Rusofobia i antyputinizm

Wreszcie mamy jasny pogląd premiera RP na sprawę Ukrainy, wyłożony ewangelicznie: tak-tak, nie-nie w rozmowie radiowej w TOK FM z Janiną Paradowską. Ewangelicznie i bardzo politycznie. Rusofobia: nie, pełzający rozbiór Ukrainy:  nie, Kijów pod kontrolą skrajnych ukraińskich nacjonalistów – też nie. Mogę się pod tym podpisać.    http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1574043,1,janina-paradowska-rozmawia-z-donaldem-tuskiem.read

Daniel Passent przestrzega na swoim blogu przed toksyczną rusofobią w tym samym kontekście dramatu Ukrainy. Każda fobia etniczna jest toksyczna, nie tylko rusofobia. Polonofobia, ukrainofobia, anglo- czy amerykanofobia także.  Zachód  widzi lepiej niż Putin, że obecna , neoimperialna, polityka Kremla na dłuższą metę jest toksyczna dla samej Rosji, bo każe obywatelom Rosji wierzyć, że Rosja jest potęgą i wszystko jej wolno.

Jaki w ostatnich dniach przekaz szedł z Rosji w świat? Że z Rosją nigdy niczego pewnym być nie można, czy to w polityce, czy w respektowaniu umów międzynarodowych, które się z nią zawarło, jak choćby w sprawie statusu Krymu (dostrzegły to Chiny), czy w biznesie. Dziś Rosja importuje i eksportuje, np. w obrotach z Polską, jutro ogłasza zawieszenie kontaktów gospodarczych, aż nie osiągnie jakiegoś swojego celu politycznego. Ale co tam umowy, kontrakty, kontakty: Kreml się sam wyżywi.

Polskę Rosja traktuje ostatnio niewiele lepiej niż Ukrainę Majdanu. Tusk ma rację, krytykując ostro konfrontacyjną politykę Putina. Prezydent Rosji nie daje Zachodowi szansy, by zobaczyć w nim polityka szukającego stabilizacji i współpracy dla rozwoju, a nie konfrontacji dla konsolidacji narodu rosyjskiego metodą rozniecania nacjonalizmu i nostalgii za ZSRR.

Prezydent Rosji zarzuca Polsce rzekomy udział w odsunięciu Janukowycza od władzy. Bez najmniejszego dowodu! Jaką można wobec takiego lidera przyjąć postawę, jeśli nie najgłębiej nieufną? Jaką inną wspólnie z chętnymi w Unii prowadzić politykę, jeśli nie politykę osłabiania agresywnego putinizmu poprzez wspieranie niepodległej i demokratycznej Ukrainy.