Arcybiskup dał radę z ateistą, ale nie z sekciarzami

Zwierzchnik Kościoła Anglii i Wspólnoty Anglikańskiej, abp Rowan Williams odchodzi z urzędu. Dla mnie zła wiadomość, ale nie jestem anglikaninem. Zła, bo mi żal, jak duchowni formatu RW nie dają rady. Może sami są sobie winni. Może nie powinni się godzić na urzędy kościelne, jeśli tak naprawdę są ludźmi książek, idei, debat intelektualnych.

RW na pewno jest kimś takim. Kimś takim jest papież Ratzinger. Czy ich Kościołom to w czymś pomogło? Można się spierać. Ale czy zaszkodziło? Obaj zaliczyli wpadki, m.in. związane z islamem. Pisałem o tym tu. http://archiwum.polityka.pl/art/abc-islamu,357745.html
http://archiwum.polityka.pl/art/papiez-czyta-koran,367921.html

To typowe wpadki ,,jajogłowych”, którzy nie mają obycia politycznego, ani doradców, którzy by ich ostrzegli, że świat mass mediów nie działa tak samo jak świat akademicki. Że to, co można powiedzieć do profesorów, nie zawsze nadaje się do powiedzenia masom.

Dlatego RW doskonale wypada w debatach uniwersyteckich, a gorzej poza nimi, kiedy rzuca swoje myśli przed ludzi może i pobożnych ale mało wykształconych. Największy rozgłos przyniosła mu niedawna debata z samym Richardem Dawkinsem, obwołanym w mediach naczelnym ateistą świata.

A tu proszę, niespodzianka – podczas debaty w Oksfordzie Dawkins przyznał, że nie może wykluczyć na sto procent, że Bóg istnieje.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114885,11233242,Czy_Bog_istnieje__Dawkins___Nie_moge_byc_pewien__ze.html

Okazuje się, że prymas Anglii i uczony ateista mogą z sobą normalnie dyskutować, choć oczywiście generalnie nie zmienią zdania. Postawa RW to antypody polskiego katolicyzmu. Nasz abp Michalik publicznie odmawia rozmowy z ateistami.

Jaka szkoda, że w Kościele katolickim w Polsce tak rzadko zdarza się ktoś taki jak RW. A jak się zdarzy, jak choćby abp Życiński, to jest atakowany za życia i po śmierci przez sekciarzy. Tak jak Williams, którego atakowali i anglikanie ultraliberalni (od wyświęcania aktywnych gejów na biskupów), i ultrakonserwatywni (przeciwnicy wszelkich ,,nowinek” obyczajowych, włącznie z tolerancją homoseksualizmu i wyświęcaniem kobiet na biskupów).

W Polsce Kościół ma na razie tylko sekciarzy od Rydzyka i Natanka. I też nie daje sobie z nimi rady, ale jakoś ani prymasowi (aktualnie jest ich aż trzech żyjących), ani szefowi episkopatu nie przyszło jakoś do głowy, by w takim razie ustąpić. To jest ta różnica między anglikanizmem i katolicyzmem.

XXXX Antysemityzm
Poziom części wpisów pod poprzednim blogiem zniechęca mnie do jakichkolwiek na nie odpowiedzi. Za wpisy wykazujące rozumienie tematu i intencji autora dziękuję. Miło mi, że minister R. Sikorski dał u siebie link do mego tekstu.
Spodziewałem się, że antysemici zareagują dokładnie tak jak zareagowali. Bez żenady potwierdzając swymi wpisami, że są antysemitami właśnie w moim rozumieniu ujętym w 10 punktach. I że są z tego dumni. Nawet ci, którzy sprawiają wrażenie wykształconych.

Polski antysemita nie tylko jest z siebie zadowolony, jest też pewny, że o sprawach Żydów tak wypada pisać. Niech sobie podstawi w miejsce Żyda Polaka i sprawdzi, jak mu się jego wpis wtedy podoba. . Kropkozjad – OK., ale słyszał Pan coś o ,,netykiecie”?