust kijowskich mediów, czy takie informacje z netu?

  Demokracja Kijowska jak sama nazwa wskazuje, opiera się na kiju.
  W ramach tej demokracji wyrzuca się z ich parlamentu inaczej myślących posłów siłą.
  Ukraińskie kobiety powinny zrobić ze sprawcami ich nieszczęść porządek……

  Ps.
  „Telewizja kłamie” było hasłem prawdziwym swego czasu.
  Ale jak nazwać obecny przekaz odbierany w Polsce?
  To nie jest kłamstwo, stronniczość, propaganda.
  To próba prania mózgów……

 16. Szanowny Panie Adamie,
  Moje refleksje tak na szybko.

  1. Wysłanie wojsk NATO jest nierealne. Veto Rrosji w RB ONZ oraz bezwład decyzyjny Rady Północnoatlantyckiej Sojuszu. Francja, Niemcy i kilka innych państw będzie na pewno przeciw.

  2. Błękitne hełmy – sprzeciw Rosji w RB ONZ jest więcej niż prawdopodobny. Zatem kolejny pomysł skazany na niepowodzenie.

  Wnioski dla Polski. Zrekapituluję wszystko, co napisałem pod poprzednim Pana komentarzem.

  1. Sojusz z USA nadal jest kamieniem węgielnym polskiego bezpieczeństwa. Może nie jest on najlepszy, ale lepszej alternatywy nie mamy.

  2. Naciskanie na USA w sprawie przyspieszenia budowy bazy w Redzikowie i przebazowania większych zgrupowań taktycznych NATO do Polski.

  3. Rozbudowa rodzimego potencjału obronnego: Projekt „Wisła”, zakup nowych śmigłowców bojowych dla polskiej armii, czołg koncepcyjny PL-01 prosto od OBRUM/PHO, potencjalny zakup nowych łodzi podwodnych i stawiaczy min dla Marynarki Wojennej.

  4. Otwarcie się na komplementarne sojusze wojskowe i zbrojeniowe z perspektywicznymi partnerami (kraje nordyckie, Izrael, Turcja, Japonia).

  5. Mądre i skuteczne koalicje Polski na płaszczyźnie Unii Europejskiej. Po zestrzeleniu MH17 jest duża szansa na pozyskanie nowych sojuszników, np. Holandii czy Belgii.

  6. Mądre izolowanie Rosji na arenie międzynarodowej, jednakże w koalicji z silnymi państwami europejskimi oraz obowiązkowo ze Stanami Zjednoczonymi.

  7. Zdecydowane poparcie dla szybkiego zawarcia korzystnego dla nas amerykańsko-europejskiego porozumienia o wolnym handlu (TTIP), które byłoby przeciwwagą dla integracji państw BRICS.

  To by było na razie tyle. Jeśli coś ciekawego wpadnie mi do głowy, nie omieszkam wspomnieć o tym na Pana blogu. 🙂

 17. Wydaje mi się, że dalszy rozwój sytuacji będzie zależał od tego, jak Ukraina poradzi sobie z separatystami. Raczej nikt im w tym nie pomoże niestety, Barack Obama nawet nie będzie na głos rozważał ewentualności interwencji USA, czy NATO. Gdyby udało się ich spacyfikować, to byłoby trochę oddechu. Nie ma powodów by przypuszczać, że którykolwiek z krajów NATO, jak Estonia czy Łotwa, mógłby być zagrożony. A już w ogóle nie Polska, bo tu nie ma żadnego punktu zaczepienia, żadnej rosyjskiej mniejszości, liczących się grup zwolenników Rosji. Sytuacja na granicy z Obwodem Kaliningradzkim zostanie jaka jest, i dobrze. Jedynym pretekstem do naruszenia Polski byłoby, gdyby z naszego kraju wyszła jakaś akcja militarna przeciwko Rosji, ale o zamiar czegoś takiego nie podejrzewam nawet PiS, gdyby udało im się przejąć władzę, a w Stanach jakiś krewki republikanin. Z tym załomotaniem do drzwi Holendrów też trochę za mocno powiedziane, bo jest to ohydna zbrodnia godna największego potępienia, i nóż się w kieszeni otwiera na myśl że mogłaby zostać bez kary, niemniej incydentalna, z ofiarami dosyć przypadkowymi. Świat już poradził sobie z nielataniem nad wschodnią Ukrainą. Holandia opłacze zmarłych, zresztą to jest trochę inna mentalność, trochę jak Norwegowie po Breiviku, żałoba rychło zejdzie w prywatność. Pytanie, czy Zachód znajdzie jakąś akceptowalną dla siebie możliwość rzeczywistego przyciśnięcia Putina, co w połączeniu z sukcesami sił ukraińskich może sytuację poprawić.

 18. @aps
  Mi się jednak wydaje, iż jawnych bądź skrytych dostaw broni i sprzętu dla Ukrainy, nie można z góry wykluczać.

 19. Janek Izdebski
  23 lipca o godz. 15:50
  Najlepiej od razu atomem w Putina. Możesz sam przy okazji dostać po głowie i zmądrzeć.

 20. Niesamowite jest dla mnie, jak świat niewiele robi w kontekście Ukrainy. Putin wjeżdża na Krym – nic, Putin inspiruje i wpiera separatystów – nic, separatyści rozwalają samolot pasażerski – nic, dalej strzelają do samolotów. No oczywiście (prawie) wszyscy się oburzają, ale żadnych konkretów. To inny kaliber, ale przypomina się końcówka lat 30-tych. Mam duże obawy, czy jeśli ta sytuacja dotyczyłaby naszego kraju, to czy „pomoc” zachodu nie wyglądałaby podobnie. Na razie zagrożenia nie ma, ale tak samo nie było go na Ukrainie jeszcze 2 lata temu.

  @wiesiek59
  Jak dla mnie to ewidentnie przyczyną zamieszania są carsko-imperialistyczne zapędy Putina, który widziałby Rosję jako mocarstwo, przy którym cesarstwo rzymskie byłoby niczym.

  @Janek Izdebski
  Wysyłania wojsk na Ukrainę również nie widzę. Wszyscy w Europie są przyzwyczajeni do ciepełka i świętego spokoju i nikt nie ma ochotę na taką operację. Oczekiwałbym raczej nacisku gospodarczego przez realne sankcje – naprawdę przez kieszeń można przemówić do każdego. Problem w tym, że każdy patrzy na swoje interesy i Ukrainę ma w tym wszystkim gdzieś. Artykuł pod linkiem wklejonym przez @Maja jest wystarczająco wymowny. Co tym bardziej pokazuje, ile warte są te wszystkie sojusze. Już to gdzieś padło, nie sposób nie zacytować ponownie Lenina: kapitaliści sprzedadzą nam wszystko, nawet sznur, na którym ich powiesimy.

  Ciekaw jest tylko, jak w kontekście tych wszystkich wydarzeń potoczą się losy programu atomowego w Iranie. Przecież nikt już tam nie uwierzy w jakiekolwiek gwarancje bezpieczeństwa.

 21. Wolter
  23 lipca o godz. 16:23

  Problem w tym, że ja nie widzę żadnych PRZYKŁADÓW zaborczości Rosji, a jedynie naciągane spekulacje.
  Putin REAGUJE na zagrożenia, a nie je stwarza.

  Przypisywanie wrogom niskich motywów, podłości, braku honoru, rozwiązłości, zboczeń…..
  Ile razy w ciągu ostatnich lat to słyszałeś z mediów?
  W stosunku do polityków?
  To preludium przed próbą obalenia niewygodnego, jest dość częste.

  Ps.
  Oficjalne źródła amerykańskie twierdzą o możliwości a nie pewności wystrzelenia rakiety z terenów separatystów.
  Oficjalne źródła rosyjskie pokazuja pozycje ukraińskiej baterii o 8 km od tamtej.
  Satelity przysnęły?
  Czy też prawda jest niewygodna i strony doszły do milczącego porozumienia?

  Proponowałem kiedyś wysłać wszystkich krzykaczy z Majdanu do walki.
  Polskich też.
  Przeczyściłoby to z idiotów nasz parlament……

 22. Janek Izdebski . Pan sam to wymyślił ? Nie ma co, tęga głowa, ale lepiej by było żeby już nic więcej do niej nie wpadało.

  A, co do Wielkiej Brytanii. Nie ma ona przyjaciół, ani wrogów, tylko interesy. W. Ch.

 23. @Byniek
  Tak, ja? Ma Pan z tym jakiś problem?

 24. @Wolter
  Celna uwaga. Dwa lata temu nikt nie pzewidywał, że w środku Europy mogą dziać się takie rzeczy. Rzeczywiście analogia z okresem 1936-1939 nasuwa się sama. Tylko czy światowi przywódcy będą w stanie wyciągać prawidłowe wnioski z przesłości? Śmiem w to wątpić niestety. Lęk przed podjęciem męskich decyzji głęboko paraliżuje zachodnich polityków, co widać i słychać. Takie są obecnie smutne realia w UE czy w NATO…

 25. @wiesiek59
  A podsłuchane rozmowy, których autentyczność potwierdził wywiad amerykański? A samo przyznanie się separatystów do pomyłki? To, rozumiem, wszystko jest spreparowane.

  Mam rozumieć, że aktywne dążenie do destabilizacji sytuacji politycznej na wschodzie Ukrainy, inspirowanie całego zamieszania to jest reagowanie na zagrożenie? Wolne żarty…

 26. @Wolter
  W terminologii KGB/FSB wspomniane reagowanie na zagrożenia dla ZSRR/Rosji nazywa się „środkami aktywnymi.” W rzeczy samej piękny eufemizm. Polecam przestudiowanie książek Christophera Andrew w tej materii. Bardzo wciągająca lektura.

 27. Wolter
  23 lipca o godz. 17:08

  Najprawdopodobniej była to pomyłka w wykonaniu niezgranej, niewyszkolonej załogi.
  Wczoraj wkleiłem u Paradowskiej ciekawą analizę systemu BUK.
  Działanie intencjonalne a tragiczna pomyłka, to dwie inne sprawy.

  Uprę się nieco.
  Rząd w Kijowie robi wszystko by zaognić sytuację a nie rozmawiać.
  A rozgrywanie przeciwko sobie mniejszości, plemion, odłamów religijnych, stosują WSZYSTKIE imperia.
  I dawne i obecne.
  Tyle że Rosjanom wychodzi to jakby….lepiej?
  Ci drudzy mają dość opłakane skutki na koncie.

  Ps.
  Przykłady agresji rosyjskiej, poza nieszczęsnym Afganistanem, znasz?
  Bo ja nie, a było to dość dawno już…….

 28. Sir Jarek
  23 lipca o godz. 15:30

  E tam w końcu redaktor Szydłowski to taki fotelowy generał, który tylko podżega a jak do czegoś dojdzie to będzie mówił „Panowie to nie ja”. W którymś komentarzu odnośnie Ukrainy sam zaproponowałem redaktorowi, że skoro tak bardzo chce wojny to niech kupi kałasza RPG i uda się na Ukrainę.

 29. Też jest dla mnie wątpliwa rola instytucji jak UE, NATO czy RB ONZ w obliczu konfliktów, w których uwikłani są członkowie tychże. Ewidentnie widać, że na takie sytuacje procedury nie działają, szczególnie, jeśli wymagana jest jednomyślność, której oczywiście nie będzie. Trudno tutaj o światłe recepty, bo materia jest złożona, ale to tym bardziej pokazuje, jak te instytucje w obliczu takich konfliktów są bezradne.

 30. Janek Izdebski
  23 lipca o godz. 17:14

  Pani Albright wyraziła się równie dobitnie.
  „USA będą ZAWSZE występować w obronie swych INTERESÓW”……
  Cóż, mają GLOBALNE…..

  Któryś z meksykańskich prezydentów ujął to ładnie.
  „Tak daleko do Boga, tak blisko do USA”…..
  Wychwalane NAFTA zwiększyło przewagę konkurencyjną.
  Korzyści są raczej jednostronne.
  Negocjowana obecnie umowa z UE ma ten sam cel.
  Otworzyć rynek europejski na amerykańskie produkty.
  W drugą stronę ma to działać jedynie sektorowo.
  Rozmowy są tajne, by broń boże publika nie dowiedziała się o poziomie ustępstw polityków europejskich.
  Może zagrożenie wojenne ich zmiękczy?
  ZAWSZE CHODZI O INTERESY

 31. @wiesiek59
  Jako że „wszystkie” imperia rozgrywają przeciwko sobie mniejszości prowadząc do rozlewu krwi, to znaczy, obecną sytuację na Ukrainie mamy oglądać jak mundial kibicując jednej ze stron? Czyli złodziej to taki zawód jak inne, tylko z nieco większym poziomem ryzyka?Urocze… Poza tym polemizowałbym, że wszystkie „imperia”, a już na pewno nie w takim stopniu. I upieram się, że to nie wynika z żadnego bezpośredniego zagrożenia dla Rosji, szczególnie ze strony, jak się okazało, zupełnie słabej Ukrainy.

 32. @ Janek Izdebski, 23 lipca o godz. 15:50
  Do siedmiu punktów skierowanych do Gospodarza dodałbym jeden. Nie jako ósmy, a – zamiast.
  Zakup (budowa) czterech okrętów podwodnych wyposażonych w wyrzutnię rakiet średniego zasięgu z głowicami atomowymi i poinformowanie Putina (kanałami jawnymi, tajnymi i genderowymi), że wszystkie one nakierowane są na Moskwę. Ruskie wszystkich czterech nie unicestwią, a konwencjonalnie Polski ze strachu nie najadą. Nierealne? A przykład Izraela to pies?

  Pozdrówka

 33. Wolter
  23 lipca o godz. 17:33

  Władze w Kijowie poinformowały, że wczoraj ukraińskie samoloty wykonały 12 misji bojowych. Latały też śmigłowce. Odnotowano 17 ich wylotów z misjami zaopatrzeniowymi i uderzeniowymi. Wczoraj ukraińskie lotnictwo wojskowe wznowiło loty, wstrzymane 14 lipca po zestrzeleniu przez separatystów samolotu transportowego An-26 (Separatyści zestrzelili An-26, 2014-07-14). Co najmniej 2 z 8 członków jego załogi trafiło wówczas do niewoli.

  Według potwierdzonych danych, do tej pory w walkach na wschodzie Ukrainy lotnictwo wojskowe utraciło 8 śmigłowców (po 4 Mi-8 i Mi-24) oraz 4 samoloty (po jednym Su-25, An-30B, An-26 i Ił-76MD). Zginęło w nich 85 żołnierzy. Niepotwierdzone informacje mówią o kilkunastu kolejnych zestrzelonych samolotach, głównie Su-25 i Su-24.
  http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=13947
  ===================

  Misje bojowe nad skupiskami ludności cywilnej, w rejonie zbierania szczątków samolotu cywilnego, używanie w terenie miejskim niekierowanych pocisków rakietowych…..

  Za to zabito Kadafiego, powieszono Huseina.
  Poroszczenkę będziemy wspierać?
  Tamta ludność cywilna pod ochroną, ta na rzeź?
  Moralność…….

  Chwalebne było dostarczanie Stingerów Afgańczykom, bo zabijali Ruskich.
  Naganne jest dostarczanie broni przeciwlotniczej separatystom donieckim?
  Bo nie da się ich bezkarnie wybić?
  Kalizm…….

  Dostarczanie broni rebeliantom syryjskim jest pozytywne?
  Tam w imię zwalczania rosyjskich wpływów zginęło już ze 200 000 ludzi, kilka milionów uciekło.
  Geopolityczne gierki zaczynają być postrzegane negatywnie.
  Teraz ma ten scenariusz się powtórzyć za naszą granicą.
  Nie żal ci tych ludzi?
  Nawet satrapa jest lepszy niż wojna domowa.

 34. Każde państwo przyznaje sobie prawo do ochrony interesów swoich obywateli mieszkających na terenie innego państwa. Skoro uważa się to za powszechnie normalne to dlaczego odmawia się tego putinowskiej Rosji ? Bardzo jestem ciekaw jak zareagowaliby u nas wściekli krytycy putinowskich posunięć na wieść o tym, że na Litwie Polacy utworzyli Republikę Wileńską i marzą o przyłączeniu jej do kraju nad Wisłą. Co wówczas zrobiłyby nasze władze obserwując pacyfikację tego terytorium ? Jakoś trudno w to uwierzyć, że biernie przyglądałyby się rozwojowi wypadków potępiając separatystów. Nie zdziwiłbym się nawet, gdyby Orkiestra Owsiaka zebrała pieniądze na wozy opancerzone dla ukochanych rodaków.
  Dlaczego więc odmawiamy innym do tego prawa?

 35. @Janek Izdebski
  Dzięki za namiary na Christophera Andrew – w wolnej chwili chętnie poczytam, a faktycznie ma trochę pozycji z KGB w tytule.

 36. wiesiek59

  Z uwagi na Twoją manię powtarzania w koło Macieju starej podsumowującej innych mantry, że liczą się tylko interesy proszę o wyjaśnienie, co liczy się dla Polaków?

  Cóż za maniakalna, egotyczna, wytarta aberracja o tejże mądrej, skromnej, pełnej altruizmu – acz zawsze w doopę bitej Cindirelli, czyli naszej biednej Umiłowanej! Rozumiem, że oczekujesz od Niemców lub Amerykanów wspólnej zabawy, śpiewu przy ognisku, zbierania ziół oraz wpisów do pamiętnika. Drobny Geschenk też nie zaszkodzi. A jakie walorymamy do zaoferowania my?

  W podobnym stylu wypowiada się Tanaka :

  USA nie są sojusznikiem Polski, a Polska jest sojusznikiem USA. Nie ma równoległości przepływów “sojusznictwa”. Sojusz Polski z USA polega na tym, że za ogromne sumy Polska kupuje sprzęt wojskowy z USA…

  Polski wkład finansowy w NATO, w categorii „per capita” 10-krotnie nizszy aniżeli wkład statystycznego Amerykanina, jest tolerowany z uwagi na kontekst historyczny czy też ekonomiczny. W rezultacie – płacąc zaledwie 10% ceny, Polska otrzymuje w zamian niezłą polisę ubezpieczeniową.

  Mówienie zatem o „ogromnych sumach” wyssanych z Polski jest oczywistą, de facto anty-polską bzdurą. Podobnie jak stały moaning wydobywany na forach z powodu zakupu ” złomu” o nazwie F16.

  Kontrowersja udziału Polski w wojnach w Iraku oraz Afganistanie jest emulacją sporów wśród społeczności amerykańskiej, która np. w 50 % nie chciała wojny irackiej. Ja tez tej wojny nie chciałem …
  Zawierając pakt z diabłem – należało od strony polskiej spodziewać się jego konsekwencji. Sama rola polskich żołnierzy w obu misjach była raczej symboliczna, raczej zabezpieczająca tyły aniżeli udział na pierwszej linii ognia. Tajemnicą poliszynela jest do dzisiaj fakt, że amerykańscy wojskowi nie mieli zbyt wielkiego mniemania ( oprócz wojsk brytyjskich) nt przydatnosci bojowej reszty koalicji. Z Polakami – też bywało róznie.

  Rozbijanie sojuszu NATO, negowanie jego wiarygodności jest obecnie modnym trendem wśród społeczności polskiej, sterowanej duchem i umysłem liderów UE, w szczególności BRD oraz Francji. Jeżeli jest to recepta na sukces i stabilność – to szczęść Europie Boże.

 37. Rozmieszczenie jakichkolwiek oddziałów rozjemczych oznaczałoby zabetonowanie status quo. Czyli aneksję Krymu i nieustalony status Doniecka i Ługańska. Czy na pewno tego chcemy?

 38. @wiesiek59
  W przytoczonej pez Ciebie analizie sytemu BUK, w ostatnim zdaniu jest wyraźnie napisane, że załoga BUK-a, to z bardzo dużym prawdopoobieństwem, Rosjanie.

  A teraz odniosę się do najbardziej kuriozalnego pańskiego stwiedzenia na temat rzekomej pokojowej polityki ZSRR/Rosji w XX wieku.
  Poniżej radzieckie/rosyjskie agresje/podboje w XX w.:

  1919-1921 – nieudany podbój Polski
  1921-1922 – podbój Gruzji
  1939 – zabór polskich Kresów Wschodnich po 17-tym września
  1939 – atak na Finlandię
  1940 – aneksja krajów bałtyckich, Besarabii, Pn. Bukowiny (Rumunia)
  1945 – 1948 – utworzenie bloku wschodniego złożonego z PRL, Czechosłowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Albanii pod dominacją radziecką
  1956 – stłumienie powstania na Węgrzech
  1962 – kryzys kubański sprowokowany przez N. Chruszczowa
  1968 – stłumienie Praskiej Wiosny w Czechosłowacji
  1969 – radziecko-chiński konflikt zbrojny nad Ussuri
  1979 – radziecka inwazja na Afganistan
  1994 – rozpczęcie I wojny czeczeńskiej
  1999 – ropoczęcie II wojny czeczeńskiej

  Chyba niczego nie pominąłem.

  Rzeczywiście, Rosja to kraj prawdziwie miłujący pokój. Jednak w dosyć specyficzny sposób…

 39. *Pominąłem radziecką inwazję w Mandżurii w sierpniu 1945 roku. Przepraszam.

 40. Wielu zarzuca Stanom Zjednoczonym arogancję, bo przekonane o swojej wyższości, mają tendencje do lekceważenia opinii innych i podejmują działania gdzie i kiedy im to pasuje. Niektórzy twierdzą, że Amerykanie często po prostu uzurpują sobie prawo do „oceny podstaw ustrojowych innych państw i przypisują sobie prawo do interwencji w razie zachodzących w nich przeobrażeń ustrojowych.” Dziś nie ma usankcjonowanego prawnie pojęcia stref wpływów. Stałoby to w oczywistej sprzeczności z jedną z podstawowych zasad prawa międzynarodowego, czyli z zasadą nieinterwencji. [75]

  Powody interwencji amerykańskich są niezwykle różne. Niemal zawsze jednak obecne…
  http://docs4.chomikuj.pl/419069876,PL,0,0,Przyczyny-amerykańskich-interwencji-po-zakończeniu-zimnej-wojny.doc
  ===============

  Pierwsza ciekawostka…….

 41. I jeszcze jedna refleksja. To tak propos dzisiejszych doniesień o tym, że córka Putina nie niepokojona przez kogokolwiek mieszka sobie w Holandii…

  Takie to cudowne ta Rosja i Ukraina, ale cóki Putina mieszkają w Holandii i Niemczech, córka Ławrowa w USA, córka Tymoszenko w Londynie. Dzieci ponad połowy ministrów rosyjskich studiują lub mieszkają na stałe na Zachodzie. Dzieci oligarchów szaleją w Londynie, Nowym Jorku, Paryżu, Zurichu. Jak to jest, że dzieci rządzących wybierają wstrętny zachód, a ich tatusiowie urządzają życie tym, którzy nie mają pieniędzy, żeby wyjechać. Jak to jest, że nie mają problemów z wizami, z zakupem nieruchomości, z pracą (o ile pracują)? Może gdyby wrócili na łono rodziny i truli swoim cudownym ojcom nad uchem, to ci trochę by zmiękli…

 42. Janek Izdebski
  tak dla rownowagi, znalezione w necie,
  Amerykańskie napaści :
  1926 – Nikaragua – Okupacja trwała do 1933 roku.
  1950 – Korea, – desant Marine Corps zdobyły Seul, Włączenie się do udziału w wojnie Chin spowodowało odepchnięcie Amerykanów.
  1964 – Wietnam USA włączyły się do niej w sierpniu 1964r.
  1965 – Dominikana USA wysłało 22 tysiące marines. Wprowadzono „demokrację”.
  1982 – Liban armia USA wysłała znaczne ilości wojsk w ramach międzynarodowej operacji pokojowej.
  1983 – Grenada wyspę podbito błyskawicznie w ramach operacji „Urgent Fury” (Konieczna Furia). Straty wyniosły 19 zabitych. Wprowadzono „demokrację”.
  1989 – Panama obrona własności??, Kanału Panamskiego
  1991 Zatoce Perskiej. Z 600 tys. żołnierzy wojsk międzynarodowych 530 tys. było żołnierzami USA. Po trwających ponad miesiąc atakach lotniczych i rakietowych (operacja „Desert Shield” – Pustynna Tarcza), nastąpiła ofensywa lądowa trwająca zaledwie 4 dni (operacja „Desert Storm” – Pustynna Burza). To wystarczyło do rozbicia irackiej armii, która straciła 100 tys. zabitych i 300 tys. rannych żołnierzy, prawie całe lotnictwo i połowę czołgów. Straty USA wyniosły: 147 zabitych w walce, 235 zabitych poza walką i 467 rannych. Operacja kosztowała 82 mld dolarów USA (w cenach z 2003 r.).
  1992-Somalii, wojska USA. Wobec rosnących strat, nieustania wojny domowej i pokonania przez lokalne milicje komandosów US Army Rangers w Mogadiszu w 1993 roku, w 1994 roku Amerykanie wycofali się. Straty wyniosły 43 zabitych.
  1994 roku USA wkroczyły na Haiti, operacja „Uphold Democracy” – Utrzymać Demokrację).
  1999 roku USA, jako część sił NATO, stoczyło wojnę z Jugosławią. Używając wyłącznie lotnictwa, zmusili Serbów do kapitulacji. USA straciło tylko 4 samoloty, wszystkie zestrzelone przez rakiety obrony przeciwlotniczej.
  2001- USA wkroczyło do Afganistanu w ramach operacji „Enduring Freedom” (Trwała Wolność, OEF), Do końca roku budżetowego 2007 operacja w Afganistanie kosztowała Amerykę 126 mld $.
  2003 roku USA wraz z sojusznikami (Wielka Brytania, Australia, Polska) zaatakowały Irak w ramach operacji „Iraqi Freedom” (Wolność Irakijczyków, OIF). Oficjalnym pretekstem było zagrożenie jakie sprawiała iracka broń masowego rażenia, której jednak nigdy nie znaleziono.
  2011 — Libia
  2013 – Ukraina ???????????
  Napaści na (bombardowanie) Wietnam północny w 1968 po sfingowaniu rzekomego incydentu w zatoce tonkińskiej. USA zrzuciło wówczas na ten mały kraj więcej bomb niż podczas całej II wojny światowej na wszystkich frontach.
  Masowym użyciu przez USA napalmu i środków defoliacyjnych w walkach w Wietnamie Południowym.
  Wkroczenie wojsk USA do Laosu i Kambodży w 1969.
  Warto wspomnieć że USA wydaje na zbrojenia rocznie więcej niż cała reszta świata.
  Warto wspomnieć że bezzałogowe DRONY uśmierciły ponad 4000 osób cywilnych w Pakistanie. Miejscowi szykują Obamie oskarżenie o zbrodnie ludobójstwa.
  W sumie powstała dobra lista dokonań związanych z niesieniem przez świat kaganka demokracji . Teraz przyszedł czas na wprowadzenie ,,amerykańskiej demokracji,, w Polsce.

 43. @wiesiek59
  Właśnie, dziś nie ma usankcjonowanego prawnie pojęcia stref wpływów. Dlaczego więc przyznaje podobne prawo Federacji Rosyjskiej do ich posiadania?? Tak przynajmnej wynika z pańskich komentarzy pod niniejszym wpisem red. Szostkiewicza oraz pod pańskimi wpisami pod tematem „MH17: Działaj, Europo!”

 44. @znafca in spe
  Zdecydowanie wolę amerykański militaryzm, aniżeli radzieckich/rosyjskich „żołnierzy wolności.” Wybieram mniejsze zło. 🙂

 45. mysle, ze duzo wiekszy efekt,niz wysylanie jakichkolwiek wojsk, dalby powazny nacisk gospodaeczy na Rosje. Wyslanie wojsk, czy dozbrojenie Ukraincow, tworzy precedens. I ONZ i NATO nie maja zbyt dobrej reputacji jako rozjemcy badz struze pokoju.
  Poza tym Ukraincy powinni sami wykazac troche wiecej inicjatywy w obronie wlasnego panstwa. Zalosne byly obrazki z Sewastopola, kiedy to wojsko ukrainskie przechodzilo na strone Rosjan, bodz tez po propstu podnosilo rece do gory.

 46. @anumlik
  Obawiam się, że Twoja propozycja jeszcze rzez wiele lata będzie nierealna. Ale cóż, pomarzyć można. Niemniej ten fantastyczny koncept popieram. 🙂

 47. Janek Izdebski
  23 lipca o godz. 20:25
  http://www.infoplease.com/timelines/militaryoperations.html

  Ta lista DUŻYCH wojen, w których gineło po kilkaset tysięcy czy miliony ludzi, powinna cię zadowolić.
  Nie licząc mniejszych, bądź przewrotów wojskowych z inspiracji CIA.
  Motywem zawsze były INTERESY.
  Nie ludzie…..

 48. @wiesiek59
  Zapomniałem jeszcze wspomnieć o takiej Politkowskiej czy Litwinience. Tylko, że to nie były agresje/podboje, tylko zimnokrwiste morderstwa spod znaku FSB/GRU…

 49. @wiesiek59
  Oczywiście w zalinkowanym wykazie nie ma żadnych agresji/podbojów ZSRR/Rosji… Przypadek, nieprawdaż??

 50. Nie tykle Moskwie i jej piątej kolumnie na wschodzie kraju na przerwaniu tej zbrodni nie zależy, za którą Jaceniuk z Poroszenką oraz resztą synagogi staną przed Trybunałem w Hadze, ile Izraelowi i jego piątej kolumnie na tym nie zależy. Kto jak kto, ale Ty powinieneś coś ona ten temat wiedzieć p. Szostkiewicz, przynajmniej taki wniosek nasuwa się po lekturze twojej propagandowej pisaniny dla Polityki, kompletnie moim zdaniem wyabstrahowanej z obiektywizmu, opartej jak się wydaje niemal wyłącznie na pomówieniach, z rozmysłem ignorującej fakty, które nie pasują do prawdopodobnie zaordynowanej wam, parapismakom w służbie kłamstwa narracji, bo sam z siebie to taki naiwny przecież nie jesteś. No chyba, że jesteś, a to wtedy przepraszam.

  Dla jasności, ta wojna nie jest sprowokowana przez Putina, jak insynuujesz, tylko przez globalne żydostwo, od samego początku, w jego patologicznym interesie.

  PS A te twoje „zielone ludziki”, to masz pan pewnie na myśli przebierańców typu Delta, Alia, itp., nieprawdaż? Co do kolorów, czy niebiestki, to raczej biały, bo w takim chyba robią kaftany bezpieczeństwa dla tych, którzy w tym zbrodniczym akcie terrorystycznym psychopatycznych szowinistów dostrzegają putinowe „łomotanie do drzwi Holendrów”.

 51. Janek Izdebski
  23 lipca o godz. 20:54

  Straty w ludziach po 1956 były zdecydowanie mniejsze w przypadku niesienia „bratniej pomocy” niż w przypadku „demokratyzowania”.
  Na dodatek, wprowadzanie bezpłatnego szkolnictwa, czy opieki medycznej na podbitych terenach, wydaja mi sie sensowniejsze niż neoliberalizmu z nieuniknionym prawem własności dla nielicznych.
  Próby nacjonalizacji bogactw narodowych i odsunięcia koncernów od koryta, kończyły się przewrotami inspirowanymi przez CIA.
  To próbował zrobić Allende, czy Noriega- wieloletni agent CIA.
  Zwalczanie praw SOCJALNYCH, to zbydlęcenie LUDZI.

 52. @ Janek Izdebski
  Wiekszosc dyskutantow nie potrafi zrozumiec tego, ze Putin prowadzi perfidna gre ktora odbierana jest jako „jego reakcja na zaistnale sytuacje”. Najbardzziej kuriozualnie brzmi twierdzenie o zagrozeniu ze strony NATO dla Rosji.
  Grupa panstw zwiazanych sojuszem OBRONNYM ktora nie potrafi miec jednoznacznego zdania na zagrozenia stworzone przez Rosje u ich granic w opinii Putina stanowia „zagrozenie dla Rosji”. W tym wszystkim ja na przyklad bym nie widzial innego wyjscia jak: zgloszenie do ONZ projektu wyeliminowania Rosji z pozycji stalego czlonka Rady Bezpieczenstwa, oczywiscie przy zalozeniu ze panstwa dotkniete katastrofa samolotu drozpropaguja w III Swiecie poparcie takiego wniosku. Jezeli taki glos by przeszedl, wowczas nie ma zadnej przeszkody umieszczenia na granicy z Rosja stalego kontyngentu wojsk ONZ celem powstrzymania dostaw ludzi i sprzetu na teren terrorystycznych dzialan.
  Gdyby taka mozliwosc nie zadzialala wowczas nie pozostaje nic innego jak umieszczenie na tej granicy wojsk NATO. Dzialac trzeba szybko bo wrog dziala caly czas i moze wkrotce byc u granic Polski. Polska powinna aktywnie wprowadzac taki rodzaj rozwiazania konfliktu u swoich granic. Pozdrawiam.

 53. Janek Izdebski
  23 lipca o godz. 20:02
  Warto podciągnąć się nieco z historii. Wojnę z bolszewikami rozpoczął niestety Piłsudski. I o mały włos nie przegrał. Nie był to jednak podbój Polski, a próba podboju Ukrainy i zniszczenie Rosji rewolucyjnej.

 54. @Janek Izdebski, @Wiesiek59, @znafca in spe
  Jak pewnie Panowie zauważyli lubię sprowadzać „poważne” rozmowy ad absurdum. A wszelkie przekomarzanki na temat ilości wylanej krwi ludziom przez innych ludzi (obojętnie z jakich pobudek – szlachetnych czy bandyckich) wywołują we mnie śmiech pusty. Taka wyliczanka prędzej czy później kończy się (u mnie) sięgnięciem do Kurta Vonneguta. I niezmiennie – zacytowaniem fragmenciku z jego „Trzęsienia czasu”:

  To, co człowiek robi człowiekowi, nie pozostawia żadnych wątpliwości, że ludzkość należy poddać eksterminacji – oznajmił Pstrąg. – Obrabianie ad nauseam tego, co dorośli wyprawiają z dziećmi, byłoby, jeśli można się tak wyrazić, pozłacaniem złota.
  Azot łkał, mówiąc o swojej przymusowej służbie u strażników i lekarzy w nazistowskich obozach zagłady podczas drugiej wojny światowej. Potas opowiadał jeżące włos na głównie historie o hiszpańskiej inkwizycji, wapń – o rzymskich igrzyskach, tlen zaś o niewolnictwie afrykańskich Murzynów.
  Sód stwierdził, że wystarczy. Snuć dalej te opowieści to jak wozić piach na Saharę. Postawił wniosek, by pierwiastki używane do doświadczeń medycznych wiązały się przy każdej sposobności w coraz mocniejsze antybiotyki. Te z kolei będą powodować powstawanie nowych bakterii i wirusów, odpornych na przeciwciała.
  W krótkim czasie – przewidywał sód – każda choroba, w tym opryszczka i świąd krocza, stanie się nie tylko nieuleczalna, ale i śmiertelna.
  – Wszyscy ludzie umrą – podsumował sód – i, jak na początku wszechświata, pierwiastki będą wolne od grzechu.
  Żelazo i magnes poparły wniosek sodu. Fosfor wezwał do głosowania. Wniosek przeszedł przez aklamację
  .

 55. Janek Izdebski
  23 lipca o godz. 20:58

  WPISAŁEM „WOJNY Z UDZIAŁEM USA”

  Równie dobrze można wpisać z udziałem Rosji, czy Francji, która w tym momencie prowadzi trzy, z udziałem Polaków.
  O co?
  Dostęp do surowców i utrzymanie wpływów…….
  Libijska ropa za ułamek wartości rynkowej, fosfaty i uran, są nie do pogardzenia.
  A tubylcy?
  A pies ich……
  Prawa Człowieka są dla OBYWATELI, nie kolonii.
  Prawa pracowników też.

 56. Marcin
  23 lipca o godz. 21:03
  Po co kryminalny kartel US/NATO posiada 900 baz militarnych okrążających Rosję. Nikogo innego tylko Rosję. Putin to dostrzega i reaguje. Nie ma innego wyjścia. Na razie jest górą. Przy okazji przeczytaj Brzezińskiego.

 57. @anumlik
  Cytat bardzo na miejscu.

  Na swoje usprawiedliwienie dodam tylko, że to komentaor wiesiek59 pierwszy zasugerował, iż Rosja jest państwem, które wyłączywszy Afganistan, nie dokonało żadnej agresji/podboju w XX w.

 58. Marcin
  23 lipca o godz. 21:03

  Al Kaida zagraża Europie, więc atakujmy ją we wszystkich krajach świata…….
  No to wywołano wilka z lasu.
  Już jest.
  W Syrii, Libii, Egipcie, Iraku.
  Pomimo tego, że jej tam nie było.
  Wyjątkowo zręczne pociągnięcia militarne durniów…….

  Przewidywanie skutków rozpadu dyktatur jest za trudne?
  To spróbuj sobie wyobrazić rozpad Ukrainy, czy Rosji…..
  O to chodzi?
  Konsekwencje są łatwe do przewidzenia, ale dla MYŚLĄCYCH, nie wierzących….

  Polska może inwestować w swoje zbrojenia gigantyczne sumy.
  Poza obroną antyrakietową nie ma to większego sensu.
  Dlaczego?
  Bo jeżeli będziemy polem przyszłej bitwy, to ocaleni na tej zeszklonej powierzchni będą mogli jedynie narysować linie .
  Jak na parkingach…….
  Nie nasza liga, po prostu.

 59. @wiesiek59
  Napisał Pan tylko o „liście DUŻYCH wojen.” Nie było tam dopisku o udziale USA – vide pański komentarz z godz. 20:49.

 60. Janek Izdebski
  23 lipca o godz. 21:14

  A zaatakował?

  Po stronie rosyjskiej uczestniczyli członkowie antydudajewowskiej opozycji czeczeńskiej, walczący o pozostanie Republiki Czeczeńskiej w ramach Federacji Rosyjskiej. Po stronie separatystów walczyli islamiści oraz instruktorzy wojskowi z krajów muzułmańskich, zwłaszcza arabskich, a także ochotnicy z UNA-UNSO[2]. Z czasem wojna o niepodległość Czeczenii zaczęła przybierać formę ponadetnicznej rebelii islamskiej przeciwko Federacji Rosyjskiej. I wojnie czeczeńskiej towarzyszyły liczne pomniejsze konflikty pomiędzy poszczególnymi klanami czeczeńskimi i sąsiednimi grupami etnicznymi, m.in. Inguszami, Osetyjczykami i rosyjskimi Kozakami.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/I_wojna_czeczeńska
  ================

  Bez obcych pieniędzy wojny by nie było.

  To JEDYNY przypadek, gdzie siły rosyjskie działały długo i można by kwestionować działania.

  Ciekawostka…….
  2 marca 1969 roku doszło do pierwszego poważnego incydentu. Gdy grupa radzieckich pograniczników wyruszyła na Damanskij w celu przepędzenia ok. 30 chińskich żołnierzy ze spornej wyspy, Chińczycy otworzyli ogień z moździerzy i ciężkich karabinów maszynowych, a z ukrytych wokół wyspy pozycji wyszły na pole walki siły liczące pół tysiąca ludzi. Zaskoczeni i szybko zdziesiątkowani Rosjanie bronili się przez ponad pół godziny, do czasu gdy przybyły posiłki wyposażone w transporter opancerzony BTR-60. Chińczycy zostali zmuszeni do wycofania półtorej godziny później. Spośród 56 radzieckich pograniczników zginęło 31, a 14 odniosło rany[1].
  :http://pl.wikipedia.org/wiki/Konflikt_nad_Ussuri
  Ruskie winny?

 61. @Marcin
  Niestety mam wrażenie, że kremlowska propaganda skutecznie wyprała mózgi co poniektórym komentującym bloga red. Szosktiewicza. W końcu najłatwiej zagrać prymitywnymi (nierzadko antysemickimi) kalkami pojęciowymi o ostrzu antyzachodnim pokroju: „banderowców”, „faszystów”, „USraela”, „amerykańskich imperialistów”, „zachodnich rewanżystów”, „żydowskich podżegaczy wojennych” itd.

  Szkoda tylko, że ma to miejsce na stronach wielce szanowanej Polityki…

 62. Napaści na (bombardowanie) Wietnam północny w 1968 po sfingowaniu rzekomego incydentu w zatoce tonkińskiej. USA zrzuciło wówczas na ten mały kraj więcej bomb niż podczas całej II wojny światowej na wszystkich frontach.

  Znafco, święta racja!

  Dodałbym jeszcze, że w tym samym czasie, na skutek prowokacyjnej działalności Armii Krajowej rozpoczęła się nagonka na Romów oraz Łemków, w konsekwencji zmuszonych do emigracjii w ZSRR.

  Wiedza to jednak potęgi klucz.

 63. Pojawił sie nowy troll – niejaki Janek Izdebski ! Żal . Chce ściągnąć myślących na swój poziom zidiocenia i pokonać doświadczeniem .

  Jak już pisałem NIE WIEDZĄC kto mógł zestrzelić B777 , to w obliczu KATASTROFY HUMANITARNEJ na Wsch. Ukrainie , banerowcom było to oczywiście na rękę jako prowokacja i pokazanie – patrzcie , jacy ci ruscy to bandyci ! Zestrzelenie przez powstańców jest jawnie sprzeczne z ich interesem nikczemnie pomijanym przez Zachód !
  Przypisanie tego Rosjanom jest na rękę plugawej postawie Zachodu z jego dwoistą moralnością Kalego . Sprzeczną ZUPEŁNIE z ideałami demokracji i prosto mówiąc – plugawą !
  Merkel przecież rugała banderowców za środki użyte przy „czyszczeniu wschodniej ukrainy z powstańców ” . Banderowcy niszczyli całe kwartały miast i wsie zabijając RÓWNIEŻ powstańców ! Znamy ten sposób z W-wy w czasie powstania ! Zwalenie winy na powstańców odwraca uwagę od zbrodni reżimu kijowskiego przy pacyfikacji i jest dla nich manną z nieba !

  Niezaleznie kto to zrobił , winę ponosi tylko Zachód , począwszy od gwałcenia Ukrainy ws. podpisania protokółu stowarzyszeniowego , przełknąwszy „demokratycznie ” .. wywalenie z kraju … demokratycznie wybranego prezydenta . Co się będzie działo z tym KOMPLETNIE zbankrutowanym krajem , zobaczycie jesienią . ARMAGEDON ! A winę ponosi USA / NATO / EU .

  Przy okazji , moralisto Redaktorze … co jest gorsze , omyłkowe ( jeśli to powstańcy (!) ) zabicie 300 osób w B777 i rwetes na cały świat , czy też olewka i przyzwalające milczenie po spaleniu żywcem ( łącznie z dobijaniem rannych ) w Odessie 48 niewinnych ludzi w Domu Związków ?! Jak to rozliczyć ?
  A setki cywilów zabitych przy „czyszczeniu ” wschodu kraju ?
  A ponad 500 tys. (!) uchodżców do Rosji cywilów z terenu płd. – wsch Ukrainy ?
  Więc jak ? To tylko przysłani z Rosji rebelianci wrodzy „narodowi ukraińskiemu ” , skoro ten „naród ” tak licznie ucieka do „napastnika ” !
  Gdzieś się wam łże – media logika zagubiła !!!
  Pamiętajmy , że już w Kijowie podpalili Dom Związków z 200 policjantami na górze ! Sądzę , że tylko obecność licznych ekip tv powstrzymała zbrodniarzy !
  UWAGA !
  Teraz rewelka – Robert Parry wielokrotnie nagradzany dziennikarz USA ( wykrył m.inn. aferę Iran _ contras oraz sfingowane zdjęcia rzekomego ataku gazowego sił rzadowych w Syrii ma dowody na zestrzelenie B777 przez siły reżimu ukraińskiego ! Nizej linki – pierwszy o odkryciu
  http://zygumntbialas.neon24.pl/post/111264,robert-parry-co-ukrywaja-amerykanskie-wladze
  drugi o kapitalej postawie Malezji , ktora skazała Busha i Blaira za zbrodnie p-ko ludzkości po ataku na Irak ze sfingowanych przyczyn !
  http://zygumntbialas.neon24.pl/post/111264,robert-parry-co-ukrywaja-amerykanskie-wladze
  Również kapitalna zestawienie szaleństwa „znawców” którzy już nazajutrz (!) wiedzieli kto za tym stał . Od Michnika do Macierewicza !
  Znamienne , że dziś CIA oświadczyło , że NIE MA dowodów , kto wystrzelił rakietę . Uznano też , że owa słynna rozmowa Striełkowa był sfingowana , bo już się o niej nie mówi . Władze USA przyznały , że posługiwały się „dokumentami ” z portali społecznosciowych i ukraińskimi – więc się chłopaki wycofują z tego , co dzień po wiedzieli „napewno ” . Żal , wstyd , hańba !

 64. Były prezydent USA George W. Bush oraz premier Wlk. Brytanii Tony Blair zostali uznani winnymi zbrodni wojny i ludobójstwa – przeciwko pokojowi i ludzkości – decydując się na inwazję Iraku w 2003 roku. Taką decyzję podjął Kualalumpur War Crimes Tribiunal (Trybunał Zbrodni Wojennych w Kualalumpur), który ma swoją siedzibę w Malezji.
  Inwazja na Irak została określona jako akt nieuprawnionej agresji, która skutkowała śmiercią wielu Irakijczyków. Sędzia podkreślił, że sfabrykowali oni dokumenty świadczące o rzekomym posiadani broni masowego rażenia przez Saddama.

  Tu macie wyimek !

 65. @FLY
  Nie ma Pan innych argumentów, czy stosowanie chwytów [i]ad hominem[/i] to jedyne rozwiązanie?

  Jak dobrze rozumiem, nie jest Pan gotowy na rzeczową dysusję bez wycieczek osobistych, zgadza się??

 66. Potem Libia , o mały figiel Syria ( zaniechali dzięki Rosji ) a teraz mamy drugi IRAK ( tak , tak ) u swych granic , ze wszystkimi tego konsekwencjami ( poczekajcie do zimy , nie oddali nic za gaz a nakradli za ponad 5 mld. usd ) – czyli uchodżcami , przenikaniem przez granicę band zbrojnych banderowców itp. Będą również wojny armii oligarchów . Największą ma zbrodzniarz Kołomojski . Żydowskiego pochodzenia Ukrainiec . Już wystąpił z projektem zabrania innym „nieprwomyslnym” oligarchą ich majątków .
  Więc będzie się działo !
  A wszytko to , przy plugawym i radosnym wyciu naszych mediów chcących karać broniącą się przez inwazją USA Rosją !
  Postawa naszych polityków radośnie prących do dalszego kofliktu z Rosją i zamykających oczy na łajdactwa ( od samego początku ) państwa ukraińskiego , które całkowicie (!) zmarnowało dorobek z ZSRR ( mają o 1/3 niższy PKB niż w ZSRR ) jest działaniem WBREW interosom Polski . Powinni być za to postwieni przed Trybunał Stanu !
  Najbogatsza republika zmarnowała praktycznie WSZYSTKO , a wbrew GW i innym łże madiom biedna maleńka Białoruś zapewniła i zapewnia dostatek i spokój swym mieszkańcom . Dzięki „Batce” i mimo lub dzięki ograniczeniu demokracji !
  No ale Michnik i Aleś Białacki są mocno przeciw Łukaszence . A to mąż stanu nie mnieszy niż Putin i NAPRAWDĘ 80% białorusinów go popiera . Mają spokoj , poziom życia Finlandii z lat 70-tych , brak oligarchów , bandytyzmu , czyste ulice , dostęp do zachodniej prasy i tv.
  Nie zwariowałem . To prawda ! Zwariowali ci , którzy wierzą prasie reżimu postsolidarnościowego .
  Porównanie osiągnięć biednej , niedemokratycznej Białorusi i kompletny upadek bogatej w czarnoziem i przemysł demokratycznej (formalnie ) Ukrainy to temat na osobną dyskusję !
  Nie pomogła im nawet wieloletnia kradzież rosyjskiego gazu !!!

 67. @ Janek Izdebski, 23 lipca o godz. 22:58
  Przepraszam, ale w tym wypadku nie merytorycznie a praktycznie. Na blogosferze „Polityki” kursywę uzyskasz poprzez zastosowanie znaczków „” na początku cytowanego bądź obcego fragmentu, a po zakończeniu używając znaczków „„.

  Pozdrawiam

 68. Cholerne gnomy internetowe. Jeszcze raz. Zamiast [i] użyj , a zamiast [/i] użyj .

 69. Jeszcze raz. zamiast nawiasów prostokątnych użyj nawiasów ostrych. Chyba teraz wejdzie.

 70. @ Wiesiek 59
  „Al Kaida zagraża Europie, więc atakujmy ją we wszystkich krajach świata…….
  No to wywołano wilka z lasu.”
  Tematem jest Ukraina a nie kraje muzulmanskie, wiec nie rozwadniajmy dyskusji.
  Dalej:
  „Polska może inwestować w swoje zbrojenia gigantyczne sumy.
  Poza obroną antyrakietową nie ma to większego sensu.”
  Zielone ludziki rakiet sie nie boja, natomiast czolgow czy bojowych helikopterow jak najbardziej. W prawdziwej wojnie staja naprzeciwko siebie dywizje pancerne wspomagane przez lotnictwo. Przykladem z ostatnich czasow takiej konfrontacji byla Burza Pustynna. Tyle ze strona Iracka niestety jak to bywa w III Swiecie sadzila ze da sobie rade bez ochrony lotniczej. Wynik byl taki ze czolgi splonely zanim zdolaly zobaczyc czolgi przeciwnika. Amerykanie nie rozwijali nawet tyraliery, wjechali kolumna marszowa do Bagdadu. Jezeli Polska bedzie liczyla na to ze ja ochroni tarcza antyrakietowa, to spotka ja dokladnie to samo ze strony wschodniej, lub polnocnej. Ci ktorzy maja pomysly z bajki i tysiaca jednej nocy zaprowadza Polske nie z tarcza ale na tarczy. Bo co bedzie jak przeciwnik przejedzie do Polski pod tarcza? To taka nowoczesna linia Maginota, tyle ze dziurawa, bo w Izraelu wylapuje tylko podobno 80% a i to sa dane bez konfrontacji z drugiej strony. Pozdrawiam

 71. @ FLY
  „A wszytko to , przy plugawym i radosnym wyciu naszych mediów chcących karać broniącą się przez inwazją USA Rosją !”
  Masz na mysli Alaske? O ile pamietam Alaske car sprzedal, wiec zechciej laskawie przestac bredzic, bo bajania chorych ludzi nikt powaznie nie traktuje. Nie sadzisz ze dla USA znacznie blizej do Kanady? Tym bardzziej ze mogliby jak HItler zarzadac korytarzana Alaske. Jakis brak konsekwencji w twoich wpisach. W Syrii dawno bylby spokoj gdyby nie ciagle veto Rosji w ONZ-ecie. Dzieki temu ze ten degenerat morduje ludzi juz setkami tysiecy, caly cywilizowany swiat musi przyjmowac uchodzcow. I o to wlasnie chodzi Putinowi. Jakos do Rosji nie ciagna. bo tam ich ten putinowski „dobrobyt” nie przyciaga.

 72. Nie Panie Janie . Jestem gotowy zlać Panu d..ę właśnie argumentami , które już licznie przytoczyłem .
  Przytoczone przez Pana tzw. argumenty wynikają ze zwykłej rusofobii !
  Wiem , sam za czasów PRL byłem trochę rusofobiczny . Ale mi przeszło kiedy poduczyłem się polityki . Co zalecam . Aby nie być jak śmieszny Janek Pietrzak wciąż opowiadający „dowcipy” o PZPR .
  Ad rem – przytoczone przez Pana argumenty – Czeczenia , Gruzja i co tam jeszcze mają się NIJAK do zbrodni Wielkiego Szatana . W doktrynie USA – doktryna Trumana leży rozbijanie państw konkurancyjnych . Tak własnie rozebrano i chciano dalej Rosję za pijaka Jelcyna przy aplauzie „demokratycznych ” doradców !
  Pisze o tym jawnie , zwł. Ukrainie , Zbig Brzeziński w książce Geopolityczna Szachownica . Więc chyba wie lepiej od Pana , wielce szanowny p. Janku ?
  Wymienione państwa były częścią ZSRR . Natomiast inwazje USA ( lekko licząc ponad 30 ) dokonywane były na państwa OBCE !
  Więc CAŁA AMERYKA PŁD – wymieniać nie trzeba . Z inwazjami lub tylko szkoloną w USA soldateską MORDERCÓW !
  Porównanie losów naszej „ciemężonej ” opozycji przez „reżim komunistyczny ” i losów opozycji w Chile czy Argentynie nie wymaga komentarzy . Tam ginęli setkami wrzucani do oceanu czy wulkanów z helikopterów , u nas mieli oddech od żon w „internatach ” .
  Nikaragua i Grenada konczyla bodaj te „demokratyczne ” pieszczoty USA .
  Poza w/w cieakawy jest Iran – z obaleniem Mossadeka dokładnie tak jak a Ukrainie . Zmontował to Kermit Dulles bodaj . Reszta była podobna . Irak , Libia , Syria ( o mały figiel ) .
  Proszę zwrócić uwagę , żę WBREW ustaleniom z Gorbim , NATO miało NIE PRZESUWAĆ SIĘ NA ZACHÓD po rozwiązani bloku wschodniego !
  Tu masz Pan dobrodzieju najlepszy dowód ! Ze 12 państw weszło !
  A w Czeczeni ( byłej republice ) miał zaistwlować się kaliftat . Afera była wsperana oczywiście przez CIA via mudżachedini !
  Gruzja takoż ( bez muzułmanów ) . Przy okazji , Putin ODBUDOWAŁ calkowicie Czeczenię , za co wielu Rosjan płaciło ze swoich podatków !
  USA z Iraku tylko wysysa , co skutkuje jego ruiną .
  Przy okazji , pamięta Pan Wiktora Batera , znanego korespondenta z rejonów rosyjskich ? Wywalili go z tv , właśnie za próbę (!) pokazania prawdy o Gruzji i jej zbrodniach w Osetii . Sterowanej przez doradców z CIA .
  O Jugosławii nie wspomnę . O Kosowie , gdzie rządzi „humanista ” gangster , mający wczesniej mafię mordującą ludzi dla organów !
  A USA wyrwawszy Kosowo z Serbii ma tam NAJWIĘKSZA bazę w Europie .
  Nie jestem Panu wrogiem , ale poglądy śmierdzą często jak strare buty . Pora je zmienic !

 73. No to teraz merytorycznie. Coś długo, baaardzo długo @FLY milczał. Czyżby czekał na instrukcje z Moskwy? No i się doczekał. Dyskusja, poza kilkoma rusofiloami, ale przyjmującymi argumenty i odpowiadającymi na nie, wyraźnie skłaniała się w kierunku – jeśli nie potępienia Rosji, to przynajmniej dostrzeżenia, że nic nie jest ani czarne ani białe. No i przyszedł FLY. Typowy w swej argumentacji i rzucaniu inwektywami czynownik rosyjskiego FSB. Powołujący się na teksty Zygmunta Białasa. Nawiedzonego rusofila. Umiarkowanie uciążliwej muchy. Choć nie tak uciążliwej jak FLY.

 74. Gdyby na Ukrainie Janukowycza nie obalono siłą , tylko elegancko pozbawiono go władzy w demokratycznych wyborach może nie wydarzyłoby się to wszystko ?. Strata Krymu , wojna domowa, zniszczenia kraju i przede wszystkim tysiące ofiar . Warto było ?. Wojna domowa rodzi nienawiść konflikt się tli wieki . Zwały trupów i rzeki krwi dzielą społeczeństwa na dobre . Warto było ?.

 75. @ Maricin , przy takim rozumieniu polityki – nie ma co gadać ! Dzięki Rosji , Syria jeszcze istnieje . Nie zginęło tam z pół miliona ludzi jak w Iraku . NIe chce mi się odpowiadać na głupstwa .
  Natomiast PÓŁ MILIONA Ukraińcow rosyjskojęzycznych i Rosjan uszło do ROSJI tylko z rejonów walk w tych paru obwodach .
  Co się będzie dziłało na Ukrainie ( sztucznym tworze , któryby nie powstał bez bolszewików i RFSRR ) – zobaczysz zimą .
  Proponuję – poczytaj w necie , choćby wrażenia turystyczne ludzi z Białorusi ( czytałem nawet jedną ziemiankę odwiedzjacą byłe dobra – chwliła Batkę ) lub sam pojedż i zobacz i niegdyś bogatą Ukrainę .
  I zmień te cuchące buciory swoich poglądów !
  Przy okazji – lubię Rosję , cenię geniusz Putina ( dostał nawet nagrodę od renomowanego ZACHODNIEGO tygodnika jako THE BEST ) ale widzę ile jeszcze mają do zrobienia . Wolę mieszkać w Polsce .
  Co do Ukrainy i jej rozgrywania przez Zachód jest doskonały art. na Szczęśniak blog . To ten zwawca ropy i gazu .
  I ucz się synu , bo zostaniesz jak „nasz ” były rząd w Londynie . Śmieszny .

 76. O trudach zmiany poglądów pisze obszernie Schopenhauer . Jak u piszących podobne bzdury jak Marcin czy Jan . Śmiech / agresja … potem u co bardziej otwartych umysłów przyjęcie poglądów za swoje !
  Czego życzę !
  Przy okazji jeszcze jeden argument . Mieliśmy spokój z Ukrainą . Kłaopot miała Rosja . Długi ukrainskie i kradzież gazu .
  Co jest teraz – wszyscy widzą . Co będzie – strach mysłeć !

 77. Twórcy pierestrojki okazali się marnymi rzemieślnikami polityki. Miała być wolność i demokracja w niezależnych i samorządnych krajach powstałych po rozpadzie ZSRR, a mamy wojnę domową na Ukrainie.
  Po 20 latach grabieży narodowego majątku Ukrainy nowi właściele wykorzystali niezadowolenie nacjonalistów, którzy mieli już dość przyglądania się upadkowi Ukrainy i wyreżyserowano Majdan. Rewolucja na Majdanie przeciągała się zbyt długo, to ją przyśpieszono. Po wymianie prezydenta w stylu egipskim, przystąpiono do wprowadzania „rewolucyjnych” zmian. Oligarchowie – miliarderzy ukraińscy, doznali w tym czasie cudownej iluminacji i stali się rzecznikami narodu i jego pragnień do życia w dobrobycie i sprawiedliwości. Różnice między Egiptem, a Ukrainą okazały się jednak istotne. W Egipcie spacyfikowano bractwo muzułmańskie, które wcześniej wybrało prezydenta usuniętego w wyniku puczu wojskowego. Na Ukrainie, „bractwo wschodnie” skorzystało z niewielkiej pomocy przyjaciół ze wschodu i nie dało się spacyfikować. Po ogłoszeniu autonomii Krymu, obserwujemy teraz próbę utworzenia Republiki Donieckiej na wschodzie Ukrainy.
  Tak wygląda krótki, komiksowy zapis historii wojny domowej na Ukrainie.
  Na poważne publikacje przyjdzie czas po zakończeniu konfliktu. Wojna jednak trwa i jej dramat wyszedł poza granice Ukrainy w dniu katastrofy samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych.
  Samolot spadł na tereny kontrolowane przez separatystów. Obie strony konfliktu wojennego na Ukrainie oskarżają się wzajemnie o udział w tej ponurej zbrodni. Obie strony podają jako przyczynę wystrzelenie rakiety ziemia – powietrze w kierunku samolotu pasażerskiego. Nikt nie rozpatruje trzeciej możliwości, jaką może być zdetonowanie ładunku wybuchowego umieszczonego wewnątrz samolotu. Politycy tak zwanego świata zachodniego, wypowiadający się na temat tej katastrofy, opierając się na opiniach ekspertów, oskarżają o tę zbrodnię ukraińskich separatystów. Sepratyści i politycy rosyjscy oskarżają o tę zbrodnię Kijów.
  Nikt nie czeka na zakończenie śledztwa. Tabloidy całego świata relacjonują wydarzenia na Ukrainie zgodnie z wcześniej ustalonym rozkładem sympatii i antypatii. Wydarzenia na Bliskim Wschodzie i zbrodnie popełniane na narodzie palestyńskim zeszły na drugi plan. W świecie globalnym, rolę cenzury przejęli właściciele mediów, a oni nie potrzebują tworzyć zapisów cenzorskich dla redaktorów. Każdy etatowy redaktor „kombinatów medialnych”, czyli tych obecnie nam panujących PGR-ów internetowych, zna poglądy właściciela i zna wartość regularnego wynagrodzania płaconego za napisany tekst.
  Ten mechanizm uczynił z globalnych mediów tubę globalnego folwarku, do złudzenia przypominającą czasy komunistycznej dyktatury.
  Niektórzy artyści przekształcili się w czasach „wolnego rynku” we własne karykatury. Zacytuję tu fragment felietonu legendarnego Stanisława Tyma, zamieszczony w tygodniku „Polityka”: „Tak zwani rosyjscy separatyści zestrzelili nad Ukrainą malezyjski samolot pasażerski. Zabili 298 osób, potem poszli na miejsce, gdzie samolot runął. Jeden z żołnierzy podniósł z ziemi ocalałą zabawkę – małego pluszowego misia. Zrobił sobie z nim zdjęcie.Uśmiechnięty jest ten żołnierz, choć jego macierzysty kraj kolejny raz okrył się hańbą, która przejdzie do historii. Dla obecnego władcy Kremla najważniejsze jest właśnie to przejście. Za wszelką cenę. Dlatego chciałbym spytać tych, którzy podjęli się sprawowania władzy na najwyższych urzędach w Europie i na świecie: czy nie widzicie, że Putin podpala kontynent? Nie zatrzyma się, nie przestanie, bo nie może. Musi dostarczać nowych zwycięstw zatruwanym propagandą Rosjanom.”
  Gdyby artysta Stanisław Tym był profesjonalnie uczciwy, to by napisał, że ten żołnierz nie zrobił sobie zdjęcia, tylko zrobiono z nim film, a na tym filmie, ten sam żołnierz z szacunkiem kładzie tę zabawkę na ziemi i żegna się krzyżem.
  Tak to wyglądają w mediach relacje z wojny domowej na Ukrainie.

  PS. Kolejny kraj zdestabilizowany . To jest ogromny sukces wojującego globalizmu.
  Ponieważ jesteśmy w jego serdecznych objęciach , wypada nam cieszyć się z każdej nowej wojny?

 78. anumlik , i po co te impertynencje ? Rzucasz durne oskarżenia , nie odpowiadając nawet na JEDEN cytowany argument .
  Ja cytowałem ROBERTA PERRY ! Kumasz ? A z tego blogu było wygodnie ! Nie nam natomiast Białasa anijego poglądów .
  Perry to AMERYKANIN ! Kumasz ? Brzeziński też ! A sąd był w Malezji !
  Nic nie pojmujesz . Nie zadaleś sobie nawet trudu wyjścia ze swego błota umysłowego !

 79. @ FLY
  „Dzięki Rosji , Syria jeszcze istnieje .” To samo mowicie o Polsce. Wyzwalacie wszystkie kraje swiata. Tyle ze wyzwalacie z marzen o wolnosci.
  Przeplacacie zachodnie prywatne agencje ktore przynaja kgbowcowi z kremla wszystkie mozliwe nagrody by zaspokoic jego megalomanskie ciagoty, a pozyteczni idioci, albo etatowi pracownicy buduja mu image jak Stalinowi. Tyle ze w przeciwienstwie do tego pierwszego zwlok w mauzoleum mumifikowac nie beda, bo skonczy zanim zejdzie z tego swiata i bedzie sadzony a potem powierzony. Takie sa niestety losy zbrodniarzy. Zapracowal sobie na te godna zbrodniarza smierc od dawna, tyle ze nie dosyc wyraznie by glupi narod pojal iz to kanalia a nie zbawiciel.

 80. Ciekawe, skąd na tym forum tyle trolli proamerykańskich?

 81. To efekt nadreprezentacji trolli proputinowskich wolę proamerykańskich.

 82. no tak, trolle proamerykańskie to cacy, a prorosyjskie to beeeeee!

 83. @borkowski
  To jest tragiczny skutek polityki wzmożenia imperialnego w wykonaniu butnej i cynicznej ekipy Putina, która gotowa jest doprowadzić do wojny już nie w Ukrainie, ale w Europie, a może jeszcze gorzej. Polityki siły, anschlussu, konfrontacji. Co do mediów, to proszę się nie podpierać jednym filmikiem z ckliwym bandytą. Putin też się ciągle żegna krzyżem przed kamerami TV. Proszę obejrzeć satelitarne telewizje rosyjskie, prawdziwe kombajny propagandy w stylu sowieckim.

 84. odnosze wrazenie, ze co poniektorzy nie widza cynicznej gry amerykancow chcacych sklocic przy pomoc „pozytecznich idiotow” Europe z Rosja. Nie udalo sie z Gruzja to moze uda sie z Ukraina. Jak na razie idzie to po grudzie, zobaczymy jak bedzie dalej.

 85. …Proszę obejrzeć satelitarne telewizje rosyjskie, prawdziwe kombajny propagandy w stylu sowieckim…

  Podobnie jest z polskimi programami TV, propaganda ktorej nie powstydzilby sie pan „G”.

 86. @Wolter
  „Jak dla mnie to ewidentnie przyczyną zamieszania są carsko-imperialistyczne zapędy Putina, który widziałby Rosję jako mocarstwo, przy którym cesarstwo rzymskie byłoby niczym.”
  Mam rozumieć że wizyty polskich polityków (czy raczej „polityków”) na Majdanie to była realizacja zamiarów Putina? 😀 Bo jeśli dobrze pamiętam, kiedy polscy politykierzy fotografowali się pod sztandarami UPA i mącili na Majdanie, w Moskwie panował jeszcze spokój.
  Dalej, aneksja Krymu nastąpiła dopiero PO anulowaniu przez ichniejszy parlament ustawy o językach regionalnych. Nic dziwnego że ludność rosyjskojęzyczna zaczęła się bać nowej władzy. Tym bardziej że dla tej władzy Bandera jest bohaterem narodowym.
  „A podsłuchane rozmowy, których autentyczność potwierdził wywiad amerykański?”
  Nie rozśmieszaj mnie człowieku. Bo oczywiście w FSU nie ma nikogo kto potrafi rozmawiać po rosyjsku? 😉
  Delikatnie przypomnę, że nie tak dawno temu wywiad amerykański przedstawiał niezbite dowody na posiadanie przez Irak broni masowego rażenia 😀

  @Janek Izdebski
  Moja propozycja. Skoro tak pan kochasz Ukraińców to dlaczego nie pojedziesz pan jako ochotnik zginąć za Samostojatielną Ukrainę?

 87. Posyłanie broni w regiony w których panuje wojna jest moralnie dwuznaczne i raczej nie przyczyni sie do zakończenia konfliktu. W ten sposób Ukraina stanie typowym juz w czasie zimnej wojny konfliktem zastępczym między Rosja i zachodem, rozgrywanym na plecach ukraińskiej ludności. Pogorszy to ostatecznie stosunki z Rosja i dodatkowo utrudni znalezienie porozumienia.
  Stacjonowanie sil międzynarodowe wydają sie tu bardziej ponetnym środkiem, pozwalającym zachować twarz wszystkim stronom konfliktu. Ukrainie pozwoliło by to przynajmniej nominalnie zachować integralność terytorialna. Równocześnie wojska międzynarodowe stacjonujące w wschodniej Ukrainie ograniczyłyby suwerenność Kijowa w tym regionie, co jest celem separatystów i Moskwy. A przedewszystkim stacjonowanie takich sił akceptowane przez wszystkie strony konfliktu jest najlepszym, chodź nie 100 procentowym środkiem, na zakończenie działań zbrojnych.
  To, ze cała impreza zakończy sie w ten sposób prawdopodobnie jakimś daleko federalnym podziałem Ukrainy , co Putin może sprzedać jako swój sukces jest do przełknięcia.Wschodniej Ukrainie jest bliżej kulturalnie do Rosji, jak do Europy i tam jest jej miejsce.
  Cała Ukraina jest i tak państwem w którym brakuje wszystkiego, od swiadosci narodowej, do funkcjonującego aparatu państwowego. Ukraina i tak musi do poprawki zanim rzeczywiście zbliży sie do Europy.

 88. Bez polityków i kapłanów, świat byłby bezpieczniejszy…..

  Kapłani kapitalizmu i antykomunizmu, też mogliby nie mieszać……

  Tak czy inaczej, świat wielobiegunowy zaczyna być faktem.
  I inspirowanych przez różne mocarstwa walk o pietruszkę, będzie w nadchodzącej dekadzie coraz więcej.
  Neutralność wielu krajów padnie pod naciskiem chęci dominacji rozdętego ego polityków.

  Rosja jest ZŁA!!!
  Przedtem złymi byli ci, którzy nie chcieli sie poddać dyktatowi jedynego mocarstwa i dyktowaniu przez nie nierównoprawnych stosunków handlowych, czy obronie niezależności politycznej.
  Jako że zostały już tylko duże kąski- Rosja, Chiny, Indie, nasz żarłacz może się zadławić.
  Ale co upuści krwi, wyrwie krwawe strzępy, to jego……

  Unia Europejska została skonfliktowana z Rosją, obarczona obowiązkiem pomocy Ukrainie. Rosja uchodźcami i propagandowym obniżeniem jej pozycji.
  Obaj przeciwnicy czasowo zneutralizowani……
  Pozostało jeszcze kilka krajów BRICS do rozwałki, by utrzymać własną dominację.
  Będzie się więc działo, takie są moje wnioski……

 89. W miedzyczasie USA cichutko usiluja zaszkodzic UE przy pomocy TTIP.
  Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji). To takie cos jak ACTA tylko na niwie gospodarczo-handlowej.

 90. Rozejmu nie będzie. Ukraina nigdy nie uzna separatystów, a Rosja nigdy nie uzna niezależnej od Rosji Ukrainy. Ukraińskie wojsko musi wypchnąć separatystów z własnego terenu i ustanowić strefę buforową, na którą będą spadać rosyjskie pociski. ONZ nie ma tu nic do roboty. Zachód powinien dozbroić Ukrainę, ale pewnie nie ma ochoty. I przestać zbroić Rosję, to chyba jest możliwe. Rosja traci wiarygodność biznesową i z czasem nie będzie jej stać na dalsze prowadzenie wojen, a także wypłacanie emerytur. I wtedy się wojna skończy, a rosyjski rząd będzie prosił zachód o kredyty (chińczycy odmówią dotacji, jak Putin Janukowyczowi).

 91. @ znafca in spe
  Temat jest nie o Ameryce ale o Rosji. Stara KGB-owska metoda zachwaszcza dyskusje odwracajac kota ogoniem w stylu: „a u was bija murzynow”.
  Przypominam ci czlowieku ze tego samolotu nie stracila rakieta amerykanska tylko rysyjska, a guzik naciskal nie zolnerz amerykanski tylko rosyjski. Oczywiscie tak ja z tym Koreanskim ktory zestrzelono wczesniej beda wysokie odznaczenia za bohaterstow. Ten narod zreszta slynie ze swego bohaterstwa w zabijaniu niewinnych cywilow. Przypomina sie z wojny storpedowanie w okolicach Kolobrzegu pod koniec wojny transatlantyku z 10 tys cywilow. Nie bede siegal do Katynia, czy Kolymy, bo to morze krwi zbrokalo ten narod na 1000 pokolen.
  Wspolczesni do niego tylko dolewaja nastepna porcje.

 92. @ Marcin
  widzisz to jakos jedno laczy sie drugim.
  Za calym tym balaganem w Ukrainie a wczesniej w Gruzji stoi USA. Jak tego nie widzisz to juz Twoj problem. A licytowaniem sie z iloscia ofiar to robia tylko Ci, ktorzy nie maja zadnych argumentow.

 93. Rosja to duża Strefa Gazy. Putin, jak Hamas, opiera swoją podmiotowość na terroryzowaniu otoczenia. Należy go powstrzymać i się nim specjalnie nie przejmować. Taka jego natura. Prędzej czy później skończy jak Hamas.

 94. Krzysztof Mazur
  24 lipca o godz. 9:46

  Kissinger podał z pół roku temu prosty sposób na deeskalację konfliktu.
  Brzeziński podał sposób na zaognienie sporu.

  Wybrano do realizacji opcję konfrontacyjną Brzezińskiego…….
  Więc będą ginąć jeszcze setkami, a tysiące uciekną.

  Na marginesie……
  Samoloty pasażerskie na Daleki Wschód latają nad terytoriami objętymi walkami.
  O następny wypadek nietrudno.
  Że też nad Syrią, czy Irakiem nie ustanowiono jeszcze strefy zakazu lotów….

 95. Panie Redaktorze!
  Nawet Pan nie nazywa rzeczy po imieniu. Jakie zielone ludziki? Jacy separatyści?
  Świat zachodni oszalał w tych zamiennikach to po prostu rosyjscy żołnierze sił specjalnyc bez dystynkcji- tak trzeba o tym mówić. Premier Holandii chce dać Panu Putinowi III szansę- szansę na co , że może w następnym samolocie będzie więcej holendrów, tych co zginęli było za mało. Co to wyprawia się na Świecie?
  Mamona zwyciężyła rozsądek i rozum? Nikt już nie upomina się o Krym- co to jest?

 96. FLY, Słowa najwyższego uznania za wylanie tutaj całej prawdy. Słowa uznania także dla Redaktora Szostkiewicza, że komentarze mogły się ukazać. Zwykle wylatywały. To znaczny postęp. Być może Redaktor pozna wreszcie prawdę o ukraińskim dramacie. FLY, Pozdrawiam!

 97. @ Wiesiek59
  Znasz jeden przyklad stracenia samolotu pasazerskiego przez przypadek? Ten akurat pod granica Rosji nie spadl przypadkowo. Jego stracil dobrze przeszkolony zalniez ktory potrafil odrozniac pasazera liniowego lecacego tranzytem nad Ukraina od wojskowca szukajacego cele naziemne. Sciemy serwowane przez Putina kupuja tylko idioci.

 98. @Marcin
  „Znasz jeden przyklad stracenia samolotu pasazerskiego przez przypadek?”

  Zatem czym się różni USA od Putina skoro zestrzelili samolot pasażerski w 1998r. podobnie jak Ukraina w 2001r.?

 99. @ znafca in spe
  „Za calym tym balaganem w Ukrainie a wczesniej w Gruzji stoi USA.”
  Badz konsekwentny w tym co piszesz. Najpierw twierdzisz ze USA sklocaja Europe Zachodnia z Rosja, a za chwile piszesz ze pomagaja Ukrainie i Gruzji wejsc do tej unii. Zdecyduj sie jaka jest rola Ameryki w obydwu konfliktach. O ile mnie pamiec nie myli to zarowno Gruzja jak i Ukraina pragna byc czlonkami unii, natomiast Rosja na to nie chce pozwolic. Mozesz sie ustosunkowac do tego? Wydaje sie ze doskonale rozumiesz co pisze tylko ze udajesz wariata. Co jeszcze moge dodac ze unia i USA zaczynaja coraz bardziej wspolpracowac, bo unia zaczela powaznie sie bac Rosji. To juz nie sa przelewki gdy Putin robi przeglad arsenalu nuklearnego nacelowujac glowice na wszystkie stolice ktore ma w zasiegu. Nie sa to zarty gdy w rosyjskiej telewizji slyszy sie przechwalki: jestesmy jedynym krajem zdolnym dosiagnac Nowy York.
  @ Krzysztof Mazur
  Rosja to taki Hamas, tyle ze oni sa zdolni rozwalic kazda metropolie jak ten samolot pasazerski z tak samo zimna krwia. Wszysto przed nami. Samolot byl mala przymiarka.

 100. Marcin
  24 lipca o godz. 10:14

  Gdybyś czytał ze zrozumieniem podawane przez blogowiczów informacje, nie byłoby problemu……
  Rosyjski system IFF NIE ROZRÓŻNIA samolotów obcych, a niekompletna bateria nie jest w stanie prawidłowo zidentyfikować celu.
  Nawet specjaliści z NSA wypowiadający się ostatnio, nie wskazywali na celowe działanie, uznali to za przypadkowe zestrzelenie.
  Czy to jest JASNE?

  Bóg podobno w kości nie gra.
  Ale kośćmi Ukraińców graja mocarstwa, lokalni oligarchowie, dowódcy ściągniętych z różnych stron świata oddziałów najemników.
  A wszyscy łupią, gwałcą, mordują.
  I pobierają gaże od sponsorów…….

  Dla celów gospodarczych czy politycznych, stworzono mnóstwo państw upadłych.
  A twórcami tych „tworów” Rosja dotychczas nie była.
  Zajmowała się na ogół swoim podwórkiem…….

 101. @ Marcin

  postaraj sie zrozumiec co czytasz, bo jak do tej pory masz z tym ogromne problemy!

 102. @ fidelio
  A skad o tym sraceniu przez przypadek w 1998 roku wiadomo? Czy czarne skrzynki byly badane w Rosji? Pewnie Anodina tak jak ten smolenski badala stwierdzajac ze byla mgla i pijany Blasik w kokpicie?
  Mozesz sie nie obawiac o to ze bedzie zamiecione sledztwo pod dywan.
  Bedzie znane nazwisko osoby ktora jest morderca w zielonym mundurze najprawdopodobniej kupionym na bazarze w Moskwie. Chyba widziales jak podchodza Holenrzy do tej sprawy. Nie bedzie lgania jak w tych katastrofach ktore badaly zespoly Laskow, Anodin i innego zalganego ciala. Bedzie wiadomo kto wydal rozkaz i kto go wykonal. Nie pomoga kretactwa serwowane na potrzeby wewnetrzne, swiat sie dowie calej prawdy o mordercach. Przypomnij sobie Miloszewicza. Byl bezkarny bo myslal ze ma poparcie w Rosji. Jak skonczyl i jak go dzisiaj oceniaja sami Serbowie mozesz ich zapytac. To samo bedzie z Putinem.
  Bedzie ci wstyd wspominac co tu pisales.

 103. @ znafca in spe
  „postaraj sie zrozumiec co czytasz, bo jak do tej pory masz z tym ogromne problemy!”
  Wychodzi KGB-owska szkola. Jak sie nie ma juz nic do powiedzenia to trzeba stosowac pyskowki. W tym jestes przyznaje czempionem. Skonczylem dyskusje.

 104. @ Marcin

  no i potwierdzilo sie, ze nie rozumiesz co czytasz.
  I taki to rwie sie do dyskusji!

 105. Chyba z rok temu zatrzymano działacza białoruskiej opozycji z pół milionem euro w gotówce.
  Na co były przeznaczone te pieniądze?
  Wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, pensje dla opozycyjnych polityków, czy budowanie agentury?
  Kto był darczyńcą i jakie miał motywy?

  Dziś walczy się o strefy wpływów pieniędzmi, broń to takie archaiczne, choć czasem trzeba jej użyć.
  Tak jak na Majdanie……
  Bez krwi nie ma nienawiści i….rewolucji…..
  Która „naszych” wyniesie do władzy….

 106. Jałowe okładanie się kontrargumentami.
  A tak można o wiele prościej:
  http://www.youtube.com/watch?v=NKPBWSQIFWk
  Pan jeszcze to przyswoi, Panie Szostkiewicz?
  Czy też będzie nadal Pan powtarzał dogmat o wojnach sprawiedliwych i niesprawiedliwych – zwerbalizowany niestety przez Mao Tse Tunga?
  Ukłony.

 107. @anumlik
  Dzięki wielkie.

  @Adam Szostkewicz
  Trolle amerykańskie mają tę przewagę, że nie muszą świecić oczami za zbrodnie Wielkiego Głodu, Katynia, Gułagu czy Pol Pota. Między innymi. Taka różnica.

 108. @ anumlik

  powtarzasz sie, ja juz DUZO wczesniej zamiescilem link /na razie na wesolo/ o tym co stanie sie z Polska, gdy supermocarstwa zaczna sie spierac przy pomocy atomówek.

  otrzezwic to trzeba tych wszystkich trolli proamerykanskich.

 109. Generał, były minister obrony, który przeprowadził wspierany przez CIA zamach stanu mający na celu odsunięcie od władzy księcia Norodoma Sihanouka, 18 marca 1970 roku. Po odejściu Sihanouka oddziały amerykańskie i południowowietnamskie weszły do Kambodży w pościgu za partyzantką wietnamską. Wkrótce potem wybuchły walki między armią rządową i oddziałami Czerwonych Khmerów. Lon Nol zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o pomoc, uzyskując decyzją Kongresu USA 155 mln USD pomocy wojskowej, jednak nie zdołało to powstrzymać Czerwonych Khmerów, którzy w 1975 zajęli Phnom Penh. Generał Lon Nol uzyskał po ucieczce z kraju azyl na Hawajach.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Lon_Nol
  =============

  I któż to stworzył okazję do działania Pol Pota?
  Nie starzy znajomi przypadkiem?
  Teraz stworzyli okazję do działania ISIS.
  Co stworzyli na Ukrainie, się okaże………

  Biedny ten Marcin.
  Za grosz wiedzy……

 110. @znafca in spe
  Aż taki wesołek to ja jednak nie jestem, choć nie opuszcza mnie poczucie humoru.

 111. @Z dystansu
  Przesłanie broni dla Kijowa nie powinno zaburzyć równowagi strategicznej. Wzmocniłoby tylko rząd ukraiński i prawdopodobnie przyspieszyłoby zakończenie operacji antyterrorystycznej po myśli Proszenki/Jaceniuka.

  Natomiast rozmieszczenie wojsk NATO lub ONZ na wschodzie Ukrainy na pewno naruszyłoby kruchą równowagę, co więcej umiędzynarodowiałoby konflikt.

  @FLY
  Zlać mi du**ę?
  Rzeczywiście merytoryczna argumentacja. Panie redaktorze, Widzisz Pan to i nie grzmisz?

 112. Pomysł bliższej współpracy z Turcja i krajami nordyckimi jest wywarzaniem otwartych drzwi . Turcja jest podobnie jak Polska członkiem NATO, podobnie jak cześć krajów nordyckich. Czy ma to byc współpraca poza strukturami NATO, za plecami USA ? Na bliższa współpracę z Szwecja, albo Finlandia raczej bym nie liczył . Te kraje maja zbyt dobre doświadczenia ze swoją neutralnościa. Pozostaje Japonia i eksodus narodu polskiego do strefy Pacyfiku. Dużo szczęścia w tym przedsięwzięciu. Polska jest członkiem najpotezniejszego bloku wojskowego na ziemi. Mimo tego nasi stratedzy nieustannie obniżają rangę i znaczenie tego członkostwa na rzecz, jakichś urojonych sojuszów.
  Mądre to to nie jest i napewno nie przyczynia sie do wzrostu bezpieczeństwa Polski.

 113. Oczywiscie ze „blekitne chelmy ” a napewno nie Nato / i oczywiscie nie Holendrzy z ich naiwnymi duszami dobroduchow /..
  Raz zawiedli w Srebrenicy ,a teraz maja 200 zmarlych ,oni maja Maxime
  ,nie tylko jako krolowa , skandynawskiej wolnosci i bezgranicznego zaufania …ha..Holendrzy ,jakkolwiek Was lubie ,ale dla nas w Europie moze jednak Potem ?
  Pozdrawiam

 114. @ anumlik

  ja tez nie, ale wrzucilem to aby uzmyslowic co poniektorym jak moze sie zakonczyc konflikt w Europie. I to dla Europejczykow, gdyz USA prawdopodobnie pozostana poza terenem dzialan. Zreszta kraj duzy, niezbyt gesto zasiedlony, podobnie jak Rosja, nie to co Europa. W latach 60tych w trakcie SW, mialem okazje zapoznac sie jak to sobie wyobrazano w ramach sojuszu z ZSRR.
  I nie chcialbym aby tego typu sytuacja powrocila.
  „anumlik” ten z TP?

 115. @Z dystansu
  To powinna być komplementarna współpraca obok NATO (Szwecja, Finlania, Izrael, Japonia) oraz wzmocniona współpraca w ramach NATO (Rumunia, Turcja).

  Szwecja i Finlandia kombinują jakby tu porzucić neutralność, więc jestem w tej kwestii optymistą.

  W przypadku Japonii warto nawiązać współpracę w budowie japońskiego myśliwca piątej generacji Mitsubishi F-3:

  http://www.defence24.pl/analiza_mitsubishi-f-3-klucz-do-utrzymania-geopolitycznej-pozycji-japonii

  Pozdrawiam.

 116. Co Pan tym lidziom kit wciska.

  Niech Pan lepiej się dowie gdzie sie premier zapodział ?

 117. @Z dystansu.
  O byciu adwokatem spraw tureckich na salonach UE/NATO już wcześniej wspominałem.

 118. @oliv
  Może ma nieustanne posiedzenia Kolegium ds. Służb Specjalnych lub podobnych ciał rządowych, kto wie…

 119. @wiesiek59
  Opcja Kissingera to drugie Monachium czy druga Jałta. Nie dziwota, że nie skorzystano z jego rad.

 120. @znafca in spe
  „anumlik” ten z TP?
  Rzadko tam zaglądam, ale kiedyś częściej.

 121. Janek Izdebski
  24 lipca o godz. 12:10

  Ciekawe czy mu donoszą jedzenie?

  Pan Sienkiewicz jeszcze dycha chociaż jest strasznie spietrany i porusza się w sejmie w asyscie generała policji.
  Ale generał wygląda ,że jest nawalony—ledwo sie trzyma na nogach.
  Ale to rozumiem—żeby to udźwignąć musi się znieczulić

  Nie przewidzieli, że zawieszą loty do telawiwu i zajmą Dniepropietrowsk tak szybko.
  Lotnisko w Kijowie też już nieczynne

 122. Przez tego okropnego Putina nawet ksiądz Lemanski zrezygnował z prac badawczych w temacie dialogu polsko-żydowskigo na urlopie.

 123. @Wiesiek
  Zgadzam się, że Putin w znacznym stopniu reaguje. Co nie znaczy, że wszystkie reakcje należy usprawiedliwić. Nie uważam, by prezydent Rosji był odpowiedzialny bezpośrednio za zestrzelony samolot, jednak po krymskim precedensie Moskwa wspiera separatystów w innych miejscach, mniej naiwni ode mnie powiedzą, że to nie są żadni separatyści, tylko po prostu Rosjanie z KGB. Kto sieje wiatr, zbiera burzę. Inna sprawa, że ten cytowany „były doradca Putina” może dlatego jest były, że stracił kontakt z rzeczywistością? Skoro w planach rosyjskich jest uderzenie atomowe na Warszawę i Amsterdam, to ma to znaczyć, że trzeba w Moskwie zaplanować strzał w samolot akurat z Amsterdamu? Mocno to naciągane.
  @Janek Izdebski
  Oczywiście że będzie dostarczana Ukraińcom broń, ale to co innego dostarczyć broń, a co innego wysłać żołnierzy. Jeśli chodzi o listę konfliktów z udziałem Rosji to warto nadmienić, że tzw. wojny czeczeńskie nie oznaczały agresji na kraj sąsiedni, tylko po prostu niestety były reakcją na chęć oderwania się części terytorium kraju. To tak jakby Ukraina teraz zrobiła „wojnę doniecką”, podejmując bardziej stanowcze działania przeciwko „separatystom”. Na liście brakuje poza tym dosyć istotnego zwycięstwa wojennego rosyjskiego, które miało miejsce w latach 1941-45, ale rozumiem, że nie pasowałoby do wymowy całości 🙂

 124. Polska na tak zwanej „polityce wschodniej” wychodzi jak Zabłocki na mydle.
  Wpadka mentorów tej polityki na Litwie przynosi niewyobrażalne straty.
  Cytat z wyborcza.biz:
  Orlen Lietuva, w której PKN Orlen ma 100 proc. udziałów, to jedyna rafineria w krajach bałtyckich i największy podmiot działający na Litwie. „Gdyby rząd miał wykupić tę firmę, cena powinna być symboliczna – jeden lit. Jednak nie byłoby to racjonalne” – powiedział w czwartek Glaveckas, deputowany z ramienia Litewskiego Ruchu Liberałów, członek parlamentarnej komisji ds. budżetu i finansów, dziennikowi „Lietuvos Zinios”.

  Glaveckas wezwał władze do przygotowania się na najgorszy scenariusz, tzn. na zamknięcie rafinerii. „Jeśli rafineria zostanie zamknięta, będziemy się musieli zająć problemem bezrobocia. Racjonalne byłoby więc przystąpienie do zastanawiania się nad opcjami, powiedzmy, nad zaproszeniem pewnej firmy do zainwestowania w ten region w zamian za pewne korzyści, np. mam na myśli promowanie alternatywnej produkcji” – powiedział.

  W pierwszej połowie bieżącego roku strata Orlen Lietuva (EBITDA – wynik przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków oraz amortyzacji) wyniosła 3,541 mld litów, w tym w drugim kwartale 3,495 mld litów (1 euro = 3,45 lit). Skonsolidowane wyniki Orlenu, obejmujące działalność w Polsce, na Litwie, w Czechach i Niemczech, były jeszcze gorsze. Orlen w drugim kwartale bieżącego roku stracił prawie 5,2 mld zł.

 125. Na szczęście to blog stąd biorę wpis za prywatne poglądy autora. W przeciwnym wypadku redakcja musiałaby rozważyć zmianę nazwy tygodnika z polityka(.pl) na propaganda(.pl) 😉 Z naszą Polską zwykle bywało i zdaje się bywa tak że z entuzjazmem i ochoczo bezinteresownie pomagamy rządom innych krajów licząc na pomoc w przyszłości. Ja wiem że większość z historii miała trzy a teraz to chyba mierny lecz zawsze pozostaje zapytać: Ktoś kiedyś pomógł Polsce tak bezinteresownie? Trudno mi znaleźć przykład. Zdaje się że mądrych łbów do polityki zagranicznej i rozumiejących czym jest geopolityka chyba już nie ma. Tracimy na tym każdego dnia a medialna propaganda (bo o tym że to uczciwe dziennikarstwo to chyba można zapomnieć) dokłada to tej trumny kolejne gwoździe żerując na emocjach obywateli. Emocje jednak w sprawach tak ważkich jak przyszłość Polski i Polaków są zdecydowanie kiepskim doradcą.

 126. aps
  24 lipca o godz. 14:57

  Na chłodno i z dystansu patrząc, ani Francuzi, ani Brytyjczycy, ani Amerykanie, nie krygują się informując gdzie i komu wysyłają broń, doradców wojskowych, tworzą bazy szkoleniowe i przeciwko komu montują takie przedsięwzięcia.
  Jawne informowanie opinii publicznej o zamierzeniach rządu ma plusy i minusy……

  Rosja jakaś taka nieśmiała jeszcze……
  Ale szybko się uczą.
  Secesja zbrojna nie jest najlepszym rozwiązaniem.
  Ale niestety się zdarza.
  I nie jest to- Czeczenia, Ukraina, przypadek odosobniony w dzisiejszym świecie.

  Ale niewygodny, to ONZtowskie „Prawo narodów do samostanowienia”……..
  Gdy secesja odbywa się u wrogów politycznych jest wspierana, gdy u przyjaciół, potępiana z całą mocą i wszelkimi środkami tłumiona.
  Bratnia pomoc w Czechosłowacji to była zbrodnia.
  Akcja w Bahrajnie w pełni usprawiedliwiona……

  Normy moralne polityków są giętkie jak u węża kręgosłup.
  Ale takie wygibasy opinia publiczna niestety kupuje.
  Media bywają to czwartą władzą, choć w coraz mniejszym stopniu.
  Ilość niezależnych gwałtownie się kurczy.
  Tak samo jak samodzielnie myślących i czytających.
  Większość woli przeżuwać podaną papkę, nie wiedząc że skończy w rzeźni, jak każde inne bydło……

 127. Ciekawy 7.04
  Pytanie brzmialo ;
  Skąd sie wzięło tyle Troli ?
  Och wiadomo , pytanie skąd one wiedzą ze tu pachnie GGGG ?
  Wiadomo przyciąga je zapach pieniędzy.
  ukłony

 128. Z zestawienia Deloitte wynika, że suma wydatków na wojsko Chin, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Francji i Japonii (czyli kolejnych po USA potęg w tej dziedzinie) wynosi 25 proc. wydatków światowych (top 50).
  Polska została zakwalifikowana do grupy państw, których wydatki na obronę stanowią 8 proc. globalnego budżetu obronnego. Wraz z nami w tej grupie są też m.in. Izrael, Hiszpania, Holandia, Pakistan, Meksyk czy Norwegia.
  http://www.forbes.pl/rosja-i-chiny-wydaja-coraz-wiecej-na-armie-usa-i-europa-tna-wydatki,artykuly,180329,1,1.html
  =============

  A może taki trop?

 129. @aps
  Napisałem o skutku II WŚ jakim było utworzenie bloku wschodniego, a tak poza tym, operacja „Barbarossa” była dziełem Hitlera, nie Stalina. Koba vel Genialny Językoznawca spóźnił się o ok. trzy tygodnie z atakiem na III Rzeszę (patrz „Dzień M” W. Suworowa), a mimo wszystko jaki ogromny sukces osiągnął… 😉

 130. @aps
  Co do hipotetycznego użycia broni atomowej na Warszawie, to taki scenariusz był ćwiczony przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej podczas manewrów wojskowych „Zapad ’09.” Symptomatyczne, nieprawdaż?

 131. @Marcin
  „Znasz jeden przyklad stracenia samolotu pasazerskiego przez przypadek?”
  A proszę bardzo http://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotu_Iran_Air_655
  Skoro USA twierdzi że to przypadek, to znaczy  że to był przypadek 😉
  Tu masz następny http://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotu_Siberia_Airlines_1812
  Auć… trzeba trafu, ze to robota ukraińców 😀
  Mało? No to dalej http://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotu_Aerolinee_Itavia_870

  Przy okazji. Jeśli myślisz że na wskaźniku radaru odróżnisz wygląd echa samolotu cywilnego i wojskowego, to znaczy że naoglądałeś się za dużo filmów 😛
  Dlatego samoloty wojskowe mają systemy IFF. A i tak nie zawsze to pomaga.
  W 2003 roku w Iraku amerykanie Patriotami zestrzelili własnego F/A-18 i angielskiego Tornado.
  W 1994 roku amerykańskie F-15 zestrzeliły dwa własne Blackhawki http://userpages.aug.com/captbarb/blackhawk.html
  Itd. itd. itd…

 132. @ rr
  Do wikipedii moze wpisywac kazdy co chce. Jezeli swoja wiedze czerpiesz z tego zrodla to z gory wspolczuje.

 133. Panowie Wiesiek , Szary , Borkowski , rr i kogo tam jeszcze z normalnych nie wymieniłem . Rozumiem Waszą pasję w rozjaśnieniu we łbach tworów typu anumlik czy Marcin – ale szkoda zachodu . Skoro Marcin kwestionuje np. strącenie w biały dzień przez us krążownik wyposażony w nowoczesne system wykrywania iranskiego samolotu , twierdząc , że w Wiki może wpisać każdy cokolwiek (!) , choć na ten temat są tomy napisane i liczne filmy , to NIC nie zdziałacie !
  Zostaniecie nazwani agenturą FSB ( co popiera i Szostkiewicz ) , a co jest w końcu zarzutem karalnym !
  Polityka w tym wydaniu to niemal Gazeta Polska . Jak reagować , kiedy kwestionują FAKTY – np. to , że straciliśmy i tracimy na obłąkanej polityce wschodniej . Jak reagować , kiedy nie uznają za fakt agresywnej polityki USA i marszu NATO na wschód ? Oni wciąż pieprzą , że to Rosja idzie na zachód , choć od upadku ZSRR przybyło ze 12 państw NATO na wschodzie ( wbrew ustaleniom ) . Oni już nazajutrz wiedzieli kto zestrzelił samolot malezyjski , choć jest to sprzeczne nie tylko z prawem procesowym ale dobrymi obyczajami !
  A , że wszystkie ich zalecenia działają na szkodę Polski , należy wybrać – matoły czy zdrajcy ?
  Więc nie udowadniajcie im , że 2×2=4 . Tak sądzą tylko agenci FSB !
  Radzę zmienić blog .pzdr .

 134. Puitin sie boi ze go otruja. Nosil wilk razy kilka poniesli i wilka.
  „http://www.rp.pl/artykul/29,1128363-Putin-zatrudnia-testera-zywnosci-ze-strachu-przed-otruciem.html”
  Powinni mu zaaplikowac herbatke z wkladka polonowa serwowana wedlug jego receptury dzialajaca z opoznieniem.

 135. @ FLY
  „Radzę zmienić blog .pzdr .” Najlepiej na „Pravde” w wydaniu krajowym z cyrilica.
  I koniecznie trzymac sie instrukcji, bo mozna nieopatznie napisac cos niepoprawnego czytajac herezje zachodnie. A to grozi zsylka, albo unicztozeniem.

 136. @ FLY i reszta od Putina
  Cala noc bombardowalismy Ukraine – wyznanie rosyjskiego zolnierza obslugujacego dalekosiezna baterie haubic.
  „http://www.wprost.pl/ar/459552/Rosyjski-zolnierz-Cala-noc-bomabrdowalismy-Ukraine-Pokazal-zdjecia/”
  Komentaz mysle zbyteczny.

 137. @ FLY 24 lipca 23:55
  Amen.
  P.S. Chcę jeszcze dodać, że demokracja implementowana przez Imperium Dobra kompromituje się w niebywałym tępie. Frukta tego “demokratyzowania” zbierane są właśnie w Iraku, Libii, Afganistanie,(Syria jest właśnie “demokratyzowana”).
  P.S.1 Zachowanie Imperium Dobra (i jego “kundelkόw” tzw. International Community)po upadku “Imperium Zła”, podchody NATO, retoryka(szczegόlnie polska), chciałoby aby Rosja najlepiej zwinęła zabawki (pozostawiając nuklearny arsenał za sobą) I przeniosła się za Ural pozwalając na “zdemokratyzowanie” europejskiej części Rosji. Tym co tak myślą powiem coś w sekrecie…tylko nikomu nie mόwcie….IT AIN’T GONNA HAPPENED!!!
  P.S.2 Putin ma więcej charyzmy niż wszyscy polscy “pożal się Boże” poltycy, fakt, że jest byłm agentem KGB tylko mu tej charyzmy dodaje…czy to się komuś podoba czy nie.

 138. @ Narkuss
  ” że jest byłm agentem KGB tylko mu tej charyzmy dodaje”
  KGB-owscy z calego swiata laczcie sie. Od tej waszej charyzmy ludzy wschodniej Europy cierpialy przez bez mala 40 lat. Jezeli myslicie ze swiat stoi w miejscu i miejsce Rosji bedzie stale w Europie to tylko wasz mrzonki. Chiny beda po Ural, a od Uralu Polska. Wy natomiast bedziecie sie wstydzic swoich korzeni, bo ani Europa an Azjia was chciec nie bedzie. Niestety Rosja to cos gorszego niz hitleryzm. To jest zlo w najbardziej mozliwej postaci zagrazajace zyiu na ziemii.

 139. „Poza zachodnie” spojrzenie na NATO. Cytat z gazety ekonomicznej

  „The North Atlantic Treaty Organisation (Nato), with no fewer than 28 member nations, has as its stated purpose the promotion of democracy and a commitment to the peaceful resolution of disputes. Whenever I see Nato gathered, they’re in full combat uniform, ready to fight for peace.… There’s a lot of fighting going on nowadays. Physical war is so profoundly stupid, but defence spending keeps more than one economy afloat and so it is that some countries just have to be in some state of war.”

  Pozdrawiam

 140. @Marcin
  Ty się Marcin lecz, najlepiej u dobrych specjalistów od dezaktywacji 16 tys. rosyjskich szpiegów na terenie Polski , tak twierdzą fachowcy od ich wyłapywania.
  Polska jest wolna, od własności , od polskich banków , od własnego przemysłu, wolna jest od 2 mln młodych Polaków którzy wybrali emigrację w poszukiwaniu chleba, ale nie jest wolna od znakomitych polityków.
  Ukraina ma nowego premiera, kolejnego „nacjonalistę”, więc rodzi się nadzieja , że Ukraina też będzie wolna jak Polska .

 141. @ Wojciech K. Borkowski
  Tu jest instrukcja ktora twoi zwierzchnicy napisali:
  „”Instrukcja FSB dla brygad internetowych:

  1. Ukraina=banderowcy.

  2. Rosja. Budować pozytywny obraz Rosji. Putina przedstawiać jako prawdziwego męża stanu, który prowadzi Rosję i trzyma porządek

  3. Antyamerykanizm. Mocno krytykować Stany Zjednoczone. Przedstawiać ich jako agresora, państwo niesprawiedliwe, stanowiące zagrożenie dla reszty świata

  4. Antysemityzm. Atakować „żydów”. Żydów i Izrael przedstawiać jako największego wroga Polski

  5. Antyunijność. Bruksela jest kolejnym po USA i Izraelu „największym wrogiem”. Źródło wszelkiego zła i zepsucia. Najlepiej jakby Polska była poza Unią…

  6. Wybielać historię i rosyjskie zbrodnie ! Pokazywać zabory w dobrym świetle, minimalizować ilość ofiar rosyjskiej przemocy na terenie Polski, gloryfikowania PRL

  7. Zniechęcać Polaków do wszelkich sojuszy. Czy to z USA, z Niemcami, Litwą, czy Ukrainą. Każdy, kto myśli o sojuszu jest „agentem” – najlepiej jak Polska „będzie sama”

  8. Oprócz tego działać też na określonych odcinkach, wynikających z zapotrzebowania w danej chwili. (gaz łupkowy, zbrojenia = marnotrawstwo pieniędzy lepiej na szpitale i domy dziecka ,,ekologia Anty GMO, odnawialne źródła energii to ślepa uliczka, itd. Dyskredytować wszystkie rządy Polski. Krytykować polskich polityków przy każdej okazji. Przekonywać, że Polska jest krajem biednym (szczaw i mirabelki) bezbronnym. Nawoływać do protestów antyrządowych. ”

  16 tysiecy tylko? A ilu z nich umie czytac i pisac?

 142. @Marcin
  Nie każdy misiaczku, nie każdy. Linki były do polskiej Wiki, bo nie przypuszczam żebyś zrozumiał po angielsku 😛
  Ale skoro chcesz… http://homepage.ntlworld.com/jksonc/docs/ir655-sasc-19880908.html
  http://www.icj-cij.org/docket/files/79/11131.pdf
  Teraz ci się we łbie rozjaśniło, czy będziesz twierdził że w Senacie USA zasiadają agenci Kremla?

 143. Bardzo jestem zainteresowany zdaniem Pana Redaktora w sprawie odwołania Roku Polskiego w Rosji. U siebie usiłuję udowodnić, że to jest błąd. Powinniśmy walczyć z rządem Rosji, anie obywatelami.

 144. @ rr
  Ten komentaz do mnie to na podstawie 3 punktu instrukcji FSB?

 145. Jan Izdebski
  Polska tureckim adwokatem na salonach NATO i UE.
  Nie sadze aby Turcja potrzebowała Polski jako adwokata w NATO . Turcja jest członkiem Tego paktu dłużej jak Polska. Wkład Turcji w jego obronność jest większy, znaczenie także, chodźby juz ze względu na strategiczne położenie geograficzne.
  Turcja a UE to historia niespełnionego mariażu mimo bardziej wpływowych swatow. Jednym z nich było USA, ktore obiecało Turcji członkostwo w Unii w czasie konfliktu Irackiego wzamian za bardziej intensywne zaangażowanie sie w tym konflikcie. Ameryce mimo całych jej wpływów, nie udało sie wcisnąć Turcji w ramiona Unii.
  Obecna Turcja pod rządami Erdogana dokonała skoku gospodarczego, ale politycznie coraz bardziej oddala sie od tych standardów demokratycznych, ktore obowiązują w UE. System polityczny Erdogana przypomina coraz bardziej putinizm, z kultem jednostki, prześladowaniem wolnej prasy, ograniczaniem praw opozycji, oraz wolności obywatelskich.
  Turcja jest na najlepszej drodze przekształcić sie w bliskowschodnia satrapie Erdogana. Na Bliskim Wschód kieruje tez obecnie swoje ambicje i tam widzi swoją przyszłość jako regionalne mocarstwo.
  Europejska opcja z polskiej poręki nie jest tu żadna atrakcyjna alternatywa dla Turcji.

 146. @ Janek Izdebski,

  „Koba vel Genialny Językoznawca spóźnił się o ok. trzy tygodnie z atakiem na III Rzeszę (patrz “Dzień M” W. Suworowa), a mimo wszystko jaki ogromny sukces osiągnął…”

  Dziwne rzeczy Pan pisze i na „bajkopisarza” Suworowa sie Pan powoluje. Na Zachodzie uznanym fachowcem od spraw historii wojskowosci bylego Zwiazku Radzeckiego jest David M.Glantz. Prosze siegnac do jego prac. W szczegolnosci moge polecic „Stambling Colossus. The Red Army on the Eve of World War.” Nie jest to latwa lektura ale warto sprobowac, jesli chce Pan cos wiedziec na ten temat poza „bajkopisarstwem”.

  Pozdrawiam

 147. @ rr, 25 lipca o godz. 6:56
  Nie będę się zwracał do żadnego z rozmówców per. „misiaczek”, a Ciebie potraktuję z wyjątkową powagą. Piszesz do Marcina – Teraz ci się we łbie rozjaśniło, czy będziesz twierdził że w Senacie USA zasiadają agenci Kremla? – i dajesz tym samym kapitalny argument dla ukazania różnicy pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem. Czy wyobrażasz sobie, Szanowny @rr, aby kiedykolwiek w rosyjskiej Dumie mogło się odbyć takie przesłuchanie, jak to, dotyczące „incydentu w 1988 roku”, czyli zestrzelenia irańskiego Airbusa A300, z 290 osobami na pokładzie, przez amerykański amerykański krążownik USS Vincennes. Czy wyobrażasz sobie, Szanowny @rr, aby Rosjanie, po pierwsze – w ogóle dopuścili do rozprawy przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości oraz – po drugie – aby zgodzili się na zapłacenie odszkodowanie za śmierć obywateli innego kraju? Ja, Szanowny @rr, sobie tego nie wyobrażam.

  O różnicy standardów pomiędzy tymi dwoma krajami niech zaświadczy fragment „pouczenia” jakie usłyszał jeden z przesłuchiwanych przez komisję Fogarty’ego oficerów amerykańskiego USS Vincennesa (co za zapodanym przez Ciebie linkiem z odtajnionego stenogramu przesłuchań).

  And so we have a situation – common in political life – where U.S. Government officials lie direct to the public, doing what’s necessary, in secret from the public, to ensure they cannot be successfully prosecuted for their lie (as they suppose). And the very best forum, to propagate lies to the public, is a U.S. Congressional hearing. This, because the public has a high expectation, that what is said at such a hearing will be the truth. Because lying, to a Congressional hearing, is a crime, no less than in a courtroom.

 148. Panie Adamie , popatrz Pan na najzagorzalszych obrońców swych złych i głupich poglądów . A był Pan wrażliwym intelektualistą ( cokolwiek to znaczy )
  Jeden matoł – @Marcin – bredzi od rzeczy . W odpowiedzi na argumenty – agentura FSB
  Drugi matoł jeszcze gorszy – @anumlik ( raczej anus-lik ) w reakcji na dane p. Janowi Izdebskiemu argumenty ( zachowuję formę bo facet był grzeczny choć zero odpowiedzi na argumenty ! ) znowu – „FLY sie ujawnił przysłany przez FSB ” .
  Czy Pana nie mierżą tak durni i plugawi akolici ? Przecież to poziom „żylety” !!!
  Więc @anuslik , insynuacje ws. czyjejś agenturalności są KARALNE !
  A teraz wleż znowu za zlew i zliż rozlane nieczystości karaluchu !

 149. „Jeśli ktoś nie dostrzega podobieństw pomiędzy sytuacją po katastrofie tupolewa i lotu MH17, musi być kompletnie ślepy. Metody działania są te same. W wypadku MH17 od Rosjan udaje się uzyskać nieco więcej, bo po stronie ofiar stoi duża część zachodniego świata. Po stronie ofiar z tupolewa nie stał nie tylko zachodni świat, ale nawet ich własny rząd. Czekam teraz, aż komentatorzy, którzy po 10 kwietnia wielokrotnie pisali o „graniu trumnami” i „oszołomstwie”, napiszą lub powiedzą to samo o reakcjach premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, premiera Australii Tony’ego Abotta, o słowach ministra Timmermansa czy o uchwale holenderskiego rządu, który wspólnie z Australią planuje sformowanie międzynarodowych sił policyjno-wojskowych i wysłanie ich do Doniecka na miejsce upadku malezyjskiego samolotu. A czy definicji oszołoma według Jacka Żakowskiego, Janiny Paradowskiej czy Agnieszki Kublik nie wypełnia burmistrz holenderskiego miasteczka Hilversum, który domaga się wyrzucenia z Holandii mieszkającej tam córki ruskiego prezydenta Marii? Jak to możliwe, że w Holandii nie pojawia się jakiś Andrzej Wajda, który pouczyłby rodaków, że nie można tak zionąć nienawiścią i że rosyjski naród to naród bratni? Dlaczego rzecznik holenderskiego rządu nie przeprasza po rosyjsku „separatystów” za niesłuszne oskarżenia o ograbianie zwłok?”

 150. @anus-lick , ws. odpowiedzi @rr i Vincenessa . Widzisz anus-lick , cały problem w tym , że usiaki zrobią komisję senacką . Ba , nakręcą nawet parę filmów w sprawie . „Ruscy” tego nie zrobią – prawda ! Ale , US zrobi to potem po raz kolejny i kolejny ! Tak mają w doktrynie ! Być może to kiedyś pojmiesz (???) A w przeciwieństwie do „Ruskich” i lotu KAL ( mocno podejrzanego ) , krązownik miał idealne warunki , OBCE wody terytorialne i mały szczegół – „załoga została OWACYJNIE powitania w San Diego i ODZNACZONA ” . Więc nie wal nas tą komisją i wejdż za zlew !

 151. @FLY (z godz. 11:48)
  Skoro już się pastwimy nad nickami. Czy ulubionym środowiskiem „much” nie jest czasem zawartość szamba? Idź, FLY, pożywić się co nieco, słabniesz ze złości.

 152. NATO to niestety tylko nazwa, co dobrze widać w sprawie Rosji na Ukrainie.

 153. Dowody
  czyżby bez mojej zgody ktoś założył mi blokade na dopływ informacji z wolnego świata na temat strącenia Boeinga /
  Od paru dni jakoś przestałem słyszeć , oglądać , podziwiać dowody TE BEZSPORNE kto jest winien ”spadniecia”.
  Jakoś nie słyszę również – Winien jest ON jesteśmy prawie pewni.
  Czyżby coś się w maszynce zatkało ?
  ukłony

 154. W 2013 Federal Aviation Administration (FAA) ostrzegała operatorów amerykańskich przed lataniem nad Mali na wysokościach poniżej FL240 (ok. 7,5 km) ze względu na możliwość posiadania przez islamskich rebeliantów przenośnych wyrzutni przeciwlotniczych. W Mali trwają walki udziałem sił międzynarodowych kierowanych przez Francję (operacja Serval). W lipcu prezydent Francois Hollande zapowiedział rozszerzenie militarnej obecności w tym rejonie w ramach operacji Barkhane. Ma w niej brać udział 3 tysiące żołnierzy
  http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=14010
  =================

  Podobny przypadek?

  A przy okazji……
  Pan Hollande jest teoretycznie socjalistą.
  Ale politykę prowadzi IMPERIALNĄ jak widać.
  Zgodną z FRANCUSKĄ RACJA STANU- te złoża uranu i złota…….
  Czy obecność Francuzów coś załatwi, ustabilizuje?
  Nie sądzę……
  Ale poligonem jest niezłym.

  Wracając do dyskusji.
  Zaryzykuję stwierdzenie że nie ma zbrodniczych systemów politycznych.
  Są jedynie zbrodniarze przy władzy.
  Monarchia może być zbawienna, demokracja mordercza, teokracja do przyjęcia, lub obalenia. Wszystko zależy od traktowania OBYWATELI, celu jaki przyświeca władzom.

  Wszystkie systemy polityczne można podzielić na dwa rodzaje
  -ograniczające szanse przeżycia obywateli
  -wzmacniające je
  Czasem, jednostka zupełnie się nie liczy- jak w dalekowschodnich……..

 155. zezem
  25 lipca o godz. 13:30

  Agenci Putina w BBC?
  Jak ten Albion podupadł……..
  Nie może być prawdą że patrioci walczą za pieniądze i ściągaja najemników…..

 156. No panie Szostkiewicz panie protestujesz z powodu najścia policji na biuro Burego i to cóż za traf w czasie gdy w PSL miano podjąć decyzję czy głosować za Sienkiewiczem czy nie. Szczególnie, że nic nie znaleziono. No tak ale przecież to zrobiła policja za Tuska więc wszystko jest w porządku musi pan przyznać, że nawet ten faszysta Kaczyński nie nasyłał policji na biura LPR i Samoobrony gdy miały mieć miejsce głosowania w sprawie jego ministrów.

  I tutaj mamy wyraźną różnice pomiedzy rzekomo faszystowskim PIS, który nie posunął się do wysyłania policji do redakcji Polityki gdy pisano o SKOKACh a tzw. demokratyczną PO, która wysyła policję na dziennikarzy z Wprost, żeby wydostać kompromitujące taśmy będące dowodem działań antydemokratycznych. Mamy do czynienia z próbą uniemożliwienia opozycyjnym dziennikarzom Karnowskim wydawania tygodnika wpolityce.pl jak również stosowanie prowokacji wobec dziennikarza opozycyjnego próbą uniemożliwienia publikacji artykułu jawnie wskazującego, że Nowak popełnił przestępstwo. Ale co tam w końcu przecież skoro to PIS to wszystkie środki są dozwolone nawet jeżeli łamie się zasady demokracji nieprawdaż.

  No panie Szostkiewicz a dlaczego pan nie protestujesz przeciwko zakatowaniu depotowanego partii Komunistycznej Ukrainy czyżby dlatego, że nie zrobiły to zielone ludziki a pana ukochani banderowcy z majdanu.

 157. @Marcin
  Rόwnież w krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej, do ktόrych demokracja dotarła na bagnetach us marines, życie jest tak wspaniałe, że rodzice wysyłają dzieci (najmłodsze cztery lata)bez opieki autostopem nad Rio Grande, ktόre to dzieci oddają się w ręce us border patrol z nadzieją, że pozwoli im się w Stanach zostać. Ale Imperium Dobra zamierza tylko nakarmić je I wysłać z powrotem bo to dobre imperium ma I tak dużo kłopotόw z na przykład bezrobotnymi w Detroit; odcina im się wodę I prąd jak nie płacą, american dream or american way of life for you.Tak jak polscy pożal się Boże politycy, uwieszasz się u portek nie tego pana. Imperium Dobra u siebie ma więcej problemόw niż Krakus korniszonόw.
  A Putin nie tylko jest stateman’em wielce charyzmatycznym, ale też inteligentnym. Pamiętasz jak ubiegł Imperium Dobra w przerobieniu Krymu w us military base? Vicky-fuck the EU-Nuland już mogła tę bazę powąchać nosem, a tu Putin przyszedł i zabrał jak by Krym był kiedyś jego.

 158. @Marcin
  I co, jednak Wikipedia nie kłamie? Co za pech… 😛
  „Ten komentaz do mnie to na podstawie 3 punktu instrukcji FSB?”
  Zabrakło argumentów? 😀

  @anumlik
  „Czy wyobrażasz sobie, Szanowny @rr, aby kiedykolwiek w rosyjskiej Dumie mogło się odbyć takie przesłuchanie, jak to, dotyczące “incydentu w 1988 roku”, czyli zestrzelenia irańskiego Airbusa A300, z 290 osobami na pokładzie, przez amerykański amerykański krążownik USS Vincennes.”
  Oczywiście że jestem w stanie sobie to wyobrazić. Mało jestem pewien, ze gdyby amerykanie znowu strącili jakiś samolot pasażerski to Duma bardzo chętnie zabrałaby głos 😉 Tak jak teraz wymądrzają się Amerykanie 😀
  No rzeczywiście… jestem pod wrażeniem jak na tego biednego oficera nakrzyczeli. Szkoda że jeszcze nie kazali mu zrobić 10 pompek i 15 przysiadów 😉 Dobrze że biedaczek czegoś sobie nie zrobił.
  Rzeczywiście Amerykanie strasznie się tym przejęli. Dowódca USS „Vinxcennes” nie dość że nie dostał nawet nagany to jeszcze został odznaczony jednym z wyższych odznaczeń. „In 1990, Capt. Rogers was awarded the Legion of Merit decoration „for exceptionally meritorious conduct in the performance of outstanding service as commanding officer … from April 1987 to May 1989.”
  Przypominam że irański airbus został zestrzelony w 1988 roku! Więc jaka jest różnica między Rosją a USA?
  No ale nie zabraniam panu mieć złudzeń. Ja się już dawno wyzbyłem. Zarówno co do USA, jak i co do Rosji.

 159. @vandermerwe
  Glantz??? Chodzi Panu o Tego sowieto- oraz rusofila, kórego córunia (Mary E. Glantz) poszła w ślady papy i pisała apologie na cześć Stalina przy okazji bezceremonialnie besztając Roosevelta (ta publikacja to chyba nawet jej doktorat był)?? Jeśli tak, to dziękuję, postoję. Mam już dość wszelkich „pożytecznych idiotów” Kremla. 🙂
  Pozdrawiam.

  P.S. O ataku wyprzedzającym Stalina pisał także Sławomir Dębski w monumentalnej „Między Berlinem a Moskwą. Stosunki niemiecko-sowieckie 1939-1941” wydanej przez PISM. To również przykład „bajkopisarstwa”??

css.php