Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

19.07.2009
niedziela

Czy przez Kamińskiego rozpadnie się eurofrakcja PiS?

19 lipca 2009, niedziela,

Odcięcia się od europosła PiS żąda od lidera konserwatystów brytyjskich Davida Camerona londyński rabin Barry Marcus. Rabina oburza, że Kamiński przed laty uchylał się jako polityk od zajęcia jasnego stanowiska w sprawie zbrodni w Jedwabnem, gdzie Polacy podczas okupacji niemieckiej spalili żywcem ok.600 swych sąsiadów Żydów.

Marcus uważa, że konserwatystom brytyjskim nie uchodzi mieć w wspólnej frakcji z PiS w Parlamencie Europejskim kogoś, kto najpierw zaprzeczał, że to Polacy są sprawcą zbrodni jedwabieńskiej, a potem uważał, że żadnych przeprosin – do których szykował się ówczesny prezydent Kwaśniewski – tu nie trzeba. W oczach rabina Kamiński wychodzi na antysemitę, a torysi z antysemitami zadawać się nie powinni.

Publiczna krytyka Camerona za to, że toleruje Kamińskiego w eurofrakcji ma swą wagę polityczną i może kosztować torysów sporo głosów w nadchodzących wyborach na Wyspach. Kamiński jest dla rabina tym, czym dla PiS pani Steinbach. Torysi mogą zacząć naciskać, by pozbyć się antysemity, albo zerwać eurosojusz z PiS.      

To już drugie poważne ostrzeżenie dla Kamińskiego, a pośrednio dla PiS. W zeszłym tygodniu media brytyjskie weryfikowały informację, że Kamiński należał kiedyś do ,,skrajnie prawicowego”, czyli faszyzującego Narodowego Odrodzenia Polski. Wprawdzie informacja figuruje w dostępnym w internecie biogramie Kamińskiego, ale dziennikarze nie chcieli wierzyć, że jest prawdziwa. Może to czarny pi-ar?, pytali polskich kolegów. Cóż, szybko się zorientowali, że w polskiej polityce nie jeden Kamiński ma takie korzenie i pełni dotąd wysokie funkcje publiczne.

Myślę, że sprawa może być poważniejsza niż się w Polsce wydaje, gdzie mało kto rozumie mechanizmy polityki i mediów w zachodniej Europie. To, co u nas wygląda na drobny incydent, tam, jeśli pozostanie bez reakcji, może się skończyć politycznym skandalem. A Cameron może nie chcieć tego ryzyka.

Ponieważ usunięcie Kamińskiego z frakcji, której jest przewodniczącym, oznaczałoby jej rozpad, liderzy i konserwatystów, i pisowców, powinni coś wymyślić, by minę rozbroić.Chyba że torysi skorzystają z pretekstu i pożegnają się z PiSem, póki jeszcze ten sojusz ich dogłębnie nie skompromituje w oczach brytyjskich wyborców. W Anglii pisowska polityka historyczna nikogo nie interesuje.   

Mnie te kłopoty ,,konserwatystów i reformistów” wcale nie martwią – było z góry wiadomo, że taka frakcja polsko-brytyjska jest trudna do utrzymania, bo w wielu punktach – np. gejów czy ekologii – różnią się biegunowo. PiS na własnej skórze poczuje teraz skutki metody, jaką sam uwielbia stosować do niszczenia oponentów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 35

Dodaj komentarz »
 1. Rydzyk, Sikorski, Kołakowski, Kamiński – układa się to w rozmowę na temat naszej polskiej kondycji. Kto odchodzi, kto zostaje. Jak będzie dalej. Czy to rozmowa tylko o tych konkretnych osobach. Uważam, że to rozmowa o nas wszystkich. Powtarzam to z uporem i bezwzględną wiarą, że nie możemy się odciąć od Rydzyka, Sikorskiego, Kamińskiego a nasładzać się Kołakowskim. Nikt nie jest samotną wyspą. Oni są z nas. My wszyscy – w detalu i hurtem – mamy swój współudział w tym, że oni mogli dojść tam gdzie teraz są. Jeżeli na serio troszczymy się o to co dalej, to jedyna droga do pozytywnej zmiany musi się zacząć od nas samych. Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie co powinien w tej sytuacji robić.

 2. Można nie znosić Kamińskiego (jest za co), ale po co o nim kłamać ? Kamiński nie jest antysemitą. Urodził się w 1972r., a co najmniej od 1990r. należał do ZChN, to kiedy on zdążył należeć do NOP ? To pewnie red. Szostkiewicz usłużnie poinformował brytyjskich dziennikarzy o treśći hasła w wikipedii, by zaszkodzić znienawidzonemu PiS.

 3. Najkrócejrzecz ujmującv powiem tak- nawet gdyby Michał Kamiński był pierwszym filosemitą, gdyby był bożyszcze wszyskich gejów, gdyby codziennie dwie godziny rano i dwie wieczorem, publicznie modlił się klęcząc na grochu o dobro wszystkich ludzi, zwłaszcze Europejczyków, a ja byłbym Davidem Cameronem- szczerze bym nie wpadł na to, że z panem Kamińskim i jego towarzyszmi mógłby tworzyć jakąś frakcję. Układ jest tak niekompatybilny, że „jajeczko ” jednej ze stron, zapłodnione „plemnikiem” pochodzącym od drugiej strony NIGDY nie zacznie się dzielić . Tak było w tym przypadku. Sprawa ledwie dotknięta, a David Cameron już jest po politycznej katastrofie , bez dobrego wyjścia. Zbawieniem dla angielskiego partnera europisowców może być tylko rozpad , tak żle skojarzonej frakcji./ Gadam jak angielsi, a nie polski patriota, od kogo przyszła do mnie ta magiczna przemiana?/ Ja cierpię tylko z tego powodu, że Pan MK jest jeszcze względnie młody, i przerczekanie jego poświęcenia się dla narodu w zawodzie -polityka, będzie trudniejsze niż w przypadki np. Pana Niesiołowsjiego…

  Pozdrawiam,Sebastian

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Kompromitacja PiS na salach PE niebawem nastapi , nie pozniej jak po wyborach w Londynie ,to juz w tym roku ?!. Pisowcy, to ogolnie żenujące postacie , a tuż po 3 pazdziernika Angole ich opuszczą ze wstydu , podobnie jak 65 lat temu w kompletnie innej konfiguracji inny Torys W .Churchil w czasie kiedy z Warszawą i jej mieszkańcami rozprawiali się Niemcy , ON wedy złożył kolejna wizytę wujkowi JOE na Kremlu ( w słynne karteczki o podziałe wplywow po IIWŚ ).Historia ma szansę powtorzyć sie, o czym sygalnie mowił ( o rozpadzie tej frakcji a PE ) sympatyk Torysow a jednoczesnie znawca histori Polski N.Devis .Pozdrawiam sympatyków Pisu ,czeka was kolejny nokaut ,tym razem poza granicami RP.

 6. Propozycja wstrzymania się z przeprosinami do czasu zakończenia śledztwa to antysemityzm? Czy zatem antysemityzm to synonim logicznego wnioskowania?

 7. Anglicy wymyslili nawet na taka okolicznosc ladne wyrazenie idiomatyczne:
  The chickens have come home to roost.

  I bardzo dobrze. A warto byloby jeszcze przypomniec i ryngraf dla Pinocheta i „Polske dla Polakow!” na wiecu w Krakowie w kwietniu 2001 r.
  Przywodca torysow David Cameron nie wie w co wdepnal. Ale on sie szybko uczy. I nie jest samobojca.

 8. Po wyborach do PE przyznalismy sobie niewinnosc.Na watpliwy luksus duzego poparcia obskurnych populistow pozwolila sobie np.wysublimowana w europejskosci Holandia.
  My mloda demokracja,juz w drugiej kadencji pozbylismy sie ekstremy rodzaju LPR czy Samoobrony.Niewielka to pociecha.Druga sila polityczna w Polsce- PIS to partia, do ktorej bez trudu przymierzyc mozna Heidera,niemieckich republikanow,czy Le Pena.Pasuja do siebie jak ulal.Z PISowskiego belkotu jasne jest jedno haslo:”zeby Polska byla Polska”-katolicka uzupelnijmy.Prosta recepta,pustoslow na miare pustoglowia.Wystarczy jeszcze zdemaskowac wrogow,chudych,albo wysokich albo brunetow jak kto woli.Zdemaskowac,osaczyc,zdegradowac spolecznie i wroci dobrobyt i narodowe szczescie.
  PIS nie uprawia PR bo nie potrafi.PIS postanowil byc szczery.Szczery do bolu,bez wzgledu na to kogo zaboli.Szczerosc zmusza PIS do bycia soba.PIS soba jest cala geba.Zapominajac,ze bycie soba ma sens tylko wtedy kiedy sie jest kims.
  I to jest obciach.Obciach na raty.Bo dobiero postepy w zdobywanym na craschkursach angielskim uzmyslowia w przerazajacy sposob angielskim konserwatystom,ze minister sprawiedliwosc RP tak na prawde to tylko Ziobro.
  Wczesniej uslysza pewnie”ty!angol lisyn;Pinochet good men,
  Franco big fellow,ty!angol but Gieremek kaputt”.

 9. Bardzo bym chcial zeby Torysi rozstali sie z hukiem z PiSem. PiS jest dla mnie partia kryptoantysemitow, nacjonalistow i populistow. Jaroslaw Kaczynski jest zmija, ktora potrafi utworzyc polski rzad z faszystami z LPR i polglowkami z Samooborony. Tego mu nigdy nie wybacze. Jednym slowem i ideologia i praktyka PiSu zawsze byla dla mnie nie do przyjecia. Tam gdzie PiS, tam duzo smrodu. Po co z czyms takim mieliby zawierac sojusze Torysi? Lepiej szybko powiedziec, ze sie nie wiedzialo i wygnac to towarzystwo. Wszelkie klopoty PiSu i braci Kaczynskich bardao mnie ciesza. Mam dka tych ludzi duzo pogardy. Dlugo i ciezko na to pracowli dowdzac, ze sa niereformowalni. Jak Zwiazek Radziecki.

 10. do sm z 2009-07-19 o godz. 21:24 :

  Dobry zart! 🙂 Usmialem sie po pachy. Od kiedy przynaleznosc do ZChN jest dowodem na filosemickosc? W ogole dowodem na cokolwiek? 🙂 🙂 🙂

 11. Dzisiejsza „Rzeczpospolita” opisuje jak wsrod izraelskicz zolnierzy zaczeto rozprowadzac ksiazke powstala przy wspolpracy rabina Szmula Eliahu.
  Ksiazka sugeruje miedzy innymi, ze Watykan organizuje wycieczki do Auschwitz dla przywodcow Hezbollachu po to,
  aby nauczyli sie mordowania zydow.
  Wspomniany rabin znany jest rowniez z nawolywania do dywanowych nalotow na Gaze oraz wieszania na drzewach
  dzieci palestynskich terrorystow.

  Zestawiajac powyzsza informacje z informacja red. Szostkiewicza, ze jakis londynski rabin toczy piane z powodu
  pana Kaminskiego pomyslalem sobie:
  a moze ci rabini tak juz po prostu maja?

 12. Filozofia PiS- „Teraz K……..My” głoszona przez Któregoś z Kaczyńskich, nie sprawdzi się w Europie z prostego powodu. Lojalność wobec Partii nie zastąpi lojalności wobec ustaleń z partnerami koalicyjnymi. Duży chłopiec z podwórka wyszedł na miasto, gdzie są od niego znacznie więksi.
  Kamiński, Brudziński, Gosiewski………..ich wypowiedzi w jakiś dziwny, być może subiektywny sposób, obrażają moje poczucie przyzwoitości, stosowności zachowania się……..
  Zasada „najlepszą obroną jest atak” dobra była na polskim podwórku, czy na europejskim-wątpię.

 13. cyt:

  One of the most respected figures in the British Jewish community has called on David Cameron to cut all links with the Polish MEP chosen to lead the new centre-right group in the European Parliament, which includes the UK Conservative party, because of his attitude towards a massacre of 1,600 Jews in Poland during the Second World War.

  http://www.guardian.co.uk/politics/2009/jul/19/rabbi-tories-polish-mep

  … londyński rabin Barry Marcus. Rabina oburza, że Kamiński przed laty uchylał się jako polityk od zajęcia jasnego stanowiska w sprawie zbrodni w Jedwabnem, gdzie Polacy podczas okupacji niemieckiej spalili żywcem ok.600 swych sąsiadów Żydów.

  sladem dawnego przekroju, prosze porownac dwa obrazki i znalezc jedna istotna roznice.

 14. A, ja się cieszę, że z taki huk zrobił się koło Kamińskiego i jego poglądów.
  Takie osoby jak on, za swoje wypowiedzi, powinny być ścigane z urzędu. A u nas można szczuć, można oficjalnie przezywać mniejszości narodowe i seksualne i gostka się na stanowisku nie ruszy.
  A w konstytucji i prawie jest wiele o tym. Ale to w RP martwe przepisy.

 15. Dziwie sie, Panie Redaktorze, ze te przypadki Pana nie martwią. Przeciez jesli stanie sie jakas szkoda Kamińskiemu lub PiS na arenie UE z powodu tego nacjonalistycznego rabina, to PiS wygra wybory w Polsce, takie bedzie oburzenie spoleczne. Ja moze na nich nie bede glosowac, ale piana mi pójdzie z ust na pewno.

 16. Różnice programowe wbrew pozorom nie musza oprowadzić do rozpadu tej frakcji. W PE po prostu każdy w ECR będzie głosował jak będzie chciał. PiSowi to na rękę, bo nie wszedł do ECR po to, aby mieć wpływy w Europarlamencie. Jedynym celem było pokazanie, że mogli utworzyć własne ugrupowanie w PE, z poważną partią (torysi) i być w nim pierwszą siłą. Głosowania nie są ważne. W Polsce nikt się nimi nie interesuje, a działania partii Kaczyńskiego w PE mają za zadanie tylko i wyłącznie przygotować grunt pod wybory nad Wisłą.

  Sojusz z Prawem i Sprawiedliwością może natomiast przysporzyć bólu głowy Cameronowi w przypadku wyborów brytyjskich, ? przeciwnicy powiedzą oto, z kim się bratacie. Przy czym zaznaczam, że bólu głowy a nie zawału. Presja wewnętrzna na brytyjskiej scenie politycznej może, ale nie musi być wystarczająco silna i mieć ewentualne odpowiednie przełożenie na potencjalne wyniki wyborów. Dziś to jeszcze trudno powiedzieć. Jeden rabin zmiany nie czyni.

 17. Prasa brytyjska kłamie np. o liczbie ofiar w Jedwabnem, gdzie zamordowano kilkaset osób, a nie 1600. Blogowicze kłamią o PiS, że jest to partia antysemicka. Przez kilka lat wiceprzewodniczącym PiS, także wicepremierem i wicemarszałkiem Sejmu z ramienia PiS, był Ludwik Dorn, Polak żydowskiego pochodzenia. PiSowskim prezesem TVP był Bronisław Wildstein, który jest Żydem. Itd.

 18. No i proszę!
  Tak łatwo było Kamińskiemu / szkolne przezwisko : Napoleon
  :-)))))/ brylować na polskich politycznych salonach, bo na tle nieudacznictwa i brzydoty politycznej pisowców WYDAWAŁ SIĘ być, ze swoją dziennikarską przeszłością , cywilizowany. Należało jednak siedzieć w kącie i nie pchać się na afisz, bo uciecha z objęcia jednej z ważniejszych w PE funkcji szefa frakcji trwała krótko. Natychmiast okazało się, że polityk ma przeszłość, że tolerancja, poprawność polityczna, odpowiedzialność za słowo jest elementem kariery. A Kamiński – gładki i ulizany / również dosłownie / w wywiadach Moniki Olejnik, to jednocześnie homofob i antysemita w czasie politycznych wieców.
  Zachodnie demokracje też mają swoich ekstremistów. Ale to nie z ekstremistami Cameron chciał stworzyć frakcję.
  Z Londynu PIS-owcy wydawali mu się umiarkowani? Nigdy nie słyszał wystąpień Prezesa JK w Radio Maryja? NIe wie, jak ten
  ” polityk z wyższych sfer ” potrafi zgnoić publicznie politycznego konkurenta i zawrzeć sojusze z Lepperem i Giertychami, kiedy mu to wygodne?
  Na tle europejskich konserwatystów szef to żaden taktyk czy wizjoner, a zwykły megaloman którego celem jest władza za wszelką cenę…..

 19. nih 9.55
  Juz przed laty Prezydent USA Theodore Roosevelt mawiał w takim przypadku o jakim piszesz, a dotyczącym Dorna i Wildsteina: I know he is a son of bitch, but he is OUR son of bitch !
  PS Byłes w Jedwabnem ? Ekshumowałes zwłoki ? Policzyłes je wszystkie ?
  Opowiedz ! Fajnie było ?

 20. L. Dorn był marszałkiem Sejmu.

 21. To, co napisał Jean Paul o zwłokach w Jedwabnem, jest obrzydliwe, ohydne.

 22. Polecam doskonaly artykol Stanislawa Janeckiego w
  dzisiejszym wydaniu internetowym „WOROST”
  pod tytulem „Szmaciaki III RP”. Naprawde warto przeczytac.

 23. W tym linku podanym przez Radka wszystko jest prawdą, a co do liczby ofiar to taką liczbę podano po wojnie a w ostatnich latach pomniejszył ją IPN, choć i tak z zastrzeżeniem że mogło być ofiar znacznie więcej.

 24. O, nih, dobrze, ze przeliczyles juz wszystkich Zydow w PiSie. Niestety, tylko jawnych. Teraz pora zabrac sie za ukrytych. Zaloze sie, ze jest ich wiecej. Jesli bedziesz mial jakies problemy, mozesz poprosic Bubla o pomoc. On ma caly ich rejestr.
  Ciekawe, ze nie istnieje jak dotad taki spis w Zjedniczonym Krolestwie i malo kto o kims „wie”. No chyba, ze taki Zyd przyjdzie do Izby Lodrow w jarmulce. Niektorzy, wyobraz sobie, przychodza! Wtedy jest zdemaskowany wszem i wobec.
  😆 😆 😆

 25. paniusiazkrakowa pisze:
  „potrafi zgnoić publicznie politycznego konkurenta i zawrzeć sojusze z Lepperem i Giertychami, kiedy mu to wygodne?”

  Szanowna Pani,
  pragne zwrocic uwage, ze zarowno pan Andrzej Lepper jak i pan
  Roman Giertych sa pelnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej
  Polskiej i swego czasu zostali obdarzeni zaufaniem przez liczbe
  wyborcow pozwalajaca im na zdobycie mandatow w Sejmie.
  Twierdzenie, ze zawieranie koalicji z tymi panami jest czyms niegodnym, to kwestionowanie praw obywatelskich zarowno ich samych jak i tych wszystkich, ktorzy na nich glosowali.
  Takie zachowanie zakrawa na szerzenie pogardy i nienawisci wobec wspolobywateli i nie powinno byc w zadnym wypadku tolerowane.
  Dlatego prosze najpierw 5 razy pomyslec, zanim sie Pani znowu
  z czyms podobnym wyrwie.

 26. „Konserwatyści i reformiści”, czy „Kołtuni i pajace”?

 27. W pelni zgadzam sie z tym, co pisza jan mondry, kecaj i wiesiek. Mam wrazenie, ze niezgoda na PiS to kwestia smaku, trudna do zdefiniowania. Tez mam poczucie, ze ta ferajna obraza mnie samym swoim istnieniem. Odmawiam wstydzenia sie za nich, nie chcac popasc w paranoje odpowiedzalnosci za caly swiat. Ale lepiej, aby ta tepoglowa koteria zaklamanych bigotow i demagogow rozplynela sie w niebycie jak Samoobrona.

 28. A mnie zastanawia coś innego. Najlepsi jacy byli w PiSie poszli do Brukseli, to kto został u boku Jarosława?

 29. do Levar 15.21
  Zawarcie przez PIS koalicji z Samoobroną – ugrupowaniem skrajnie populistycznym, którego rodowodu sam JKaczyński wcześniej szukał w perelowskich słuzbach oraz całkowicie obcym ideologicznie / choć czy aby na pewno? / LPR w niczym , jak widać po dalszym przebiegu zderzeń, nie przyniosło szkody wyborcom tych partii- o uszczupleniu ich praw obywatelskich nawet nie wspominam.
  Zawarcie tych sojuszy / mocno operetkowych zresztą / było politycznym rozbojem z punktu widzenia odnowy moralnej a z tym hasłem PIS szło do wyborów 2005 .
  Ale kto pamięta jeszcze ideologiczne podwaliny IV RP?
  Napinający mięśnie Levar na pewno nie….
  Pozdrawiam i dystansu życzę.

 30. A czymże to się PiS odróżniał na korzyść od LPR i Samoobrony? Chyba tylko sympatią mediów.
  Obecny rząd POPiSu to tylko wersja light poprzedniego. Ta sama ideologia, często ci sami ludzie.
  Ja bym się nie cieszył z perspektywy rozbicia tej pisowskiej frakcji w Europarlamencie. PiS może skorzystać z życzliwej rady PO i dołączyć do ich frakcji, aby ?razem walczyć o interesy Polski?.

 31. Gdzie sie podziewasz, PIRS? Jestes z utesknieniem wypatrywany wiesz gdzie…
  😈 😈 😈

 32. O co ten caly rwetes?
  Zaprzeczanie wydarzen w Jedwabnym jest albo nieuczciwoscia inspirowana nacjonalizmem lub glupota. Wiec trudno miec zaufanie do czlowieka zaprzecza prawdzie godzacej w czyjes uczucia „patriotyczne”.

 33. Heleno, pewnego dnia uświadomiłem sobie, że jestem z zupełnie innej bajki i że pora wracać do mojej krainy. Za bardzo nasiąkłem sprawami ludzi, czego wyrazem jest ten wpis, który zauważyłaś; mam nadzieję że to już ostatni odruch. Jakie znaczenie mają ruchy atomów dla Energii która je tworzy? 🙂

 34. PaniusiazKrakowa:
  Moralność w polityce????????????
  Taśmy Beger………..
  Taśmy Michnika……….
  Taśmy Gudzowatego………..
  Pomiędzy tym co ktoś mówi, a robi, jest różnica………..
  Przeklęty wiek dyktafonów?……….

  „Piekło” Dantego miało chyba nad wejściem napis
  „O wy którzy wchodzicie w te progi , porzućcie wszelką nadzieję”
  Czy pisał o politykach? Proroczo? Kilka wieków temu?

 35. Byly senator amerykanski ze stanu Michigan opowiedzialkedys anekdotke:

  Spytano pewnego polityka czy w polityce nalezy stosowac uczciwosc.
  polityk odpowiedzial: Oczywiscie ze tak. W polityce trzeba stosowac wszystko co nadazy sie, nawet i uczciwosc!

 36. michrich
  cytat ;
  ….inspirowana nacjonalizmem lub glupota ….
  odpowiedz ; obydwoma !
  A anegdota jest pierwszorzedna .
  Kazdy uzywa to co ma ,czasem dobrze wiedziec po prostu ,co on
  tam posiada ,zeby nie byc potem w polityce zaskoczonym ?
  / to jak z tym Walesa ,wybrali go na prezydenta i do tej pory dziwia sie
  ze to robotnik ?, dziwny narod ?/
  Salute

css.php