Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

13.04.2008
niedziela

Stowarzyszenie Dutkiewicza

13 kwietnia 2008, niedziela,

Nie bardzo rozumiem, do czego ma służyć prezydentowi Dutkiewiczowi portal PolskaXXI. Bo Rokicie i Ujazdowskiemu – to jasne, do czego. Znaleźli się na bocznym torze, chcą wrócić na scenę, jak to politycy. Dutkiewicz jest jednak działaczem samorządowym, a nie politykiem. Aleksander Kwaśniewski prorokuje mu prezydenturę Rzeczpospolitej. Czy to pocałunek śmierci, próba spalenia ewentualnego kandydata groźnego dla lewicy? Możliwe, ale prościej przypuścić, że Kwaśniewski zwyczajnie wypowiedział pewną polityczną opinię i tyle.

Kilka tygodni temu rozmawiałem z pewnym znanym profesorem. Uważał, że angażowanie się Dutkiewicza w Stowarzyszenie PolskaXXI to poważny błąd. Wrocław na tym straci, Polska nie zyska, a Dutkiewicz zmarnuje swój dorobek i skończy jak polityczna wydmuszka.

Portal Stowarzyszenia raczej potwierdza te kwaśne profesorskie uwagi. Nie mam nic przeciwko dyskusjom, także ustrojowym, najlepiej z udziałem fachowców. Chcą dyskutować o konstytucji, polityce historycznej, czemu nie, ale kto tego teraz naprawdę potrzebuje poza samymi ,,bocznicowymi” Rokitą i Ujazdowskim? Uderzyło mnie, że jeden z internautów postulował, by odkurzyć projekt konstytucji pióra pana Michalkiewicza – osławionego publicysty mediów  Rydzyka.  

Nie przekonuje mnie ta przemiana polityków w teoretyków polityki. Było wiele okazji, by pokazali lwi pazur liderów. Zmarnowali je. Odejście z PiS Ujazdowskiego dopiero, kiedy zaczął mieć kłopoty, nie wygląda przekonująco, tak samo jak wycofanie się z polityki Rokity pod pretekstem ,,aktywacji” żony. To są rzeczy niepoważne, stawiające pod znakiem zapytania zmysł polityczny obu architektów PolskiXXI. Nie wierzę, że jakaś trzecia siła na prawicy ma w Polsce przyszłość.

XXX

Olek51 – sęk w tym, że Fundusz Kościelny wyplaca dziś także emerytury duchownym i to nie tylko katolickim; Norymberga, Lenkor02 – dzięki za ciekawe uwagi o podatku kościelnym, w zasadzie jestem za. Stauffenberg – sprawdzimy, jak to było w rezydencji w Wiśle, historia brzmi szokująco. Dana1 – dzięki za wywód o ofiarach tragicznego qui pro quo. Asasello i inni – czemu pani del Ponte ujawniła te rewelacje dopiero teraz? I czyż sama nie pisze, że nie ma na nie mocnych dowodów, co potwierdza cytowana w DT opinia Serbki z Belgradu. Konflikt na Bałkanach obfituje w zbrodnie po wszystkich jego stronach, ale trwa jednocześnie wojna propagandowa, a w jej ramach rozpuszcza się o Albańczykach/Kosowianach takie wieści jak o Żydach dzieciobójcach w średniowieczu.  
 

    

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 49

Dodaj komentarz »
 1. Panie Redaktorze,

  a ja właśnie przeciwnie – nie rozumiem po co portal pp. Ujazdowskiemu i Roikicie, a rozumiem po co p. Dutkiewiczowi. Już mu się Wrocław najwyraźniej znudził; ostra interwencja policji, którą chwaliłem przy okazji Pana poprzedniego wpisu, to zresztą nie jego zasługa, a chyba wojewody. Widać że rozpiera go ambicja, ale fotel senatorski to najwyraźniej za mało, podczas gdy na poparcie PO w ewentualnych wyborach prezydenckich nie ma co liczyć, bo sama partia ma lepszych kandydatów (Komorowski, Sikorski, etc.). Więc wykorzystuje wątpliwą magię nazwisk prawicowych dysydentów celem zwiększenia swojej popularności w kraju. Dodać wypada, że mógłby śmiało startowac z list PO w ostatnich wyborach, gdyby nie próba siedzenia na barykadzie w czasie kampanii samorządowej 2006 roku i rozdawania uśmiechów poparcia to tu – to tam (chociaż w kilku wypadkach były to faktycznie pocalunki śmierci). A więc, w przeciwieństwie do b. prezydenta, sukcesów mu nie wróżę.

  Pozdrawiam

  Geograf

 2. „Nie wierzę, że jakaś trzecia siła na prawicy ma w Polsce przyszłość.”

  No to niewesoło Pan widzi przyszłość. Te dwie siły, które wg Pana wypełniają już całą przestrzeń, są takie, jak Pan przecież też widzi, i trudno przypuszczać, że się przepoczwarzą.

 3. Michalkiewicz to wieloletni wiceprezes i prezes Unii Polityki Realnej,a nie jakiś publicysta czyichś mediów.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. …może pan Dutkiewicz będzie startował na prezydenta RP, bo tam pustynia i brak osobowości. Po wizycie premiera Tuska w Izraelu nie ma on szans nawet na dotrwanie do końca kadencji. Mało tego, że nie czyni „cudów”, to ceny rosną, długi rosną, a on obiecuje realizację absurdalnych roszczeń o których nie wspominał w czasie kampanii wyborczej.
  Dopiero teraz widać, dlaczego Platformę popierały media prywatne.
  One miały takie polecenie od właścicieli.

 6. Ponieważ już raz pisałem na ten temat, a nie mam za dużo czasu, to powtórzę swój wpis w blogu u pani Redaktor Paradowskiej:
  A ja sobie poczytałem portal Polska XXI i mam kilka uwag.
  1. Nie czuję jednak w tym porozumieniu jakiejś wielkiej siły. Zaprezentowane teksty są ?takie sobie?, moim zdaniem nic nadzwyczajnego, a z niektórymi to wręcz można bardzo mocno polemizować.
  2. Ja na miejscu Dutkiewicza 10 razy zastanowiłbym się , czy wchodziłbym w jakiekolwiek konszachty z Rokitą i Ujazdowskim. To są polityczni hobo.
  3. Ja w ogóle nie wierzę Rokicie. Dla mnie to jest człowiek pyszny, zarozumiały i jest karierowiczem. Moim zdaniem nie najlepiej spisał się za czasów Suchockiej.
  4. Do Ujazdowskiego to mam poważne zastrzeżenia. Mało kto to przypomina, Ujazdowski to na wszelki wypadek przemilcza, ale trzeba przypomnieć skandaliczne zachowanie byłego posła Unii Demokratycznej. Otóż Pan Ujazdowski, ówcześnie członek Hallowego Ruchu Młodej Polski (a raczej dokładnie Forum Prawicy Demokratycznej, nie dostał się normalnie do Sejmu, dostał zaledwie kilkaset głosów, i Unia Demokratyczna wstawiła go na Listę Krajową. Po odejściu Halla, gdzie Hall miał całkowicie do tego prawo, bo miał swoich wyborców, za nim poszedł Ujazdowski, do czego absolutnie wobec partii nie miał prawa. Powinien złożyć mandat.
  5. Obłędem Rokity jest zmiana Konstytucji, a już dla mnie zupełnym kuriozum jest dokonywanie zmiany z powodu „braku w konstytucji kilku prostych zdań o etycznych filarach państwa”, tak jakby wpisanie tego do Ustawy Zasadniczej cokolwiek by zmieniło.
  6. Ujazdowski przede wszystkim zajmuje się sprawą subsydiarności. Po pierwsze zastanawiam się, czy jest to rzeczywiście najważniejszy problem w dzisiejszej Unii, żeby zajmować najwięcej miejsca w pierwszym, powiedziałbym wręcz programowym felietonie. Subsydiarność jest bardzo silnie osadzona w prawodawstwie unijnym począwszy od Traktatu z Maastricht, w dalszym ciągu obowiązuje od 1997 roku „Protokół w przedmiocie stosowania zasad subsydiarności i proporcjonalności”, dołączony do Traktatu Amsterdamskiego. A mnie się tak po cichu wydaje, że Pan Ujazdowski nie bardzo rozumie zasadę pomocniczości, bo w tej zasadzie to naprawdę nie chodzi przede wszystkim o państwa.
  7. Dutkiewicz się moim zdaniem na polityka nie nadaje. To jest świetny gospodarz, organizator, człowiek czynu i ciężkiej pracy. Ale nie jest politykiem i tak go ludzie odbierają. Spotka go to co Kuronia, ludzie go kochali, ale na Prezydenta go nie chcieli.

 7. Sama prawda o p. Rokicie i p. Ujazdowskim. A p. Dutkiewicz jak dał się wmanewrować obu skostniałym politykom, to znaczy, że też brak mu pomysłu na przyszlość, a więc moze nie taka szkoda?

 8. Panie Redaktorze,

  wydaje mi sie, ze od portalu politycznego do partii politycznej wiedzie daleka, ciernista i wyboista droga. Polska XXI to klub intelo. Panowie i panie (bo jest tam rowniez foto i mile slowko od mojej ulubionej Kassandry politycznej, prof. Staniszkis) publikuja czesciowo sobie, czesciowo zainteresowanym mysli o Polsce, co jest inicjatywa bardzo sluszna. Ale to jeszcze nie partia, zwlaszcza partia pretendujaca do bycia „trzecia sila” prawicy.

  Postal ten i tak umrze smiercia naturalna, bo po pierwsze: glowni aktorzy predzej czy pozniej powiedza wszystko, co maja madrego do powiedzenia, zostawiajac (to po drugie) reszte na wystepy na scenie politycznej, do ktorych to wystepow predzej czy pozniej powola ich sytuacja.

  I wtedy moze okazac sie, ze portalowe sojusze i zdjecia na tym samym, niebieskim tle z czerwonym paskiem u dolu (z dludzenia przypominajacym tlo z konferencji prasowych PiS), a wiec ze to wszystko to za malo, zeby zjednoczyc Trzech Amigos w partie.

  No chyba, ze dolaczy do nich Dorn oraz inni rozbitkowie z PiS.

  Tylko czy wtedy taka partia bedzie rzeczywiscie „trzecia sila” na prawicy ?

  Tak wiec portal polityczny nie rowna sie partii politycznej, o czym nie trzeba moim zdaniem zapominac.

  Pozdrowienia,

  Jacobsky

 9. Kiedy del Ponte robiła karierę na średnio udokumentowanych oskarżeniach Milosevicia nie poddawał Szanowny Redaktor w wątpliwość jej wynurzeń. Ale kiedy o Albanii mowa…aaa, to inna para kaloszy! Albańska mafia, handel bronią, narkotykami, ludźmi – wszystko to stereotypy, bezpodstawne uprzedzenia. Tylko Serbowie-mordercy z pianą na ustach i krwią niewiniątek na ręku to „prawda obiektywna”, lub – by użyć językowego potworka bardziej w Pana stylu – „fakt akceptowany przez niemal całą społeczność miedzynarodową”.
  Pozdrawiam.

 10. Wyglądam z utęsknieniem momentu kiedy dostrzeże Pan rzeczywistość jąką ona jest, a nie jak Panu wygodnie myśleć. Pana wizja Bałkanów ma wiele wspólnego ze złudzeniami na temat KK w Polsce – miał mieć twarz Tischnera czy Bonieckiego, a poniewczasie się okazało to Paetz, Rydzyk, Wielgus, Głódź, Michalik, Jankowski…

 11. Panie redaktorze! Czy nie zauważył Pan na osławionym portalu, że w biografiach Panów Ujazdowskiego, Rokity itd. nie ma żadnych wzmianek o ich wcześniejszej przynależności partyjnej? Czyżby wzmiankowani panowie znowu chcieli nas przekonać, że „myśmy jeszcze nie rządzili” i „co złego – to nie my”? Po prostu światli ludzie bez bagażu politycznego zaangażowania. Kto jeszcze da się na to nabrać? A odnośnie tekstów to chyba można je skitować dwoma słowami: dętę pustosłowie.

 12. Portal XXI – proba szerszego przypomnienia sie i pojawienia niby w nowym swietle wartosci, mysli politycznej.Pokrzywdzeni przez los i malzonke tez! obaj panownie ( Ujazdowski i Rokita) swoim zachowaniem wystawiaja sie na rynek polityczny do tzw. pozyskania przez zainteresowanych, tylko, ze tych drugich to tak bardzo nie ma.
  Pan Dutkiewicz owszem ma predyspozycje na lidera, ale czy az w skali globalnej. To zbyt malo, ale polaskotanie stwierdzenim Kwasniewskiego moze podzialac prowokujaco i zgudbnie.
  Ogolnie marnosc, slabizna, labedzi spiew.Nie sadze, by osoby z PORTALU XXI w najblizszym czasie mialy szanse wyjsc na wyzyny i zaczely sie liczyc w okreslonych srodowiskach i kregach politycznych.

  Chcialbym jednak skupic sie na ostatnich wystapieniach Prezydenta Lecha Kaczynskiego w kwestii przyjecia Ukrainy i Gruzji do NATO i komentarzy wladz w Rosji na ten temat.
  W rosyjskich mediach przypomniano, ze zagrywki brata Lecha Kaczynskiego wzgledem Rosji na forum Unii Europejskiej miedzy innymi doprowadzily do odsuniecia jego od wladzy. teraz jego brat – bedacy prezydentem RP – probowac zaczyna prowokowanie zgody presji na Rosje by w Sewastopolu stacjonowaly oddzialy NATO. Komentarz jest wrecz kategoryczny ze Rosja wszelkimi srodkami nie da mozliwosci stworzenia warunkow dla lokalizacji struktur NATO na Kremlu i poludniowo-wschodniej czesci Ukrainy, co nie pozostaje bez znaczenia dla strategicznych celi Rosji. Zdaniem rosyjskich koenmntatorow bazujacych na wypowiedziach Prezydenta Putina i Prezydenta – elekta Miedwiediewa, Rosja i Ukraina to okreslona spojnosc choc w Ukrainie proeuropejski i pronatowski rzad i Prezydent. daja do zrozumienia o tymczasowosci tej sytuacji, a w kontekscie tego o braku poczucia swiadomosci i niebezpieczenstwa jakie w strone lecha Kaczynskiego splywa uporczywie prowokujac i agitujac swiat do przyciagniecia Ukrainy do NATO.
  Jezlei Tusk ma pochlebne opinie i oceny pelne szacunku i zaufania to Lech Kaczynski wydaje sie byc mieszany z czyms coskolwiek lepszym od fekalii.
  W dnkiu wczorajszym ogladalem relacje z przygotowan do zjazdu partii Jedinaja Rasija i wlasnie temat Ukraina Gruzja i Nato a ingerencja i stanowisko Polski brzmialo dosc wrogo i agresywnie wzgledem Polski.
  Milego tygodnia wszystkim, a w szczegolnosci Panu Redaktorowi

 13. I Nam nie przychodzą do głowy racjonalne powody funkcjonowania Stowarzyszenia , do którego należy Pan Dutkiewicz. Odwiedzamy portal często , nie mogąc doszukać się tam najmniejszych konkretów , dotyczących przynajmniej miasta Wrocław , które to miasto ma mnóstwo problemów do rozwiązania. Pan Dutkiewicz Prezydentem kraju nie zostanie. Tego jesteśmy pewni. Obecność , w kreowanym na zacne , towarzystwie Pana Rokity , również niczego nowego , świeżego do polityki nie wniesie. Sądzimy , że to Stowarzyszenie to respirator dla polityków w stanie agonalnym.
  JANUSZ , nie bardzo pojmujemy związek wizyty Premiera w Izraelu , z czasem trwania Jego kadencji. „Rozkaz” właścicieli mediów prywatnych , wydaje się Nam teorią zbyt …absurdalną. Sądzimy , że Premier Tusk to nic złego w porównaniu z K&K. Klasa polityczna ma jeszcze dużo lekcji do odrobienia. Obecność Tuska na jej scenie pozwala mieć nadzieję , że politycy zasiedli już do kajecików.
  Pozdrawiamy.

 14. Te wynurzenia Gospodarza na temat Balkanow, Albanczykow i Zydow sa rzeczywiscie zabawne. Niepotrzebnie walkowalismy temat, bo stereotypy zostaly, tam gdzie byly. Proponuje przyznac Albanczykom kosowskim status Narodu Wybranego.

 15. Na emeryturę dla Rokity stanowczo za wcześnie, nawet polityczną. Zebrał jednak jakieś doświadczenie. Czy nie było by dobrym dla jakiegoś niedużego czy średniego miasta by powołać go na burmistrza czy prezydenta przy najbliższej okazji?
  Jest przecież współtwórcą reformy administracyjnej. Dysponuje siecią kontaktów i znajomością mechanizmów funkcjonowania centrali. Byłby na pewno cennym nabytkiem dla miasta, które chciałoby się wypromować. Byłby też chyba poprawnym administratorem. Piszę to bez żadnej złośliwości. Gdybym był lokalnym politykiem gdzieś w Miechowie, Chrzanowie, Rabce czy Jaśle poważnie bym się zastanowił nad próbą wylansowania burmistrza Rokity czy kogoś podobnego.
  A ambicje Rokity? Cóż lubi on nie swoje bon moty, więc niechby sobie przypomniał, że lepiej być pierwszym w Jaśle niż przegranym w Krakowie.

 16. Przeczytałem, a w zasadzie pochłonąłem, T.Franka „Co z tym Kansasa ?”.
  Analogie nasuwają się same. Tak jak liberalni demokraci i umiarkowani republikanie w Stanach przesuwając dyskurs publiczny parę dekad temu „do sfery kultury”, pomijając (z „upodobania” i towarzyskich najczęściej czy political corectness” pobudek) kwestie ekonomiczno-klasowe tak w Polsce trzon opozycji demokratyczno-solidarnościowej i znaczna część liberalnie nastawionych PZPR-owców „popełnili” analogiczne sepukku polityczne. Amerykańscy „mainstreamowcy” demokratyczno-liberalni wyhodowali tym samym „nowo narodzonych chrześcijan” i innych „fundamentalistów” rynkowo-prawicowych (w przestrzeni publicznej, dawniej był to „folklor”). W Polsce zaś „koteria” określająca siebie mianem lewicy A.Kwaśniewskiego (a w zasadzie to byli/są pragmatycy) oraz środowiska „uwolskie” i „gazeto-wyborcze” (działali – każda grupa na swojej „flance”, ale efekty się skumulowały i wyegzemplifikowały na otwartej scenie politycznej RP, gdyż intencje i mentalność obu ww. „asocjacji” były podobne – ów wspomniany pragmatyzm) wygenerowały polski prawicowy ekstremizm = „kaczyzm”, wpływy RM i o.Dyrektrora oraz zbytnie sprzęgnięcia „Kościoła kat. i państwa”. Te trzy elementy są sui generis twarza polskiego obskuranctwa, ekstermizmu, fanatyzmu etc. – w różnych kontekstach życia publicznego, ale gdzieś zawsze się „zschodzą”.
  Może jest to nie na temat, lecz w świetle tego co Pan Redaktor, Gospodarz Blogu pisze o del Ponte i Albanii/Serbii/Kosowie utwierdza mnie w mniemaniu, iż mity i przywiązanie do stereotypów nadal w ww. środowiskach „mają się dobrze”. Czyli świat nadal postrzega się wedle zasady „wishfull thinking”. A już użycie argumentu w tej płaszczyźnie dyskusji z dziedziny „prześladowania” Żydów w Europie odbierać można jako chęć skompromitowania adherenta i pozbawienia go jakiegokolwiek głosu. Nawet nie chce mi się tego tricku komentować.
  Pozdro.
  WODNIK53

 17. Serbia Chrystusem Narodów !!
  ukrzyżowanym przez „społeczność międzynarodową
  Jedyna szansą dla Polski to zerwanie z KK
  i przejście na prawosławie

 18. Nie podzielam sceptycyzmu Gospodaza i wiekszosci dyskutantow. Po pierwsze jak wiekszosc glosow w mediach komentuje Pan to jako inicjatywe partiotworcza i wokol tej tezy buduje swoje argumenty o jej potrzebie/szansie na sukces. Ciekawiej by bylo spojzec co rzeczywiscie wnosi (moze wniesc) do debaty publicznej nowa inicjatywa. Otoz wydaje mi sie ze moze sporo wniesc jako fragment przestrzeni publicznej nie obciazonej ideologia i partykularyzmem partyjnym (nawet biorac pod uwage watpliwa przeszlosc polityczna panow Rokity i Ujazdowskiego). Samo meritum debaty tez jest dosc istotne bo mam wrazenie ze w Polsce brakuje rozmowy na temat „kim chcielibysmy byc, jaka Polske i w jakim swiecie chcielibysmy widziec”. Debata tego typu jest niezbedna chociazby po to zeby politycy typu Kaczynskich nie mogli grac cynicznie na emocjach i lekach ludzi, nie prezentujac przy tym zadnej wizji rozwoju. Jest rowniez potrzebna po to by dac ludziom nadzieje na przyszlosc, nadzieje nie na wiecej forsy lub zemsty na „onych” ale nadzieje na bycie dumnym ze swojego kraju.

  May all living beings be liberated

 19. n 22.51
  W sprawie Michalkiewicza zapomniałeś dodać, że Unia Polityki Realnej to najbardziej żałosna i śmieszna partia w Polsce, a jej założyciel JKM to klown w muszce, dożywotnio skompromitowany politycznie, między innymi przez swoje liczne starty w wyborach prezydenckich i żałosne wyniki głosowania.

 20. Lektura dla Wodnika

  Z pamiętnika starego stajennego Franka T.
  Shlauh spłodził Seksterna
  Sekstern spłodził Suhana
  Suhan spłodził Sensenatora
  Sensenator spłodził Shazallaba
  Shazallab spłodził Shemira
  Shemir spłodzi Slauko
  Slauko spłodził Shejzera
  Shejzerowi nasunęła się oślica Analogia ,spłodził osłomuła Oślika
  Oślik spłodził Nic.

 21. A oto moja odpowiedź i zachęta (czyli nie nakaz jak u Ciebie !) do lektury – dla dany-1:
  Żyć rozumnie. Odtrącić złudne opowieści.
  Trzeźwo sądzić. Z ponętnych urojeń wyzdrowieć.
  I temu tylko ufać, co zawrze w swej treści
  dostarczyna empirii, rozwagi podpowiedź.
  T.Kotarbiński

  Doświadczenie, doświadczenie, doświadczenie – a ono może być jeno sprawą subiektywną.
  I jeszcze coś – nigdy Ci nie napisałem „żeś nic….”. A Twój ostatni „ad personam” wpis ma charakter i kontekst nad wyraz kategoryczny i imperatywny.
  WODNIK53

 22. Kryzys demokracji paryjniackej to nieustający proces przejawiający się tym,że istnieje głębokie przekonanie,że ma się urodzić kolejny wódz posiadający patent na mądrość nie tylko przewodzenia,ale i na nowe otawrcie w budowaniu strukturu partyjnych.Brak zupełnie zorientowania na czym polega nowożytny system demokratyczny i jak mają ewoluować istniejące partie aby temu podstawowemu zadaniu sprostać.Niestety politycznej bufonady nie ma końca,a to tylko może rokować,że polityczne szulerstwo i korupcja będą się miały nadal dobrze.Jabłko Rafał Dutkiewicz spada nie daleko jabłoni Bogdan Zdrorejewski w kwestii otwartości na dialog z Obywatelem.
  Traktat okrągłostołowy i antyobywatelska ustawa zasadnicza zbierają bogate żniwo w tworzeniu kabaretowych spektakli politycznych.

 23. Może po prostu Panie Redaktorze jest to zgodne z jego poglądami? Może w ogóle ma jakieś poglądy w przeciwieństwie do polityków tzw. lewicy?

 24. Jest miejsce na nowe ugrupowanie. Ale..

  1. PLUSY. Dutkiewicz i Rokita wiedzą że trwa ofensywa antyPISowska (stało się to też sposobem na tematy zastępcze by D.Tusk rządził sobie sielankowo, no i ambicje prezydeckie). Jednak ta ofensywa antyPISowska może dać szansę powstania niszy na rynku wyborczym. Polska XXI może chcieć tam wejść. Dodatkowo wyborcy, którzy przeszli z PIS do PO, O WIELE bardziej woleliby Polskę XXI od PO. Ale Dutkiewiczowi może się też udać to o czym Kaczyński mógł tylko pomarzyć – czyli zapuścić się na centrowy tułów elektoratu PO, nie tylko jego prawe skrzydło.

  2. MINUSY. PO swoją ustawą medialną dąży do zdominowania rynku telewizyjnego przez ogipol TVN-Polsat (oraz ograniczenia reklam w TVP – wiadomo kto zarobi miliardy). I ten ogipol będzie przeciwko Polsce XXI (TVN i Polsat za dużo będą Platformie zawdzięczać). Mogą ich pomijać. A w razie czego serwować przewagę negatywnych opinii o nich. A na częste spoty nie bedzie ich stać.

 25. Witam Szanownych Panów.
  Przepraszam najmocniej za wpis niezbyt w temacie :/
  Z racji tego, że czytuję ten blog i bardzo szanuję Redaktora oraz innych współuczestników dyskusji pozwolę sobie zainteresować Państwa pewnym tematem w imieniu mieszkańców Wejherowa oraz ludzi związanych z tym miastem, jak też wzburzonych pewną sprawą…
  Stanowczo protestujemy przeciwko usunięciu czołgu-pomnika i stawianiu w tym właśnie miejscu kaplicy-mauzoleum.

  Protest nasz uzasadniamy następująco:
  1. Czołg ten nigdy nie kojarzył się w powszechnym odczuciu z pamiątką
  posowiecką – ale z polskimi czołgistami wyzwalającymi Wejherowo z rąk
  piaśnickich katów. Owi czołgiści, choć ich losy potoczyły się nieco
  inaczej, byli wszak takimi samymi ofiarami II wojny światowej (i
  wszystkich jej skutków!) jak mieszkańcy Wejherowa. Poza tym usytuowany na postumencie i opatrzony inskrypcją czołg pełni de facto rolę pomnika – nawet jeśli nie jest de iure wpisany na stosowną listę. I ten pomnik wrósł już, przez dziesięciolecia, w krajobraz miasta. Około 70% wejherowian jest za pozostawieniem go w dotychczasowym miejscu…
  (…)

  ciąg dalszy jak i cała sprawa opisana na:
  http://www.czolgisci.prv.pl – list do wojewody.

  Pokażemy ‚władzy’, że ta sprawa nie jest dla nas obojętna, że jesteśmy
  – przeciwko usunięciu czołgu z dotychczasowego miejsca i budowie tam
  kaplicy – mauzoleum za pieniądze z budżetu miasta
  – przeciwko sposobie załatwienia całej sprawy

  Wierzę, że uda się nam w końcu zwrócić uwagę, że społeczeństwo także ma głos!

  Pozdrawiam
  czołgista 😉
  ——————
  W obronie czołgu … i normalności
  http://www.czolgisci.prv.pl

 26. Widzisz Don Fuego, dlaczego ja się z Tobą nie zgadzam. Bo generalnie Twoja myśl jest słuszna, bardzo brakuje takiej debaty i … nowych ludzi.
  Jestem trochę związany z samorządami w Polsce, jestem ich pasjonatem (w nowym zrozumieniu tego słowa) i wielbicielem. Po uchwaleniu najważniejszej ustawy od czasu ustawy o samorządzie terytorialnym (samorządzie gminnym), tzn. ustawy o bezpośrednim wyborze wójtów, burmistrzów i prezydentów – na naszych oczach powstaje nowa kategoria polityczna ludzi, takich, jakich nam w Polsce od prawie dwudziestu lat brakowało. Tak jak na całym świecie karierę polityczną zaczyna się na własnym podwórku, przy pracy we własnej społeczności lokalnej. Zobacz Dutkiewicza, popiera go i PO, i PiS, a on sam mówi, że z LiDem ma wspaniałe kontakty i wszystkie najważniejsze rzeczy z nimi konsultuje, aby znać ich zdanie. I tak jest w wielu miastach (i wsiach), z roku na rok będzie więcej ludzi, którzy dzięki swojej pracowitości, umiejętności organizacyjnych i ponadpartyjności będą wygrywali wybory np. na wójta „komunistycznym” wynikiem 95 %.
  I Ty takim ludziom proponujesz współpracę z ludźmi spalonymi, wypalonymi, nieciekawymi, mającymi różną przeszłość. I dotyczy to wszystkich, i LiDu, i PiSu, i PO, i wszystkich innych partii, jak i Solidarności.
  Dutkiewicz powinien podjąć współpracę z Kropiwnickim, Majchrowskim, Adamowiczem, Szczurkiem, Jędrzejczakiem, a nie – sorry za te słowa – z trupami politycznymi. Bo on jest z XXI wieku, a oni z XX.

 27. @ Wodnik53: jest też inny wiersz Kotarbińskiego, pasujący jak ulał do ludzi wiecznie niezadowolonych – np. do wiecznego politycznego wędrowca, Jana Marii Władysława Rokity. Cytuję wg L. Kołakowskiego („Wśród Przyjaciół”):

  Do jasnych dążąc głębi, pragnął trafić w sedno
  Śledź pewien obdarzony naturą wybredną
  Dokądkolwiek się udał, wszystko nadaremno:
  Tu jasno, ale płytko, tam głębia – lecz ciemno

  🙂

  Pozdrawiam

 28. Wodnik

  Kiedy wszystko laczy sie ze wszyskim i z wszystkiego wynika to wynika Nic lub Zabobon.
  Na to jestem alergiczny.
  Jako mlody student dostalem do przeczytania i opracowania pewnego francuskiego socjologa kultury (niech mu ziemia lekka bedzie). Z otaczajacej go rzeczywistosci wyciagnal on wniosek ze wysokie kominy fabryczne sa efektem potrzeby kompensacji. Porazona bowiem impotencja kultura zachodnia kompensuje stawiajac ku niebu symbole fallicze. Juz wtedy nie bylem glupcem ale…. przyznac musze ze po tej lekturze z luboscia przygladalem sie wychodzacej z fabryk piekniejszej czesci proletariatu. Teraz juz takich fabryk nie ma 🙁
  Docen fakt ze Shejzer ma jednak krotkonoga szanse na sens z Analogia. Andrzej Mleczko np. jest okrutny. Nie daje szans Nosorozcowi i Zyrafie. Jego zakaz brzmi kategorycznie i imperatywnie.

  http://mleczko.interia.pl/sprzedaz-wysylkowa/kubki,11639/zdjecie,425579

  Przez sympatje podziele sie z toba zartem ktory krazyl kiedys wsrod moich przyjaciol.
  O Profesorze Kotarbinskim czlowieku godnym szacunku jako o filozofie mowilo sie:
  PAN Banalista 🙂

 29. Torlinie
  Kropiwnicki nieciekawy polityk na szczeblu krajowym okazuje sie byc dobrym gospodarzem Miasta Lodz.
  Czy nie sadzisz ze dla takich politykow jak Rokita itp samorzad moglby byc szansa?
  Tacy niby wypaleni mogli by byc dobrzy dla Gminy.
  Jesli jeszcze wprowadzonoby wybory starostow przez ogol mieszkancow powiatu to patrz jaka arena sie otwiera dla „emerytow” a takze szkola dla nowej „krwi”.

 30. Re Torlin:

  Jest sprawąoczywistą,że szczególnie wychodzenie z systemu totalitarnego i nauka,praktykowanie i doskonalenie demokratycznego systemu odbywa się poprzez władze samorządowe o ile jest WSPÓŁMYŚLENIE I WSPÓŁDZIAŁANIE.Dlatego nie wolno idealizowac,tworzenie korupcjogennych układów we Wrocławiu rozpoczęło się za czasów gdy prezydentem miasta był Bogdan Zdrojewski.Kiedy otrzymuje się mandat parlamentarny samorządowców zaczyna chronić immunitet.

 31. Torlin, dzieki za odzew.
  Masz najzupelniejsza racje w kwestii jakiego rodzaju ludzi nam potrzeba. Ja rowniez uwazam ze to z samorzadow beda wychodzili administratorzy przyszlosci (tez jestem fanem samorzadow). Jednakowoz jesli chodzi o debate (a jej zasadnosci bronie) uwazam ze rozmawiac mozna ze wszystkimi. Ci jak ich nazywasz „spaleni ludzie” moga miec w tej kwestii sporo do zaoferowania bo choc w przeszlosci popelniali zle decyzje bac nie potrafili przezwyciezyc slabosci charakteru pozostaja inteligentnymi osobnikami ze sporym doswiadczeniem legislacyjnym. takze gadac mozna. Wizja Polski jakiej nam potrzeba nie wykluje sie ponadto w stricte samorzadowym srodowisku gdyz z naturalnych przyczyn zabraknie tam watkow globalnych. Dlatego tez uwazam ze PolskaXXI moze byc niezlym forum dla scierania sie opinii.

 32. Torlinie wpis z15.04 g.9.30
  W pełni obiektywna Twoja opinia . To tak jak wtym morskim porzekadle . Dwa ślimaki przylepiwszy sie do burty 10-tysiecznika mówią ” NO to Stary płyniemy razem „.
  Problem w tym, że Dudkiewicz ma szane zwiększyć tonaż a symboliczne tu ślimaki odpadną o tej burty . Obaj.. ach nie będe sie pastwił nad ich meskością .

 33. Szanowni blogowicze,a może jednak skłonimy Gospodarza do napisania zjadliwego artykułu o czołgu z Wejherowa ? Zdecydowanie da to więcej niż salonowe dyskusje o jakimś Dutkiewiczu i jakimś forum.Ten czołg ma większe znaczenie jako zabytek i kontekst, niż ci faceci i ich polityczne alianse. Właśnie wspominany tu kubek Mleczki przychodzi mi na myśl, gdy mam czytać o wspominanych tu osobach.

 34. 2xWSPOMNIANY, to zbyt wiele.Sorry. Ale problem czołgu i kontekstu pozostaje.Osobiście, oddam 2 plutony Rokitów i Ujazdowskich za 1 T-34!!! Co do komentarza Gospodarza dot. postu Olka 51 i Funduszu Kość., to ZUS wpomniane osoby (czarni) mogą śmiało opłacać z wpływów z licznie prowadzonych biznesów + z forsy unijnej(dodatki obszarowe do posiadanych tysięcy ha. gruntów).Panie Redaktorze, miliony ludzi prowadzą tzw. DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ,i nikt ich nie pyta czy mają na ZUS!!!Czuję tu nadal zbytek troski o KK i oderwanie od realiów życia codziennego.Pozdro.

 35. Dzięki Dana1, Panie Mieczysławie, Don Fuego i Waldemarze!
  Może rzeczywiście coś w tym jest. Ja pamiętam straszne wypowiedzi Kropiwnickiego, jego początki jako Prezydenta Miasta. A teraz… Twórca Festiwalu Czterech Kultur, pisałem w swoim blogu o Łodzi Kriera. Może i Ci dwaj też mogliby się zmienić. Któż to wie…

 36. Również i Adam podobnie jak i Daniel Pasent „uciekli” od tematu związanego z traumatycznymi przezyciami związanymi z powstaniem w Warszawskim Getcie.Nie będę powtarzał swojego komentarza zamieszczonego w blogu Daniela Pasenta.
  Moja dodatkowa refleksja związana z utopią globalnego wolnego rynku to wenątrzsemicki krwawy konflikt sterowany islamofaszyzmem i syjonofaszyzmem.

 37. Komentarz z 2008-04-14 o godz. 19:05 :

  „użycie argumentu w tej płaszczyźnie dyskusji z dziedziny ?prześladowania? Żydów w Europie odbierać można jako chęć skompromitowania adherenta i pozbawienia go jakiegokolwiek głosu. Nawet nie chce mi się tego tricku komentować.”

  dorobił sie komentarza:

  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,5124153.html

  Umieszam to tutaj po to by prawica wiedziała co robi lewica i odwrotnie.

 38. „dyskusje o jakimś Dutkiewiczu”. Ile to jeszcze musi się zmienić w mentalności ludzkiej!!!!!!!

 39. dana 1:

  „Umieszam to tutaj po to by prawica wiedziała co robi lewica i odwrotnie.”

  Zalosne

 40. PA2155 2008-04-16 o godz. 14:21

  „Proponuje przyznac Albanczykom kosowskim status Narodu Wybranego”
  PA2155

  „Taka kara (smierc) powinna spotkać każdego, kto wspiera ZYDOWSKIE WPLYWY w aryjskiej Europie”
  Krew i Honor o Kosowie

  Pewnie ze godne ubolewania. Wspolczuje. Tez bym zalowal gdyby mi patent ukradli. Uprzedzili cie i przyznali.

 41. Ponoć Bóg Trójcę lubi, ale szczęścia jej nie daje.

  Pozdrawiam, Teresa

 42. dana 1

  Nie widze zwiazku miedzy oboma wypowiedziami. Czy tylko Zydzi, jak sugerujesz, zasluguja na status Narodu Wybranego? Poczytaj Naszego Wieszcza. I czy naprawde ich mialem na mysli? Klisza za klisza, mosci panie. You can do better.

  Pozdrowienia

 43. PA2155
  OK.
  Rzeczywiście dostawał PL srebro. Zgoda.

 44. Drogi Torlinie , przypadkiem wiem kto zacz Dutkiewicz.Mimo, że to wiedza niekonieczna . Ale ta dyskusja mnie śmieszy. Mało co nie zgłosiłem akcesu do organizacji Krew i Honor. Dla odtrucia . Tylko alkohol mnie powstrzymał ! W Wejherowie 1530 ludzi zrobiło coś NAPRAWDĘ mądrego. Samorządnego .Obywatelskiego .Podpisało apel i sprzeciwia sie likwidacji T-34.Wasze subtelne dywagacje o ewent. miejscu „wypalonych”Rokity i Ujazdowskiego w samorządzie ,to Himalaje absurdu. Oni mogą tylko szkodzić z powodu skaleczonego EGO. A ” Kropa”- żenada. Robi to co robi bo dostaje kasę z UE. A Krier a sprawa łodzka – jak dotąd tylko zasz… dworzec, pare montowni, trochę nowych domów i Manufaktura. O wpływie Festiwalu 4 Kultur na kulture ogólną , nie wspomnę. Oczywiście, dobrze ,że festiwal jest.To smęcenie przypomina trochę dywagacje mędrców ,o potrzebie (pilnej) humanitaryzmu ,gdy u ich stóp tonie bez pomocy gromadka dzieci .Aż się chce zaprowadzić porządek . Młody piękny blondyn w czarnym , pięknym mundurze!!! T- 34 Niech Zyje!!!

 45. Dana1!
  Jak Cię lubię, nie daj się prowokować!

 46. baca
  Ach ta tradycja.
  Jak Lenin to jak żywy za szybką, a jak czołg to czołg.
  Smarują Mu tam czasem w Wejherowie łożyska?

 47. Ja w ogóle się zawsze zastanawiam, czy z takimi ludźmi jak Ty warto podejmować dyskusję. Odpowiadam Ci po raz ostatni, bo szkoda mi czasu na tego rodzaju rozmowy.
  Kropiwnicki robi bardzo dużo dla Łodzi i promocji miasta. Ja, dawniej mu niechętny, patrzę na niego teraz z podziwem. I co złego, że stara się o granty z Unii? Przecież to dobrze o nim świadczy, a nie źle. Festiwal 4 Kultur jest znany w całej Europie i w Izraelu, wpisał się świetnie w kalendarium tego rodzaju imprez. A trzeba pamiętać również o Camerimage – Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Operatorów Filmowych, wspanialej imprezie. Jak nic nie wiesz na temat Kriera, to się nie odzywaj (przepraszam Panie Adamie za reklamę własnego blogu, ale nie chcę się rozpisywać). Poczytaj sobie.
  http://torlin.wordpress.com/2007/11/16/lodz-kriera/
  Nic nie jest zrobione, bo to jest dopiero projekt, ale projekt wielki, olbrzymi. I dobrze dobrany architekt, gdyż Krier jest najsłynniejszym w świecie architektem „leczącym” miasta po wojnach, zniszczeniach, nie jest ekstrawagancki.
  Tak, rzeczywiście, co tam robi Dutkiewicz!?! Czołg T-34 w Wejherowie jest ważniejszy. A poza tym zgodnie z zasadą pomocniczości sprawa czołgu jest sprawą lokalną. Ja wiem, że podzielił on miasto na tych, którzy chcieliby, aby było normalnie i na tych, którzy wszędzie dopatrują się dominacji sowieckiej. Ale co do tego ma Dutkiewicz? Który z Wrocławia zrobił kwitnące miasto. Gdyby Krzysztof Hildebrandt – Prezydent Miasta Wejherowa był takim prezydentem jak Dutkiewicz, dawno to byłaby jedna z najważniejszych turystycznie miejscowości na Wybrzeżu. Mając takie tradycje!!!
  A ja troszeczkę wiem, że wprawdzie Pan Hildebrandt był wybierany 2 razy ostatnio w pierwszej turze, ale ciągnie się za nim sprzedaż stadionu, a największym póki co sukcesem jest ogłoszenie 2008 roku Rokiem Kalwarii Wejherowskiej. Co tam Dutkiewicz! Mały pysio.
  Jak my będziemy gadać o takich bzdurach w blogu Pana Adama, to aż strach pomyśleć.

 48. @Pan Adam Szostkiewicz

  Konflikt na Bałkanach obfituje w zbrodnie po wszystkich jego stronach, ale trwa jednocześnie wojna propagandowa, a w jej ramach rozpuszcza się o Albańczykach/Kosowianach takie wieści jak o Żydach dzieciobójcach w średniowieczu.

  Heh, kto by pomyślał, że Carla Del Ponte jest tak obskurancka i zacofana, żeby taki „czarny pijar” rozsiewać …
  😉

 49. Jan Pospieszalski w WARTO ROZMAWIAĆ dał pole do popisu nowej „trójce muszkieterów”.Zaprezentowali jak daleko są od swiadomości co to jest nowożytny system demokracji.Swoje wystąpienia bardziej mogą uwiarygodnić rachunkiem sumienia własnych zaniechań co do braku reakcji na brak praworządności,bo takie informacje otrzymywali.Przykładowo luki i sprzeczności prawne w ustawowym obiegu wód opadowych,co rodzi działalność korupcyjną.
  Warto rozmawiać również unaoczniło jak traumatyczne przeżywanie wyboru samobójczej śmierci w warszawskim ghetcie jest pozbawione prawdy historycznej.Tak buduje się politykę historyczną utrwalającą społeczne niepokoje.Myślę tu o stosunkach polsko-żydowskich.Kolejnej oliwy dolał dziennikarz izraelski pytając Prezydenta Kaczyńskiego,czy Polska posprzątała po holokauście?!

 50. MIECZSILVER (04-18 ; 11:36),
  Pan Pośpieszalski nie poprowadził swojego programu tak jak powinien. Pomimo jego amatorstwa , Dutkiewicz zdołał przekazać kilka zdań o swoich planach i oczekiwaniach , co nie udało się pozostałym gościom , gadającym bzdury. W kwestii utrwalającej społeczne niepokoje polityki historycznej , jak najbardziej zgadzamy się z Tobą. Niczemu innemu taka polityka nie może służyć.
  Pozdrawiamy.

css.php